Māris Kučinskis

"Gribam atcelt PSRS sadalīšanu": "Lukašenko" zvans šokējis Latvijas ekspremjeru

149
(atjaunots 20:37 15.08.2020)
"Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko" zvans nākamajā dienā pēc vēlēšanām kaimiņvalstī ļoti pārsteidzis Latvijas bijušo premjerministru Māri Kučinski, taču galu galā viņš atmaskoja prankerus.

RĪGA, 16. augusts — Sputnik. Krievijas prankeri Vovans un Leksuss piezvanīja Latvijas bijušajam premjerminstram Mārim Kučinskim Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko vārdā, vēsta BB.lv un publicēja sarunas ierakstu.

Bb.lv pastāstīja, ka "Lukašenko" piezvanījis Kučinskim aptuveni 18:00 pēc Latvijas laika nākamajā dienā pēc prezidenta vēlēšanām, kas notika 9. augustā.

Polijas prezidents Andžejs Duda, foto no arhīva
© AFP 2019 / EMMANUEL DUNAND

Pēc vārdiem: "Halo, Kučinska kungs, te Baltkrievijas prezidenta pieņemšanas kabinets. Aleksandrs Grigorjevičs gribētu ar jums aprunāties," Latvijas ekspremjers pārsteigti atbild: "Labi."

Pēc "Lukašenko" priecīgā "sveiki" un atvainošanās par to, ka neesot piezvanījis "vakar", Kučinskis pārsteigti atbild: "Jā."

"Tu man pasaki, kādi spēki, kāds izvietojums, kas tur ietekmē," painteresējās "Lukašenko". Ekspremjers bija pilnīgi apjucis. "Jā, ļoti..." viņš atbildēja. Bet pēc pauzes piebilda: "Slikti dzirdams."

Pēc šiem vārdiem viltus Lukašenko ķērās vērsim pie ragiem: "Tas neatbilst maniem principiem. Nekāda izrēķināšanās nevar būt. Es visiem priekšniekiem to pateicu, es nekad neesmu pavēlējis atklāt uguni," viņš paziņoja.

Pie tam Latvijas bijušais Ministru prezidents, labi zinādams, ka neko tamlīdzīgu Lukašenko nav jautājis, apmulst vēl vairāk.

"Aha," viņš atbildēja. "Mēs zinām tikai to, ko raksta. Paldies par zvanu, tomēr informācijas ir ļoti maz," saka pieklājīgais Kučinskis.

Te nu "Lukašenko" autoritatīvā tonī saka: "Bet tie jau ir īsti meli, viņiem tos laikam vajag revolūcijai, viņi gribēja Baltkrieviju sadalīt, sašķelt. Lai saka paldies, ka es viņiem visiem neesmu galvas norāvis." Kas tieši gribējis "sašķelt", viņš  nesaka.

Pēc šīs tirādes Kučinskis jau aptvēra, kā atbildēt. "Nu, bet kāda ir prognoze, kā tālāk, kā jums tur viss, būs mierīgi vai turpināsies?" viņš diplomātiski painteresējās.

"Es brīdināju: tā būs kauna lieta, ja neatgriezīsiet savu prezidentu. Ja jūs to visu sagrausiet, jūs neesat ne graša vērti. Nevienam nepārdodiet, neko neiznīciniet. Es esmu prezidents, man ir tiesības," bravūrīgi turpināja "Lukašenko". Pēc tam viņš uzaicināja Kučinski ar ģimeni ciemos.

"Atradīšu laiku, lai apsēstos, aprunātos, principiāli apspriestu tagadnes un nākotnes jautājumus, kaut kur apsēdīsimies un parunāsim," ierosināja "prezidents".

"Paldies, paldies, izdarīsim," ieturēti atbildēja Kučinskis. Savukārt "Lukašenko" apsolīja pastāstīt, "kas ietekmē".

"Aha, labi, paldies par zvanu," no Kučinska toņa noprotams, ka viņš gribētu dīvaino sarunu ātrāk noslēgt, lai arī tā ir saruna ar prezidentu.

Pēc tam sarunu turpināja "Lukašenko" rekomendētais "palīgs". Viņš pateicās Kučinskim par sarunu un pēc latviešu politiķa piezīmes par to, ka viņš vairs nav premjers, glaimīgi attrauca, ka "bijušo nav".

Neskatoties uz atklātajiem glaimiem, Kučinska tonis kļūst siltāks, viņš neliekuļoti pateicas. Tomēr uz atkārtotu aicinājumu apciemot Baltkrieviju, atbildēja, ka esot aizņemts, pareizāk sakot, atpūšoties Venstpilī.

Te nu "Lukašenko palīgs" raida "kontrolšāvienu": "Bet mēs vēl gribam uzaicināt jūs uz Belovežas gāršu, vai brauksiet? Aleksandram Grigorjevičam ir laba ideja. Viņš gribētu jūs un citus valstu līderus uzaicinat un atcelt vienošanos par PSRS izjaukšanu. Mēs to gribētu atjaunot un arī jūs uzaicināt."

Šķiet, Kučinskim radās aizdomas, ka viņš ir pārklausījies. "Atjaunot Padomju Savienību, ja?" viņš pārjautāja.

Te viņš sāk saprast, ka ir izjokots. To apstiprina nervozie smiekli klausulē, tomēr katram gadījumam politiķis nolēma iezīmēt Latvijas viedokli.

"Tas, protams, mazliet ir kā joks. Mēs negribam neko atjaunot, mums ir labi tur, kur mēs tagad esam. Bet jums, protams, ir lieliska valsts, mēs jūs mīlam, turieties," noslēdza sarunu Kučinskis, acīmredzot, galīgi nopratis, ka tas bijis joks.

149
Tagi:
Vovans un Leksuss, Kučinskis
Temats:
Baltkrievijas būt vai nebūt (94)
Pēc temata
Prankeri izjokojuši ASV kongresmeni, kura stāstījusi par Krievijas uzbrukumu Korejai
"GRU slepenais ziņojums": krievu troļļi apkaunojuši Washington Post
Krievu prankeri Bergmaņa vārdā izjokojuši Spānijas aizsardzības ministri
Alkohola tests, foto no arhīva

Sodiem nav jēgas: IeM grib atjaunot arestu par braukšanu reibumā

7
(atjaunots 15:00 28.02.2021)
Ir jāpieņem stingrāks sods par sēšanos pie stūres alkohola reibumā – soda naudas problēmu neatrisina, paziņoja iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens.

RĪGA, 28. februāris - Sputnik. Latvijā jāatjauno administratīvā aresta pielietošana sodam par automašīnas vadīšanu alkohola reibumā, paziņoja iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens, vēsta rus.tvnet.lv.

Administratīvais arests, jeb brīvības atņemšana uz laiku līdz 15 diennaktīm, 2020. gada 1. jūlijā tika svītrots no pasākumiem, kas tiek vērsti pret iereibušiem autovadītājiem. Patlaban par braukšanu dzērumā tiek piespriests sods līdz 2 tūkstošu eiro apmērā, kā arī autovadītāja tiesību atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem.

Ģirģens uzskata, ka situācija ar iereibušajiem autovadītājiem ir katastrofāla un aicināja no jauna ieviest iespēju pielietot administratīvo arestu cīņai ar sēšanos pie stūres reibumā. Ministrs konstatēja, ka ar sodiem problēmu atrisināt neizdosies: lai ietekmētu dzērājšoferus, sodu politikai jābūt efektīvai un konsekventai.

Latvijas valstij jāmeklē efektīvi risinājumi iereibušu braucēju problēmas risināšanai, norāda arī Valsts policijas priekšnieka vietnieks Normunds Krapsis.

Viņš uzsvēra, ka arests vairs netiek piemērots, bet tendence nav pozitīva. Pēc viņa domām, tas ir viens solis līdz traģēdijai, jo iereibis vadītājs ir potenciāli bīstams.

Iepriekš jau vēstīts, ka 2020. gadā Latvijā reģistrēti 733 ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti iereibuši vadītāji. Par vadīšanu alkohola reibumā noformēti protokoli pret 2789 cilvēkiem, un 211 protokoli – par vadīšanu narkotiku reibumā.

Gadu iepriekš aizturēto iereibušo automīļotāju skaits sasniedza 3,5 tūkstošus cilvēku, pie tam trešā daļa no ceļu inspekcijas darbinieku apturētajiem vadītājiem jau zaudējuši tiesības par tādu pašu pārkāpumu.

7
Tagi:
automašīnas, IeM, Sandis Ģirģens
Pēc temata
Korekcijas kursi: Latvijā tiks pārskatīts sods dzērājšoferiem
Autovadītājiem pastāstīja, kā izvairīties no dubulta soda
Diennakts laikā Latvija notikuši 100 CSNg, ir bojāgājušie
Jauna sodu sistēma par CSN pārkāpumiem: daži pieaugs līdz 7 tūkstošiem eiro
Bērni un vecāki, foto no arhīva

500 eiro pabalsti bērniem var radīt problēmas ģimenēs

36
(atjaunots 22:11 27.02.2021)
Ģimeņu asistenti skaidro nelabvēlīgajām ģimenēm, kā iztērēt pabalstu bērniem.

RĪGA, 28. februāris — Sputnik. Valsts lēmums piešķirt pabalstus bērniem var sagādāt ģimenēm jaunas grūtības, vieni nekad nav turējuši rokās tādu naudu, citi nespēs to sadalīt, stāsta TV3 ziņas.

Aizvadītajā nedēļā koalīcija nolēma piešķirt vienreizējo pabalstu 500 eiro apmērā par katru bērnu ģimenē. Apspriežot šo pasākumu, daži deputāti pauda bažas, ka tik liela summa varot izrādīties bīstama ģimenēm. Šāds arguments radīja sašutumu, taču sociālie dienesti, šķiet, piekrīt politiķu bažām.

Vairāku pašvaldību sociālie dienesti jau sākuši izglītot nelabvēlīgās ģimenes par to, kā pabalstu lietderīgāk izmantot savu bērnu interesēs – daudziem nekad iepriekš nav bijuši brīvi tērējami 500 eiro, tāpēc vajadzīgs sociālo darbinieku padoms lietderīgākam izlietojumam.

"Tā naudas summa par četriem bērniem var būt iespaidīga. Ja tev 2000 eiro iekrīt makā pēkšņi, tā eiforija var būt absolūti jebkuram cilvēkam," skaidro Latvijas Sociālo darbinieku biedrības vadītāja Una Lapskalna.

Rīgas sociālais dienests jau ir apzinājis potenciālās riska ģimenes, kurām ir problēmas ar finanšu pratību.

"Patlaban ģimenes asistenti ir tie, kas vecākiem skaidro vēl un vēl to, kā vajadzētu tērēt šo naudiņu. Ģimenes asistenti būs tie, kas sekos līdzi, vai tiešām tā nauda ir iztērēta bērna vajadzībām, bērna interesēs, ģimenes labklājības celšanai,” sacīja Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve Linda Sausā.

Sankcijas par pabalsta nelietderīgu izlietošanu sociālie darbinieki gan nevar piemērot.

"Protams, nav izslēgts, šāds risks pastāv, ka būs ģimenes, kas izlietos saņemto naudu ne ģimenes labklājības celšanai, ne bērna interesēm, bet citiem mērķiem. Taču sociālais dienests sekos līdzi ģimenēm, turpinās veikt pārrunas," apliecināja Linda Sausā.

Šķirtajās ģimenēs jau ir sākusies cīņa starp pieaugušajiem, kā sadalīt pabalstu. Nonācis pat līdz tiesvedībām. Advokātiem arī lūdz padomus, kā rīkoties, ja šķirtais vecāks 500 eiro dēļ tagad atsakās īslaicīgi maksāt uzturlīdzekļus.

"Tagad, zinot, ka šis viens vecāks saņems no valsts tūlīt 500 eiro, parādās arguments – nu, klau, varbūt tad es tev tagad nemaksāju 2,5 mēnešus. Šie 500 eiro tad ir nevis kā papildu bonuss, bet kļūst par uzturlīdzekļu aizvietotāju, kas nav pareizi. 500 eiro lielās kompensācijas mērķis bija ģimenes finansiālā stāvokļa papildu uzlabošana," pauda zvērināta advokāte Dana Rone.

Par pabalstu izmaksu atbildīgā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra nevar iesaistīties strīdu risināšanā par pabalsta sadalīšanu abiem vecākiem. Šķirtajām ģimenēm vienīgais variants – pieaugušie paši savā starpā vienojas vai vēršas tiesā. 

"Pilnīgi noteikti būs ģimenes, kas nespēj savā starpā vienoties. Naudas summa ir pietiekami liela, lai par to uzsāktu tiesas procesu, vai par naudas atmaksu vai arī, ja pāris mēnešus nebūs samaksāti uzturlīdzekļi, tad par uzturlīdzekļu parādu piedziņu," teica Rone.

Daudzi uzskata, ka pabalstu izmaksās reizē ar ģimenes valsts pabalstu vai bērna kopšanas pabalstu ierastajos datumos – vienreizējais maksājums gaidāms marta beigās.

"Vēršam uzmanību vecākiem, ka nebūs tā, ka kontā, ja ir trīs bērni, būs uzreiz 1500 eiro vienā maksājumā. Būs tā, ka vienā dienā iemaksās vienus 500 eiro, un otrā dienā būs divi maksājumi par diviem citiem bērniem atsevišķi 500 eiro. Tātad nebūs uzreiz viens maksājums par visiem bērniem kopā," informēja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pārstāve Iveta Daine.

Iepriekš tiesu izpildītāji lūdza parādniekus, kam ir bērni, savlaicīgi informēt, ka viņi gaida pabalsta izmaksas, lai šī nauda netiktu ieturēta uz parādu dzēšanas rēķina.

36
Tagi:
ģimene, pabalsts, Latvija
Pēc temata
Pensionāriem piešķirs 100 miljonus eiro, bet pabalstus saņems ne visi: kādi ir varianti
Apetīte aug Covid laikā. Latvijas valdības tēriņi pandēmijas laikā modina šaubas
Latvijā rosināts izmaksāt pensionāriem un invalīdiem vienreizēju 200 eiro pabalstu
Restorāni un frizieri Latvijā zaudē klientus, bet NVA klientu pulks pieaug
Alus veikals, foto no arhīva

Latvijā no 1. marta augs cigarešu un vodkas cenas

0
(atjaunots 15:29 28.02.2021)
Valsts ieņēmumu dienests aicina alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu apgrozījumā iesaistītos tirgotājus veikt inventarizāciju no 1. marta.

RĪGA, 28. februāris — Sputnik. No 1. marta Latvijā augs alkoholisko dzērienu cenas, ņemot vērā akcīzes likmju pieaugumu, atgādināja Valsts ieņēmumu dienests (VID) savā vietnē.

No 1. marta akcīze alum sastādīs vismaz 15,20 eiro par 100 litriem (tagad – 14,40 eiro), vīnam akcīze pieaugs no 106 līdz 111 eiro par 100 litriem, pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem – no 1642 līdz 1724 par 100 litriem absolūtā alkohola (100% spirta).

VID novērtēja akcīzes likmju pieauguma iespējamo ietekmi uz alkoholisko dzērienu cenām mazumtirdzniecībā, - ieskaitot akcīzi un pievienotās vērtības nodokli (PVN), tā sastādīs 0,01 eiro alum (5%, 0,5 litra), vīnam (0,75 litra) – 0,05 eiro, bet degvīnam (40%, 0,5 litra) – 0,2 eiro.

Akcīzes nodokļa likmes pieaugums cigaretēm liks augt cenai par cigarešu paciņu par 0,12 eiro (paciņa maksā 3,50-3,60) vai 0,13 eiro (ja cigaretes maksā 3,30). Akcīzes nodokļa likme cigāriem un cigarillām pieaugs no 95,20 līdz 104,70 eiro (par 1000 gab.), tāpēc paciņa (10 gab.) tādu tabakas izstrādājumu tagad maksās par 0,11 eiro vairāk.

Akcīzes likmes tabakas izstrādājumiem pieaugs arī nākamajos divos gados.

0
Tagi:
akcīzes nodoklis, Latvija
Pēc temata
Latvijas alus darītāji raizējas par "akcīzes kara" iespējamību ar Lietuvu
Vairāk kontrabandas un pašbrūvētā: kā iedzīvotāji reaģēs uz akcīzes pieaugumu
Finanšu ministrija pakāpeniski palielinās alkohola akcīzi
Neatkarīgā deputāte apsūdz politiķus tabakas lobēšanā