Māris Kučinskis

"Gribam atcelt PSRS sadalīšanu": "Lukašenko" zvans šokējis Latvijas ekspremjeru

147
(atjaunots 20:37 15.08.2020)
"Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko" zvans nākamajā dienā pēc vēlēšanām kaimiņvalstī ļoti pārsteidzis Latvijas bijušo premjerministru Māri Kučinski, taču galu galā viņš atmaskoja prankerus.

RĪGA, 16. augusts — Sputnik. Krievijas prankeri Vovans un Leksuss piezvanīja Latvijas bijušajam premjerminstram Mārim Kučinskim Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko vārdā, vēsta BB.lv un publicēja sarunas ierakstu.

Bb.lv pastāstīja, ka "Lukašenko" piezvanījis Kučinskim aptuveni 18:00 pēc Latvijas laika nākamajā dienā pēc prezidenta vēlēšanām, kas notika 9. augustā.

Polijas prezidents Andžejs Duda, foto no arhīva
© AFP 2019 / EMMANUEL DUNAND

Pēc vārdiem: "Halo, Kučinska kungs, te Baltkrievijas prezidenta pieņemšanas kabinets. Aleksandrs Grigorjevičs gribētu ar jums aprunāties," Latvijas ekspremjers pārsteigti atbild: "Labi."

Pēc "Lukašenko" priecīgā "sveiki" un atvainošanās par to, ka neesot piezvanījis "vakar", Kučinskis pārsteigti atbild: "Jā."

"Tu man pasaki, kādi spēki, kāds izvietojums, kas tur ietekmē," painteresējās "Lukašenko". Ekspremjers bija pilnīgi apjucis. "Jā, ļoti..." viņš atbildēja. Bet pēc pauzes piebilda: "Slikti dzirdams."

Pēc šiem vārdiem viltus Lukašenko ķērās vērsim pie ragiem: "Tas neatbilst maniem principiem. Nekāda izrēķināšanās nevar būt. Es visiem priekšniekiem to pateicu, es nekad neesmu pavēlējis atklāt uguni," viņš paziņoja.

Pie tam Latvijas bijušais Ministru prezidents, labi zinādams, ka neko tamlīdzīgu Lukašenko nav jautājis, apmulst vēl vairāk.

"Aha," viņš atbildēja. "Mēs zinām tikai to, ko raksta. Paldies par zvanu, tomēr informācijas ir ļoti maz," saka pieklājīgais Kučinskis.

Te nu "Lukašenko" autoritatīvā tonī saka: "Bet tie jau ir īsti meli, viņiem tos laikam vajag revolūcijai, viņi gribēja Baltkrieviju sadalīt, sašķelt. Lai saka paldies, ka es viņiem visiem neesmu galvas norāvis." Kas tieši gribējis "sašķelt", viņš  nesaka.

Pēc šīs tirādes Kučinskis jau aptvēra, kā atbildēt. "Nu, bet kāda ir prognoze, kā tālāk, kā jums tur viss, būs mierīgi vai turpināsies?" viņš diplomātiski painteresējās.

"Es brīdināju: tā būs kauna lieta, ja neatgriezīsiet savu prezidentu. Ja jūs to visu sagrausiet, jūs neesat ne graša vērti. Nevienam nepārdodiet, neko neiznīciniet. Es esmu prezidents, man ir tiesības," bravūrīgi turpināja "Lukašenko". Pēc tam viņš uzaicināja Kučinski ar ģimeni ciemos.

"Atradīšu laiku, lai apsēstos, aprunātos, principiāli apspriestu tagadnes un nākotnes jautājumus, kaut kur apsēdīsimies un parunāsim," ierosināja "prezidents".

"Paldies, paldies, izdarīsim," ieturēti atbildēja Kučinskis. Savukārt "Lukašenko" apsolīja pastāstīt, "kas ietekmē".

"Aha, labi, paldies par zvanu," no Kučinska toņa noprotams, ka viņš gribētu dīvaino sarunu ātrāk noslēgt, lai arī tā ir saruna ar prezidentu.

Pēc tam sarunu turpināja "Lukašenko" rekomendētais "palīgs". Viņš pateicās Kučinskim par sarunu un pēc latviešu politiķa piezīmes par to, ka viņš vairs nav premjers, glaimīgi attrauca, ka "bijušo nav".

Neskatoties uz atklātajiem glaimiem, Kučinska tonis kļūst siltāks, viņš neliekuļoti pateicas. Tomēr uz atkārtotu aicinājumu apciemot Baltkrieviju, atbildēja, ka esot aizņemts, pareizāk sakot, atpūšoties Venstpilī.

Te nu "Lukašenko palīgs" raida "kontrolšāvienu": "Bet mēs vēl gribam uzaicināt jūs uz Belovežas gāršu, vai brauksiet? Aleksandram Grigorjevičam ir laba ideja. Viņš gribētu jūs un citus valstu līderus uzaicinat un atcelt vienošanos par PSRS izjaukšanu. Mēs to gribētu atjaunot un arī jūs uzaicināt."

Šķiet, Kučinskim radās aizdomas, ka viņš ir pārklausījies. "Atjaunot Padomju Savienību, ja?" viņš pārjautāja.

Te viņš sāk saprast, ka ir izjokots. To apstiprina nervozie smiekli klausulē, tomēr katram gadījumam politiķis nolēma iezīmēt Latvijas viedokli.

"Tas, protams, mazliet ir kā joks. Mēs negribam neko atjaunot, mums ir labi tur, kur mēs tagad esam. Bet jums, protams, ir lieliska valsts, mēs jūs mīlam, turieties," noslēdza sarunu Kučinskis, acīmredzot, galīgi nopratis, ka tas bijis joks.

147
Tagi:
Vovans un Leksuss, Kučinskis
Temats:
Baltkrievijas būt vai nebūt (89)
Pēc temata
Prankeri izjokojuši ASV kongresmeni, kura stāstījusi par Krievijas uzbrukumu Korejai
"GRU slepenais ziņojums": krievu troļļi apkaunojuši Washington Post
Krievu prankeri Bergmaņa vārdā izjokojuši Spānijas aizsardzības ministri
Jānis Dombrava

Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi

4
(atjaunots 08:19 25.10.2020)
Latvijas valdība pieņēma lēmumu pastiprināt ierobežojumus saistībā ar Covid-19 izplatību, taču Saeimas deputāts no Nacionālās apvienības Jānis Dombrava uzskata, ka ar to ir par maz, lai apturētu vīrusu.

RĪGA, 25. oktobris – Sputnik. Piektdien, 23. oktobrī, Latvijas valdība ārkārtas sēdē atzina par neefektīviem līdzšinējos Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumus.

Beigās tika pieņemts lēmums pastiprināt pasākumus. Jau no sestdienas, 24. oktobra, aizsargmaskas ir jāvalkā visās sabiedriskās vietās (ieskaitot kultūras iestādes un zāles, kur cilvēki sēž fiksētās vietās), tostarp pašvaldības un valsts iestādēs, kur tiek sniegti pakalpojumi. Izņēmumu sastādīja tikai baseini, pirtis un akvaparki – tur maksas nevar valkāt fiziski. Joprojām bez maskām atļauts staigāt bērniem līdz 13 gadiem.

Tiek samazināts atļautais dalībnieku skaits privātos pasākumos (dzimšanas dienas, ballītes un citi): no 26. oktobra atļauts pulcēties kompānijās līdz 10 cilvēkiem. Ja pasākums tiek rīkots svaigā gaisā, dalībnieku skaits nedrīkst pārsniegt 100 cilvēkus. Sabiedriskās vietās atļauts atrasties ne vairāk kā 300 apmeklētājiem vienlaikus.

Pie daļējām tālmācībām pāriet augstākā izglītība. Lekcijas – Internetā, taču praktiskās nodarbības studentiem atļauts apmeklēt klātienē.

Tāpat valdība ierobežoja maksimālo cilvēku skaitu baznīcās (50% no kopējā atļautā skaita) ar trīs kvadrātmetru piešķiršanu katram apmeklētājam. Sejas masku lietošanas prasība turpmāk būs jāievēro arī šeit.

Visi šie pasākumi izskatās visnotaļ nopietni. Taču Saeimas deputātam no Nacionālās apvienības Jānim Dombravam šķiet, ka tie nespēs apturēt vīrusu.

Savā Twitter mikroblogā viņš uzrakstīja, ka valdības ieviestie ierobežojumi neapturēs vīrusa izplatību. Pēc deputāta domām, situācija ar Covid-19 Latvijā jau ir aizgājusi pārāk tālu, lai valsts spētu atļauties paturēt atvērtas skolas, bārus un, visbeidzot, robežas.

​Vēl vienā savā tvītā, kurš tika publicēts pirms valdības ārkārtas sēdes, Dombrava uzsvēra, ka atbildīgā ministrija nav iemācījusies novērst Covid-19 izplatības riskus klātienes izglītības  apstākļos, pakalpojumu un tūrisma jomā.

"Skumji, bet, lai apturētu vīrusa izplatību valdībai jau šodien vajadzētu pieņemt ļoti stingrus ierobežojumus," atzīmēja viņš.

​Tāpat ir vērts norādīt, ka sēdes gaitā Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš atzina, ka nelolo ilūzijas attiecībā uz to, ka Latvija spēs uzveikt koronavīrusu līdz decembrim. Ar šo vīrusu nāksies dzīvot vēl daudzus mēnešus.

Taču galvenais, kā uzsvēra Kariņš, ir saglabāt piekļuvi medicīnas pakalpojumiem, un valdība centīsies sameklēt līdzekļus testēšanas paplašināšanai un slimnīcu kapacitātes celšanai.

4
Tagi:
Dombrava, koronavīruss
Pēc temata
Otrais Covid-19 vilnis: cik Latvijas iedzīvotāju plāno ierobežot sociālos kontaktus
Covid-19: valdība pastiprina drošības pasākumus
Četras jaunas nāves un 259 inficētie: Latvijā plosās Covid-19
"Mūs sargā ugunskrusts": Twitter pajokoja par to, kāpēc latvieši neslimo ar Covid-19
Rīgas panorāma

Atdeva Latvijai miljonus eiro nodokļos un izputēja: Rīgā tiek slēgta viesnīca Metropole

23
(atjaunots 18:11 24.10.2020)
Viena no vecākajām Rīgas viesnīcām Metropole tiek slēgta uz nenoteiktu laiku: aptuveni 50% darbinieku Semarah Hotels grupā, kurā ietilpst viesnīca, zaudējuši darbu.

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Viena no vecākajām Rīgas viesnīcām Metropole no pirmdienas, 26. oktobra, uz nenoteiktu laiku apturēs darbu, vēsta Rus.tvnet.lv.

1871. gadā darbu uzsākusī viesnīca, kura atrodas Vecrīgā, nespēja pārdzīvot tūrisma nozares krahu Latvijā.

Semarah Hotels grupas, kurā ietilpst Metropole, nodaļas vadītāja Jeļena Girucka pastāstīja, ka vasaras mēnešos viesnīcas numuri bija aizņemti par 26% no maksimālā skaita, savukārt septembrī rādītājs noslīdēja vēl zemāk – līdz 18%. Viesu skaits katastrofāli samazinājās, salīdzinājumā ar to pašu periodu 2019. gadā, – par 83%.

Turklāt, pēc Giruckas sacītā, Semarah Hotels grupā darbu zaudējuši aptuveni 50% darbinieku.

Pēc viesnīcas direktores Alises Ratkevičas sacītā, ir robeža, aiz kuras finanšu izdzīvošana vairs nav iespējama. Un, spriežot pēc visa, Metropole ir sasniegusi šo robežu.

Turklāt 2019. gadā vien viesnīca samaksāja Latvijai vairāk nekā 2,5 miljonus eiro nodokļos. Un kamēr tūrisma nozare, kura cieta Covid-19 dēļ, neatjaunosies, viesnīcu industrija nespēs turēties virs ūdens bez valsts atbalsta.

Izputēšanas vilnis

Iepriekš Igaunijas prāmju kompānijas Tallink Grupp sakaru direktore Katri Linka paziņoja, ka kompānija atkal ir spiesta uz laiku apturēt savas viesnīcas Tallink Hotel Riga darbību jauno braucienu ierobežojumu un mazā viesu skaita dēļ.

Zināms, ka Tallink Hotel Riga jau bija apturējusi savu darbu no 18. marta līdz 1. jūnijam valstī izsludinātā ārkārtējās situācijas režīma dēļ. Šoreiz viesnīca būs slēgta uz ilgāku laiku.

Tikpat lielu troksni izraisīja stāsts ar bijušās Latvijas iekšlietu ministres Lindas Mūrnieces viesnīcas Hotel Roma slēgšanu.

Mūrniece uzsvēra, ka septiņos sava biznesa pastāvēšanas gados viņa samaksāja valstij 3,5 miljonus eiro nodokļos, savukārt pretī nesaņēma nekādu palīdzību kritiskajā situācijā, kad Latvijas saskārās ar Covid-19 pandēmiju.

Turklāt eksperti pieļauj, ka Rīgas viesnīcas vispār varētu nepārdzīvot gaidāmo ziemu. Daļa tūrisma sektora uzņēmumu un viesnīcu jau ir aizvērušies ciet, savukārt tie, kas ir palikuši, cerēja noturēties vismaz līdz nākamajam pavasarim, kad nozarē parasti sākas kustība. Taču atbildīgās ministrijas ir devušas noprast, ka ir jāpārkvalificējas, jo tieša naudas atbalsta vairs nebūs.

23
Tagi:
darbs, nodokļi
Pēc temata
Nāve pēc moratorija: viesnīcu bizness peld maksātnespējas administratoru rokās
Gaist vēl viens bizness: Ērgļos slēdz ciet viesnīcu un kafejnīcu
Miljonus valstij un nevienas kapeikas biznesam: viesnīcai Hotel Roma ir pienācis gals
Naudu spekulantiem, bet ne mediķiem: Latvija ir gatava neierobežoti finansēt airBaltic