Sēru pasākums pie sadedzinātās Rīgas Horālās sinagogas

Latvija ir melnajā sarakstā: ik gadu tiek rosināts ebreju īpašumu restitūcijas jautājums

43
(atjaunots 08:35 05.08.2020)
ASV Valsts departaments izkritizēja Latviju par lēnu progresu kompensāciju izmaksā par nacistu Holokausta laikā nozagto īpašumu.

RĪGA, 5. augusts – Sputnik. Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padome izplatījusi paziņojumu, kurā aicina Saeimu atgriezties pie ebreju īpašumu restitūcijas jautājuma izskatīšanas.

"Saeimai būtu vērts atgriezties pie 2019. gada likumprojekta izskatīšanas un pieņemt to; tas nodrošinātu minimālu kompensāciju par vairāk nekā 200 īpašuma objektiem, kuri bija konfiscēti ebreju kopienai Otrā pasaules kara un padomju okupācijas laikā," teikts paziņojumā organizācijas mājaslapā.

Organizācija atsaucas uz ziņojumu JUST Act, kuru izdevis ASV Valsts departaments, kurā tiek atzīmēts pārāk lēnais Latvijas progress ebreju īpašumu restitūcijas jautājumā. No 1991. līdz 2016. gadam valsts atgrieza vien nelielu daļu kopienas un draudzes īpašumu, kuru ebreju kopienai konfiscēja "padomju okupācijas" laikā un Holokausta gados. Turklāt Padome atklājusi vēl 265 īpašumu objektus, kuri ir pakļaujami restitūcijai.

Kā tiek atzīmēts ASV Valsts departamenta ziņojumā, politiskā pretošanās Latvijā bijis viens no faktoriem, kurš mudināja atsaukt 2019. gada likumprojektu. Turpat tiek teikts, ka politiskie uzskati un bažas no finanšu tēriņiem, kas saistīti ar restitūciju, ievelk lēmumu pieņemšanu arī citās valstīs.

"Kopš 1990. gadu beigām Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padome uztur pastāvīgu dialogu ar valdību un Saeimu par pirmskara ebreju kopienas īpašumu restitūciju. Šis process bija lēns un grūts. Tomēr ceram, ka valdība un koalīcijas partijas izrādīs politisku gribu un drosmi, lai pieņemtu pareizo lēmumu. Joprojām ceram arī, ka jau drīz Latvija kļūs par vienu no tām valstīm, kas pilnā apmērā izpildījušas no Terezinas deklarācijas izrietošās saistības," teikts paziņojumā.

Iepriekš Sputnik Latvija ziņoja, ka ASV prezidents Donalds Tramps 9. maijā parakstīja 2017. gada 12. decembrī ASV Kongresa pieņemto likumu Nr.447, jeb JUST (Justice for Uncompensated Survivors Today - "Taisnīgumu izdzīvojušajiem, kuri palika bez kompensācijām"). Likums pieprasa valstīm, kur notika ebreju tautas nacistiskais genocīds, izmaksāt materiālās kompensācijas Holokausta upuriem. Runa ir par valstīm, kuras piedalījās Starptautiskajā konferencē par Holokausta perioda mantiskajām problēmām, kura notika 2009. gadā Prāgā. Šajā sanāksmē 46 valstis, tostarp Polija, Lietuva, Latvija un Igaunija, parakstīja Terezinas deklarāciju.

Saskaņā ar likumu, ASV valsts sekretārs 18 mēnešu laikā ir pienākums atskaitīties par pazaudēto īpašumu esamību 46 valstīs. Atrastajiem īpašumiem jābūt atgrieztiem genocīda upuru bērniem, savukārt gadījumos, ja mantiniekus nav izdevies atrast, valstīm, kurām pārgājis ebreju īpašums, ir pienākums nodot to ebreju organizācijām, kuras nodarbojas ar Holokausta piemiņas saglabāšanu. To no saviem starptautiskajiem partneriem centīsies panākt ASV Valsts departaments.

Lai arī Latvija pirmskara ebreju organizāciju īpašumu atgriešanas jautājumu to pēctečiem sāka risināt jau pirms vairākiem gadiem, tai ir par ko raizēties. Neskatoties uz to, ka Ebreju draudžu un kopienu padomes sarakstot ir vairāk nekā 270 nekustamo īpašumu objektu, tai nodoti vien pieci. Tieši tādas valstis, kuras nesteidz atgriezt īpašumu Holokausta upuriem, reizi gadā parādīsies ASV Valsts departamenta melnajā sarakstā.

2019. gadā apvienība "Attīstībai/Par!" piedāvāja izmaksāt Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomei kompensāciju 40 miljonu eiro apmērā par Holokausta laikā nelikumīgi atņemtajiem nekustamajiem īpašumiem. Likumprojekts paredzēja izmaksāt šo summu pa daļām 10 gadu garumā – no 2021. līdz 2030. gadam un uzskatīt šo jautājumu par slēgtu. Ebreju kopiena sveica šī dokumenta parādīšanos un cerēja, ka likumprojekts tiks atbalstīts. Tomēr frakcija atsauca savu likumprojektu par ebreju īpašumu restitūciju – to neatbalstīja koalīcijas partneri.

Pret ēku atgriešanu uzstājas Nacionālā apvienība. Deputāts Aleksandrs Kiršteins paskaidroja partijas nostāju: "Tas ir diskriminējošs likums! Ir vesela virkne organizāciju un uzņēmumu, kuri nesaņēma ne centa kompensāciju. Turklāt īpašumu var atdot tikai likumīgajam īpašniekam. Lietuvā pirmskara ebreju organizācija bija centralizēta. Tikmēr Latvijā tās bija ienaidnieki viens otram. Iznāk, ka mēs atdodam mājas svešiem cilvēkiem. Vairums kopienas locekļu atbrauca uz šejieni no Padomju Savineības. Iznāk kuriozs: īpašumu atņēma konservatīvā jūdaisma pārstāvjiem – viņi bija antikomunisti. Un tagad šo īpašumu mēs nodosim bijušajiem komunistiem?"

Nacionālajā apvienībā neizslēdz, ka pēc vēlēšanām restitūcijas process varētu tikt turpināts. Taču tikai tādā gadījumā, ja organizācija, kura pretendē uz kompensāciju, pierādīs, ka darbojās pēckara gados nepārtraukti. Savukārt iespējamo Latvijas nokļūšanu Valsts departamenta melnajā sarakstā dēvē par maz iespējamu. ASV ir jāsaprot vietējās likumdošanas īpatnības, saka Nacionālās apvienības pārstāvji.

43
Tagi:
nekustamais īpašums, holokausts
Pēc temata
Berlīne pateicas par atbrīvošanu no nacisma, bet Latvijas ĀM sacer zemisku paskvilu
Sensacionāli dokumenti par fašistu zvērībām radījuši skandālu Vatikānā
Vladimirs Putins: Lielās Uzvaras 75. gadadiena: mēs esam atbildīgi par pagātni un nākotni
Latvijas vēstnieks Krievijā iesaistījis Krievijas Federāciju Otrajā pasaules karā
Logs ar restēm, foto no arhīva

Restes uz logiem palūgs noņemt Rīgas būvvalde pārbaudīs visas ēkas

10
(atjaunots 00:14 17.05.2021)
Rīgā ieplānota dzīvojamo mikrorajonu māju pārbaude – ja speciālisti atradīs restes uz logiem, tās lūgs demontēt.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Vasaras sezonas gaitā Rīgas būvvalde plāno pārbaudīt daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas Rīgā – speciālisti meklēs restes uz logiem. Ja atradīs, piespiedīs demontēt, vēsta Rus.lsm.lv.

Tāpat inspekcija pievērsīs uzmanību lodžiju stiklojumam, kondicionētāju un satelīta antenu izvietojuma likumībai, logu montāžai.

Restes "nogrēkojušās" – tās neatbilst ugunsdrošības normām, paskaidroja Rīgas Būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns.

Ugunsdzēsēji atzīmēja, ka restes kavē viņu operatīvo darbu – vajadzīgs laiks un speciāli instrumenti, lai salauztu konstrukciju. Glābēji zaudē dārgās sekundes un pat minūtes, cenšoties noņemt restes, bet šajā laikā, iespējams, tiks glābta kāda dzīvība.

Ar ugunsdrošības jautājumu, šķiet, viss skaidrs. Bet ko darīt, lai pasargātu savu mantību? Restes uz logiem uzstāda, lai dzīvoklī nevarētu iekļūt ļaundari.

Policisti iesaka restu vietā uzstādīt signalizāciju un videonovērošanu. Turklāt, izejot no mājām, ir jāpārbauda, vai visi logi ir aizvērti.

Rīgas būvvalde sāks pārbaudi no galvaspilsētas centra, pēc tam inspekcija dosies uz mikrorajoniem.

Cilvēkiem, kuru mājokļos tiks konstatēti pārkāpumi, nosūtīs attiecīgas vēstules ar brīdinājumu. Sola, ka sodu saņems vienīgi tie, kas nenovērsīs problēmu noteiktajā laikā.

10
Tagi:
Rīga
Pēc temata
Zādzība caur logu: policijas darbinieki Rīgā aizturēja sērijveida dzīvokļu zagļus
Apmest un piekrāsot: "hruščovku" balkoniem liels remonts nav vajadzīgs
Piemineklis Ļeņinam, foto no arhīva

Latvijā dzīvo Ļeņina idejas? Par ko rakstīja latviešu mediji

25
(atjaunots 23:04 16.05.2021)
Valsts drošības dienests seko mēģinājumiem atjaunot komunisma idejas Latvijā, stāsta dienesta vadītājs.

RĪGA, 17. maijs – Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta priekšnieks Normunds Mežviets intervijā izdevumam Diena pastāstīja par Latvijai un ES ierastajām "briesmām", ko rada Krievija un Ķīna. Tiesa, viņš pieminēja arī jaunus, atklāti sakot, pat eksotiskus draudus.

Savā ikgadējā pārskatā VDD norādīja, ka atsevišķi cilvēki mēģinot izplatīt un popularizēt sociālisma un komunisma ideoloģiju jauniešu vidē, jo jaunieši nav informēti "par komunistiskās iekārtas pastrādātajiem noziegumiem". Kādām metodēm tiek popularizētas šīs idejas, painteresējās žurnālists.

Mežviets atklāja, ka VDD redzeslokā ir atsevišķas personības, "kuras Latvijas sabiedrībā, īpaši jauniešu vidē, cenšas izplatīt sociālisma un komunisma idejas.

VDD analīze liecina, ka atsevišķu jauniešu pievēršanās minētajām ideoloģijām pamatā saistāma ar sevis meklējumiem. "Taču vienlīdz nozīmīgs faktors ir izpratnes trūkums par komunistiskās iekārtas pastrādātajiem noziegumiem. Šis izpratnes trūkums ir saistāms arī ar to, ka rietumvalstu informatīvajā telpā daudz vairāk uzmanības tiek pievērsts nacistu pastrādātajiem noziegumiem, uzsverot to smagumu un atstātās sekas," konstatēja Mežviets.

Diemžēl, sūkstījās VDD priekšnieks, "komunisma ideoloģijas vārdā pret cilvēci veiktajiem noziegumiem diemžēl tiek piešķirta mazāka nozīme". Viņš uzskata, ka tas ir viens no iemesliem, kuru dēļ Eiropas valstu jaunākās paaudzes pilsoņus var uzrunāt komunisma un sociālisma saukļi.

25
Tagi:
Drošības dienests, drošība, Latvija
Pēc temata
"Atgādina Ļeņina mauzoleju": rīdziniekus šokē Okupācijas muzeja rekonstrukcija
Kadri izšķir visu. Ar ko ir saistītas amatu izmaiņas Latvijas valsts sektorā?
Ļeņins un atlētisms
Andrejs Mamikins ieteicis DP vadītājam vadīt pārraidi "Baumas"
Krievu žurnālists Vladimirs Solovjovs, foto no arhīva

Par ko viņa domāja, kad izlēma dzīvot Latvijā? Solovjovs norāja krievu aktrisi

0
(atjaunots 10:37 17.05.2021)
Vai tiešām viņa nezināja, ka Latvijā pārkāpj krievu tiesības, ka valsts ārlietu ministrs lepojas ar savu vectēvu – SS leģionāru? Krievu žurnālists Vladimirs Solovjovs asi kritizēja aktrisi Čulpanu Hamatovu par lēmumu saņemt uzturēšanās atļauju Latvijā.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Krievijas žurnālists Vladimirs Solovjovs, ko Latvija nesen iekļāva persona non grata sarakstā, norāja aktrisi Čulpanu Hamatovu, kas nopirkusi zemesgabalu Latvijā un saņēmusi termiņuzturēšanās atļauju.

Savā raidījumā YouTube "Solovjov LIVE" žurnālists centās izprast, kāpēc Hamatovai vajadzīga uzturēšanās atļauja Latvijai, ja "šeit, Krievijā, viņai viss ir kārtībā". Žurnālists negatīvi izvērtēja aktrises frāzi par to, ka "daudzi talantīgi cilvēki aizbraukuši uz turieni, jo šeit viņiem nebija iespēju attīstīties profesijā". Solovjovs pieļāva, ka, acīmredzot, bez tādiem izteikumiem Latvijas inteliģences aprindās neuzņem.

"Es ļoti cienu Čulpanu Hamatovu, tikai, atvainojiet, neesmu sapratis... Labi, man nav nekas iebilstams pret to, ka Hamatova varējusi nopirkt zemi Baltijā. Skaidrs, atrada "labāko" no iespējamiem naudas ieguldīšanas variantiem, tā ir viņas pašas izvēle. Jaukā sieviete Čulpana saņem uzturēšanās atļauju Latvijā, es ļoti priecājos par viņu, viņa ir lieliska aktrise. Laikam jau šeit tīri labi pelna, ja tā varēja. Tā tam arī jābūt. Viņa saņēma uzturēšanās atļauju automātiski kopā ar zemes gabala iegādi, viņai palīdzēja draudzene – žurnāliste. Es par viņu tikai priecājos. Man nekas nav iebilstams. Es tikai nekādi nevaru saprast to Hamatovas frāzi par to, ka "daudzi talantīgi cilvēki aizbraukuši uz turieni, jo šeit viņiem nebija iespēju attīstīties profesijā". Piedodiet. Es gribu saprast, vai Hamatovas kundze nerunā par sevi, vai viņa tagad plāno izpausties Baltijā?" Solovjovs lauzīja galvu.

Žurnālists atzīmēja, ka, pēc viņa domām, Hamatovai dzīve Krievijā sakārtojās lieliski, ir arī iespēja izpausties profesijā. Tāpēc viņam radās aizdomas, ka šo frāzi aktrise izmetusi ar tālejošiem plāniem būt uzņemtai Latvijas inteliģences aprindās.

"Vienkārši viņai vajadzēja to frāzi izteikt valstī, kur notiek nacistu marši, kur sēdina cietumā mūsu veterānus. Viņa nav pamanījusi krievvalodīgos, kuru tiesības Latvijā ir ierobežotas. Viņu nemulsina tas, ka Latvijas ārlietu ministrs lepojas ar savu vectēvu – nacistu. Tas ir normāli, ka tur par varoņiem kļuvuši cilvēki, kas bija baismīgākie ļaundari, bendes. Holokausts – vai tas viņai, maigajai, aizkustinošajai Čulpanai kaut ko izsaka?" žurnālists bija sašutis.

Kādu apsvērumu dēļ viņa nolēmusi dzīvot Latvijā, pārdomāja Solovjovs. Vai draugi ieteica?

"Ā, es sapratu, ļoti daudz paziņu Rīgā. Tagad viņiem pievienojušies draugi no Jūrmalas un Cēsīm, laikam jau bez tādas frāzes neuzņems Latvijas inteliģences aprindās. Kā uz to atbildēt? Laba aktrise Čulpana Hamatova, laikam jau arī labs cilvēks. Tikai kāpēc aktieri bieži vien nedomā, ko saka?" atzīmēja Solovjovs un uzsvēra, ka Krievija ne tikai devusi Hamatovai iespēju izpausties aktiermākslā, bet arī pilnībā atbalstīja viņas darbā labdarības fondu jomā.

0
Tagi:
SS, Latvija, termiņuzturēšanās atļauja
Pēc temata
Pāriešu pāri robežai, bet mežā gaidīs mašīna: Jevgēņiju Mironovu uzaicināja Latvijā
"Tavs antipadomnieks drīkst atbraukt": kā priekš latvieša Hermaņa Putinam vīzu prasīja