Papīra laternas, foto no arhīva

Uguns no debesīm: glābēji aicina nelaist laternas

22
(atjaunots 12:42 03.08.2020)
Palaižot debesīs papīra laternu, jūs nekad nevar būt pārliecināti, cik tālu tā aizlidos un kur tā piezemēsies.

RĪGA, 3. augusts – Sputnik. Pirms sešiem gadiem Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicināja aizliegt Latvijā pārdot papīra laternas, taču tās joprojām ir pieejamas veikalu plauktos, vēsta Vidzemes Televīzija.

Lielvārdes iedzīvotājs Jānis pastāstīja par to, kā vēlā vakarā viņa pagalmā nokrita šāda laterna.

"Visi tā kā taisās uz naktsmieru, pagalmā piezemējās šitāda papīra laterna un vēl kvēlojoša. Blakus mašīnām. Un, zinot, ka mums blakus ir arī priežu mežs un tepat blakus sausi labības lauki, lielās pļavas ar smilgām un tamlīdzīgi, mamma bija ļoti satraukusies, kad ieraudzīja, ka šāds te pagalmā degošs vienkārši nokrīt. Viesu nama tuvumā nav. Tuvākie kaimiņi arī kādu kilometru no mums tikai. Tikpat labi kādās ģimenes svinībās kāds neapdomīgs palaidis, un tās pa vēju tālu lido," pastāstīja Jānis.

VUGD neapkopo statistiku par to, cik ugunsgrēku noticis papīra laternu dēļ – uzliesmojuma iemeslu šajā gadījumā ir grūti pierādīt. Taču glābēji ir pārliecināti, ka debesīs lidojoša uguns var būs ļoti bīstama.

"Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta viedoklis viennozīmīgi ir, ka šādas laternas ir bīstamas un būtu jāaizliedz vispār izplatīt. Jo tā ir nekontrolēta degšana, jūs to aizdedzināt un palaižat, un nezināt, kur tā var aizlidot. Ne vienmēr tā nosēdīsies tieši jūsu teritorijā," saka VUGD Ogres daļas komandieris Artūrs Umulis.

Latvijas Pasākumu producentu asociācijas priekšsēdētājs Guntis Ērglis-Lācis stāsta, ka lielie nozares pārstāvji aizstājuši laternas ar "ekoloģiskākiem" risinājumiem.

"Tas vairāk, man liekas, ka ir mazo organizatoru neapdomāta rīcība. Bet, kā mēs zinām, ir atsevišķas Eiropas valstis, kas to ir aizliegušas jau ar likumu. Un es domāju, ka arī mums nekas slikts nenotiktu, ja mēs šādu likumu pieņemtu un aizliegtu šādu praksi Latvijā," teic viņš.

Jau pirms daudziem gadiem Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) kopā ar glābējiem veica eksperimentu, lai noskaidrotu, cik reāli ir kontrolēt laternas lidojumu. Rezultāti parādīja, ka to nav iespējams izdarīt. Taču laternas tā arī netika aizliegtas.

Pēdējo gadu laikā PTAC nav saņēmis ar laternām saistītas sūdzības, savukārt jautājums par to aizliegšanu zaudējis aktualitāti.

"Šādi aizliegumi ir dažās valstīs. Tie ir jau kādu laiku atpakaļ. Jāatzīst, uz kuru pamata arī mēs balstījāmies, lai aizliegtu Latvijā. Bet, kāpēc arī citās valstīs un arī Latvijā šāda aizlieguma nav – tieši tā iemesla dēļ, ka vietējā tirgū ierobežot nav jēga, ja iespējama ir šī te pārrobežu tirdzniecība," saka PTAC pārstāve Sanita Gertmane.

Laternu palaišana ir aizliegta vairumā Vācijas zemju, Austrijā, Spānijā, Argentīnā, Čīlē un Kolumbijā, Brazīlijā un Vjetnamā.

Ar papīra laternu izmantošanu ir saistīti vairāki lieli ugunsgrēki. Tā, 2020. gada 1. janvārī ugunsgrēkā Krēfeldes zoodārzā Vācijā bojā gāja vairāk nekā 30 dzīvnieku.

22
Tagi:
VUGD, PTAC
Covid-19 antivielu testēšanas sistēma, foto no arhīva

Latvijā Covid-19 inficēšanās uzliesmojums: 17 jauni gadījumi

1
(atjaunots 14:18 19.09.2020)
Ja piektdien Latvijā tika ziņots vien par četriem jauniem koronavīrusa inficēšanās gadījumiem diennakts laikā, tad sestdien jaunatklāto inficēto skaits sasniedzis 17. Viens pacients nokļuvis slimnīcā.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, pēdējās diennakts laikā tika veikti 2402 Covid-19 testi un reģistrēti 17 jauni koronavīrusa inficēšanās gadījumi.

​Saskaņā ar SPKC veikto epidemioloģisko izmeklēšanu, sešos gadījumos Covid-19 tika ievests no ārzemēm. Inficētie atgriezās no Krievijas un Lielbritānijas. Vēl trīs inficētie kontaktējuši ar citiem ar iepriekš inficētajiem ar koronavīrusu. Pārējiem inficēšanās avots tiek noskaidrots.

​Aizritējušajā diennaktī slimnīcā nonācis viens cilvēks ar Covid-19. Kopumā Latvijas slimnīcās ārstējas 8 pacienti ar šādu diagnozi.

Kopumā kopš pandēmijas sākuma Latvijā tika veikti 293 309 testi, 1515 cilvēki inficējās, no tiem 1248 izveseļojās, bet 36 inficētie nomira.

​Atgādināsim, ka piektdien, 18. septembrī, Latvijā tika ziņots vien par četriem jauniem inficēšanās gadījumiem. Neviens cilvēks netika stacionēts.

1
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams
Dumpis: mēs kaut ko darām sistēmiski pareizi
Vācu virusologs aicina pārskatīt stratēģiju cīņā ar Covid-19
PVO: pasaulē reģistrēts Covid-19 saslimstības rekords vienas diennakts laikā
Velomaratons Rīgā 2017. gadā

Būtiski satiksmes ierobežojumi Rīgā brīvdienās: kur labāk nebraukt

1
(atjaunots 14:00 19.09.2020)
Šajās brīvdienās Rīgā norisināsies Toyota velomaratons, kura dēļ satiksme daudzās pilsētas vietās tiks ierobežota.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Rīgas dome paziņoja, ka Toyota Rīgas velomaratona rīkošanas laikā brīvdienās tiks ierobežota satiksme, raksta riga.lv.

No sestdienas, 19. septembra, plkst. 17.00 līdz 20. septembra plkst. 20.00 transportlīdzekļiem tiks aizliegts apstāties un stāvēt 11.novembra krastmalā, posmā no Akmens tilta līdz Vanšu tiltam, 11.novembra krastmalai piegulošajā paralēlajā ielā Vecrīgas pusē (starp Bīskapa gāti un Poļu gāti) un Citadeles ielā, posmā no Torņa ielas līdz Pils laukumam.

No šodienas plkst. 17.00 līdz 20.septembra plkst. 17.00 transportlīdzekļiem tiks aizliegts apstāties un stāvēt Balasta dambī, bet no 19. septembra plkst. 17.00 līdz 20.septembra plkst. 17.00 - Kuģu ielā (Daugavas pusē).

No 19.septembra plkst. 17.00 līdz 20.septembra plkst. 20.00 tiks slēgta transportlīdzekļu satiksme 11.novembra krastmalā, posmā no Akmens tilta līdz Vanšu tiltam, un 11.novembra krastmalai piegulošajā paralēlajā ielā Vecrīgas pusē (starp Bīskapa gāti un Poļu gāti).

Tostarp 20.septembrī tiks slēgta transportlīdzekļu satiksme:

• no plkst. 10.30 līdz plkst. 17.00 Ģenerāļa Radziņa krastmalā un Krasta ielā, virzienā un posmā no Akmens tilta līdz Dienvidu tiltam;

• no plkst. 11.00 līdz plkst. 17.00 uz Dienvidu tilta, virzienā uz Pārdaugavu no Krasta ielas uzbrauktuves līdz Bauskas ielai (kreisajā braukšanas joslā tiks nodrošināta sabiedriskā transporta satiksme);

• no plkst. 10.00 līdz plkst. 17.00 Bauskas ielā, no Dienvidu tilta apļa līdz Mūkusalas ielai, Mūkusalas ielā no Bauskas ielas līdz Akmens tiltam, Mūkusalas ielas satiksmes rotācijas aplī zem Salu tilta, Akmens tilta tunelī, Kuģu ielā, Trijādības ielā, Raņķa dambī, Balasta dambī, uz Vanšu tilta (kreisajā braukšanas joslā tiks nodrošināta sabiedriskā transporta satiksme.

Tāpat tiek norādīts, ka velomaratona laikā 20. septembrī no plkst. 9.00 līdz plkst. 17.00 tiks aizliegta velorikšu, elektromobiļu un zirgu pajūgu satiksme 11.novembra krastmalā.

Svētdien, 20.septembrī no plkst. 11.15 līdz plkst. 13.00 notiks velomaratona Sporta distances brauciens (četri apļi) pa maršrutu: 11.novembra krastmala–Ģenerāļa Radziņa krastmala–Krasta iela–Dienvidu tilts–pāri Dienvidu tiltam–Bauskas iela–Mūkusalas iela–Mūkusalas ielas satiksmes rotācijas aplis–Mūkusalas iela–Akmens tilta tunelis–Kuģu iela–Trijādības iela–Raņķa dambis–Balasta dambis–Vanšu tilts–Pils laukums–Torņa iela–Pils laukums–Muitas iela–11.novembra krastmala (finišs).

No plkst. 13.30 līdz plkst. 15.15 notiks velomaratona Tautas brauciens (divi apļi) pa maršrutu: 11.novembra krastmala–Ģenerāļa Radziņa krastmala–Krasta iela–Dienvidu tilts–pāri Dienvidu tiltam–Bauskas iela–Mūkusalas iela–Mūkusalas ielas satiksmes rotācijas aplis–Mūkusalas iela–Akmens tilta tunelis–Kuģu iela–Trijādības iela–Raņķa dambis–Balasta dambis–Vanšu tilts–Pils laukums–Torņa iela–Pils laukums–Muitas iela–11.novembra krastmala (finišs).

Savukārt no plkst. 15.30 līdz plkst. 17.00 notiks velomaratona Ģimeņu brauciens (viens aplis) pa maršrutu: 11.novembra krastmala–Ģenerāļa Radziņa krastmala–Krasta iela–Dienvidu tilts–pāri Dienvidu tiltam–Bauskas iela–Mūkusalas iela–Mūkusalas ielas satiksmes rotācijas aplis–Mūkusalas iela–Akmens tilta tunelis–Kuģu iela–Trijādības iela–Raņķa dambis–Balasta dambis–Vanšu tilts–Pils laukums–Torņa iela–Pils laukums–Muitas iela–11.novembra krastmala (finišs).

1
Tagi:
Rīga