Iereibušais vadītājs, foto no arhīva

Valsts policija: pieļaujamās alkohola koncentrācijas asinīs samazināšana nepalīdzēs

136
(atjaunots 17:37 02.08.2020)
Stipri piedzērušos autovadītāju skaits pie stūres ar gadiem ir palielinājies, tādēļ Latvijas policijā uzskata, ka pieļaujamās alkohola koncentrācijas samazināšana asinīs līdz 0,2 promilēm būtiski nemainīs situāciju.

RĪGA, 2. augusts – Sputnik. Pēc Valsts policijas domām, pieļaujamās alkohola koncentrācijas autovadītāju asinīs samazināšana līdz 0,2 promilēm nepalīdzēs atrisināt galveno problēmu – samazināt autovadītāju skaitu, kuri sēžas pie stūres stiprā alkohola reibumā, raksta Bb.lv ar atsauci uz policijas pārstāvi.

Otrdien, 28. jūlijā, Latvijas valdība atbalstīja alkoholisko dzērienu patēriņa līmeņa samazināšanas stratēģiju valstī, tai skaitā pieļaujamās alkohola koncentrācijas asinīs samazināšanu pie stūres līdz 0,2 promilēm.

Tomēr policijā atzīmēja, ka pēdējo gadu laikā Latvijā vērojama uztraucoša tendence – pieaug autovadītāju skaits, kuri sēžas pie stūres smagā alkohola reibumā. Tā, piemēram, līdz divām trešdaļām pieaudzis cilvēku skaits pie stūres, kuriem alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles.

"Braukšana 0,2 vai 0,5 promiļu reibumā nav problēma – šādu pārkāpēju ir maz, ja vērtē kopējo konstatēto pārkāpēju skaitu. Tādēļ policija neuzskata, ka, samazinot pieļaujamo alkohola koncentrāciju asinīs visiem autovadītājiem līdz 0,2 promilēm, tiks atrisināta galvenā problēma – braukšana lielā alkohola reibumā," paziņoja Valsts policijas pārstāve Līna Kaļķe.

Sākumā ir jāveic pētījums par to, cik lielā mērā 0,2 promiles ietekmē transportlīdzekļa vadīšanas spējas, un jau pēc tam jāuzņemas risināt jautājumu par pieļaujamās koncentrācijas samazināšanu, atzīmēja policijā.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka no 1. jūlija Latvijā ir stājies spēkā jaunais Administratīvās atbildības likums, kā arī parādījušās izmaiņas Ceļu satiksmes likumā. Daži sodi par Ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem ir ievērojami pieauguši.

Būtiski palielinājies naudas sods par automobiļa vadīšanu alkohola reibumā un bēgšanu no policijas. Grozījumi paredz, ka par nepakļaušanos personām, kuras ir pilnvarotas pārbaudīt dokumentus, par prasības apturēt transportlīdzekli ignorēšanu (bēgšanu) no 1. jūlija autovadītājs var tikt sodīts ar 240-400 soda vienībām (1200-2000 eiro), kā ar var tikt atņemtas vadītāja tiesības uz 5 gadiem. Iepriekš par šādu pārkāpumu autovadītājiem draudēja administratīvais arests uz 10-15 dienām, naudas sods no 1200 līdz 1400 eiro un vadītāja tiesību atņemšana uz 4 gadiem.

136
Tagi:
Latvija, Latvijas policija, automašīnas, alkohols
Pēc temata
Jauna sodu sistēma par CSN pārkāpumiem: daži pieaugs līdz 7 tūkstošiem eiro
Pēc tiesību zaudēšanas par braukšanu dzērumā latvieši turpina dzert un sēsties pie stūres
Palielījās: Valsts policija aizturēja piedzērušos autovadītāju tiešajā ēterā

Atmodies: Bebrenes apkaimē nofilmēts lācēns

3
(atjaunots 13:31 15.04.2021)
Netālu no Bebrenes Augšdaugavas novadā manīts pusaugu lācis. Speciālisti brīdina, ka, pavasarim iestājoties, jāuzmanās pastaigās pa mežu un tā tuvumā – lāči mostas un var tuvoties mājām uztura meklējumos.

RĪGA, 15. aprīlis — Sputnik. Sociālajā tīklā Facebook parādījies video ieraksts par lācēnu Bebrenes apkaimē Augšdaugavas novadā, ko nofilmējis kāds garāmbraucošs automobilists. Lācēns ātri skrien pa lauku, pēc tam pazūd jaunaudzē. Speciālisti ziņo, ka aprīlī pirmie no ziemas miega mostas tēviņi, pēc tam sāk mosties mātītes ar lācēniem. Pieaugušie lāči pēc ilgā miega kādu laiku labprāt pavāļājas saulītē, lai atmostos, bet jaunieši aktīvi spēlējas un dažkārt var iznākt pie cilvēkiem.

Jāpiezimē, ka nesenajā konferencē "Medības 2021" Latvijas valsts mežzinātnes institūta "Silava" vadošais speciālists Jānis Ozoliņš atzīmēja, ka patlaban lielākā daļa ķepaiņu mīt Latvijas dienvidu daļā. Speciālists pastāstīja, ka saskaņā ar četriem galvenajiem kritērijiem – dzīvnieku skaits, izlatība, dzīves vietu stāvoklis un tālākās perspektīvas – veiktais monitorings liecina: lāču stāvoklis Latvijā ir apdraudēts. Pēdējais plašais pētījums veikts 2015.-2018. gg.

Iepriekš ziņots, ka 2020. gadā lāču populācija mazliet pieaugusi Igaunijas darbību rezultātā. Pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai, un tagad viņiem kļuvis šauri valsts teritorijā. Lāči ieradās Latvijā.

Pie tam lāči ne tikai pastaigājas teritorijā gar robežām – viņi dodas tālāk un iekārtojas jaunās vietās.

Lāčus medīt ir aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamiem dzīvniekiem un atrodas Dabas aizsardzības pārvaldes kontrolē.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā neuzskata par grēku izpostīt biškopju stropus. Tāpēc ieteicams savlaicīgi pasargāt bišu dravas.

3
Tagi:
lācis, dzīvnieki
Pēc temata
Latvijas mežos jau dzīvo līdz 70 lāči, taču sēņotāji bez bailēm dodas "klusajās medībās"
Lācēni Valkas apkaimē atkal kļuvuši par sociālo tīklu zvaigznēm
Nebijis gadījums priekš Latvijas: Madonas novadā lācis uzbruka kumeļam

Lietuva saņēmusi no ASV vienreizējās lietošanas granātmetējus

9
(atjaunots 13:03 15.04.2021)
Bruņojums, ko valstij nodevusi Vašingtona, ir mazāka kalibra un ar mazāku darbības rādiusu nekā prettanku ieroči, ko patlaban izmanto armijā.

RĪGA, 15. aprīlis – Sputnik. ASV nodevušas Lietuvai vienreizējās lietošanas granātmetējus M72 LAW, ko saņems Nacionalās aizsardzības brīvprātīgo spēku karavīri, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz Lietuvas Bruņoto spēku preses dienestu.

Bruņojuma nodošanas ceremonija notika Lietuvas Lielkņaza Ģedimina štāba bataljonā Viļņā. Tajā piedalījās aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks, ASV vēstnieks Lietuvā Roberts Gilkrists, Lietuvas BS komandieris ģenerālleitnants Valdemārs Rupšis un citi Lietuvas aizsardzības resora pārstāvji.

Anušausks pateicās partnerim par atbalstu un paziņoja, ka Vašingtonas investīcijas liecina: republika joprojām ir "svarīga aizsardzības politikas prioritāte" ASV acīs.

"Lietuvas armija būs tik stipra, cik stiprs būs katrs Lietuvas kareivis. Ne tikai fiziski un morāli, svarīgi ir arī tas, ar kādiem ieročiem viņš bruņots. ASV atbalsts ar vieglajiem granātmetējiem būtiski stiprinājusi teritoriālās aizsardzības vienības, cēlusi to cīņasspēju, uguns spēku un ļāvusi teritoriālās aizsardzības spēkiem rīkoties pārliecinoši, apņēmīgi un efektīvi. ASV atbalsts stiprina brīvprātīgo karavīru rindas, sauszemes spēkus, Lietuvas armiju un tādējādi nodrošina efektīvāku aizsardzību un ienaidnieka savaldīšanu," teica Rupšis.

Granātmetēji M72 LAW papildinās zviedru granātmetēju Carl-Gustav arsenālu, ko patlaban izmanto Lietuvas Bruņoto spēku kājnieki, kā arī zviedru vienreizējās lietošanas granātmetēju AT-4 arsenālu. Lietuvas BS atzīmēja, ka M72 LAW kalibrs un darbības rādiuss ir mazāks nekā pašlaik armijā izmantojamais bruņojums, taču jaunie ieroči ir daudz vieglāki un kompaktāki.

Granātmetēji M72 LAW tika pieņemti bruņojumā ASV armijā 1962. gadā kā individuālais prettanku ierocis. Patlaban ASV M72 LAW sērijas granātmetēji pārsvarā aizvietoti pret jaunāku un efektīvāku bruņojumu.

Baltijas valstīs pastāvīgi skan runas par "Krievijas draudiem", kuru dēļ it kā vajagot stiprināt sadarbību aizsardzības jomā un piedalīties NATO mācībās. Savukārt Maskava ne vienu vien reizi apliecinājusi, ka neplāno nekādus uzbrukumus.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs konstatēja: NATO ļoti labi zināms, ka Maskavai nav nekādu agresīvu plānu, taču tā vienkārši izmanto ieganstu, lai dislocētu lielāku skaitu tehnikas un bataljonu Krievijas robežu tuvumā.

Militārais eksperts, atvaļinātais pulkvedis Viktors Ļitovkins intervijā Sputnik Lietuva iepriekš paziņoja, ka ASV nodod saviem vasaļiem ieročus, kas pašām nav vajadzīgi. Viņš atzīmēja, ka Vašingtona, pēc būtības "atbrīvojas no militārajām drazām", kas šodien nav īpaši efektīvas, un izgāž to Baltijas valstīs un Ukrainā. Viņš uzsvēra, ka neviena sevi cienoša valsts tādus ieročus neiegādāsies.

9
Tagi:
bruņotie spēki, ieroči, Lietuva, ASV
Pēc temata
Latvija sagaidījusi pēdējo bruņumašīnu partiju no Lielbritānijas
Latvija un Igaunija iegādāsies granātmetēju munīciju par 22 miljoniem eiro
Kādiem nolūkiem Latvijas NBS vienreizējās lietošanas granātmetēji AT4