Karavīrs ar šauteni М4

Koronavīruss ielauzies Ādažu militārajā bāzē Latvijā

37
(atjaunots 10:53 02.08.2020)
Līdz šim Ādažu militārajā bāzē viss ir bijis samērā mierīgi – koronavīrusa epidēmija nav gājusi tai secen, taču arī neieskāva. Taču tagad ir kļuvis zināms par jaunu inficēšanās gadījumu.

RĪGA, 2. augusts – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Ceturtdien, 30. jūlijā, Ādažu militārajā bāzē vienai no militārpersonām tika atklāts Covid-19.

Latvijas Aizsardzības ministrijā paziņoja, ka inficētā karavīra tuvākās kontaktpersonas un dienesta biedri atrodas pašizolācijā. Viņiem tiek ņemtas analīzes, lai noskaidrotu, vai viņi būtu inficējušies ar koronavīrusu.

Precīzs karavīru skaits, kuri atrodas pašizolācijā, nosaukts netika, taču Aizsardzības ministrijā precizēja, ka karantīnā esošo skaitā ir arī viens NATO kontingenta karavīrs.

Ādažu militārajā bāzē turpina stingri ievērot epidemioloģiskās prasības. Militārpersonas sadarbojas ar epidemiologiem, lai noskaidrotu inficēšanās avotu.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra piektdien no rīta, 31. jūlijā, publicēto informāciju, diennakts laikā Latvijā tika reģistrēti trīs jauni inficēšanās gadījumi.

Leonīds Kalniņš
© Sputnik / Sergey Melkonov

Vienā gadījumā Covid-19 tika atklāts cilvēkam, kurš ieradās no valsts ar inficēšanās ar koronavīrusu risku virs 25 gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Otrais gadījums – ieceļotājam no valsts ar rādītāju mazāk par 16 gadījumiem uz 100 tūkstošiem. Vēl vienam inficētajam bija kontakts ar cilvēku, kurš atgriezās no ārzemēm (no valsts ar inficēšanās līmeni mazāk par 16 gadījumiem uz 100 tūkstošiem).

Aizsardzības ministrijā nekomentēja, kurš no minētajiem gadījumiem varētu būt saistīts ar saslimušo karavīru. Tika atzīmēts, ka šis notikums neietekmēs armijas kaujas spējas, un karavīru apmācīšana Ādažu militārajā bāzē tiks turpināta.

Ādažu militārās bāzes karavīra inficēšanās ir pirmais inficēšanās ar koronavīrusu gadījums Latvijas armijā kopš šī gada pavasara. Toreiz Covid-19 tika atklāts diviem Latvijas Nacionālo bruņoto spēku karavīriem un divām militārpersonām no NATO kontingenta Latvijā. Viņi visi ir izveseļojušies.

Vēl viens ar koronavīrusu saistīts incidents notika jūlija sākumā, kad lidmašīna ar karavīriem no Kanādas ceļā uz Latviju bija spiesta atgriezties, jo viens no cilvēkiem, kurš varēja kontaktēt ar lidmašīnā esošajiem, bija inficējies ar Covid-19.

Aizsardzības ministrijā paziņoja, ka patlaban Baltijas valstu lielākajā militārajā bāzē – Ādažos – dienē "vairāki tūkstoši Latvijas armijas karavīru", kā arī aptuveni 1400 NATO kaujas grupas karavīru no Kanādas, Albānijas, Čehijas, Itālijas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas un Spānijas.

37
Tagi:
Nacionālie bruņotie spēki, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Rietumi cieš sakāvi Covid-19 vakcīnas izstrādes sacensībās
NATO paskaidroja Krievijai, kāpēc apmāca karavīrus pandēmijas laikā
Covid-19 slimniekus vēlas apgredzenot? NBS piedāvā aproces pašizolācijā sēdošajiem

Lietuva saņēmusi no ASV vienreizējās lietošanas granātmetējus

5
(atjaunots 13:03 15.04.2021)
Bruņojums, ko valstij nodevusi Vašingtona, ir mazāka kalibra un ar mazāku darbības rādiusu nekā prettanku ieroči, ko patlaban izmanto armijā.

RĪGA, 15. aprīlis – Sputnik. ASV nodevušas Lietuvai vienreizējās lietošanas granātmetējus M72 LAW, ko saņems Nacionalās aizsardzības brīvprātīgo spēku karavīri, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz Lietuvas Bruņoto spēku preses dienestu.

Bruņojuma nodošanas ceremonija notika Lietuvas Lielkņaza Ģedimina štāba bataljonā Viļņā. Tajā piedalījās aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks, ASV vēstnieks Lietuvā Roberts Gilkrists, Lietuvas BS komandieris ģenerālleitnants Valdemārs Rupšis un citi Lietuvas aizsardzības resora pārstāvji.

Anušausks pateicās partnerim par atbalstu un paziņoja, ka Vašingtonas investīcijas liecina: republika joprojām ir "svarīga aizsardzības politikas prioritāte" ASV acīs.

"Lietuvas armija būs tik stipra, cik stiprs būs katrs Lietuvas kareivis. Ne tikai fiziski un morāli, svarīgi ir arī tas, ar kādiem ieročiem viņš bruņots. ASV atbalsts ar vieglajiem granātmetējiem būtiski stiprinājusi teritoriālās aizsardzības vienības, cēlusi to cīņasspēju, uguns spēku un ļāvusi teritoriālās aizsardzības spēkiem rīkoties pārliecinoši, apņēmīgi un efektīvi. ASV atbalsts stiprina brīvprātīgo karavīru rindas, sauszemes spēkus, Lietuvas armiju un tādējādi nodrošina efektīvāku aizsardzību un ienaidnieka savaldīšanu," teica Rupšis.

Granātmetēji M72 LAW papildinās zviedru granātmetēju Carl-Gustav arsenālu, ko patlaban izmanto Lietuvas Bruņoto spēku kājnieki, kā arī zviedru vienreizējās lietošanas granātmetēju AT-4 arsenālu. Lietuvas BS atzīmēja, ka M72 LAW kalibrs un darbības rādiuss ir mazāks nekā pašlaik armijā izmantojamais bruņojums, taču jaunie ieroči ir daudz vieglāki un kompaktāki.

Granātmetēji M72 LAW tika pieņemti bruņojumā ASV armijā 1962. gadā kā individuālais prettanku ierocis. Patlaban ASV M72 LAW sērijas granātmetēji pārsvarā aizvietoti pret jaunāku un efektīvāku bruņojumu.

Baltijas valstīs pastāvīgi skan runas par "Krievijas draudiem", kuru dēļ it kā vajagot stiprināt sadarbību aizsardzības jomā un piedalīties NATO mācībās. Savukārt Maskava ne vienu vien reizi apliecinājusi, ka neplāno nekādus uzbrukumus.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs konstatēja: NATO ļoti labi zināms, ka Maskavai nav nekādu agresīvu plānu, taču tā vienkārši izmanto ieganstu, lai dislocētu lielāku skaitu tehnikas un bataljonu Krievijas robežu tuvumā.

Militārais eksperts, atvaļinātais pulkvedis Viktors Ļitovkins intervijā Sputnik Lietuva iepriekš paziņoja, ka ASV nodod saviem vasaļiem ieročus, kas pašām nav vajadzīgi. Viņš atzīmēja, ka Vašingtona, pēc būtības "atbrīvojas no militārajām drazām", kas šodien nav īpaši efektīvas, un izgāž to Baltijas valstīs un Ukrainā. Viņš uzsvēra, ka neviena sevi cienoša valsts tādus ieročus neiegādāsies.

5
Tagi:
bruņotie spēki, ieroči, Lietuva, ASV
Pēc temata
Latvija sagaidījusi pēdējo bruņumašīnu partiju no Lielbritānijas
Latvija un Igaunija iegādāsies granātmetēju munīciju par 22 miljoniem eiro
Kādiem nolūkiem Latvijas NBS vienreizējās lietošanas granātmetēji AT4
ABLV

FinCEN apsūdzības nav apstiprinājušās, taču ABLV Banku tas vairs neglābs

9
(atjaunots 09:26 15.04.2021)
Izmeklētājs ar prokurora piekrišanu nolēmis pārtraukt kriminālprocesu pret ABLV Bankas vadību, kas sākts pēc FinCEN pārskata publiskošanas.

RĪGA, 15. aprīlis — Sputnik. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nav atradis pierādījumus, kas apliecinātu: ABLV Bankas vadība būtu vainojama korupcijā, par ko apgalvoja ASV Finanšu ministrijas struktūras FinCEN pārskatā, vēsta BNN.

KNAB apstiprināja, ka 26. martā izmeklētājs ar prokurora piekrišanu nolēmis pārtraukt kriminālprocesu pret ABLV Bankas vadību, kas sākts pēc FinCEN pārskata publiskošanas. Dokumentā teikts, ka līdz 2017. gadam ABLV Bankas vadība un administrācija it ka esot devušas kukuļus, lai ietekmētu Latvijas amatpersonas ar mērķi novērst sankcijas par bankas riskantu darbību.

ABLV Banka šīs apsūdzības noliedza un konstatēja, ka tamlīdzīgi apgalvojumi nodarījuši bankai vērā ņemamu kaitējumu. Banka vērsās KNAB ar lūgumu ierosināt krimināllietu.

KNAB paziņoja, ka vairs neizmeklē arī citus virzienus, kas skar ABLV Bankas vadības iespējamo saikni ar Latvijas amatpersonu uzpirkšanu.

KNAB nav atradusi pierādījumus ABLV Bankas vadības aizdomām par to, ka banku ar nodomu nomelnojis Latvijas Bankas bijušais prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Ziņots, ka 2018. gada februārī ar mērķi aizsargāt klientu un kreditoru intereses un ņemot vērā ECB lēmumu par likvidācijas procesa sākumu, ABLV Bankas vadība akcionāru ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu par pašlikvidāciju. Bankas problēmas sākās pēc FinCEN paziņojuma par plānotajām sankcijām par naudas atmazgāšanas shēmu realizāciju.

13. februārī ASV FM finanšu noziegumu novēršanas tīkls FinCEN paziņoja, ka tur aizdomās Latvijas ABLV Banku par naudas atmazgāšānu un ierosināja bloķēt tās korespondētājkontus dolāros. No FinCEN paziņojuma izriet, ka banka esot saistīta ar KTDR ieroču programmu. Tāpat FinCEN pārskatā teikts, ka ABLV Bank vadība uzpirkusi ierēdņus. Banka apsūdzības nosauca par "skandalozu apmelošanu".

ECB pieņēma lēmumu neglābt banku un sākt tās likvidācijas procesu. Taču pērnā gada 12. jūnijā FKTK atļāva bankai sākt pašlikvidācijas procesu. 2020. gadā banka plānoja nomaksāt 95% prasību, līdz 2023. gadam – noslēgt pašlikvidāciju.

Fizisko personu ieguldījumus līdz 100 tūkstošu eiro apmērā sāka izmaksāt gandrīz nekavējoties, lielāki fizisko un visi juridisko personu ieguldījumi tiek pārbaudīti pēc apstiprinātās metodikas.

9
Tagi:
KNAB, ABLV, bankas
Pēc temata
Finansists: Latvijai laiks aizmirst ārzonas un atsaukt atmiņā šprotu zvejas metodes
Esam bijuši pasīvi: FKTK sola apdrošinātājiem to pašu, kas ticis bankām
Beneficiārs – lācis: kādus pārsteigumus sagādā banku piesardzība