Kravas mašīnas pie kontrolpunkta, foto no arhīva

Otrais vilnis, tikai ne Covid: "Citadele" slēdz kontus Latvijas kravu pārvadātājiem

493
(atjaunots 18:23 30.07.2020)
Banka "Citadele" ar amerikāņu dalību slēgusi kontus vairākiem Latvijas uzņēmumiem – kravu pārvadātājiem. "Latvijas auto" plāno vērsties FKTK.

RĪGA, 30. jūlijs — Sputnik. Starptautisko kravu pārvadājumu nozarē strādājošās Latvijas kompānijas sūdzas par to, ka kārtējā Latvijas banka sākusi bez iemeslu skaidrojuma slēgt to kontus. Nozares organizācija gatavo sūdzību Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK), vēsta LTV7.

Pērn kravu pārvadātāji no Latvijas jau saskārās ar līdzīgu situāciju – toreiz bankas "Swedbank" un SEB saka slēgt kontus, pamatojot lēmumu ar to, ka veicamie darījumi ar partneriem no austrumiem neesot pārskatāmi. Piemēram, pārvadātājam A ir attiecības ar firmu B, bet pārvadājumus apmaksā kompānija C, parasti – no ārzonas.

Pārvadātāji pārgāja uz banku "Citadele", taču tagad kontus sākusi slēgt arī tā.

"No mums zināmajiem gadījumiem iepriekšējā kampaņa skāra apmēram 40-50 kompānijas. Tagad mums jau ir sūdzības no vairāk nekā desmit uzņēmumiem," pastāstīja asociācijas "Latvijas auto" valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Poceluiko.

"Tagad redzu, ka atkal nāk otrais vilnis – ne Covid-19, bet gan banku sektorā. "Latvijas auto" locekļi sākuši sūdzēties, ka atkal nāk jautajumi no bankām. Tomēr jautājumi ir normāla lieta. Taču viņi atbild, un viņiem bez skaidrojuma slēdz kontus," piebilda asociācijas valdes loceklis Aleksandrs Čerkasovs.

Viņš atzīmēja, ka norēķinu prakse, kas kļuvusi par klupšanas akmeni iepriekš, tagad ir gandrīz likvidēta. Kāds ir bankas jauno pretenziju iemesls, nav saprotams.

"Varu teikt, ka pārsvarā visi pārvadātāji laboja kļūdas. Patiešām, tiem, kas strādā austrumu tirgū, tāda situācija bija. Mēs to pilnībā likvidējām, aprunājāmies ar kravu sūtītājiem un saņēmējiem," norādīja Čerkasovs.

Banka "Citadele" noliedz, ka piedalītos jebkādā kampaņā pret pārvadātājiem no Latvijas. Banka apgalvo, ka ikviens konta slēgšanas gadījums tiekot izskatīts individuāli, un pārsvarā klientam ir zināms konta slēgšanas patiesais iemesls.

"Sarunās ar bankām bieži izskan, ka tām vienkāršāk ir zaudēt klientu, nekā zaudēt licenci," savukārt atgādināja Poceluiko.

Tagad asociācijas "Latvijas auto" pārstāvji apkopo informāciju un plāno iesniegt sūdzību FKTK.

"Kā kontroles organizācija mēs varam pieprasīt bankas skaidrojumu par to, kāpēc nav atvērts konts vai pārtrauktas attiecības ar uzņēmumu, lai izprastu iemeslus. Būs iespējams tikt skaidrībā sīkāk. Vai bija neatrisināti jautājumi? Vai bankai sniegta visa informācija? Varbūt vajag saskaņot iekšējās kontroles problēmas? Runājot par biznesu ar to pašu Krieviju: tur pašlaik ir spēkā starptautiskās sankcijas, arī tādēļ pastāv zināms risks," paskaidroja FKTK pārstāvis Kristaps Markovskis.

Pārvadātāji stāsta, ka pašreizējā situācija ar bankām ir kā nazis mugurā, jo nozarē vērojama būtiska lejupslīde koronavīrusa epidēmijas dēļ. Tāpat nesen pieņemta Mobilitātes paete, kas būtiski palielina nozares dalībnieku izdevumus.

493
Tagi:
Kravu pārvadājumi, Latvija
Pēc temata
Redzeslokā ir katrs piektais: nauda bēg no Latvijas, bet VID tik plāta rokas
"Robežas nav bēda, mums nav ko vest": koronavīruss galē nost Latvijas autopārvadātājus
"Gribam zināt, ko iesāksiet ar savu naudu": banku prasības ir aizvien izsmalcinātākas
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu

Visiem donoriem Latvijā veiks koronavīrusa antivielu testu

3
(atjaunots 19:21 13.08.2020)
Valsts radusi iespēju papildus obligātajām analīzēm visiem asinsdonoriem taisīt Covid-19 antivielu testus.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Latvijā visiem asinsdonoriem papildus visām obligātajām analīzēm veiks Covid-19 antivielu testu, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā, vēsta tvnet.lv.

Testēšanas rezultāti tiks anonīmi nodoti Slimību profilakses un kontroles centram, lai novērtētu vispārējās tendences un kolektīvo imunitāti.

Donoriem ar pietiekamu antivielu līmeni piedāvās kļūt par rekonvalescentās plazmas donoriem, kura tiek izmantota kā vien no iespējamajiem ārstēšanas veidiem pacientiem ar smagu Covid-19 slimības gaitu. Šī metode jau tiek pielietota atsevišķās valstīs un tiek aktīvi pētīta, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā.

Tāpat centrs aicina nodot plazmu tos, kas ir izslimojuši Covid-19, ne agrāk kā pēc 28 dienām pēc negatīva koronavīrusa testa rezultāta saņemšanas.

Atgādināsim, ka līdz vasaras beigām katrs gribētājs Latvijā var veikt valsts apmaksātu koronavīrusa testu. Pierakstīties var pa tālruni 8303. Ja simptomu nav, uz analīžu nodošanu var ierasties ar velosipēdu vai sabiedrisko transportu, lietojot sejas masku, kā arī atnākt ar kājām. Ja simptomi ir, sākumā ir jāsazinās ar ģimenes ārstu.

Iepriekš Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs paziņoja, ka faktiskais ar Covid-19 inficēto skaits Latvijā var būt lielāks, nekā oficiālie skaiti, taču tas nepārsniedz 1% iedzīvotāju.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāti vairāk nekā 20,8 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 747 tūkstoši cilvēku nomira un vairāk nekā 13,7 miljoni izveseļojās.

3
Tagi:
donors, asins, koronavīruss
Pēc temata
Koronavīruss mazinājis apetīti: cik Latvijas iedzīvotājiem vajag naudas normālai dzīvei
Nav motivācija maksāt nodokļus: Rīgā zeļ un plaukst nelegālas ballītes
Infektologs: vakcīna pret koronavīrusu var izveidot imunitāti uz diviem gadiem
"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, kā jau viss ģeniālais"
Naudas maks. Foto no arhīva

Arvien vairāk cilvēku vēlēsies aiziet ēnā: ekonomiste izvērtēja FM nodokļu piedāvājumus

11
(atjaunots 19:15 13.08.2020)
Visvairāk no reformas cietīs Latvijas iedzīvotāji, kuri saņem nelielas algas un strādā alternatīvajos nodokļu režīmos, – tieši tie, kuri jau tā visvairāk cietuši koronavīrusa krīzes dēļ, atzīmēja Swedbank Latvijas filiāles galvenā ekonomiste.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Finanšu ministrijas piedāvātās nodokļu izmaiņas var izraisīt neapmierinātību sabiedrībā un mudināt ēnu ekonomikas izaugsmi, uzskata Swedbank Latvijas filiāles galvenā ekonomiste Līva Zorgenfreija, vēsta tvnet.lv.

Viņa uzskata par pareizu izmaiņu galveno mērķi – novērst to cilvēku sociālo neaizsargātību, kuri strādā alternatīvajos nodokļu režīmos, taču uzskata, ka piedāvātais risinājums nozīmē ievērojamu nodokļu sloga pieaugumu šādiem cilvēkiem samērā īsā periodā.

Pēc viņas sacītā, sociālā un ienākumu nodokļu sadalīšanas dēļ obligātās medicīniskās apdrošināšanas iemaksas izveidošanai nodokļa slogs vispārējā nodokļu režīmā zināmā mērā kļūst regresīvs, tādēļ visvairāk zaudēs zemo un vidējo algu saņēmēji.

"Kopumā piedāvātās izmaiņas var izraisīt sabiedrības neapmierinātību un daudziem var palielināt vēlmi pāriet ēnu ekonomikā. It īpaši ņemot vērā Covid-19 izraisīto krīzi, kas vairāk un smagāk skārusi tieši zemāk apmaksātos darbiniekus un alternatīvajos nodokļu režīmos strādājošos," uzsvēra Zorgenfreija.

Ekonomiste šaubās, ka piedāvātais sociālā un ienākumu nodokļu daļu sadalījums par labu medicīniskajai apdrošināšanai nodrošinās veselības aprūpei nepieciešamo naudu.

"Veselības finansēšanai no šī vingrinājuma "iezīmētie" līdzekļi ir salīdzinoši neliela daļa no kopējā veselības aprūpei nepieciešamā ikgadējā finansējuma. Tas savukārt nozīmē, ka tāpat katru gadu no jauna būs jācīnās par finansējuma apmēru. Tātad ar šīm izmaiņām netiek atrisināts jautājums par nepieciešamību celt finansējumu veselības aprūpei," paziņoja Zorgenfreija.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, Finanšu ministrija piedāvā ieviest nodokļu izmaiņas trīs posmos, no kuriem pirmais ir ieplānots jau uz nākamo gadu: uz sociālā un ienākumu nodokļu rēķina izcelt speciālu obligātās medicīniskās apdrošināšanas maksājumu.

11
Pēc temata
Ražotājus šokē nodokļu izmaiņas: pārtikas produktu cenas pieaugs
Obligātās sociālās iemaksas un jauns neapliekamais minimums: kā Latvijā mainīsies nodokļi
Par nodokļu reformu: sociālā nodeva 5%, akcīžu celšana, nepaliekamais minimums 350 eiro
Meli industriālos apmēros: Dombrovskis izanalizēja valdības lēmumus