Skola

Valdība atļāvusi: skolas uzņems audzēkņus no 1. septembra

21
(atjaunots 09:46 30.07.2020)
Valdība apstiprinājusi Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavoto plānu, kas paredz jaunā mācību gada sākumu skolās un citās mācību iestādēs. Tas ietver dažādus darbību variantus atbilstoši epidemioloģiskās situācijas attīstībai.

RĪGA, 30. jūlijs — Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Mācību process Latvijas skolās un augstskolas sāksies 1. septembrī klātienes režīmā, ja valstī saglabāsies pašreizējā epidemioloģiskā situācija, paziņoja Valsts izglītības satura centra vadītājs Guntars Catlaks. Mācību iestāžu pienākums būs sekot audzēkņu veselības stāvoklim – regulāri informēt, sekot higiēnai un distances ievērošanai gaiteņos, garderobēs un ēdamtelpās. 1.-6. klašu skolēni mācīsies skolā pilnu mācību dienu, 7.-12. klašu skoleniem pieļauta daļēju attālināto vai patstāvīgo mācību ieviešana ne vairāk kā 20% apjomā no mācību procesa. Tāda pati proporcija noteikta arī profesionālo mācību iestāžu audzēkņiem.

Gadījumam, ja koronavīruss kļūs aktīvāks, taču ne līdz kritiskajam līmenim, IZM paredzējusi plānu B: mācības klātienē jaunāko klašu skolēniem, bet vecāko klašu audzēkļiem – attālinātās mācības par 40-60%. Profesionālajām mācību iestādēm "tālmācību" proporcija sasniegs 20-40%. Augstskolām piešķirtas tiesības izlemt gan A, gan B , gadījumā: tām ir tiesības pašām noteikt attālināto mācību proporcijas.

Ir arī variants C: inficēto skaita krasa pieauguma gadījumā skolas pilnībā pāries pie attālinātajām mācībām. Tiesa, šādam scenārijam vajadzīgs ļoti straujš saslimušo skaita pieaugums: pat, ja skolā tiks reģistrēts koronavīrusa gadījums, tas nenozīmē, ka visām klasēm būs jāpāriet pie attālinātajām mācībām. IZM plāno, ka Slimību profilakses un kontroles centrs šajā gadījumā veiks epidemioloģisko izmeklēšanu, lai identificētu personu loku, kas varēja būt ciešā kontaktā ar saslimušo.

Izglītības ministre Ilga Šuplinska, iepazīstinot ar dažādiem rīcības variantiem, vēlreiz uzsvēra, ka ministrija un atbilstošā pašvaldība var izvēlēties attālināto mācību proporciju katrai konkrētai skolai.

Valdības noteikumi piešķir skolām plašas pilnvaras izvēlēties attālināto mācību proporciju vecāko klašu audzēkļiem. Tie var būt atsevišķi priekšmeti vai viena diena nedēļā, kad skolēni mācīsies mājās. Skolu vadībai un skolotājiem būs jānodrošina stabili sakari ar bērnu vecākiem. Skolas (un pašvaldības) reģistrēs iespējamos saslimšanas gadījumus, lai sekotu koronavīrusa izplatības dinamikai un regulētu mācību procesu.

Viss izskatās loģiski, pareizi un apsvērti. Tomēr Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga negatīvi izvērtēja Šuplinskas plānu. Jā, mācību iestādes reaģēs uz situāciju un pielāgosies jaunajiem apstākļiem, tomēr "skolotāju komandai un pašvaldībai būs ko palauzīt galvu, nodrošinot visus piesardzības pasākumus".

Arodbiedrību neapmierina tas, ka ministrija detalizēti aprakstījusi pedagogu un skolu vadības pienākumus, taču nav skaidrības par resursu nodrošināšanu, ja mācības notiks daļēji attālināti vai pilnīgi attālināti. "Tad tas ir uz pedagogu rēķina, jo noteikumos nav neviena vārda par paaugstinātās slodzes atalgošanu," pauda Vanaga, akcentējot, ka gan arodbiedrības, gan IZM veiktā aptauja pierādīja, ka attālināto mācību laikā pedagogu darba slodze būtiski palielinājās.

Vanaga minēja piemēru: ja kādam skolēnam būs jāievēro pašizolācija, skolotājs būs spiests strādāt ar viņu attālināti, līdztekus organizējot parastās nodarbības pārējai klasei. Šim gadījumam IZM nav piešķīrusi ne centu un, šķiet, tāda scenārija iespēju savos noteikumos nav pat paredzējusi.

Trūkst skaidrības arī par skolēnu tehnisko aprīkojumu. Lielai daļai bērnu, it īpaši laukos, nav iespēju mācīties attālināti, jo nav interneta un atbilstošu iekārtu. Pagaidām, IZM plāno, atbildība par bērnu nodrošināšanu ar nepieciešamajām iekārtām (piemēram, planšetdatoru) jāuzņemas vecākiem. IZM piešķirs zināmus līdzekļus (līdz 3 milj. eiro) iekārtu iegādei. Tomēr grūti prognozēt, cik datori nonāks līdz skolēniem. Iespējams, daudziem bērniem jau otro mācību gadu mācību process nebūs pieejams.

21
Tagi:
izglītība, skola, koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Vanaga: negribētos pārvērst skolu par cietumu
Šuplinska dedzina ar napalmu: Rīgas skolas direktore par IZM trikiem ar tālmācību
Skolēniem un studentiem jaunajā mācību gadā būs jāievēro jauni kārtības noteikumi
Lidosta Rīga

Citādi slimnīcām draud krīze: Latvija vērtēs Covid-19 draudus pēc saviem ieskatiem

7
(atjaunots 18:27 22.09.2020)
Sākumā Eiropas Komisija, pēc tam Eiropas Parlaments aicināja ES valstis paaugstināt pieļaujamo saslimstības rādītāju, lai noteiktu epidemioloģiskā nozīmē "bīstamas" valstis; kāpēc Latvija neatbalsta nedz šo, nedz citus ierosinājumus ceļojumu atvieglošanai ES robežās.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Latvija neatbalsta Eiropas Savienības vadošo iestāžu piedāvājumu paaugstināt saslimstības ar jauno koronavīrusu kritēriju robežas, nepārsniedzot kuras pēc iebraukšanas no citas valsts nav jāievēro pašizolācija. Pēc veselības aprūpes nozares pārstāvju domām, šāds solis radītu lielus draudus Latvijai, vēsta TV3

Iepriekš vairāk nekā 5000 tūrisma, pasažieru pārvadājumu un citu nozaru uzņēmumi, kuri ir cietušu zaudējumus koronavīrusa pandēmijas dēļ, vērsās pie Eiropas Komisijas vadītājas Urzulas fon der Leienas ar aicinājumu atcelt pašizolācijas prasību pēc ierašanās no citām valstīm, aizstājot to ar vienotu Covid-19 testēšanas protokolu. Septembra sākumā Eiropas Komisija, un pagājušajā nedēļā arī Eiropas Parlaments aicināja ES dalībvalstis pacelt kumulatīvo saslimstības ar jauno koronavīrusu rādītāju no 16 uz 50 gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

Latvija uz šo aicinājumu negrasās atbildēt. Valsts Veselības ministrijas pozīcija paliek nemainīga: ja paaugstina slieksni tik strauji, ievesto gadījumu skaits pieaugs. Slimību profilakses un kontroles centram nāksies vairāk strādāt, lai atklātu visas kontaktpersonas, savukārt stacionēto cilvēku skaita kāpums radīs papildu slodzi veselības aprūpei. Bagātajās valstīs medicīna spēj tikt galā ar šādu izaicinājumu, taču Latvijas slimnīcās var sākties krīze.

Latvijas Veselības ministrijas pozīciju atbalsta arī Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs Ģirts Briģis.

"Mums paaugstinājums uz 25 vai pat augstāku skaitli – tas ir milzīgs lēciens uz augšu, un Latvijas situācijā tā nu nebūtu adekvāta rīcība. Galvenais infekcijas avots ir ieceļotāji. Ja mēs šo skaitli paaugstinām, tas nozīmē, ka mums vairs nav šādas uzmanības pret valstīm, kas šobrīd skaitās ļoti bīstamas," paskaidroja Briģis.

Cits Eiropas Parlamenta ierosinājums – skatīt saslimstību nevis valstīs kopumā, bet gan atsevišķos reģionos – arī netika atbalstīts Latvijas Veselības ministrijā. Ja to apstiprinātu, parādītos iespēja ceļot uz dažām Vācijas federālajām zemēm un, piemēram, uz Spānijas un Grieķijas salām, kur saslimstība ir zemāka. Taču Latvijas Veselības ministrijā norāda, ka šeit parādās datu kvalitātes un objektīvu vērtējumu jautājums, jo atdalīt cilvēku plūsmu no viena reģiona uz citu nebūs viegli.

7
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
"Mūs sargā ugunskrusts": Twitter pajokoja par to, kāpēc latvieši neslimo ar Covid-19
Covid-19 sasniedzis arī Rīgas "Dinamo"
Latvijā atvērts vēl viens Covid-19 bezmaksas testēšanas punkts
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka
Stryker

Trokšņa granātas un militārās tehnikas kolonnas: Rīga pārtop mācību poligonā

15
(atjaunots 18:24 22.09.2020)
Latvijas galvaspilsētā šonedēļ notiks vērienīgas militārās policijas mācības, iedzīvotājus aicina neuztraukties.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Līdz 27. septembrim Rīgā norisināsies manevri mācību "Namejs 2020" ietvaros, kuru laikā Nacionālo bruņoto spēku (NBS) kareivji apgūs objektu apsargāšanas tehniku, kā arī darbu ar aizturētajiem, raksta ВВ.lv.

Tiek ziņots, ka mācības notiks Šķirotavā, Krustpils un Asotes ielu apkaimē, kā arī Mežaparkā, Ķīšezera un Ezermalas ielas apkaimē.

Latvijas Aizsardzības ministrijā brīdina, ka mācības notiks dienas un nakts stundās, uzdevumu apgūšanas laikā tiks izmantota mācību munīcija un kaujas simulatori, kuri nerada draudus, taču var radīt daudz trokšņu. Mācību rīkotāji iepriekš atvainojas tuvējo māju iedzīvotājiem par iespējamajām neērtībām un palūdza neuztraukties, mācības ir rūpīgi izplānotas.

Tāpat militārās tehnikas virzības uz mācību norises vietu dēļ dažviet var tikt ierobežota civilā autotransporta kustība. NBS lūdz autovadītājus neradīt šķēršļus kolonnu virzībai.

Atgādināsim, ka mācības "Namejs 2020" norisinās visā Latvijā kopš 15. augusta līdz 4. oktobrim. Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš nosauca šīs mācības par vēl nebijušām. Pēc NBS komandiera sacītā, tā būs "ļoti liela aktivitāte".

Attiecībā uz NATO kareivju dalību gaidāmajās mācībās, Kalniņš skaidroja, ka militārie manevri Latvijā neiztiek bez ārzemju partneriem, taču vairums karavīru, kuri piedalīsies galvaspilsētas mācībās, tomēr būs no Zemessardzes.

15
Tagi:
militārās mācības, Nacionālie bruņotie spēki
Pēc temata
Karavīri lūdz iedzīvotājus neaiztikt nepazīstamus priekšmetus: Latgalē sākušās mācības
Igaunija plāno iegādāties militārās iekārtas un mīnas "Krievijas savaldīšanai"
Pārvietoti "Abrams": ko amerikāņi sadomājuši pie Baltkrievijas robežām
Lukašenko slēdzis robežas ar Lietuvu un Poliju