Zinību diena Rīgas 88. vidusskolā

Vanaga: negribētos pārvērst skolu par cietumu

23
(atjaunots 09:35 29.07.2020)
Pedagogu arodbiedrīa pieprasa dezinfekcijas līdzekļu iegādi skolām un kompensācijas skolotājiem par viediekārtu un sakaru līdzekļu iegādi.

RĪGA, 29. jūlijs — Sputnik. Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) plāni par mācību procesa veidošanu rudenī ietver gan skolotājiem svarīgus, gan bezjēdzīgus un nevajadzīgus punktus, pastāstīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga radio Baltkom ēterā.

IZM sadarbībā ar Veselības ministriju un Slimību profilakses un kontroles centru gatavo noteikumus skolu darba organizācijai jaunajā mācību gadā. Tomēr LIZDA uzskata, ka dažas IZM pieņemtās normas ir neefektīvas un gandrīz neizpildāmas.

"Kopumā dokuments ir korekts, tomēr bija tādas normas, kā distances ievērošana starpbrīžos, ēdamtelpās un sporta zālēs. Nu, kā to praksē īstenot ar aktīviem bērniem, kuri grib spēlēties, draudzēties? Negribētos, lai skolas pārvērstos par cietumu un neviens nepriecātos par ministrijas ieteikumiem un padomiem," paskaidroja Vanaga.

Pēc viņas domām, normu autors nav padomājis, kā tās tiks pielietotas.

"Ja kaut kādas normas šķiet pārliekas, par to ir jārunā, jāmeklē risinājumus. Galvenais – lai nebūtu konfliktsituāciju, jo izmaiņas būs, tādai situācijai, kurā būs jāievēro drošības pasākumi, neviens īpaši nav gatavs. Un bija punkti, kas šķita nereāli. Tos noteikti rakstījis teorētiķis, nevis praktiķis," piebilda arodbiedrības vadītāja.

Vanaga atzīmēja, ka arodbiedrība pieprasa ņemt vērā arī pedagogiem svarīgus noteikumus, tostarp arī kompensēt izdevumus par tehniskajām iekārtām.

"Arodbiedrība iezīmēja divus svarīgus punktus darbam Covid-19 pandēmijas apsktākļos. Pimkārt, ir jānodrošina higiēnas līdzekļi – dezinfektori, lai pašām skolām nevajadzētu domāt, vai tos izsniegs, vai būs jāiepērk pašiem. Otrkārt, mēs uzskatām, ka attālināto vai daļēji attālināto mācību laikā pedagogiem ir jākompensē izdevumi par iekārtām un sakaru līdzekļiem – datoriem, austiņām, mikrofoniem un internetu. Krīzes pārvarēšanai piešķīra 2,9 miljardus eiro, bet skolotājiem naudu nevar atrast," viņa konstatēja.

Vanaga uzskata, ka lielākā vaina par to, ka IZM neņem vērā skolotāju vēlmes, gulstas uz izglītības ministres Ilgas Šuplinskas pleciem, ar kuru arodbiedrībai nav izdevies sakārtot dialogu. Viņa piebilda, ka ministrija jau ilgu laiku noraida visus arodbiedrības ierosinājumus, pat tos, kuri finansējumu neprasa.

Pedagogu arodbiedrība un Latvijas Pašvaldību savienība centās panākt, lai saslimstības kritiskais līmenis tiktu noteikts nacionālā līmenī, bet IZM nolēma atstāt jautājumu pašvaldību ziņā.

23
Tagi:
izglītība, IZM, Latvija
Pēc temata
Daži ir vienlīdzīgāki: tālmācības pastiprinājušas plaisu skolēnu vidū
Ceturtajā daļā Latvijas lauku skolu nav ātrgaitas interneta
Jaunāko klašu skolēni apmeklēs skolu arī Covid-19 otrā viļņa gadījumā
No augusta Latvijā stāsies spēkā jaunie uzvedības noteikumi skolās
Lidosta Rīga

Citādi slimnīcām draud krīze: Latvija vērtēs Covid-19 draudus pēc saviem ieskatiem

7
(atjaunots 18:27 22.09.2020)
Sākumā Eiropas Komisija, pēc tam Eiropas Parlaments aicināja ES valstis paaugstināt pieļaujamo saslimstības rādītāju, lai noteiktu epidemioloģiskā nozīmē "bīstamas" valstis; kāpēc Latvija neatbalsta nedz šo, nedz citus ierosinājumus ceļojumu atvieglošanai ES robežās.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Latvija neatbalsta Eiropas Savienības vadošo iestāžu piedāvājumu paaugstināt saslimstības ar jauno koronavīrusu kritēriju robežas, nepārsniedzot kuras pēc iebraukšanas no citas valsts nav jāievēro pašizolācija. Pēc veselības aprūpes nozares pārstāvju domām, šāds solis radītu lielus draudus Latvijai, vēsta TV3

Iepriekš vairāk nekā 5000 tūrisma, pasažieru pārvadājumu un citu nozaru uzņēmumi, kuri ir cietušu zaudējumus koronavīrusa pandēmijas dēļ, vērsās pie Eiropas Komisijas vadītājas Urzulas fon der Leienas ar aicinājumu atcelt pašizolācijas prasību pēc ierašanās no citām valstīm, aizstājot to ar vienotu Covid-19 testēšanas protokolu. Septembra sākumā Eiropas Komisija, un pagājušajā nedēļā arī Eiropas Parlaments aicināja ES dalībvalstis pacelt kumulatīvo saslimstības ar jauno koronavīrusu rādītāju no 16 uz 50 gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

Latvija uz šo aicinājumu negrasās atbildēt. Valsts Veselības ministrijas pozīcija paliek nemainīga: ja paaugstina slieksni tik strauji, ievesto gadījumu skaits pieaugs. Slimību profilakses un kontroles centram nāksies vairāk strādāt, lai atklātu visas kontaktpersonas, savukārt stacionēto cilvēku skaita kāpums radīs papildu slodzi veselības aprūpei. Bagātajās valstīs medicīna spēj tikt galā ar šādu izaicinājumu, taču Latvijas slimnīcās var sākties krīze.

Latvijas Veselības ministrijas pozīciju atbalsta arī Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs Ģirts Briģis.

"Mums paaugstinājums uz 25 vai pat augstāku skaitli – tas ir milzīgs lēciens uz augšu, un Latvijas situācijā tā nu nebūtu adekvāta rīcība. Galvenais infekcijas avots ir ieceļotāji. Ja mēs šo skaitli paaugstinām, tas nozīmē, ka mums vairs nav šādas uzmanības pret valstīm, kas šobrīd skaitās ļoti bīstamas," paskaidroja Briģis.

Cits Eiropas Parlamenta ierosinājums – skatīt saslimstību nevis valstīs kopumā, bet gan atsevišķos reģionos – arī netika atbalstīts Latvijas Veselības ministrijā. Ja to apstiprinātu, parādītos iespēja ceļot uz dažām Vācijas federālajām zemēm un, piemēram, uz Spānijas un Grieķijas salām, kur saslimstība ir zemāka. Taču Latvijas Veselības ministrijā norāda, ka šeit parādās datu kvalitātes un objektīvu vērtējumu jautājums, jo atdalīt cilvēku plūsmu no viena reģiona uz citu nebūs viegli.

7
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
"Mūs sargā ugunskrusts": Twitter pajokoja par to, kāpēc latvieši neslimo ar Covid-19
Covid-19 sasniedzis arī Rīgas "Dinamo"
Latvijā atvērts vēl viens Covid-19 bezmaksas testēšanas punkts
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka
Stryker

Trokšņa granātas un militārās tehnikas kolonnas: Rīga pārtop mācību poligonā

15
(atjaunots 18:24 22.09.2020)
Latvijas galvaspilsētā šonedēļ notiks vērienīgas militārās policijas mācības, iedzīvotājus aicina neuztraukties.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Līdz 27. septembrim Rīgā norisināsies manevri mācību "Namejs 2020" ietvaros, kuru laikā Nacionālo bruņoto spēku (NBS) kareivji apgūs objektu apsargāšanas tehniku, kā arī darbu ar aizturētajiem, raksta ВВ.lv.

Tiek ziņots, ka mācības notiks Šķirotavā, Krustpils un Asotes ielu apkaimē, kā arī Mežaparkā, Ķīšezera un Ezermalas ielas apkaimē.

Latvijas Aizsardzības ministrijā brīdina, ka mācības notiks dienas un nakts stundās, uzdevumu apgūšanas laikā tiks izmantota mācību munīcija un kaujas simulatori, kuri nerada draudus, taču var radīt daudz trokšņu. Mācību rīkotāji iepriekš atvainojas tuvējo māju iedzīvotājiem par iespējamajām neērtībām un palūdza neuztraukties, mācības ir rūpīgi izplānotas.

Tāpat militārās tehnikas virzības uz mācību norises vietu dēļ dažviet var tikt ierobežota civilā autotransporta kustība. NBS lūdz autovadītājus neradīt šķēršļus kolonnu virzībai.

Atgādināsim, ka mācības "Namejs 2020" norisinās visā Latvijā kopš 15. augusta līdz 4. oktobrim. Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš nosauca šīs mācības par vēl nebijušām. Pēc NBS komandiera sacītā, tā būs "ļoti liela aktivitāte".

Attiecībā uz NATO kareivju dalību gaidāmajās mācībās, Kalniņš skaidroja, ka militārie manevri Latvijā neiztiek bez ārzemju partneriem, taču vairums karavīru, kuri piedalīsies galvaspilsētas mācībās, tomēr būs no Zemessardzes.

15
Tagi:
militārās mācības, Nacionālie bruņotie spēki
Pēc temata
Karavīri lūdz iedzīvotājus neaiztikt nepazīstamus priekšmetus: Latgalē sākušās mācības
Igaunija plāno iegādāties militārās iekārtas un mīnas "Krievijas savaldīšanai"
Pārvietoti "Abrams": ko amerikāņi sadomājuši pie Baltkrievijas robežām
Lukašenko slēdzis robežas ar Lietuvu un Poliju