Jugla

"Sprādzienbīstamais" kadastrs: Saeima opozīcija ķeras klāt nekustamajam īpašumam

36
(atjaunots 11:00 28.07.2020)
Saeimas opozīcija pieprasījusi atlikt uz gadu kadastrālās vērtības aprēķina sistēmas reformas stāšanos spēkā; saskaņā ar prognozēm, piedāvāto izmaiņu rezultātā nekustamā īpašuma nodoklis iedzīvotājiem un juridiskajām personām var pieaugt trīs reizes un vairāk.

RĪGA, 28. jūlijs – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Kadastrālās vērtības paaugstināšanās temats piesaista arvien vairāk gan iedzīvotāju, gan politiķu uzmanības. Pēc tam, kad noskaidrojās, ka, saglabājot nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmes esošajā līmenī, maksāt pēc tā – pēc jaunās kadastrālās vērtības aprēķina sistēmas ieviešanas – nāksies vairākas reizes vairāk. Apspriešanas procesā iesaistījusies Saeimas opozīcija.

Parlamentārieši – Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), "Saskaņas" pārstāvji, kā arī neatkarīgie deputāti – iesniedza piedāvājumu tiesiskuma ceļā apturēt jaunā "kadastra" ieviešanu uz vienu gadu. Lai tas stājas spēkā nevis no 2022. gada (kā šobrīd tiek plānots, bet no 2023. gada.

Atlikšanas nepieciešamība, kā paskaidroja ZZS pārstāve Dace Kārkliņa, ir saistīta ar to, ka ar vienu gadu rezervē var veikt rūpīgāku nodokļu politikas novērtējumu. Saeimas deputāts no ZZS Viktors Valainis vispār nosauca Tieslietu ministrijas projektu par nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības pārrēķinu par "sprādzienbīstamu": "Kopumā šis priekšlikums ir nekvalitatīvs un nepārdomāts, neiedziļinoties ne iedzīvotāju maksātspējā, ne tā ietekmē uz uzņēmējdarbību." Deputāts uzskata, ka daudzkārtīgs NĪN kāpums radīs negatīvu ietekmi ne tikai uz pilsētu iedzīvotāju, bet arī uz lauku iedzīvotāju labklājību – jo pieaugs nodokļi par lauksaimniecības zemi.

Opozīcijai, protams, ir izdevīgi "iešūpot" jauno tematu, kur netīkamā gaismā tiek nostādītas koalīcijas partijas – konkurenti. Tomēr argumenti par papildu viena gada nepieciešamību ir šaubīgi. Kadastrālās vērtības pārrēķina programma tika gatavota vēl iepriekšējā valdībā un pat tika apspriesta iepriekšējā Saeimā. Jaunā konservatīvā partija un tās tieslietu ministrs Jānis Bordāns tikai noved projektu, kurš vilkās gadiem, līdz loģiskajam noslēgumam.

Runājot par gaidāmo NĪN kāpumu, Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš jau iepriekš paziņoja, ka pirms jaunās kadastrālās vērtības aprēķina sistēma stāšanās spēkā, ne vēlāk kā pirms gada, būs jāpārskata NĪN likmes samazināšanas virzienā. Tieslietu ministrs izteicās vēl kategoriskāk – viņa partija neatbalstīs jauno kadastrālo vērtību, ja pirms tam netiks apstiprināta NĪN atcelšana vienīgajam mājoklim. Savukārt KPV LV Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Atis Zakatistovs nosauca Bordāna vārdus par populismu, savukārt valdībai, viņaprāt, derētu koncentrēties uz to, lai palīdzētu samaksāt nodokli visnenodrošinātākajām iedzīvotāju kategorijām.

Trīs pārstāvji, trīs partijas, trīs skata punkti uz vienu un to pašu jautājumu. Nerodas šaubas, ka "kadastra stāsts" nepieliks klāt stabilitāti koalīcijas partiju darbam. Turklāt ka opozīcijas politiķiem pagaidām pietiek tematu arvien jaunu signālu izveidošanai par to, ka savā darbā Kariņa valdība ne īpaši rūpējas par parasto iedzīvotāju labklājības līmeni.

36
Tagi:
nodokļi, nekustamais īpašums
Pēc temata
Padomju laika mājokļus varētu atbrīvot no NĪN. Reģioni ir neapmierināti
Gaidāms mājokļa kadastrālās vērtības pieaugums: vērtējuma metodika un nodokļu izmaiņas
TM sagatavojusi aprēķinu projektu: pēc "kadastra" nekustamā īpašuma cena pieaugs divkārt
"Kadastrs" virs tirgus cenas: kam reforma atņems mājokli, un kurš piebāzīs kabatas
Logs ar restēm, foto no arhīva

Restes uz logiem palūgs noņemt Rīgas būvvalde pārbaudīs visas ēkas

12
(atjaunots 00:14 17.05.2021)
Rīgā ieplānota dzīvojamo mikrorajonu māju pārbaude – ja speciālisti atradīs restes uz logiem, tās lūgs demontēt.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Vasaras sezonas gaitā Rīgas būvvalde plāno pārbaudīt daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas Rīgā – speciālisti meklēs restes uz logiem. Ja atradīs, piespiedīs demontēt, vēsta Rus.lsm.lv.

Tāpat inspekcija pievērsīs uzmanību lodžiju stiklojumam, kondicionētāju un satelīta antenu izvietojuma likumībai, logu montāžai.

Restes "nogrēkojušās" – tās neatbilst ugunsdrošības normām, paskaidroja Rīgas Būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns.

Ugunsdzēsēji atzīmēja, ka restes kavē viņu operatīvo darbu – vajadzīgs laiks un speciāli instrumenti, lai salauztu konstrukciju. Glābēji zaudē dārgās sekundes un pat minūtes, cenšoties noņemt restes, bet šajā laikā, iespējams, tiks glābta kāda dzīvība.

Ar ugunsdrošības jautājumu, šķiet, viss skaidrs. Bet ko darīt, lai pasargātu savu mantību? Restes uz logiem uzstāda, lai dzīvoklī nevarētu iekļūt ļaundari.

Policisti iesaka restu vietā uzstādīt signalizāciju un videonovērošanu. Turklāt, izejot no mājām, ir jāpārbauda, vai visi logi ir aizvērti.

Rīgas būvvalde sāks pārbaudi no galvaspilsētas centra, pēc tam inspekcija dosies uz mikrorajoniem.

Cilvēkiem, kuru mājokļos tiks konstatēti pārkāpumi, nosūtīs attiecīgas vēstules ar brīdinājumu. Sola, ka sodu saņems vienīgi tie, kas nenovērsīs problēmu noteiktajā laikā.

12
Tagi:
Rīga
Pēc temata
Zādzība caur logu: policijas darbinieki Rīgā aizturēja sērijveida dzīvokļu zagļus
Apmest un piekrāsot: "hruščovku" balkoniem liels remonts nav vajadzīgs
Piemineklis Ļeņinam, foto no arhīva

Latvijā dzīvo Ļeņina idejas? Par ko rakstīja latviešu mediji

26
(atjaunots 23:04 16.05.2021)
Valsts drošības dienests seko mēģinājumiem atjaunot komunisma idejas Latvijā, stāsta dienesta vadītājs.

RĪGA, 17. maijs – Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta priekšnieks Normunds Mežviets intervijā izdevumam Diena pastāstīja par Latvijai un ES ierastajām "briesmām", ko rada Krievija un Ķīna. Tiesa, viņš pieminēja arī jaunus, atklāti sakot, pat eksotiskus draudus.

Savā ikgadējā pārskatā VDD norādīja, ka atsevišķi cilvēki mēģinot izplatīt un popularizēt sociālisma un komunisma ideoloģiju jauniešu vidē, jo jaunieši nav informēti "par komunistiskās iekārtas pastrādātajiem noziegumiem". Kādām metodēm tiek popularizētas šīs idejas, painteresējās žurnālists.

Mežviets atklāja, ka VDD redzeslokā ir atsevišķas personības, "kuras Latvijas sabiedrībā, īpaši jauniešu vidē, cenšas izplatīt sociālisma un komunisma idejas.

VDD analīze liecina, ka atsevišķu jauniešu pievēršanās minētajām ideoloģijām pamatā saistāma ar sevis meklējumiem. "Taču vienlīdz nozīmīgs faktors ir izpratnes trūkums par komunistiskās iekārtas pastrādātajiem noziegumiem. Šis izpratnes trūkums ir saistāms arī ar to, ka rietumvalstu informatīvajā telpā daudz vairāk uzmanības tiek pievērsts nacistu pastrādātajiem noziegumiem, uzsverot to smagumu un atstātās sekas," konstatēja Mežviets.

Diemžēl, sūkstījās VDD priekšnieks, "komunisma ideoloģijas vārdā pret cilvēci veiktajiem noziegumiem diemžēl tiek piešķirta mazāka nozīme". Viņš uzskata, ka tas ir viens no iemesliem, kuru dēļ Eiropas valstu jaunākās paaudzes pilsoņus var uzrunāt komunisma un sociālisma saukļi.

26
Tagi:
Drošības dienests, drošība, Latvija
Pēc temata
"Atgādina Ļeņina mauzoleju": rīdziniekus šokē Okupācijas muzeja rekonstrukcija
Kadri izšķir visu. Ar ko ir saistītas amatu izmaiņas Latvijas valsts sektorā?
Ļeņins un atlētisms
Andrejs Mamikins ieteicis DP vadītājam vadīt pārraidi "Baumas"
Laulību ceremonija, foto no arhīva

Eurostat: Latvijā bieži precas, bieži šķiras

0
(atjaunots 15:08 17.05.2021)
Laulības šķiršanas gadījumu līmenis ir augstākais Eiropas Savienībā, taču arī laulībā Latvijā stājas biežāk.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Laulību skaits Eiropas Savienībā sarūk, šķiršanos gadījumu skaits pieaug, vēsta Eurostat.

1964. gadā Eiropas Savienībā tika noslēgtas 8 laulības uz tūkstoš cilvēkiem. 2019. gadā – vairs tikai 4,3. šķiršanos skaits šajā lakā ir dubultojas – no 0,8 gadījumiem uz tūkstoš cilvēkiem 1964. gadā līdz 1,8 gadījumiem 2019. gadā.

2019. gadā augstākais laulību skaita līmenis ES bija Kiprā (8,9 laulības uz tūkstoš cilvēkiem), Lietuvā (7), Latvijā un Ungārijā (6,7). Vismazākais laulību skaits bija Itālijā (3,1), Portugālē un Slovēnijā (3,2).

Mazākais šķiršanās gadījumu skaits ES 2019. gadā reģistrēts Maltā un Īrijā (0,7 uz tūkstoš cilvēkiem), Slovēnijā (1,2) un Itālijā (1,4). Augstākais šķiršanās gadījumu līmenis – Latvijā, Lietuvā un Luksemburgā (3,1).

2016. gadā Latvijas Centrālā statistikas pārvalde (CSP) pastāstīja, kā veidojusies 2001. gadā laulības noslēgušo pāru tālākā dzīve. 15 gadus vēlāk precēti joprojām ir 60% pētīto pāru, gandrīz 33% jau šķīrušies, 7% laulību beigušās viena dzīvesbiedra nāves dēļ. Visbiežāk šķiršanās tiek reģistrētas 4-7 gadus pēc kopdzīves sākuma; šķiršanos noformējuši 2-4% pāru katru gadu.

Saskaņā ar Eurostat datiem, 2016. gadā 40,9% bērnu Latvijā dzimuši ārlaulībā. Šis rādītājs ir nedaudz zemāks nekā vidēji ES, kur ārpus laulības dzimst 43% bērnu, turklāt Igaunijā šie dati sasniedz 56%, Francijā – 60%.

Saskaņā ar CSP datiem, izplatītākais ģimenes veids Latvijā ir viens vecāks ar vienu vai vairākiem nepilngadīgiem bērniem (23,6%), liels ir arī bezbērnu pāru skaits (22,3%). Kopā dzīvojoši dzīvesbiedri, kas audzina bērnus ir nepārprotamā mazākumā (16,2%).

0
Tagi:
Latvija, Lietuva, statistika, Eurostat
Pēc temata
Latvija un Lietuva kļuva par Eiropas Savienības antilīderēm pēc šķirto laulību skaita
Amsterdama piedāvā viesiem neparastu ekskursiju: laulāto-gidu uz vienu dienu
LGBT Lāčplēsis: bērni pie Saeimas prasīja atļaut viendzimuma laulības