Aleksandrs Fridļands

Eksperts paskaidroja, kāpēc kompānijai airBaltic pieprasīja atgriezt 250 miljonus eiro

72
(atjaunots 10:55 28.07.2020)
Eiropas Komisija nevēlas, lai Latvijas valsts sniedz palīdzību airBaltic un tādējādi rada aviokompānijai preferences konkurences cīņā, paziņoja eksperts Aleksandrs Fridļands.

RĪGA, 28. jūlijs – Sputnik. Latvijas satiksmes ministrs Tālis Linkaits paziņoja, ka nacionālajai lidsabiedrībai airBaltic 5-7 gadu laikā ir jāatgriež valsts investīcijas 250 miljonu eiro apmērā. Ar šādu nosacījumu Eiropas Komisija atbalstīja finanšu ieplūdināšanu, ar kuru palīdzību Latvija palielinājusi savu daļu aviokompānijā līdz 91%.

Eiropas Komisijas prasības par investīciju atgriešanu ir antimonopola pasākums, paskaidroja Sputnik Latvija Federālā Valsts unitārā uzņēmuma Valsts civilās aviācijas zinātniski pētnieciskā institūta monitoringa, analīzes un prognozēšanas zinātniskā centra direktors, Civilās aviācijas Maskavas Valsts tehniskās universitātes profesors, ekonomikas zinātņu doktors Aleksandrs Fridļands.

"Tas ir antimonopola pasākums. Eiropas Komisija nevēlas, lai Latvijas valsts sniedz palīdzību airBaltic un tādējādi rada aviokompānijai preferences konkurences cīņā. Ar to arī saistīta prasība atgriezt valsts ieguldītos līdzekļus, taču tā ir visnotaļ skarba," teic Fridļands.

Eksperts atzīmēja, ka palīdzības sniegšana savām aviokompānijām no valsts puses ir vispārpieņemta prakse.

"Starptautiskās struktūras cenšas to apkarot, ja saskata tajā draudus konkurencei. Latvija saņem palīdzību Eiropas Savienības ietvaros, un citas valstis nevēlas, lai Latvija uz viņu rēķina palīdz savai aviokompānijai," atzīmēja Sputnik sarunas biedrs.

Pēc Linkaita sacītā, Latvijai pēc gada ir jāatskaitās Eiropas Komisijai par to, kā airBaltic atgriezīs investētos līdzekļus. Ministrs apsolīja, ka airBaltic prezentēs konkrētus piedāvājumus pēc sešiem mēnešiem.

Фридлянд объяснил требование к airBaltic вернуть Латвии 250 млн евро
72
Tagi:
airBaltic
Pēc temata
"Tas izskatās, kā milzīga avantūra." Kā un kāpēc palīdzēs airBaltic
Kompānija airBaltic atsāk lidojumus no Rīgas uz Londonu
Lidsabiedrība airBaltic atgrieza darbā 11 cilvēkus no 700
Linkaits: airBaltic būs jāatgriež valstij 250 miljoni eiro
Jānis Dombrava

Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi

10
(atjaunots 08:19 25.10.2020)
Latvijas valdība pieņēma lēmumu pastiprināt ierobežojumus saistībā ar Covid-19 izplatību, taču Saeimas deputāts no Nacionālās apvienības Jānis Dombrava uzskata, ka ar to ir par maz, lai apturētu vīrusu.

RĪGA, 25. oktobris – Sputnik. Piektdien, 23. oktobrī, Latvijas valdība ārkārtas sēdē atzina par neefektīviem līdzšinējos Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumus.

Beigās tika pieņemts lēmums pastiprināt pasākumus. Jau no sestdienas, 24. oktobra, aizsargmaskas ir jāvalkā visās sabiedriskās vietās (ieskaitot kultūras iestādes un zāles, kur cilvēki sēž fiksētās vietās), tostarp pašvaldības un valsts iestādēs, kur tiek sniegti pakalpojumi. Izņēmumu sastādīja tikai baseini, pirtis un akvaparki – tur maksas nevar valkāt fiziski. Joprojām bez maskām atļauts staigāt bērniem līdz 13 gadiem.

Tiek samazināts atļautais dalībnieku skaits privātos pasākumos (dzimšanas dienas, ballītes un citi): no 26. oktobra atļauts pulcēties kompānijās līdz 10 cilvēkiem. Ja pasākums tiek rīkots svaigā gaisā, dalībnieku skaits nedrīkst pārsniegt 100 cilvēkus. Sabiedriskās vietās atļauts atrasties ne vairāk kā 300 apmeklētājiem vienlaikus.

Pie daļējām tālmācībām pāriet augstākā izglītība. Lekcijas – Internetā, taču praktiskās nodarbības studentiem atļauts apmeklēt klātienē.

Tāpat valdība ierobežoja maksimālo cilvēku skaitu baznīcās (50% no kopējā atļautā skaita) ar trīs kvadrātmetru piešķiršanu katram apmeklētājam. Sejas masku lietošanas prasība turpmāk būs jāievēro arī šeit.

Visi šie pasākumi izskatās visnotaļ nopietni. Taču Saeimas deputātam no Nacionālās apvienības Jānim Dombravam šķiet, ka tie nespēs apturēt vīrusu.

Savā Twitter mikroblogā viņš uzrakstīja, ka valdības ieviestie ierobežojumi neapturēs vīrusa izplatību. Pēc deputāta domām, situācija ar Covid-19 Latvijā jau ir aizgājusi pārāk tālu, lai valsts spētu atļauties paturēt atvērtas skolas, bārus un, visbeidzot, robežas.

​Vēl vienā savā tvītā, kurš tika publicēts pirms valdības ārkārtas sēdes, Dombrava uzsvēra, ka atbildīgā ministrija nav iemācījusies novērst Covid-19 izplatības riskus klātienes izglītības  apstākļos, pakalpojumu un tūrisma jomā.

"Skumji, bet, lai apturētu vīrusa izplatību valdībai jau šodien vajadzētu pieņemt ļoti stingrus ierobežojumus," atzīmēja viņš.

​Tāpat ir vērts norādīt, ka sēdes gaitā Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš atzina, ka nelolo ilūzijas attiecībā uz to, ka Latvija spēs uzveikt koronavīrusu līdz decembrim. Ar šo vīrusu nāksies dzīvot vēl daudzus mēnešus.

Taču galvenais, kā uzsvēra Kariņš, ir saglabāt piekļuvi medicīnas pakalpojumiem, un valdība centīsies sameklēt līdzekļus testēšanas paplašināšanai un slimnīcu kapacitātes celšanai.

10
Tagi:
Dombrava, koronavīruss
Pēc temata
Otrais Covid-19 vilnis: cik Latvijas iedzīvotāju plāno ierobežot sociālos kontaktus
Covid-19: valdība pastiprina drošības pasākumus
Četras jaunas nāves un 259 inficētie: Latvijā plosās Covid-19
"Mūs sargā ugunskrusts": Twitter pajokoja par to, kāpēc latvieši neslimo ar Covid-19
Rīgas panorāma

Atdeva Latvijai miljonus eiro nodokļos un izputēja: Rīgā tiek slēgta viesnīca Metropole

24
(atjaunots 18:11 24.10.2020)
Viena no vecākajām Rīgas viesnīcām Metropole tiek slēgta uz nenoteiktu laiku: aptuveni 50% darbinieku Semarah Hotels grupā, kurā ietilpst viesnīca, zaudējuši darbu.

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Viena no vecākajām Rīgas viesnīcām Metropole no pirmdienas, 26. oktobra, uz nenoteiktu laiku apturēs darbu, vēsta Rus.tvnet.lv.

1871. gadā darbu uzsākusī viesnīca, kura atrodas Vecrīgā, nespēja pārdzīvot tūrisma nozares krahu Latvijā.

Semarah Hotels grupas, kurā ietilpst Metropole, nodaļas vadītāja Jeļena Girucka pastāstīja, ka vasaras mēnešos viesnīcas numuri bija aizņemti par 26% no maksimālā skaita, savukārt septembrī rādītājs noslīdēja vēl zemāk – līdz 18%. Viesu skaits katastrofāli samazinājās, salīdzinājumā ar to pašu periodu 2019. gadā, – par 83%.

Turklāt, pēc Giruckas sacītā, Semarah Hotels grupā darbu zaudējuši aptuveni 50% darbinieku.

Pēc viesnīcas direktores Alises Ratkevičas sacītā, ir robeža, aiz kuras finanšu izdzīvošana vairs nav iespējama. Un, spriežot pēc visa, Metropole ir sasniegusi šo robežu.

Turklāt 2019. gadā vien viesnīca samaksāja Latvijai vairāk nekā 2,5 miljonus eiro nodokļos. Un kamēr tūrisma nozare, kura cieta Covid-19 dēļ, neatjaunosies, viesnīcu industrija nespēs turēties virs ūdens bez valsts atbalsta.

Izputēšanas vilnis

Iepriekš Igaunijas prāmju kompānijas Tallink Grupp sakaru direktore Katri Linka paziņoja, ka kompānija atkal ir spiesta uz laiku apturēt savas viesnīcas Tallink Hotel Riga darbību jauno braucienu ierobežojumu un mazā viesu skaita dēļ.

Zināms, ka Tallink Hotel Riga jau bija apturējusi savu darbu no 18. marta līdz 1. jūnijam valstī izsludinātā ārkārtējās situācijas režīma dēļ. Šoreiz viesnīca būs slēgta uz ilgāku laiku.

Tikpat lielu troksni izraisīja stāsts ar bijušās Latvijas iekšlietu ministres Lindas Mūrnieces viesnīcas Hotel Roma slēgšanu.

Mūrniece uzsvēra, ka septiņos sava biznesa pastāvēšanas gados viņa samaksāja valstij 3,5 miljonus eiro nodokļos, savukārt pretī nesaņēma nekādu palīdzību kritiskajā situācijā, kad Latvijas saskārās ar Covid-19 pandēmiju.

Turklāt eksperti pieļauj, ka Rīgas viesnīcas vispār varētu nepārdzīvot gaidāmo ziemu. Daļa tūrisma sektora uzņēmumu un viesnīcu jau ir aizvērušies ciet, savukārt tie, kas ir palikuši, cerēja noturēties vismaz līdz nākamajam pavasarim, kad nozarē parasti sākas kustība. Taču atbildīgās ministrijas ir devušas noprast, ka ir jāpārkvalificējas, jo tieša naudas atbalsta vairs nebūs.

24
Tagi:
darbs, nodokļi
Pēc temata
Nāve pēc moratorija: viesnīcu bizness peld maksātnespējas administratoru rokās
Gaist vēl viens bizness: Ērgļos slēdz ciet viesnīcu un kafejnīcu
Miljonus valstij un nevienas kapeikas biznesam: viesnīcai Hotel Roma ir pienācis gals
Naudu spekulantiem, bet ne mediķiem: Latvija ir gatava neierobežoti finansēt airBaltic
NATO

KF Aizsardzības ministrija nosodīja Vācijas dalību NATO mācībās ar kodolieročiem

0
(atjaunots 09:12 25.10.2020)
Krievijas AM norādīja, ka tamlīdzīgi lēmumi pazemina kodolieroču pielietojuma slieksni, provocē tālāku spriedzes pieaugumu Krievijas un NATO saskarsmes līnijā un kaitē uzticēšanās līmenim Eiropā.

RĪGA, 25. oktobris — Sputnik. Lēmums iesaistīt Vāciju NATO mācībās ar kodolieročiem pazemina to pielietojuma slieksni un rupji pārkāpj Līgumu par kodolieroču neizplatīšanu, uzsvēra Krievijas Aizsardzības ministrija.

Ziņots, ka 23. oktobrī uz Krievijas AM tika uzaicināts Vācijas vēstniecības aizsardzības atašejs, kurš tika informēts par Krievijas AM pozīciju sakarā ar Vācijas dalību NATO mācībās "Steadfast Noon" un "Resilient Guard", kuru gaitā tiek izspēlēti amerikāņu taktisko kodolieroču pielietojuma elementi.

"Norādīts, ka lēmums piesaistīt kodolieroču pielietojuma scenāriju izspēlē to NATO locekļu, kuru rīcībā kodolieroču nav, piemēram, Vācijas Federatīvās Republikas karavīrus un dubulta mērķa aviāciju, ir Līguma par kodolieroču neizplatīšanu rupjš pārkāpums," teikts paziņojumā, ko citēja RIA Novosti.

Uzsvērts, ka tamlīdzīgas darbības "pazemina kodolieroču pielietojuma slieksni, provocē tālāku spriedzes pieaugumu Krievijas un NATO saskarsmes līnijā un kaitē uzticēšanās līmenim Eiropā.

Pie tam Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova norādīja, ka ASV kopīgās mācības ar NATO valstīm, kuru gaitā kodolieroču sagatavošanu un pielietošanu izspēlē karavīri no valstīm, kuru rīcībā kodolieroču nav, pārkāpj Līguma par kodolieroču neizplatīšanu un kaitē šim daudzpusējam dokumentam, vēstīja RIA Novosti.

"ASV ierastā prakse – treniņi, kas saistīti ar kodolieroču sagatvošanas un pielietošanas jautājumiem to valstu karavīriem, kuru rīcībā tāda bruņojuma nav, ir Līguma par kodolieroču neizplatīšanu 1. un 2. panta tiešs, skandalozs pārkāpums, un tas kaitē pašam līgumam," Zaharova norādīja preses brīfingā.

"Šai problēmai var būt tikai viens risinājums – atgriezt visus ASV kodolieročus amerikāņu teritorijā, likvidēt atbilstošo infrastruktūru, kas dod iespēju ātri izvērst šos ieročus citu valstu teritorijā, un atteikties no mācībām, kas saistītas ar kodolieroču sagatavošanas un pielietošanas jautājumiem to valstu bruņoto spēku karavīriem, kuru rīcībā tāda bruņojuma nav, piebilda Zaharova.

Iepriekš izdevums Bild pastāstīja, ka mācības "Steadfast Noon" notika Nērfenihas aviobāzē Ziemeļreinas-Vestfālenes zemē. Tajās piedalījās vācu GKS un to sabiedrotie NATO. Manevros tika izmantoti iznīcinātāji-bumbvedēji, kas spēj nest kodolieročus. Materiālā izskanēja informācija, ka mācību galvenais  mērķis esot Vācijas aizsardzības izspēlēšana ar kodolbumbu palīdzību.

0
Tagi:
Krievijas Aizsardzības ministrija, kodolieroči, militārās mācības, Vācija, NATO
Pēc temata
Neļauj izspēlēt aviācijas uzlidojumus: ASV sašutušas par lidmašīnu pārtveršanu
"Klauvē pie atvērtām durvīm". Maskava iesaka ASV nepieļaut rupju kļūdu
Bild paziņoja par slepenām NATO mācībām Vācijā kodolkara gadījumam