Aleksandrs Fridļands

Eksperts paskaidroja, kāpēc kompānijai airBaltic pieprasīja atgriezt 250 miljonus eiro

71
(atjaunots 10:55 28.07.2020)
Eiropas Komisija nevēlas, lai Latvijas valsts sniedz palīdzību airBaltic un tādējādi rada aviokompānijai preferences konkurences cīņā, paziņoja eksperts Aleksandrs Fridļands.

RĪGA, 28. jūlijs – Sputnik. Latvijas satiksmes ministrs Tālis Linkaits paziņoja, ka nacionālajai lidsabiedrībai airBaltic 5-7 gadu laikā ir jāatgriež valsts investīcijas 250 miljonu eiro apmērā. Ar šādu nosacījumu Eiropas Komisija atbalstīja finanšu ieplūdināšanu, ar kuru palīdzību Latvija palielinājusi savu daļu aviokompānijā līdz 91%.

Eiropas Komisijas prasības par investīciju atgriešanu ir antimonopola pasākums, paskaidroja Sputnik Latvija Federālā Valsts unitārā uzņēmuma Valsts civilās aviācijas zinātniski pētnieciskā institūta monitoringa, analīzes un prognozēšanas zinātniskā centra direktors, Civilās aviācijas Maskavas Valsts tehniskās universitātes profesors, ekonomikas zinātņu doktors Aleksandrs Fridļands.

"Tas ir antimonopola pasākums. Eiropas Komisija nevēlas, lai Latvijas valsts sniedz palīdzību airBaltic un tādējādi rada aviokompānijai preferences konkurences cīņā. Ar to arī saistīta prasība atgriezt valsts ieguldītos līdzekļus, taču tā ir visnotaļ skarba," teic Fridļands.

Eksperts atzīmēja, ka palīdzības sniegšana savām aviokompānijām no valsts puses ir vispārpieņemta prakse.

"Starptautiskās struktūras cenšas to apkarot, ja saskata tajā draudus konkurencei. Latvija saņem palīdzību Eiropas Savienības ietvaros, un citas valstis nevēlas, lai Latvija uz viņu rēķina palīdz savai aviokompānijai," atzīmēja Sputnik sarunas biedrs.

Pēc Linkaita sacītā, Latvijai pēc gada ir jāatskaitās Eiropas Komisijai par to, kā airBaltic atgriezīs investētos līdzekļus. Ministrs apsolīja, ka airBaltic prezentēs konkrētus piedāvājumus pēc sešiem mēnešiem.

Фридлянд объяснил требование к airBaltic вернуть Латвии 250 млн евро
71
Tagi:
airBaltic
Pēc temata
"Tas izskatās, kā milzīga avantūra." Kā un kāpēc palīdzēs airBaltic
Kompānija airBaltic atsāk lidojumus no Rīgas uz Londonu
Lidsabiedrība airBaltic atgrieza darbā 11 cilvēkus no 700
Linkaits: airBaltic būs jāatgriež valstij 250 miljoni eiro

Visiem donoriem Latvijā veiks koronavīrusa antivielu testu

2
(atjaunots 19:21 13.08.2020)
Valsts radusi iespēju papildus obligātajām analīzēm visiem asinsdonoriem taisīt Covid-19 antivielu testus.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Latvijā visiem asinsdonoriem papildus visām obligātajām analīzēm veiks Covid-19 antivielu testu, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā, vēsta tvnet.lv.

Testēšanas rezultāti tiks anonīmi nodoti Slimību profilakses un kontroles centram, lai novērtētu vispārējās tendences un kolektīvo imunitāti.

Donoriem ar pietiekamu antivielu līmeni piedāvās kļūt par rekonvalescentās plazmas donoriem, kura tiek izmantota kā vien no iespējamajiem ārstēšanas veidiem pacientiem ar smagu Covid-19 slimības gaitu. Šī metode jau tiek pielietota atsevišķās valstīs un tiek aktīvi pētīta, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā.

Tāpat centrs aicina nodot plazmu tos, kas ir izslimojuši Covid-19, ne agrāk kā pēc 28 dienām pēc negatīva koronavīrusa testa rezultāta saņemšanas.

Atgādināsim, ka līdz vasaras beigām katrs gribētājs Latvijā var veikt valsts apmaksātu koronavīrusa testu. Pierakstīties var pa tālruni 8303. Ja simptomu nav, uz analīžu nodošanu var ierasties ar velosipēdu vai sabiedrisko transportu, lietojot sejas masku, kā arī atnākt ar kājām. Ja simptomi ir, sākumā ir jāsazinās ar ģimenes ārstu.

Iepriekš Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs paziņoja, ka faktiskais ar Covid-19 inficēto skaits Latvijā var būt lielāks, nekā oficiālie skaiti, taču tas nepārsniedz 1% iedzīvotāju.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāti vairāk nekā 20,8 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 747 tūkstoši cilvēku nomira un vairāk nekā 13,7 miljoni izveseļojās.

2
Tagi:
donors, asins, koronavīruss
Pēc temata
Koronavīruss mazinājis apetīti: cik Latvijas iedzīvotājiem vajag naudas normālai dzīvei
Nav motivācija maksāt nodokļus: Rīgā zeļ un plaukst nelegālas ballītes
Infektologs: vakcīna pret koronavīrusu var izveidot imunitāti uz diviem gadiem
"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, kā jau viss ģeniālais"
Naudas maks. Foto no arhīva

Arvien vairāk cilvēku vēlēsies aiziet ēnā: ekonomiste izvērtēja FM nodokļu piedāvājumus

8
(atjaunots 19:15 13.08.2020)
Visvairāk no reformas cietīs Latvijas iedzīvotāji, kuri saņem nelielas algas un strādā alternatīvajos nodokļu režīmos, – tieši tie, kuri jau tā visvairāk cietuši koronavīrusa krīzes dēļ, atzīmēja Swedbank Latvijas filiāles galvenā ekonomiste.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Finanšu ministrijas piedāvātās nodokļu izmaiņas var izraisīt neapmierinātību sabiedrībā un mudināt ēnu ekonomikas izaugsmi, uzskata Swedbank Latvijas filiāles galvenā ekonomiste Līva Zorgenfreija, vēsta tvnet.lv.

Viņa uzskata par pareizu izmaiņu galveno mērķi – novērst to cilvēku sociālo neaizsargātību, kuri strādā alternatīvajos nodokļu režīmos, taču uzskata, ka piedāvātais risinājums nozīmē ievērojamu nodokļu sloga pieaugumu šādiem cilvēkiem samērā īsā periodā.

Pēc viņas sacītā, sociālā un ienākumu nodokļu sadalīšanas dēļ obligātās medicīniskās apdrošināšanas iemaksas izveidošanai nodokļa slogs vispārējā nodokļu režīmā zināmā mērā kļūst regresīvs, tādēļ visvairāk zaudēs zemo un vidējo algu saņēmēji.

"Kopumā piedāvātās izmaiņas var izraisīt sabiedrības neapmierinātību un daudziem var palielināt vēlmi pāriet ēnu ekonomikā. It īpaši ņemot vērā Covid-19 izraisīto krīzi, kas vairāk un smagāk skārusi tieši zemāk apmaksātos darbiniekus un alternatīvajos nodokļu režīmos strādājošos," uzsvēra Zorgenfreija.

Ekonomiste šaubās, ka piedāvātais sociālā un ienākumu nodokļu daļu sadalījums par labu medicīniskajai apdrošināšanai nodrošinās veselības aprūpei nepieciešamo naudu.

"Veselības finansēšanai no šī vingrinājuma "iezīmētie" līdzekļi ir salīdzinoši neliela daļa no kopējā veselības aprūpei nepieciešamā ikgadējā finansējuma. Tas savukārt nozīmē, ka tāpat katru gadu no jauna būs jācīnās par finansējuma apmēru. Tātad ar šīm izmaiņām netiek atrisināts jautājums par nepieciešamību celt finansējumu veselības aprūpei," paziņoja Zorgenfreija.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, Finanšu ministrija piedāvā ieviest nodokļu izmaiņas trīs posmos, no kuriem pirmais ir ieplānots jau uz nākamo gadu: uz sociālā un ienākumu nodokļu rēķina izcelt speciālu obligātās medicīniskās apdrošināšanas maksājumu.

8
Pēc temata
Ražotājus šokē nodokļu izmaiņas: pārtikas produktu cenas pieaugs
Obligātās sociālās iemaksas un jauns neapliekamais minimums: kā Latvijā mainīsies nodokļi
Par nodokļu reformu: sociālā nodeva 5%, akcīžu celšana, nepaliekamais minimums 350 eiro
Meli industriālos apmēros: Dombrovskis izanalizēja valdības lēmumus