"Šis ir drausmīgi": Latvijas iedzīvotāja parādīja spaini ar Spānijas kailgliemežiem

68
(atjaunots 07:59 28.07.2020)
Spānijas kailgliemeži turpina uzbrukt Latvijas iedzīvotāju dārziem – iedzīvotāji dalās panākumos un izgāšanās cīņā ar lienošajiem kaitēkļiem.

RĪGA, 28. jūlijs – Sputnik. Cīņa ar Spānijas kailgliemežiem Latvijā kļūst arvien skarbāka. Šī dzīvnieku suga, kurai mūsu platuma grādos nav dabisko pretinieku, jau ir iekarojis plašas teritorijas un turpina radīt zaudējumus valsts iedzīvotāju saimniecībām un dārziem.

Tā, Sintija padalījās spilgtās fotogrāfijās ar savu cīņu ar šiem kaitēkļiem.

​"Trīs litru spainis, 30 metri gar tūjām. Šis ir drausmīgi. Vīrietis iet turpināt lasīt," uzrakstīja Sintija Twitter, pēcāk precizējot, ka savākto Spānijas kailgliemežu beigu svars sastādīja piecus kilogramus.

Spriežot par komentāriem, kuros sekotāji sāka aktīvi apspriest dažādas kailgliemežu iznīcināšanas metodes, problēma kļuvusi aktuāla jau ļoti daudziem Latvijas iedzīvotājiem.

​"​Man kaut kas stāstīja, ka ar šiem neesot tik vienkārši, ja esot oliņas iekšā, tad varot izšķilties arī pēc tā izšķaidīšanas. Nezinu, cik šis ir patiesi, bet bezmaz vienīgais, kas nāk prātā – sadedzināt," raksta Linda piedāvājumam par mehānisku kaitēkļu iznīcināšanu.

​"​Vīramāte cīnās ar visādiem ķīmiskiem kokteiļiem. Piem., vara plātnēm, ķīmisko sālsūdeni. Uzpūš šim kaitēklim un tad tas izdala pretīgu snagu = nāve. Vēl pēdējais atklājums esot, ka šīs radības nevar uzlīst pa 45 grādu leņķi, tad ceļmalā novieto mini barjeras (nav vēl pārbaudīts)," dalās viltībās Olīvija.

​"Mēģināsim nīdēt ar šo, cīnāmies ar tiem pretekļiem arī Šveicē. Labi, ka suņiem un ežiem draudzīgs indētājs," raksta Lelde un pievieno līdzekļa fotogrāfiju.

Citi lietotāji piedāvāja kreatīvākus risinājumus. Piemēram, sākt audzēt pīles, kuras ēdīs kailgliemežus vai izrakt dīķi un audzēt tajā foreles, izbarojot zivīm kaitēkļus. Tomēr arī te, kā izrādās, ne viss ir tik viegli.

​​"​Skrējējpīles ir risinājums. Jā, šiem gliemežiem ir biezas gļotas, tāpēc ēdot tos, pīles var nosmakt. PĪLĒM IR JĀBŪT PIEEJAMAM DZERAMAJAM ŪDENIM! DAUDZ! Tad tas nenotiks," brīdina speciālisti no Mazdārziņu alianses.

​"Mēs metam sodūdenī. Pēc tam tie drausmoņi gan jāaprok, jo sugas brāļiem baigi garšojot," piedāvā savu recepti Laura Ance.

Atgādināsim, ka vēl viena populāra Spānijas kailgliemežu apkarošanas metode ir alus slazdi. Tieši alus ir iecienītākais šo kaitēkļu kārums. Taču runā, ka putotā dzēriena marka regulāri ir jāmaina, citādi lienošie iekarotāji ātri pierod pie tā.

Šogad Spānijas kailgliemeži pievērsās vērtīgajai Latvijas Nacionālā Botāniskā dārza augu kolekcijai Salaspilī. Nacionālā Botāniskā dārza Dendrofloras nodaļas vadītājs Andrejs Svilāns, vienlaikus – Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) ģenerāldirektors, Spānijas kailgliemežiem izlicis īpašās lamatas ar alu, lai glābtu no draudiem dārza kolekciju.

Spānijas kailgliemeži iekļauts starp 100 bīstamākajām invazīvo dārza kaitnieku sugām Eiropā. 2009. gadā Latvijā tas bija sastopams tikai vienuviet, taču jau līdz 2018. gadam tas izplatījās masveidā. Biologi uzskata, ka tas var radīt nacionāla mēroga nelaimi.

Labākais cīņas veids – vismaz reizi dienā salasīt kailgliemežus un iznīcināt. Ja zālājs nopļauts, gliemežiem ir mazāk slēptuvju, tādā veidā to izplatību var ierobežot.

68
Tagi:
Latvija
Pēc temata
Mūsu zvejnieki tos izvārījuši zupā: uz Latviju virzās bīstamie Ķīnas krabji
Zinātnieki ceļ trauksmi: Latvijai uzbrūk Spānijas kailgliemezis
Kā šausmu filmā: Tallinai uzbrūk milzīgi kailgliemeži

Visiem donoriem Latvijā veiks koronavīrusa antivielu testu

3
(atjaunots 19:21 13.08.2020)
Valsts radusi iespēju papildus obligātajām analīzēm visiem asinsdonoriem taisīt Covid-19 antivielu testus.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Latvijā visiem asinsdonoriem papildus visām obligātajām analīzēm veiks Covid-19 antivielu testu, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā, vēsta tvnet.lv.

Testēšanas rezultāti tiks anonīmi nodoti Slimību profilakses un kontroles centram, lai novērtētu vispārējās tendences un kolektīvo imunitāti.

Donoriem ar pietiekamu antivielu līmeni piedāvās kļūt par rekonvalescentās plazmas donoriem, kura tiek izmantota kā vien no iespējamajiem ārstēšanas veidiem pacientiem ar smagu Covid-19 slimības gaitu. Šī metode jau tiek pielietota atsevišķās valstīs un tiek aktīvi pētīta, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā.

Tāpat centrs aicina nodot plazmu tos, kas ir izslimojuši Covid-19, ne agrāk kā pēc 28 dienām pēc negatīva koronavīrusa testa rezultāta saņemšanas.

Atgādināsim, ka līdz vasaras beigām katrs gribētājs Latvijā var veikt valsts apmaksātu koronavīrusa testu. Pierakstīties var pa tālruni 8303. Ja simptomu nav, uz analīžu nodošanu var ierasties ar velosipēdu vai sabiedrisko transportu, lietojot sejas masku, kā arī atnākt ar kājām. Ja simptomi ir, sākumā ir jāsazinās ar ģimenes ārstu.

Iepriekš Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs paziņoja, ka faktiskais ar Covid-19 inficēto skaits Latvijā var būt lielāks, nekā oficiālie skaiti, taču tas nepārsniedz 1% iedzīvotāju.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāti vairāk nekā 20,8 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 747 tūkstoši cilvēku nomira un vairāk nekā 13,7 miljoni izveseļojās.

3
Tagi:
donors, asins, koronavīruss
Pēc temata
Koronavīruss mazinājis apetīti: cik Latvijas iedzīvotājiem vajag naudas normālai dzīvei
Nav motivācija maksāt nodokļus: Rīgā zeļ un plaukst nelegālas ballītes
Infektologs: vakcīna pret koronavīrusu var izveidot imunitāti uz diviem gadiem
"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, kā jau viss ģeniālais"
Naudas maks. Foto no arhīva

Arvien vairāk cilvēku vēlēsies aiziet ēnā: ekonomiste izvērtēja FM nodokļu piedāvājumus

10
(atjaunots 19:15 13.08.2020)
Visvairāk no reformas cietīs Latvijas iedzīvotāji, kuri saņem nelielas algas un strādā alternatīvajos nodokļu režīmos, – tieši tie, kuri jau tā visvairāk cietuši koronavīrusa krīzes dēļ, atzīmēja Swedbank Latvijas filiāles galvenā ekonomiste.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Finanšu ministrijas piedāvātās nodokļu izmaiņas var izraisīt neapmierinātību sabiedrībā un mudināt ēnu ekonomikas izaugsmi, uzskata Swedbank Latvijas filiāles galvenā ekonomiste Līva Zorgenfreija, vēsta tvnet.lv.

Viņa uzskata par pareizu izmaiņu galveno mērķi – novērst to cilvēku sociālo neaizsargātību, kuri strādā alternatīvajos nodokļu režīmos, taču uzskata, ka piedāvātais risinājums nozīmē ievērojamu nodokļu sloga pieaugumu šādiem cilvēkiem samērā īsā periodā.

Pēc viņas sacītā, sociālā un ienākumu nodokļu sadalīšanas dēļ obligātās medicīniskās apdrošināšanas iemaksas izveidošanai nodokļa slogs vispārējā nodokļu režīmā zināmā mērā kļūst regresīvs, tādēļ visvairāk zaudēs zemo un vidējo algu saņēmēji.

"Kopumā piedāvātās izmaiņas var izraisīt sabiedrības neapmierinātību un daudziem var palielināt vēlmi pāriet ēnu ekonomikā. It īpaši ņemot vērā Covid-19 izraisīto krīzi, kas vairāk un smagāk skārusi tieši zemāk apmaksātos darbiniekus un alternatīvajos nodokļu režīmos strādājošos," uzsvēra Zorgenfreija.

Ekonomiste šaubās, ka piedāvātais sociālā un ienākumu nodokļu daļu sadalījums par labu medicīniskajai apdrošināšanai nodrošinās veselības aprūpei nepieciešamo naudu.

"Veselības finansēšanai no šī vingrinājuma "iezīmētie" līdzekļi ir salīdzinoši neliela daļa no kopējā veselības aprūpei nepieciešamā ikgadējā finansējuma. Tas savukārt nozīmē, ka tāpat katru gadu no jauna būs jācīnās par finansējuma apmēru. Tātad ar šīm izmaiņām netiek atrisināts jautājums par nepieciešamību celt finansējumu veselības aprūpei," paziņoja Zorgenfreija.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, Finanšu ministrija piedāvā ieviest nodokļu izmaiņas trīs posmos, no kuriem pirmais ir ieplānots jau uz nākamo gadu: uz sociālā un ienākumu nodokļu rēķina izcelt speciālu obligātās medicīniskās apdrošināšanas maksājumu.

10
Pēc temata
Ražotājus šokē nodokļu izmaiņas: pārtikas produktu cenas pieaugs
Obligātās sociālās iemaksas un jauns neapliekamais minimums: kā Latvijā mainīsies nodokļi
Par nodokļu reformu: sociālā nodeva 5%, akcīžu celšana, nepaliekamais minimums 350 eiro
Meli industriālos apmēros: Dombrovskis izanalizēja valdības lēmumus