Meitene pie klēpjdatora. Foto no arhīva

Skolēniem un studentiem jaunajā mācību gadā būs jāievēro jauni kārtības noteikumi

37
(atjaunots 11:39 27.07.2020)
Vairs nav aiz kalniem jaunā mācību gada sākums, un Latvijas varasiestādēm jāizdomā, kā skolēni un studenti mācīsies vēl nebeigušās pandēmijas apstākļos, kaut kas jau ir izlemts.

RĪGA, 27. jūlijs – Sputnik. Izglītības un zinātnes ministrija paziņoja, ka neplāno noteikt konkrētu saslimstības rādītāju, pie kura būs jāpāriet pie daļēji attālinātām mācībām vai pilnībā pie tālmācībām. Šo jautājumu grasās atstāt pašvaldību pārziņā. Attiecīgajam valdības noteikumu projektam par mācību procesa kārtību jāstājas spēkā 1. augustā, raksta Bb.lv.

Izglītības un zinātnes ministrija "pašlikvidējās"

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība, kā arī Latvijas Pašvaldību savienība vēlējās, lai kritiskais saslimstības līmenis tiktu noteikts nacionālā līmenī, taču Izglītības uz zinātnes ministrija nolēma izvairīties no šādas atbildības.

Tāpat Izglītības un zinātnes ministrija negrasās noteikt obligāto divu metru distances ievērošanu skolās un augstskolā. Noteikumu projektā ir teikts tikai tas, ka distance ir jānodrošina, tikai ja to ir iespējams izdarīt. Tiesa, speciālām internātskolām noteikta cita kārtība – tur būs obligāti individuālie aizsarglīdzekļi un distance.

Tāpat izglītības ierēdņi vēlas noteikt, ka pret mācību procesu netiks pielietoti cilvēku pulcēšanās ierobežojumi, izņemot atsevišķus izņēmuma gadījumus.

Arī attiecībā uz augstskolām piedāvāts noteikt, ka augstskola pati lemj, kādā apjomā mācības ir jāīsteno klātienē un kādā – attālināti. Tāpat augstskolām būs jānodrošina ārzemju studentiem pašizolācijas iespējas pēc ierašanās Latvijā.

Rīcības plāns epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanās gadījumam skolai ir jāizstrādā sadarbībā ar savu dibinātāju – pašvaldību. Tāpat skolās ir jāskaidro un jāpraktizē personīgā higiēna, ieteicams ieviest tīrīšanas un telpu vēdināšanas algoritmu un jāziņo Slimību profilakses un kontroles centram par personām, kuras atgriezušās no ārzemēm.

Aizdomīgos pakļaus izolācijai

Tāpat tiks noteikts, ka, ja skolēnam skolā parādīsies akūtas elpceļu infekcijas simptomi, viņš būs jāizolē atsevišķā telpā un, ja to prasa vecums, jānodrošina pieaugušā klātbūtne.

Tāpat skolai šādā gadījumā ir jāsazinās ar bērna vecākiem vai viņa likumīgajiem pārstāvjiem, lai viņi nekavējoties nogādā viņu mājās. Atgriezties skolā bērns varēs tikai pēc ārsta atļaujas saņemšanas.

Ja ARVI simptomi konstatēti diviem vai vairāk audzēkņiem, skolai arī ir jāizolē viņi, jāsazinās ar vecākiem un jāsniedz informācija Slimību profilakses un kontroles centram.

Ja slimības pazīmes parādās mācību iestādes darbiniekam, viņam ir jāpārtrauc darba pienākumu veikšana un jādodas mājās, kā arī jāsazinās ar ģimenes ārstu, savukārt mācību iestādes atbildīgajai personai būs jāsazinās ar SPKC.

Veselības pārbaudes katru dienu

Īpaši noteikumi tiks ieviesti speciālām mācību iestādēm. To darbiniekiem katru dienu būs rūpīgi jāpārbauda bērnu stāvoklis, mērot viņiem temperatūru un elpošanas ritmu.

Tāpat speciālajām iestādēm ir jāierobežo darbinieku skaits un kadru plūsma. Ceram, ka šiem mērķiem viņiem tiks piešķirta nauda, nevis visu problēmu risināšana tiks uzvelta pašām mācību iestādēm.

Izglītības un zinātnes ministrija vēlas noteikt arī to, ka speciālā skola pieņem un atdot bērnus viņu vecākiem pie ieejas vai tās ārpustelpās, lai mazinātu cilvēku pulcēšanās risku.

Skolām būs jāorganizē ēdināšana, nodarbības, pastaigas, spēles un citus pasākumus nelielās grupās līdz 10 bērniem. Tāpat iespēju robežās būs jāsamazina koplietošanas telpu skaits.

Speciālajām skolām būs arī jāseko līdzi tam, cik labi un bieži bērni mazgā vai dezinficē rokas, un jānodrošina mitro salvešu pieejamība.

Lūk tādus bargus noteikumus paredz mācību procesa projekts jaunajā mācību gadā, kuru sastādījusi Izglītības un zinātnes ministrija.

37
Tagi:
koronavīruss, izglītība
Pēc temata
Ceturtajā daļā Latvijas lauku skolu nav ātrgaitas interneta
Līdz galam skrūves nepievilks: skolas Latvijā sāks darbu 1. septembrī
Jaunāko klašu skolēni apmeklēs skolu arī Covid-19 otrā viļņa gadījumā
Lidosta Rīga

Citādi slimnīcām draud krīze: Latvija vērtēs Covid-19 draudus pēc saviem ieskatiem

5
(atjaunots 18:27 22.09.2020)
Sākumā Eiropas Komisija, pēc tam Eiropas Parlaments aicināja ES valstis paaugstināt pieļaujamo saslimstības rādītāju, lai noteiktu epidemioloģiskā nozīmē "bīstamas" valstis; kāpēc Latvija neatbalsta nedz šo, nedz citus ierosinājumus ceļojumu atvieglošanai ES robežās.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Latvija neatbalsta Eiropas Savienības vadošo iestāžu piedāvājumu paaugstināt saslimstības ar jauno koronavīrusu kritēriju robežas, nepārsniedzot kuras pēc iebraukšanas no citas valsts nav jāievēro pašizolācija. Pēc veselības aprūpes nozares pārstāvju domām, šāds solis radītu lielus draudus Latvijai, vēsta TV3

Iepriekš vairāk nekā 5000 tūrisma, pasažieru pārvadājumu un citu nozaru uzņēmumi, kuri ir cietušu zaudējumus koronavīrusa pandēmijas dēļ, vērsās pie Eiropas Komisijas vadītājas Urzulas fon der Leienas ar aicinājumu atcelt pašizolācijas prasību pēc ierašanās no citām valstīm, aizstājot to ar vienotu Covid-19 testēšanas protokolu. Septembra sākumā Eiropas Komisija, un pagājušajā nedēļā arī Eiropas Parlaments aicināja ES dalībvalstis pacelt kumulatīvo saslimstības ar jauno koronavīrusu rādītāju no 16 uz 50 gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

Latvija uz šo aicinājumu negrasās atbildēt. Valsts Veselības ministrijas pozīcija paliek nemainīga: ja paaugstina slieksni tik strauji, ievesto gadījumu skaits pieaugs. Slimību profilakses un kontroles centram nāksies vairāk strādāt, lai atklātu visas kontaktpersonas, savukārt stacionēto cilvēku skaita kāpums radīs papildu slodzi veselības aprūpei. Bagātajās valstīs medicīna spēj tikt galā ar šādu izaicinājumu, taču Latvijas slimnīcās var sākties krīze.

Latvijas Veselības ministrijas pozīciju atbalsta arī Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs Ģirts Briģis.

"Mums paaugstinājums uz 25 vai pat augstāku skaitli – tas ir milzīgs lēciens uz augšu, un Latvijas situācijā tā nu nebūtu adekvāta rīcība. Galvenais infekcijas avots ir ieceļotāji. Ja mēs šo skaitli paaugstinām, tas nozīmē, ka mums vairs nav šādas uzmanības pret valstīm, kas šobrīd skaitās ļoti bīstamas," paskaidroja Briģis.

Cits Eiropas Parlamenta ierosinājums – skatīt saslimstību nevis valstīs kopumā, bet gan atsevišķos reģionos – arī netika atbalstīts Latvijas Veselības ministrijā. Ja to apstiprinātu, parādītos iespēja ceļot uz dažām Vācijas federālajām zemēm un, piemēram, uz Spānijas un Grieķijas salām, kur saslimstība ir zemāka. Taču Latvijas Veselības ministrijā norāda, ka šeit parādās datu kvalitātes un objektīvu vērtējumu jautājums, jo atdalīt cilvēku plūsmu no viena reģiona uz citu nebūs viegli.

5
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
"Mūs sargā ugunskrusts": Twitter pajokoja par to, kāpēc latvieši neslimo ar Covid-19
Covid-19 sasniedzis arī Rīgas "Dinamo"
Latvijā atvērts vēl viens Covid-19 bezmaksas testēšanas punkts
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka
Stryker

Trokšņa granātas un militārās tehnikas kolonnas: Rīga pārtop mācību poligonā

11
(atjaunots 18:24 22.09.2020)
Latvijas galvaspilsētā šonedēļ notiks vērienīgas militārās policijas mācības, iedzīvotājus aicina neuztraukties.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Līdz 27. septembrim Rīgā norisināsies manevri mācību "Namejs 2020" ietvaros, kuru laikā Nacionālo bruņoto spēku (NBS) kareivji apgūs objektu apsargāšanas tehniku, kā arī darbu ar aizturētajiem, raksta ВВ.lv.

Tiek ziņots, ka mācības notiks Šķirotavā, Krustpils un Asotes ielu apkaimē, kā arī Mežaparkā, Ķīšezera un Ezermalas ielas apkaimē.

Latvijas Aizsardzības ministrijā brīdina, ka mācības notiks dienas un nakts stundās, uzdevumu apgūšanas laikā tiks izmantota mācību munīcija un kaujas simulatori, kuri nerada draudus, taču var radīt daudz trokšņu. Mācību rīkotāji iepriekš atvainojas tuvējo māju iedzīvotājiem par iespējamajām neērtībām un palūdza neuztraukties, mācības ir rūpīgi izplānotas.

Tāpat militārās tehnikas virzības uz mācību norises vietu dēļ dažviet var tikt ierobežota civilā autotransporta kustība. NBS lūdz autovadītājus neradīt šķēršļus kolonnu virzībai.

Atgādināsim, ka mācības "Namejs 2020" norisinās visā Latvijā kopš 15. augusta līdz 4. oktobrim. Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš nosauca šīs mācības par vēl nebijušām. Pēc NBS komandiera sacītā, tā būs "ļoti liela aktivitāte".

Attiecībā uz NATO kareivju dalību gaidāmajās mācībās, Kalniņš skaidroja, ka militārie manevri Latvijā neiztiek bez ārzemju partneriem, taču vairums karavīru, kuri piedalīsies galvaspilsētas mācībās, tomēr būs no Zemessardzes.

11
Tagi:
militārās mācības, Nacionālie bruņotie spēki
Pēc temata
Karavīri lūdz iedzīvotājus neaiztikt nepazīstamus priekšmetus: Latgalē sākušās mācības
Igaunija plāno iegādāties militārās iekārtas un mīnas "Krievijas savaldīšanai"
Pārvietoti "Abrams": ko amerikāņi sadomājuši pie Baltkrievijas robežām
Lukašenko slēdzis robežas ar Lietuvu un Poliju