Lietus, foto no arhīva

Jaunie ārsti nebrauc uz Krāslavu pat par naudu

52
(atjaunots 15:50 24.07.2020)
Nelielās slimnīcas ir spiestas vilināt jaunos speciālistus ar pašvaldības stipendiju un dienesta dzīvokļu palīdzību.

RĪGA, 24. jūlijs — Sputnik. Vairāk nekā 600 ārsti un medicīnas māsas jau pārcēlušās uz reģioniem saskaņā ar mediķiem paredzēto kompensāciju programmu, tomēr Ludzā un Krāslavā tas nav manīts, stāsta Latvijas radio Latgales studija.

2017. gada nogalē Latvijā darbu sāka projekts, kas saistīts ar veselības aprūpes personāla piesaisti reģioniem. Līdz 2023. gadam reģioni plāno piesaistīt 1420 ārstus un māsas, šobrīd noslēgti 627 līgumi. Programmā var piedalīties gan jaunie speciālisti, gan strādājošie mediķi.

Mediķis saņem vienreizējo izmaksu, kuras apmērs ir atkarīgs no vairākiem kritērijiem, piemēram, viņa kvalifikācijas un ģimenes locekļu skaita, stāsta ministrijas pārstāve Barbara Alite.

Piemēram, ja medicīnas māsa pārceļas darbā uz reģionu viņai pienākas kompensācija par darbu reģionā. To rēķina no 692 eiro – tā ir māsas zemākā alga – un pareizina ar pieci. Par katru ģimenes locekli – vēl viena mēnešalga. Piemēram, ja ir vēl divi ģimenes locekļi, kompensācija var sasniegt 10 tūkstošus, ja ģimenes nav, viņas kompensācija veidos apmēram 7 tūkstošus, pastāstīja ierēdne.

Trešā daļa mediķu projektā (223 cilvēki) izvēlējušies Latgali, taču lielākā daļa viņu vidū devuši priekšroku lielajām pilsētām, piemēram, Daugavpilij. Maz ir gribētāju pārvelties uz citām vietām. Piemēram, Krāslavas slimnīcas vadītājs Aleksandrs Jevtušoks atzīmē, ka neviens nav interesējies par darba iespējām pie viņa.

Viņš atceras, ka pēdējais ārsts darbā Krāslavas slimnīcā ieradies 1994. gadā. Neviens nav braucis jau 26 gadus! Viņa slimnīcā strādā vecā komanda, speciālistus piesaista no malas pacientu pieņemšanai, konsultācijām, izmeklēšanai. Viņš atklāti atzīst, ka situācija ir slikta: viss nepieciešamais ir, aparatūra ir, nav tikai gribētāju.

Neviens nav pārcēlies arī uz Ludzu. Vietējās slimnīcas vadītājs Juris Atstupens atzīmēja, ka viens no iespējamiem interesentu trūkuma iemesliem ir neliels darba apjoms.

Jaunie speciālisti cenšas apvienot ambulatoro pieņemšanu ar darbu stacionārā, bet Ludzā tādas iespējas gandrīz nav. Pagaidām viņiem ārstu pietiekot, jo daudz kas ir slēgts, tāpēc speciālistu un vidējā medicīnas personāla pietiek. Tomēr laiks iet, cilvēki noveco, lielākā daļa sasnieguši pensijas vecumu. Atstupens bija noraizējies par to, ka nav vērojama paaudžu maiņa.

Preiļu slimnīcā programmas ietvaros strādā divi cilvēki. Pērn kompensācijas saņēma fizioterapeits un māsa, kuru dzīve agrāk bija saistīta ar Preiļu novadu, stāsta slimnīcas valdes locekle Skaidrīte Žukova.

Viņa konstatēja, ka neviens nav interesējies un zvanījis – abi jaunie speciālisti agrāk bijuši saistīti ar Preiļiem, dzīvojuši šeit un tagad atgriezušies. Viņa atklāja, ka slimnīcai vajadzīgas viena vai divas māsas, kas varētu atjaunot resursus, tomēr iestāde plāno atvērt jaunu nodaļu, tātad speciālisti būs vajadzīgi.

Viens no kompensācijas saņemšanas noteikumiem ir darbs ar pilnu slodzi piecus gadus. Nebūt ne visas slimnīcas tādus kritērijus nodrošina, skaidroja Veselības ministrijas pārstāve Barbara Alite.

Pagaidām nelielās slimnīcas piesaista jaunos speciālistus ar pašvaldības stipendijām un piedāvā dienesta dzīvokļus. Tādējādi cerēts tuvākajā laikā piesaistīt jaunos ārstus Krāslavā un Preiļos.

52
Tagi:
alga, ārsti, Latvija
Pēc temata
Varbūt, vajag nevis pieminekli, bet kapakmeni likt? Vladova par skolotāju un ārstu algām
Kurš Latvijā pelna visvairāk: CSP publicēja algas
Ārstu un skolotāju algu palielināšanai Latvijā var pārskatīt nodokļu sistēmu
IKEA

IKEA beidzot sāks pārdot rezerves daļas savai produkcijai

8
(atjaunots 16:36 26.01.2021)
Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

RĪGA, 26. janvāris – Sputnik. Zviedrijas kompānija IKEA plāno pārdot rezerves daļas savām mēbelēm visā pasaulē, lai pagarinātu to kalpošanas laiku, informē ražotāja pārstāve Lena Pripp-Kovača.

"Galvenais aspekts produkcijas kalpošanas laika pagarināšanā ir rezerves detaļu esamība, tāpēc būs iespējams atjaunināt lietas, piemēram, iegādāties jaunu pārvalku vai kājiņas dīvānam," pastāstīja viņa laikrakstam Financial Times.

Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

IKEA ir pasaulē lielākais mājsaimniecības preču tirdzniecības tīkls, kas dibināts 1943. gadā. Tas darbojas vairāk nekā 30 valstīs.

Latvijā Zviedrijas mēbeļu tirdzniecības milzis atvēra savu veikalu 2018. gada augustā, bet 2020. gada martā Latvijas un Lietuvas iedzīvotājiem kļuva pieejams interneta veikals.

8
Tagi:
IKEA
Pēc temata
Ko var nopirkt veikalos? Biznesu šokējuši jaunie ierobežojumi
Lieli saimniecības preču un mēbeļu veikali Latvijā pārtrauc darbu brīvdienās
Demontēts dzelzceļš. Foto no arhīva

Melnie metāllūžņi: "Latvijas dzelzceļš" izsludināja jaunu izsoli

36
(atjaunots 16:22 26.01.2021)
"Latvijas dzelzceļš" piedāvā izsolē metāllūžņus ar sākumcenu 230 eiro par tonnu, kopā plānots realizēt apmēram 4300 tonnu.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik. "Latvijas dzelzceļš" no februāra līdz maijam izsolē pārdos ap 4300 tonnu metāllūžņu, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Izsolē piedāvās iegādāties dažāda garuma lietotas dzelzceļa sliedes, nepārsniedzot 12,5 metru garumu, kā arī pārmiju daļas, sliežu stiprinājumus, dzelzceļa vagonu lēninātājus un ritošā sastāva mezglus un detaļas.

Izsoles sākumcena būs 230 eiro par tonnu.

Iepriekš Sputnik ziņoja, ka kravu apgrozījuma krituma fonā "Latvijas Dzelzceļš" izstrādājis jaunu biznesa modeli, kuram jāpalīdz kompānijai izkļūt no krīzes. "Latvijas Dzelzceļa" jaunais biznesa modelis paredz sniegto pakalpojumu spektra paplašināšanu, iekļaujot tajā jūras un automobiļu ekspeditoru pakalpojumus, kā arī termināļu un noliktavu pakalpojumus.

Tāpat "Latvijas Dzelzceļš" pārskatījis arī plānoto un uzsākto projektu īstenošanas iespējas, kas tiek finansēti no ES struktūrfondiem. Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas projekta. To bija plānots īstenot saiknē ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā piebraucamo ceļu attīstības projektu.

Vienlaikus "Latvijas Dzelzceļš" informēja, ka līdz šī gada beigām tiks atlaisti 1500 darbinieku, kas ir aptuveni 24% uzņēmuma darbinieku.

LDz atbrīvojas arī no nevajadzīga nekustamā īpašuma un neprofila aktīviem.

36
Tagi:
Latvijas Dzelzceļš
Pēc temata
Meževičs pastāstīja, kad Krievija sāks ar Latviju "citādu sarunu"
Ar traku rusofobiju tālu netiksi: eksperts brīdināja Baltiju
Latvijas dzelzceļš gatavojas atlaist vēl aptuveni simt cilvēkus
2020. gadā dzelzceļa kravu pārvadājums Latvijā samazinājās par 40%, caur ostām – par 30%