LKS līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs

Valdībai ir izdevīgi turēt skolēnus mājās: kāpēc LKS iebilst pret tālmācībām

45
(atjaunots 21:09 23.07.2020)
Latvijas valstij ir izdevīgi atteikties no skolu un skolotāju uzturēšanas – valdība atbalsta attālināto mācību saglabāšanu, neskatoties uz Satversmes pārkāpumu, kas no tās izriet.

RĪGA, 24. jūlijs – Sputnik. Partija "Latvijas Krievu savienība" organizēja mītiņu pret manipulācijām ar skolēnu attālinātām mācībām. Akcija notika pie Izglītības un zinātnes ministrijas ēkas Rīgā.

LKS līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs sarunā ar Sputnik Latvija paskaidroja, kāpēc partija iebilst pret attālināto mācību legalizāciju skolās.

"Latvijas iedzīvotāji mierināja sevi ar apsvērumiem par to, ka attālinātās mācības ir pagaidu pasākums: beigsies epidēmija ar karantīnu un viss atgriezīsies vecajās sliedēs. Izrādījās, ka tās ir tikai tukšas cerības.  Latvijas valsts savilka galus kopā un noskaidroja, ka tas ir ekonomiski izdevīgi – turēt bērnus mājās. Nevajag apkurināt skolas telpas, nevajag gatavot deficītus skolotājus – tos var aizvietot ar latviešu valodā ierakstītām lekcijām. Valstij ir izdevīgi atbrīvoties no skolu un skolotāju uzturēšanas," teica politiķis.

Mitrofanovs atgādināja, ka IZM sagatavojusi likumprojektu par to, ka attālinātās mācības var kļūt par izglītības procesa pastāvīgu formu.

"Iznāk, ka epidēmija beidzas, bet tālmācības turpinās. Cilvēki nepalika vienaldzīgi pret šo iniciatīvu, cēlās sašutuma vilnis. No visām partijām tikai Latvijas Krievu savienība organizēja publisku masu pasākumu šajā jautājumā," uzsvēra Mitrofanovs.

Viņš norādīja, ka pāreja pie attālinātajām mācībām slēpj vēl vienu svarīgu aspektu.

"Saskaņā ar Satversmi Latvijā ir bezmaksas izglītība, bet likumprojekts par attālinātajām mācībām paredz, ka vecāku pienākums būs nopirkt bērnam datoru mācībām un apmaksāt internetu. Tas ir Satversmes pārkāpums. Ja pilsētās ģimenes ar vidēju rocību vēl var to atļauties, tad laukos bērni noteikti paliek zaudētājos," paskaidroja politiķis.

Viņš atzīmēja, ka izglītības ministre Ilga Šuplinska jau mēģināja vienkāršot situāciju un mīkstināt pārmetumus, norādot, ka resors domā par visiem bērniem, nekādas piespiešanas nebūs, 1. septembrī visi atgriezīsies skolās.

"Mēs uzskatām, ka savu mērķi esam panākuši – ministrijas viedoklis mīkstinās, ministre izvairās no atklātas konfrontācijas ar skolotājiem, norādot, ka bērni mācīsies klātienē tāpat kā agrāk. Tomēr mēs neesam droši, ka tas ir galīgais lēmums, un kontrolēsim situāciju. Ceram, ka mūsu protesta pozitīvo pieredzi būs iespējams pielietot arī sarežģītajā jautājumā par izglītības pāreju pie latviešu valodas," piebilda Mitrofanovs.

45
Tagi:
bērni, skola, Latvijas Krievu savienība
Pēc temata
Šuplinska dedzina ar napalmu: Rīgas skolas direktore par IZM trikiem ar tālmācību
Jaunāko klašu skolēni apmeklēs skolu arī Covid-19 otrā viļņa gadījumā
Līdz galam skrūves nepievilks: skolas Latvijā sāks darbu 1. septembrī
Ceturtajā daļā Latvijas lauku skolu nav ātrgaitas interneta
Izpārdošana ASV. Foto no arhīva

Kas jāpatur prātā pirms "melnās piektdienas"

5
(atjaunots 16:45 27.11.2020)
Šogad komersanti lūdz patērētājus izturēties iejūtīgi – Covid-19 pandēmijas dēļ dažkārt gadās aizkavēšanās ar preču piegādēm.

RĪGA, 27. novembris — Sputnik. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) lūdz cilvēkus būt uzmanīgiem tā saucamās "melnās piektdienas" un Ziemassvētku izpārdošanas laikā.

PTAC pēdējo mēnešu laikā saņēmis vairāk kā 700 patērētāju sūdzības par interneta veikalā apmaksātām, bet nepiegādātām precēm, vairāki tiešsaistes veikali ir beiguši savu darbību, bez naudas un precēm atstājos daudzus patērētājus.

"Tādēļ aicinu patērētājus šajā iepirkšanās drudzī īpaši atbildīgi un rūpīgi izvēlēties interneta vietni, kur iegādāties preces vai pakalpojumus! Uzmanīgi izvērtējiet jebkuru piedāvājumu, sevišķi, ja tas šķiet īpaši pievilinošs!" ieteica PTAC direktore Baiba Vītoliņa.

Tomēr jāpatur prātā, ka tirdzniecībai internetā ir arī savas problēmas. Ņemot vērā pasūtītjumu apjomus interneta veikalos, komersanti dažkārt nevar piegādāt preci tikpat ātri kā agrāk. Pie tam stāvokli ietekmē arī pandēmija. Tādos gadījumos iestāde aicināja patērētājus izturēties saprotoši un sazināties ar uzņēmumiem, lai risinātu radušos situāciju.

Vienlaikus interneta veikaliem ir svarīgi pievērst īpašu uzmanību patērētājiem apsolītajiem preču un pakalpojumu piegādes termiņiem, to notiekumiem un citai svarīgai informācijai par preču pieejamību. Ja solītais netiek ievērots, to uzskata par patērētāju maldināšanu un negodīgu komerciālo praksi, atzīmēja organizācija.

Aktīva tirdzniecība patlaban notiek arī sociālajos tīklos Facebook un Instagram, kur, tāpat kā interneta veikalos, jābūt norādītam pārdevēja nosaukumam, reģistrācijas numuram un juridiskajai adresei, ja tā ir juridiska persona, vai vārdam, uzvārdam un adresei, ja pārdevējs ir fiziska persona. Jānorāda arī atteikuma noteikumi un citi attālinātā līguma noteikumi.

5
Tagi:
Uzņēmēji, tirdzniecība
Pēc temata
Dzīvo pāri saviem līdzekļiem: Latvijas iedzīvotājiem arvien grūtāk atmaksāt kredītus
PTAC ķersies klāt blogeriem un influenceriem: sods līdz 100 tūkstošiem eiro
Krāpšanās tīmeklī: simtiem cilvēku aizmirsuši drošību cīņā par atlaidēm
Tukša klases telpa

Skolas palikušas aci pret aci ar pandēmiju: kāpēc ministrei laiks demisionēt

10
(atjaunots 12:55 27.11.2020)
Jau pavasarī kļuva skaidrs, ka jaunajā mācību gadā nāksies izmantot tālmācību režīmu, tomēr ministrija faktiski pameta skolas aci pret aci ar problēmām, ko bija itin vienkārši prognozēt.

RĪGA, 27. novembris – Sputnik. Izglītības ministre Ilga Šuplinska spēlējas ar politiku, nevis attīsta izglītības nozari Latvijā: skolas palikušas aci pret aci ar koronavīrusa radītajām problēmām, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja skolotājs no Daugavpils, Latvijas Krievu savienības loceklis Aleksandrs Livčaks.

Jaunās sanitārās normas paredz, ka katram 1.-6. klašu audzēknim skolā jāatvēl 3 kvadrātmetru platība, skolotāju pienākums ir valkāt maskas arī nodarbību laikā. Ja skola nevar nodrošināt minēto normu izpildi, tai jāorganizē attālinātās mācības.

"Tiek sperti tīri politiski soļi, apgūta Eiropas nauda, bet no izglītības attīstības nav ne smakas. Jau pavasarī bija skaidrs, ka nākamajā mācību gadā nāksies mācīties attālināti. Ministrijai vajadzēja visu vasaru strādāt, lai rastu risinājumus tālmācībām, laikus sagatavotu lekcijas un programmatūru, organizētu kursus skolotājiem. Taču patiesībā nekas netika darīts," norādīja Livčaks.

Pedagogs uzsvēra, ka jaunais mācību gads sācies ar acīmredzamām problēmām, ko bija itin vienkārši prognozēt.

"Kā vienmēr, skolas palika aci pret aci ar problēmām. Ministrija tikai izvirza bezgalīgas prasības, dažkārt –pretrunīgas. Piemēram, agrākajos gados resors rūpējās par klašu palielināšanu. Taču pašreizējās skolu ēkas neļauj to izdarīt. Parastas klases platība – 6x9 metri, tas ir, 54 kvadrātmetri.  Fizikas, ķīmijas un bioloģijas klases – 6x12, bet angļu valodas klase – 6x6. Tātad nepieciešama visu skolu kapitāla rekonstrukcija, lai pildītu jaunās normas – 90 kvadrātmetri 30 cilvēku klasei. Patlaban tādi izmēri ir tikai aktu zālei vai ēdamtelpai," pastāstīja Livčaks.

Skolotājs atzīmēja: pēc viņa domām, Šuplinksas ieteikums mainīt "tālmācībās" priekšmetus pa nedēļām  vai mēnešiem ir nepilnīgs.

"Pastāv noteikts stundu skaits, ko apmaksā skolotājam. Nevar piespiest skolotāju strādāt caurām diennaktīm... Lai virknētu nodarbības, ir jāatsakās no puses priekšmetu – kā šonedēļ var mācīties ķīmiju, bet nākamnedēļ – fiziku?" Livčaks bija neizpratnē.

Jaunievedumus skolās negatīvi novērtēja arī Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība – tā aicināja "godīgi" sūtīt mācību iestādes tālmācību režīmā, - tas šķiet mazāks ļaunums salīdzinājumā ar ministres prasībām. Arodbiedrība uzsvēra, ka plāno pieprasīt Šuplinskas demisiju un ir gatava šim nolūkam izmantot streiku.

Livčaks atzīmēja, ka ir grūti novērtēt skolotāju streika perspektīvas apstākļos, kad skolas pārsvarā strādā attālināti.

"Nekāda likuma norma nenosaka ministra demisijas atkarību no streikotāju skaita. Latvijā nav bijs tāds precedents, ka ministrs tiktu atstādinats ar streiku. Šuplinsku jau sen laiks atstādināt. Vai tas izdosies tagad, vai valdība uzklausīs arodbiedrības balsi – to rādīs laiks," secināja Livčaks.

Iepriekš Šuplinska paziņa, ka Covid-19 izplatības krišanās gadījumā 1.-6. klašu un izlaiduma klašu skolēli atgriezīsies pie mācībām klātienē. Ja epidemioloģiskā situācijā nemainīsies, pie tālmācībām pāries visas klases, izņemot sākumskolu.

10
Tagi:
Ilga Šuplinska, skola, pandēmija
Pēc temata
Īsta segregācija: nabadzīgās ģimenes nevar atļauties tālmācības
Trīs kvadrātmetri uz cilvēku: Latvijas Ministru kabinets apstiprināja jaunus ierobežojumus
Pedagogi saņems maksu par attālināto darbu: piešķirts vairāk nekā miljons eiro
Skolotāji Rīgā pamet darbu Covid-19 dēļ: Šuplinska uzskata, ka nauda nelīdzēs