Ребенок

"Pierādi, ka esi dzemdējusi": Latvijas iedzīvotājai nepiešķir bērna pabalstu

60
(atjaunots 12:12 22.07.2020)
Latvijas iedzīvotāja saskārusies ar absurdu situāciju – pēc bērna dzimšanas sieviete ir spiesta pierādīt, ka viņas meita vispār nākusi pasaulē.

RĪGA, 22. jūlijs — Sputnik. Situācija, kurā nokļuvusi Latcijas iedzīvotāja Anastasija, šķiet neticama, tomēr, spriežot pēc sociālo tīklu apmeklētāju komentāriem, arī citiem gadījušās līdzīgas grūtības.

Anastasija savā lapā Facebook pastāstīja, ka nesen pasaulē laidusi vēl vienu bērniņu, tomēr nav varējusi saņemt bērna pabalstu: ierēdņi vispirms palūguši pierādīt bērna dzimšanas faktu, bet tagad grib pārliecināties par to, ka viņa pati kopā ar bērnu atrodas Latvijā.

"Rūgtums kāpj kaklā. Kā mūsu valsts cenšas iedzīvoties uz cilvēku rēķina," – tā Anastasija sāka stāstu.

Viņa atceras, ka viss sācies pirms četriem mēnešiem (16. martā), kad Rīgas dzemdību namā laimīgi nācis pasaulē mazulis. Jau nākamajā dienā viņa meitu reģistrējusi un saņēmusi oficiālu dokumentu.

Vienreizējo pabalstu pēc bērna dzimšanas Anastasija saņēmusi, taču ar ikmēneša pabalsta noformēšanu pēkšņi radušās grūtības.

"Nezaudējot laiku, taja pašā dienā pieteicos pabalstam, kas man pienākas, neprasīju ne kapeikas vairāk. Pēc dažām dienam atnāca vēstule, kurā skaidri rakstīts – pierādiet, ka Jums piedzimis bērns," stāsta jaunā māmiņa.

Nākamajā vēstulē viņu lūdza pierādīt, ka bērns dzimis Latvijā, un arī viņa pati patlaban atrodoties Latvijā.

"Pēc ilgas sarakstes ar inspektoru sāku justies vismaz kā miljonāre, kam ir personīgā lidmašīna – ar to tieši tajā pašā dienā, kad dzemdēju, es aizlidoju tieši no Rīgas dzemdību nama jumta uz citu valsti. Pēc tam, aprunājusies pa tālruni, inspektore pieprasīja dokumentus, kuri apliecinātu, ka esmu Latvijā. Pie tam bija noteikts termiņš līdz 9. aprīlim. Iznāca, ka man vajag skraidīt pa slēgtām iestādēm, vākt izziņas un čāpot uz VSAA," sarunas ar ierēdņiem atstāsta Anastasija.

Galu galā viņai izdevies savākt dokumentus par to, ka viņa bijusi uzskaitē Latvijā, izrakstus no slimnīcām, čekus, dzimšānas apliecību, izrakstus no bērnu dārza par otru bērnu (ierēdņiem laikam šķita, ka arī viņš bijis ārszemēs). Tas viss pa elektronisko pastu nosūtīts iestādei.

"Pēc mēneša man atsūta vēstuli – Jūs atrodaties ārzemēs, tāpēc pabalsta pieteikums noraidīts," Anastasija stāsta.

VSAA viņu sūtīja uz migrācijas dienestu, taču noskaidrojās, ka tas neizsniedz izziņas par to, kur atrdas cilvēks, un jauno māmiņu sūtīja uz robežu. Tikai neprecizēja, par kādas valsts robežu ir runa.

Anastasijas stāstu varētu uzskatīt par pārpratumu vai darba grūtībām Covid-19 periodā, ja ne citu lasītāju komentāri, kuri pastāstīja tikpat pārsteidzošus faktus.

"Es mazajam pusotru gadu mēģināju personas kodu dabūt, - nedeva tāpēc, ka nebija izziņas, ka viņš nav citas valsts pilsonis," stāsta Jeļena.

"Man arī bija interesants gadījums: braucu noformēt pabalstu, tiklīdz mūs izrakstīja, vārdu sakot, braucām no dzemdību nama un iebraucām pa ceļam. Bērnam ir 4 dienas, un viņi saka, lai nākot pēc nedēļas, varbūt viņš man neizdzīvošot. Man piedzima absolūti vesela meita, 4,150 kg smaga, 58 cm gara, tāpēc mani laikam vairs nekas nepārsteigs. Jā, kaut kur jau rakstīja par personas kodu, un to mēs dabūjām pēc 8 mēnešiem, tāpēc... trūkst vārdu, es lepojos ar valsti, kurā strādāju, maksāju nodokļus un dzemdēju bērnus. Bravo, biedri," stāstīja Olga.

"Tā kā vācieši "bremzēja", bet Latvija negribēja palīdzēt un vienkārši sūtīja mani no vienas instances uz otru, Semijam 4 gadus nebija vārda un bērnu pabalsta," savas dēkas aprakstīja Aleksandra.

Jāpiebilst, ka vienreizējais bērna dzimšanas pabalsts Rīgā ir 421,17 eiro. Bērna kopšanas pabalsts vecumā no 1,5 līdz 2 gadiem – 42,69 eiro mēnesī (pirms pusotra gada vecuma – 171 eiro mēnesī).

60
Tagi:
pabalsts, bērni, VSAA
Pēc temata
Tūkstošiem Latvijas pensionāru ir izveidojušies nodokļu parādi
Šī gada pensiju indeksācija Latvijā: kam un kādā apmērā
Vidējā alga Latvijā ir 1000 eiro, bet 43% dīkstāves pabalstu nesasniedz pat 180 eiro
Neatkarīgā deputāte Jūlija Stepaņenko

Jūlija Stepaņenko gatava organizēt referendumu par ģimeni

10
(atjaunots 13:58 17.01.2021)
Ģimenes – vīrieša un sievietes savienības – aizstāvji ir gatavi līdz pēdējam cīnīties par šī jēdziena iekļaušanu Satversmē.

RĪGA, 17. janvāris — Sputnik. Ja likumprojekts par Satversmes grozījumiem, kuri nosaka ģimenes – vīrieša un sievietes savienības jēdzienu, netiks pieņemts Saeimā pirmajā lasījumā, deputāti ir gatavi sākt parakstu vākšanu par referendumu, pastāstīja neatkarīgā deputāte Jūlija Stepaņenko radio Baltkom ēterā.

Iepriekš Saeima iesniedza izskatīšanai komisijām Nacionālās apvienības sagatavotos Satversmes 110. panta grozījumus, kas paredz nostiprināt jēdzienu par ģimeni kā vīrieša un sievietes savienību.

Daudzi šiem grozījumiem nepiekrīt vai vismaz uzskata, ka patlaban nav tiem piemērots brīdis. Piemēram, premjerministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") paziņoja, ka patlaban šis jautājums neesot uzmanības centrā. Frakcija "Saskaņa" paziņoja, ka balsojumā nepiedalīsies.

Savukārt Jūlija Stepaņenko ir gatava darīt visu iespējamo, lai panāktu grozījumus Satversmē.

"Ja mums pietrūks 3-4 balsis, mēs jau esam gatavi iet uz tautas referendumu. Grozījumu redakcija mums ir gandrīz gatava, tiek izstrādāta anotācija," viņa pastāstīja.

"Iespējams, to varētu vēlreiz koriģēt, jo mums bijušas vairākas juristu sapulces, kas grozījumu sagatavoja. Tā vēl sīkāk skaidros, uz ko attieksies grozījumi, lai cilvēkiem nerastos jautājumi: "Ai, es esmu vientuļa mamma, mani apvaino, manis te nav." Varbūt tādā aspektā mūsu redakcija nebija tik juridiski perfekta, tā sakot, toties saprotamāka cilvēkiem, kuru viedokli mēs plānojam vaicāt," pastāstīja Stepaņenko.

Par pamatu mēģinājumiem grozīt Satversmi kļuva Satversmes tiesas spriedums, kas paredzēja, ka Satversmē noteiktā ģimeņu aizsardzība paredz valsts pienākumu aizsargāt arī viendzimuma ģimenes.

Vienlaikus Igaunijā jautājums par ģimenes jautājumam veltītu referendumu ir slēgts – trešdien parlaments nobalsoja pret jautājuma "Vai laulībām Igaunijā joprojām jābūt vīrieša un sievietes savienībai?" piedāvāšanu referendumam 2021. gada 18. aprīlī, vēstīja Postimees. Reformu partijas priekšsēdētāja Kaija Kallasa konstatēja, ka referendumam izgāzties likusi opozīcijas taktika: piemēram, pirmdien balsojuma rezultāts būtu citāds.

Atgādināsim, ka trešdien premjerministrs Jiri Ratass atkāpās no amata un paziņoja, ka koalīcija ar partiju EKRE, kas pieprasīja referendumu, ir pārtraukta. Demisija bija saistīta ar korupcijas skandālu, kurā izrādījās iejaukta Centra partija.

Prezidente Kersti Kaljulaida uzticēja valdības veidošanu Kallasai – vienai no skaļākajiem referenduma kritiķiem.

10
Pēc temata
Pirmais vīrs, otrais vīrs: līdz Saeimai nokļuvušas viendzimuma attiecības
Rinkēvičs parakstīja petīciju par viendzimuma partnerattiecībām
Romas pāvests atbalstīja viendzimuma pāru civilās savienības
Urbanovičs: ar likumu nevar atrisināt viendzimuma savienību reģistrācijas problēmu
Strūklaka Tautu draudzība, Tautsaimniecības sasniegumu izstādē Maskavā

Latvijā atrastas unikālas PSRS laiku vitrāžas

17
(atjaunots 22:23 17.01.2021)
Deviņas no septiņpadsmit vitrāžām, kas rotāja Latvijas PSR paviljonu Tautsaimniecības sasniegumu izstādē Maskavā, tika atrastas Rīgā un Daugavpilī; speciālisti norāda, ka 60 gadu garumā par to atrašanās vietu nebija nekādas informācijas.

RĪGA, 17. janvāris - Sputnik. Latvijā atrastas deviņas vitrāžas, kas 50. gados bija izvietotas uz Latvijas PSR paviljona fasādes Tautsaimniecības sasniegumu izstādē Maskavā, ziņoja izstādes oficiālā vietne. Vitrāžas atradis Tautsaimniecības sasniegumu izstādes pētnieks Dmitrijs Vorobjovs.

Unikālās vitrāžas no paviljona galvenās fasādes 60 gadus tika uzskatītas par pazaudētām. Latvijas PSR paviljona pārprofilēšanas gaitā 60. gados mainījās ekspozīcija un visa noformējuma koncepcija. Vitrāžas demontēja un aizveda uz Latviju. Kopumā bija 17 vitrāžas, tagad, pateicoties Vorobjovam, deviņas no tām izdevās atrast.

Ziņots , ka četras vitrāžas atrodas Rīgā. To nosaukumi ir "Rīga", "Muzejs", "Jūrmala" un "Universitāte", bet 1987. gadā restaurēšanas laikā uzrakstos krievu valodu nomainīja latviešu valoda. Izrādījās, tās rotā Rīgas ģimnāzijas bibliotēkas sienas. Vitrāžā "Rīga" attēlots galvaspilsētas siluets 50. gadu sākumā, panno "Muzejs" demonstrē Valsts latviešu un krievu mākslas muzeju, "Jūrmala" ataino Rīgas piekrastes krāšņumu, bet vitrāža "Universitāte" veltīta Pētera Stučkas Latvijas Valsts universitātei.

Citas piecas vitrāžas tika atrastas Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā. Vitrāžas ar nosaukumu "Ventspils", "Daugavpils" un "Meliorācija" lieliski saglabājušās, tās novietotas logu ailēs ēkas kāpņu telpā. Vēl viena vitrāža "Kuldīga" rotā kāpņu telpu, kas ved uz bēniņiem. Pēdējā atrastā vitrāža glabājas muzeja bēniņos, tas ir ornamentāls panno ar sarkanu zvaigzni, kas iepriekš rotāja ieeju Latvijas PSR paviljonā Tautsaimniecības sasniegumu izstādē.

Visas atrastās vitrāžas ir teicamā stāvoklī, speciālistiem nebūs grūti atjaunot trūkstošos elementus.

Pārējo astoņu vitrāžu atrašanas vieta šobrīd nav zināma, taču izstādes darbinieki cer, ka turpmāko pētījumu gaitā viņiem izdosies tās atrast.

17
Tagi:
Latvija, Maskava
Rīgas Brīvosta, foto no arhīva

Absolūts fiasko: Dombrovskis komentēja Baltijas ostu rādītājus

14
(atjaunots 14:18 17.01.2021)
Klaipēdas osta jau piekto gadu no vietas ieņem līdera vietu Baltijas valstīs kravu apjomu ziņā. Pērn Klaipēdas kravu apgrozījums pārsniedza Ventspils, Rīgas un Liepājas kopējos rādītājus.

RĪGA, 17. janvāris — Sputnik. Saeimas deputāts, bijušais ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis komentēja Latvijas un Lietuvas ostu darbības rezultātus 2020. gadā. Dati liecina: Latvijas politika tranzīta jomā ir cietusi absolūtu fiasko, uzskata politiķis.

Klaipēdas osta jau piekto gadu no vietas ieņem līdera vietu Baltijas valstīs kravu apjomu ziņā. Osta vēstīja, ka pērn pārkrāvusi 47,7 miljonus tonnu kravu – par 3,2% vairāk nekā 2019. gadā.

Savukārt kravu plūsma caur Latvijas ostām aizvadītajā gadā joprojām samazinājās.

Rīgas ostas kravu apgrozījums pērn krities par 27,6%, līdz 23,7 milj. tonnu, Ventspils ostas – par 36,9%, līdz 12,9 milj. tonnu, Liepājas – par 10%, līdz 6,6 milj. tonnu.

Koncerns "Tallinna Sadam" (Tallinas osta), kas kontrolē piecas ostas, paziņoja, ka to kravu apgrozījums pērn bijis par 7% lielāks, nekā 2019. gadā – 21,3 milj. tonnu.

Vjačeslavs Dombrovskis, komentējot rādītājus, paziņoja, ka kravu apstrādes lejupslīde Latvijas ostās cita starpā skaidrojama arī ar valdības politiku.

"Absolūts fiasko Latvijas tranzīta politikā vienā grafikā. Aizvadītajā gadā Klaipēdas kravu apgrozījums pārsniedzis triju pašu lielāko Latvijas ostu (Rīgas, Ventspils un Liepājas) summāro kravu apgrozījumu. Bet 2003. gadā Klaipēda vairāk nekā 2 reizes atpalika no Latvijas "trijnieka"!

Grafiks liecina, ka pēdējo divu gadu laikā tagadējā valdība paspējusi ieguldīt savu artavu Rīgas un Ventspils ostu attīstībā," Dombrovskis konstatēja savā lapā Facebook.

14
Tagi:
tranzīts, Liepāja, Ventspils, Rīgas brīvosta, osta, Vjačeslavs Dombrovskis
Pēc temata
No nokdauna līdz nokautam jeb Latvijas tranzīts ringā
Nevar kompensēt apjomus no Krievijas: kravu apgrozījums Ventspilī krities par 37%
Nabadzība saglabāsies, nevienlīdzība pieaugs: deputāts vērtē 2021. gada budžeta projektu
Rīgas osta izdomājusi, kā konkurēt ar Krievijas ostām Baltijas jūrā