Ребенок

"Pierādi, ka esi dzemdējusi": Latvijas iedzīvotājai nepiešķir bērna pabalstu

56
(atjaunots 12:12 22.07.2020)
Latvijas iedzīvotāja saskārusies ar absurdu situāciju – pēc bērna dzimšanas sieviete ir spiesta pierādīt, ka viņas meita vispār nākusi pasaulē.

RĪGA, 22. jūlijs — Sputnik. Situācija, kurā nokļuvusi Latcijas iedzīvotāja Anastasija, šķiet neticama, tomēr, spriežot pēc sociālo tīklu apmeklētāju komentāriem, arī citiem gadījušās līdzīgas grūtības.

Anastasija savā lapā Facebook pastāstīja, ka nesen pasaulē laidusi vēl vienu bērniņu, tomēr nav varējusi saņemt bērna pabalstu: ierēdņi vispirms palūguši pierādīt bērna dzimšanas faktu, bet tagad grib pārliecināties par to, ka viņa pati kopā ar bērnu atrodas Latvijā.

"Rūgtums kāpj kaklā. Kā mūsu valsts cenšas iedzīvoties uz cilvēku rēķina," – tā Anastasija sāka stāstu.

Viņa atceras, ka viss sācies pirms četriem mēnešiem (16. martā), kad Rīgas dzemdību namā laimīgi nācis pasaulē mazulis. Jau nākamajā dienā viņa meitu reģistrējusi un saņēmusi oficiālu dokumentu.

Vienreizējo pabalstu pēc bērna dzimšanas Anastasija saņēmusi, taču ar ikmēneša pabalsta noformēšanu pēkšņi radušās grūtības.

"Nezaudējot laiku, taja pašā dienā pieteicos pabalstam, kas man pienākas, neprasīju ne kapeikas vairāk. Pēc dažām dienam atnāca vēstule, kurā skaidri rakstīts – pierādiet, ka Jums piedzimis bērns," stāsta jaunā māmiņa.

Nākamajā vēstulē viņu lūdza pierādīt, ka bērns dzimis Latvijā, un arī viņa pati patlaban atrodoties Latvijā.

"Pēc ilgas sarakstes ar inspektoru sāku justies vismaz kā miljonāre, kam ir personīgā lidmašīna – ar to tieši tajā pašā dienā, kad dzemdēju, es aizlidoju tieši no Rīgas dzemdību nama jumta uz citu valsti. Pēc tam, aprunājusies pa tālruni, inspektore pieprasīja dokumentus, kuri apliecinātu, ka esmu Latvijā. Pie tam bija noteikts termiņš līdz 9. aprīlim. Iznāca, ka man vajag skraidīt pa slēgtām iestādēm, vākt izziņas un čāpot uz VSAA," sarunas ar ierēdņiem atstāsta Anastasija.

Galu galā viņai izdevies savākt dokumentus par to, ka viņa bijusi uzskaitē Latvijā, izrakstus no slimnīcām, čekus, dzimšānas apliecību, izrakstus no bērnu dārza par otru bērnu (ierēdņiem laikam šķita, ka arī viņš bijis ārszemēs). Tas viss pa elektronisko pastu nosūtīts iestādei.

"Pēc mēneša man atsūta vēstuli – Jūs atrodaties ārzemēs, tāpēc pabalsta pieteikums noraidīts," Anastasija stāsta.

VSAA viņu sūtīja uz migrācijas dienestu, taču noskaidrojās, ka tas neizsniedz izziņas par to, kur atrdas cilvēks, un jauno māmiņu sūtīja uz robežu. Tikai neprecizēja, par kādas valsts robežu ir runa.

Anastasijas stāstu varētu uzskatīt par pārpratumu vai darba grūtībām Covid-19 periodā, ja ne citu lasītāju komentāri, kuri pastāstīja tikpat pārsteidzošus faktus.

"Es mazajam pusotru gadu mēģināju personas kodu dabūt, - nedeva tāpēc, ka nebija izziņas, ka viņš nav citas valsts pilsonis," stāsta Jeļena.

"Man arī bija interesants gadījums: braucu noformēt pabalstu, tiklīdz mūs izrakstīja, vārdu sakot, braucām no dzemdību nama un iebraucām pa ceļam. Bērnam ir 4 dienas, un viņi saka, lai nākot pēc nedēļas, varbūt viņš man neizdzīvošot. Man piedzima absolūti vesela meita, 4,150 kg smaga, 58 cm gara, tāpēc mani laikam vairs nekas nepārsteigs. Jā, kaut kur jau rakstīja par personas kodu, un to mēs dabūjām pēc 8 mēnešiem, tāpēc... trūkst vārdu, es lepojos ar valsti, kurā strādāju, maksāju nodokļus un dzemdēju bērnus. Bravo, biedri," stāstīja Olga.

"Tā kā vācieši "bremzēja", bet Latvija negribēja palīdzēt un vienkārši sūtīja mani no vienas instances uz otru, Semijam 4 gadus nebija vārda un bērnu pabalsta," savas dēkas aprakstīja Aleksandra.

Jāpiebilst, ka vienreizējais bērna dzimšanas pabalsts Rīgā ir 421,17 eiro. Bērna kopšanas pabalsts vecumā no 1,5 līdz 2 gadiem – 42,69 eiro mēnesī (pirms pusotra gada vecuma – 171 eiro mēnesī).

56
Tagi:
pabalsts, bērni, VSAA
Pēc temata
Tūkstošiem Latvijas pensionāru ir izveidojušies nodokļu parādi
Šī gada pensiju indeksācija Latvijā: kam un kādā apmērā
Vidējā alga Latvijā ir 1000 eiro, bet 43% dīkstāves pabalstu nesasniedz pat 180 eiro
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības protesta akcija, foto no arhīva

Direktori sūdzas par skolotāju trūkumu, IZM nesaskata brīvas vietas

6
(atjaunots 20:54 24.09.2020)
Direktori ir spiesti skraidīt pa augstskolām un pierunāt studentus sākt darbu skolās, taču, ņemot vērā algu līmeni un arodam raksturīgo stresu, jaunu kadru pieplūdums nav sagaidāms. Kā iznācis, ka, saskaņā ar IZM datiem, Latvijā nav nevienas vakantas pedagoga likmes?

RĪGA, 25. septembris — Sputnik. Līdz ar jaunā mācību gada sākumu skolās no jauna ir aktuāla pedagogu trūkuma problēma, un jauno kadru pieplūdums nav sagaidāms, vēsta Latvijas radio 4.

Rīgas domes deputāte, Rīgas 80. vidusskolas direktore Anna Vladova konstatēja, ka tīmeklī atrodami simtiem darba piedāvājumu dažādu priekšmetu skolotājiem visā Latvijā. Piemēram, vietnē visidarbi.lv ir 300 sludinājumu. Lielākā daļa – 155 vietas – ir Rīgā, taču arī reģionos to skaits nav mazs. Tikai pēdējās nedēļas laikā vien parādījušies 228 sludinājumi.

Tātad valda absolūta katastrofa ar pedagogiem, trūkst cilvēku, stāsta Vladova.

Viņa atklāja, ka pavisam nesen aprunājusies ar citiem direktoriem, kuri tāpat "gaudo" par skolotāju trūkumu, turklāt viņi nekur nav atrodami. Visi skraida pa universitātēm, pa bioloģijas, dabaszinātņu fakultātēm, aicinām studentus darbā, stāstīja direktore.

Iepriekš viņa aicināja izglītības ministri Ilgu Šuplinsku atkāpties no amata, jo politiķe nepilda pedagogiem dotos solījumus, nerisina nozares problēmas.

Rīgas 40. vidusskolas vadība bija spiesta matemātikas skolotāja vietā pieņemt darbā kāda skolēna tēvu – viņam ir profesionāla matemātiķa izglītība. Skolas direktore Jeļena Vediščeva atzina, ka jaunais pedagogs varējis aizpildīt tikai tās nodarbības, kas ļauj viņam strādāt pamata darba vietā, tomēr viņa atbalsts ir ļoti nozīmīgs, jo viņš atslogojis citus skolotājus.

Vediščeva norādīja, ka pedagogu kolektīvs nav nokomplektēts daudzās skolās un, acīmredzot, stāvoklis tikai pasliktināsies.

"Šī situācija brieda jau sen. Pie tam, ja netiks veikti pasākumi vietvaru un valsts līmenī, situācija tikai pasliktināsies, un, principā, pienāks brīdis, kad patiešām nebūs skolotāju," apliecināja Vediščeva.

Brīvu vietu nav

Toties Izglītības ministrija atzīmē: saskaņā ar pašvaldību datiem, septembra vidū neesot bijis nevienas brīvas skolotāja vietas.

IZM pārstāve Baiba Baškele skaidroja, ka iespējams runāt par vakantām stundām – šobrīd neesot nevienas pilnas vakances nevienā novadā, nevienā skolā.

Pedagogu arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga paskaidroja, ka šāda aina veidojas tāpēc, ka daudzas skolas mēģina saviem spēkiem risināt pedagogu trūkuma problēmu, sadalot slodzi starp pārējiem skolotājiem, kas spiesti daudz strādāt papildus, jo nav iespējams nosaukt precīzu vakanto vietu skaitu. Pie tam pārslodzes rezultātā daudzi saskaras ar profesionālo "izdegšanu", bet IZM nevēlas diskutēt par šo problēmu.

Vanaga paskaidroja, ka tagad, aktīvu mācību laikā, neviens vairs skaļi nekliedz par vakancēm, jo saprot: ja informācija parādīsies skolas vai pašvaldības tīmekļa vietnē, iespējams, ieradīsies tie, kas to visu kontrolē, būs pārbaudes un tā tālāk.

IZM mēģina daļēji atrisināt problēmu, pārkvalificējot pasniedzējus ar nelielu slodzi. Piemēram, pērn tā izdevies aizpildīt gandrīz 160 vakances.

Tomēr jaunos kadrus gaidīt nav vērts – studenti nevēlas strādāt skolās un saņemt 790 eiro. Jeļena Vediščeva apgalvoja, ka jaunieši ļoti labi saprot, - tādu naudu var nopelnīt arī bez stresa un birokrātiskiem šķēršļiem, kas pavada pedagogu darbu. Pie tam Rīgā pasniedzējs no citas pilsētas par tādu naudu pat nespēs noīrēt normālu mājokli.

Inga Vanaga ir pārliecināta: pedagogu trūkuma problēmu vairs neizdosies risināt skolu vai pašvaldību līmenī, kas piedāvā bonusus jaunajiem pedagogiem.

LIZDA vadītāja konstatēja, ka problēma jārisina nacionālajā līmenī: jāpārskata likmes veidošanas metodes, darba apmaksa un profesionālais atbalsts.

6
Tagi:
pedagogi, skola, IZM
Pēc temata
Algas nelielas, zems prestižs: Latvijas skolās trūkst vairāki simti skolotāju
Pedagogs: skolotājam Latvijā ir nepieciešama pienācīga alga, nevis nebeidzamas reformas
Šuplinska: datori Latvijas skolās nonāks tikai oktobra beigās
Atgriežamies pie mācībām: psiholoģe sniedza padomus skolēnu vecākiem
Luminor

Banka brīdina klientus par krāpniekiem

11
(atjaunots 17:39 24.09.2020)
Krīzes periodā sarosījušies krāpnieki – viņi cenšas izmānīt klientu personas datus, sarunā stādoties priekšā kā bankas darbinieki.

RĪGA, 24. septembrisSputnik. Banka "Luminor" ieteica saviem klientiem piesargāties – dažu dienu laikā fiksēti divi mēģinājumi izkrāpt piekļuvi lietotāju interneta bankām, stāsta jauns.lv, atsaucoties uz bankas pārstāvjiem.

"Luminor" darbinieki uzsvēra: bankas pārstāvji nekad nezvana un nesūta elektroniskās vēstules ar lūgumu nosaukt klienta personīgo informāciju, piemēram, konta numuru, PIN kodu, Smart-ID, norēķinu kartes datus – numuru un CVC kodu, kas atrodas kartes aizmugures daļā, interneta bankas paroles utt., kā arī nelūdz autorizēties interneta bankā vai apstiprināt maksājumus.

"Luminor" aicina iedzīvotājus parūpēties par saviem tuviniekiem, it īpaši senioriem, un ieteikt viņiem neatbildēt uz šiem krāpnieku zvaniem vai elektroniskajām vēstulēm.

Rodoties aizdomām par krāpšanos, gadījumā, ja nauda pārskaitīta krāpniekam vai nodoti personas dati vai informācija par norēķinu kartēm, pat to pēc iespējas ātrāk jāpaziņo bankai. Ja karte pazaudēta vai nokļuvusi ļaundaru rokās, tā nekavējoties jānobloķē. To iespējams izdarīt interneta bankā vai piezvanot bankai.

Ja radušās šaubas par to, kas piezvanījis, "Luminor" iesaka pārliecināties par to, rakstot uz e-pastu info@luminor.lv vai piezvanot pa klientu apkalpošanas tālruni 1880 (+371 6717 1880).

11
Tagi:
krāpnieki, bankas
Pēc temata
Krāpnieki atkal uzbrūk: tagad Latvijas iedzīvotājiem zvana no Bloomberg
Eksperts pastāstīja, kā atmaskot telefonkrāpniekus
Uzmanieties no krāpniekiem: parādījusies jauna klientu bankas datu iegūšanas shēma
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk

ANO Drošības padomi vēlas paplašināt. Ko mainīt, ko atstāt, lai saglabātu mieru

0
(atjaunots 11:07 25.09.2020)
Šogad ANO apritējuši 75 gadi. Dalībvalstis nolēmušas: kaut kas ir jāmaina. Pasaule ir mainījusies, struktūra ir novecojusi. Tiesa, dažkārt gadās, ka pārmaiņas ne vienmēr nāk par labu.

ANO valstu līderi iecerējuši atjaunot organizāciju. Vairāki reformu piedāvājumi izskanēja jau Ģenerālās asamblejas jubilejas sēdē. Šogad Apvienoto Nāciju Organizācijai apritējuši 75 gadi. Dalībvalstis nolēmušas: kaut kas ir jāmaina. Pasaule ir mainījusies, struktūra ir novecojusi. Tiesa, dažkārt gadās, ka pārmaiņas ne vienmēr nāk par labu. Piemēram, Vladimirs Putins ieteica saglabāt veto tiesības. Par to, kāpēc tas ir svarīgi stabilitātei pasaulē, stāsta mūsu video.

0
Tagi:
Drošības Padome, ANO