Ребенок

"Pierādi, ka esi dzemdējusi": Latvijas iedzīvotājai nepiešķir bērna pabalstu

61
(atjaunots 12:12 22.07.2020)
Latvijas iedzīvotāja saskārusies ar absurdu situāciju – pēc bērna dzimšanas sieviete ir spiesta pierādīt, ka viņas meita vispār nākusi pasaulē.

RĪGA, 22. jūlijs — Sputnik. Situācija, kurā nokļuvusi Latcijas iedzīvotāja Anastasija, šķiet neticama, tomēr, spriežot pēc sociālo tīklu apmeklētāju komentāriem, arī citiem gadījušās līdzīgas grūtības.

Anastasija savā lapā Facebook pastāstīja, ka nesen pasaulē laidusi vēl vienu bērniņu, tomēr nav varējusi saņemt bērna pabalstu: ierēdņi vispirms palūguši pierādīt bērna dzimšanas faktu, bet tagad grib pārliecināties par to, ka viņa pati kopā ar bērnu atrodas Latvijā.

"Rūgtums kāpj kaklā. Kā mūsu valsts cenšas iedzīvoties uz cilvēku rēķina," – tā Anastasija sāka stāstu.

Viņa atceras, ka viss sācies pirms četriem mēnešiem (16. martā), kad Rīgas dzemdību namā laimīgi nācis pasaulē mazulis. Jau nākamajā dienā viņa meitu reģistrējusi un saņēmusi oficiālu dokumentu.

Vienreizējo pabalstu pēc bērna dzimšanas Anastasija saņēmusi, taču ar ikmēneša pabalsta noformēšanu pēkšņi radušās grūtības.

"Nezaudējot laiku, taja pašā dienā pieteicos pabalstam, kas man pienākas, neprasīju ne kapeikas vairāk. Pēc dažām dienam atnāca vēstule, kurā skaidri rakstīts – pierādiet, ka Jums piedzimis bērns," stāsta jaunā māmiņa.

Nākamajā vēstulē viņu lūdza pierādīt, ka bērns dzimis Latvijā, un arī viņa pati patlaban atrodoties Latvijā.

"Pēc ilgas sarakstes ar inspektoru sāku justies vismaz kā miljonāre, kam ir personīgā lidmašīna – ar to tieši tajā pašā dienā, kad dzemdēju, es aizlidoju tieši no Rīgas dzemdību nama jumta uz citu valsti. Pēc tam, aprunājusies pa tālruni, inspektore pieprasīja dokumentus, kuri apliecinātu, ka esmu Latvijā. Pie tam bija noteikts termiņš līdz 9. aprīlim. Iznāca, ka man vajag skraidīt pa slēgtām iestādēm, vākt izziņas un čāpot uz VSAA," sarunas ar ierēdņiem atstāsta Anastasija.

Galu galā viņai izdevies savākt dokumentus par to, ka viņa bijusi uzskaitē Latvijā, izrakstus no slimnīcām, čekus, dzimšānas apliecību, izrakstus no bērnu dārza par otru bērnu (ierēdņiem laikam šķita, ka arī viņš bijis ārszemēs). Tas viss pa elektronisko pastu nosūtīts iestādei.

"Pēc mēneša man atsūta vēstuli – Jūs atrodaties ārzemēs, tāpēc pabalsta pieteikums noraidīts," Anastasija stāsta.

VSAA viņu sūtīja uz migrācijas dienestu, taču noskaidrojās, ka tas neizsniedz izziņas par to, kur atrdas cilvēks, un jauno māmiņu sūtīja uz robežu. Tikai neprecizēja, par kādas valsts robežu ir runa.

Anastasijas stāstu varētu uzskatīt par pārpratumu vai darba grūtībām Covid-19 periodā, ja ne citu lasītāju komentāri, kuri pastāstīja tikpat pārsteidzošus faktus.

"Es mazajam pusotru gadu mēģināju personas kodu dabūt, - nedeva tāpēc, ka nebija izziņas, ka viņš nav citas valsts pilsonis," stāsta Jeļena.

"Man arī bija interesants gadījums: braucu noformēt pabalstu, tiklīdz mūs izrakstīja, vārdu sakot, braucām no dzemdību nama un iebraucām pa ceļam. Bērnam ir 4 dienas, un viņi saka, lai nākot pēc nedēļas, varbūt viņš man neizdzīvošot. Man piedzima absolūti vesela meita, 4,150 kg smaga, 58 cm gara, tāpēc mani laikam vairs nekas nepārsteigs. Jā, kaut kur jau rakstīja par personas kodu, un to mēs dabūjām pēc 8 mēnešiem, tāpēc... trūkst vārdu, es lepojos ar valsti, kurā strādāju, maksāju nodokļus un dzemdēju bērnus. Bravo, biedri," stāstīja Olga.

"Tā kā vācieši "bremzēja", bet Latvija negribēja palīdzēt un vienkārši sūtīja mani no vienas instances uz otru, Semijam 4 gadus nebija vārda un bērnu pabalsta," savas dēkas aprakstīja Aleksandra.

Jāpiebilst, ka vienreizējais bērna dzimšanas pabalsts Rīgā ir 421,17 eiro. Bērna kopšanas pabalsts vecumā no 1,5 līdz 2 gadiem – 42,69 eiro mēnesī (pirms pusotra gada vecuma – 171 eiro mēnesī).

61
Tagi:
pabalsts, bērni, VSAA
Pēc temata
Tūkstošiem Latvijas pensionāru ir izveidojušies nodokļu parādi
Šī gada pensiju indeksācija Latvijā: kam un kādā apmērā
Vidējā alga Latvijā ir 1000 eiro, bet 43% dīkstāves pabalstu nesasniedz pat 180 eiro

Vasarā Latvijā valdīs cikloni: tveice atcelta

7
(atjaunots 17:09 16.05.2021)
Vasarā Baltijas valstis nemocīs nogurdinosā tveice, kas, saskaņā ar sinoptiķu prognozēm, klās Dienvideiropu. Latviju, Lietuvu un Igauniju gaida vēsums un lietus.

RĪGA, 16. maijs — Sputnik. Amerikāņu kompānijas "AccuWeather" meteorologu prognozes liecina, ka vasarā Baltijas valstis, Skandināvija un Polija nonāks ciklonu varā, tāpēc karstums nav sagaidāms, vēsta Mixnews.lv.

Laikā, kad Dienvideiropa cietīs no sausuma, cikloni ziemeļos bloķēs siltā gaisa plūsmas no dienvidiem un nesīs lielu daudzumu nokrišņu.

Meitenes bauda silto laiku Kopenhāgenā
© REUTERS / Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Eiropas vidēja termiņa laika prognožu centrs Latvijā maijā un jūnijā sola nepavisam ne vasarīgas temperatūras, bieži vien – zem šiem mēnešiem atbilstošās normas. Tuvāko divu nedēļu laikā sagaidāms bagātīgs lietus. Jūlijā nokrišņu daudzums atbildīs ilggadējam vidējam rādītājam.

Arī Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs nesniedz nekādas optimistiskās prognozes. Tā speciālisti uzskata, ka jūnijs būs daudz vēsāks nekā pērn, toties jūlijs, iespējams, būs siltāks.

Atgādinasim, ka no šīsdienas Latvijā sākas peldsezona. Tomēr iedzīvotājus brīdina: būtu vērts pagaidīt, līdz ūdens temperatūra tilpēs pacelsies vismaz līdz +18 grādiem.

7
Tagi:
laiks, klimats
Pēc temata
Kas notiek patiesībā – globālā sasilšana vai atdzišana
Meteoroloģe: ziema Latvijā kļūs īsāka
Katastrofāls megacunami: pie kā novedīs ledāju kušana Aļaskā
Sasilšanai beigas? Zinātnieks pastāstīja, kas notiek ar Golfa straumi

Mājokļa noma Latvijā pandēmijas laikā: mainījušas cenas, kas gaidāms nākotnē

12
(atjaunots 15:06 16.05.2021)
Īres maksa pirmskara mājās samazinājusies par 13%, renovētajās mājās – par 7%, tipveida mājās – par 8%, jaunceltnēs – par 19%.

RĪGA, 15. maijs — Sputnik. Covid-19 pandēmijas laikā dzīvokļu īres maksa jaunceltnēs kritusies par 19%, paziņoja pakalpojumu sniedzējs nekustamo īpašumu jomā – uzņēmums "Colliers". Dzīvokļu ilgtermiņa nomas piedāvājums pandēmijas sākumā pieauga par 65%, vēsta Тvnet.lv.

Uzņēmuma direktora vietniece Agija Vērdiņa pastāstīja, īres maksa pirmskara mājās samazinājusies par 13%, renovētajās mājās – par 7%, tipveida mājās – par 8%.

Vidējais īres maksas apmērs jaunceltnēs sastāda 12,2 eiro par kvadrātmetru mēnesī, dažkārt var sasniegt 15 eiro par kvadrātmetru. Vidējā īres maksa renovētajās mājās – 9,4 eiro par kvadrātmetru, citās mājās – 7,4 eiro par kvadrātmetru.

Kopumā 11% nomas tirgū piedāvāto dzīvokļu atrodas jaunceltnēs, 54% - renovētajās majās, 34% - citās mājās.

Pēc Covid-19 pandēmijas sākuma dzīvokļu ilgtermiņa nomas piedāvājums pieaudzis par 65%, jo tūristu plūsmas sarukuma un īstermiņa tirgū iepriekš bijušo dzīvokļu cenu pieauguma tempu lejupslīdes dēļ tie tiek piedāvāti ilgtermiņā nomai. Tomēr šogad piedāvājums krities, atzīmēja Vērdiņa.

Pērn Rīgā uzbūvētas tikai divas nomas ēkas. Patlaban Rīgā ir apmēram 175 mājas ar aptuven 5500 iznomājamiem dzīvokļiem.

Iepriekš SEB banka organizēja aptauju jautājumā par iedzīvotāju cerībām uz mājokļu cenām. Vairāk nekā 42% respondentu gaida nekustamo īpašumu cenu pieaugumu šogad. Un cenu krišanos cer tikai 14,5% respondentu, 25,4% prognozē stabilitāti.

SEB bankas ekonomists Gatis Gašpuitis, komentējot aptaujas rezultātus, atzīmēja, ka Covid-19 pandēmijas radītā krīze nav tik smaga, kā bija gaidīts, turklāt daudzu iedzīvotāju finansiālais stāvoklis pēdējos gados pat uzlabojies. Nekāda "burbuļa" nekustamo īpašumu tirgū nav, un mājokļu cenu krišanās nav sagaidāma.

12
Tagi:
nekustamais īpašums, Latvija
Pēc temata
Latvijā sadārdzināsies nekustamo īpašumu darījumi: kā to ietekmēs jaunā apdrošināšana
Covid-19 būtiski ietekmē ofisa telpu tirgu Latvijā
Kapi mājas vietā: Valsts kontrole pieķērusi Rīgas domi nevīžībā
Dzīvokļu cenas sērijveida mājās turpina pieaugt