Latvijas Nacionālā bibliotēka, foto no arhīva

Latvija par nodokļu maksātāju naudu publicē nacistiskā noziedznieka grāmatu

116
(atjaunots 08:39 22.07.2020)
Krievijas vēstniecība Latvijā pievērsusi uzmanību tam, ka nacistiskā noziedznieka grāmatas izdošanā piedalījies Kultūras ministrijai pakļauta valsts iestāde.

RĪGA, 22. jūlijs — Sputnik. Latvijas nacionālās bibliotēkas dalību Herberta Cukura grāmatas izdošanā iespējams vērtēt kā bijušo nacistisko noziedznieku un viņu līdzskrējēju glorifikācijas kārtējo mēģinājumu valsts līmenī, uzskata Krievijas vēstniecība Latvijā.

Rīgas grāmatnīcu plauktos nonākusi grāmata "Mans lidojums uz Japānu", ko laidusi klajā Latvijas Aviācijas muzeja izdevniecība. Grāmatas autors – nacistiskais noziedznieks Herberts Cukurs, kurš piedalījies ebreju masu slepkavībās Latvijā.

Krievijas vēstniecība Latvijā pauda savu viedokli par šo izdevumu.

"Jau zināms, ka Krievijā un vairākās valstīs aiz tās robežām pausta, maigi sakot, neizpratne par Herberta Cukura kārtējā eposa "Mans lidojums uz Japānu" izdošanu.

Kā noprotam, minētais "šedevrs" nācis klajā ar valsts iestādes – Latvijas nacionālās bibliotēkas sadarbību un atbalstu. Līdz ar to rodas saprotams jautājums vietvarai: "Vai tik ne par Latvijas nodokļu maksātāju naudu organizēta H.Cukura memuāru izdošana?"

Domājams, tāda mēroga valsts iestādes dalību tāda veida literatūras izdošanā var uzskatīt par bijušo nacistisko noziedznieku un viņu līdzskrējēju glorifikācijas kārtējo mēģinājumu Latvijā," teikts Krievijas diplomātiskās misijas paziņojumā Facebook.

Otrā pasaules kara gados latviešu lidotājs Herberts Cukurs brīvprātīgi iestājās nacistu okupācijas režīma izveidotajā latviešu palīgpolicijas SD vienībā, ko komandēja Viktors Arājs. Viņš turēts aizdomās par to, ka piedalījies vismaz 30 tūkstošu ebreju slepkavībās Holokausta laikā.

1965. gadā Urugvajā viņu likvidēja Izraēlas specdienesta "Mossad" aģenti. Izraēlas specdienestu oficiālā informācija liecina, ka SD nāvessodu izpildītāju komandas virsnieku Cukuru izsekoja Rīgas geto bijušais ieslodzītais, kurš tajā pazaudēja visu ģimeni un pats izdzīvoja brīnumainā kārtā.

2006. gadā tika ierosināta krimināllieta par Herberta Cukura iespējamo līdzdalību ebreju slepkavībās. Izmeklēšana ritēja pēc Latvijas Krimināllikuma 71. panta – "Genocīds", taču gandrīz 13 gadus vēlāk tika slēgta nozieguma sastāva trūkuma dēļ. Izmeklēšanai iesniegtajiem pierādījumiem trūkst juridiskā spēka, uzskatīja Latvijas prokuratūra, un nav iespējams nopratināt lieciniekus, jo viņu vairs nav starp dzīvajiem.

2019. gada maijā Latvijas Ebreju kopienu padome un cietušie vērsās Ģenerālprokuratūrā ar lūgumu atsākt kriminālprocesu par Cukura noziegumiem, norādot, ka ir jauni būtiski apstākļi, kas iepriekš prokuratūrai nav bijuši zināmi.

2019. gadā Latvijas Ģenerālprokuratūra atjaunoja pirmstiesas izmeklēšanu Herberta Cukura lietā.

116
Tagi:
Krievijas vēstniecība, cukurs, Latvija
Pēc temata
Herberts Cukurs: gļēvulis un bende ar lidotāja uzplečiem
Cukurs ir nemirstīgs: "Rīgas bende" sekmīgi reabilitēts
Vai Cukurs piedalījās Holokaustā? Latvijas ebreju kopiena iepazīsies ar lietas materiāliem
Vēsturnieki atkal uzstājās pret Cukura mirstīgo atlieku pārapbedīšanu Rīgā
Logs ar restēm, foto no arhīva

Restes uz logiem palūgs noņemt Rīgas būvvalde pārbaudīs visas ēkas

11
(atjaunots 00:14 17.05.2021)
Rīgā ieplānota dzīvojamo mikrorajonu māju pārbaude – ja speciālisti atradīs restes uz logiem, tās lūgs demontēt.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Vasaras sezonas gaitā Rīgas būvvalde plāno pārbaudīt daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas Rīgā – speciālisti meklēs restes uz logiem. Ja atradīs, piespiedīs demontēt, vēsta Rus.lsm.lv.

Tāpat inspekcija pievērsīs uzmanību lodžiju stiklojumam, kondicionētāju un satelīta antenu izvietojuma likumībai, logu montāžai.

Restes "nogrēkojušās" – tās neatbilst ugunsdrošības normām, paskaidroja Rīgas Būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns.

Ugunsdzēsēji atzīmēja, ka restes kavē viņu operatīvo darbu – vajadzīgs laiks un speciāli instrumenti, lai salauztu konstrukciju. Glābēji zaudē dārgās sekundes un pat minūtes, cenšoties noņemt restes, bet šajā laikā, iespējams, tiks glābta kāda dzīvība.

Ar ugunsdrošības jautājumu, šķiet, viss skaidrs. Bet ko darīt, lai pasargātu savu mantību? Restes uz logiem uzstāda, lai dzīvoklī nevarētu iekļūt ļaundari.

Policisti iesaka restu vietā uzstādīt signalizāciju un videonovērošanu. Turklāt, izejot no mājām, ir jāpārbauda, vai visi logi ir aizvērti.

Rīgas būvvalde sāks pārbaudi no galvaspilsētas centra, pēc tam inspekcija dosies uz mikrorajoniem.

Cilvēkiem, kuru mājokļos tiks konstatēti pārkāpumi, nosūtīs attiecīgas vēstules ar brīdinājumu. Sola, ka sodu saņems vienīgi tie, kas nenovērsīs problēmu noteiktajā laikā.

11
Tagi:
Rīga
Pēc temata
Zādzība caur logu: policijas darbinieki Rīgā aizturēja sērijveida dzīvokļu zagļus
Apmest un piekrāsot: "hruščovku" balkoniem liels remonts nav vajadzīgs
Piemineklis Ļeņinam, foto no arhīva

Latvijā dzīvo Ļeņina idejas? Par ko rakstīja latviešu mediji

25
(atjaunots 23:04 16.05.2021)
Valsts drošības dienests seko mēģinājumiem atjaunot komunisma idejas Latvijā, stāsta dienesta vadītājs.

RĪGA, 17. maijs – Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta priekšnieks Normunds Mežviets intervijā izdevumam Diena pastāstīja par Latvijai un ES ierastajām "briesmām", ko rada Krievija un Ķīna. Tiesa, viņš pieminēja arī jaunus, atklāti sakot, pat eksotiskus draudus.

Savā ikgadējā pārskatā VDD norādīja, ka atsevišķi cilvēki mēģinot izplatīt un popularizēt sociālisma un komunisma ideoloģiju jauniešu vidē, jo jaunieši nav informēti "par komunistiskās iekārtas pastrādātajiem noziegumiem". Kādām metodēm tiek popularizētas šīs idejas, painteresējās žurnālists.

Mežviets atklāja, ka VDD redzeslokā ir atsevišķas personības, "kuras Latvijas sabiedrībā, īpaši jauniešu vidē, cenšas izplatīt sociālisma un komunisma idejas.

VDD analīze liecina, ka atsevišķu jauniešu pievēršanās minētajām ideoloģijām pamatā saistāma ar sevis meklējumiem. "Taču vienlīdz nozīmīgs faktors ir izpratnes trūkums par komunistiskās iekārtas pastrādātajiem noziegumiem. Šis izpratnes trūkums ir saistāms arī ar to, ka rietumvalstu informatīvajā telpā daudz vairāk uzmanības tiek pievērsts nacistu pastrādātajiem noziegumiem, uzsverot to smagumu un atstātās sekas," konstatēja Mežviets.

Diemžēl, sūkstījās VDD priekšnieks, "komunisma ideoloģijas vārdā pret cilvēci veiktajiem noziegumiem diemžēl tiek piešķirta mazāka nozīme". Viņš uzskata, ka tas ir viens no iemesliem, kuru dēļ Eiropas valstu jaunākās paaudzes pilsoņus var uzrunāt komunisma un sociālisma saukļi.

25
Tagi:
Drošības dienests, drošība, Latvija
Pēc temata
"Atgādina Ļeņina mauzoleju": rīdziniekus šokē Okupācijas muzeja rekonstrukcija
Kadri izšķir visu. Ar ko ir saistītas amatu izmaiņas Latvijas valsts sektorā?
Ļeņins un atlētisms
Andrejs Mamikins ieteicis DP vadītājam vadīt pārraidi "Baumas"
Laulību ceremonija, foto no arhīva

Eurostat: Latvijā bieži precas, bieži šķiras

0
(atjaunots 15:08 17.05.2021)
Laulības šķiršanas gadījumu līmenis ir augstākais Eiropas Savienībā, taču arī laulībā Latvijā stājas biežāk.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Laulību skaits Eiropas Savienībā sarūk, šķiršanos gadījumu skaits pieaug, vēsta Eurostat.

1964. gadā Eiropas Savienībā tika noslēgtas 8 laulības uz tūkstoš cilvēkiem. 2019. gadā – vairs tikai 4,3. šķiršanos skaits šajā lakā ir dubultojas – no 0,8 gadījumiem uz tūkstoš cilvēkiem 1964. gadā līdz 1,8 gadījumiem 2019. gadā.

2019. gadā augstākais laulību skaita līmenis ES bija Kiprā (8,9 laulības uz tūkstoš cilvēkiem), Lietuvā (7), Latvijā un Ungārijā (6,7). Vismazākais laulību skaits bija Itālijā (3,1), Portugālē un Slovēnijā (3,2).

Mazākais šķiršanās gadījumu skaits ES 2019. gadā reģistrēts Maltā un Īrijā (0,7 uz tūkstoš cilvēkiem), Slovēnijā (1,2) un Itālijā (1,4). Augstākais šķiršanās gadījumu līmenis – Latvijā, Lietuvā un Luksemburgā (3,1).

2016. gadā Latvijas Centrālā statistikas pārvalde (CSP) pastāstīja, kā veidojusies 2001. gadā laulības noslēgušo pāru tālākā dzīve. 15 gadus vēlāk precēti joprojām ir 60% pētīto pāru, gandrīz 33% jau šķīrušies, 7% laulību beigušās viena dzīvesbiedra nāves dēļ. Visbiežāk šķiršanās tiek reģistrētas 4-7 gadus pēc kopdzīves sākuma; šķiršanos noformējuši 2-4% pāru katru gadu.

Saskaņā ar Eurostat datiem, 2016. gadā 40,9% bērnu Latvijā dzimuši ārlaulībā. Šis rādītājs ir nedaudz zemāks nekā vidēji ES, kur ārpus laulības dzimst 43% bērnu, turklāt Igaunijā šie dati sasniedz 56%, Francijā – 60%.

Saskaņā ar CSP datiem, izplatītākais ģimenes veids Latvijā ir viens vecāks ar vienu vai vairākiem nepilngadīgiem bērniem (23,6%), liels ir arī bezbērnu pāru skaits (22,3%). Kopā dzīvojoši dzīvesbiedri, kas audzina bērnus ir nepārprotamā mazākumā (16,2%).

0
Tagi:
Latvija, Lietuva, statistika, Eurostat
Pēc temata
Latvija un Lietuva kļuva par Eiropas Savienības antilīderēm pēc šķirto laulību skaita
Amsterdama piedāvā viesiem neparastu ekskursiju: laulāto-gidu uz vienu dienu
LGBT Lāčplēsis: bērni pie Saeimas prasīja atļaut viendzimuma laulības