Arsens Miskarovs, Dunkans Gudhjū un Pīters Evanss 1980. gada Olimpiskajās spēlēs Maskavā

Ihtiandrs no Jelgavas: Arsens Miskarovs izcīnīja trīs medaļas vienā Olimpiādē

22
(atjaunots 11:18 23.07.2020)
Peldētājs Arsens Miskarovs ir vienīgais Latvijas cilmes sportists, kurš izcīnījis trīs medaļas vienās Olimpiskajās spēlēs. Par to, kā tas notika, lasiet Sputnik materiālā.

RĪGA, 21. jūlijs - Sputnik, Vladislavs Fedotovs. Arsena Miskarova vārdu dzirdējis tikai retais pat no mūsdienu Latvijas sportistu paaudzes, tomēr viņš ir vienīgais Latvijas cilmes sportists, kurš izcīnījis trīs medaļas vienās Olimpiskajās spēlēs. Tikai zelta medaļas starp tām nebija.

Tas notika Maskavā 1980. gadā, PSRS izlases krāsas brasā uzticēja aizstāvēt deviņpadsmit gadus vecajam peldētājam no Latvijas. Tobrīd Arsens jau bija paspējis piedalīties 1978. gada Eiropas čempionātā un 1979. gada pasaules čempionātā, divas reizes izcīnījis sudraba medaļu 200 metru distancē brasā. Tomēr Olimpiādi viņš bija spiests atklāt ar sprintera distanci – 100 metriem: PSRS izlases treneri gribēja izprast, kam uzdot piedalīties kombinētajā stafetē.

Tātad 100 metri brasā. 21. jūlijā, Olimpiādes otrā dienā, iepriekšējās sacensības. Labāko rezultātu parādīja brits Dunkans Gudhjū, otrais rezultāts – PSRS komandas līderiem un valsts čempionam Aleksandram Fjodorovskim, viņam seko Miskarovs. Trešais padomju peldētājs, lietuvietis Roberts Žulpa pat neiekļuva finālā.

Nākamajā dienā – izšķirošās sacensības. Brutālais Gudhjū bez grūtībām izcīnīja zeltu (1:03,34), bet sudrabu saņēma Miskarovs, kurš burtiski pie finiša apsteidza austrālieti Pīteru Evansu (bronza) un Fjodorovski (4. vieta). Toreiz brits apsteidza Arsenu tikai par 0,48 sekundēm. Teicams sākums!

Tovakar peldēšanas sacensības izdaiļoja ļeņingradieša Vladimira Saļņikova rekords – viņš pirmais pasaulē nopeldēja 1500 m distlanci brīvajā stilā mazāk nekā 15 minūšu laikā.

Treneru štābs, saņēmis datus kombinētajai stafetei 4x100m, nolēma, ka iepriekšējās sacensībās piedalīsies Fjodorovskis, bet Miskarovs līdz ar pārējiem padomju komandas līderiem savās disciplīnās piedalīsies finālā, 24. jūlijā.

Stafete iznāca dramatiska. Viktors Kuzņecovs (distance uz muguras) pirmajā posmā dāvāja izredzes padomju komandai, par pussekundi apsteidzot ungāru. Viņam distancē sekoja Miskarovs, kurš līdera vietu saglabāja, bet otrajā vietā izvirzījās Austrālijas izlase. Tobrīd Olimpiādes saimnieki bija par 0,45 sek. ātrāki. Trešais sportists Jevgēņijs Seredins (tauriņstils) palielināja intervālu no austrāliešiem līdz 0,81 sekundei. Šķieta, ka Sergejs Kopļakovs, kurš Maskavā jau bija paspējis izcīnīt zelta medaļu 200 metru distancē kraulā, parādīs, ko spēj. Tomēr noslēgumā viņu apsteidza austrālietis Nils Brukss. Tā Miskarovs ieguva otru sudraba medaļu Olimpiskajās spēlēs, bet PSRS komanda tik tikko valdīja asaras.

Pēdējā olimpiskajā startā Miskarovs izgāja 26. jūlijā – 200 metri brasā. Iepriekšējā distancē Arsens pārliecinoši uzvarēja. Vēlāk noskaidrojās, ka viņš pat parādījis otro rezultātu kvalifikācijā (2:19,57). Ātrāks izrādījās tikai lietuvietis Roberts Žulpa. Viņš tika uzskatīts par galveno favorītu un attaisnoja cerības fināla distancē. Tiesa, sākumā Roberts pieļāva divus falšstartus (saskaņā ar mūsdienu noteikumiem viņu diskvalificētu). Pēc finiša lietuvietis atklāja, ka falšstarti palīdzējuši viņam koncentrēties – viņš izcīnīja zelta medaļu ar rezultātu 2:15,85.

Pēc pirmajiem 50 metriem Miskarovs bija tikai piektais, distances vidū ieņēma trešo pozīciju, gandrīz par sekundi atpaliekot no Žulpas, un tikai par sekundes simtdaļu – no austrālieša Lindsija Spensera. Tālāk Arsens apsteidza Spenseru un izmisīgi cīnījās par otro vietu ar ungāru Albanu Vermešu. Pēdējos desmit metrus viņš pat mazliet bija priekšā, tomēr pie borta pieskārās vēlāk (2:17,28 pret Vermeša rezultātu – 2:16,93) un saņēma bronzas medaļu.

Vēlāk Arsens atzina, ka ar prieku būtu apmainījis visas trīs medaļas pret vienu zeltu.

Vēlāk sportists vēl izcīnīs uzvaru PSRS čempionātā 1981. gadā un dosies uz Eiropas čempionātu Splitā. Abas reizes viņš ieņēma otro vietu, piekāpjoties izlases biedriem.

Pēc tam 20 gadu vecumā viņš nolēma noslēgt aktīvo karjeru (tolaik peldētājiem tā bija neilga baismīgās slodzes dēļ).

Rezultāti, ko toreiz uzrādīja Miskarovs, turējās vēl ļoti ilgi. Piemēram, viņa Latvijas rekords 100 metru distancē brasā tika pārspēts tikai 2017. gadā. Sportista dzimtajā Jelgavā vēl joprojām notiek viņa vārdā nosauktas sacensības.

Bet pats Arsens jau sen dzīvo Anglijā.

Par Maskavas Olimpiādes lieliskajām vēstures lappusēm un Latvijas lomu tajās lasiet Sputnik specprojektā.

22
Tagi:
olimpiāde, Latvija, Maskava
Temats:
Olimpiāde 80 (12)
Starptautiskās militārās mācības Latvijā, foto no arhīva

Bet tad Covid-19: NATO valstis turpina sūtīt karavīrus uz mācībām Latvijā

2
(atjaunots 20:13 20.10.2020)
NBS komandieris pastāstīja, kā koronavīruss ietekmējis armijas ikdienu, kā kareivji var palīdzēt cīņā ar pandēmiju un kādas prasības tiek piemērotas pret ārzemju kareivjiem, kuri ierodas mācībās.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Covid-19 izplatība nesamazināja Nacionālo bruņoto spēku (NBS) kaujas gatavību, taču armija bija spiesta reorganizēt daļu procesu, lai iespēju robežās norobežotu karavīrus no inficēšanās, pastāstīja TV3 intervijā NBS komandieris Leonīds Kalniņš.

"Koronavīruss nav iespaidojis mūsu kaujas gatavību, koronavīruss nav iespaidojis Latvijas aizsardzības spējas, bet tas zināmā mērā ir licis mums vairāk aktivizēt savu uzmanību, lai paglābtu savus karavīrus no šī vīrusa ietekmes. Tādā veidā mēs esam organizējuši savas ikdienas dzīves, apmācību procesu un visu pārējo, kas ir nepieciešams, lai nodrošinātu Latvijas aizsardzību," paziņoja viņš.

Kalniņš uzsvēra, ka nekādas atlaides ārzemju kareivjiem attiecībā uz epidemioloģisko prasību ievērošanu nav paredzētas.

"Kaut arī mūsu pēdējie kumulatīvie rādītāji ir ļoti drastiski pieauguši, joprojām Latvija ir ļoti populāra mūsu sadarbības partneriem un NATO, mūsu sabiedrotajiem, un viņi vēlas ierasties pie mums sava apmācību procesa nodrošināšanai.

Pie mums ir ieradusies Lielbritānijas dislocētā kaujas grupa Igaunijā, kas kopā ar Latvijas kaujas grupu nodrošinās apmācību procesu. Visas prasības, visiem karavīriem neatkarīgi no ranga ir tieši tādas pašas kā Latvijas pilsonim. Viņiem šeit ir jāierodas ar testiem, viņiem ir jāievēro visas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) prasības par distancēšanos, higiēnu un masku valkāšanu," paziņoja Kalniņš.

Tāpat viņš pastāstīja, ka notikusi karaspēku segmentācija, jeb izveidoti tā saucamie sociālie burbuļi, lai mācību procesā liels karavīru skaits nekrustojas savā starpā. Taču mācību kvalitāti tas neietekmē.

Militārpersonām nav aizliegts doties pie ģimenēm atpūtā, taču NBS stingri pieprasa, lai pie pirmo Covid-19 simptomu parādīšanās karavīri ziņo par to komandierim, lai varētu nodrošināt karantīnu, pat ja pēcāk noskaidrosies, ka tas nav jaunais koronavīruss.

Attiecībā uz iespējamo armijas palīdzību civilajiem dienestiem lielākas infekcijas izplatības gadījumā, Kalniņš pastāstīja, ka NBS attīsta dezinfekcijas apakšvienību potenciālu, kuras ir paredzētas militāro vienību apkalpošanai, ja tajās tiek atklāts Covid-19, bet tās spēj palīdzēt arī sabiedrībai, valsts un nevalstiskām struktūrām.

Pēc komandiera sacītā, NBS veiksmīgi izpilda rekrutēšanas plānu un uzņem dienēšanā vairāk cilvēku, nekā atbrīvo no tā. Pēc Kalniņā izjūtām, jaunieši sākuši vairāk vērtēt NBS kā stabilas nodarbināšanas iespēju.

2
Pēc temata
Eksperts paskaidroja, kāpēc NATO slēpj no Krievijas militārās mācības Latvijā
NATO karavīri mācīsies aizstāvēt Latviju tieši uz ielām, starp civiliedzīvotājiem
"Burvīgā Latvija": ASV kājnieki publicē fotogrāfijas no NATO mācībām
Latvijas armijas oficieris, foto no arhīva

Lieta nav formā: Latvijas NBS palūdza slavenības pārliecināt cilvēkus iet dienēt

3
(atjaunots 20:04 20.10.2020)
Otrdien, 20. oktobrī, startēja kampaņa "Esi formā", kuras gaitā Latvijas slavenībām uz sava piemēra ir jāmaina populārai viedoklis sabiedrībā, ka dienēšanā uzņem tikai fiziski spēcīgus un izturīgus cilvēkus.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvijas Nacionālie bruņotie spēki (NBS) uzsākuši speciālu kampaņu, lai piesaistītu dienēšanai pēc iespējas vairāk cilvēku. Ar sabiedrībā pazīstamu cilvēku palīdzību NBS aicinās Latvijas iedzīvotājus iestāties mehanizētajā kājnieku brigādē, raksta Lsm.lv.

​Kājnieku brigādes komandieris Sandris Gaugers paziņo, ka parasti NBS uzņem 700 cilvēkus gadā, lai gan šogad tika atzīmēta ažiotāža, pieteikumus iesniedza vairāk nekā 1600 cilvēku. Tādēļ pieņemts lēmumu palielināt vakanto vietu skaitu vismaz par 500.

NBS uzsāka kampaņu ar nosaukumu "Esi formā", kurā Latvijā pazīstama personas tiešajā ēterā demonstrēs savas sporta iemaņas, kas parādīs iedzīvotājiem, ka nav obligāti jābūt spēcīgam un izturīgam, lai kļūtu par Latvijas armijas daļu.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka NBS cer uz intereses celšanos par dienēšanu armijā krīzes valstī dēļ.

Lielā Tēvijas kara laiku lādiņi, foto no arhīva
ГУ МЧС по Воронежской области

Toreiz NBS komandieris Leonīds Kalniņš atzīmēja, ka 2020. gadā NBS plāno uzņemt savās rindās 900-1000 jaunu kareivju. Turklāt komandieris atgādināja, ka kopš 2017. gada NBS kareivju skaits palielinājies par tūkstoti.

Tāpat Kalniņš aicināja iet dienēt armijā tos, kas krīzes dēļ ir zaudējuši darbu, jo NBS garantē jauniesauktajiem stabilu atalgojumu no 900 eiro, karjeras izaugsmi, kā arī sociālās garantijas, tai skaitā veselības apdrošināšanu un garantēto pensiju.

Vakar publicētajā intervijā Kalniņš pastāstīja par koronavīrusa ietekmi uz Latvijas armijas kaujas gatavību. Pēc viņa sacītā, koronavīruss nav ietekmējis Latvijas aizsardzības potenciālu, taču lika organizēt savu darbību savādāk, lai nepakļautu inficēšanās riskam lielu skaitu karavīru.

3
Tagi:
Nacionālie bruņotie spēki, Latvija
Pēc temata
Nerunā latviski, tādēļ apjuka: NBS komandieris izvērtēja rīdzinieku reakciju uz manevriem
Latvijas NBS uzspridzināja padomju mantojumu
Noderēs britu bruņutransportieriem: Latvijas NBS saņēmuši raķetes "Spike"
Kādiem nolūkiem Latvijas NBS vienreizējās lietošanas granātmetēji AT4
Baltijas menca, foto no arhīva

Latvijai neizdevās atstāvēt savas tiesības ķert mencas Baltijas jūrā

0
(atjaunots 11:40 21.10.2020)
ES lauksaimniecības ministri noteica zvejniecības kvotas Baltijas jūrā, Rīgas jūras līcī un Somu līcī.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. ES Lauksaimniecības un zvejniecības padome publicēja datus par zvejas kvotām Baltijas jūrā 2021. gadā.

ES lauksaimniecības un zvejniecības ministri piekrita samazināt vairāku zivju veidu izķeršanu Baltijas jūrā, lai atjaunotu populāciju. Austrumu Baltijas mencas ķeršana joprojām ir aizliegta, izņemot piezvejas kvotu, kas ir samazināta, salīdzinājumā ar pērno gadu. Zemkopības ministrijas mājaslapā tiek ziņots, ka Latvija uzstājās pret šo lēmumu, taču palika mazākumā.

Tāpat tika samazinātas siļķes zvejas kvotas Baltijas jūras rietumu un centrālajā daļā un laša zvejas kvota Somu līcī.

Toties tika nolemts atļaut palielināt reņģu zvejas kvotas Rīgas jūras līcī par 15%, salīdzinājumā ar šo gadu, rietumu Baltijas mencas, plekstes, šprotu un lašu zvejas kvotas Baltijas jūras galvenajā baseinā.

Saskaņā ar Zemkopības ministrijas datiem, 2021. gadā Latvija Baltijas jūrā drīkstēs nozvejot 2705 tonnas reņģu, Rīgas jūras līcī – 21 230 tonnu. Ķilavu zvejas kvota noteikta 30 817 tonnu apmērā, kas ir par 6% vairāk nekā 2020. gadā. Laša zvejas kvotas nākamgad palielināsies par 9%, salīdzinājumā ar šo gadu.

2021. gadā Latvijas mencas zvejas kvota Baltijas jūras rietumdaļā sastādīs 144 tonnas, savukārt mencas piezvejas kvota Baltijas jūras austrumu daļā – 51 tonnu. Laša zvejas kvota nākamgad ieplānota 12 445 gabalu apmērā.

0
Tagi:
Eiropas Savienība, menca, Baltijas jūra, zvejniecība, Latvija
Pēc temata
Menca ir aizliegta: Eiropas Komisija sāpīgi ietekmējusi zvejniecību Baltijas valstīs