Atkritumi. Foto no arhīva

Trīs atkritumu grozi ir par maz: Latvijas iedzīvotājiem nāksies vairāk šķirot atkritumus

25
(atjaunots 08:55 04.07.2020)
Varasiestādes sola Latvijas iedzīvotājiem tālāku nešķiroto atkritumu izvešanas tarifu kāpumu un cer, ka cilvēki arvien vairāk apzināsies šādas pieejas nepieciešamību.

RĪGA, 4. jūlijs – Sputnik. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija izstrādā Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānu 2021.-2028. gadam. Iestādes valsts sekretāra vietniece Alda Ozola Dienas Bizness intervijā pastāstīja, ka plānam ir ievērojami jāizmaina attieksme pret sadzīves atkritumiem, jāpalielina to šķirošanas un pārstrādes apjomi, tā, lai pēc iespējas mazāk atkritumu nonāk poligonos.

Orientieris ir Eiropas Savienības nospraustie mērķi.

"Viens no svarīgākajiem mērķiem – līdz 2035. gadam glabāt poligonos maksimums 10% no saražotajiem sadzīves atkritumiem un pārstrādāt vismaz 65% savākto atkritumu," paskaidroja Ozola.

Šāda pieeja prasīs ievērojamas izmaiņas iedzīvotāju attieksmē.

"Katrā virtuvē sadzīves atkritumi būs jāšķiro nevis trīs grozos – stikls, metāls, papīrs, bet vēl būs atsevišķi jāliek bioloģiski noārdāmie atkritumi – ēdiena paliekas. Maksa par nešķiroto atkritumu izvešanu turpinās pieaugt," uzsvēra ministrijas pārstāve.

Pēc viņas sacītā, varasiestādes gaida, ka iedzīvotāji labāk apzināsies atkritumu šķirošanas nepieciešamību. Šajā sakarā svarīgi ir arī skaidrot, kas notiek ar šiem atkritumiem, kā no šiem materiāliem tiek ražotas jaunas preces, saglabājot dabas resursus un samazinot apkārtējās vides piesārņojumu.

Ozola neizslēdz, ka Latvijā ar laiku var aizliegt izmantot bioloģiski nenoārdāmus plastmasas maisus un iepakojumus.

"Tā kā viena no pasaules mēroga problēmām ir piesārņojums ar plastmasu, šāds risinājums agri vai vēlu kļūs par realitāti," paziņoja viņa.

Pēc Ozolas sacītā, ministrija plāno apspriest šo jautājumu ar lielveikaliem, taču te rodas jautājums par to, cik ātri būs jānoārdās šādiem maisiem – sešus vai divpadsmit mēnešus, un par šādu maisu un iepakojumu cenas ietekmi uz patērētāju izdevumiem.

Jebkurā gadījumā Ozola prognozē diskusijas ne tikai šajā, bet arī daudzos citos ar atkritumu apsaimniekošanu saistītos jautājumos.

25
Tagi:
atkritumi
Pēc temata
Burovs pastāstīja par centieniem izvairīties no atkritumu haosa galvaspilsētā
Rīgā izsludināts ārkārtas stāvokļa režīms
Nodot pudeles: Saeima izskatīs petīciju par taras depozītu
Ekologi: atteikšanās no plastmasas iepakojumiem var kaitēt apkārtējai videi
IKEA

IKEA beidzot sāks pārdot rezerves daļas savai produkcijai

11
(atjaunots 16:36 26.01.2021)
Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

RĪGA, 26. janvāris – Sputnik. Zviedrijas kompānija IKEA plāno pārdot rezerves daļas savām mēbelēm visā pasaulē, lai pagarinātu to kalpošanas laiku, informē ražotāja pārstāve Lena Pripp-Kovača.

"Galvenais aspekts produkcijas kalpošanas laika pagarināšanā ir rezerves detaļu esamība, tāpēc būs iespējams atjaunināt lietas, piemēram, iegādāties jaunu pārvalku vai kājiņas dīvānam," pastāstīja viņa laikrakstam Financial Times.

Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

IKEA ir pasaulē lielākais mājsaimniecības preču tirdzniecības tīkls, kas dibināts 1943. gadā. Tas darbojas vairāk nekā 30 valstīs.

Latvijā Zviedrijas mēbeļu tirdzniecības milzis atvēra savu veikalu 2018. gada augustā, bet 2020. gada martā Latvijas un Lietuvas iedzīvotājiem kļuva pieejams interneta veikals.

11
Tagi:
IKEA
Pēc temata
Ko var nopirkt veikalos? Biznesu šokējuši jaunie ierobežojumi
Lieli saimniecības preču un mēbeļu veikali Latvijā pārtrauc darbu brīvdienās
Demontēts dzelzceļš. Foto no arhīva

Melnie metāllūžņi: "Latvijas dzelzceļš" izsludināja jaunu izsoli

42
(atjaunots 16:22 26.01.2021)
"Latvijas dzelzceļš" piedāvā izsolē metāllūžņus ar sākumcenu 230 eiro par tonnu, kopā plānots realizēt apmēram 4300 tonnu.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik. "Latvijas dzelzceļš" no februāra līdz maijam izsolē pārdos ap 4300 tonnu metāllūžņu, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Izsolē piedāvās iegādāties dažāda garuma lietotas dzelzceļa sliedes, nepārsniedzot 12,5 metru garumu, kā arī pārmiju daļas, sliežu stiprinājumus, dzelzceļa vagonu lēninātājus un ritošā sastāva mezglus un detaļas.

Izsoles sākumcena būs 230 eiro par tonnu.

Iepriekš Sputnik ziņoja, ka kravu apgrozījuma krituma fonā "Latvijas Dzelzceļš" izstrādājis jaunu biznesa modeli, kuram jāpalīdz kompānijai izkļūt no krīzes. "Latvijas Dzelzceļa" jaunais biznesa modelis paredz sniegto pakalpojumu spektra paplašināšanu, iekļaujot tajā jūras un automobiļu ekspeditoru pakalpojumus, kā arī termināļu un noliktavu pakalpojumus.

Tāpat "Latvijas Dzelzceļš" pārskatījis arī plānoto un uzsākto projektu īstenošanas iespējas, kas tiek finansēti no ES struktūrfondiem. Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas projekta. To bija plānots īstenot saiknē ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā piebraucamo ceļu attīstības projektu.

Vienlaikus "Latvijas Dzelzceļš" informēja, ka līdz šī gada beigām tiks atlaisti 1500 darbinieku, kas ir aptuveni 24% uzņēmuma darbinieku.

LDz atbrīvojas arī no nevajadzīga nekustamā īpašuma un neprofila aktīviem.

42
Tagi:
Latvijas Dzelzceļš
Pēc temata
Meževičs pastāstīja, kad Krievija sāks ar Latviju "citādu sarunu"
Ar traku rusofobiju tālu netiksi: eksperts brīdināja Baltiju
Latvijas dzelzceļš gatavojas atlaist vēl aptuveni simt cilvēkus
2020. gadā dzelzceļa kravu pārvadājums Latvijā samazinājās par 40%, caur ostām – par 30%
Džo Baidens

Krievija un ASV vienojušās pagarināt līgumu NEW START

0
(atjaunots 07:46 27.01.2021)
Krievijas un ASV vadītāji Vladimirs Putins un Džo Baidens tālruņa sarunā izvērtēja sadarbības iespējas vairākos aktuālos jautājumos.

RĪGA, 27. janvārisSputnik. Krievijas un ASV prezidenti Vladimirs Putins un Džo Baidens tālruņa sarunā vienojušies pagarināt līgumu par stratēģisko uzbrukuma ieroču samazināšanu, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz Kremļa preses dienestu.

Otrdien, 26. janvārī notika Krievijas valsts vadītāja Vladimira Putina un Savienoto Valstu prezidenta Džo Baidena pirmā telefona saruna

"Notika Krievijas Federācijas prezidenta Vladimira Putina telefona saruna ar Amerikas Savienoto Valstu prezidentu Džozefu Baidenu," teikts preses dienesta paziņojumā.

"Izskatītas sadarbības iespējas cīņā ar tik aktuālu problēmu, kā koronavīrusa pandēmija, kā arī citās jomās ieskaitot tirdzniecības un ekonomikas nozari," vēstīja preses dienests.

"Apspriesti aktuāli jautājumi divpusējā un starptautiskajā dienas kārtībā," teikts ziņojumā.

"Prezidenti pauda gandarījumu par šodien (26. janvārī) veikto diplomātisko notu apmaiņu par vienošanos jautājumā par Līguma par stratēģiskajiem uzbrukuma ieročiem pagarināšanu. Tuvākajās dienas puses noslēgs visas nepieciešamās procedūras, kas nodrošina šī svarīgā starptautiski tiesiskā mehānisma raķešu un kodolieroču arsenālu savstarpējas ierobežošanas funkcionēšanai," norādīja Kremlis.  

Tāpat Putins sarunā apsveica Baidenu ar darbības sākumu prezidenta postenī un konstatēja: Krievijas un ASV attiecību normalizācija atbilstu abu valstu un visas starptautiskās sabiedrības interesēm.

Abu valstu vadītāju tālruņa sarunu iniciēja ASV.

"Viņš (Džo Baidens – red.) šodien pēcpusdienā piezvanīja prezidentam Putinam ar nodomu apspriest mūsu vēlmi pagarināt NEW START uz pieciem gadiem, kā arī apstiprināt mūsu stingro atbalstu Ukrainas suverenitātei Krievijas agresijas apstākļos, kā arī apspriest jautājumus, kas rada satraukumu, ieskaitot SolarWinds uzlaušanu, ziņas par Krievijas pilsoņiem, kuri piedāvā prēmijas par ASV kareivjiem Afganistānā, iejaukšanos 2020. gada vēlēšanās, Alekseja Navaļnija saindēšanu un Krievijas drošības spēku apiešanos ar miermīlīgajiem protestu dalībniekiem" preses brīfingā klāstīja ASV prezidenta preses sekretāre Džena Psaki.

Jāpiebilst, ka Krievija jau vairākkārt noraidījusi ASV apsūdzības par visiem iepriekš minētajiem punktiem.

0
Tagi:
Vladimirs Putins, Džo Baidens, NEW START līgums, Krievija, ASV
Pēc temata
Nesankcionēta akcija Maskavā: policija apmētāta ar pudelēm un sniega pikām
Mest pie malas nicinājumu. Trampa bijusī padomniece devusi padomu Baidenam
Krievijas ĀM atbildēja uz apsūdzībām par kiberuzbrukumu ASV
Baidens atvedis ASV atpakaļ PVO. Ko vēl nolēmis jaunais prezidents?