Jānis Dombrava, foto no arhīva

Sodīt "rasistus" un "antifašistus" Latvijā: Dombrava sašutis par Black Lives Matter

107
(atjaunots 10:47 29.06.2020)
Vai nevajadzētu sodīt arī vietējos ksenofobus, kuri pārāk daudz atļaujas deputāta neaizskaramības aizsegā? Jānim Dombravam atbildēja sociālo tīklu lasītāji.

RĪGA, 29. jūnijs — Sputnik. Deputāts no Nacionālās apvienības Jānis Dombrava jau pauda savas domas par protestiem ar lozungu "Black Lives Matter" ASV un par to, kā uz to reaģē jaunieši Latvijā.

Savā lapā Facebook viņš klāstīja, ka nekāds rasisms ASV nav salīdzināms ar to, ko pārdzīvoja cilvēki Latvijā 90. gados, un mēģināja paskaidrot jauniešiem, cik grūti klājās tajos laikos. Pēc viņa domām – daudz sliktāk, nekā afroamerikāņiem ASV jebkad.

Tagad viņš nolēmis ar publikāciju Twitter pamudināt likumsargus Latvijā sodīt "visus vietējos rasistus, kuri uzsver melno dzīvību nozīmīgumu iepretim citām rasēm un atbalsta antifašistu īstenoto vardarbību". Acīmredzot, lai tie, kam jāsoda "visus vietējos rasistus" un nez kāpēc arī antifašistus, viņu labāk saprastu, Dombrava pat norādīja, ka jāizmanto Krimināllikuma 78. pants.

Latvijas Krimināllikuma 78. pants paredzēts "Par darbību, kas vērsta uz nacionālā, etniskā, rasu vai reliģiskā naida vai nesaticības izraisīšanu".

Te jāatgādina, ka šis pants inkriminēts tiesībsargam, profesoram Aleksandram Gapoņenko par publikācijām Facebook, tiesībsargam un sabiedriskajam darbiniekam Ilarionam Girsam par publikāciju vietnē illarion.lv. Latvijas specdienesti to mēģinājuši inkriminēt arī citiem aktīvistiem un tiesībsargiem.

Toties deputāts no Nacionālās apvienības Edvīns Šnore, kurš krievus nosauca par "utīm", nez kāpēc netika saukts pie atbildības saskaņā ar šo pantu. Pie atbildības nav saukts arī pats Dombrava, kurš ne vienu reizi vien pieķerts izlēcienos pret mazākumtautībām Latvijā.

Lasītāji savos komentāros nolēma Dombravam to atgādināt.

"Ņemot vērā negatīvo vēstures pieredzi ES valstīs, Latvijas tiesībsargājošām iestādēm būtu laicīgi jāsauc pie atbildības visus vietējos ksenofobus, arī tad, ja viņi ir ar Saeimas deputāta imunitāti, pēc Krimināllikuma 78., 149.2 un 150. panta," attrauca lasītājs ar lietotājvārdu "Sanita Jemberga".

​Jāpiebilst, ka Latvijas Krimināllikuma 149.1 pants paredz sodu par diskrimināciju rasu, nacionālās, etniskās vai reliģiskās piederības dēļ vai par cita veida diskriminācijas aizlieguma pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums.

Panta otrais punkts pauž: "Par šā panta pirmajā daļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu, ja to izdarījusi valsts amatpersona vai uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) vai organizācijas atbildīgs darbinieks, vai personu grupa vai ja tas izdarīts, izmantojot automatizētu datu apstrādes sistēmu, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu."

107
Tagi:
rasisms, Latvija, Dombrava
Pēc temata
Nāve uz ielas, bandīti un iereibuši krievu karavīri: Dombrava par trakajiem 90. gadiem
"Varbūt uzreiz nošaut?": Dombrava glābj Latviju no koronavīrusa
"Tās nemāk valsts valodu": Dombravu izsmēja par nepatiku pret komētām
Lepojaties ar kebabiem, latvieši? Dombrava atkal cilā problēmu, kas "slīcina" Latviju
Gilis: Dombrava neatšķir pieminekli un kebabnīcas, nelatviskais – iznīcināt
Ādaži

Gatavojieties troksnim: Ādažu poligonā sākušās šaušanas mācības

7
(atjaunots 07:43 21.04.2021)
Līdz sestdienai Ādažu poligonā turpināsies mīnmetēju šaušanas mācības. Piecu rajonu iedzīvotājus lūdz nekrist panikā šāvienu un dārdu dēļ.

RĪGA, 21. aprīlis — Sputnik. Nacionālie bruņotie spēki brīdināja Latvijas iedzīvotājus par to, ka Ādažu poligonā 20.-24. aprīlī notiks mīnmetēju un kājnieku atbalsta līdzekļu šaušanas mācības, raksta Mixnews.lv.

Tuvējo rajonu – Ādažu, Garkalnes, Carnikavas, Saulkrastu un Inčukalna – iedzīvotājiem sniegta informācija par mācībām, kas notiks gan dienā, gan naktī. Ziņots, ka, iespējams, troksnis būs liels, tomēr iedzīvotāji lūgti nebīties no šāvienu dārdiem.

​Iepriekš vēstīts, ka Baltijas jūrā sākušās mīnu tralētāju mācības "Open Spirit", kas ik gadus notiek netālu no Igaunijas, Latvijas un Lietuvas krastiem. Mācībās piedalās 21 kuģis no 11 NATO valstīm.

Igaunijas Aizsardzības ministrija pastāstīja, ka NATO 1. pastāvigā pretmīnu grupa, ko veido pieci kuģi, ieradās Igaunijā mācībām jau 16. aprīlī.

2018. gadā Latvija ieņēma līdera vietu aizsardzības izdevumu ziņā – tā ne tikai apsteidza visas Eiropas valstis, bet arī pārsniedza noteikto līmeni 2% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP).

2021. gadā Latvijas Aizsardzības ministrija plāno savām vajadzībām saņemt 2,3% no IKP – rādītājs par 44 miljoniem eiro pārsniegs šiem izdevumiem atvēlēto summu 2020. gadā.

7
Tagi:
militārās mācības, Nacionālie bruņotie spēki, Ādaži
Pēc temata
"Karavīri ir sajūsmā": Latvijā ieradīsies jauni karavīri no ASV
Neatkarīgās Latvijas Jūras spēkiem – 30. Rezultāti un perspektīvas
NATO 2030: pie kā ved spriedzes eskalācijas stratēģija Baltijā
Patriotisms iekšā, apkārt – Covid: ko māca zemessargiem pandēmijas laikā

Pierādi, ka esi latvietis: cīņas par valsts valodu negaidīti rezultāti

30
(atjaunots 17:45 20.04.2021)
Latvieši ir spiesti iet uz arhīviem un maksāt par izziņām, lai apliecinātu, ka viņi mācījušies latviešu valodā.

RĪGA, 20. aрrīlis - Sputnik. Latviešu sūdzības par taksometru vadītājiem, kuri slikti prot valsts valodu, ir nospēlēja ļaunu joku ar pašiem latviešiem. Tagad taksometru vadītājiem ir jāapliecina latviešu valodas zināšanas, par ko reizēm jāmaksā. Situācija diez vai mainīsies tuvākajos trijos gados, ziņo TV3 raidījums Bez Tabu.

Jaunā prasība — pierādīt latviešu valodas prasmes — tika ieviesta pagājušajā vasarā, jo taksometru klienti sūdzējās, ka daudzi autovadītāji pienācīgā līmenī neprot valsts valodu un ar tiem ir grūti komunicēt. Bija gadījumi, kad ziņoja par to, ka vadītājs pat nevar sasveicināties latviešu valodā. Tagad licences saņemšanai taksistiem jābūt latviešu valodas B1 līmenim.

Licence jāatjauno ik pēc trim gadiem, Autotransporta direkcija pārbauda, vai vadītājam nav soda punktu un vai viņam ir vismaz trīs gadu braukšanas stāžs. Šogad taksisti saskārās ar jaunām prasībām, no kurām cieš arī latvieši.

Daiga, taksometra vadītāja no Ventspils, pastāstīja televīzijas raidījumam, ka viņai ir dokumenti par izglītību, taču tie nav pārliecinājuši Autotransporta direkciju par ventspilnieces valodas prasmēm. Lai gan latviešu valoda viņai ir dzimtā. 1981. gadā viņa absolvējusi Ventspils skolas 8. klasi, taču dokumentos nav nekāda apliecinājuma tam, ka mācības notika valsts valodā.

"Tagad mēs, latvieši, ejam pa arhīviem, maksājam naudu. Piemēram, Ventspilī šāds pakalpojums maksā 15 eiro. Lai izņemtu no arhīva, ka tu esi mācījies latviešu skolā, latviešu valodā. Tas nozīmē, ka mēs maksājam naudu par to, ka mēs esam latvieši un ka mēs mākam runāt latviski," stāsta Dagnija.

Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone, komentējot situāciju, atzīmēja, ka šī procedūra nebūšot jāatkārto pēc trim gadiem.

"Šobrīd Taksometru vadītāju reģistrā mums ir reģistrēti vairāk nekā 8000 autovadītāju. Un līdz šim esam izslēguši 22 par latviešu valodas nezināšanu, bet sūdzību ir bijis krietni vairāk. Labā ziņa ir tāda, ka šoferi atradīs šo izziņu un iesniegs to mums. Un tad vēl pēc trim gadiem šādu problēmu vairs nebūs autovadītājiem," stāsta Plone.

30
Tagi:
latviešu valoda, krievu valoda
Pēc temata
"Divvalodības terors": dzejniece piesaka karu firmām, kas pieprasa krievu valodas prasmes
"Nacionālisms aprij apgaismību": grozījumi Augstskolu likumā
Krievu valoda "iegāž": Wargaming IT speciālisti nevēlas mācīties latviešu valodu
Kāpēc visus krievus Latvijā tur aizdomās? Viņi runā krieviski un skatās Krievijas TV!