Baltijas Praids 2018

Saeimā nonākusi iniciatīva par viendzimuma laulību reģistrāciju Latvijā

70
(atjaunots 16:47 28.06.2020)
Politiķi jau iepriekš skeptiski novērtēja izredzes par to, ka Saeima varētu atbalstīt petīciju par viendzimuma partneru reģistrāciju.

RĪGA, 28. jūnijs — Sputnik. Saeimā nodota petīcija par viendzimuma partneru reģistrāciju, kas portālā Manabalss.lv no 9. marta saņēmusi vairāk nekā 10 tūkstošus parakstu – šāds skaits nepieciešams, lai to izskatītu parlaments, vēsta Mixnews.lv.

Taču žurnālistu aptaujātie politiķi jau novērtēja izredzes par to, ka Saeima varētu atbalstīt iniciatīvu.

KPV LV pārstāvji uzskata, ka jautājums ir jāizvērtē tautas balsojumā. Savukārt Jaunā konservatīvā partija (JKP) atgādināja, ka 2019. gadā līdzīga iniciatīva jau tika noraidīta.

Petīcijas autors Raimonds Petrovičs norādīja, ka iespēja legāli reģistrēt viendzimuma partnerattiecības ir līdztiesības jautājums visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, arī Latvijā.

Viņš atgādināja, ka viendzimuma laulības vai partnerattiecības ir legālas vai tiek atzītas 22 ES valstīs no 28. Rumānija, Polija, Slovākija, Bulgārija, Lietuva un Latvija ir vienīgās valstīs ES, kas patlaban nenodrošina tiesisko aizsardzību viendzimuma partneriem.

Petrovičs atzīmēja, ka civilā laulība, civilā savienība vai reģistrētas partnerattiecības nozīme tiesības, atbildību un garantijas, ko valsts nodrošina pārim, kas veido stabilas attiecības.

Iepriekš Latvijas Saeimā sākās diskusijas par iespējām legalizēt partnerattiecības valstī. Problēma tika izskatīta Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā.

Tomēr Twitter tīkla lapā "Dzīvesbiedri" tas jau nosaukts par lielu soli uz priekšu visiem, jo esot svarīgi, lai visi zinātu un saprastu, ka Latvijā pastāv dažādi ģimenes modeļi un katra ģimene ir jāaizsargā.

70
Tagi:
laulība, Saeima, Latvija
Pēc temata
Slikta ziņa: homoseksualitātes gēns nepastāv
Jaunā petīcija par viendzimuma partnerību reģistrāciju Latvijā krāj balsu skaitu
Piedodu visiem, kam esmu parādā! Koronavīruss aktivizējis tautas iniciatīvas
Referendums par viendzimuma pāru statusu: cik Latvijas iedzīvotāju atbalsta šo ideju
Jauniešu organizācijas Protests pikets par LGBT tiesībām

Jurists: ES var piespiest Latviju mainīt Satversmi LGBT labā

6
(atjaunots 08:22 14.04.2021)
Laulības definīcijas maiņa Latvijas Satversmē var izraisīt konfliktu ar Eiropas Savienības likumdošanu.

RĪGA, 14. aprīlis - Sputnik. Ja tiks pieņemti Satversmes grozījumi, kuri nosaka ģimeni kā savienību starp vīrieti un sievieti, Eiropas Cilvēktiesību tiesa var uzlikt Latvijai grozīt Satversmi un izmaksāt kompensāciju viendzimuma pāriem, pastāstīja Eiropas Parlamenta konsultants jurists Aleksejs Dimitrovs, radio Baltkom.

Pēc tam, kad Latvijas Satversmes tiesa atzinusi, ka valsts pienākumu aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes, Nacionālā apvienība iesniegusi Saeimā likumprojektu ar grozījumiem Satversmē, piedāvājot nostiprināt ģimenes jēdzienu kā vīrieša un sievietes savienību. Likumprojekts paredz trīs likumīgus ģimenes izveides veidus: uz laulības pamata, ja vecākiem ir kopīgs bērns, vai adopcijas rezultātā.

Pēc Dimitrova vārdiem Saeima var izdarīt grozījumus valsts Satversmē un ņemt vērā tikai likuma pēdējo redakciju, taču šajā gadījumā Eiropas Savienība var pieprasīt Latvijai mainīt likumdošanu.

"Ja pieņemsim, ka Satversmē ierakstīs šādas normas, teorētiski varētu iedomāties, ka mēs esam mainījuši Satversmi, tāpēc Satversmes tiesas lēmumi, kas balstīti uz vecās redakcijas, mēs vienkārši ignorējam. Bet pēc tam tiek radīts risks, ka cilvēki vērsīsies Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Un tā, neskatoties uz šīm konstitucionālajām normām, teiks, ka Latvija pārkāpj viendzimuma pāru tiesības. Latvijai būs jāizmaksā kompensācija un jāmaina Satversme," atzinis Dimitrovs.

Pagājušajā nedēļā Satversmes tiesa pieņēma otro lēmumu par labu viendzimuma pāriem - tā atzina par neatbilstošu Satversmei Ministru kabineta "Noteikumu par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā" 13.punktu, jo tas attiecas uz mantojuma atstājēja pārdzīvojušo tā paša dzimuma partneri, kuram ar mantojuma atstājēju bija izveidota ģimene.

Embrijs, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Поляков

Tāpat tiesa nolemj, ka Saeimai līdz 2022. gada 1. jūnijam jāpieņem likumi par visu ģimeņu atzīšanu, aizsardzību un atbalstu.

Latvija ir viena no sešām ES valstīm (līdz ar Lietuvu, Rumāniju, Poliju, Slovākiju un Bulgāriju), kurās netiek atzītas laulības vai partnerattiecības starp viendzimuma cilvēkiem. Satversmes 110. pants nosaka laulību kā savienību starp vīrieti un sievieti.

6
Tagi:
LGBT, Satversme, Latvija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Valdošā koalīcija Igaunijā var izjukt LGBT dēļ
Igaunijā varētu legalizēt vai uz visiem laikiem aizliegt viendzimuma laulības
Satversmes tiesa: likumam ir jāaizsargā arī viendzimuma ģimenes
LGBT šantāža Eiropas Savienībā: ievērojiet tiesības, citādi maksāsiet sodu
 COVID-19

Kāpēc, ja tik un var saslimt, izskaidro epidemiologs

19
(atjaunots 07:22 14.04.2021)
Anda Ķīvīte-Urtāne izskaidroja, kāpēc pēc iespējas ātrāk jāvakcinējas pret koronavīrusu, un pastāstīja par ierobežojumu mīkstināšanas iespēju vakcinētajiem saistībā ar jauniem pētījumiem.

RĪGA, 14. aprīlis - Sputnik. Vakcinācija nevar pilnībā pasargāt no Covid-19, ir zināmi gadījumi, kad inficējās vakcinētie cilvēki un pastāv bažas, ka tie var pārnesāt vīrusu, pat ja paši neslimo. Tāpēc daži secina, ka vakcinēties ir bezjēdzīgi, bet epidemioloģiskie ierobežojumi tik un tā būs jāsaglabā uz nenoteiktu laiku. Epidemioloģe Anda Ķīvīte-Urtāne intervijā RīgaTV 24atspēkojusi šādu viedokli.

"Es nebūtu tik pesimistiska!" paziņoja Ķīvīte-Urtāne.

Viņa apliecināja, ka pēc vakcinācijas var saslimt, bet jaunākie dati rāda, ka vakcīna teju 100% pasargā no smagas saslimšanas un letāla iznākuma.

"Vakcinējies cilvēks var būt drošs, ja saslimst, tas būs vieglā formā vai bez simptomiem vispār un viņa nebūs nepieciešama stacionāra palīdzība un nebūs letāla iznākuma," norādīja epidemioloģe.

Viņa uzsvēra, ka tas attiecas uz visām vakcīnām, ieskaitot "AstraZeneca" preparātu.

Runājot par vīrusa izplatību, Ķīvīte-Urtāne apliecināja, ka vakcinācijas sākumā tiešām nebija nekādu datu par to, ka vakcīnas pasargā no tālākas vīrusa pārneses, zināms bija tikai, ka vakcīna pasarga no smagas saslimšanas. Taču jaunākie pētījumu dati pierāda, ka gan adenovīrusu vakcīnas, tādas kā "AstraZeneca", gan RNS vakcīnas, tādas kā "Pfizer", pasargā arī no SARS-CoV-2 transmisijas, proti, vakcinētā persona vairs nevar būt par vīrusa pārnesēju, uzsvēra epidemioloģe.

"Šobrīd pasaulē tiek runāts, ka tie cilvēki, kuri būs vakcinēti, viņi ir droši apkārtējiem!" atzīmēja Kivīte-Urtāne.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, sākot ar 12. aprīli, Latvijā sāka vakcinēt pedagogus, kā arī pirmsskolas, speciālās un vispārējās izglītības iestāžu darbiniekus, kuri ir ciešā kontaktā ar bērniem. Pārējo izglītības sistēmas darbinieku vakcinācija pret Covid-19 var sākties 3. maijā.

Cilvēki atteicās vakcinēties ar "AstraZeneca" vakcīnu, jo parādījās informācija, ka tā ir saistīta ar tromboembolijas blakusparādību izpausmēm pacientiem. Virkne ES valstu pieņēma lēmumu apturēt potenciāli problemātiskā preparāta lietošanu vakcinācijai koronavīrusa profilaksei.

19
Tagi:
vakcinācija, vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
Pat nemēģiniet: ko neielaidīs dzīvajā rindā vakcinācijas centros Rīgā
Ārsti iesaka Latvijai turpināt vakcināciju ar AstraZeneca preparātu
Dzīvās rindas eksperimenta rezultāti masveida vakcinācijas centros Rīgā
Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu