Iespēja zinātniekiem un uzņēmējiem? Latvija tiecas pretī zvaigznēm

21
(atjaunots 13:36 28.06.2020)
Eiropas kosmosa aģentūra piekritusi pieņemt no Latvijas finansējumu 3 miljonu eiro apmērā un pieņemt to par organizācijas asociēto locekli.

RĪGA, 28. jūnijs — Sputnik. Latvija jau sen centusies iekļūt Eiropas kosmosa aģentūrā. Beidzot sapnis piepildījies – Eiropas kosmosa aģentūras padome apstiprinājusi Latvijas pievienošanos organizācijai ar asociētā locekļa statusu, vēsta Grani.lv.

Jāpiebilst, ka asociētā locekļa statuss ļauj fiziskai vai juridiskai personai, organizācijai vai valstij, kas pievienojas apvienībai vai organizācijai, piedalīties tās darbībā bez izšķirošās balss tiesībām vai palīdzēt.

Taču Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija paskaidroja, ka valsts statuss EKA ļauj pretendēt uz tehnoloģiskiem pasūtījumiem aģentūras misijās, kurās piedalās 22 Eiropas valstis un partneri no ASV, Kanādas un Japānas.

Bez tam Latvija var piedalīties atbalsta programmās un pētījumu projektos.

EKA padome atzīmēja, ka Latvijas pievienošanās aģentūrai pavērs ceļu zinātniekiem un uzņēmējiem pretī pilnvērtīgai sadarbībai moderno tehnoloģiju jomā.

Tomēr par visu jāmaksā. Dalība EKA valstij izmaksās 3 miljonus eiro gadā.

Tomēr, saskaņā ar EKA koncepviju, šī nauda netiks pilnībā ieskaitīta aģentūras budžetā. Daļa no tās tiks novirzīta Latvijas kompānijām un zinātniskajām organizācijām, kas piedalās aģentūras projektos.

Atgādināsim, ka 2017. gadā kosmosā startēja Latvijas pirmais pavadonis Venta-1. Ventspils augstskolas un Brēmes Lietišķo zināšanu universitātes speciālistu radīto aparātu orbītā nogādāja Indijas nesējraķete PSLV-C38. Satelīts paredzēts kuģu kustības datu identifikācijai un nodošanai uz staciju uz Zemes. Aparāts rotē zemā orbītā aptuveni 505 km augstumā, diennakts laikā apriņķo ap Zemi 16 reizes.

Venta-1 startu valdība nosauca par pirmo impulsu kosmosa industrijas aktīvai izpētei Latvijā. Ministre atzīmēja, ka valsts dalību kosmiskajos projektos var pamatot arī ar to, ka aptuveni 60% valstī ražoto preču ir zemas tehnoloģiskās izmaksas.

21
Tagi:
Eiropa, Latvija
Pēc temata
Jūnijā kosmosā dosies pirmais pavadonis no Latvijas
Kā Ventspils mežā klausās kosmosu
Pirmais Latvijas satelīts nogādāts orbītā
Zinātnieks pastāstījis, kāpēc Latvijas iedzīvotāji nevar nopirkt zemi uz Mēness
IKEA

IKEA beidzot sāks pārdot rezerves daļas savai produkcijai

8
(atjaunots 16:36 26.01.2021)
Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

RĪGA, 26. janvāris – Sputnik. Zviedrijas kompānija IKEA plāno pārdot rezerves daļas savām mēbelēm visā pasaulē, lai pagarinātu to kalpošanas laiku, informē ražotāja pārstāve Lena Pripp-Kovača.

"Galvenais aspekts produkcijas kalpošanas laika pagarināšanā ir rezerves detaļu esamība, tāpēc būs iespējams atjaunināt lietas, piemēram, iegādāties jaunu pārvalku vai kājiņas dīvānam," pastāstīja viņa laikrakstam Financial Times.

Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

IKEA ir pasaulē lielākais mājsaimniecības preču tirdzniecības tīkls, kas dibināts 1943. gadā. Tas darbojas vairāk nekā 30 valstīs.

Latvijā Zviedrijas mēbeļu tirdzniecības milzis atvēra savu veikalu 2018. gada augustā, bet 2020. gada martā Latvijas un Lietuvas iedzīvotājiem kļuva pieejams interneta veikals.

8
Tagi:
IKEA
Pēc temata
Ko var nopirkt veikalos? Biznesu šokējuši jaunie ierobežojumi
Lieli saimniecības preču un mēbeļu veikali Latvijā pārtrauc darbu brīvdienās
Demontēts dzelzceļš. Foto no arhīva

Melnie metāllūžņi: "Latvijas dzelzceļš" izsludināja jaunu izsoli

36
(atjaunots 16:22 26.01.2021)
"Latvijas dzelzceļš" piedāvā izsolē metāllūžņus ar sākumcenu 230 eiro par tonnu, kopā plānots realizēt apmēram 4300 tonnu.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik. "Latvijas dzelzceļš" no februāra līdz maijam izsolē pārdos ap 4300 tonnu metāllūžņu, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Izsolē piedāvās iegādāties dažāda garuma lietotas dzelzceļa sliedes, nepārsniedzot 12,5 metru garumu, kā arī pārmiju daļas, sliežu stiprinājumus, dzelzceļa vagonu lēninātājus un ritošā sastāva mezglus un detaļas.

Izsoles sākumcena būs 230 eiro par tonnu.

Iepriekš Sputnik ziņoja, ka kravu apgrozījuma krituma fonā "Latvijas Dzelzceļš" izstrādājis jaunu biznesa modeli, kuram jāpalīdz kompānijai izkļūt no krīzes. "Latvijas Dzelzceļa" jaunais biznesa modelis paredz sniegto pakalpojumu spektra paplašināšanu, iekļaujot tajā jūras un automobiļu ekspeditoru pakalpojumus, kā arī termināļu un noliktavu pakalpojumus.

Tāpat "Latvijas Dzelzceļš" pārskatījis arī plānoto un uzsākto projektu īstenošanas iespējas, kas tiek finansēti no ES struktūrfondiem. Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas projekta. To bija plānots īstenot saiknē ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā piebraucamo ceļu attīstības projektu.

Vienlaikus "Latvijas Dzelzceļš" informēja, ka līdz šī gada beigām tiks atlaisti 1500 darbinieku, kas ir aptuveni 24% uzņēmuma darbinieku.

LDz atbrīvojas arī no nevajadzīga nekustamā īpašuma un neprofila aktīviem.

36
Tagi:
Latvijas Dzelzceļš
Pēc temata
Meževičs pastāstīja, kad Krievija sāks ar Latviju "citādu sarunu"
Ar traku rusofobiju tālu netiksi: eksperts brīdināja Baltiju
Latvijas dzelzceļš gatavojas atlaist vēl aptuveni simt cilvēkus
2020. gadā dzelzceļa kravu pārvadājums Latvijā samazinājās par 40%, caur ostām – par 30%