88. Rīgas vidusskola, foto no arhīva

"Rīgas namu pārvaldnieka" "jaunā slota izslaucīja" krievu valodu

52
(atjaunots 17:39 26.06.2020)
"Rīgas namu pārvaldnieks" pārstāja atbildēt uz klientu jautājumiem krievu valodā, pastāstīja Rīgas mēra amata kandidāts.

RĪGA, 26. jūnijs – Sputnik. Rīgas mēra amata kandidāts no partijas "Saskaņa" Konstantīns Čekušins pastāstīja par kārtēju jaunievedumu "Rīgas namu pārvaldniekā" – ar klientiem oficiāli atteikušies runāt krieviski.

"Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP) ir lielākais nekustamo īpašumu pārvaldnieks Latvijā, kurš apkalpo 4200 ēku galvaspilsētā, sniedzot pakalpojumus vairāk nekā 170 tūkstošiem klientu. Pērnā gada beigās RNP vairākas reizes mainījās vadība konfliktu Rīgas domē un atklāto ļaunprātīga dienesta stāvokļa izmantošanas gadījumu uzņēmumā dēļ.

Pēc audita uzņēmumā tika nolemts to privatizēt, taču lēmumu par to pieņems jau jaunā sasaukuma Rīgas dome.

Tomēr, kā noskaidrojies, izmaiņas savā darbā RNP veikusi jau tagad – tiesa, ne tādas, kādas rīdzinieki gaidījuši. Par to sociālajos tīklos pastāstīja aktīvists Konstantīns Čekušins, kurš ieņem pirmo vietu "Saskaņas" deputātu kandidātu sarakstā Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās.

"Starp citu. RNP sāka sniegt oficiālu atteikumu atbildēt klientiem, ja vēstules tiek rakstītas krievu valodā. Ko te var pateikt? Jauna slota pa jaunam slauka. Es uzskatu, ka šis ir ļoti liels "sasniegums". Tā vietā lai pieņemtu no pensionāriem sūdzības un reaģētu uz tām, beidzot var droši sūtīt kaut vai pusi pensionāru mācīties latviešu valodu," uzrakstīja Čekušins sociālajos tīklos.

Komentētāju domas dalās – vieni bija sašutuši par šādu lēmumu, kurš pirmām kārtām skars vecāka gadagājuma cilvēkus, citi atzīmēja, ka šī prakse atbilst Latvijas likumiem.

"Lieks necilvēcīguma, kā arī likuma stulbuma pierādījums. Diemžēl, pie mums tas jau kļūst par tradīciju, ka šādu likumu top arvien vairāk un vairāk," uzrakstīja Čekušins atbildē vienam no komentētājiem.

Tāpat lietotāji atzīmēja, ka komunikācija ar RNP ir apgrūtināta pat tiem, kas teicami prot valsts valodu.

"Līdz šim par galveno RNP sasniegumu es uzskatīju pilnu atteikšanos no kontaktēšanas ar cilvēkiem, izņemot zvanu centra operatorus.

Nav nekādas iespējas parunāt ar grāmatvedību, juristiem, vadību. Principā. Viņu telefoni nevienam netiek doti un arī pieņemšanas laika viņiem nav. Un sēž viņi Čaka ielā ar apsardzi, ieiet tur bez iepriekšēja pieraksta nevar. Visa komunikācija tikai ar zēnu- un meiteņu-operatoru vai e-pasta starpniecību, kur atbilde ir jāgaida 30 dienas (bet var arī nesagaidīt)," teikts vienā no komentāriem.

Covid-19 pandēmija kļuvusi par vēl vienu ieganstu tam, lai atzīmētu krievvalodīgo diskriminēšanu Baltijas valstīs. Eiropas Padome pat ir nākusi klajā ar paziņojumu, kurā atgādināja valstīm, ka nacionālās minoritātes ir neatņemama sabiedrības daļa, savukārt pieņemtajiem pretepidemioloģiskajiem pasākumiem jābūt saprotamiem un viegli pieejamiem visiem iedzīvotājiem.

Pēc šī paziņojuma informācija par drošības pasākumiem pandēmijas apstākļos sāka parādīties arī krievu valodā.

52
Tagi:
krievu valoda, Rīgas namu pārvaldnieks
Pēc temata
Pēc mēneša Latvijā parādīsies jauns soda veids valodas jomā
Krievijas pastāvīgais pārstāvis EDSO: izbeidziet politisko cenzūru Latvijā
Privātskolām Latvijā ir izredzes uz krievu valodu: ko teica Venēcijas komisija
Iznīcinot PSRS pēdas, Latvija aizskārusi biznesu: Lindermans par latvisko

Pāvela Rebenoka slepkavas runāja krieviski un nozaga dārgus pulksteņus

16
(atjaunots 17:30 21.09.2020)
Advokātu Pāvelu Rebenoku nogalināja trīs melnā apģērbā tērpušies vīrieši, kuri atnāca pie viņa mājās bez ieročiem, pastāstīja Valsts policijā.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Advokāta Pāvela Rebenoka slepkavības lietas izmeklētājs Armands Ruks pastāstīja notikušā detaļas preses konferencē.

Rebenoks tika nogalināts savās mājās aizritējušajās brīvdienās. Sakarā ar šī nozieguma faktu tika ierosināta lieta pēc Krimināllikuma 117. panta – par slepkavību, ja tā ir saistīta ar aplaupīšanu. Taču jurists Mārtiņš Krieķis apgalvo, ka par slepkavības iemeslu kļuva elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) jautājumi. Krieķis apsolīja samaksāt 20 tūkstošus eiro par informāciju par slepkavām.

Ruks pastāstīja žurnālistiem, ka mājā nozieguma laikā atradies arī Rebenoka biznesa partneris Ingus Balandins, kurš ir guvis smagas traumas.

Slepkavas bijuši trīs sportiskas miesas būves vīrieši, divi – aptuveni 175 cm augumā, viens bija virs 180 cm augumā. Viņi visi bija tērpušies melnās drēbēs, viņu sejas aizsedza maskas. Savā starpā viņi sarunājās krievu valodā. Ruks noliedza informāciju par to, ka slepkavas mājā ielaidis pats Rebenoks: pēc viņa sacītā, viņi iegājuši mājā no pagalma puses.

Izmeklētājs atsevišķi atzīmēja ka laupītājiem nebija līdzi speciāli līdzi paņemti ieroči, piemēram, pistole. Rebenoku sasēja ar vadu, savukārt slepkavības ieroča kārtā tika izmantots dēlis, kas tika izlauzts no terases. Vēlāk tā tika atrasta 200 metru attālumā no mājas.

Tika nozagtas dārglietas un dārgu pulksteņu kolekcija. Precīza summa pagaidām nav zināma.

Tāpat Ruks paziņoja, ka māja nebija aprīkota ar novērošanas kamerām, savukārt signalizāciju mājas saimnieki ieslēdza reti, tikai gadījumos, kad devās prom uz ilgāku laiku. Šoreiz tā nebija ieslēgta. Viņš aicināja visus rūpēties par sava mājokļa drošību.

Iepriekš Valsts policijā paziņoja, ka izskata arī versiju par slepkavību, kas saistīta ar nelaiķa profesionālo darbību.

IeM vadītājs Sandis Ģirģens atzīmēja, ka pēdējo gadu laikā Latvijā šī ir jau trešā advokāta slepkavība, tādēļ ir jāizdara viss, lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes. Šī nozieguma atklāšana kļūs par tiesībsargājošo iestāžu profesionālisma pārbaudi.

Ik gadu Latvijā tiek aplaupītas 20-28 mājas, taču aplaupīšanas ar slepkavībām notiek reti, atgādināja Valsts policijas priekšnieka v.i. Juris Šulte.

16
Tagi:
slepkavība, policija
Pēc temata
Lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes: ministrs komentēja advokāta Rebenoka slepkavību
Ieva Jaunzeme

Paši sevi apzogat: VID vadītāja iesaka meklēt normālus darba devējus

6
(atjaunots 17:24 21.09.2020)
Tie, kam algu izsniedz "aploksnēs", vidēji slimības lapas pabalstos saņem par 400 eiro mazāk, nekā tie, kas maksā sociālās iemaksas, pastāstīja VID direktore.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. "Aplokšņu" algu līmenis Latvijā joprojām paliek liels, tādēļ valsts ievāc par 17% – par 600 tūkstošiem eiro – mazāk darbaspēka nodokļos, nekā varētu, pastāstīja Latvijas Radio intervijā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme. Šeit tiek ņemti vērā ienākumu nodoklis un sociālās apdrošināšanas iemaksas.

VID mēra nodokļu plaisu jau septiņu gadus. Pakāpeniski tā samazinās, taču ļoti lēni.

"Mēs esam nedaudz iestiguši 17%. Protams, ir samazinājums par procentdaļām, bet mēs netiekam vismaz līdz 16%," pastāstīja VID vadītāja.

Pēc Jaunzemes teiktā, tas skaidrojams ar vairākiem faktoriem: makroekonomisko situāciju valstī, nodokļu nomaksas kultūru, nodokļu sistēmas īpatnībām.

"Attiecībā uz valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu liela loma ir tieši nodokļu samaksas kultūrai valstī. (…) Ja par citām iemaksām varētu teikt – kā tad tās tiek izmantotas, mēs neuzticamies un tāpēc mēs nemaksājam –, tad sociālās apdrošināšanas iemaksas katrs cilvēks maksā sev," pastāstīja VID ģenerāldirektore.

Saskaņā ar VID aprēķiniem, iedzīvotāji, kuriem alga nāk "aploksnēs", vidēji slimības lapas pabalstos saņem par 400 eiro mazāk, nekā pārējie darbinieki.

"Tas nozīmē, ka cilvēks te un tagad sevi apzog, vienojoties ar darba devēju. Par "māmiņalgām" ir tieši tāda pati korelācija.

Ja cilvēks saka, ka nav citas izejas, es varu pateikt – ir Latvijā pietiekams skaits ļoti normālu darba devēju, kuriem pat prātā nenāk kaut ko tādu darīt," piebilda ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore.

Viena no nozarēm, kur situācija ir uzlabojusies, ir celtniecība, kur tika noslēgta ģenerālā vienošanās par minimālās algas palielināšanu. Pēc Jaunzemes domām, šāda vienošanās ir nepieciešama arī sabiedriskās ēdināšanas nozarē.

Tāpat VID mēra plaisu pievienotās vērtības nodokļa nomaksā, un šeit situācija ir ievērojami uzlabojusies – tā sarukusi no 30% pirms septiņiem gadiem līdz 9%, un tas ir vidējais rādītājs Eiropas Savienībā. Tas nozīmē, ka arvien mazāk uzņēmēju izvairās no PVN nomaksas. Pēc Jaunzemes sacītā, ar šādu rezultātu var lepoties.

6
Tagi:
nodokļi, Valsts ieņēmumu dienests
Pēc temata
Par nodokļu reformu: sociālā nodeva 5%, akcīžu celšana, neapliekamais minimums 350 eiro
Kur ņemt naudu jaunām nodevām: ierosināts ierobežot nodokļu pieaugumu mazajām saimniecībām
Reirs pastāstīja, kāda būs nekustamā nodokļa likme pēc kadastra reformas
Jauno nodokļu kanibāliskā loģika: kā iznīcināt mikrouzņēmumus