Suiti

Suiti pret reformu: Alsungas novads nav gatavs apvienoties

34
(atjaunots 08:52 26.06.2020)
Iepriekšējās administratīvi teritoriālās reformas laikā suitiem izdevās aizstāvēt savas tiesības uz atsevišķu novadu.

RĪGA, 26. jūnijs – Sputnik. Alsungas novadā dzīvojošie suiti joprojām nav samierinājušies ar to, ka administratīvi teritoriālās reformas ietvaros viņus apvienos ar Kuldīgas novadu, vēsta LTV7 raidījums "Šodien vakarā".

Suiti ir etniska grupa, kura dzīvo Latvijā galvenokārt Alsungas novada un kaimiņu pašvaldību teritorijā. Suiti ir saglabājuši savas īpašās tradīcijas, valodu un dziedāšanas stilu.

Kopš pērnā gada rudens suitu dziesmas sākušas skanēt protestu akcijās pret administratīvi teritoriālo reformu.

Jāsaka, ka Alsungas pašvaldība visaktīvāk uzstājās pret reformu, pieprasot vai nu saglabāt novada autonomiju, vai arī izveidot jaunu, Suitu novadu. Pērnā gada augustā Alsungas novada domes deputāti vienkārši aizgāja no tikšanās ar vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci, jo tā arī nesaņēma atbildi ne uz vienu no saviem jautājumiem.

"Šobrīd savā novadā mēs paši varam vēlēt deputātus, pulcēties kopā un pieņemt lēmumus, ko mēs darīsim, kurā virzienā jāiet. Otrkārt, neviens nevar mums apstiprinoši pateikts, ka pēc šīs reformas noteikti kļūs labāk. Neviens nevar garantēt, ka nauda, kuru mēs šeit pelnām, neaizies uz centru," uzsvēra Daiga Kalniņa, Alsungas novada domes vadītāja.

Tāpat novadā nav pārliecināti, ka jaunajā domē spēs iekļūt kaut vai viens Alsungas pārstāvis.

Nacionālā apvienība iepriekš piedāvāja izveidot vienotu kultūrvēsturisko telpu suitiem, taču citā formātā: pievienot Kuldīgas novadam Ventspils novadā esošo Jūrkalnes pagastu. Šo ideju atbalstīja arī Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa.

Atzīmēsim, ka suiti aizstāvēja savas tiesības neapvienoties ar citiem novadiem arī 2009. gada administratīvās reformas gaitā. Toreiz, lai nepieļautu Alsungas sadali, suiti piedraudēja uz dienu izsludināt savu neatkarību no Latvijas un paziņot par neatkarīgas valsts izveidi.

34
Tagi:
novadu reforma
Pēc temata
Novadu reforma ir sašķēlusi Latviju: kur ar Pūces projektu ir neapmierināti visvairāk
Kariņa recepte: kā sadalīt divus miljardus eiro
Pašvaldības palīdzēs prezidentam izbrāķēt novadu reformu
Naudas maz, mirst pārāk agri: EK atkal aizrāda Latvijai par trūcīgo veselības aprūpi
Salaspils

Kur krievu kultūra ir lieka: Salaspils vadība aizliegusi krievu Kultūras namu

10
(atjaunots 07:01 09.03.2021)
Salaspilī izcēlies skandāls: pilsētā, kur vairāk nekā puse iedzīvotāju ir krievvalodīgie, vietējās varas likvidējušas krievu Kultūras namu.

RĪGA, 9. marts — Sputnik, Jevgēņijs Leškovskis. Partija "Vienotība", kuras biedrs ir Latvijas premjerministrs, kārtējo reizi nodemonstrējusi savu naidīgo attieksmi pret visu krievisko. Republikā izvērsies diezgan skaļš skandāls, tagad – Salaspilī — pilsētā, kur vairāk nekā puse iedzīvotāju ir krievvalodīgie. Vietējā dome, kurā pie varas ir "Vienotība", likvidējusi krievu Kultūras namu. Pie tam KN "Enerģētiķis" zem viena jumta mitinājās daždažādi interešu klubi un sekcijas, kurās nodarbojās bērni, pensionāri un dažādu sociālo grupu pārstāvji līdz pat cilvēkiem ar invaliditāti.

Salaspils iedzīvotāji, protams, cenšas aizstāvēt savu Kultūras namu, bet pagaidām bez īpašiem panākumiem: dažus klubus un sekcijas, kā arī deju un dziesmu kolektīvus uz laiku piemitināja pilsētas latviešu KN, lai gan tā, protams, ir maza daļa no bijušā vēriena un daudzveidības.

Pilsētniekus atbalsta Latvijas Krievu Savienības pārstāvis Aleksandrs Prutkovs, bijušais Salaspils domes deputāts, bet tagad, kā viņš pats sev sauc, ikdienišķs aktīvists un sabiedriskais darbinieks. Lūk, ko viņš pastāstīja Sputnik Latvija korespondentam.

"Mūsu pilsēta nosacīti sastāv no divām daļām. Viena no tām — "Enerģētiķu ciemats" pārsvarā ir krievvalodīga. Tur arī atradās krievu Kultūras nams. Tā nojaukšanu pilsētas vara izplānoja visai pamatīgi: nolīgtais būvprojektu izstrādes uzņēmums "nejauši" neņēma vērā ēkas fasādes nobrukuma risku, nesošo konstrukciju demontāžas laikā," uzskata Aleksandrs Prutkovs.

Dome jau ilgu laiku greizi skatījās uz krievu Kultūras namu: sākumā to slēdza, tā teikt, "uz laiku" — daļēji nosūtot personālu "atvaļinājumā", bet daļēji iekārtojot vienīgajā atlikušajā pilsētas KN "Rīgava", bet tad pilnīgi fiziski un juridiski iznīcināja Kultūras namu "Enerģētiķis"

Krievu KN, lai gan tas oficiāli nebija par tādu atzīts, turklāt tajā bija daži latviešu kolektīvi – bija iestāde vietējās domes bilancē. Tas izpildīja arī daudzas svarīgas funkcijas, piemēram, kad vajadzēja tikties ar pilsētas iedzīvotājiem dažādu jautājumu risināšanai, tai skaitā organizēt pensionāru sanāksmes. Tur organizēja pilsētas svētku pasākumus krievu valodā - no Masļeņicas līdz vīriešu svētkiem 23. februārī. Bija telpas, kur rīkoja gan izstādes, gan koncertus, un vispār darīja daudz svarīgu un labu lietu.

Kad pilsētas varas iestādes nolems, ka varētu pabeigt uz pusi sagrautās ēkas remontu, lai atjaunotu tur krievu Kultūras namu? Tas ir retorisks jautājums. Varbūt tad, kad pilsētu pametīs pēdējais krievu iedzīvotājs un aizlidos uz Īriju, kur, piemēram, tajā pašā Dublinā ir daži nelieli krievu KN, kurus raksta autors, starp citu, apmeklēja personīgi.

Un, protams, pret Salaspils krievvalodīgo iedzīvotāju attieksme pret pilsētas nacionālo varu arī agrāk bija tāda – visiem ir skaidrs, kāda, taču ar savu lēmumu "Vienotība" noteikti nav cēlusi savu popularitāti pilsētnieku vidū.

10
Pēc temata
Vai Latviju pārvalda koloniālā administrācija, taujā radošā inteliģence
Dombrovskis paskaidroja, kādēļ Latvijas elite domā, ka spēs asimilēt krievus
Runājiet latviski, mīliet krievu valodu: Ušakovs aicina krievus strādāt politikā
Krievu aizsardzība apdraud Latviju? EP atkal strīdas Ždanoka un Melbārde
Tenerife

Latvijā acumirklī tika izpārdotas biļetes lidojumam uz Tenerifi

33
(atjaunots 15:47 08.03.2021)
Latvijas iedzīvotāji momentāni reaģēja uz iespēju aizlidot uz Kanāriju salām un izpirkuši biļetes uz čartereisu līdz Tenerifei, kas tika atjaunots no 5. marta.

RĪGA, 8. marts — Sputnik. Tūrisma operators Novatours piektajā martā atjaunoja iespēju iegādāties biļetes uz reisu līdz Tenerifei, vēsta Mixnews.lv.

Pēc Novatours komunikācijas konsultantes Ievas Salas vārdiem, biļetes uz šo reisu tika uzreiz izpārdotas. Sala norāda, ka tas apliecina Latvijas ceļotāju ilgas pēc ārvalstu ceļojumiem.

Kā paskaidroja Novatours vadītājs Leonīds Močenovs, tūristi no Latvijas ir gatavi pielāgoties striktajiem drošības noteikumiem, lai pēc Latvijas garās ziemas varētu baudīt vasarīgas saules mieru.

Turklāt Novatours uzsver, ka rūpīgi analizējuši visus riskus un pārrunājuši situāciju ar dalībvalstu kompetentajām institūcijām, pirms pieņemt lēmumu par lidojumu atjaunošanu uz Kanāriju salām, jo viņu prioritāte ir klientu drošība.

Turklāt, pēc Ievas Salas vārdiem, tie tūristi, kuri jau izbaudījuši ārzemju braucienus, apliecināja, ka drošība šādu ceļojumu laikā ir nodrošināta augstākajā līmenī. Pie tam ierobežojumi netraucē atpūsties.

Tūrisma operators tomēr aicina visus tūristus rūpīgi apsvērt riskus, ievērot noteikumus un ņemt vērā ieteikumus.

Atgādinām, ka Civilās aviācijas aģentūrā iepriekš tika paziņots, ka Latvija ir vienīgā ES valsts, kurā ir spēkā aviosatiksmes aizliegums ar trešajām valstīm.

Aizliegums lidot uz trešajām valstīm no lidostas Rīga nemaz nenozīmē, ka Latvijas iedzīvotāji neceļo, viņi tik atrod apvedceļus - visbiežāk caur Viļņu vai Polijas lidostām. Pēc aģentūras rīcībā esošajām ziņām, katru nedēļu tā rīkojas aptuveni 600 cilvēku. Piemēram, no Viļņas Latvijas iedzīvotāji lido ne tikai uz Kijevu un Minsku, bet arī uz Ēģipti un Turciju.

Atpakaļ ceļotāji atgriežas no Viļņas caur sauszemes robežu.

Tādējādi Rīga zaudējusi savu tranzīta mezgla statusu starp Austrumiem un pārējo pasauli. Tranzīta pasažierus pārņēma Viļņa.

Bet nacionālais pārvadātājs airBaltic sola, ka, tiklīdz pandēmija beigsies, no Rīgas tiks atjaunoti lidojumi 70 virzienos.

33
Tagi:
tūrisms, tūristi, Latvija
Pēc temata
"Bardaks": tūrisma operatori nesaprot aizliegumu airBaltic lidojumiem
"Valdība stāsta muļķības": kāpēc Latvijai nav izredžu uz ekonomikas augšupeju
Eksperts izteica prognozi par to, kad gaidāma tūrisma atsākšana Latvijā un Eiropā
Tūrisms: ja gribat mūs izputināt, tad vismaz brīdiniet