Jūras velšu zupa, foto no arhīva

Gardēžu svētki: Rīgas restorānu nedēļa izvedīs no komas tūrisma industriju

100
(atjaunots 10:05 24.06.2020)
Galvaspilsētā tuvojas Rīgas restorānu nedēļa, kura norisināsies no 29. jūnija līdz 12. jūlijam; jau šobrīd ir zināms, kāds ir visizsmalcinātākais ēdiens, kas tiks piedāvāts viesiem.

RĪGA, 24. jūnijs – Sputnik, Simona Aleksejeva. Pēc ilgstoša klusuma Latvijas iedzīvotājus sagaida aktīva Rīgas restorānu nedēļa, kura notiks no 29. jūnija līdz 12. jūlijam. Par savu dalību projektā jau ir paziņojušas 32 galvaspilsētas iestādes, tai skaitā "3 pavāru restorāns "Tam labam būs augt!"", "Dome", "Kaļķu vārti" un citi. Četrpadsmit dienu garumā galvaspilsētas labākās iestādes priecēs ar trīs ēdienu ēdienkartēm par patīkamām cenām – 20 vai 25 eiro. Svarīga nianse: lai piedalītos gardēžu svētkos, būs jāveic iepriekšēja rezervācija. Restorānu ēdienkarte ir publicēta portālā liveriga.com.

Trends: bet kas ir pavārs?

Restorānu nedēļa tiek rīkota Rīgas Tūrisma attīstības biroja nesen iesāktās informatīvās kampaņas "Rīga bez tevis – nav Rīga!" ietvaros. Tās mērķis ir atklāt cilvēkiem jaunas interesantas vietas Latvijas galvaspilsētā, kā arī izvest no krīzes apkalpošanas nozares tūrisma industriju. Vieni no galvenajiem šīs kampaņas personāžiem ir Rīgas restorāni un kafejnīcas, ilggadēji "Live Rīga" partneri.

Vienā no nesenajiem Rīgas Tūrisma attīstības biroja vebināriem noskaidrojās, ka potenciālos klientus šāda personificēta pieeja šodien piesaista daudz vairāk, nekā visādi skaisti mārketinga vārdiņi. Starptautiskās asociācijas World Food Travel direktors Eriks Volfs uzsvēra, ka gastrotūrisms pārvērties vienā no vadošajiem trendiem: "Interese par ēdieniem un dzērieniem turpina pieaugt. Divas trešdaļas ceļotāju uzskata, ka šodien tie ir svarīgāki, nekā pirms pieciem gadiem. 53% cilvēku dodas ārzemju braucienos, lai iepazītos ar jaunām garšām. Savukārt 64% vietējo iedzīvotāju izrāda interesi par autentiskām kulinārijas tradīcijām."

Tieši šī kategorija šodien rada īpašu interesi – ir īstais laiks attīstīt iekšējo tūrismu un pētīt Latvijas gastronomisko daudzveidību laikā, kad ārzemnieku skaits ir neliels. Pēc eksperta domām, šodien cilvēki vairs tik viegli neuzķeras uz mārketinga stiķiem – terminiem "lokālais" un "autentiskais". Viņus daudz vairāk interesē reālas personības, kas stāv aiz ēdienu gatavošanas – pavāri, viņu vārdi un sejas, pieredze un sasniegumi.

Sociālo tīklu ietekme uz restorānu izvēli šodien ir ievērojami mazinājusies – Facebook tagad ieklausās par 30% mazāk cilvēku. Prioritāte ir nostāstiem un personīgajām rekomendācijām no draugiem WhatsApp un Viber ziņapmaiņas lietotnēs. Tādēļ tā saucamais "personal touch" mūsdienās gūst virsroku itin visā.

Latvijas delikateses: eklērs ar reņģēm un buka belašs

"Nav noslēpums, ka viesmīlības nozare ir viena no tām, kas šo pēdējo mēnešu laikā cietusi vissmagāk, tāpēc brīdī, kad restorāni nesen ir vēruši savas durvis un ar nepacietību gaida apmeklētājus, ir īstais laiks Restorānu nedēļām. Šoreiz gardēžu svētki norisināsies divas nedēļas, lai varētu apkalpot visus viesus, kā arī piesaistīt vairāk kaimiņvalstu tūristu. Restorānu nedēļas laikā lūdzam cilvēkus būt saprotošiem, ja rezervāciju nevar veikt vēlamajā laikā katru dienu – restorāni vēl atkopjas no krīzes ierobežojumiem," stāsta Rīgas Tūrisma attīstības biroja valdes priekšsēdētājs Jānis Jenzis.

Restorānu nedēļas laikā darbojas tikai divas cenas – 20 un 25 eiro. Trīs ēdienu ēdienkarti 20 eiro vērtībā piedāvā restorāni "AC Lounge", "Annas dārzs", "B-Bārs restorāns", "Bon Vivant", "Čarlstons", "Čemodāns", "Duvel’s Pub", "Easy Wine", "Elements", "Ferma", "Hercogs Ķīpsala", "Key to Riga", "Laivu centrs", "Le Sommet", "Moltto Grill&Wine", "Mākslas muzeja restorāns", "Neiburgs", "Niklāvs", "Osta", "OZO restorāns", "Panorāma" un "Tinto".

Savukārt 25 eiro kategorijā piedalās restorāni "3 pavāru restorāns "Tam labam būs augt!", "Dome", "Entresol", "Forest", "Garage", "Kaļķu vārti", "Kolonāde.Mūsu stāsti…", "Restorāns 3", "St. Petrus" un "Stage 22".

Rīgas restorānu nedēļas izsmalcinātāko piedāvājumu vidū ir ar kūpinātu reņģu krēmu un kraukšķīgām jūras zālēm pildīts sāļais eklērs, buka belašs un vītinātu biešu velingtons.

100
Pēc temata
Baltkrievija kopā ar Latviju un Lietuvu attīstīs gastronomiskos maršrutus
Ka tik atpakaļ neslēdz: kā viesmīlības industrijā uztvēra robežu atvēršanu
Desmitiem uzņēmumu var slēgt durvis: restorāni lūdz samazināt nodokļus
Covid-19 eksprestestēšana, foto no arhīva

Iztaisīs divās dienās ar nosūtījumu: Latvijā maina Covid-19 testēšanas kārtību

5
(atjaunots 19:57 20.10.2020)
Bez maksas Covid-19 testu varēs veikt tikai tie, kas būs saņēmuši ārsta nosūtījumu, turklāt Veselības ministrija sola samazināt gaidīšanas laiku analīžu nodošanai līdz divām dienām.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvijas Veselības ministrija tuvākajā laikā plāno izmainīt Covid-19 testēšanas kārtību. Turpmāk, lai nodotu analīzes, būs nepieciešams ģimenes ārsta vai slimnīcas speciālista nosūtījums, vēsta Тvnet.lv.

Pēc Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktores Santa Līviņas sacītā, šāds solis ir jāsper, lai atrisinātu izveidojušos rindu problēmu.

Līviņa paskaidroja, ka šobrīd daudzi Latvijas iedzīvotāji, kuriem nav Covid-19 simptomu, vienalga vēlas veikt Covid-19 testu. Rezultātā laboratorijas saskaras ar paaugstinātu slodzi, bet klientiem ilgāk nākas gaidīt iespēju nodot analīzes.

Lai samazinātu rindas un gaidīšanas laiku līdz divām dienām, Veselības ministrija piedāvā veikt bezmaksas Covid-19 testus tikai ar ārsta nosūtījumu.

Pašlaik Latvijā koronavīrusa testu par brīvu var veikt ikviens gribētājs, iepriekš piesakoties pa tālruni 8303.

Vakar tika ziņots, ka diennakts laikā tika veikts 4171 Covid-19 izmeklējums. Tika reģistrēti 115 jauni inficēšanās gadījumi, vēstīja Slimību profilakses un kontroles centrs. Trīs cilvēki ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi nomira – viņu vecums bija starp 65 un 85 gadiem.

5
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Pēc temata
"Vai nav citas slimības?": Covid dēļ pacients ar insultu nonācis slimnīcā pēc divām dienām
Kas nopircis biļetes? Latvijas opera atceļ izrādes Covid-19 dēļ
Žurnālisti šokējusi dīvainā reakcija par sievietes nāvi no Covid-19
Nedēļas statistika: 50 cilvēki saslimuši ar Covid-19 pēc kora mēģinājuma
Ūdens attīrīšanas iekārta, foto no arhīva

Ūdenstilpēs Latvijā atrasts liels daudzums bīstamu farmaceitisko līdzekļu

10
(atjaunots 20:17 20.10.2020)
Pētījums rāda, ka ūdenstilpēs valstī atrodami tādi farmaceitiskie līdzekļi, kā metoprolols un ibuprofēns vērā ņemamā koncentrācijā.

RĪGA, 20. oktobris — Sputnik. Starptautiskais pētījums "No farmaceitiskajām vielām tīri ūdeņi" noslēdzies ar visnotaļ skumjiem slēdzieniem, stāsta Mixnews.lv, atsaucoties uz "Latvijas avīzi".

Pētījuma gaitā noskaidrojies, ka apkārtējā vidē nonāk farmaceitiskie līdzekļi un attīrīšanas iekārtas nespēj no tiem pasargāt upes, ezerus un jūru Latvijā.

Zinātnieki uzskata, ka šogad apkopotie dati ir ļoti satraucoši, jo tamlīdzīgs sārņvielu saturs var būtiski ietekmēt dzīvos organismus un augus.

Pētnieki pieprasa informācijas publiskošanu par iespējamo kaitējumu dabai un iesaka mācīt cilvēkus pareizi utilizēt medikamentus. Vienlaikus vajadzētu pilnveidot tehnoloģijas, ar kuru palīdzību tiek attīrīti notekūdeņi.

Starptautiskais pētījums parādījis, ka upēs, piekrastes ūdeņos, izgāztuvēs, zivsaimniecībās, komunālajos un veselības aprūpes iestāžu notekūdeņos, kā arī dūņās un augsnē atrodamas 75 aktīvas farmaceitiskās vielas.

Attīrīšanas iekārtu nepilnības dēļ ūdeņos visbiežāk nokļūt tādi medikamenti, kā metoprolols – tā maksimālā koncentrācija notekūdeņos sastādījusi 2,1 mikrogramu uz litru, un ibuprofēns – tā reģistrētā koncentrācija ūdenī pārsniedz pat 44 mikrogramus uz litru – šis rādītājs ir ļoti augsts.

Iepriekš Sputnik Latvija jau vairākkārt vēstījis par nezināmu vielu noplūdēm Latvijas ūdenstilpēs. Pēdējo reizi incidents reģistrēts Rīgā – plankums Daugavā sasniedza 500 kvadrātmetrus, divās vietās tika uzstādītas absorbējošās bonas.

2020. gadā konstatēts arī rekordliels piesārņojums pludmalēs. Pētnieki atzīmēja, ka vidēji 100 metrus garā pludmalē atrodamas 254 vienības dažādu atkritumu.

Kampaņas "Mana jūra" ietvaros ekoaktīvisti lielāko daudzumu atkritumu savāca jūrmalā pie Kolkas raga, bet Daugavgrīvas pludmale, kas ilgus gadus ieņēma antilīdera vietu piesārņojuma ziņā, šogad ierindojusies otrajā vietā.

10
Tagi:
ekoloģija, ūdens, Latvija
Pēc temata
Igaunija un Latvija kopīgiem spēkiem cīnīsies ar Baltijas jūras piesārņošanu
Benzīns, ne ūdens: ezers Rīgā piesārņots ar naftas produktiem
Pasaules ūdens diena: ūdens piesārņojums Latvijā ir vidējs
ES var piespriest sodu Lietuvai par gaisa piesārņošanu