Naudas maks. Foto no arhīva

"Pierādiet, no kurienes nauda": banka atstājusi skolotāju bez atvaļinājuma naudas

269
(atjaunots 19:48 19.06.2020)
Pedagoģe pirmajā atvaļinājuma dienā palikusi bez naudas, jo bankai šķita, ka pārskaitījums esot aizdomīgs, un tā bez brīdinājuma bloķēja viņas bankas karti.

RĪGA, 20. jūnijs — Sputnik. Nepatīkamā situācijā nonākusi kāda skolotāja – pirmajā atvaļinājuma dienā viņa palikusi bez naudas. Banka bloķējusi viņas norēķinu karti un ieteikusi pierādīt finanšu izcelsmi. Savu sašutumu sieviete pauda Twitter.

"Darbs ieskaitīja atvaļinājuma naudu, banka nobloķēja karti. Tagad jāiet klātienē pierādīt, no kurienes un kāpēc man ir nauda. Esi sveicināta atvaļinājuma pirmā diena!" sarkastiski pastāstīja Liene.

​Komentētāji izteica pieņēmumus, kāda iemesla dēļ finanšu iestāde bloķējusi klientes karti.

Teroristi no skolas

"Laikam bankā figurē kā aizdomīga persona...atmazgā naudu un sponsorē teroristus," izteica versiju Dzintars.

​"Ja nauda ienāk no darba devēja, kurš ir regulāri veicis transfērus, to nevar uzskatīt par high risk, un nav nekas jāpierāda. Bankas nolaidība un neprofesionālisms, monitorējot klientus. Uzreiz bankā uz vietas iesniedz sūdzību un CC to uz FKTK," deva padomu lietotājs A.Ozo.

​​"Man tas pats bija ar Swedbanku. Man paskaidroja, ka, ja summa ir lielāka par noteiktu ciparu, tad viņi stopē visus. Bija jāskaidro un jāpieliek papīri. Skumji, bet savādāk naudu nedabūsi," par savu pieredzi pastāstīja Vjačeslavs Matvejevs.

​Tomēr izrādījās, ka vienīgie "teroristi", ko varētu finansēt Liene ar savu algu, ir mazi bērni.

"Ar skolotājas algu es tikai savus mazgadīgos teroristus varu nofinansēt," attauca sieviete.

​​"Stulbākais, ka deviņos no rīta vēl varēju norēķināties, 10os bez brīdinājuma karte jau bija bloķēta, jo ieskaitītā summa pārsniedza norādīto limitu. Kas man šķiet muļķīgi, jo naudu skaitīja darba devējs - skola, norādot, par kādu periodu," sūdzejās skolotāja.

​Liene atcerējās, ka bija spiesta aizpildīt anketu bankā "Citadele", lai palielinātu kontā norādīto limtu. Pēc tam banka izsniegusi viņai jaunu bankas karti, nu vairs nevaicājot, no kurienes nāk nauda. Veco bankas karti atbloķēt nav bijis iespējams, skolotāja pastāstīja.

Par laimi, incidents atrisinājies, tomēr, pēc Lienes domām, tāda bankas politika nekur neder. Viņa pat nopriecājās, ka šogad nav varējusi nekur aizbraukt atvaļinājumā.

"Mēs tieši par to spriedām vakar. Ja nebūtu pasaulē kovids, tad mēs aizvakar būtu aizlidojuši brīvdienās un vakar palikuši bez naudas," viņa bija sašutusi.

Pārejam pie skaidrās naudas

Citi komentētāji atzīmēja, ka Latvijā strādājošo banku neadekvātā reakcija jau daudzus spiedusi atteikties no sadarbības ar tām un pāriet pie skaidrās naudas.

"Par to (banku – red.) it kā runāja, ka esot mazāk apdauzīta kā pārējās, jo amīšu, bet izrādās, ka visas vienādas.. Jāmigrē uz skaidro. Man tā viens paziņa - kā saņem algu, tā bankomātā noņem. Saku, ka neērti taču, šis- toties bez pārsteigumiem," ieteica Viktors Silkalns.

"Man daudzi pazīstamie ir pārgājuši uz skaidru naudu, bet man tas šķiet tik neērti!" iebilda Liene.

​Atgādināsim, ka pērn Latvija nonāca naudas atmazgāšanas skandāla centrā un tai draudēja "pelēkais saraksts", kurā iekļūst valstis, kas nespēj tikt galāļ ar naudas atmazgāšanu, piemēram, Sīrija, Pakistāna un Jemena.

Lai nenokļūtu "pelēkajā sarakstā" un saglabātu ārvalstu investīcijas, Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) spera radikālus soļus valsts finanšu sektora "tīrīšanai".

Galu galā pēdējā gada laikā ārvalstu kapitāla daļa Latvijas bankās kritusies divkart. Triju gadu laikā no Latvijas finanšu sektora aizkgājuši desmit miljardi eiro.

Pēdējā gada laikā gan privātajiem klientiem, gan juridiskajām personām izvirzītas krietni stingrākas prasības. Situācija ar kontiem bankās like klientiem atvērt kontus citu valstu bankās. Visbiežāk tiek izraudzītas bankas kaimiņvalstīs.

269
Tagi:
nauda, bankas, Latvija
Pēc temata
Redzeslokā ir katrs piektais: nauda bēg no Latvijas, bet VID tik plāta rokas
Banku "dāsnums": kā Latvijā palīdz kredītņēmējiem
Politico: skandināvu bankām būs grūti atmazgāt savu imidžu
Mediķiem veltītā statuja pie Mākslas muzeja Rīgā, foto no arhīva

Cipule: mediķi ir noguruši un gaida atbalstu

7
(atjaunots 14:18 19.10.2020)
Mediķiem vajadzīgs psiholoģiskais atbalsts, arī no iedzīvotāju puses, kā arī valstī noteikto ierobežojumu ievērošana.

RĪGA, 19. oktobris — Sputnik. Mediķi Latvijā jau vairāk nekā pusgadu strādā paaugstinātas slodzes apstākļos, atgādināja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule intervijā Latvijas Radio.

Viņa atzīmēja, ka pavasarī, sākoties pirmajam Covid-19 vilnim, mediķi juta sabiedrības atbalstu – cilvēki aicināja viens otru palikt mājās, organizēja dažādas akcijas.

Cipule konstatēja, ka tagad vērojams pretējais – attieksme ir pavisam citāda, lai arī pašiem mediķiem ir daudz grūtāk pārdzīvot šo laiku.

Viņa atzina, ka mediķu noskaņojumu pasliktina fakts, ka nav zināms, cik ilgi turpināsies situācija ar Covid-19 un ko tā nesīs. NMPD, stacionāros, pieņemšanas nodaļās un laboratorijās darba apstākļi ir sarežģītāki, mediķi ir spiesti izmantot nopietnākus aizsardzības līdzekļus.

"Mums pašlaik ir vajadzīgs sabiedrības atbalsts – psiholoģisks, morāls, visa veida novērtējums par to, lai mēs varētu tā labi turpināt," teica Cipule.

Viņa norādīja, ka labākais atbalsts mediķiem – nenoliegt ieviesto ierobežojumu efektivitāti un ievērot tos.

Nepieciešamība nēsāt maskas un ievērot citus ar Covid-19 saistītos ierobežojumus patiešām ir sašķēlusi sabiedrību. Baltijas valstu līderi aicināja pilsoņus ievērot sociālo distanci, nēsāt maskas, izmantot dezinfekcijas līdzekļus, mazgāt rokas un ievērot citas higiēnas normas, bet Rīgas mērs Mārtiņš Staķis organizēja konkursu par labāko pašiņu maskā.

Savukārt neatkarīgais deputāts Aldis Gobzems atteicās nēsāt masku un aicināja veselības ministri Ilzi Viņķeli demisionēt. Savukārt sporta pārstāvji pauda neizpratni par ierobežojumiem sporta nodarbībām.

7
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Naudu spekulantiem, bet ne mediķiem: Latvija ir gatava neierobežoti finansēt airBaltic
Mediķu arodbiedrības vadītājs no jauna pieprasījis Viņķeles demisiju
Latviešu izcelsmes ārsts sola mediķu aizplūšanu un pats arī brauc prom
Kariņš: mediķiem varētu pacelt algas, ja visi samaksās sociālās iemaksas
Vīruss-izspiedējs, foto no arhīva

Valsts policija vēlas algot hakerus. Cik viņiem maksās?

12
(atjaunots 13:28 19.10.2020)
Valsts policijas jaunais priekšnieks Armands Ruks pastāstīja, ka iestādei jāpaplašina potenciāls cīņā ar kibernoziegumiem, tomēr var izrādīties, ka jaunie darbinieki ar sporta normatīviem galā netiks. Ruks nosauca arī algu slieksni.

RĪGA, 19. oktobris — Sputnik. Aizvadītajā nedēļā amatā ieceltais Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks sola radikālas pārmaiņas organizācijas darbā. Intervijā telekanālam TV3 viņš skāra arī kibernoziedzības apkarošanas jautājumu.

Ruks atklāja, ka jau tagad policijā ir analītiķi, kas prot strādāt ar jaunajām tehnoloģijām, tātad iestāde spēj cīnīties ar noziedzniekiem pat "darknetā". Tomēr viņš gribētu nākotnē paplašināt potenciālu cīņai ar kibernoziedzību, piesaistot hakeru līmeņa speciālistus. Viņiem, iespējams, tiks izvirzītas vājākas prasības no fiziskās sagatavotības viedokļa.

"Mēs nevaram prasīt, lai katrs šāds cilvēks ar tādām zināšanām specifiskām nokārtotu sporta normatīvus. Viņam varbūt ir līka mugura un nav tās fiziskās spējas tik labas, bet galva ir ļoti attīstīta tieši tajā virzienā," konstatēja Ruks.

Viņš piebilda, ka policijai vajadzīga iespēja nodrošināt "baltajiem hakeriem" atbilstošu algu.

"Pēc neoficiālām ziņām tāds labs speciālists ir gatavs strādāt no 2000 uz rokas.

Ar tām vecajām metodēm tikai vairs nevar strādāt. Tās arī ir svarīgas, un viņus arī dod savu pienesumu, viennozīmīgi, bet ir mums interneta vide," paskaidroja Ruks.

Iepriekš jau Aizsardzības ministrija vairākkārt izvērtējusi jautājumu par Latvijas hakeru mobilizāciju darbam valsts labā. Šī gada sākumā ministrs Artis Pabriks pastāstīja, ka plāno veidot informatīvās drošības nodaļu katrā Zemessardzes bataljonā.

12
Tagi:
hakeri, Latvijas policija
Pēc temata
Nāciet iekšā, atvērts: Latvija bezcerīgi atpalikusi kiberaizsardzībā, noskaidroja ANO
Pilsoņu kiberkarš Latvijā
Kiberzemessardze vēlas mobilizēt Latvijas hakerus
Saeimas neatkarīgais deputāts, Budžeta komisijas loceklis Vjačeslavs Dombrovskis, foto no arhīva

Dombrovskis: budžeta sastādītāji nespēj pārvaldīt valsti

0
(atjaunots 18:08 19.10.2020)
Valdībai izdevies atrast naudu mediķu algu celšanai tikai uz pašvaldību izdevumu apšņāpšanas rēķina.

RĪGA, 19. oktobris — Sputnik. 2021. gada budžets liecina par izmisumu un valdības nespēju vadīt valsti, uzskata Saeimas neatkarīgais deputāts, Budžeta komisijas loceklis Vjačeslavs Dombrovskis. Savas domas viņš atklāja radio Baltkom ēterā.

Aizvadītajā nedēļā, kad Saeima nobalsoja par budžeta paketes nodošanu komisijām, Dombrovskis savā lapā Facebook pastāstīja:

"Es cenšos katram budžetam atrast kādu ietilpīgu apzīmējumu. Tādējādi 2020. gada budžeta projekts bija (vēlētāju) "uzmešanas budžets". 2021.gada budžeta projektu es sauktu par "izmisuma budžetu".

Kāpēc? Paskaidrošu nākamnedēļ".

Radio ēterā viņš paskaidroja, ka budžeta projekts nepārprotami liecina – Latvijas valdība nekontrolē situāciju valstī.

"Jātniekam ir jāsēž zirgā, jākontrolē situācija. Citādi viņš ir zem zirga vēdera. Šis budžets skaidri liecina, ka jātnieks ir zem zirga. Zirgs viņu nes nezināmā virzienā," teica deputāts.

Pēc viņa vārdiem, mediķu algu palielināšanai 2021. gadā valdošie atraduši naudu, vienkārši pārvelkot deķi no pašvaldībām.

"Ilgus gadus bija ienākumu nodokļa sadales proporcija: 80% - pašvaldībām, 20% - valstij. Tā nemainījās pat 2008.-2009. gg. smagajā krīzē. Šodien mēs redzam, ka valdība palielinājusi savu daļu līdz 25% un tā sameklējusi naudu mediķu algām," piezīmēja Dombrovskis.

Politiķis atzīmēja, ka visi lēmumi par pabalstu celšanu, pēc būtības, ir piespiedu kārtā pieņemti, jo šogad Satversmes tiesa pēc tiesībsarga Jura Jansona prasībām novērtēja, cik adekvāta ir sociālās aizsardzības sistēma valstī un atzina, ka Satversmei tā neatbilst.

"Otrs svarīgais "izmisuma budžeta" aspekts: visas piemaksas sociālajā sfērā ir saistītas ar Satversmes tiesas lēmumiem. Tātad valdība nav gatava palīdzēt bez piespiešanas. Trešais – mikrouzņēmumu nodokļu sistēmas iznīcināšana, ko es prognozēju jau pirms pusgada," teica deputāts.

No 1. janvāra mikrouzņēmums saglabās savu statusu, ja tajā būs nodarbināts tikai 1 cilvēks (īpašnieks), nevis līdz 5 darbinieki, kā agrāk. No 15% līdz 25% pieaugs nodoklis, ko nāksies maksāt no gada apgrozījuma līdz 20 tūkstošu eiro apmērā. No apgrozījuma 20-40 tūkstošu eiro apmērā gadā nāksies maksāt 40%. Pārsniedzot šo robežu, mikrouzņēmums zaudē savu statusu un pāriet pie darba parastajā nodokļu režīmā.

0
Tagi:
Latvija, budžets, Vjačeslavs Dombrovskis
Pēc temata
Nabadzība saglabāsies, nevienlīdzība pieaugs: deputāts vērtē 2021. gada budžeta projektu
Jurists: Latvija 30 gados iedzinusi postā ekonomiku un var palikt ar pusmiljonu cilvēku
Pacienti ietaupīja 5 miljonus eiro, bet budžeta naudas zālēm atkal nepietiek
"Lieciet mierā kultūru": pie Saeimas norisinājās protesta akcija