Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska

Šuplinska: fizikas skolotāju trūkumu var novērst ar "Tava klase" palīdzību

56
(atjaunots 19:21 17.06.2020)
Skolotāju trūkumu Latvijā izglītības un zinātnes ministre piedāvā novērst ar tālmācību palīdzību un aktīvu vecāku dalību izglītības procesā.

RĪGA, 17. jūnijs – Sputnik. Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska saskata iespējas izmantot tālmācību kanālu "Tava klase" arī pēc ārkārtējās situācijas režīma beigām. Par to viņa pastāstīja radio Baltkom intervijā.

Izglītojošā telekanāla "Tava klase" raidījumu veidošanā, kurš tika translēts kanālos ReTV un Sportacentrs.com, piedalījās vairāk nekā 70 skolotāju. Saskaņā ar Izglītības un zinātnes ministrijas datiem, "Tava klase" raidījumus katru dienu skatījās aptuveni 240 tūkstoši valsts iedzīvotāju.

Pēc Šuplinskas sacītā, šos izstrādājumus vajag un ir jāturpina lietot arī pēc ārkārtējās situācijas režīma beigām.

"Mēs ceram, ka 1. septembrī atsāksim mācības jau skolās. Taču ceram arī uz to, ka dažas lietas pēc pandēmijas paliks. Gatavo videomateriālu izmantošana palīdz daudzveidot procesu, padarīt to personalizētāku, ļauj katram skolēnam pildīt uzdevumus savā tempā. Tas sniegs iespēju mainīt arī apmācību tehniku – skolēns iepazīs materiālu patstāvīgi, savukārt ar skolotāju jau iedziļinās dziļāk, trenē iemaņas. Šobrīd skolotājs stāsta jaunu vielu klasē, bet skolēns mājās cenšas tikt galā ar procesu pats. Bet, protams, tādā pašā formātā projekts "Tava klase" nepastāvēs," pastāstīja ministre.

Turklāt, pēc viņas sacītā, kanāls var tikt izmantots izglītības attīstībai latviešu valodā visā pasaulē, sevišķi valstīs, kur pastāv nacionālas latviešu diasporas.

"Interaktīvi mācību materiāli latviešu valodā ir nepieciešami, mēs to redzam. Piektdienās bija materiāli mazākumtautībām, kur mācības notika igauņu, ukraiņu, poļu valodās. Un tas parādīja, ka platformai ir iespēja atvērt Latvijas izglītības telpu pasaulei. Mēs zinām, ka kanālu lietoja 70 valstīs. Sevišķi tur, kur notiek mācības latviešu valodā. Vācija, Īrija, ASV, Krievija – tur izmantoja kanālu bieži," pastāstīja viņa.

Tāpat, viņasprāt, tālmācības ļauj atrisināt problēmas ar skolotāju trūkumu. Pērn, neilgi pirms 1. septembra, Izglītības un zinātnes ministrija paziņoja, ka Latvijas skolās ir aptuveni 500 vakances. Saskaņā ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta informāciju, Rīgā pirms mācību gada sākuma pietrūka 385 skolotāju. Turklāt vairumam Latvijas skolotāju tuvojas pensionēšanās vecums.

Šuplinska uzskata, ka "Tava klase" palīdzēs aizstāt trūkstošos fizikas un ķīmijas skolotājus, kā arī tikt galā ar mūsdienu dzīves izaicinājumiem, lai gan šajā gadījumā būs nepieciešama aktīva vecāku dalība.

"Daudzi vecāki ceļo, bērni slimo, bet tā būs iespēja atkārtot materiālu citā laikā. Un tu fiziski vari neatrasties klasē. Protams, te pastāv kavējumu riski, to var izmantot arī ļaunprātīgi. Taču bastošanas apkarošana notiek visā Eiropā. Šobrīd kā reiz strādājam pie vienošanās ar vecākiem, lai viņu dalības mācību procesā būtu vairāk," saka Šuplinska.

56
Tagi:
Ilga Šuplinska, Latvija
Pēc temata
Atvieglojiet bērniem tālmācības: LKS pieprasa atjaunot mācības krievu valodā
Vanaga: ar attālinātajām mācībām visi pagaidām tiek galā
Kādus eksāmenus šogad kārtos skolēni
Vladimirs Oļenčenko

Eksperts: obligātais ienākums nomierinātu cilvēkus, tomēr Latvijai nav naudas

4
(atjaunots 11:32 16.01.2021)
Valstij ir jārada apstākļi biznesa un sabiedrības harmoniskai attīstībai, nevis jācer uz kaut kādu ārēju ieplūdumu.

RĪGA, 16. janvāris – Sputnik. Eiropas Savienības valstīs tiek vākti paraksti iniciatīvai ieviest neapstrīdmo bāzes ienākumu. Plānots, ka fiksēto izmaksu apmērs visiem cilvēkiem neatkarīgi no nodarbinātības un ienākumu līmeņa varētu sastādīt līdz 800 eiro.

Diskusija par neapstrīdamo bāzes ienākumu ES ieguvusi "nomierinošu zāļu" formu, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja Krievijas zinātņu akadēmijas Pasaules ekonomikas un starptautisko attiecību institūta Eiropas pētījumu centra zinātniskais līdzstrādnieks Vladimirs Oļenčenko.

"Neapstrīdamā bāzes ienākuma teorija dzimusi, atbildot uz augošo ekonomisko un sociālo nevienlīdzību pasaulē. Pie tam ražošanas digitalizācijas un robotizācijas process rada bažas par bezdarba pieaugumu. Tāpēc radusies neapstrīdam bāzes ienākuma ideja," pastāstīja Oļenčenko.

Eksperts atgādināja, ka iniciatīva praktiski izmēģināta Somijā.

"Runa bija par summām līdz 200 eiro apmērā, un mērogs nebija liels. Valdība izraudzījās apmēram 5% iedzīvotāju, kam deviņus mēnešus tika izmaksāts bāzes ienākums. Eksperiments noslēdzās, tomēr varasiestādes tā rezultātus nepublicēja. Tātad mēs nevaram spriest, vai sistēma ir attaisnojusies," paskaidroja Oļenčenko.

Sakarā ar bezdarba būtisko pieaugumu (Baltijas valstīs – virs 10%) palielinās sociālā spriedze, un diskusijai par iespēju ieviest neapstrīdamo bāzes ienākumu vajadzētu darboties nomierinoši, norādīja eksperts.

"Tomēr faktiski ES valstu budžetos tādu punktu nav, un idejas realizācijai būs vajadzīgi brīvi līdzekļi. Varu pieņemt, ka Baltijas valstīm tās būs dotācijas. Tomēr jāsaprot, ka tās veidojas uz donorvalstu rēķina. Ja neapstrīdamā bāzes ienākuma izmaksas iegūs dotāciju režīmu, no kurienes donorvalstis ņems tam naudu? Tām ir pašām savi bezdarbnieki," sprieda Oļenčenko.

Pēc eksperta domām, pagaidām runas par neapstrīdamo bāzes ienākumu ir nevietā. "Valstij  jārada apstākļi biznesa un sabiedrības harmoniskai attīstībai, nevis jācer uz kaut kādu ārēju ieplūdumu," piezīmēja Oļenčenko.

Оленченко: безусловный доход успокоит людей, но платить не из чего
4
Tagi:
Latvija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Strādā, lai izdzīvotu: finanšu situācija pasliktinājusies pusei Latvijas iedzīvotāju
No pavasara likts lietā sliktākais: ekonomiste par valdības soļiem epidēmijas gadā
Deputāts: uzņēmējiem Latvijā atliek ar skaudību skatīties uz Krieviju un maksāt nodokļus
VID organizēs interneta semināru par izdzīvošanu krīzes apstākļos

Latvija izteikusi pretenzijas BioNTech un Pfizer par koronavīrusa vakcīnu

24
(atjaunots 08:13 16.01.2021)
Latvija ir neapmierināta ar koronavīrusa profilaksei paredzētās vakcīnas piegāžu apjomu samazināšanos, par ko brīdināja ražotāji.

RĪGA, 16. janvāris – Sputnik. Piektdien Latvija līdz ar citām Baltijas un Skandināvijas valstīm vērsusies Eiropas Komsijā ar aicinājumu pieprasīt kompāniju BioNTech и Pfizer skaidrojumus jautājumā par koronavīrusa profilaksei paredzētās vakcīnas piegāžu plānoto apjomu samazināšanu.

Minēto valstu veselības ministri vērsās pie ES veselības un pārtikas drošības komisāres Stellas Kirjakidu ar lūgumu pieprasīt publisku situācijas skaidrojumu par BioNTech/Pfizer vakcīnas piegādēm. Politiķi uzsvēra savlaicīgas piegādes stabilitātes un caurskatāmības lieto nozīmi un konstatēja, ka Lietuvas, Latvijas, Igaunijas, Somijas, Dānijas un Zviedrijas valdības nevar plānot sekmīgu vakcināciju, neieplānojot vakcīnas piegādi.

Iepriekš kļuva zināms, ka amerikāņu kompānija Pfizer samazina vakcīnas piegādes no sava Vācijs partnera BioNTech uz trim līdz četrām nedēļām, ņemot vērā būvdarbus fabrikā Beļģijā, kuru mērķis ir palielināt ražošanas apjomus ilgtermiņa perspektīvā.

Ministri aicināja EK darīt visu iespējamo, lai palielinātu Pfizer/BioNTech vakcīnas ražošanas apjomus un nodrošinātu preparāta partiju sadali atbilstoši iepirkumu līgumiem un sākotnējiem pasūtījumiem. Vēstulē  uzsvērts, ka piegādes problēmas rada nopietnas bažas par vakcinācijas procesa stabilitāti un drošību.

Pie tam EK priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena paziņoja, saņēmusi Pfizer apliecinājumu, ka visu vakcīnas devu piegādes termiņi ES 2021. gada pirmajā trimestrī tiks ievēroti.

"Šodien uzzinājām, ka Pfizer vakcīnas piegādes aizkavēsies. Es nekavējoties sazinājos ar kompānijas vadītāju, kurš man apstiprināja, ka bija aizkavēšanās ar piegādēm, tomēr viņš man apliecināja, ka visas devas, kuru piegāde garantēta pirmajā trimestrī, tiks piegādātas pirmajā trimestrī," teica politiķe preses konferencē Lisabonā.

Viņa pastāstīja, ka Pfizer vadītājs pats strādā pie Covid-19 profilaksei paredzētās vakcīnas piegādes termiņa saīsināšanas un nokavētā laika kompensācijas.

Veselības ministrijas jaunākie dati liecina, ka Latvija saņēmusi 30 255 vakcīnas Comirnaty devas un 1,2 tūkstošus vakcīnu no Moderna. Kopumā kopš pandēmijas sākuma republikā reģistrēti vairak nekā 54 tūkstoši Covid-19 gadījumu, miruši 935 cilvēki.

24
Tagi:
vakcīna
Pēc temata
Kāpēc Latvijas izredzes nodrošināt kolektīvo imunitāti pret Covid-19 nav lielas
Publicēts vakcinācijas tempu grafiks Latvijā, Lietuvā un Igaunijā
Kad visa pasaule sasniegs iedzīvotāju pūļa imunitātes līmeni
Latvijā saņēmusi pirmās "Moderna" vakcīnas

Pirmo reizi ASV vēsturē: Tramps izpelnījies otru impīčmentu

0
(atjaunots 11:33 16.01.2021)
Atkārtota impīčmenta rezultātā Donaldam Trampam varētu aizliegt ieņemt ASV prezidenta posteni līdz mūža galam.

ASV Pārstāvju palāta nobalsojusi par impīčmentu ASV prezidentam Donaldam Trampam. Balsojums noticis nedēļu pēc uzbrukuma Kapitolijam – pašreizējo valsts prezidentu apsūdz par cilvēku musināšanu uzbrukumam. Par prezidenta atstādināšanu nobalsojuši 232 Kongresa apakšpalātqas locekļi, arī desmit Trampa partijas locekļi, pret – 197. Demokrāti vēlas ne tikai atņemt Trampam prezidentūru, bet arī iespēju pretendēt uz Baltā nama saimnieka posteni nākotnē. Par to stāsta mūsu video.

0