Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska

Šuplinska: fizikas skolotāju trūkumu var novērst ar "Tava klase" palīdzību

60
(atjaunots 19:21 17.06.2020)
Skolotāju trūkumu Latvijā izglītības un zinātnes ministre piedāvā novērst ar tālmācību palīdzību un aktīvu vecāku dalību izglītības procesā.

RĪGA, 17. jūnijs – Sputnik. Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska saskata iespējas izmantot tālmācību kanālu "Tava klase" arī pēc ārkārtējās situācijas režīma beigām. Par to viņa pastāstīja radio Baltkom intervijā.

Izglītojošā telekanāla "Tava klase" raidījumu veidošanā, kurš tika translēts kanālos ReTV un Sportacentrs.com, piedalījās vairāk nekā 70 skolotāju. Saskaņā ar Izglītības un zinātnes ministrijas datiem, "Tava klase" raidījumus katru dienu skatījās aptuveni 240 tūkstoši valsts iedzīvotāju.

Pēc Šuplinskas sacītā, šos izstrādājumus vajag un ir jāturpina lietot arī pēc ārkārtējās situācijas režīma beigām.

"Mēs ceram, ka 1. septembrī atsāksim mācības jau skolās. Taču ceram arī uz to, ka dažas lietas pēc pandēmijas paliks. Gatavo videomateriālu izmantošana palīdz daudzveidot procesu, padarīt to personalizētāku, ļauj katram skolēnam pildīt uzdevumus savā tempā. Tas sniegs iespēju mainīt arī apmācību tehniku – skolēns iepazīs materiālu patstāvīgi, savukārt ar skolotāju jau iedziļinās dziļāk, trenē iemaņas. Šobrīd skolotājs stāsta jaunu vielu klasē, bet skolēns mājās cenšas tikt galā ar procesu pats. Bet, protams, tādā pašā formātā projekts "Tava klase" nepastāvēs," pastāstīja ministre.

Turklāt, pēc viņas sacītā, kanāls var tikt izmantots izglītības attīstībai latviešu valodā visā pasaulē, sevišķi valstīs, kur pastāv nacionālas latviešu diasporas.

"Interaktīvi mācību materiāli latviešu valodā ir nepieciešami, mēs to redzam. Piektdienās bija materiāli mazākumtautībām, kur mācības notika igauņu, ukraiņu, poļu valodās. Un tas parādīja, ka platformai ir iespēja atvērt Latvijas izglītības telpu pasaulei. Mēs zinām, ka kanālu lietoja 70 valstīs. Sevišķi tur, kur notiek mācības latviešu valodā. Vācija, Īrija, ASV, Krievija – tur izmantoja kanālu bieži," pastāstīja viņa.

Tāpat, viņasprāt, tālmācības ļauj atrisināt problēmas ar skolotāju trūkumu. Pērn, neilgi pirms 1. septembra, Izglītības un zinātnes ministrija paziņoja, ka Latvijas skolās ir aptuveni 500 vakances. Saskaņā ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta informāciju, Rīgā pirms mācību gada sākuma pietrūka 385 skolotāju. Turklāt vairumam Latvijas skolotāju tuvojas pensionēšanās vecums.

Šuplinska uzskata, ka "Tava klase" palīdzēs aizstāt trūkstošos fizikas un ķīmijas skolotājus, kā arī tikt galā ar mūsdienu dzīves izaicinājumiem, lai gan šajā gadījumā būs nepieciešama aktīva vecāku dalība.

"Daudzi vecāki ceļo, bērni slimo, bet tā būs iespēja atkārtot materiālu citā laikā. Un tu fiziski vari neatrasties klasē. Protams, te pastāv kavējumu riski, to var izmantot arī ļaunprātīgi. Taču bastošanas apkarošana notiek visā Eiropā. Šobrīd kā reiz strādājam pie vienošanās ar vecākiem, lai viņu dalības mācību procesā būtu vairāk," saka Šuplinska.

60
Tagi:
Ilga Šuplinska, Latvija
Pēc temata
Atvieglojiet bērniem tālmācības: LKS pieprasa atjaunot mācības krievu valodā
Vanaga: ar attālinātajām mācībām visi pagaidām tiek galā
Kādus eksāmenus šogad kārtos skolēni
Logs ar restēm, foto no arhīva

Restes uz logiem palūgs noņemt Rīgas būvvalde pārbaudīs visas ēkas

19
(atjaunots 00:14 17.05.2021)
Rīgā ieplānota dzīvojamo mikrorajonu māju pārbaude – ja speciālisti atradīs restes uz logiem, tās lūgs demontēt.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Vasaras sezonas gaitā Rīgas būvvalde plāno pārbaudīt daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas Rīgā – speciālisti meklēs restes uz logiem. Ja atradīs, piespiedīs demontēt, vēsta Rus.lsm.lv.

Tāpat inspekcija pievērsīs uzmanību lodžiju stiklojumam, kondicionētāju un satelīta antenu izvietojuma likumībai, logu montāžai.

Restes "nogrēkojušās" – tās neatbilst ugunsdrošības normām, paskaidroja Rīgas Būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns.

Ugunsdzēsēji atzīmēja, ka restes kavē viņu operatīvo darbu – vajadzīgs laiks un speciāli instrumenti, lai salauztu konstrukciju. Glābēji zaudē dārgās sekundes un pat minūtes, cenšoties noņemt restes, bet šajā laikā, iespējams, tiks glābta kāda dzīvība.

Ar ugunsdrošības jautājumu, šķiet, viss skaidrs. Bet ko darīt, lai pasargātu savu mantību? Restes uz logiem uzstāda, lai dzīvoklī nevarētu iekļūt ļaundari.

Policisti iesaka restu vietā uzstādīt signalizāciju un videonovērošanu. Turklāt, izejot no mājām, ir jāpārbauda, vai visi logi ir aizvērti.

Rīgas būvvalde sāks pārbaudi no galvaspilsētas centra, pēc tam inspekcija dosies uz mikrorajoniem.

Cilvēkiem, kuru mājokļos tiks konstatēti pārkāpumi, nosūtīs attiecīgas vēstules ar brīdinājumu. Sola, ka sodu saņems vienīgi tie, kas nenovērsīs problēmu noteiktajā laikā.

19
Tagi:
Rīga
Pēc temata
Zādzība caur logu: policijas darbinieki Rīgā aizturēja sērijveida dzīvokļu zagļus
Apmest un piekrāsot: "hruščovku" balkoniem liels remonts nav vajadzīgs
Piemineklis Ļeņinam, foto no arhīva

Latvijā dzīvo Ļeņina idejas? Par ko rakstīja latviešu mediji

27
(atjaunots 23:04 16.05.2021)
Valsts drošības dienests seko mēģinājumiem atjaunot komunisma idejas Latvijā, stāsta dienesta vadītājs.

RĪGA, 17. maijs – Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta priekšnieks Normunds Mežviets intervijā izdevumam Diena pastāstīja par Latvijai un ES ierastajām "briesmām", ko rada Krievija un Ķīna. Tiesa, viņš pieminēja arī jaunus, atklāti sakot, pat eksotiskus draudus.

Savā ikgadējā pārskatā VDD norādīja, ka atsevišķi cilvēki mēģinot izplatīt un popularizēt sociālisma un komunisma ideoloģiju jauniešu vidē, jo jaunieši nav informēti "par komunistiskās iekārtas pastrādātajiem noziegumiem". Kādām metodēm tiek popularizētas šīs idejas, painteresējās žurnālists.

Mežviets atklāja, ka VDD redzeslokā ir atsevišķas personības, "kuras Latvijas sabiedrībā, īpaši jauniešu vidē, cenšas izplatīt sociālisma un komunisma idejas.

VDD analīze liecina, ka atsevišķu jauniešu pievēršanās minētajām ideoloģijām pamatā saistāma ar sevis meklējumiem. "Taču vienlīdz nozīmīgs faktors ir izpratnes trūkums par komunistiskās iekārtas pastrādātajiem noziegumiem. Šis izpratnes trūkums ir saistāms arī ar to, ka rietumvalstu informatīvajā telpā daudz vairāk uzmanības tiek pievērsts nacistu pastrādātajiem noziegumiem, uzsverot to smagumu un atstātās sekas," konstatēja Mežviets.

Diemžēl, sūkstījās VDD priekšnieks, "komunisma ideoloģijas vārdā pret cilvēci veiktajiem noziegumiem diemžēl tiek piešķirta mazāka nozīme". Viņš uzskata, ka tas ir viens no iemesliem, kuru dēļ Eiropas valstu jaunākās paaudzes pilsoņus var uzrunāt komunisma un sociālisma saukļi.

27
Tagi:
Drošības dienests, drošība, Latvija
Pēc temata
"Atgādina Ļeņina mauzoleju": rīdziniekus šokē Okupācijas muzeja rekonstrukcija
Kadri izšķir visu. Ar ko ir saistītas amatu izmaiņas Latvijas valsts sektorā?
Ļeņins un atlētisms
Andrejs Mamikins ieteicis DP vadītājam vadīt pārraidi "Baumas"
Laulību ceremonija, foto no arhīva

Eurostat: Latvijā bieži precas, bieži šķiras

0
(atjaunots 15:08 17.05.2021)
Laulības šķiršanas gadījumu līmenis ir augstākais Eiropas Savienībā, taču arī laulībā Latvijā stājas biežāk.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Laulību skaits Eiropas Savienībā sarūk, šķiršanos gadījumu skaits pieaug, vēsta Eurostat.

1964. gadā Eiropas Savienībā tika noslēgtas 8 laulības uz tūkstoš cilvēkiem. 2019. gadā – vairs tikai 4,3. šķiršanos skaits šajā lakā ir dubultojas – no 0,8 gadījumiem uz tūkstoš cilvēkiem 1964. gadā līdz 1,8 gadījumiem 2019. gadā.

2019. gadā augstākais laulību skaita līmenis ES bija Kiprā (8,9 laulības uz tūkstoš cilvēkiem), Lietuvā (7), Latvijā un Ungārijā (6,7). Vismazākais laulību skaits bija Itālijā (3,1), Portugālē un Slovēnijā (3,2).

Mazākais šķiršanās gadījumu skaits ES 2019. gadā reģistrēts Maltā un Īrijā (0,7 uz tūkstoš cilvēkiem), Slovēnijā (1,2) un Itālijā (1,4). Augstākais šķiršanās gadījumu līmenis – Latvijā, Lietuvā un Luksemburgā (3,1).

2016. gadā Latvijas Centrālā statistikas pārvalde (CSP) pastāstīja, kā veidojusies 2001. gadā laulības noslēgušo pāru tālākā dzīve. 15 gadus vēlāk precēti joprojām ir 60% pētīto pāru, gandrīz 33% jau šķīrušies, 7% laulību beigušās viena dzīvesbiedra nāves dēļ. Visbiežāk šķiršanās tiek reģistrētas 4-7 gadus pēc kopdzīves sākuma; šķiršanos noformējuši 2-4% pāru katru gadu.

Saskaņā ar Eurostat datiem, 2016. gadā 40,9% bērnu Latvijā dzimuši ārlaulībā. Šis rādītājs ir nedaudz zemāks nekā vidēji ES, kur ārpus laulības dzimst 43% bērnu, turklāt Igaunijā šie dati sasniedz 56%, Francijā – 60%.

Saskaņā ar CSP datiem, izplatītākais ģimenes veids Latvijā ir viens vecāks ar vienu vai vairākiem nepilngadīgiem bērniem (23,6%), liels ir arī bezbērnu pāru skaits (22,3%). Kopā dzīvojoši dzīvesbiedri, kas audzina bērnus ir nepārprotamā mazākumā (16,2%).

0
Tagi:
Latvija, Lietuva, statistika, Eurostat
Pēc temata
Latvija un Lietuva kļuva par Eiropas Savienības antilīderēm pēc šķirto laulību skaita
Amsterdama piedāvā viesiem neparastu ekskursiju: laulāto-gidu uz vienu dienu
LGBT Lāčplēsis: bērni pie Saeimas prasīja atļaut viendzimuma laulības