Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska

Šuplinska: fizikas skolotāju trūkumu var novērst ar "Tava klase" palīdzību

41
(atjaunots 19:21 17.06.2020)
Skolotāju trūkumu Latvijā izglītības un zinātnes ministre piedāvā novērst ar tālmācību palīdzību un aktīvu vecāku dalību izglītības procesā.

RĪGA, 17. jūnijs – Sputnik. Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska saskata iespējas izmantot tālmācību kanālu "Tava klase" arī pēc ārkārtējās situācijas režīma beigām. Par to viņa pastāstīja radio Baltkom intervijā.

Izglītojošā telekanāla "Tava klase" raidījumu veidošanā, kurš tika translēts kanālos ReTV un Sportacentrs.com, piedalījās vairāk nekā 70 skolotāju. Saskaņā ar Izglītības un zinātnes ministrijas datiem, "Tava klase" raidījumus katru dienu skatījās aptuveni 240 tūkstoši valsts iedzīvotāju.

Pēc Šuplinskas sacītā, šos izstrādājumus vajag un ir jāturpina lietot arī pēc ārkārtējās situācijas režīma beigām.

"Mēs ceram, ka 1. septembrī atsāksim mācības jau skolās. Taču ceram arī uz to, ka dažas lietas pēc pandēmijas paliks. Gatavo videomateriālu izmantošana palīdz daudzveidot procesu, padarīt to personalizētāku, ļauj katram skolēnam pildīt uzdevumus savā tempā. Tas sniegs iespēju mainīt arī apmācību tehniku – skolēns iepazīs materiālu patstāvīgi, savukārt ar skolotāju jau iedziļinās dziļāk, trenē iemaņas. Šobrīd skolotājs stāsta jaunu vielu klasē, bet skolēns mājās cenšas tikt galā ar procesu pats. Bet, protams, tādā pašā formātā projekts "Tava klase" nepastāvēs," pastāstīja ministre.

Turklāt, pēc viņas sacītā, kanāls var tikt izmantots izglītības attīstībai latviešu valodā visā pasaulē, sevišķi valstīs, kur pastāv nacionālas latviešu diasporas.

"Interaktīvi mācību materiāli latviešu valodā ir nepieciešami, mēs to redzam. Piektdienās bija materiāli mazākumtautībām, kur mācības notika igauņu, ukraiņu, poļu valodās. Un tas parādīja, ka platformai ir iespēja atvērt Latvijas izglītības telpu pasaulei. Mēs zinām, ka kanālu lietoja 70 valstīs. Sevišķi tur, kur notiek mācības latviešu valodā. Vācija, Īrija, ASV, Krievija – tur izmantoja kanālu bieži," pastāstīja viņa.

Tāpat, viņasprāt, tālmācības ļauj atrisināt problēmas ar skolotāju trūkumu. Pērn, neilgi pirms 1. septembra, Izglītības un zinātnes ministrija paziņoja, ka Latvijas skolās ir aptuveni 500 vakances. Saskaņā ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta informāciju, Rīgā pirms mācību gada sākuma pietrūka 385 skolotāju. Turklāt vairumam Latvijas skolotāju tuvojas pensionēšanās vecums.

Šuplinska uzskata, ka "Tava klase" palīdzēs aizstāt trūkstošos fizikas un ķīmijas skolotājus, kā arī tikt galā ar mūsdienu dzīves izaicinājumiem, lai gan šajā gadījumā būs nepieciešama aktīva vecāku dalība.

"Daudzi vecāki ceļo, bērni slimo, bet tā būs iespēja atkārtot materiālu citā laikā. Un tu fiziski vari neatrasties klasē. Protams, te pastāv kavējumu riski, to var izmantot arī ļaunprātīgi. Taču bastošanas apkarošana notiek visā Eiropā. Šobrīd kā reiz strādājam pie vienošanās ar vecākiem, lai viņu dalības mācību procesā būtu vairāk," saka Šuplinska.

41
Tagi:
Ilga Šuplinska, Latvija
Pēc temata
Atvieglojiet bērniem tālmācības: LKS pieprasa atjaunot mācības krievu valodā
Vanaga: ar attālinātajām mācībām visi pagaidām tiek galā
Kādus eksāmenus šogad kārtos skolēni

Covid-19 atvesta no Francijas un Itālijas: Latvijā septiņi jauni inficēšanās gadījumi

1
(atjaunots 17:00 15.08.2020)
Latvijā reģistrēti septiņi jauni koronavīrusa infekcijas gadījumi; epidemioloģiskā izmeklēšana parādījusi, ka divi inficētie atgriezušies no Francijas un Itālijas.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Pēdējās diennakts laikā Latvijā reģistrēti septiņi jaunio Covid-19 infekcijas gadījumi, liecina Slimības profilakses un kontroles centra dati. Valstī veikts 1881 tests. SPKC epidemioloģiskā izmeklēšana parādīja, ka četri inficētie kontaktējušies ar citiem pacientiem, divi atgriezušies no Francijas un Itālijas. Jautājumā par vienu inficēto centra speciālisti vēl noskaidro visus apstākļus.

​Pēdējo 24 stundu laikā viens pacients ar Covid-19 nogādāts slimnīcā. Stacionāros patlaban ārstējas četri pacienti, kam diagnosticēta Covid-19.

​Kopš pandēmijas sākuma Latvijā veikti 224 412 izmeklējumi. Slimība reģistrēta 1315 cilvēkiem, 1078 cilvēki atveseļojušies, 32 pacienti miruši.

​Pie tam SPKC lūdz atsaukties autobusa Rēzekne-Daugavpils pasažierus, kurš izbrauca 13. augustā no Aglonas pieturas pl. 11:17. un autobusa Daugavpils-Priežmale pasažierus, kas izbrauca pl. 16:00 un brauca līdz Aglonai.

Diviem pasažieriem šajos reisos izrādījušies pozitīvi Covid-19 testi.

1
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pāvilosta

Nīcā un Pāvilostā sūdzas par lietuviešu tūristu huligāniskajām izdarībām

7
(atjaunots 12:10 15.08.2020)
Atbraucēji no Lietuvas sagādā lielas raizes piejūras pašvaldībām Kurzemē, - tūristi nereti ignorē aizlieguma zīmes.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Lietuviešu tūristi nereti pārkāpj noteikumus Kurzemes pludmalēs, vēsta rus.liepajniekiem.lv.

Karstajās brīvdienās daudzi liepājnieki vēlas atpūsties pie jūras. Tie, kam centrālā pludmale šķiet pārlieku trokšņaina, meklē klusākas vietas tālāk no burzmas. Visbiežāk izraudzīti tiek Bernāti Nīcas novadā.

"Pagājušajās brīvdienās ar ģimeni devāmies uz Bernātiem, tur nebija nevienas brīvas vietas, kur novietot auto. Tās bija saliktas pat aizliegtajās vietās," stāstīja lasītāja.

Nīcas novada domes izpilddirektors Andrejs Šakals atzina, ka šogad atpūtnieku ir īpaši daudz. Viņs atklāja, ka pašvaldība dara visu iespējamo, lai novērstu pārkāpumus – zīmes ir izliktas, policija veic regulārus reidus un soda neapzinīgos pārkāpējus.

"Šogad situācija ir īpaši saspīlēta, jo ļoti daudz atpūtnieku ierodas no Lietuvas. Cik man zināms, Pašvaldības policija dienā uzraksta ap 30 protokoliem. Cilvēki apstājas neatļautās vietās, pie pašām zīmēm, aizņem abas ceļa malas, iebrauc aizliegtajā teritorijā pa mazajiem meža celiņiem," pastāstīja Šakals.

Nīcas Pašvaldības policijas priekšnieks Guntis Grantiņš konstatēja, ka automašīnas ar Latvijas numuriem noteikumus ievēro vairāk un, ja tiek sodīti, cenšas pārkāpumu neatkārtot. Toties tūristi no Lietuvas ierobežojumus neievēro, tādēļ sodu saņem atkal un atkal.

"Liekam arī informatīvās zīmes, tās bieži vien izposta, izrauj, nomet. Viesi no Lietuvas bieži vien zīmēm nemaz nepievērš uzmanību, seko norādēm GPS. Ja tās ved viņus pa mazajām meža takām, viņi arī brauc. Mēs stāstām, ka nevar braukt visur, kur rāda navigācija, it kā viņi mūs dzird, ar galvu māj, tomēr turpina neievērot. Turklāt sodi ir diezgan bargi, no 30 līdz 350 eiro. Vislielākā soda summa tiek piemērota par iebraukšanu kāpās. Apdzīvotā vietā kāpas ir 150 metri no pirmā zaļā punkta, savukārt neapdzīvotā vietā 300 metri. Tas ir ļoti rupjš pārkāpums, tomēr gadās, ka sodītie apstrīd protokolus, sakot, ka nav bijušas zīmes, vai izrādot neizpratni par to, kāpēc tas nav atļauts," stāstīja Grantiņš.

Populārā pludmalē Pāvilostā pārkāpēju skaits ir mazāks, pastāstīja Pāvilostas Pašvaldības policijas priekšnieks Aleksandrs Urtāns. Tomēr apstāšanās neatļautā vietā un iebraukšana kāpu zonā nav vienīgie pārkāpumi ark o policija ir spiesta cīnīties šovasar. Piedevām atpūtnieki kurina ugunskurus neatļautās vietās un slej teltis.

7
Tagi:
policija, tūristi, Lietuva, Latvija
Pēc temata
Skaisti un droši: Latvija pievērsusies tūristiem no Somijas
Budapeštā plāno ierobežot iespēju izīrēt dzīvokļus tūristiem
Gluži kā Tenerifē: sociālajos tīklos skan pārsteigums par mājokļa nomas cenām Jūrmalā
NLO

CNN: Pentagons veidos darba grupu NLO pētīšanai

0
(atjaunots 19:06 15.08.2020)
Jūlijā ASV Kongresā izskanēja bažas sakarā ar neidentificētiem lidojošajiem objektiem – politiķi pieļāva, ka tie, iespējams, ir vietējās izcelsmes lidaparāti – "potenciālo pretinieku" izlūklīdzekļi.

RĪGA, 15. augustsSputnik. ASV Aizsardzības ministrija pieņēmusi lēmumu veidot darba grupu neidentificētu lidojošo objektu pētījumiem, ar ko sastapušies Gaisa spēku lidotāji, vēsta telekanāls CNN, atsaucoties uz informācijas avotiem Pentagonā.

"Aizsardzības ministra vietnieks Deivids Norkvists vadīs darba grupu, kuras sastāvu plānots oficiāli paziņot tuvākajās dienās," telekanāla ziņoto citēja RIA Novosti.

CNN atgādināja, ka jūlijā ASV Kongresā izskanēja bažas sakarā ar neidentificētiem lidojošajiem objektiem – politiķi pieļāva, ka tie, iespējams, ir vietējās izcelsmes lidaparāti – "potenciālo pretinieku" izlūklīdzekļi.

Gados pēc Otrā pasaules kara ASV jau vairākkārt veidojušas dažāda līmeņa grupas NLO pētījumiem.

Aprīļa beigās Pentagons publicēja savā vietnē videoierakstus, kuros iemūžinātas "neidentificētas parādības". Resors pastāstīja, ka viens no trim atklāti pieejamajiem Jūras kara spēku video ieraksiem nofilmēts 2004. gada novembrī, abi pārējie – 2015. gada janvārī. Tie visi 2007. un 2017. gg. nokļuva internetā bez Pentagona sankcijas. ASV Jūras kara spēki atzina to autentiskumu. Vēlāk nāca klajā vairākas atskaites, kurās piloti stāsta par NLO novērojumiem no 2013. gada 27. jūnija līdz 2019. gada 13. februārim.

Jūnijā ASV prezidents Donalds Tramps atklāja, ka viņam zināma virkne interesantu lietu par iespējamo NLO avāriju Ņūmeksikas štatā 1947. gadā, un izteica iespēju, ka informācija par incidentu tiks atklāta. Dažādos avotos ļoti populāra bija versija, ka objekts, kas cieta katastrofā netālu no Rozvelas pilsētas, bija ārpuszemes kuģis, tā pilots – citplanētietis, kuru ASV valdība sagūstījusi un noslēpusi. Savukārt ASV Gaisa spēku oficiālā versija pauž, ka pie Rozvelas nogāzusies meteozonde, kas tika izmantota slepenas programmas ietvaros.

0
Tagi:
NLO, Pentagons, ASV
Pēc temata
Kā NLO rotaļājās ar padomju MiGiem Dienvidslāvijas debesīs
"Krievijas iebrukums": internetā izsmietas amerikāņu F-15 un NLO sacīkstes
Gobi tuksnesī atrasts milzīgs mīklains objekts
Parādiet NLO: amerikāņi apņēmušies uzbrukt slepenajai 51.zonai