Gājiens krievu skolu atbalstam, foto no arhīva

Krievi brauc prom, Latvijā runās latviski: Lindermans par nacionālistiem un diskrimināciju

123
(atjaunots 10:46 14.06.2020)
Kas kopējs Rīgas bijušajam mēram Nilam Ušakovam ar ASV mirušo Džordžu Floidu? Krievi brauc prom no Latvijas, nacionālisti varēs mierīgi uzelpot? Kāpēc protesti pret diskrimināciju un rasismu Latvijā ir īsta liekulība. Aktieris Jefremovs bēgs paslēpties Latvijā?

RĪGA, 14. jūnijs — Sputnik. Lai Latvijā kļūtu par "progresīvās sabiedrības" daļu, pietiek nomesties uz viena ceļa tur, kur tevi noteikti ieraudzīs, un sākt aizstāvēt afroamerikāņu, LBGT aprindu vai vēl kādas citas tiesības. Šeit to visu caurauž liekulība un izskatās smieklīgi. Kāpēc?

To mēģināja noskaidrot publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins savā iknedēļas notikumu apskatā Sputnik Latvija.

Diskriminācija katru dienu

Lindermans atgādināja, ka mūsdienu interpretācijā vārds "rasisms", vismaz Eiropas dokumentu interpretācijā, ir ne tikai diskriminācija no ādas krāsas viedokļa. Par rasismu sauc diskrimināciju, tostarp – arī pēc nacionalitātes un etniskā principa.

"Latvijā ir mazākumtautības diskriminācija – tas ir acīmredzams fakts. Šeit runa par valsts politiku, jo grūti pat saskaitīt krieviem atklāti naidīgus lēmumus, kas pieņemti pēdējā laikā. Ik nedēļu top vismaz atklāti rusofobs lēmums. Lūk, to sauc par reālu diskrimināciju, rusofobiju. Bet aizsargāt afroamerikāņus, atrodoties planētas otrā malā, protams, tā ir ļoti patīkama, tomēr bezjēdzīga nodarbe. Ja jau tā gribas, aizstāviet Benesu Aijo," ierosināja Lindermans.

Pie tam viņš uzsvēra, ka skandāls, kas patlaban plešas ASV, Latviju neskar ne mazākajā mērā. Tā ir amerikāņu iekšēja darīšana. Tie ir ļoti tāli notikumi, un nav svarīgi, kas tur uzvarēs.

Vienīgais iemesls Latvijas varasvīriem sekot notikumiem Amerikā, ir iespēja, ka tā novājināsies, uzskata Lindermans. Smagi laiki – tas ir laiks atbrīvoties no sliktiem aktīviem. Tāpēc ASV novājināšanās nesola neko labu Latvijai – pazudīs aizbildnis.

Kas kopīgs Ušakovam ar Floidu?

Pa to laiku pašā Latvijā arī briest svarīgs notikums – Rīgas domes vēlēšanas, kas ieplānotas 29. augustā.

Tirgus un sabiedriskā viedokļa pētījumu centra SKDS aptauja liecina, ka maijā populārākā partija Rīgas domes vēlēšanās bija "Saskaņa" – to bija gatavi atbalstīt 22,4% aptaujāto. Šis politiskais spēks no jauna ir priekšvēlēšanu sacensību favorīts, pat pēc noteiktas piekritēju daļas zaudējuma.

Savukārt Rīgas eksmēra Oļega Burova partija "Gods kalpot Rīgai!" nespēj pārvarēt pat 5% barjeru – tā savāca tikai 3,6% balsu.

Ko sola tāda spēku sadale?

Lindermans uzskata, ka līdz vēlēšanām situācija nemainīsies, turklāt pašreizējie dati ir pietiekami objektīvi.

Interesanti ir tas, ka "Saskaņa" nevar uzvarēt patstāvīgi. Ar pašreizējo statistiku tā saņems 22-24 vietas domē. Bet GKR – bijušais sabiedrotais – varbūt domē tomēr iekļūs, tomēr ar minimālu vietu skaitu. Pie tam Latvijas Krievu savienība (LKS), spriežot pēc reitingiem (4,1%), varēs ieņemt aptuveni piecas vietas.

Iznāk, ka "Saskaņa" uzvar tikai sadarbībā ar vienu no šīm partijām. Kopā tās var saņemt aptuveni 32 vietas. Tomēr citas partijas vienkārši ar viņām nesadarbosies. Neviena valdības partija to nedarīs.

Lindermans atzīmēja, ka vispār netic tam, ka "Saskaņa" GKR un LKS varēs izveidot koalīciju, taču bez tās valdošajās aprindās nenokļūt. Pie tam, pēc publicista domām, nav zināms, vai "Saskaņa" maz centīsies pārņemt varu Rīgā tikai uz diviem gadiem...

Toties viņš atzīmēja interesantu niansi. Neskatoties uz visām grūtībām un korupcijas skandāliem, "Saskaņa" nav būtiski zaudējusi reitingu.

"Man ienāca prātā tāda paralēle par skandālu ASV. Afroamerikānis, kuru tur nogalināja un kurš pacelts teju vai mocekļu kārtā. Ļoti daudzi internetā raksta, kāds viņš bijis noziedznieks un tā tālāk, cerībā, ka tas vismaz nedaudz ietekmēs viedokli par viņu. Taču viņi kļūdās. Melnādainajiem svarīga ir tikai sistēma "savējais – svešinieks". Un te "viņš ir mūsējais, viņš miris par mums". Uzprasās paralēle ar Ušakovu, kurš krievu tautības rīdzinieku acīs paliek savējais, bet latvieši, gluži pretēji, nobalsos par jebkuru citu, lai tikai apraktu krievu varu Rīgā," Lindernams paskaidroja savu domu.

Lai tik brauc...

Tikmēr krievi vienkārši pamet valsti – to apliecina sociologa Mihaila Hazana pētījuma rezultāti.

Laikā no 2011. līdz 2019. gadam 31% krievu pameta Latviju. Protams, problēma skar arī titulēto nāciju, jo 47% aizbraukušo bija latvieši, tomēr fakts ir un paliek fakts. Krievu iedzīvotāju skaits sarūk, Latvija kļūst latviskāka.

"Daiļrunīgs ir arī fakts, ka ir 17,4% to, kuri vēlas atgriezties. Šeit skaidri redzams, ka viņu vidū krievu ir trīsreiz mazāk. Tas ir, starp latviešiem ir tādi, kas aizbrauc, paturot prātā nodomu reiz atgriezties, bet krievi brauc prom uz neatgriešanos," piezīmēja publicists.

Viņš pievērsa uzmanību vēl vienam interesantam faktam, kas atteicas uz aizbraukšanas iemesliem. 80% emigrantu nosauc trīs iemeslus: augstāka alga, cerības uz karjeru un perspektīvas bērniem.

Te var spriest sekojoši: cilvēks var aizbraukt peļņā uz zināmu laiku un pēc tam atgriezties. Karjeras izaugsme jau vairāk liecina par to, ka cilvēks nevēlas atgriezties, taču, ja cilvēks apliecina, ka brauc prom bērnu dēļ, jau ir skaidrs, ka viņš nekad neatgriezīsies.

Aptaujā bija norādīts arī tāds aizbraukšanas iemesls kā "sabiedriski politiskie procesi Latvijā". Šo iemeslu minējuši 50% respondentu. Lindermans uzskata, ka rādītājs patiešām ir liels. Pie tam viņu vidū pārsvarā ir krievi, kuri aizbrauc skolu reformas, valodas izspiešanas dēļ un tā tālāk.

"Kopumā krievu iedzīvotāju daļas samazināšanās tendence Latvijā nav tik strauja, tomēr absolūti skaidra. Man šķiet, tas notiek tāpēc, ka valdība neveic nekādus īpašus pasākumus, lai procesu apturētu. Labi vien ir, valdība klusībā domā, drīzāk nāks latviskā Latvija," paskaidroja Lindermans.

Jevremovs aizbēgs uz Latviju?

Gubins un Lindermans skāra vēl vienu interesantu tēmu,  kas Latviju gan tieši neskar. Runa ir par CSNg ar krievu aktieri Mihailu Jefremovu.

Tagad jau par lietas būtību dzirdējuši visi. Aktieris iereibis sēdās pie stūres un nokļuva avārijā, kuras rezultātā gāja bojā cilvēks.

Protams, Jefremovam draud tiesa un cietums. Tomēr parādījušies pieņēmumi, ka viņš varētu mēģināt izvairīties no tiesas un paslēpties citā valstī. Pie tam zināms, ka viņam ir divas mājas Latvijā un termiņuzturēšanās atļauja. Vai Jefremovs varēs slēpties Latvijā?

"Variants ir asprātīgs, taču nereāls. Lai kādas būtu Krievijas un Latvijas attiecības, Jefremova noziegums ir viennozīmīgs un konkrēts. Tādas normas Latvija pagaidām vēl nevar pārkāpt. Tāpēc aktiera bēgšana šurp ir nereāla," konstatēja publicists.

123
Tagi:
notikumu apskats, Mihails Gubins, Vladimirs Lindermans

Pierādi, ka esi latvietis: cīņas par valsts valodu negaidīti rezultāti

10
(atjaunots 17:45 20.04.2021)
Latvieši ir spiesti iet uz arhīviem un maksāt par izziņām, lai apliecinātu, ka viņi mācījušies latviešu valodā.

RĪGA, 20. aрrīlis - Sputnik. Latviešu sūdzības par taksometru vadītājiem, kuri slikti prot valsts valodu, ir nospēlēja ļaunu joku ar pašiem latviešiem. Tagad taksometru vadītājiem ir jāapliecina latviešu valodas zināšanas, par ko reizēm jāmaksā. Situācija diez vai mainīsies tuvākajos trijos gados, ziņo TV3 raidījums Bez Tabu.

Jaunā prasība — pierādīt latviešu valodas prasmes — tika ieviesta pagājušajā vasarā, jo taksometru klienti sūdzējās, ka daudzi autovadītāji pienācīgā līmenī neprot valsts valodu un ar tiem ir grūti komunicēt. Bija gadījumi, kad ziņoja par to, ka vadītājs pat nevar sasveicināties latviešu valodā. Tagad licences saņemšanai taksistiem jābūt latviešu valodas B1 līmenim.

Licence jāatjauno ik pēc trim gadiem, Autotransporta direkcija pārbauda, vai vadītājam nav soda punktu un vai viņam ir vismaz trīs gadu braukšanas stāžs. Šogad taksisti saskārās ar jaunām prasībām, no kurām cieš arī latvieši.

Daiga, taksometra vadītāja no Ventspils, pastāstīja televīzijas raidījumam, ka viņai ir dokumenti par izglītību, taču tie nav pārliecinājuši Autotransporta direkciju par ventspilnieces valodas prasmēm. Lai gan latviešu valoda viņai ir dzimtā. 1981. gadā viņa absolvējusi Ventspils skolas 8. klasi, taču dokumentos nav nekāda apliecinājuma tam, ka mācības notika valsts valodā.

"Tagad mēs, latvieši, ejam pa arhīviem, maksājam naudu. Piemēram, Ventspilī šāds pakalpojums maksā 15 eiro. Lai izņemtu no arhīva, ka tu esi mācījies latviešu skolā, latviešu valodā. Tas nozīmē, ka mēs maksājam naudu par to, ka mēs esam latvieši un ka mēs mākam runāt latviski," stāsta Dagnija.

Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone, komentējot situāciju, atzīmēja, ka šī procedūra nebūšot jāatkārto pēc trim gadiem.

"Šobrīd Taksometru vadītāju reģistrā mums ir reģistrēti vairāk nekā 8000 autovadītāju. Un līdz šim esam izslēguši 22 par latviešu valodas nezināšanu, bet sūdzību ir bijis krietni vairāk. Labā ziņa ir tāda, ka šoferi atradīs šo izziņu un iesniegs to mums. Un tad vēl pēc trim gadiem šādu problēmu vairs nebūs autovadītājiem," stāsta Plone.

10
Tagi:
latviešu valoda, krievu valoda
Pēc temata
"Divvalodības terors": dzejniece piesaka karu firmām, kas pieprasa krievu valodas prasmes
"Nacionālisms aprij apgaismību": grozījumi Augstskolu likumā
Krievu valoda "iegāž": Wargaming IT speciālisti nevēlas mācīties latviešu valodu
Kāpēc visus krievus Latvijā tur aizdomās? Viņi runā krieviski un skatās Krievijas TV!
9. maija svinēšana Rīgā

Ušakovs: Latvijas veterāni saņems no Briseles dāvanas par godu 9. maijam

10
(atjaunots 13:39 20.04.2021)
Latvijā oficiālās personas neapsveic Lielā Tēvijas kara veterānus; EP sociālistu un demokrātu frakcijā sarūpēja dāvanas tiem, kuri uzvarēja nacismu.

RĪGA, 20. aprīlis - Sputnik. Sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā apmaksāja apsveikuma komplektus Lielā Tēvijas kara veterāniem Rīgā, paziņoja EP deputāts, bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs. Politiķis aicina brīvprātīgos palīdzēt ar dāvanu piegādi.

"Rīgā dzīvo aptuveni 500 Sarkanās armijas veterāni. Es tagad vēršos pie rīdziniekiem, pirmkārt, jauniešiem. Man un maniem biedriem ir nepieciešama palīdzība - 9. maijā nogādāt apsveikumus veterāniem Rīgā. Apsveikuma komplekti jau ir gatavi. Komplektā ietilpst viena liela silta vilnas sega un saldi našķi – tēja, medus, cepumi, konfektes," rakstīja Ušakovs savā Facebook lapā.

Ušakovs pasūrojās, ka amatpersonas neapsveic Latvijas veterānus, bet medijos "patīk ironizēt gan pār pašu Uzvaras dienu, gan pār tiem, kuri to svin 9. maijā, gan par tiem, kuri atbrīvoja Eiropu no nacisma."

"Mēs Latvijā esam pieraduši dzīvot, gūt panākumus, risināt problēmas — par spīti valdībai un valstij, nevis pateicoties tām. Un savus svētkus — no Pareizticīgās Lieldienas līdz Uzvaras dienai — mēs sev organizējam patstāvīgi. Tāpēc mums visiem ir tik svarīgi 9. maijā radīt svētku sajūtu tiem, kuri uzvarēja nacismu.

Nedaudz par tehniskajām niansēm. Apsveikuma komplekti pēc manas iniciatīvas apmaksāja sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā. Es domāju, ka tas ir pareizi, ka mūsu veterāni saņems apsveikumus arī no Briseles - vienotās Eiropas galvaspilsētas," teikts Ušakova publikācijā.

9. maijā Latvijā oficiāli tiek atzīmēta Eiropas diena, taču daudzi cilvēki, pirmām kārtām krievvalodīgie iedzīvotāji, atzīmē Uzvaras dienu. Devītais maijs Rīga, kur lielākā daļa iedzīvotāju ir krievvalodīgie, ir lieli – tautas – svētki. Katru gadu pie pieminekļa Atbrīvotājiem atnāk aptuveni 150 tūkstoši cilvēku, lai noliktu viedus un pagodinātu to cilvēku piemiņu, kuri cīnījās pret fašismu. Tiek rīkoti koncerti ar zvaigžņu piedalīšanos, savukārt vakarā tiek rīkots liels salūts.

Tāpat 2015. gadā Latvija pievienojās akcijai "Nemirstīgais pulks". 2019. gadā ar frontes cīnītāju portretiem Rīgas gājienā piedalījās aptuveni 20 tūkstoši cilvēku.

Pērn koronavīrusa pandēmijas dēļ masveida pasākumi tika atcelti, taču Uzvaras parku individuālā kārtībā vienalga apmeklēja aptuveni 20 tūkstoši cilvēku, kuri atnāca nolikt ziedus.

10
Tagi:
Nils Ušakovs, Eiropas Parlaments, Uzvaras diena
Pēc temata
Atmaskojot Solovjovu, Latvija atmaskojusi sevi: nacistu līdzskrējēji izrādījušies svētuļi
Dombrava cer, ka Uzvaras pieminekli nojauks ar armijas palīdzību
Karens Šahnazarovs: nacisms varēja izvērsties no Atlantijas līdz Urāliem
Savienotajās Valstīs pūlas pierādīt, ka visus pasaules karus sākuši krievi