Gājiens krievu skolu atbalstam, foto no arhīva

Krievi brauc prom, Latvijā runās latviski: Lindermans par nacionālistiem un diskrimināciju

105
(atjaunots 10:46 14.06.2020)
Kas kopējs Rīgas bijušajam mēram Nilam Ušakovam ar ASV mirušo Džordžu Floidu? Krievi brauc prom no Latvijas, nacionālisti varēs mierīgi uzelpot? Kāpēc protesti pret diskrimināciju un rasismu Latvijā ir īsta liekulība. Aktieris Jefremovs bēgs paslēpties Latvijā?

RĪGA, 14. jūnijs — Sputnik. Lai Latvijā kļūtu par "progresīvās sabiedrības" daļu, pietiek nomesties uz viena ceļa tur, kur tevi noteikti ieraudzīs, un sākt aizstāvēt afroamerikāņu, LBGT aprindu vai vēl kādas citas tiesības. Šeit to visu caurauž liekulība un izskatās smieklīgi. Kāpēc?

To mēģināja noskaidrot publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins savā iknedēļas notikumu apskatā Sputnik Latvija.

Diskriminācija katru dienu

Lindermans atgādināja, ka mūsdienu interpretācijā vārds "rasisms", vismaz Eiropas dokumentu interpretācijā, ir ne tikai diskriminācija no ādas krāsas viedokļa. Par rasismu sauc diskrimināciju, tostarp – arī pēc nacionalitātes un etniskā principa.

"Latvijā ir mazākumtautības diskriminācija – tas ir acīmredzams fakts. Šeit runa par valsts politiku, jo grūti pat saskaitīt krieviem atklāti naidīgus lēmumus, kas pieņemti pēdējā laikā. Ik nedēļu top vismaz atklāti rusofobs lēmums. Lūk, to sauc par reālu diskrimināciju, rusofobiju. Bet aizsargāt afroamerikāņus, atrodoties planētas otrā malā, protams, tā ir ļoti patīkama, tomēr bezjēdzīga nodarbe. Ja jau tā gribas, aizstāviet Benesu Aijo," ierosināja Lindermans.

Pie tam viņš uzsvēra, ka skandāls, kas patlaban plešas ASV, Latviju neskar ne mazākajā mērā. Tā ir amerikāņu iekšēja darīšana. Tie ir ļoti tāli notikumi, un nav svarīgi, kas tur uzvarēs.

Vienīgais iemesls Latvijas varasvīriem sekot notikumiem Amerikā, ir iespēja, ka tā novājināsies, uzskata Lindermans. Smagi laiki – tas ir laiks atbrīvoties no sliktiem aktīviem. Tāpēc ASV novājināšanās nesola neko labu Latvijai – pazudīs aizbildnis.

Kas kopīgs Ušakovam ar Floidu?

Pa to laiku pašā Latvijā arī briest svarīgs notikums – Rīgas domes vēlēšanas, kas ieplānotas 29. augustā.

Tirgus un sabiedriskā viedokļa pētījumu centra SKDS aptauja liecina, ka maijā populārākā partija Rīgas domes vēlēšanās bija "Saskaņa" – to bija gatavi atbalstīt 22,4% aptaujāto. Šis politiskais spēks no jauna ir priekšvēlēšanu sacensību favorīts, pat pēc noteiktas piekritēju daļas zaudējuma.

Savukārt Rīgas eksmēra Oļega Burova partija "Gods kalpot Rīgai!" nespēj pārvarēt pat 5% barjeru – tā savāca tikai 3,6% balsu.

Ko sola tāda spēku sadale?

Lindermans uzskata, ka līdz vēlēšanām situācija nemainīsies, turklāt pašreizējie dati ir pietiekami objektīvi.

Interesanti ir tas, ka "Saskaņa" nevar uzvarēt patstāvīgi. Ar pašreizējo statistiku tā saņems 22-24 vietas domē. Bet GKR – bijušais sabiedrotais – varbūt domē tomēr iekļūs, tomēr ar minimālu vietu skaitu. Pie tam Latvijas Krievu savienība (LKS), spriežot pēc reitingiem (4,1%), varēs ieņemt aptuveni piecas vietas.

Iznāk, ka "Saskaņa" uzvar tikai sadarbībā ar vienu no šīm partijām. Kopā tās var saņemt aptuveni 32 vietas. Tomēr citas partijas vienkārši ar viņām nesadarbosies. Neviena valdības partija to nedarīs.

Lindermans atzīmēja, ka vispār netic tam, ka "Saskaņa" GKR un LKS varēs izveidot koalīciju, taču bez tās valdošajās aprindās nenokļūt. Pie tam, pēc publicista domām, nav zināms, vai "Saskaņa" maz centīsies pārņemt varu Rīgā tikai uz diviem gadiem...

Toties viņš atzīmēja interesantu niansi. Neskatoties uz visām grūtībām un korupcijas skandāliem, "Saskaņa" nav būtiski zaudējusi reitingu.

"Man ienāca prātā tāda paralēle par skandālu ASV. Afroamerikānis, kuru tur nogalināja un kurš pacelts teju vai mocekļu kārtā. Ļoti daudzi internetā raksta, kāds viņš bijis noziedznieks un tā tālāk, cerībā, ka tas vismaz nedaudz ietekmēs viedokli par viņu. Taču viņi kļūdās. Melnādainajiem svarīga ir tikai sistēma "savējais – svešinieks". Un te "viņš ir mūsējais, viņš miris par mums". Uzprasās paralēle ar Ušakovu, kurš krievu tautības rīdzinieku acīs paliek savējais, bet latvieši, gluži pretēji, nobalsos par jebkuru citu, lai tikai apraktu krievu varu Rīgā," Lindernams paskaidroja savu domu.

Lai tik brauc...

Tikmēr krievi vienkārši pamet valsti – to apliecina sociologa Mihaila Hazana pētījuma rezultāti.

Laikā no 2011. līdz 2019. gadam 31% krievu pameta Latviju. Protams, problēma skar arī titulēto nāciju, jo 47% aizbraukušo bija latvieši, tomēr fakts ir un paliek fakts. Krievu iedzīvotāju skaits sarūk, Latvija kļūst latviskāka.

"Daiļrunīgs ir arī fakts, ka ir 17,4% to, kuri vēlas atgriezties. Šeit skaidri redzams, ka viņu vidū krievu ir trīsreiz mazāk. Tas ir, starp latviešiem ir tādi, kas aizbrauc, paturot prātā nodomu reiz atgriezties, bet krievi brauc prom uz neatgriešanos," piezīmēja publicists.

Viņš pievērsa uzmanību vēl vienam interesantam faktam, kas atteicas uz aizbraukšanas iemesliem. 80% emigrantu nosauc trīs iemeslus: augstāka alga, cerības uz karjeru un perspektīvas bērniem.

Te var spriest sekojoši: cilvēks var aizbraukt peļņā uz zināmu laiku un pēc tam atgriezties. Karjeras izaugsme jau vairāk liecina par to, ka cilvēks nevēlas atgriezties, taču, ja cilvēks apliecina, ka brauc prom bērnu dēļ, jau ir skaidrs, ka viņš nekad neatgriezīsies.

Aptaujā bija norādīts arī tāds aizbraukšanas iemesls kā "sabiedriski politiskie procesi Latvijā". Šo iemeslu minējuši 50% respondentu. Lindermans uzskata, ka rādītājs patiešām ir liels. Pie tam viņu vidū pārsvarā ir krievi, kuri aizbrauc skolu reformas, valodas izspiešanas dēļ un tā tālāk.

"Kopumā krievu iedzīvotāju daļas samazināšanās tendence Latvijā nav tik strauja, tomēr absolūti skaidra. Man šķiet, tas notiek tāpēc, ka valdība neveic nekādus īpašus pasākumus, lai procesu apturētu. Labi vien ir, valdība klusībā domā, drīzāk nāks latviskā Latvija," paskaidroja Lindermans.

Jevremovs aizbēgs uz Latviju?

Gubins un Lindermans skāra vēl vienu interesantu tēmu,  kas Latviju gan tieši neskar. Runa ir par CSNg ar krievu aktieri Mihailu Jefremovu.

Tagad jau par lietas būtību dzirdējuši visi. Aktieris iereibis sēdās pie stūres un nokļuva avārijā, kuras rezultātā gāja bojā cilvēks.

Protams, Jefremovam draud tiesa un cietums. Tomēr parādījušies pieņēmumi, ka viņš varētu mēģināt izvairīties no tiesas un paslēpties citā valstī. Pie tam zināms, ka viņam ir divas mājas Latvijā un termiņuzturēšanās atļauja. Vai Jefremovs varēs slēpties Latvijā?

"Variants ir asprātīgs, taču nereāls. Lai kādas būtu Krievijas un Latvijas attiecības, Jefremova noziegums ir viennozīmīgs un konkrēts. Tādas normas Latvija pagaidām vēl nevar pārkāpt. Tāpēc aktiera bēgšana šurp ir nereāla," konstatēja publicists.

105
Tagi:
notikumu apskats, Mihails Gubins, Vladimirs Lindermans
Latvijas armijas oficieris, foto no arhīva

Lieta nav formā: Latvijas NBS palūdza slavenības pārliecināt cilvēkus iet dienēt

0
(atjaunots 20:04 20.10.2020)
Otrdien, 20. oktobrī, startēja kampaņa "Esi formā", kuras gaitā Latvijas slavenībām uz sava piemēra ir jāmaina populārai viedoklis sabiedrībā, ka dienēšanā uzņem tikai fiziski spēcīgus un izturīgus cilvēkus.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvijas Nacionālie bruņotie spēki (NBS) uzsākuši speciālu kampaņu, lai piesaistītu dienēšanai pēc iespējas vairāk cilvēku. Ar sabiedrībā pazīstamu cilvēku palīdzību NBS aicinās Latvijas iedzīvotājus iestāties mehanizētajā kājnieku brigādē, raksta Lsm.lv.

​Kājnieku brigādes komandieris Sandris Gaugers paziņo, ka parasti NBS uzņem 700 cilvēkus gadā, lai gan šogad tika atzīmēta ažiotāža, pieteikumus iesniedza vairāk nekā 1600 cilvēku. Tādēļ pieņemts lēmumu palielināt vakanto vietu skaitu vismaz par 500.

NBS uzsāka kampaņu ar nosaukumu "Esi formā", kurā Latvijā pazīstama personas tiešajā ēterā demonstrēs savas sporta iemaņas, kas parādīs iedzīvotājiem, ka nav obligāti jābūt spēcīgam un izturīgam, lai kļūtu par Latvijas armijas daļu.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka NBS cer uz intereses celšanos par dienēšanu armijā krīzes valstī dēļ.

Lielā Tēvijas kara laiku lādiņi, foto no arhīva
ГУ МЧС по Воронежской области

Toreiz NBS komandieris Leonīds Kalniņš atzīmēja, ka 2020. gadā NBS plāno uzņemt savās rindās 900-1000 jaunu kareivju. Turklāt komandieris atgādināja, ka kopš 2017. gada NBS kareivju skaits palielinājies par tūkstoti.

Tāpat Kalniņš aicināja iet dienēt armijā tos, kas krīzes dēļ ir zaudējuši darbu, jo NBS garantē jauniesauktajiem stabilu atalgojumu no 900 eiro, karjeras izaugsmi, kā arī sociālās garantijas, tai skaitā veselības apdrošināšanu un garantēto pensiju.

Vakar publicētajā intervijā Kalniņš pastāstīja par koronavīrusa ietekmi uz Latvijas armijas kaujas gatavību. Pēc viņa sacītā, koronavīruss nav ietekmējis Latvijas aizsardzības potenciālu, taču lika organizēt savu darbību savādāk, lai nepakļautu inficēšanās riskam lielu skaitu karavīru.

0
Tagi:
Nacionālie bruņotie spēki, Latvija
Pēc temata
Nerunā latviski, tādēļ apjuka: NBS komandieris izvērtēja rīdzinieku reakciju uz manevriem
Latvijas NBS uzspridzināja padomju mantojumu
Noderēs britu bruņutransportieriem: Latvijas NBS saņēmuši raķetes "Spike"
Kādiem nolūkiem Latvijas NBS vienreizējās lietošanas granātmetēji AT4
Covid-19 eksprestestēšana, foto no arhīva

Iztaisīs divās dienās ar nosūtījumu: Latvijā maina Covid-19 testēšanas kārtību

5
(atjaunots 19:57 20.10.2020)
Bez maksas Covid-19 testu varēs veikt tikai tie, kas būs saņēmuši ārsta nosūtījumu, turklāt Veselības ministrija sola samazināt gaidīšanas laiku analīžu nodošanai līdz divām dienām.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvijas Veselības ministrija tuvākajā laikā plāno izmainīt Covid-19 testēšanas kārtību. Turpmāk, lai nodotu analīzes, būs nepieciešams ģimenes ārsta vai slimnīcas speciālista nosūtījums, vēsta Тvnet.lv.

Pēc Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktores Santa Līviņas sacītā, šāds solis ir jāsper, lai atrisinātu izveidojušos rindu problēmu.

Līviņa paskaidroja, ka šobrīd daudzi Latvijas iedzīvotāji, kuriem nav Covid-19 simptomu, vienalga vēlas veikt Covid-19 testu. Rezultātā laboratorijas saskaras ar paaugstinātu slodzi, bet klientiem ilgāk nākas gaidīt iespēju nodot analīzes.

Lai samazinātu rindas un gaidīšanas laiku līdz divām dienām, Veselības ministrija piedāvā veikt bezmaksas Covid-19 testus tikai ar ārsta nosūtījumu.

Pašlaik Latvijā koronavīrusa testu par brīvu var veikt ikviens gribētājs, iepriekš piesakoties pa tālruni 8303.

Vakar tika ziņots, ka diennakts laikā tika veikts 4171 Covid-19 izmeklējums. Tika reģistrēti 115 jauni inficēšanās gadījumi, vēstīja Slimību profilakses un kontroles centrs. Trīs cilvēki ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi nomira – viņu vecums bija starp 65 un 85 gadiem.

5
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Pēc temata
"Vai nav citas slimības?": Covid dēļ pacients ar insultu nonācis slimnīcā pēc divām dienām
Kas nopircis biļetes? Latvijas opera atceļ izrādes Covid-19 dēļ
Žurnālisti šokējusi dīvainā reakcija par sievietes nāvi no Covid-19
Nedēļas statistika: 50 cilvēki saslimuši ar Covid-19 pēc kora mēģinājuma