Gājiens krievu skolu atbalstam, foto no arhīva

Krievi brauc prom, Latvijā runās latviski: Lindermans par nacionālistiem un diskrimināciju

98
(atjaunots 10:46 14.06.2020)
Kas kopējs Rīgas bijušajam mēram Nilam Ušakovam ar ASV mirušo Džordžu Floidu? Krievi brauc prom no Latvijas, nacionālisti varēs mierīgi uzelpot? Kāpēc protesti pret diskrimināciju un rasismu Latvijā ir īsta liekulība. Aktieris Jefremovs bēgs paslēpties Latvijā?

RĪGA, 14. jūnijs — Sputnik. Lai Latvijā kļūtu par "progresīvās sabiedrības" daļu, pietiek nomesties uz viena ceļa tur, kur tevi noteikti ieraudzīs, un sākt aizstāvēt afroamerikāņu, LBGT aprindu vai vēl kādas citas tiesības. Šeit to visu caurauž liekulība un izskatās smieklīgi. Kāpēc?

To mēģināja noskaidrot publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins savā iknedēļas notikumu apskatā Sputnik Latvija.

Diskriminācija katru dienu

Lindermans atgādināja, ka mūsdienu interpretācijā vārds "rasisms", vismaz Eiropas dokumentu interpretācijā, ir ne tikai diskriminācija no ādas krāsas viedokļa. Par rasismu sauc diskrimināciju, tostarp – arī pēc nacionalitātes un etniskā principa.

"Latvijā ir mazākumtautības diskriminācija – tas ir acīmredzams fakts. Šeit runa par valsts politiku, jo grūti pat saskaitīt krieviem atklāti naidīgus lēmumus, kas pieņemti pēdējā laikā. Ik nedēļu top vismaz atklāti rusofobs lēmums. Lūk, to sauc par reālu diskrimināciju, rusofobiju. Bet aizsargāt afroamerikāņus, atrodoties planētas otrā malā, protams, tā ir ļoti patīkama, tomēr bezjēdzīga nodarbe. Ja jau tā gribas, aizstāviet Benesu Aijo," ierosināja Lindermans.

Pie tam viņš uzsvēra, ka skandāls, kas patlaban plešas ASV, Latviju neskar ne mazākajā mērā. Tā ir amerikāņu iekšēja darīšana. Tie ir ļoti tāli notikumi, un nav svarīgi, kas tur uzvarēs.

Vienīgais iemesls Latvijas varasvīriem sekot notikumiem Amerikā, ir iespēja, ka tā novājināsies, uzskata Lindermans. Smagi laiki – tas ir laiks atbrīvoties no sliktiem aktīviem. Tāpēc ASV novājināšanās nesola neko labu Latvijai – pazudīs aizbildnis.

Kas kopīgs Ušakovam ar Floidu?

Pa to laiku pašā Latvijā arī briest svarīgs notikums – Rīgas domes vēlēšanas, kas ieplānotas 29. augustā.

Tirgus un sabiedriskā viedokļa pētījumu centra SKDS aptauja liecina, ka maijā populārākā partija Rīgas domes vēlēšanās bija "Saskaņa" – to bija gatavi atbalstīt 22,4% aptaujāto. Šis politiskais spēks no jauna ir priekšvēlēšanu sacensību favorīts, pat pēc noteiktas piekritēju daļas zaudējuma.

Savukārt Rīgas eksmēra Oļega Burova partija "Gods kalpot Rīgai!" nespēj pārvarēt pat 5% barjeru – tā savāca tikai 3,6% balsu.

Ko sola tāda spēku sadale?

Lindermans uzskata, ka līdz vēlēšanām situācija nemainīsies, turklāt pašreizējie dati ir pietiekami objektīvi.

Interesanti ir tas, ka "Saskaņa" nevar uzvarēt patstāvīgi. Ar pašreizējo statistiku tā saņems 22-24 vietas domē. Bet GKR – bijušais sabiedrotais – varbūt domē tomēr iekļūs, tomēr ar minimālu vietu skaitu. Pie tam Latvijas Krievu savienība (LKS), spriežot pēc reitingiem (4,1%), varēs ieņemt aptuveni piecas vietas.

Iznāk, ka "Saskaņa" uzvar tikai sadarbībā ar vienu no šīm partijām. Kopā tās var saņemt aptuveni 32 vietas. Tomēr citas partijas vienkārši ar viņām nesadarbosies. Neviena valdības partija to nedarīs.

Lindermans atzīmēja, ka vispār netic tam, ka "Saskaņa" GKR un LKS varēs izveidot koalīciju, taču bez tās valdošajās aprindās nenokļūt. Pie tam, pēc publicista domām, nav zināms, vai "Saskaņa" maz centīsies pārņemt varu Rīgā tikai uz diviem gadiem...

Toties viņš atzīmēja interesantu niansi. Neskatoties uz visām grūtībām un korupcijas skandāliem, "Saskaņa" nav būtiski zaudējusi reitingu.

"Man ienāca prātā tāda paralēle par skandālu ASV. Afroamerikānis, kuru tur nogalināja un kurš pacelts teju vai mocekļu kārtā. Ļoti daudzi internetā raksta, kāds viņš bijis noziedznieks un tā tālāk, cerībā, ka tas vismaz nedaudz ietekmēs viedokli par viņu. Taču viņi kļūdās. Melnādainajiem svarīga ir tikai sistēma "savējais – svešinieks". Un te "viņš ir mūsējais, viņš miris par mums". Uzprasās paralēle ar Ušakovu, kurš krievu tautības rīdzinieku acīs paliek savējais, bet latvieši, gluži pretēji, nobalsos par jebkuru citu, lai tikai apraktu krievu varu Rīgā," Lindernams paskaidroja savu domu.

Lai tik brauc...

Tikmēr krievi vienkārši pamet valsti – to apliecina sociologa Mihaila Hazana pētījuma rezultāti.

Laikā no 2011. līdz 2019. gadam 31% krievu pameta Latviju. Protams, problēma skar arī titulēto nāciju, jo 47% aizbraukušo bija latvieši, tomēr fakts ir un paliek fakts. Krievu iedzīvotāju skaits sarūk, Latvija kļūst latviskāka.

"Daiļrunīgs ir arī fakts, ka ir 17,4% to, kuri vēlas atgriezties. Šeit skaidri redzams, ka viņu vidū krievu ir trīsreiz mazāk. Tas ir, starp latviešiem ir tādi, kas aizbrauc, paturot prātā nodomu reiz atgriezties, bet krievi brauc prom uz neatgriešanos," piezīmēja publicists.

Viņš pievērsa uzmanību vēl vienam interesantam faktam, kas atteicas uz aizbraukšanas iemesliem. 80% emigrantu nosauc trīs iemeslus: augstāka alga, cerības uz karjeru un perspektīvas bērniem.

Te var spriest sekojoši: cilvēks var aizbraukt peļņā uz zināmu laiku un pēc tam atgriezties. Karjeras izaugsme jau vairāk liecina par to, ka cilvēks nevēlas atgriezties, taču, ja cilvēks apliecina, ka brauc prom bērnu dēļ, jau ir skaidrs, ka viņš nekad neatgriezīsies.

Aptaujā bija norādīts arī tāds aizbraukšanas iemesls kā "sabiedriski politiskie procesi Latvijā". Šo iemeslu minējuši 50% respondentu. Lindermans uzskata, ka rādītājs patiešām ir liels. Pie tam viņu vidū pārsvarā ir krievi, kuri aizbrauc skolu reformas, valodas izspiešanas dēļ un tā tālāk.

"Kopumā krievu iedzīvotāju daļas samazināšanās tendence Latvijā nav tik strauja, tomēr absolūti skaidra. Man šķiet, tas notiek tāpēc, ka valdība neveic nekādus īpašus pasākumus, lai procesu apturētu. Labi vien ir, valdība klusībā domā, drīzāk nāks latviskā Latvija," paskaidroja Lindermans.

Jevremovs aizbēgs uz Latviju?

Gubins un Lindermans skāra vēl vienu interesantu tēmu,  kas Latviju gan tieši neskar. Runa ir par CSNg ar krievu aktieri Mihailu Jefremovu.

Tagad jau par lietas būtību dzirdējuši visi. Aktieris iereibis sēdās pie stūres un nokļuva avārijā, kuras rezultātā gāja bojā cilvēks.

Protams, Jefremovam draud tiesa un cietums. Tomēr parādījušies pieņēmumi, ka viņš varētu mēģināt izvairīties no tiesas un paslēpties citā valstī. Pie tam zināms, ka viņam ir divas mājas Latvijā un termiņuzturēšanās atļauja. Vai Jefremovs varēs slēpties Latvijā?

"Variants ir asprātīgs, taču nereāls. Lai kādas būtu Krievijas un Latvijas attiecības, Jefremova noziegums ir viennozīmīgs un konkrēts. Tādas normas Latvija pagaidām vēl nevar pārkāpt. Tāpēc aktiera bēgšana šurp ir nereāla," konstatēja publicists.

98
Tagi:
notikumu apskats, Mihails Gubins, Vladimirs Lindermans

Covid-19 atvesta no Francijas un Itālijas: Latvijā septiņi jauni inficēšanās gadījumi

1
(atjaunots 17:00 15.08.2020)
Latvijā reģistrēti septiņi jauni koronavīrusa infekcijas gadījumi; epidemioloģiskā izmeklēšana parādījusi, ka divi inficētie atgriezušies no Francijas un Itālijas.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Pēdējās diennakts laikā Latvijā reģistrēti septiņi jaunio Covid-19 infekcijas gadījumi, liecina Slimības profilakses un kontroles centra dati. Valstī veikts 1881 tests. SPKC epidemioloģiskā izmeklēšana parādīja, ka četri inficētie kontaktējušies ar citiem pacientiem, divi atgriezušies no Francijas un Itālijas. Jautājumā par vienu inficēto centra speciālisti vēl noskaidro visus apstākļus.

​Pēdējo 24 stundu laikā viens pacients ar Covid-19 nogādāts slimnīcā. Stacionāros patlaban ārstējas četri pacienti, kam diagnosticēta Covid-19.

​Kopš pandēmijas sākuma Latvijā veikti 224 412 izmeklējumi. Slimība reģistrēta 1315 cilvēkiem, 1078 cilvēki atveseļojušies, 32 pacienti miruši.

​Pie tam SPKC lūdz atsaukties autobusa Rēzekne-Daugavpils pasažierus, kurš izbrauca 13. augustā no Aglonas pieturas pl. 11:17. un autobusa Daugavpils-Priežmale pasažierus, kas izbrauca pl. 16:00 un brauca līdz Aglonai.

Diviem pasažieriem šajos reisos izrādījušies pozitīvi Covid-19 testi.

1
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pāvilosta

Nīcā un Pāvilostā sūdzas par lietuviešu tūristu huligāniskajām izdarībām

6
(atjaunots 12:10 15.08.2020)
Atbraucēji no Lietuvas sagādā lielas raizes piejūras pašvaldībām Kurzemē, - tūristi nereti ignorē aizlieguma zīmes.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Lietuviešu tūristi nereti pārkāpj noteikumus Kurzemes pludmalēs, vēsta rus.liepajniekiem.lv.

Karstajās brīvdienās daudzi liepājnieki vēlas atpūsties pie jūras. Tie, kam centrālā pludmale šķiet pārlieku trokšņaina, meklē klusākas vietas tālāk no burzmas. Visbiežāk izraudzīti tiek Bernāti Nīcas novadā.

"Pagājušajās brīvdienās ar ģimeni devāmies uz Bernātiem, tur nebija nevienas brīvas vietas, kur novietot auto. Tās bija saliktas pat aizliegtajās vietās," stāstīja lasītāja.

Nīcas novada domes izpilddirektors Andrejs Šakals atzina, ka šogad atpūtnieku ir īpaši daudz. Viņs atklāja, ka pašvaldība dara visu iespējamo, lai novērstu pārkāpumus – zīmes ir izliktas, policija veic regulārus reidus un soda neapzinīgos pārkāpējus.

"Šogad situācija ir īpaši saspīlēta, jo ļoti daudz atpūtnieku ierodas no Lietuvas. Cik man zināms, Pašvaldības policija dienā uzraksta ap 30 protokoliem. Cilvēki apstājas neatļautās vietās, pie pašām zīmēm, aizņem abas ceļa malas, iebrauc aizliegtajā teritorijā pa mazajiem meža celiņiem," pastāstīja Šakals.

Nīcas Pašvaldības policijas priekšnieks Guntis Grantiņš konstatēja, ka automašīnas ar Latvijas numuriem noteikumus ievēro vairāk un, ja tiek sodīti, cenšas pārkāpumu neatkārtot. Toties tūristi no Lietuvas ierobežojumus neievēro, tādēļ sodu saņem atkal un atkal.

"Liekam arī informatīvās zīmes, tās bieži vien izposta, izrauj, nomet. Viesi no Lietuvas bieži vien zīmēm nemaz nepievērš uzmanību, seko norādēm GPS. Ja tās ved viņus pa mazajām meža takām, viņi arī brauc. Mēs stāstām, ka nevar braukt visur, kur rāda navigācija, it kā viņi mūs dzird, ar galvu māj, tomēr turpina neievērot. Turklāt sodi ir diezgan bargi, no 30 līdz 350 eiro. Vislielākā soda summa tiek piemērota par iebraukšanu kāpās. Apdzīvotā vietā kāpas ir 150 metri no pirmā zaļā punkta, savukārt neapdzīvotā vietā 300 metri. Tas ir ļoti rupjš pārkāpums, tomēr gadās, ka sodītie apstrīd protokolus, sakot, ka nav bijušas zīmes, vai izrādot neizpratni par to, kāpēc tas nav atļauts," stāstīja Grantiņš.

Populārā pludmalē Pāvilostā pārkāpēju skaits ir mazāks, pastāstīja Pāvilostas Pašvaldības policijas priekšnieks Aleksandrs Urtāns. Tomēr apstāšanās neatļautā vietā un iebraukšana kāpu zonā nav vienīgie pārkāpumi ark o policija ir spiesta cīnīties šovasar. Piedevām atpūtnieki kurina ugunskurus neatļautās vietās un slej teltis.

6
Tagi:
policija, tūristi, Lietuva, Latvija
Pēc temata
Skaisti un droši: Latvija pievērsusies tūristiem no Somijas
Budapeštā plāno ierobežot iespēju izīrēt dzīvokļus tūristiem
Gluži kā Tenerifē: sociālajos tīklos skan pārsteigums par mājokļa nomas cenām Jūrmalā