Saldējums

"Kauns!" saldējuma ražotājam pārmet rasismu

530
(atjaunots 08:33 12.06.2020)
Uzņēmums "Rūjienas saldējums" bija spiests taisnoties par savu upeņu saldējumu – sociālā tīkla lasītājai radās aizdomas par rasisma izpausmēm.

RĪGA, 12. jūnijs — Sputnik. Mūsdienās aktuālā rasu neiecietības un diskriminācijas tēma nonākusi arī Latvijā – Facebook apmeklētāja uzbruka upeņu saldējumam "Melnītis" (Blacky).

Uzņēmuma "Rūjienas saldējums" – upeņu saldējuma ražotāja – pārstāvji raksta, ka pārmetumus saņēmuši no Aijas Ingrīdas Abenes (jautājums apspriests arī politiskās kustības "Attīstībai/Par!" lapā, kuras loceke viņa ir).

No tīmeklī pieejamās informācijas izriet, ka Aija Ingrīda Abene ir latviete no Toronto, skolotāja un projektu vadītāja Okupācijas muzejā. 2018. gadā viņa balotējusies Saeimā no kustības "Attīstībai/Par!".

Nesen viņa atstāja publikāciju "Rūjienas Saldējums" lapā Facebook ar saldējuma "Melnītis" fotogrāfiju un sašutuma pilnu repliku.

"Tiešām!?!? Vai jums galīgi neienāca prātā paprasīt kādam angliski runājošam "native speaker" nosaukuma piemērotību? Kas ir atbildīgs par marketingu? Kauns!" uzrakstīja Aija Ingrīda Abene.
Фотография мороженого Melnītis (Blacky) и пост, который всколыхнул соцсети
Rūjienas Saldējums/Facebook
Saldējuma "Melnītis" fotogrāfija un publikācija, kas saviļņoja sociālos tīklus

"Rūjienas Saldējums" pārstāvji bija spiesti nomierināt satraukto Aiju un apliecināt, ka nevajag meklēt nekādu zemtekstu saldējuma nosaukumā.

"Esam saņēmuši pārmetumus no Aijas Ingrīdas Abenes par to, ka mūsu ražotā upeņu saldējuma "Melnītis" ("Blacky"), kuru sākām ražot pirms 2 gadiem Baltijas tirgum, nosaukums ir aizvainojošs un vērtējams kā rasistisks.

Mēs, "Rūjienas saldējums", ļoti cienām un mīlam visus cilvēkus, neatkarīgi no rases, ādas krāsas, dzimuma un ēšanas paradumiem. Atvainojamies, ja kādam no Jums mūsu saldējuma dizains un vārda "melns" atspoguļojums liekas aizskarošs.

Nekādi nevaram piekrist, ka mūsu melnās upenes izdomātā tēla nosaukšana par "Blacky" varētu būt attiecināma uz cilvēkiem, neatkarīgi no ādas krāsas. Oksfordas vārdnīcā ir atrodams šī īpašības vārda tulkojums – somewhat black, blackish. Bet, ja mēs kļūdamies, tad esam gatavi mainīt šī saldējuma nosaukumu," pausts paziņojumā.

Tā visiem satrauktajiem lasītājiem atbildēja "Rūjienas Saldējums" pārstāvji un palūdza nepublicēt komentāros aizvainojošus un diskriminējošus izteikumus.

Jāpiebilst, ka sociālo tīklu lasītāju reakcija pēc atvainošanās bija vētraina – tamlīdzīgas pretenzijas viņi nodēvēja par marasmu, citi bija sajūsmā par to, ka uzņēmums izmantojis izdevīgu brīdi un pareklamējies.

Diskusijai pievienojās politiķi. Sašutumu paspēja paust arī Saeimas deputāts Jānis Dombrava (Nacionālā apvienība).

"Kauns, ka Latvijas partijās ir atrodami kreisie marģināļi, kuri cenšas apkarot neeksistējošas problēmas," savu spriedumu izteica Dombrava, kura pārstāvētais politiskais spēks nesen panāca likuma pieņemšanu par krievu telekanālu ierobežošanu Latvijas ēterā (80% programmu ES valstu valodās pamata paketē.

Starp citu, absolūti bezjēdzīgs likums, ko nav grūti apiet.

530
Tagi:
Latvija
Pēc temata
Politkorektuma ziņas: tas ir rasisms – sajūsmināties par citiem
Izmēģinājuma afrikāņi. Francijā izcēlies skandāls saistībā ar vakcīnu pret vīrusu
"Rietumu civilizācijas beigas": nosodīti Iesalnieka izteikumi par Londonas mēru
Sīpoli, zāģis un saldējums karoga krāsās: ko uzdāvināja latvieši Latvijas simtgadē
 Tallink

Prāmja maršrutā Rīga-Stokholma šogad nebūs

11
(atjaunots 19:30 14.05.2021)
Iespējams, šogad tiks atsākta kuģu satiksme starp Rīgu un Helsinkiem, taču maršrutā Rīga-Stokholma tā netiks nodrošināta.

RĪGA, 14. maijs — Sputnik. Igaunijas prāmju operators "Tallink Grupp" šogad nenodrošinās pārvadājumus maršrutā Rīga-Stokholma, ziņo Mixnews.lv.

Kā skaidroja "Tallink Grupp", tas galvenokārt ir saistīts ar esošajiem ceļošanas ierobežojumiem abās valstīs. Pandēmijas dēļ apturētie regulārie reisi starp Latvijas un Zviedrijas galvaspilsētām pagaidām nav atjaunoti, veikti tikai speciālie reisi.

Kas attiecas uz Rīga-Helsinki maršruta atsākšanu, uzņēmums cer uz epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, kā arī abu valstu valdību lēmumiem par ceļošanas ierobežojumiem.

"Lēmumiem būtu jābūt skaidriem līdz jūnija sākumam, citādi maršruta Helsinki-Rīga atjaunošana šovasar varētu būt ļoti sarežģīta," uzskata "Tallink Grupp" pārstāvji.

Satiksmi starp Rīgu un Stokholmu "Tallink Grupp" aizsāka 2006. gadā. No 2014. gada augusta kursē viens prāmis – 1989. gadā būvētā "Isabelle". 2016. gada decembrī tam pievienojās prāmis "Romantika", kas būvēts 2002. gadā.

11
Tagi:
prāmis
Pēc temata
Uzreiz pēc prāmjiem Tallink zaudē savas viesnīcas: Rīgā slēgs vēl vienu viesnīcu

Minimālās sociālās iemaksas neatcels: kādas izmaiņas gaidāmas no 1. jūlija

18
(atjaunots 18:04 14.05.2021)
Darba ņēmējiem, kas strādā mazāk nekā pilnu slodzi un saņem mazāk par minimālo algu, sociālās iemaksas būs jāveic no pilnas minimālās algas, kas sastāda 500 eiro.

RĪGA, 14. maijs — Sputnik. Neskatoties uz uzņēmēju organizāciju iebildumiem, no šī gada 1. jūlija tiks ieviestas minimālās sociālās iemaksas, apstiprināja finanšu ministra padomnieks Ints Dālderis, raksta laikraksts Diena.

Pagājušā gada nogalē Saeima pieņēma grozījumus likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kas paredz samazināt sociālās iemaksas par vienu procentpunktu, kā arī nosaka minimālās iemaksas personām, kuru alga nesasniedz minimumu, arī pašnodarbinātajiem.

Saskaņā ar apstiprināto likumprojektu, sākot ar 1. jūliju, minimālais obligātais sociālais nodoklis būs 170 eiro mēnesī no minimālās algas 500 eiro apmērā. Ja darba ņēmēja reālie ienākumi būs zemāki par minimālo algu, starpību starp faktiski samaksāto sociālo nodokli un summu 170 euro nāksies piemaksāt darba devējam (vai pašnodarbinātajam – par sevi). Ja pašnodarbinātā ienākumi nesasniedz minimālo algu, viņam jāsamaksā sociālais nodoklis 10% apmērā no gūtajiem ienākumiem.

No minimālās sociālās iemaksas samaksas ir atbrīvotas dažas darbinieku kategorijas, tostarp tie, kuri sasnieguši pensijas vecumu, kuriem ir bērni vecumā līdz 3 gadiem, 1. un 2. kategorijas invalīdi, kā arī tie, kuri strādā pie ārvalstu darba devēja.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2020. gada decembrī 6% no visiem darba ņēmējiem saņēma atalgojumu līdz 200 eiro, bet 8% – no 200 eiro līdz 400 eiro.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) nosūta Saeimas Tautsaimniecības komisijai vēstuli ar aicinājumu atlikt šo jauninājumu. LTRK vadītājs Jānis Endziņš un Latvijas Darba devēju konfederācijas eksperts Pēteris Leiškalns uzskata, ka jaunā sociālo iemaksu veikšanas kārtība sarežģīs uzņēmēju stāvokli, kas cietuši no pandēmijas Covid-19.

Taču finanšu ministra padomnieks Ints Dālderis uzsver, ka tāda "pareizā" laika, kad ieviest minimālās sociālās iemaksas, nebūs nekad, līdz ar to nav pamata atlikt to spēkā stāšanos no 1. jūlija.

18
Tagi:
apdrošināšana, Uzņēmēji, iemaksas
Pēc temata
CSP: 2020. gadā vidējā alga pieauga par vairāk nekā 6 procentiem
Latvijas Ekonomikas ministrija var turpināt īpaši cietušo uzņēmumu atbalstu
Miljoniem eiro! Ušakovs pastāstīja, kur nonāk lielākie dīkstāves pabalsti Latvijā
Atbalsts beidzies: valdība vairs neaizsargās parādniekus