Rīga

Latvijā atcelts ārkārtējās situācijas režīms. Kādi ierobežojumi paliek spēkā

44
(atjaunots 12:11 10.06.2020)
Latvijā beidzies ārkārtējās situācijas režīms, taču ekonomiskie atbalsta pasākumi un daži "karantīnas" perioda noteikumi paliek spēkā esoši.

RĪGA, 10. jūnijs – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Šodien Latvijā noslēdzies ārkārtējās situācijas režīms, kurš ilga teju trīs mēnešus Covid-19 pandēmijas dēļ. Tomēr virkne ierobežojumu tā saucamajā pārejas periodā joprojām paliek spēkā.

Daži likumi, kurus pagājušajā nedēļā pieņēma Saeima, savukārt vakar pasludināja prezidents, regulē privātpersonu uzvedības un organizāciju darba kārtību no ārkārtējās situācijas režīma beigu brīža līdz pilnīgam Covid-19 draudu zudumam. Tie stājas spēkā šodien.

Tā, likums par Covid-19 izplatības seku novēršanu paredz to, kā valsts grasās pārvarēt krīzes sekas. Šeit ir iekļauti tautsaimniecības atbalsta mehānismi un izdevumi, kas ir saistīti ar Covid-19 izplatības ierobežošanu un ir vērsti uz ekonomiskās situācijas uzlabošanu valstī. Šī likumprojekta izskatīšanas gaitā pagājušajā nedēļā deputāti panāca virkni kompromisu parlamentārās kontroles saglabāšanas jautājumā pār valdības darbu un varas ierobežošanu atsevišķās ministrijā un pat atsevišķu ministru varas ierobežošanu. Tā, daudzus finanšu atbalsta pasākumus un izdevumus, kas tiks veikti, nāksies saskaņot Saeimas Budžeta un finanšu komisijā.

Likuma spēkā esamības laikā (tā termiņš netiek atrunāts) Ministru kabinets, novērtējot ekonomisko situāciju valstī, būs tiesīgs noteikt īpaša nodokļu maksātāju atbalsta kritērijus un piemērot tiem pasākumus, kuru darbību ietekmējusi koronavīrusa pandēmija. Likumā paredzēts saglabāt tādus atbalsta pasākumus, kā nodokļu samaksas termiņa pagarinājums un dīkstāves pabalsta izmaksāšana līdzšinējā apmērā (opozīcijas mēģinājums noteikt minimālo dīkstāves pabalstu 300 eiro apmērā ar valdošā vairākuma balsīm tika noraidīts).

Taču Saeimā tika pieņemts lēmums ieviest vēl vienu atbalsta veidu – pabalstu jaunajiem speciālistiem. Uz to drīkst cerēt personas, kuras laikā līdz vienam gadam pirms ārkārtējās situācijas sākumam pabeiguši studijas augstskolā vai koledžā, bet saņēma bezdarbnieka statusu ārkārtējās situācijas laikā vai trīs mēnešu laikā pēc tās beigām. Saskaņā ar likumu, pabalstu jaunajiem speciālistiem plānots izmaksāt pirmo divu mēnešu laikā 500 eiro apmērā, divu sekojošo mēnešu laikā – 375 eiro. Pabalsts tiek izmaksāts līdz brīdim, kad persona zaudē bezdarbnieka statusu. Taču ne ilgāk par četriem mēnešiem vai līdz 2020. gada beigām.

Tāpat šis likums ļauj uzņēmumiem, kurus ietekmējusi koronavīrusa epidēmija, samazināt darbiniekiem algu dīkstāves periodā.

Likumā ir saglabāta norma, kas ļauj pārdot alkoholiskos dzērienus Internetā. Tiek atcelts aizliegums spēļu zāļu darbībai.

Līdz 2020. gada beigām uzņēmumiem ir iespēja vērsties pēc atbalsts valsts fondā "Altum" (pēc jau saņemto vai plānoto banku kredītu garantijām). Uzņēmējiem saglabāta iespēja neveikt ienākumu nodokļa avansa maksājumus, saglabāta arī norma, kas paredz paātrinātu uzņēmuma pārmaksātā pievienotās vērtības nodokļa atmaksu. Nodokļu samaksas termiņu var pagarināt Valsts ieņēmumu dienestā uz laiku līdz trīs gadiem, iesniedzot pieteikumu līdz šī gada beigām. Pagarinot nodokļu samaksas termiņu VID neaprēķinās kavējuma naudu un sodu par kavējuma laiku.

Līdz šī gada beigām uzņēmumi, kuri strādā transporta pārvadājumu nozarē, ir tiesīgi maksāt tikai 50% transporta nodokļa par viņiem piederošiem kravas automobiļiem, atlikušo daļu – kopā ar nodokli nākamgad.

Publisko pasākumu, pulcēšanās un gājienu rīkotāji ir tiesīgi rīkot savus pasākumus, tomēr, iesniedzot rīkošanas pieteikumu, viņiem būs jānorāda, kādus epidemioloģiskās aizsardzības pasākumus viņi nodrošinās dalībniekiem. Līdz jūnija beigām masveida pasākumos iekštelpās drīkst pulcēties līdz 100 cilvēkiem, ārpustelpās – līdz 300 cilvēkiem. Pie tam katram cilvēkam rīkotājiem ir jāparedz vismaz četru kvadrātmetru platība. No 1. līdz 31. jūlijam iekštelpās, kuru platība ir mazāka 1000 kvadrātmetriem, vienlaikus nedrīkst pulcēties vairāk par 100 cilvēkiem, lielākā platībā – līdz 500 cilvēkiem.

Attiecībā uz noteikumiem priekš iedzīvotājiem: viņiem joprojām ir jāievēro 2 metru sociālā distance, izņemot ģimenes locekļus, bērnus (bērnudārzos vai vasaras nometnēs), uzņēmumu un organizāciju darbinieku darba laikā, kā arī personas sporta, deju un aktiermākslas nodarbību laikā. Turklāt saglabājas prasība regulāri mazgāt un dezinficēt rokas.

Līdz šī gada beigām privātpersonām ir iespēja atlikt nekustamā īpašuma nodokļa samaksu par 2020. gadu.

Ievērojamam cilvēku skaitam ir tiesības līdz šī gada beigām veikt bezmaksas Covid-19 testu. Pieteikties testam drīkst piezvanot uz speciālu tālruni, taču Veselības ministrija iesaka sākumā sazināties ar ģimenes ārstu, kurš sniegs konsultāciju par iespējamo ārstēšanos un nosūtīs uz analīzēm.

Neraugoties uz ārkārtējās situācijas režīma atcelšanu, sabiedriskajā transportā joprojām paliek spēkā prasība obligāti piesegt degunu un muti – tā iemesla dēļ, ka ievērot divu metru distanci sabiedriskajā transportā ir neiespējami.

No 10. jūnija ievērojami tiek mīkstināti ierobežojošie pasākumi kafejnīcām un sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem. Tagad pie viena galda iekštelpās drīkst atrasties līdz 4 cilvēkiem, ārpustelpās – līdz 8 cilvēkiem. Divu metru distance starp apmeklētājiem nav nepieciešama. Taču katram apmeklētājam ir jābūt paredzētai 4 kvadrātmetru platībai. Iestādes drīkst strādāt līdz plkst. 2:00, savukārt atvērties ne agrāk par plkst. 6:30.

Koronavīrusa analīzes veikšana, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Даничев

No 10. jūnija Latvijā tiek atļauti tūrisma braucieni uz citām valstīm. Ierodoties Latvijā nav jāievēro 14 dienu pašizolācija, ja cilvēks ieradies no valsts, kur Covid-19 saslimstība nepārsniedz 15 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Šo valstu sarakstu iespējams atrast Slimību profilakses un kontroles centrā vai arī uzzināt pie tūrisma operatora, kādas valstis ir ceļošanai pieejamas.

Saeima pieņēmusi lēmumu, ka likums būs spēkā tika ilgi, cik būs nepieciešams pilnai epidemioloģiskās situācijas stabilizācijai. Ne retāk kā reizi trijos mēnešos Ministru kabinetam būs jāsniedz Saeimai ziņojums par situāciju valstī. Valdība sola regulāri pārskatīt saglabātos epidemioloģiskās drošības pasākumus to mīkstināšanas nolūkos, tomēr lēmums būs atkarīgs no saslimstības dinamikas.

44
Tagi:
karantīna, koronavīruss
Pēc temata
Covid-19 hronikas: seši miljoni inficēto pasaulē un otrais vilnis Japānā
Covid-19 informatīvais tālrunis maina darba laiku: tā pieprasījums krīt
Salīdziniet Latviju un Maskavu: ko uzrādījuši Covid-19 antivielu testi
PVO: Covid-19 otrais vilnis var būt graujošs
Eiro

Vidējā alga Latvijā palielinājusies par 64 eiro: kāpuma un krituma novērtējums nozarēs

7
(atjaunots 15:32 02.12.2020)
Vidējā alga Latvijā pirms nodokļu samaksas trešajā ceturksnī sastādījusi 1147 eiro, savukārt uz rokām – 844 eiro.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Vidējā alga Latvijā pirms nodokļu samaksas trešajā ceturksnī sastādīja 1147 eiro, kas ir par 5,9%, jeb par 64 eiro, vairāk, nekā analoģiskā periodā 2019. gadā, liecina informācija Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) mājaslapā.

Privātajā sektorā vidējā alga pieaugusi par 7,1%, līdz 1144 eiro, publiskajā sektorā – par 3,3%, līdz 1160 eiro.

Eiro
© Sputnik / Алексей Сухоруков

Valdības sektorā, kurā ietilpst valsts un pašvaldību iestādes, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, valsts un pašvaldību uzņēmumi, vidējā alga pirms nodokļu samaksas sastādīja 1125 eiro, kas ir par 4,1% vairāk, nekā pērnā gada trešajā ceturksnī.

Vidējā alga uz rokām 2020. gada trešajā ceturksnī sastādīja 844 eiro, kas ir par 6% vairāk, nekā pirms gada.

2020. gada trešajā ceturksnī, salīdzinājumā ar pērnā gada trešo ceturksni, vidējā mēnešalga pirms nodokļu samaksas par 1,6% samazinājusies transporta un uzglabāšanas nozarē, līdz 1063 eiro, par 0,3% – tūristu izmitināšanas un sabiedriskās ēdināšanas nozarē, līdz 786 eiro.

Citās nozarēs vidējā alga gada laikā ir pieaugusi. Tostarp citu pakalpojumu jomā (sabiedrisko, politisko un citu organizāciju darbība, privāto un sadzīves priekšmetu remonts, ķīmisko tīrītavu pakalpojumi, frizētavu, kosmētiskie, apbedīšanas un citi pakalpojumi) izaugsme sastādījusi 14,8%, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 14,1%, mākslas, izklaides un atpūtas nozarē – par 10.1%, profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu nozarē – par 10%.

CSP atzīmē, ka vidējās algas izmaiņas ietekmē ne vien darbinieku algas palielināšanās vai samazināšanās un nodokļu izmaiņas, bet arī strukturālas izmaiņas darba tirgū.

Sakarā ar Covid-19 pandēmijas izraisīto krīzi, nodarbināto skaits valstī, kas tika pārrēķināti uz pilnu slodzi, trešajā ceturksnī ir samazinājies, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, par 25,4 tūkstošiem, jeb 3,3%. Samazinājums novērots visās nozarēs, izņemot informācijas un komunikācijas pakalpojumus, izglītību, veselības un sociālo aprūpi, kur darbinieku skaits ir palielinājies.

Trešajā ceturksnī vidējā alga pirms nodokļu samaksas pārsniedza vidējo rādītāju valstī finanšu un apdrošināšanas nozarē – 2121 eiro, informācijas un komunikāciju pakalpojumu nozarē – 1842 eiro, enerģētikas nozarē – 1455 eiro, valsts pārvaldē – 1386 eiro, profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu nozarē – 1346 eiro, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – 1315 eiro, veselības un sociālās aprūpes nozarē – 1223 eiro, celtniecībā – 1172 eiro, ūdensapgādes, atkritumu izvešanas un sanācijas pakalpojumu nozarē – 1163 eiro.

Viszemākā alga bijusi tūristu izmitināšanas un sabiedriskās ēdināšanas nozarē – 786 eiro, izglītībā – 906 eiro, citu pakalpojumu nozarē – 933 eiro.

Latvijas reģionu vidū vidējā mēnešalga pirms nodokļu samaksas 2020. gada trešajā ceturksnī, salīdzinājumā ar 2019. gada trešo ceturksni, visievērojamāk pieaugusi galvaspilsētas reģionā (+7,4%) un Zemgalē (+6,6%). Vislēnākā vidējās mēnešalgas izaugsme bijusi Kurzemē (+3,8%).

Rīgā vidējā alga pirms nodokļu samaksas trešajā ceturksnī bijusi visaugstākā – 1279 eiro, strādājot pilnu slodzi, savukārt Latgalē – viszemākā, šeit tā sastādīja 802 eiro, jeb 62,7% no vidējās algas Rīgā.

7
Tagi:
alga, Latvija
Pēc temata
"Pirmais Latvijas kosmonauts": prezidents Levits pasmīdinājis Twitter lasītājus
Kad Latvijā varētu sākties jauns masveida atlaišanas gadījumu vilnis
"Parādiet partiju, kura solīja šādus nodokļus": kā Saeima apstiprina budžetu
No 2021. gada Latvijā samazināsies sociālās iemaksas: jauni noteikumi
Pūce

Katram deputātam deva divas VIP caurlaides: "Pūces shēma" izrādījusies ierasta lieta

12
(atjaunots 15:15 02.12.2020)
Bijušais Rīgas vicemērs Druvis Kleins nesaprot, kāpēc Rīgas stāvvietu VIP caurlaides dēļ, kura nonāca ministra Pūces rīcībā, izcēlās tāds troksnis – gan koalīcijā, gan opozīcijā deputāti gadiem ilgi atdeva savas stāvvietu atļaujas savu partiju vajadzībām.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Katru gadu katram Rīgas domes deputātam izsniedz divas bezmaksas stāvvietu caurlaides, viena no kurām tiek nodota partijas vadībai, paziņoja intervijā izdevumam Neatkarīgā bijušais Rīgas vicemērs, bijušais pašvaldības deputāts no Jaunās konservatīvās partijas Druvis Kleins.

Kleins nesaprot, no kurienes radies tāds troksnis saistībā ar caurlaidi, kura nonāca bijušā ministra Jura Pūces rīcībā, ja politiķi gadiem ilgi ir saņēmuši šādu bonusu, un visi, kuri to izmantoja, lieliski zināja, ka to izmanto ne tikai deputāti, bet gan plašāks personu loks. Par to, ka Pūce izmantoja svešu "Rīgas satiksmes" VIP caurlaidi Rīgas stāvvietām un grasījās to darīt arī jaunā Rīgas domes sasaukuma laikā, iepriekš pastāstīja bijušais deputāts no "Latvijas attīstībai" Māris Mičerevskis. Juris Pūce sākumā centās noliegt viņa paziņojumus, taču pēc tam atzinās, ka ir samelojis, un demisionēja.

Dodiet divas

"Tur viss notika brīvi, un tas jau nu galīgi nevienam nebija noslēpums. Viss, ko Mičerevskis publiski pateica par atļaujām, visiem jau gadiem bija zināms," atzīmēja Kleins.

Pēc viņa sacītā, shēma strādāja smalkāk, nekā stāstīja Mičerevskis.

"Katram deputātam tika izsniegta viena deputāta autostāvvietas karte. Tā ļauj bez maksas novietot automašīnu speciālā deputātiem paredzētā stāvvietā aiz Rīgas domes ēkas. Ja šajā stāvvietā kādam auto nebija logā deputāta kartes, pašvaldības policija izrakstīja soda kvīti.

Šo karti varēja ielikt auto logā arī tad, ja auto noparkots jebkurā "Rīgas satiksmes" stāvvietā visā pilsētas teritorijā. Kontrolieri, ieraugot šādu karti logā, soda kvīti neizrakstīja," pastāstīja bijušais Rīgas vicemērs.

Tāpat deputāts saņēma abonementu "Rīgas satiksmes" stāvvietām, kuru drīkstēja izmantot tikai "Rīgas satiksmes" stāvvietās, bet ne deputātu stāvvietā aiz Rīgas domes. Ja policija redzēja šajā stāvvietā automobili bez deputāta kartes, bet ar "Rīgas satiksmes" abonementu, tā izrakstīja naudas sodu. Kleins paskaidroja, ka kāda bijusi domes vadības nostādne.

"Sanāca tā, ka vienam deputātam tika izsniegtas divas kartes. Parasti visas partijas saviem deputātiem pieprasīja, lai vienu no šīm kartēm atdod atpakaļ partijas vajadzībām," paziņoja Kleins.

Pēc viņa sacītā, "jauno konservatoru" frakcijas vadītājs Jānis Ozols skaidroja deputātiem, ka kartes ir nepieciešamas Saeimas deputātu palīgiem, lai viņi varētu nolikt mašīnas pie parlamenta ēkas.

Bija arī tādi deputāti, kuriem vispār nebija nepieciešama stāvvieta, un viņi atdeva abas caurlaides partijai.

"Šī bija gadiem strādājoša sistēma. Kurš lika savu mašīnu domes vai "Rīgas satiksmes" stāvvietās, kurš nelika, to neviens nevarēja izkontrolēt.

Gada sākumā domes sekretariātā paprasīja mašīnas numuru, kuru sekretariātā piereģistrēja. Ja brauci ar divām mašīnām varēji abu mašīnu numurus piereģistrēt. Automašīnu numuri palika tikai un vienīgi sekretariāta reģistrā. Uz izsniegtajām kartēm tie neparādījās.

Abas kartes izsniedza reizē. Tas skaitījās deputāta komplekts. Tā kā automašīnu numuri nebija ne uz vienas kartes, tās ikviens varēja izmantot," paziņoja Druvis Kleins.

Polišinela noslēpums

"Viss manis iepriekš stāstītais nav nekāds noslēpums. To visi zina. Tādēļ ir dīvaini klausīties Mičerevski stāstām par kartēm kā par kādu izņēmumu vai sensāciju. Tā bija sistēma, kuru izmantoja gan pozīcija, gan opozīcija.

Tas, ka ministrs šīs kartes lieto ‒ tā ir nekaunība. Dīvaini, ka ministrs karti prasījis deputātam. Ja no ministra puses nāk uzdevums deputātam ‒ dabū man karti ‒, tas izklausās aizvainojoši. Ministrs taču varēja zvanīt (mēram Mārtiņam) Staķim un viņam šo karti prasīt, nevis Mičerevski trobelēt. Tādā veidā man karte nekad nav prasīta.

Taču, ja kartes lieto ierindas ļaudis, piemēram, deputātu palīgi ‒ es viņus saprotu. Viņi par saviem 600 eiro mēnesī nevar atļauties automašīnu novietot Vecrīgā.

No mūsējiem tie, kuri reti braukāja pa Rīgu, partijai atdeva "Rīgas satiksmes" karti. Tie, kuri braukāja uz visādām komisijām, kur bija auto jānovieto dažādās pilsētas vietās, tie atdeva deputāta karti un sev atstāja "Rīgas satiksmes" karti.

Man jau nedaudz jocīgi likās, ka tā dara arī partija, kurai ir ļoti svarīga tieši tiesiskuma līnija. Bet, ja tā dara, tad dara, nu ko tur vairs. Kopumā, kad tas viss notika pirms partijām piešķirtā valsts finansējuma, arī man tas šķita pareizi. Pēc finansējuma piešķiršanas gan kļuva savādi. Par valsts piešķirto naudu partija varēja pati nopirkt piecas vai desmit stāvvietu kartes.

Kad pametu partiju, uzrakstīju iesniegumu, ka man šī karte palikusi frakcijā, un tad man piešķīra citu karti. Pēc tam jau man vairs neviens neprasīja neko atdot," pastāstīja Kleins.

12
Tagi:
Juris Pūce
Pēc temata
Toties ir autostāvvietas caurlaide: Twitter pasmējās par Rīgas izpilddirektora algu
Ministru Pūci "nodevušais" deputāts deva mājienu, ka daudz zina par to, kā laupa Latviju

ANO notiks Krievijas vakcīnas Sputnik V prezentācija

0
(atjaunots 15:32 02.12.2020)
Šodien ANO notiks Krievijas vakcīnas Sputnik V prezentācija, paziņoja Krievijas pastāvīgās pārstāvniecības ANO preses sekretārs.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Otrajā decembrī Krievijas pastāvīgā pārstāvniecība ANO un Veselības ministrija rīkos vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V prezentāciju.

"Pasākumā piedalīsies Krievijas Federācijas Veselības ministrijas vadītājs Mihails Muraško, Krievijas pastāvīgais pārstāvis ANO Vasīlijs Ņebenzja, Krievijas Tiešo investīciju fonda (KTIF) vadītājs Kirills Dmitrijevs," paziņoja RIA Novosti Krievijas pastāvīgās pārstāvniecības ANO preses sekretārs Fjodors Stržižovskis.

Vakcinācija, foto no arhīva
© Sputnik / Константин Михальчевский

Viņš piebilda, ka virtuālais pasākums "Sputnik V: vakcīna pret Covid-19" notiks ANO Ģenerālās Asamblejas speciālās sesijas ietvaros. Sēdē tiks prezentēta detalizētāka informācija par Krievijas preparātu, paskaidroja aģentūras sarunbiedrs.

Krievijas Veselības ministrija augustā piereģistrēja pasaulē pirmo Covid-19 profilakses vakcīnu ar nosaukumu Sputnik V, kuru izstrādāja Gamaleja centrs. Vakcīna tika radīta uz izpētītas un pārbaudītas cilvēka adenovīrusa vektoru bāzes. Tās svarīgākās priekšrocības ir drošums, efektivitāte un ilgstošu negatīvu seku trūkums.

0
Tagi:
ANO, koronavīruss, vakcīna
Pēc temata
ES Zāļu aģentūra sākusi sarunas ar vakcīnas "Sputnik V" ražotāju
Eiropas Komisija apstiprinājusi līgumu par vakcīnas iepirkumu ES dalībvalstu vārdā
Krievijā nosaukti masveida vakcinācijas sākums Covid-19 profilaksei
Ungārijai drīkst, pārējiem – nē: Brisele paziņoja lēmumu par vakcīnu Sputnik V