Dārzeņu paviljons Rīgā, foto no arhīva

Dārzeņi ar atlaidi un stikla taras pieņemšana: tauta spējusi ietekmēt varu Latvijā

31
(atjaunots 11:28 08.06.2020)
Parastiem mirstīgajiem arī ļauj rakstīt likumus, dažkārt šie likumi pat aiziet līdz parlamentam, un ļoti retos gadījumos Saeima pat tos atbalsta.

RĪGA, 8. jūnijs – Sputnik. Pēc 2012. gada referenduma par otru valsts valodu valdošie nolēma pielikt punktu "vērienīgai demokrātijai" un strauji pastiprināja referenduma procedūras uzsākšanas kārtību. Kopš tā laika iniciatīvu grupām vairs ne reizi nav izdevies panākt referenduma rīkošanu. Būs gana teikt, ka tā sasaukšanai ir jāsavāc vairāk nekā 150 tūkstošus LR pilsoņu parakstu. Latvijas apstākļos savākt tik daudz autogrāfu vienam vai otram likumprojektam ir absolūti nereāli!

Toties sava veida kompensācijas kārtā varasiestādes atļāva tautai sacerēt savus likumprojektus vienās vai otrās sabiedriskajās platformās. Par vispopulārāko platformu kļuva manabalss.lv. Un, ja viens vai otrs "tautas" likumprojekts spēs savākt vismaz 10 tūkstošus LR pilsoņu parakstus, tad piedāvājums tiks izskatīts Saeimā.

Protams, absolūto vairākumu šādu tautas iniciatīvu samērā ātri deputāti izmet miskastē. Labākajā gadījumā viss beidzas ar šādu tautas likumprojektu nosūtīšanu ekspertīzei atbildīgajā ministrijā. Taču visbiežāk likumprojekti tiek noraidīti uzreiz, tā sakot, nulles lasījumā.

Rokas nost no tautas ievēlētajiem

Protams, daudzas tautas iniciatīvas ir nolemtas neveiksmei praktiski uzreiz. Nu, piemēram, parlaments ļoti ātri nosūtīja arhīvā iniciatīvu par to, lai sniegtu vēlētājiem tiesības atsaukt no amata vienu vai otru deputātu, kurš viņiem vairs nepatīk.

Šādu tiesību – atsaukt deputātu no amata – vēlētājiem nav nevienā Eiropas un pasaules valstī. Turklāt Latvijā deputātus neievēlē pēc viena mandāta apriņķiem, un kā šādā gadījumā noteikt, ka vēlētāji vēlas atsaukt no amata tieši to deputātu, par kuru paši nobalsojuši? Nebūs atbalstīts arī tautas likumprojekts par Saeimas deputātu skaita samazināšanu uz pusi.

Iedodiet vismaz 300 eiro…

Interesanti, ka pat pandēmijas periodā LR pilsoņi neaizmirst nodarboties ar likumdošanu. Aktīvi notiek parakstu vākšana vienā interesantā iniciatīvā, kura acīmredzami ir "importēta" no Šveices, kur vēl pirms gada notika referendums par valsts garantētajiem minimālajiem ienākumiem katram valsts iedzīvotājam.

Tādēļ arī Latvijas iniciatīvas grupa uzskata, ka Latvijā valstij ir pienākums katram iedzīvotājam garantēt noteiktus minimālos ienākumus. Vienīgi ja Šveicē runa bija par 2000 franku, tad pie mums prasības ir pieticīgākas – ne mazāk par 300 eiro mēnesī katram. Atgādināsim, ka valdība noteikusi dīkstāves pabalsta minimālo apmēru 180 eiro. Tikpat daudz varasiestādes maksās tiem, kam ārkārtējās situācijas periodā vai uzreiz pēc tā beidzas bezdarba pabalsta izmaksas termiņš, bet darbu tā arī nav izdevies atrast.

Kopdzīve likumā?

Toties jau ir izdevies savākt nepieciešamos 10 tūkstošus parakstus par ļoti jutīgo iniciatīvu – kopdzīves legalizāciju. Liberālie politiskie spēki jau sen cenšas izvest kopdzīves likumu cauri Saeimai.

Taču katru reizi parlamenta konservatīvais vairākums šo likumprojektu noraidīja, raizējoties, ka aiz centieniem leģitimēt kopdzīvi stāv mēģinājums legalizēt viendzimuma laulības!

Taisnības labad atzīstam, ka atsevišķas Latvijas vienkāršo iedzīvotāju iniciatīvas tomēr atrod likumdošanas varas atbalstu. Tā savulaik deputāti vienojās ar valdību par to, lai fotoradaru ātruma fiksēšana notiek pēc "lojalitātes" principa. Tātad tur, kur ir noteikts maksimāli pieļaujamais ātrums, piemēram, 50 km stundā, fotoradari sāk fiksēt ātruma pārsniegšanu virs 60 km stundā.

Skaidras naudas operācijas un dārzeņi ar atlaidi

Iepriekšējā Saeima ieklausījās parastu Latvijas iedzīvotāju viedoklī, kuri protestēja pret bargiem ierobežojumiem skaidras naudas darījumiem. Un lai arī pilnībā ierobežojumi atcelti netika –skaidras naudas darījumi nedrīkst pārsniegt 7200 eiro, – no idejas samazināt skaidras naudas darījumus līdz 5000 eiro varasiestādes atteicās.

Tāpat iepriekšējā Saeima beigās atbalstīja parasto Latvijas iedzīvotāju ierosinājumu samazināt PVN svaigiem dārzeņiem un ogām. Šis lēmums samazināt PVN pašmāju dārzeņiem patiešām ļāva samazināt šo produktu cenas veikalos.

Esošie valstsvīri vien daļēji ir gatavi atbalstīt arī "veco" iniciatīvu par nodokļa atcelšanu vienīgajam mājoklim. Šobrīd Tieslietu ministrija gatavo likumprojektu, kurš paredz neapliekamā minimuma ieviešanu dzīvojamai platībai. Tas, protams, nav tas pats, ko piedāvā iniciatīvas autori portālā manabalss.lv, taču tas ir labāk, nekā bijis līdz šim.

Kur nodot pudeles?

Amizanti, ka vēl vairāk nekā pirms gada Latvijas iedzīvotāji uzstājās ar iniciatīvu… atgriezt Latvijā stikla taras pieņemšanas punktus. Varasiestādes sadzirdēja tautu un pieņēma Depozīta sistēmas likumu. Un jau pēc pāris gadiem valstī tiks organizēta dažādu iepakojumu pieņemšana – ar naudas atmaksu, kas tika samaksāta par šo iepakojumu!

No tā var izsecināt, ka ir tomēr jāizmanto visi ietekmes veidi uz varasiestādēm, uz šo varasiestāžu pieņemtajiem lēmumiem.

31
Tagi:
likumdošana, Latvija
Pēc temata
Vai Latvijā legalizēs partnerattiecības? Saeima apspriežas
Nonāks Saeimā: savākti 10 tūkstoši parakstu par zāļu cenu samazināšanu
Latvija iecerējusi "pārcelt" Krievijas vēstniecību uz Ņemcova ielu
"Stukačiem" veicas: ierosināts ieviest atlīdzību par labu sūdzību
 Ventspils

Kazahstānas uzņēmums aiziet no Ventspils un pārdod graudu termināli

29
(atjaunots 16:41 22.01.2021)
Pārsvarā "Ventspils grain terminal" nodarbojas ar Latvijā audzēto graudu un citu lauksaimniecības produktu pārkraušanu, tranzīta kravas sastāda vien nelielu daļu kravu apgrozījuma strūktūrā.

RĪGA, 22. janvāris — Sputnik. Kazahstānas kompānija "AIC-INVEST" pārdod izsolē 100% akciju, kas tai pieder uzņēmumā "Ventspils grain terminal" – graudu terminālī Venstpils ostā.

Sākumcena, ar ko plānots sākt izsoli 2021. gada 2. februārī, sastāda 4 miljardus tenge (aptuveni 7,96 miljoni eiro). Izsoles dalībniekiem noteikta garantijas iemaksa 87,5 miljonu tenge apmērā (aptuveni 172,4 tūkstoši eiro).

Saskaņā ar informāciju kompānijas vietnē, "Ventspils grain terminal" nodibināts ar mērķi piesaistīt un pārkraut graudu un citu beramo pārtikas produktu kravas no Krievijas, Kazahstānas un Baltijas valstīm pasaules tirgū un sāka darbu 2005. gada augustā.

Terminālis piedāvā klientiem kravu ekspedēšanu, importa, eksporta, tranzīta graudu un citu lauksaimniecības kravu un to pārstrādes produktu glabāšanas un pārkraušanas iespējas. Termināļa jauda – aptuveni 2 miljoni tonnu kravu gadā.

"Kompānijas galvenie konkurenti ir termināļi Klaipēdas (Lietuva), Liepājas un Rīgas (Latvija) ostās. Uz tiem pienākas 30%, 30% un 10% tirgus. "Ventspils grain terminal" daļa Baltijas reģiona graudu kravu parkraušanas transporta un loģistikas jomā sastāda apmēram 30%," atzīmēja atskaites autori.

Saskaņā ar atskaitē iekļauto prognozi par termināļa noslogojumu, ņemot vērā pandēmiju, 2021. gadā tas var pārkraut 660 tūkstošus tonnu kravu, no kurām 400 tūkstoši ir Latvijas graudi, 70 tūkstoši tonnu – citas kravas no Latvijas, 100 tūkstoši tonnu tranzīta graudu, 90 tūkstoši tonnu – cita veida tranzīta kravu.

Auditors novērtēja, ka kompānijas tirgus vērtība sastāda 8,67 miljonus eiro.

Termināļa īpašnieks, kompānija "AIC-INVEST" nodarbojas ar graudu un citas lauksaimniecības produkcijas iegādi, uzglabāšanu un tirdzniecību. Tai ir trīs meitasuzņēmumi: SIA "Azovskij portovoj elevator", AS "Ventspils graudu terminālis" un biedrība ar ierobežotu atbildību "MEZ-SKO", precizēts valsts reģistra vietnē.

29
Tagi:
kravas, Ventspils
Pēc temata
Investīcijas samazināsies: biznesu neapmierina Latvijas ostu reforma
Nonākuši līdz Baltijai: eksperts pastāstīja, kā Ķīna pārpērk ostas Eiropā
No nokdauna līdz nokautam jeb Latvijas tranzīts ringā
Krievijas attieksme pret tranzītu mainīsies: Ventspils osta saskata iespēju ietekmēt KF

Iedzīvotāji sēž bez naudas, bet valdība vāra "zupu no cirvja"

44
(atjaunots 12:06 22.01.2021)
Kādus superuzdevumus risina valdība smagajos pandēmijas un tās radīto ierobežojumu laikos?

Ziniet, bieži nākas dzirdēt, kā kritizē Saeimu par to, ka deputāti balso "automātiski" un pat miegā par visiem no valdības ienākošajiem likumprojektiem, jo paši nenieka nesajēdz. Pat neko daudz nediskutē. Sak, tāpēc valstī krītas likumdošanas procesa un tā rezultātā saņemto likumu kvalitāte.

Slēpjaties aiz vīģes lapiņas...

Arī tautas kalpiem ir savas pretenzijas pret ministriem. Saeimas deputāts Ivars Zariņš debatēs par epidēmijas ierobežošanai parerdzētajiem pasākumiem valdībā izteicās, ka tā neciena parlamentu un apmētā ar aizkulisēs pieņemtiem lēmumiem – ko pameta, to ēd. Pēc viņa domām, parlaments ir pārvērsts par vīģes lapiņu.

Tagad aprunāsimies sīkāk par lapiņām un stiebriņiem. Cienījamie kritiķi, esiet reiz reālisti. Grozījumi mēdz būt likumdošanas aktiem visnotaļ specifiskās cilvēces zināšanu un pat zemapziņas nozarēs un jomās (runa, piemēram, ir par neseno aizliegumu tirgot zeķubikses ārkārtējās situācijas periodā).

Nesen, 7. janvārī valdība apstiprināja noteikumus par pārtikā aizliegtajiem augiem un augu daļām. Sarakstā iekļuvuši 60 augi un augu daļas, ko aizliegts izmantot pārtikas produktos.

Parasti vadībai un deputātiem nekas nav jādara – viņi vienkārši kopē Briseles iestrādes un šablonus. Tomēr te ir cits gadijums.

Dažādās valstīs aug dažādi augi! Tāpēc dalībvalstis bija spiestas pašas sacerēt visdažādākos tiesiskos aktus, lēmumus, sarakstus, principus, "labas prakses" ieteikumus un citus dokumentus, kas reglamentē jautājumu.

Tas jums nav nekāds Nacionālās attīstības plāns

Tas nav nekāds nieka jautājums. Ja valdība pieņems Nacionālo attīstības plānu 2020.-2050. gadiem, un tā izrādīsies katastrofāla kļūda un nepiepildāms sapnis, pēc 30 gadiem viņus neviens vairs pat nepieminēs. Ne plānu, ne valdību. Bet, ja kāds iedzīvotājs, kuru jau tagad ir pārāk maz, saindēsies ar kādām ziedlapiņām vai vīģes lapiņām, par to var sākties tiesas darbi.

Bet jūs gribat uzvelt tādu slogu deputātu plecos. Patiešām, nevar taču Saeimā dibināt speciālu Ēdamo un indīgo augu komisiju.

Zemkopības ministrijā noteikti ir speciālists. Iespējams, pat kāds sirms zintnieks, no senčiem mantojis slepenas zināšanas par to, ka burkāniem un kartupeļiem jāēd saknītes, bet rabarberiem, gluži otrādi, - lapas. Un par to, ka no zaļiem āboliem var gadīties caureja.

Vectētiņš nervozi pīpē savu zālīti

Starp citu, saknītēs un lakstos var būt visādas nelabas bioloģiski aktīvas vielas, tādas, ka fuga zivis ne blakus nestāv. Visādi terpenoīdi, tropāni, izohinolīni, piperidīni, steroīdi, alkaloīdi, saponīni, proteolītiskie enzīmi, kardenolīdi vai sirds glikozīdi, diterpeonīdi un feniletilamīna atvasinājumi un citi neapetītlīgi draņķi. No tādiem var gadīties saindēšanās, nelabums, galvas sāpes, nogurums vai gluži pretēji – uzbudinājums, aizsmakums, svīšana, paātrināta sirdsdarbība, pazeminars spiediens, blaugznas, neglīti plankumi uz ādas, siekalošanās un dzejošana, var trīcēt rokas un kājas (svētā Vita deja).

Vispār jau agrāk vectētiņi un vecmāmiņas mācīja bērniem, ko var bāzt mutē, ko – ne. Tagad gadžetu un sociālo tīklu dēļ paaudžu saikne ir pārtrūkusi, un valdība bija spiesta uzņemties agrāk tai neraksturīgas funkcijas. Varbūt nemaz tik slikti nav – no kurienes vectētiņam zināt, ka šitā saknīte satur proteolītiskos enzīmus, ka tevi jupis.

Kaut kāda velnišķība

Tāpēc teiksim paldies mūsu valdībai. Ministri modri iekļāvuši melnajā sarakstā tādus Latvijai raksturīgus biotopus kā balanda, velnoga, čūskoga, driģene, maijpuķītes, velnābolus un tā tālāk. Vajag tikai vēl precizēt, vai aizliegums ēst maijpuķītes nav pretrunā Satversmei?

Atceros, bērnībā mēs metām līgumu vilkogai un tīruma gundegai – tai ar dzeltenajiem ziediņiem. Toreiz "trakajos totalitārisma laikos" PSRS valdībai bija nospļauties, tā risināja svarīgos industrializācijas, meliorācijas un kosmisko lidojumu uzdevumus. Apēd tu kaut visas maijpuķītes un gundegas apkaimē (turklāt padomju valstī bērniem ļoti trūka čipsu un košļeņu, tas tak ir labi zināms!).

Bet mūsējie, Latvijas valdība, spriežot pēc visa, paši apēduši vagonu driģeņu un izpīpējuši tonnu kaltētu maijpuķīšu, lai pieņemtu nosvērtu un viedu lēmumu! Paldies Dievam, ka vēl dzīvi palikuši!

Desertam – zupa no cirvja

Bet tagad, lūdzami, ejiet un netraucējiet mūsu ministru kabinetam darbā – tas risina daudz svarīgākas lietas.

Piemēram, Izglītības un zinātnes ministrijai būs jānovērtē Lauksaimniecības akadēmijas pētījums, apmaksāts no Eiropas programmām Covid-19 apkarošanai. Pētījuma mērķis – radīt pārtikas paketes modeli silta ēdiena gatavošanai skolēniem, kad ēdināšana skolās nav pieejama.

Nē, ne jau kosmosā, lai arī visu skolēnu (vai vismaz izglītības ministres Šuplinskas) aizsūtīšana kosmosā atrisinātu milzum daudz problēmu. Pagaidām – ēdināšana mājās. Citādi vecākiem, pēc ministru domām, kovids izēdis pēdējās smadzenes un viņi aizmirsuši, kā barot savus skolas vecuma bērnus. Pieliks vēl zupā kādas nepareizas saknītes.

Nesen sociālajos tīklos vareni kritizēja tādus antikovida pētījumus, kam tikai pērn vien atvēlēti 5 miljoni eiro.

Ministrija mierina: pētījuma kvalitātes pārbaudei var piesaistīt neatkarīgos ārvalstu ekspertus. Proti, skolēnu pusdienu modeli novērtēs vēl rietumu eksperti. Un līdz tam brīdim varbūt arī epidēmija beigsies.

Atklāti sakot, tagad, kad daudz vecāki palikuši bez naudas piespiedu dīkstāves dēļ, zinātniekiem nāktos izdomāt kādu īpašu recepti, kādu "zupu no cirvja". Lai gan, piedodiet, cirvji, visdrīzāk gan ierakstīti kādā īpašā neapēdamu lietu sarakstā.

44
Tagi:
iedzīvotāji, pandēmija
Pēc temata
Koronavīruss vēl ilgi būs kopā ar mums: kas palīdzētu Latvijai pašreizējā situācijā
Ekonomikas ministrija izstrādā jaunu preču sarakstu iedzīvotājiem apdraudējuma gadījumā
Kāpēc Latvijas izredzes nodrošināt kolektīvo imunitāti pret Covid-19 nav lielas
Prēmija par pandēmiju: Covid-19 kā zelta lietus līst pār ierēdņiem