RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. "Labdien, dzirdēju, ka tagad cilvēki, kuriem kaut kādu iemeslu dēļ ir grūti nokļūt līdz aptiekai, var pasūtīt recepšu zāles ar piegādi uz mājām pa telefonu. Vai tā ir patiesība un kāda ir pasūtīšanas un piegādes kārtība?" uzrakstīja lasītāja avīzes "Segodņa" redakcijai.
Jā, tā tas ir: Saskaņā ar 18. maija Veselības ministrijas rīkojumu Nr. 109 "Par zāļu un medicīnisko ierīču piegādi personai uz dzīvesvietu", ārkārtējās situācijas apstākļos var pasūtīt recepšu zāles un recepšu medicīniskās iekārtas (tai skaitā kompensējamās), piezvanot uz aptieku.
Veselības ministrijas pārstāve Anna Strapcāne pastāstīja, ka šis pakalpojums galvenokārt ir paredzēts cilvēkiem, kuri Covid-19 dēļ ir spiesti atrasties stingrā izolācijā, karantīnā vai pašizolācijā. Tāpat pakalpojumu drīkst izmantot cilvēki, kuriem ir nepieciešami medikamenti, taču objektīvu iemeslu dēļ viņi nevar nokļūt līdz aptiekai paši un kuriem nav pie kā vērsties, lai viņiem atnes zāles uz mājām.
Lai pasūtītu zāles uz mājām, nepieciešams:
— kādas zāles viņam ir izrakstītas un kādus alternatīvos (lētākus) analogus aptieka viņam var piedāvāt;
— kāda ir zāļu lietošanas, uzglabāšanas un utilizācijas kārtība;
— zāļu piegādes laiks, lai klients kurjera ierašanās brīdī atrastos mājās, kā arī apmaksas kārtību.
Medikamentus klientam piegādā divos slēgtos un aizzīmogotos iepakojumos. Uz ārējā iepakojuma jābūt norādītiem personas vārdam, uzvārdam un adresei, kurai ir paredzēts pasūtījums, kā arī viņa kontakttālrunis. Norāde "nepieciešama papildus identificēšana" tiek likta gadījumos, ja tiek piegādātas narkotiskās vai psihotropās vielas. Tas nozīmē, ka cilvēkam ir jānosauc aptiekas darbiniekam/pārstāvim, kurš piegādājis zāles, savu personas kodu.
Iekšējā iepakojumā tiek norādīta sekojoša informācija:
— zāļu saņēmēja vārds, uzvārds, personas kods un adrese;
— aptiekas nosaukums, adrese un darba laiks;
— kontaktpersonas (aptiekas pārstāvja) vārds un uzvārds, kā arī telefona numurs, piezvanot pa kuru, var sazināties ar aptiekas darbinieku un pakonsultēties jautājumu gadījumā, kas radušies par piegādātajām zālēm.
— Vai recepšu zāļu piegāde uz mājām ir aptieku pienākums?
— Nē, nav. Aptieka var piedāvāt šādu pakalpojumu, ja tai ir attiecīgi resursi. Noskaidrot, vai šāds pakalpojums tiek sniegts, var pa tālruni, piezvanot uz konkrētu aptieku.
Tāpat Veselības ministrijas rīkojumā ir paredzēts, ka aptiekām, kuras piedāvā medikamentu piegādi uz mājām, ir jāinformē par pakalpojuma sniegšanu Zāļu valsts aģentūra, savukārt aģentūrai jāpublicē šī informācija savā mājaslapā.
— Vai Veselības ministrijas lēmums attiecībā uz recepšu zāļu piegādi uz mājām ir īslaicīgs, kamēr ir spēkā ārkārtējā situācija?
— Jā. Atšķirībā no zālēm, kuras varēja iegādāties bez receptes, tai skaitā Internetā, recepšu zāļu piegāde līdz šim bijusi aizliegta.
Šāds lēmums ir saistīts ar esošo situāciju, jo bija jārod risinājums, lai Covid-19 krīzes apstākļos pacientiem, kuri nevar pamest savas mājas, sniegtu iespēju saņemt dzīvesvietā viņiem nepieciešamās zāles un citas lietas, kas ir nepieciešamas priekš izveseļošanās un/vai veselības uzturēšanas.
— Kurš apmaksā zāļu piegādi – pats pacients, vai tiek paredzēts valsts līdzfinansējums?
— Zāļu piegāde uz mājām ir maksas pakalpojums, valsts līdzfinansējums šajā gadījumā nav paredzēts.
Tiesa, ministrijas rīkojumā tiek skaidrots, ka zāļu piegādes procesam drīkst piesaistīt brīvprātīgos.
RĪGA, 19. janvāris - Sputnik. Vairāku Latvijas reģionu iedzīvotāji vēroja neparastu dabas parādību - sarkanu gaismas stabu (pīlāru) debesīs.
Gaismas pīlārs ir optisks efekts spilgtas vertikālas joslas veidā, kas nāk no gaismas avota. Pirms dažiem gadiem līdzīgu parādību novēroja Rīgas iedzīvotāji, bet šoreiz stabs bija viens un atgādināja sarkanu ugunsgrēka atblāzmu.
Optiskais efekts bija tik spilgts un neparasts, ka daudzi steidzās to iemūžināt un publicēt sociālajos tīklos, kur neparastā saulrieta foto un video sacēla īstu furoru. Taču speciālisti pasteidzās nomierināt satrauktos iedzīvotājus - optiskā parādība rodas mīnusa temperatūru ietekmē un nekādas briesmas apkārtējiem nerada.
"Šodien virs Daugavas saule rietot izskatījās kā ugunskurs. Vai tā kāda īpaša dabas parādība?" tādu jautājumu uzdeva Daina Ozoliņa sinoptiķim Tomam Bricim.
šodien virs Daugavas saule rietot izskatījās kā ugunskurs. Vai tā kāda īpaša dabas parādība, @boms_tricis ? pic.twitter.com/1TKSNyCzMW
— Daina Ozoliņa (@DaiOz) January 17, 2021
"Tas ir gaismas pīlārs. Pēdējās 3 dienās saullēktos un saulrietos daudzviet novērots. Rodas no šikiem ledus kristāliņiem gaisā, kas lauž saules gaismu," skaidroja speciālists.
Tas ir gaismas pīlārs. Pēdējās 3 dienās saullēktos un saulrietos daudzviet novērots. Rodas no šikiem ledus kristāliņiem gaisā, kas lauž saules gaismu.
— Toms Bricis (@boms_tricis) January 17, 2021
Citi sociālo tīklu norādīja, ka tas, iespējams, nav gaismas pīlārs, bet halo - optiskais fenomens, aplis kas veidojas ap gaismas avotu.
Atmosfēras optiskā parādība tika novērota Garkalnē.
Šodien Garkalnē. pic.twitter.com/UBH4XSL7xc
— Jānis Spigovskis (@JanisSpigovskis) January 17, 2021
Un citos Latvijas rajonos.
— Nauris Krēsliņš (@NaurisK) January 17, 2021
Ļoti skaistu "ugunsgrēka atblāzmas" rakursu "noķēra" Inga Jakobsone Gaujas ietekā.
Skats no Gaujas ietekas juuraa https://t.co/xYoPAWvXLN pic.twitter.com/A82LHojqnp
— Inga Jākobsone (@donis777) January 17, 2021
Pēc ekspertu domām šo optisko efektu izraisa noteiktie nosacījumi: spēcīgs sals (-15C un zemāk) un augsts gaisa mitrums.
RĪGA, 19. janvāris - Sputnik. Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks paskaidroja noteikumus, kas regulē pārvietošanos ar vienu automašīnu dažādu mājsaimniecību pasažieriem un naudas sodu piemērošanas kārtību, "Rīga Tv24" raidījumā.
Pēc Ruka vārdiem, policijai ir tiesības apturēt automašīnu, un pārbaudīt, cik daudzu mājsaimniecību pasažieri tajā atrodas.
Policijas vadītājs atgādināja, ka divu mājsaimniecību pārstāvju atrašanas vienā mašīnā tiks uzskatīta, kā sanāksme. Naudas sods par šādu pārkāpumu ir līdz 2 000 eiro, jo tagad ir spēkā aizliegums rīkot sapulces. Viņš paskaidroja, ka runa ir par vairāku mājsaimniecību locekļu braucieniem vienā automobilī bez attaisnojoša iemesla, piemēram, pie ciemiņiem vai uz veikalu.
Tomēr ir izņēmumi, viņš piebilda.
"Izņēmums, kurā dažādu mājsaimniecību pasažieriem ir atļauts pārvietoties ar vienu automašīnu, ir veicot un pildot savus darba pienākumus. Proti, cilvēki no divām vai vairākām mājsaimniecībām var pārvietoties vienā automašīnā uz darbu vai no tā, vai veikt darba pienākumus," skaidro Ruks.
Tāpat vienā mašīnā var pārvietoties cilvēki no dažādām mājsaimniecībām, ja runa ir par pamatotiem braucieniem, piemēram, ja cilvēks jānogādā pie ārsta bet radinieki nedzīvo kopā.
Valsts policijas priekšnieks uzsvēra, ka, ja divi cilvēki dzīvo kopā, bet viņiem ir atšķiras deklarētās adreses, policija viņus nesodīs, ja viņi brauks vienā mašīnā.
"Valsts policija joprojām balstās uz faktiskās kopdzīves principu. Tādējādi kopdzīve vienā mājsaimniecībā nenozīmē deklarēšanos vienā mājsaimniecībā, runa ir tikai par kopdzīvi," sacīja Ruks.
Viņš piebilda, ka nav nepieciešams meklēt noteikumos trūkumus, ir vērts saprast, ka tie tika ieviesti tikai ar vienu mērķi - novērst Covid-19 izplatīšanos.