Zāles

Latvijā atļauts pasūtīt zāles ar piegādi uz mājām: tas darbojas

46
(atjaunots 13:41 01.06.2020)
Zāļu piegādes pakalpojums uz mājām ir paredzēts galvenokārt cilvēkiem, kuri Covid-19 dēļ ir spiesti atrasties stingrā izolācijā, karantīnā vai pašizolācijā.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. "Labdien, dzirdēju, ka tagad cilvēki, kuriem kaut kādu iemeslu dēļ ir grūti nokļūt līdz aptiekai, var pasūtīt recepšu zāles ar piegādi uz mājām pa telefonu. Vai tā ir patiesība un kāda ir pasūtīšanas un piegādes kārtība?" uzrakstīja lasītāja avīzes "Segodņa" redakcijai.

Jā, tā tas ir: Saskaņā ar 18. maija Veselības ministrijas rīkojumu Nr. 109 "Par zāļu un medicīnisko ierīču piegādi personai uz dzīvesvietu", ārkārtējās situācijas apstākļos var pasūtīt recepšu zāles un recepšu medicīniskās iekārtas (tai skaitā kompensējamās), piezvanot uz aptieku.

Vitamīni, foto no arhīva
© Sputnik / Виталий Аньков

Veselības ministrijas pārstāve Anna Strapcāne pastāstīja, ka šis pakalpojums galvenokārt ir paredzēts cilvēkiem, kuri Covid-19 dēļ ir spiesti atrasties stingrā izolācijā, karantīnā vai pašizolācijā. Tāpat pakalpojumu drīkst izmantot cilvēki, kuriem ir nepieciešami medikamenti, taču objektīvu iemeslu dēļ viņi nevar nokļūt līdz aptiekai paši un kuriem nav pie kā vērsties, lai viņiem atnes zāles uz mājām.

Lai pasūtītu zāles uz mājām, nepieciešams:

  • lai ārsts izraksta recepti un ievada to elektroniskajā sistēmā E-veselība;
  • jāpiezvana uz jebkuru aptieku;
  • pēc farmaceita/farmaceita asistenta lūguma jānosauc cilvēka vārds un uzvārds, kuram ir paredzētas zāles, piegādes adrese, telefona numurs un personas kods. Atsevišķos gadījumos zvanītāju var palūgt nosaukt arī elektroniskās receptes identifikācijas numuru un e-receptē norādīto recepti izrakstījušā ārsta vārdu, uzvārdu un specializāciju;
  • pasūtījuma noformēšanas laikā farmaceits apspriež ar klientu:

— kādas zāles viņam ir izrakstītas un kādus alternatīvos (lētākus) analogus aptieka viņam var piedāvāt;

— kāda ir zāļu lietošanas, uzglabāšanas un utilizācijas kārtība;

— zāļu piegādes laiks, lai klients kurjera ierašanās brīdī atrastos mājās, kā arī apmaksas kārtību.

Zāļu pārbaude. Foto no arhīva
© Sputnik / Максим Богодвид

Medikamentus klientam piegādā divos slēgtos un aizzīmogotos iepakojumos. Uz ārējā iepakojuma jābūt norādītiem personas vārdam, uzvārdam un adresei, kurai ir paredzēts pasūtījums, kā arī viņa kontakttālrunis. Norāde "nepieciešama papildus identificēšana" tiek likta gadījumos, ja tiek piegādātas narkotiskās vai psihotropās vielas. Tas nozīmē, ka cilvēkam ir jānosauc aptiekas darbiniekam/pārstāvim, kurš piegādājis zāles, savu personas kodu.

Iekšējā iepakojumā tiek norādīta sekojoša informācija:

— zāļu saņēmēja vārds, uzvārds, personas kods un adrese;

— aptiekas nosaukums, adrese un darba laiks;

— kontaktpersonas (aptiekas pārstāvja) vārds un uzvārds, kā arī telefona numurs, piezvanot pa kuru, var sazināties ar aptiekas darbinieku un pakonsultēties jautājumu gadījumā, kas radušies par piegādātajām zālēm.

— Vai recepšu zāļu piegāde uz mājām ir aptieku pienākums?

— Nē, nav. Aptieka var piedāvāt šādu pakalpojumu, ja tai ir attiecīgi resursi. Noskaidrot, vai šāds pakalpojums tiek sniegts, var pa tālruni, piezvanot uz konkrētu aptieku.

Tāpat Veselības ministrijas rīkojumā ir paredzēts, ka aptiekām, kuras piedāvā medikamentu piegādi uz mājām, ir jāinformē par pakalpojuma sniegšanu Zāļu valsts aģentūra, savukārt aģentūrai jāpublicē šī informācija savā mājaslapā.

— Vai Veselības ministrijas lēmums attiecībā uz recepšu zāļu piegādi uz mājām ir īslaicīgs, kamēr ir spēkā ārkārtējā situācija?

— Jā. Atšķirībā no zālēm, kuras varēja iegādāties bez receptes, tai skaitā Internetā, recepšu zāļu piegāde līdz šim bijusi aizliegta.

Šāds lēmums ir saistīts ar esošo situāciju, jo bija jārod risinājums, lai Covid-19 krīzes apstākļos pacientiem, kuri nevar pamest savas mājas, sniegtu iespēju saņemt dzīvesvietā viņiem nepieciešamās zāles un citas lietas, kas ir nepieciešamas priekš izveseļošanās un/vai veselības uzturēšanas.

— Kurš apmaksā zāļu piegādi – pats pacients, vai tiek paredzēts valsts līdzfinansējums?

— Zāļu piegāde uz mājām ir maksas pakalpojums, valsts līdzfinansējums šajā gadījumā nav paredzēts.

Tiesa, ministrijas rīkojumā tiek skaidrots, ka zāļu piegādes procesam drīkst piesaistīt brīvprātīgos.

46
Tagi:
zāles, koronavīruss
Pēc temata
Lietuvas lielveikali uzsākuši zāļu tirdzniecību
Zinātnieki noskaidroja, ka puse jauno zāļu nav labākas par vecajām
Pēc Lielbritānijas un VFR parauga: kā valdība samazinās kompensējamo zāļu cenas
Saeima uzdevusi Ministru kabinetam samazināt zāļu cenas
Vīrietis ar viedtālruni, foto no arhīva

"Smadzenēm ir jāatslābinās". Vai spēlēt spēles telefonā ir kaitīgi?

2
(atjaunots 17:13 28.09.2020)
Spēles telefonā, kuras neprasa īpašu koncentrēšanos un saspringšanu liekas vienkāršs laika kavēklis. Taču noteikts labums šajās spēlēs tomēr ir, uzskata speciālisti.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Spēles telefonā – tas ir kaitīgi? Psihiatre, medicīnas zinātņu doktore, atkarību no spēlēm speciāliste Nataļja Šemčuka pastāstīja radio Sputnik intervijā, ka viss nav tik viennozīmīgi.

Spēles telefonā, kuras neprasa īpašu koncentrēšanos un saspringšanu – tās pašas bumbiņas, kuras ir jāsaliek pa trim vienā rindā, – liekas vienkāršs laika kavēklis. Taču noteikts labums šajās spēlēs tomēr ir, uzskata psihiatre Nataļja Šemčuka.

"Bumbiņas ļauj atslābināties visām smadzeņu daļām. Mūsu smadzenes pašas izvēlas atslābināšanās veidus. Kāds šim nolūkam klausās klasisko mūziku (viens klausās Vāgneru, cits – Čaikovski, taču viņi abi atslābinās, lai gan mūzika ir dažāda), savukārt cits cilvēks teiks: kā tas var palīdzēt atslābināties?" atzīmēja radio Sputnik intervijā Nataļja Šemčuka.

Viņasprāt, ja cilvēks spēlē laiku pa laikam pēc darba, nevis tā vietā, tad šādā brīvā laika pavadīšanas veidā nav nekāda pamata raizēm – tā nav atkarība, bet gan vienkāršs atpūtas veids.

"Nedrīkst jaukt atslābinošas spēles ar atkarību no spēlēm. Ja cilvēks brauca metro – spēlēja, izgāja no metro – spēlē, atnāk mājās – atkal turpina, vai spēlē darba vietā – tā ir atkarība. Bet kad cilvēks ar kaut ko ir aizņemts 2-3 stundas brīvajā laikā, tajā nav nekādas atkarības," padalījās domās ar radio Sputnik Nataļja Šemčuka.

Viņa piebilda, ka nav nekā briesmīga, ja šādas spēles palīdz atbrīvoties no emocionālās, prāta un fiziskās spriedzes. Galvenais – lai tas netraucē cilvēka sociālajiem un darba pienākumiem, neaizstāj citas viņa dzīves jomas.

2
Tagi:
azartspēles
Pēc temata
Pusotrs tūkstotis Latvijas iedzīvotāju atzina sevi par atkarīgiem no azartspēlēm
Angliete laimēja loterijā XVII gadsimta kotedžu
Mušmires, foto no arhīva

Kāpēc Latvijas iedzīvotāji ēd sarkanās mušmires

10
(atjaunots 13:58 28.09.2020)
Toksikologi katru gadu arvien mazāk sastopas ar saindēšanās gadījumiem ar meža sēnēm, izņemot sarkanās mušmires.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Latvijas toksikologi noraizējušies par bīstamo tendenci – cilvēki arvien biežāk ēd sarkanās mušmires, lai apreibinātos, vēsta raidījums "TV3 ziņas".

Ja vairāk nekā pirms desmit gadiem saindēšanās ar sēnēm tika konstatēta 60 cilvēkiem sezonā, tad pēdējos gados mediķu palīdzība ir nepieciešama vidēji pieciem – cilvēki sākuši labāk orientēties sēnēs. Tomēr toksikologus uztrauc tas, ka atsevišķi cilvēki arvien biežāk ēd atpazīstamas indīgās sēnes – sarkanās mušmires – nevis kļūdas pēc, bet gan speciāli.

Sarkanā mušmire (Amanita muscaria) satur ļoti stiprus halucinogēnus un spēj izraisīt ļoti spēcīgas halucinācijas. Daudzās valstīs tās ir atļauts tirgot, un šo iespēju izmanto, piemēram, Lietuvas mušmiru lasītāji – viņu preci iegādājas gan ārstnieciskos, gan izklaides un pat reliģiskos nolūkos.

"Tā ir zināma tendence pēdējos piecus gadus, un šo pacientu skaits noteikti ir ar tendenci pieaugt. Sarkanā mušmire rada alkohola reibumam līdzīgu stāvokli, jo darbojas uz tiem pašiem receptoriem," skaidro toksikoloģijas un sepses klīnikas reanimatologs Roberts Stašinskis.

Dažkārt cilvēki ēd mušmires uzreiz mežā, taču sēņu halucinogēnā ietekme ir tik spēcīga, ka tās pagaršojušie sēņotāji pēc tam nespēj iziet no meža.

"Nokrīt nevarīgs, bezspēcīgs bezsamaņā, mežā ir slapjš un auksts, viņš tur var arī nosalt un iet bojā. Gandrīz katru gadu mums regulāri tiek atvesti pacienti no meža. Šie saindēšanās gadījumi līdz šim nav beigušies ar pacientu invaliditāti un nāvi, tā ka tas ir pozitīvi," stāsta Stašinskis.

Saindēšanās ar mušmirēm sezona nebeidzas pat ziemā – kaltēšana saglabā sēņu toksiskās īpašības.

10
Pēc temata
Meža vietā – uzarts lauks: sēņotāju uzvedība Latvijā pārkāpj likumus
Latviju jau ir pārņēmis sēņu drudzis
"Liekas, ka karš notika": Latvijas sēņotāju barbarisms šokē
Darba nav: Latvijas lauku iedzīvotājus glābj sēnes un ogas