Zāles

Latvijā atļauts pasūtīt zāles ar piegādi uz mājām: tas darbojas

78
(atjaunots 13:41 01.06.2020)
Zāļu piegādes pakalpojums uz mājām ir paredzēts galvenokārt cilvēkiem, kuri Covid-19 dēļ ir spiesti atrasties stingrā izolācijā, karantīnā vai pašizolācijā.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. "Labdien, dzirdēju, ka tagad cilvēki, kuriem kaut kādu iemeslu dēļ ir grūti nokļūt līdz aptiekai, var pasūtīt recepšu zāles ar piegādi uz mājām pa telefonu. Vai tā ir patiesība un kāda ir pasūtīšanas un piegādes kārtība?" uzrakstīja lasītāja avīzes "Segodņa" redakcijai.

Jā, tā tas ir: Saskaņā ar 18. maija Veselības ministrijas rīkojumu Nr. 109 "Par zāļu un medicīnisko ierīču piegādi personai uz dzīvesvietu", ārkārtējās situācijas apstākļos var pasūtīt recepšu zāles un recepšu medicīniskās iekārtas (tai skaitā kompensējamās), piezvanot uz aptieku.

Vitamīni, foto no arhīva
© Sputnik / Виталий Аньков

Veselības ministrijas pārstāve Anna Strapcāne pastāstīja, ka šis pakalpojums galvenokārt ir paredzēts cilvēkiem, kuri Covid-19 dēļ ir spiesti atrasties stingrā izolācijā, karantīnā vai pašizolācijā. Tāpat pakalpojumu drīkst izmantot cilvēki, kuriem ir nepieciešami medikamenti, taču objektīvu iemeslu dēļ viņi nevar nokļūt līdz aptiekai paši un kuriem nav pie kā vērsties, lai viņiem atnes zāles uz mājām.

Lai pasūtītu zāles uz mājām, nepieciešams:

  • lai ārsts izraksta recepti un ievada to elektroniskajā sistēmā E-veselība;
  • jāpiezvana uz jebkuru aptieku;
  • pēc farmaceita/farmaceita asistenta lūguma jānosauc cilvēka vārds un uzvārds, kuram ir paredzētas zāles, piegādes adrese, telefona numurs un personas kods. Atsevišķos gadījumos zvanītāju var palūgt nosaukt arī elektroniskās receptes identifikācijas numuru un e-receptē norādīto recepti izrakstījušā ārsta vārdu, uzvārdu un specializāciju;
  • pasūtījuma noformēšanas laikā farmaceits apspriež ar klientu:

— kādas zāles viņam ir izrakstītas un kādus alternatīvos (lētākus) analogus aptieka viņam var piedāvāt;

— kāda ir zāļu lietošanas, uzglabāšanas un utilizācijas kārtība;

— zāļu piegādes laiks, lai klients kurjera ierašanās brīdī atrastos mājās, kā arī apmaksas kārtību.

Zāļu pārbaude. Foto no arhīva
© Sputnik / Максим Богодвид

Medikamentus klientam piegādā divos slēgtos un aizzīmogotos iepakojumos. Uz ārējā iepakojuma jābūt norādītiem personas vārdam, uzvārdam un adresei, kurai ir paredzēts pasūtījums, kā arī viņa kontakttālrunis. Norāde "nepieciešama papildus identificēšana" tiek likta gadījumos, ja tiek piegādātas narkotiskās vai psihotropās vielas. Tas nozīmē, ka cilvēkam ir jānosauc aptiekas darbiniekam/pārstāvim, kurš piegādājis zāles, savu personas kodu.

Iekšējā iepakojumā tiek norādīta sekojoša informācija:

— zāļu saņēmēja vārds, uzvārds, personas kods un adrese;

— aptiekas nosaukums, adrese un darba laiks;

— kontaktpersonas (aptiekas pārstāvja) vārds un uzvārds, kā arī telefona numurs, piezvanot pa kuru, var sazināties ar aptiekas darbinieku un pakonsultēties jautājumu gadījumā, kas radušies par piegādātajām zālēm.

— Vai recepšu zāļu piegāde uz mājām ir aptieku pienākums?

— Nē, nav. Aptieka var piedāvāt šādu pakalpojumu, ja tai ir attiecīgi resursi. Noskaidrot, vai šāds pakalpojums tiek sniegts, var pa tālruni, piezvanot uz konkrētu aptieku.

Tāpat Veselības ministrijas rīkojumā ir paredzēts, ka aptiekām, kuras piedāvā medikamentu piegādi uz mājām, ir jāinformē par pakalpojuma sniegšanu Zāļu valsts aģentūra, savukārt aģentūrai jāpublicē šī informācija savā mājaslapā.

— Vai Veselības ministrijas lēmums attiecībā uz recepšu zāļu piegādi uz mājām ir īslaicīgs, kamēr ir spēkā ārkārtējā situācija?

— Jā. Atšķirībā no zālēm, kuras varēja iegādāties bez receptes, tai skaitā Internetā, recepšu zāļu piegāde līdz šim bijusi aizliegta.

Šāds lēmums ir saistīts ar esošo situāciju, jo bija jārod risinājums, lai Covid-19 krīzes apstākļos pacientiem, kuri nevar pamest savas mājas, sniegtu iespēju saņemt dzīvesvietā viņiem nepieciešamās zāles un citas lietas, kas ir nepieciešamas priekš izveseļošanās un/vai veselības uzturēšanas.

— Kurš apmaksā zāļu piegādi – pats pacients, vai tiek paredzēts valsts līdzfinansējums?

— Zāļu piegāde uz mājām ir maksas pakalpojums, valsts līdzfinansējums šajā gadījumā nav paredzēts.

Tiesa, ministrijas rīkojumā tiek skaidrots, ka zāļu piegādes procesam drīkst piesaistīt brīvprātīgos.

78
Tagi:
zāles, koronavīruss
Pēc temata
Lietuvas lielveikali uzsākuši zāļu tirdzniecību
Zinātnieki noskaidroja, ka puse jauno zāļu nav labākas par vecajām
Pēc Lielbritānijas un VFR parauga: kā valdība samazinās kompensējamo zāļu cenas
Saeima uzdevusi Ministru kabinetam samazināt zāļu cenas

ugunsgrēks: debesīs virs Latvijas parādījās gaismas stabs

1
(atjaunots 16:27 19.01.2021)
Neparasto optisko parādību šajās brīvdienās vērojuši daudzu Latvijas rajonu iedzīvotāji - tradicionālā saulrieta vietā pie apvāršņa parādījās sarkans gaismas stabs.

RĪGA, 19. janvāris - Sputnik. Vairāku Latvijas reģionu iedzīvotāji vēroja neparastu dabas parādību - sarkanu gaismas stabu (pīlāru) debesīs.

Gaismas pīlārs ir optisks efekts spilgtas vertikālas joslas veidā, kas nāk no gaismas avota. Pirms dažiem gadiem līdzīgu parādību novēroja Rīgas iedzīvotāji, bet šoreiz stabs bija viens un atgādināja sarkanu ugunsgrēka atblāzmu.

Optiskais efekts bija tik spilgts un neparasts, ka daudzi steidzās to iemūžināt un publicēt sociālajos tīklos, kur neparastā saulrieta foto un video sacēla īstu furoru. Taču speciālisti pasteidzās nomierināt satrauktos iedzīvotājus - optiskā parādība rodas mīnusa temperatūru ietekmē un nekādas briesmas apkārtējiem nerada.

"Šodien virs Daugavas saule rietot izskatījās kā ugunskurs. Vai tā kāda īpaša dabas parādība?" tādu jautājumu uzdeva Daina Ozoliņa sinoptiķim Tomam Bricim.

​"Tas ir gaismas pīlārs. Pēdējās 3 dienās saullēktos un saulrietos daudzviet novērots. Rodas no šikiem ledus kristāliņiem gaisā, kas lauž saules gaismu," skaidroja speciālists.

​Citi sociālo tīklu norādīja, ka tas, iespējams, nav gaismas pīlārs, bet halo - optiskais fenomens, aplis kas veidojas ap gaismas avotu.

Atmosfēras optiskā parādība tika novērota Garkalnē.

​Un citos Latvijas rajonos.

​Ļoti skaistu "ugunsgrēka atblāzmas" rakursu "noķēra" Inga Jakobsone Gaujas ietekā.

​Pēc ekspertu domām šo optisko efektu izraisa noteiktie nosacījumi: spēcīgs sals (-15C un zemāk) un augsts gaisa mitrums.

1
Tagi:
Latvija
Navigācija, foto no arhīva

Uz darbu var, pie ciemiņiem gan nē: kurp var doties vienā automašīnā

38
(atjaunots 09:01 19.01.2021)
Covid-19 ierobežojumi un "komandanta stunda" brīvdienās paliek spēkā līdz 25. janvārim.

RĪGA, 19. janvāris - Sputnik. Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks paskaidroja noteikumus, kas regulē pārvietošanos ar vienu automašīnu dažādu mājsaimniecību pasažieriem un naudas sodu piemērošanas kārtību, "Rīga Tv24" raidījumā.

Pēc Ruka vārdiem, policijai ir tiesības apturēt automašīnu, un pārbaudīt, cik daudzu mājsaimniecību pasažieri tajā atrodas.

Policijas vadītājs atgādināja, ka divu mājsaimniecību pārstāvju atrašanas vienā mašīnā tiks uzskatīta, kā sanāksme. Naudas sods par šādu pārkāpumu ir līdz 2 000 eiro, jo tagad ir spēkā aizliegums rīkot sapulces. Viņš paskaidroja, ka runa ir par vairāku mājsaimniecību locekļu braucieniem vienā automobilī bez attaisnojoša iemesla, piemēram, pie ciemiņiem vai uz veikalu.

Tomēr ir izņēmumi, viņš piebilda.

"Izņēmums, kurā dažādu mājsaimniecību pasažieriem ir atļauts pārvietoties ar vienu automašīnu, ir veicot un pildot savus darba pienākumus. Proti, cilvēki no divām vai vairākām mājsaimniecībām var pārvietoties vienā automašīnā uz darbu vai no tā, vai veikt darba pienākumus," skaidro Ruks.

Tāpat vienā mašīnā var pārvietoties cilvēki no dažādām mājsaimniecībām, ja runa ir par pamatotiem braucieniem, piemēram, ja cilvēks jānogādā pie ārsta bet radinieki nedzīvo kopā.

Valsts policijas priekšnieks uzsvēra, ka, ja divi cilvēki dzīvo kopā, bet viņiem ir atšķiras deklarētās adreses, policija viņus nesodīs, ja viņi brauks vienā mašīnā.

"Valsts policija joprojām balstās uz faktiskās kopdzīves principu. Tādējādi kopdzīve vienā mājsaimniecībā nenozīmē deklarēšanos vienā mājsaimniecībā, runa ir tikai par kopdzīvi," sacīja Ruks.

Viņš piebilda, ka nav nepieciešams meklēt noteikumos trūkumus, ir vērts saprast, ka tie tika ieviesti tikai ar vienu mērķi - novērst Covid-19 izplatīšanos.

38
Tagi:
ierobežojumi, automašīnas, darbs, koronavīruss
Pēc temata
Preces, ko aizliegts tirgot brīvdienās, pieejamas internetā
Prēmija par pandēmiju: Covid-19 kā zelta lietus līst pār ierēdņiem
Cīņa ar Covid-19 Benija Hila šovu stilā: Ušakovs par to, kāpēc cilvēki netic vakcīnai
Nopirkt šnabi ir vienkāršāk nekā grāmatu: cilvēku attiecības ar alkoholu