Zāles

Latvijā atļauts pasūtīt zāles ar piegādi uz mājām: tas darbojas

25
(atjaunots 13:41 01.06.2020)
Zāļu piegādes pakalpojums uz mājām ir paredzēts galvenokārt cilvēkiem, kuri Covid-19 dēļ ir spiesti atrasties stingrā izolācijā, karantīnā vai pašizolācijā.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. "Labdien, dzirdēju, ka tagad cilvēki, kuriem kaut kādu iemeslu dēļ ir grūti nokļūt līdz aptiekai, var pasūtīt recepšu zāles ar piegādi uz mājām pa telefonu. Vai tā ir patiesība un kāda ir pasūtīšanas un piegādes kārtība?" uzrakstīja lasītāja avīzes "Segodņa" redakcijai.

Jā, tā tas ir: Saskaņā ar 18. maija Veselības ministrijas rīkojumu Nr. 109 "Par zāļu un medicīnisko ierīču piegādi personai uz dzīvesvietu", ārkārtējās situācijas apstākļos var pasūtīt recepšu zāles un recepšu medicīniskās iekārtas (tai skaitā kompensējamās), piezvanot uz aptieku.

Vitamīni, foto no arhīva
© Sputnik / Виталий Аньков

Veselības ministrijas pārstāve Anna Strapcāne pastāstīja, ka šis pakalpojums galvenokārt ir paredzēts cilvēkiem, kuri Covid-19 dēļ ir spiesti atrasties stingrā izolācijā, karantīnā vai pašizolācijā. Tāpat pakalpojumu drīkst izmantot cilvēki, kuriem ir nepieciešami medikamenti, taču objektīvu iemeslu dēļ viņi nevar nokļūt līdz aptiekai paši un kuriem nav pie kā vērsties, lai viņiem atnes zāles uz mājām.

Lai pasūtītu zāles uz mājām, nepieciešams:

  • lai ārsts izraksta recepti un ievada to elektroniskajā sistēmā E-veselība;
  • jāpiezvana uz jebkuru aptieku;
  • pēc farmaceita/farmaceita asistenta lūguma jānosauc cilvēka vārds un uzvārds, kuram ir paredzētas zāles, piegādes adrese, telefona numurs un personas kods. Atsevišķos gadījumos zvanītāju var palūgt nosaukt arī elektroniskās receptes identifikācijas numuru un e-receptē norādīto recepti izrakstījušā ārsta vārdu, uzvārdu un specializāciju;
  • pasūtījuma noformēšanas laikā farmaceits apspriež ar klientu:

— kādas zāles viņam ir izrakstītas un kādus alternatīvos (lētākus) analogus aptieka viņam var piedāvāt;

— kāda ir zāļu lietošanas, uzglabāšanas un utilizācijas kārtība;

— zāļu piegādes laiks, lai klients kurjera ierašanās brīdī atrastos mājās, kā arī apmaksas kārtību.

Zāļu pārbaude. Foto no arhīva
© Sputnik / Максим Богодвид

Medikamentus klientam piegādā divos slēgtos un aizzīmogotos iepakojumos. Uz ārējā iepakojuma jābūt norādītiem personas vārdam, uzvārdam un adresei, kurai ir paredzēts pasūtījums, kā arī viņa kontakttālrunis. Norāde "nepieciešama papildus identificēšana" tiek likta gadījumos, ja tiek piegādātas narkotiskās vai psihotropās vielas. Tas nozīmē, ka cilvēkam ir jānosauc aptiekas darbiniekam/pārstāvim, kurš piegādājis zāles, savu personas kodu.

Iekšējā iepakojumā tiek norādīta sekojoša informācija:

— zāļu saņēmēja vārds, uzvārds, personas kods un adrese;

— aptiekas nosaukums, adrese un darba laiks;

— kontaktpersonas (aptiekas pārstāvja) vārds un uzvārds, kā arī telefona numurs, piezvanot pa kuru, var sazināties ar aptiekas darbinieku un pakonsultēties jautājumu gadījumā, kas radušies par piegādātajām zālēm.

— Vai recepšu zāļu piegāde uz mājām ir aptieku pienākums?

— Nē, nav. Aptieka var piedāvāt šādu pakalpojumu, ja tai ir attiecīgi resursi. Noskaidrot, vai šāds pakalpojums tiek sniegts, var pa tālruni, piezvanot uz konkrētu aptieku.

Tāpat Veselības ministrijas rīkojumā ir paredzēts, ka aptiekām, kuras piedāvā medikamentu piegādi uz mājām, ir jāinformē par pakalpojuma sniegšanu Zāļu valsts aģentūra, savukārt aģentūrai jāpublicē šī informācija savā mājaslapā.

— Vai Veselības ministrijas lēmums attiecībā uz recepšu zāļu piegādi uz mājām ir īslaicīgs, kamēr ir spēkā ārkārtējā situācija?

— Jā. Atšķirībā no zālēm, kuras varēja iegādāties bez receptes, tai skaitā Internetā, recepšu zāļu piegāde līdz šim bijusi aizliegta.

Šāds lēmums ir saistīts ar esošo situāciju, jo bija jārod risinājums, lai Covid-19 krīzes apstākļos pacientiem, kuri nevar pamest savas mājas, sniegtu iespēju saņemt dzīvesvietā viņiem nepieciešamās zāles un citas lietas, kas ir nepieciešamas priekš izveseļošanās un/vai veselības uzturēšanas.

— Kurš apmaksā zāļu piegādi – pats pacients, vai tiek paredzēts valsts līdzfinansējums?

— Zāļu piegāde uz mājām ir maksas pakalpojums, valsts līdzfinansējums šajā gadījumā nav paredzēts.

Tiesa, ministrijas rīkojumā tiek skaidrots, ka zāļu piegādes procesam drīkst piesaistīt brīvprātīgos.

25
Tagi:
zāles, koronavīruss
Pēc temata
Lietuvas lielveikali uzsākuši zāļu tirdzniecību
Zinātnieki noskaidroja, ka puse jauno zāļu nav labākas par vecajām
Pēc Lielbritānijas un VFR parauga: kā valdība samazinās kompensējamo zāļu cenas
Saeima uzdevusi Ministru kabinetam samazināt zāļu cenas
Ātrā HIV testēšana, foto no arhīva

Bēdīgs rekords: Latvija ir pirmā Eiropā pēc HIV saslimušo skaita

7
(atjaunots 16:53 02.07.2020)
Straujš HIV gadījumu skaita pieaugums vērojams arī vecuma grupā virs 50 gadiem, turklāt biežāk runa ir par heteroseksuāliem cilvēkiem.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Latvija kopš 2016. gada saglabā līderpozīciju ES valstīs pēc HIV inficēšanās skaita, vēsta Baltijas HIV asociācija.

Lai arī 2019. gadā Latvijā tika reģistrēts par 31 HIV gadījumu mazāk, nekā pirms gada, tās "līderpozīcija" ES saglabājas.

HIV izplatība ES tiek aprēķināta ar jaunu saslimšanas gadījumu skaitu uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

Pērn Latvijā bija reģistrēti 295 jauni inficēšanās gadījumi, Lietuvā 151, savukārt Igaunijā 178. Tādējādi Latvijā bija 15,4 gadījumi uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, Lietuvā – 5,4, savukārt Igaunijā – 13,4.

Baltijas valstu vidū Latvija izceļas arī ar neapmierinošu statistiku par jaundzimušajiem, kurus inficējušas mātes ar HIV. Un lai arī pastāv visas iespējas pasargāt bērnus no inficēšanās (mātei ir jādzer pretvīrusa preparāti), pērn piedzima divi inficēti bērni. Citās Baltijas valstīs šādu gadījumu nebija.

2019. gadā cilvēki visbiežāk inficējās seksuālu attiecību laikā – 36% heteroseksuālās un 6% homoseksuālās attiecībās. Heteroseksuālās attiecībās biežāk inficējās sievietes. Narkotiku lietošanas rezultātā ar HIV inficējās 15%, lielākoties, tie ir vīrieši. Diemžēl, gandrīz pusē gadījumu - 42%, inficēšanās ceļš nav zināms.

Kopumā, HIV joprojām vairāk ir izplatīts starp vīriešiem – pērn 61% jaunu HIV gadījumu tika atklāti vīriešiem un 39% sievietēm. Viena trešdaļa gadījumu tiek atklāta vecuma grupā 30-39 gadi, taču straujš HIV gadījumu skaita pieaugums tiek novērots arī vecuma grupā virs 50 gadiem, atšķirībā no citām vecuma grupām, kur pērn bija vērojams HIV gadījumu skaita kritums. Šajā grupā vairums inficēšanās gadījumu ir saistīti ar heteroseksuālām attiecībām.

Iepriekš organizācijas AGIHAS valdes priekšsēdētājs Andris Veikenieks paziņoja, ka pēc koronavīrusa pandēmijas beigām Latvijā var notikt atklāto HIV inficēto skaita kāpums, jo ārkārtējās situācijas režīma laikā iespējas nodot analīzes bija ierobežotas.

Saskaņā ar organizācijas datiem, aptuveni 30% HIV inficēto Latvijā, jeb gandrīz divi tūkstoši cilvēku, nezina, ka ir slimi.

Saskaņā ar Pētījuma "HIV inficēto stigmatizācijas indekss" dati liecina, ka 18% slimnieku Latvijā slēpj HIV diagnozi no savas ģimenes, 24% neko nestāsta draugiem, 92% nesniedz informāciju darba devējiem. Pie tam 26-43% aptaujāto atzina, ka HIV statusa dēļ jūtas vainīgi, mazāk pārliecināti par sevi, atsakās no attiecību veidošanas un sabiedrisko pasākumu apmeklēšanas.

7
Tagi:
Latvija, HIV
Pēc temata
Neizbeigtie aizspriedumi: pat ārsti Latvijā diskriminē HIV inficētos
Problēmu rada HIV, nevis Covid-19: Latvija ieņem pirmo vietu ES vīrusa izplatības ziņā
Jauni draudi. Zinātnieki pastāstīja par agrāk nezināmu HIV paveidu
Divi sidri vai viens prezervatīvs: kā cīnīties ar HIV jauniešu vidū
Mežacūka, foto no arhīva

Latvijas iedzīvotājiem samaksās par atrastām mirušām mežacūkām

2
(atjaunots 16:20 02.07.2020)
Atlīdzība par Latvijas iedzīvotāju atrastiem mirušu mežacūku līķiem tiks izmaksāta no Eiropas Komisijas līdzekļiem.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina visus, kas atrod mirušu mežacūku, ziņot par to vietējās pašvaldības iestādēm vai teritoriālajai PVD nodaļai par atlīdzību 23 eiro apmērā, tiek ziņots PVD mājaslapā.

Izmaksājamā summa sastāda 30 eiro, no kuriem tiek ieturēts iedzīvotāju ienākumu nodoklis 23% apmērā, tādēļ kontā ienāks 23 eiro un 10 eirocenti.

Šāds lēmums tika pieņemts, lai samazinātu Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību Latvijā. Izdevumus apmaksās ĀCM apkarošanas programma, kuru tostarp finansē Eiropas Komisija.

Mežacūku līķos ilgstoši saglabājas ĀCM, kurš spēj inficēt. Viens no efektīvākajiem mežacūku populācijas atveseļošanas pasākumiem ir aktīva to līķu meklēšana un iznīcināšana.

Lai arī ĀCM nav cilvēkiem bīstams, mežacūku līķus labāk būtu neaiztikt, savukārt pēc atgriešanās mājās – izmazgāt apavus.

Šogad ĀCM Latvijā tika atklāts 150 mežacūkām.

ĀCM epidēmijas Latvijā izceļas periodiski, sākot no 2014. gada. ĀCM vīruss spēj izdzīvot vairākas nedēļas uz apģērba vai automobiļa, kas ļauj tam šķērsot lielus attālumus. Pret ĀCM nepastāv vakcīna. Lai apturētu slimības izplatību, fermeri ir spiesti nokaut visu baru, šādi pasākumi rada lielus ekonomisku zaudējumus cūkkopjiem.

2
Tagi:
Latvijas Pārtikas un veterinārais dienests, mežs, Latvija
Pēc temata
Mežacūka apsveicinājusies ar autovadītāju
Beļģijā no ĀCM mirušas divas mežacūkas
Mēris nāk: veterināri iesaka likvidēt mežacūkas Rīgā
Baltijas jūras piekraste, foto no arhīva

Igaunija un Latvija kopīgiem spēkiem cīnīsies ar Baltijas jūras piesārņošanu

0
(atjaunots 20:24 02.07.2020)
Igaunijas un Latvijas upes ietek Rīgas jūras līcī un nes tajā Baltijas jūru nogalinošo fosforu un slāpekli.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Igaunijas un Latvijas varasiestādes un zinātnieki uzsākuši savstarpēju projektu, kura mērķis ir noskaidrot piesārņojošo vielu ieskalošanas apjomu upēs, kuras ietek Baltijas jūrā, vēsta EER.

Baltijas jūra un visi Igaunijas un Latvijas piekrastes rajoni atrodas sliktā stāvoklī. To galvenokārt ir izraisījis fosfora un slāpekļa pārums ūdenī – tie izraisa strauju aļģu vairošanos.

Visas Baltijas jūras reģiona valstis ir uzņēmušās saistības samazināt fosfora un slāpekļa daudzumu, kurš nokļūst jūrā.

Gandrīz 87% slāpekļa un 97% fosfora nokļūst Rīgas jūras līcī caur upēm, tādēļ pirmām kārtām ir jāattīra no piesārņojuma tieši tās. Taču šobrīd valstis nezina, cik daudz fosfora un slāpekļa var būt upē, kura ietek jūrā, kā attīrīt ūdeni un kādu ietekmi uz piesārņojumu rada cilvēks.

Dabiskais fosfora un slāpekļa saturs upēs dažādās valstīs atšķiras, turklāt Igaunijā un Latvijā atšķiras pieļaujamais fosfora un slāpekļa daudzums upēs, kuras ietek jūrā. Taču, tā kā abas valstis ir saistītas ar Rīgas jūras līci, šie rādītāji nedrīkst būtiski atšķirties, pretējā gadījumā tas nozīmēs, ka viena no valstīm ir noteikusi vai nu pārāk bargas, vai arī pārāk mīkstas ekoloģiskās prasības, salīdzinot ar kaimiņvalsti.

Savstarpēja projekta ietvaros tiks izpētīts Latvijas Salacas upes un Igaunijas Pērnavas upes stāvoklis. Projekta kopējās izmaksas sastāda vairāk nekā 300 tūkstošus eiro. Izpēte tiks pabeigta 2021. gada decembrī.

0
Tagi:
Latvija, Igaunija, Baltijas jūra
Pēc temata
ES vides komisārs norūpējies par delfīnu likteni Baltijas jūrā
Baltijas jūrā parādījušās zilaļģes