Mācību grāmatas krievu un latviešu valodā, foto no arhīva

"Visus mācām latviski, nesaprotat esiet debīli": krievu māti šokējis pedagogs

109
(atjaunots 17:54 25.05.2020)
Atbildot uz skolēna jautājumu par dabaszinību tēmu, kas tika uzdots krieviski, skolotāja vien norādīja, ka zēnam vairāk jāklausās latviešu valodā, viņas uzdevums ir mācīt valsts valodā.

RĪGA, 25. maijs – Sputnik. Vecāki, kuru bērni mācās Latvijā bilingvālās skolās, kas kopš pagājušā gada sākušas pāriet pie mācībām tikai un vienīgi valsts valodā, turpina dalīties stāstos par to, kā tas notiek praksē. Problēmas rodas ne tikai materiāla apgūšanā, bet arī komunikācijas līmenī ar skolotājiem, kuri krievu valodu zina, taču, ņemot vērā programmu, atsakās tajā runāt.

Rīgas skolēna māte Jekaterina Aleksandrenkova pastāstīja par to, kā klases audzinātāja, dabaszinību skolotāja atteicās atbildēt uz bērna jautājumu par indīgajām sēnēm, acīmredzami izsecinot, ka, ja jau zēns vaicā krievu valodā, tad viņš nepietiekamā mērā nodarbojies ar latviešu valodu. Bet viņas uzdevums ir mācīt valsts valodā.

Par dēla saraksti ar skolotāju Aleksandrenkova pastāstīja Facebook.

Zēns raksta skolotājam, ka neko neesot sapratis pēc video noskatīšanās, tādēļ viņa mātei nācies strādāt par tulkotāju. Taču viņam vienalga ir palikuši neatbildēti jautājumi. Skolēns vaicā skolotājai, vai ir materiāls krievu valodā, kā arī uzdeva papildu jautājumu par indīgajām zaļajām mušmirēm. Uz ko skolotāja atbildēja: "Man dabaszinības ir jāmāca latviski, un arī jums ir jātrenējas, jāklausās informācija valsts valodā." Skolotāja nolēma neatbildēt uz skolēna jautājumu par indīgajām sēnēm – nedz krieviski, nedz latviski.

"Es personīgi ielūkojoties dēla mykoob profilā, to ieraudzīju. Bērns nesūdzējās… Acīmredzot, viņam tā jau ir norma. Taču es kaut ko šajā dzīvē nesaprotu. Kā lai saprot šo paziņojumu? Man jūs ir jāmāca latviski, bet man nav jāiemāca. Esiet debīli… Atbildes uz jautājumiem nesaņemsiet, kamēr neiemācīsieties valsts valodu," pauž sašutumu bērna māte.

Šādu brīvu skolotājas atbildes tulkojumu daudzi diskusijā iesaistījušies cilvēki nodēvēja par pārspīlēšanu, taču piekrita, ka pasniedzēja tomēr varēja atbildēt uz uzdoto jautājumu par tēmu, nevis tikai ieteikt vairāk nodarboties ar latviešu valodu.

"Tas runā par viņas profesionālo nederīgumu. Atkārtojiet viņai jautājumu latviski, tad viņai nāksies atbildēt!" iesaka Aba Gercbahs.

Aleksandrenkova atzīmē, ka tā ir krievu skola, un skolotāja lieliski saprot nacionālās minoritātes valodu.

Turklāt zēns neatteicās klausīties materiālu latviešu valodā, taču skolotāja, atbildot uz viņa jautājumu par dabaszinībām, atbild tikai par nepieciešamību zināt valsts valodu.

"Bērns nepateica, ka neklausīsies… Es noklausījos ar viņu, mēs pārtulkojām, tikām skaidrībā. Acīmredzot, viņam radās jautājumi. Viņš palūdza papildu materiālu, jo bija kaut kādi jautājumi. Un uzrakstīja savu jautājumu. Viņa pat latviski nepacentās atbildēt uz jautājumu, un uzrakstīja tikai to, ka priekšmets ir latviešu valodā," norāda Aleksandrenkova.

Citi diskusijas dalībnieki atzīmē, ka šāda krievvalodīgo bērnu mācīšanās latviešu valodā, ja viņi to slikti zina, ir vienas vienīgas mokas. Un norāda, ka šai situācijai ir divas izejas, acīmredzot, ar to domājot, ka vajag vai nu pāriet uz tālmācībām Krievijas skolās, kuras piedāvā šādas programmas, vai arī latviešu skola un pilna iedziļināšanās valsts valodā ar atbilstošiem skolotājiem.

"Es par to, ka šai situācijas ir tikai divas izejas. Abas ir labi zināmas. Taču neko nedarīt un novērot, tas ar vecāka tēlu man, piemēram, nekādā veidā neasociējas," raksta Aleksejs Musihins.

"Kādas divas izejas? Latviešu skola vai Krievijas skola?" pārjautā Ivy Raven.

Latvijas Saeima 2018. gada martā pieņēma Izglītības likuma un Vispārējās izglītības likuma grozījumus, kuri paredz no 2019./20. mācību gada uzsākt pakāpenisku pāreju pie mācībām latviešu valodā vidusskolas klasēs mazākumtautību skolās. Pilnai pārejai pie mācībām latviešu valodā jābūt pabeigtai 2021. gada 1. septembrī.

Latvijas krievvalodīgie iedzīvotāji uztvēra reformu ārkārtīgi negatīvi, valsti pāršalca protestu vilnis.

Maskava solīja izdarīt visu, kas no tās ir atkarīgs, lai Latvijā tiktu ievērotas krievvalodīgo tiesības iegūt izglītību krievu valodā. Krievijas ĀM regulāri vērš ANO, ES, EDSO un Eiropas Padomes tiesībsargājošo struktūru uzmanību uz Latvijas varasiestāžu diskriminējošo politiku valodu jomā.

109
Tagi:
izglītība, krievvalodīgie, latviešu valoda
Temats:
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (135)
Pēc temata
Nekādu svinību: izglītības atestātus skolēni saņems attālinātā formātā
Nils Ušakovs pastāstīja, kāpēc nav gājis "bungot" pret krievu skolu likvidāciju
Krievu valodas aizlieguma dēļ Latvijas augstskolas pazaudējušas 10 miljonus eiro gadā
Policijas mašīna

IeM vadītājs piedāvā atdot informatoriem daļu konfiscēto līdzekļu

3
(atjaunots 10:44 04.07.2020)
IeM vadītājs Sandis Ģirģens uzskata, ka noziegumu atklāšanu varētu palielināt, leģitimējot izmaksas informatoriem.

RĪGA, 4. jūlijs – Sputnik. Valsts policijas atskaites par to, ka Latvijā samazinās noziedzības līmenis, nav pelnījis uzticību, uzskata IeM vadītājs Sandis Ģirģens. Noziegumu atklāšanai varētu palīdzēt jauni pasākumi, uzskata ministrs, tostarp atlīdzību izmaksa informatoriem, vēsta LSM.

Ģirģens uzsver, ka visnopietnākās problēmas Latvijā, kas ir saistītas ar noziedzības jomu, ir zādzības un izvairīšanās no nodokļu samaksas. Viens no risinājuma ceļiem IeM vadītāja skatījumā ir aktīvākā Valsts un pašvaldības policijas sadarbība. Tostarp noziegumu atklāšanai ir jāizmanto videokameru tīkls. Šobrīd šādas informācijas iegūšana ir apgrūtināta.

Ģirģens piedāvāja vēl trīs, viņaprāt, efektīvus veidus, kuri palīdzēs uzveikt gan organizēto noziedzību, gan korupciju, gan ēnu ekonomiku.

Pirmām kārtām Ģirģens piedāvā aktīvāk attīstīt informatoru institūtu, kuri varētu ziņot par pārkāpumiem dažādās nozarēs – un saņemt no valsts maksu par saviem pakalpojumiem. Taču šim nolūkam vienlaikus nāksies veikt grozījumus Operatīvās darbības likumā.

"Normas nodrošinās praksē šādu mehānismu: ja pateicoties operatīvajai informācijai, kas tiks saņemta no informatora, izdosies konfiscēt nelikumīgi iegūtus līdzekļus, daļu šo līdzekļu – likumā noteiktā apmērā – varēs saņemt pats informators. Šādi mēs spēsim panākt konfidencialitāti un būtiski palielināt iegūtās operatīvās informācijas apjomu. Jo ir zināms, ka mūsu sistēmā šobrīd ir ass operatīvo darbinieku trūkums, viņu iespējas ir ierobežotas – tātad, samazinās operatīvās informācijas apjoms apstrādei. Ar informatoru palīdzību šo caurumu varēs aizpildīt," pārliecināts ministrs.

Otrais piedāvājums – lai konfiscētie līdzekļi – iepriekš noteikts procents – atgriežas atpakaļ tiesībsargājošo iestāžu budžetā materiālās bāzes papildināšanai un infrastruktūras stiprināšanai.

Trešajā punktā Ģirģens piedāvāja parūpēties par birokrātisko šķēršļu mazināšanu, lai uzņēmēji spētu ātri un vienkārši pārbaudīt savus potenciālos biznesa partnerus ar piekļuvi noteiktai datubāzei.

3
Tagi:
Sandis Ģirģens
Pēc temata
Kariņš: Ģirģens dezinformē sabiedrību, taču es ar viņu tikšu galā
Grišins: jaunajam Valsts policijas priekšniekam nāksies pieņemt nepopulārus lēmumus
Latvijā plāno bez maksas "izlabot" seksa industrijas klientus un darbiniekus
Ugunsgrēks

Liels ugunsgrēks Jūrmalā: izglābts viens cilvēks

4
(atjaunots 11:51 04.07.2020)
Jūrmalā dzīvojamā mājā noticis ugunsgrēks, notikuma vietā strādā trīspadsmit ugunsdzēsēju brigādes; viens cilvēks ir izglābts.

RĪGA, 4. jūlijs – Sputnik. Sestdien no rīta, 4. jūlijā, divstāvu mājā Jūrmalā izcēlās paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks, raksta jauns.lv ar atsauci uz Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāvi Agritu Vītolu.

Pēc viņas sacītā, izsaukumu dispečeru punkts saņēma plkst. 8:48. Notikuma vietā glābēji atklāja spēcīgu atklāto liesmu vienā no dzīvokļiem. Viens cilvēks tika izglābts no degošās dzīvojamās platības, viņš atrodas mediķu uzraudzībā.

Kopējā uzliesmojuma platība pagaidām nav noteikts, notikuma vietā strādā 13 ugunsdzēsēju brigādes ar četrām ugunsdzēsības autocisternām.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka valstī ir izsludināts paaugstināts ugunsgrēku bīstamības periods. Atklātu uguni aizliegts izmantot mežu teritorijā, aizliegta transportlīdzekļu kustība ārpus ceļa, izņemot ugunsdzēsības mašīnas un citu ārkārtas dienestus, kā arī speciālo tehniku, kas ir paredzēta mežsaimniecības darbiem.

Valsts meža dienestā atzīmēja, ka visi pārkāpumi tiks rūpīgi izmeklēti, soda kārtā ir paredzēta gan administratīvā atbildība, gan kriminālatbildība.

Meteorologi atzīmē, ka ugunsgrēki liecina ne vien par cilvēku bezatbildīgo attieksmi, kuri bieži vien kļūst par vainīgiem uzliesmojumā, bet arī par būtiskām klimata izmaiņām.

VUGD aicina Latvijas iedzīvotājus nepalikt malā un, ieraugot ugunsgrēku, zvanīt pa tālruni 112.

4
Tagi:
ugunsdzēsēji, ugunsgrēks, Jūrmala
Pēc temata
Ugunsgrēks Rīgā: sieviete aizliedza sevi glābt
Latvijā jauns rekords: 98 kūlas ugunsgrēki diennakts laikā
Ugunsgrēka dūmi no Černobiļas nonākuši līdz Kijevai. Apdraudēta Krievija un Baltkrievija