Nodokļu deklarācijas aizpildīšana, foto no arhīva

Laiks iesniegt deklarāciju un piemaksāt klāt: VID atgādināja iedzīvotājiem par nodokļiem

58
(atjaunots 15:21 22.05.2020)
Latvijas Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka sen ir pienācis laiks iesniegt obligāto daļu ienākumu deklarāciju un samaksāt nodokļus.

RĪGA, 22. maijs – Sputnik. Latvijas Valsts ieņēmumu dienests (VID), kurš iepriekš jau sūdzējies par Latvijas iedzīvotāju aizmāršību, atgādināja, ka ir jāiesniedz deklarācijas par 2019. gadu un jāpārskaita valstij nesamaksātā daļa nodokļa, vēsta Mixnews.lv.

VID uzsvēra, ka daudziem nodokļu maksātājiem jāiesniedz obligātā daļa deklarācijas līdz 2020. gada 1. jūnijam vai 1. jūlijam. Turklāt ir jāatdod valstij nesamaksātā daļa nodokļa.

Brīvprātīgo deklarācijas daļu drīkst iesniegt VID trīs gadu laikā līdz 2023. gada 16. jūnijam.

Turklāt joprojām var iesniegt brīvprātīgas deklarācijas par 2016., 2017. un 2018. gadu. Par 2016. gadu var atskaitīties līdz 2020. gada 16. jūnijam, par 2017. gadu – līdz 2021. gada 16. jūnijam, par 2018. gadu – līdz 2022. gada 16. jūnijam.

Tāpat pastāv iespēja atgūt daļu samaksāto nodokļu. Tai skaitā, ja tie bija izdevumi par medicīnu un mācībām vai uzkrājuma apdrošināšanu, ieskaitījumi pensiju fondos un ziedojumi.

Valsts ieņēmumu dienests pievērš uzmanību tam, ka jūs pat varat nenojaust, ka esat to cilvēku grupā, kuriem ir pienākums iesniegt deklarāciju līdz 1. jūnijam.

Tie ir cilvēki, kuriem ir nodokļu parādi, lai gan viņi ir maksājuši visus nodokļus. Kopš 2018. gada progresīvā ienākumu nodokļa likme un diferencētais neapliekamais minimums ir atkarīgi no kopējiem ienākumiem gadā, ne tikai no algas. Ja gada ienākumu apmērs svārstās, var izveidoties gan nodokļu pārmaksa, gan parāds.

Ienākumiem līdz 20 004 eiro gadā tiek maksāti 20% nodokļu, ienākumiem no 20 004 līdz 62 800 eiro – 23%, virs 62 800 – 31,4%. Diferencētā neapliekamā minimuma prognoze varētu būt noteikta nepareizi.

Lai novērstu situāciju, kad veidojas nodokļu parāds, ir jāpieslēdzas savam EDS profilam, jāatver Algas grāmatiņa un tajā atkarībā no situācijas jāatzīmē "Nepiemērot prognozējamo ikmēneša neapliekamo minimumu".

Šis ieraksts uzreiz tiks automātiski nosūtīts darba devējam vai citam nodokļu maksātājam, kurš ir norādīts kā galvenā ienākumu gūšanas vieta, un tiks izmantots gada garumā aprēķinot un ieturot ienākumu nodokli.

Obligātā kārtībā

VID sagaida deklarācijas obligātā kārtībā no personām, kurām ir nodokļu parāds, kas izveidojies diferencēto ienākumu nodokļa un neapliekamā minimuma likmju dēļ, kā arī no personām, kuras īstenoja saimniecisko darbību. Tie ir Latvijas iedzīvotāji, kuri ir individuālie uzņēmēji vai izīrē vai iznomā savu īpašumu, vai ir zemnieku saimniecību īpašnieki, vai ir saņēmuši ienākumus no profesionālās darbības un tā tālāk.

Tāpat deklarācija ir jāiesniedz personām, kuras saņēma ienākumus ārzemēs. Izņēmumu sastāda nodokļu maksātāji, kuri saņem algu Eiropas Savienības valstīs, kur darbojas iedzīvotāju ienākumu nodokļa režīms vai pastāv analoģisks nodoklis.

Personas, kuras saņēma ienākumus, kas tiek aplikti ar 10% nodokļu likmi (piemēram, ienākumi no nekustamā īpašuma izīrēšanas, augošā meža vai koksnes materiālu pārdošanas, no kuriem nodoklis netika ieturēts nodokļa samaksas vietā), arī ir jāiesniedz deklarācija VID.

Tāpat tas ir jāizdara tiem, kas saņēma ar nodokļiem neapliekamos ienākumus, kuru kopējā summa 2019. gadā pārsniedza 10 tūkstošus eiro. Tie, piemēram, var būt ienākumi no privātīpašuma pārdošanas.

VID gaida deklarācijas arī no tiem, kas saņēma citus ar nodokļiem apliekamus ienākumus, no kuriem netika ieturēts nodokli izmaksas vietā, tai skaitā ar nodokļiem apliekamās dāvanas, kas saņemtas no privātpersonām, kas nav saņēmēja radinieki vai precētie.

Ja jūsu kopējie ienākumi 2019. gadā pārsniedza 62 800 eiro, tad jums ir jāiesniedz ienākumu deklarācija līdz 2020. gada 1. jūlijam.

Arī VID atskaitījās, ka par 2019. gadu deklarācijas ir iesnieguši 646 220 Latvijas iedzīvotāji. Tika pārbaudīti 78,7% Latvijas iedzīvotāju iesniegto dokumentu. Turklāt valsts atgrieza vairāk nekā 102 miljonus eiro pārmaksāto nodokļu veidā.

58
Tagi:
nodokļi, Valsts ieņēmumu dienests, Latvija
Pēc temata
Kučinskis: nodokļu sistēma ir jāmaina, taču tā, lai nenobiedētu biznesu
Vidējā alga Latvijā ir 1000 eiro, bet 43% dīkstāves pabalstu nesasniedz pat 180 eiro
Covid-19 pandēmija nav pamats nodokļu celšanas atcelšanai: premjers paziņoja termiņus
Kur jāmeklē Latvijas premjerministra "pieticīgie" ienākumi
Redzeslokā ir katrs piektais: nauda bēg no Latvijas, bet VID tik plāta rokas
Starptautiskā lidosta Rīga

Eksperts: aviācijas atjaunošana Latvijā ilgs gadiem

4
(atjaunots 13:39 27.10.2020)
Aviokompānijām, kas ar grūtībām izdzīvoja 2020. gada pavasarī un vasaras sākumā, kad valstu robežas bija slēgtas un aviopārlidojumi nenotika, augustā parādījās cerība uz pasažieru plūsmas atjaunošanos, taču tad sākās Covid-19 otrais vilnis.

RĪGA, 27. oktobris — Sputnik. Latvijas Aviācijas asociācijas pārstāvis Artūrs Kokars pastāstīja, ka aviācijas nozares stāvoklis Latvijā ir bēdīgs, neviens nevarēja prognozēt, ka notiks kaut kas tāds, vēsta BВ.lv.

Viņš konstatēja: ja gada sākumā kāds būtu pareģojis, ka Rīgas lidostas apgrozījums kritīsies par 71%, viņu uzskatītu par traku, neviens to nebūtu ņēmis nopietni. Tomēr tagad, Kokars atgādināja, šie dati uzskatāmi demonstrē stāvokli aviācijas nozarē – tajā iestājusies dziļa krīze.

Asociācijas pārstāvis atzīmēja, ka aviācija nav vienīgā nozare, kas cieš pasažieru trūkuma dēļ. Līdztekus tūrismam zaudējumus cieš viesmīlības bizness. Lai arī gada sākums bija ienesīgs, tālākā dīkstāve izsita pamatu zem kājām, turklāt otrais vilnis, kas tagad plosās valstī, atņēmis jebkādu cerību.

Kokars pauda uzskatu, ka vidējā lejupslīde nozarē šī gada beigās pārsniegs pat 60% un nozares atjaunošanās ilgs vairākus gadus, jo finansiāli nozare ir ļoti novājināta.

Iepriekš vēstīts, ka, pēc lidostas Rīga vadības domām, pasažieru plūsma aviācijā varētu atjaunoties no 2024. gada. Tagad Rīgas lidosta izdzīvo, pateicoties aizvadītajā gadā gūtajai peļņai. Finansējumu, ko valdība piešķīra pavasarī, lidosta nesaņēma, – tas jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju, bet tai ir jāpierāda, ka nauda tiks atmaksāta piecu gadu laikā. Tagad izraudzīts viens scenārijs, ko šonedēļ iesniegs EK. Bez tam EK mainījusi regulējumu līdzekļu piešķiršanai kapitālsabiedrībām, kas pilnā apjomā pieder valstij.

Martā kompānija airBaltic saņēma valsts atbalstu 150 miljonu eiro apmērā, taču, ja krīze ieilgs, būs nepieciešams papildu pabalsts no valsts puses, skaidroja airBaltic izpilddirektors Martins Gauss.

4
Tagi:
Latvija, aviosatiksme, aviācijas pārvadājumi
Pēc temata
Latvija airBaltic varētu lūgt valdībai piešķirt vēl līdzekļus, lai izdzīvotu
Latvija aizliegusi pasažieru pārvadājumus uz sešām valstīm
Naudu spekulantiem, bet ne mediķiem: Latvija ir gatava neierobežoti finansēt airBaltic
Eirodeputāts: izņemot Igauniju un Latviju, neviens neatceļ avioreisus
Saskaņas kongress, Nils Ušakovs. Foto no arhīva

Latvijas prokuratūra lūdz Eiropas Parlamentu atcelt Ušakova deputāta imunitāti

10
(atjaunots 15:29 27.10.2020)
KNAB jautājumā par videonovērošanas iekārtas nelegālu glabāšanu lūdza Ģenerālprokuratūru izvirzīt apsūdzības pret bijušo Rīgas mēru, tagadējo Eiropas Parlamenta deputātu Nilu Ušakovu.

RĪGA, 27. oktobris — Sputnik. Prokuratūra nosūtījusi lūgumu Eiropas Parlamenta lūgumu izskatīt jautājumu par deputāta, bijušā Rīgas mēra Nila Ušakova imunitātes atcelšanu. Tas nepieciešams, lai uzsāktu kriminālvajāšanu, vēsta Latvijas televīzija.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) lūdza Ģenerālprokuratūrai izvirzīt apsūdzību pret bijušo Rīgas mēru, tagad Eiropas Parlamenta deputātu Nilu Ušakovu sakarā ar videonovērošanas iekārtas nelikumīgu glabāšanu.

Iekārta tika atrasta kratīšanas laikā Ušakova kabinetā 2019. gadā lietas izmeklēšanas ietvaros par kukuļošanu uzņēmuma "Rīgas satiksme" transporta iepirkuma procesā.

Pats Ušakovs pēc kratīšanas pastāstīja savā lapā Facebook, ka atrasta paštaisīta ieraksta iekārta, kas vāļājusies uz plauktiem starp suvenīriem un dažādām dāvanām. Politiķis paskaidroja, ka runa bijusi par līmētu kartona albumu, kurā bija ielīmēta kamera un mikrofons.

Lieta par aizliegto videoiekārtu Ušakova kabinetā bija uzsākta 2019. gada 7. oktobrī un izdalīta no kriminālprocesa par korupciju uzņēmumā "Rīgas satiksme".

Tikai gadu vēlāk KNAB publicēja pieprasījumu Ģenerālprokuratūrai par apsūdzību izvirzīšanu kādai personai par aizliegtas videonovērošanas iekārtas glabāšanu, kas bijusi maskēta par grāmatu. Mediji uzskata, ka runa ir par Ušakovu.

KNAB "grāmatu" uzskatīja par stratēģiskas nozīmes iekārtu, kas paredzēta operatīvajai darbībai, - par to liecina biroja izplatītā informācija.

Atgādināsim, ka Latvijā tamlīdzīgu iekārtu iegādāšanās, glabāšana un ekspluatācija fiziskām personām ir aizliegta.

Latvijas likumi ir visnotaļ skarbi jautājumā par jebkādu "spiegošanas tehniku": cilvēku, kam pieder suvenīra pulkstenis vai šķiltavas ar iebūvētu diktofonu un kameru, var saukt pie kriminālatbildības (brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem un soda nauda).


10
Tagi:
Ģenerālprokuratūra, Eiropas Parlaments, Ušakovs
Pēc temata
Ušakovs pastāstīja par krimināllietu pret viņu
KNAB veica kratīšanu Rīgas domē
"Nebrīnos, ka pie Rīgas domes piebrauca KNAB "busiņš": Ķirsis par korupciju
Studentu apmācība, foto no arhīva

Latvijas profesori varētu saņemt tiesības uz KF pilsonību vienkāršotā kārtībā

0
(atjaunots 14:50 27.10.2020)
Ja Krievijā tiks apstiprināts Darba ministrijas iesniegtais likumprojekts, ārvalstu pilsoņi ar docenta vai profesora zinātniskajām pakāpēm varēs pretendēt uz Krievijas pilsonību vienkāršotā kārtībā.

RĪGA, 27. oktobris — Sputnik. Krievijas Darba ministrija sagatavojusi likumprojektu, kas paredz tiesības uz Krievijas pilsonību vienkāršotā kārtībā ārvalstu docentiem un profesoriem. Dokuments publicēts normatīvo tiesisko aktu projektu portālā sabiedriskai diskusijai.

Darba ministrija likumprojekta anotācijā norādīts, ka resors izstrādājis Tatarstānas prezidenta Rustama Minnihanova ierosinājumus jautājumā par ārvalstu pilsoņu un personu bez pilsonības profesiju sarakstu, kam ir tiesības uz pāriešanu Krievijas pilsonībā vienkāršotā kārtībā.

Ierosinājumu atbalstīja Izglītības ministrija un Izglītības un zinātnes ministrija. Šajā kontekstā ar darba un sociālās aizsardzības ministra Anktona Kotjakova pavēli ierosināts papildināt ar punktiem "docents" un "profesors" sarakstu, kurā iekļautas ārvalstu pilsoņu un personu bez pilsonības profesijas (specialitātes, amati), - kvalificēti speciālisti, kam ir tiesības uz pāriešanu Krievijas pilsonībā vienkāršotā kārtībā.

Profesiju saraksts bija apstiprināts 2019. gada novembrī. Tajā iekļautas 135 specialitātes, kuru vidū ir agronomi, veterināri, audzinātāji, dažādu specialitāšu ārsti, inženieri, metalurgi, žurnālisti, matemātiķi, mehanizatori, montāžnieki, metinātāji, virpotāji, traktoristi, elektromontieri utt.

0
Tagi:
Krievija, pilsonība
Pēc temata
Krievijas pilsonības saņemšanas procedūras izmaksas varētu samazināties
Mainījušies Krievijas pilsonības saņemšanas noteikumi Latvijas iedzīvotājiem
Latvijas iedzīvotājiem atvieglos Krievijas pilsonības iegūšanas procesu
Tik un tā uzzināsim: Latvijā brīdina visus, kuri vēlas slēpt Krievijas pilsonību