Nodokļu deklarācijas aizpildīšana, foto no arhīva

Laiks iesniegt deklarāciju un piemaksāt klāt: VID atgādināja iedzīvotājiem par nodokļiem

55
(atjaunots 15:21 22.05.2020)
Latvijas Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka sen ir pienācis laiks iesniegt obligāto daļu ienākumu deklarāciju un samaksāt nodokļus.

RĪGA, 22. maijs – Sputnik. Latvijas Valsts ieņēmumu dienests (VID), kurš iepriekš jau sūdzējies par Latvijas iedzīvotāju aizmāršību, atgādināja, ka ir jāiesniedz deklarācijas par 2019. gadu un jāpārskaita valstij nesamaksātā daļa nodokļa, vēsta Mixnews.lv.

VID uzsvēra, ka daudziem nodokļu maksātājiem jāiesniedz obligātā daļa deklarācijas līdz 2020. gada 1. jūnijam vai 1. jūlijam. Turklāt ir jāatdod valstij nesamaksātā daļa nodokļa.

Brīvprātīgo deklarācijas daļu drīkst iesniegt VID trīs gadu laikā līdz 2023. gada 16. jūnijam.

Turklāt joprojām var iesniegt brīvprātīgas deklarācijas par 2016., 2017. un 2018. gadu. Par 2016. gadu var atskaitīties līdz 2020. gada 16. jūnijam, par 2017. gadu – līdz 2021. gada 16. jūnijam, par 2018. gadu – līdz 2022. gada 16. jūnijam.

Tāpat pastāv iespēja atgūt daļu samaksāto nodokļu. Tai skaitā, ja tie bija izdevumi par medicīnu un mācībām vai uzkrājuma apdrošināšanu, ieskaitījumi pensiju fondos un ziedojumi.

Valsts ieņēmumu dienests pievērš uzmanību tam, ka jūs pat varat nenojaust, ka esat to cilvēku grupā, kuriem ir pienākums iesniegt deklarāciju līdz 1. jūnijam.

Tie ir cilvēki, kuriem ir nodokļu parādi, lai gan viņi ir maksājuši visus nodokļus. Kopš 2018. gada progresīvā ienākumu nodokļa likme un diferencētais neapliekamais minimums ir atkarīgi no kopējiem ienākumiem gadā, ne tikai no algas. Ja gada ienākumu apmērs svārstās, var izveidoties gan nodokļu pārmaksa, gan parāds.

Ienākumiem līdz 20 004 eiro gadā tiek maksāti 20% nodokļu, ienākumiem no 20 004 līdz 62 800 eiro – 23%, virs 62 800 – 31,4%. Diferencētā neapliekamā minimuma prognoze varētu būt noteikta nepareizi.

Lai novērstu situāciju, kad veidojas nodokļu parāds, ir jāpieslēdzas savam EDS profilam, jāatver Algas grāmatiņa un tajā atkarībā no situācijas jāatzīmē "Nepiemērot prognozējamo ikmēneša neapliekamo minimumu".

Šis ieraksts uzreiz tiks automātiski nosūtīts darba devējam vai citam nodokļu maksātājam, kurš ir norādīts kā galvenā ienākumu gūšanas vieta, un tiks izmantots gada garumā aprēķinot un ieturot ienākumu nodokli.

Obligātā kārtībā

VID sagaida deklarācijas obligātā kārtībā no personām, kurām ir nodokļu parāds, kas izveidojies diferencēto ienākumu nodokļa un neapliekamā minimuma likmju dēļ, kā arī no personām, kuras īstenoja saimniecisko darbību. Tie ir Latvijas iedzīvotāji, kuri ir individuālie uzņēmēji vai izīrē vai iznomā savu īpašumu, vai ir zemnieku saimniecību īpašnieki, vai ir saņēmuši ienākumus no profesionālās darbības un tā tālāk.

Tāpat deklarācija ir jāiesniedz personām, kuras saņēma ienākumus ārzemēs. Izņēmumu sastāda nodokļu maksātāji, kuri saņem algu Eiropas Savienības valstīs, kur darbojas iedzīvotāju ienākumu nodokļa režīms vai pastāv analoģisks nodoklis.

Personas, kuras saņēma ienākumus, kas tiek aplikti ar 10% nodokļu likmi (piemēram, ienākumi no nekustamā īpašuma izīrēšanas, augošā meža vai koksnes materiālu pārdošanas, no kuriem nodoklis netika ieturēts nodokļa samaksas vietā), arī ir jāiesniedz deklarācija VID.

Tāpat tas ir jāizdara tiem, kas saņēma ar nodokļiem neapliekamos ienākumus, kuru kopējā summa 2019. gadā pārsniedza 10 tūkstošus eiro. Tie, piemēram, var būt ienākumi no privātīpašuma pārdošanas.

VID gaida deklarācijas arī no tiem, kas saņēma citus ar nodokļiem apliekamus ienākumus, no kuriem netika ieturēts nodokli izmaksas vietā, tai skaitā ar nodokļiem apliekamās dāvanas, kas saņemtas no privātpersonām, kas nav saņēmēja radinieki vai precētie.

Ja jūsu kopējie ienākumi 2019. gadā pārsniedza 62 800 eiro, tad jums ir jāiesniedz ienākumu deklarācija līdz 2020. gada 1. jūlijam.

Arī VID atskaitījās, ka par 2019. gadu deklarācijas ir iesnieguši 646 220 Latvijas iedzīvotāji. Tika pārbaudīti 78,7% Latvijas iedzīvotāju iesniegto dokumentu. Turklāt valsts atgrieza vairāk nekā 102 miljonus eiro pārmaksāto nodokļu veidā.

55
Tagi:
nodokļi, Valsts ieņēmumu dienests, Latvija
Pēc temata
Kučinskis: nodokļu sistēma ir jāmaina, taču tā, lai nenobiedētu biznesu
Vidējā alga Latvijā ir 1000 eiro, bet 43% dīkstāves pabalstu nesasniedz pat 180 eiro
Covid-19 pandēmija nav pamats nodokļu celšanas atcelšanai: premjers paziņoja termiņus
Kur jāmeklē Latvijas premjerministra "pieticīgie" ienākumi
Redzeslokā ir katrs piektais: nauda bēg no Latvijas, bet VID tik plāta rokas
Saeimas darbs. Foto no arhīva

Par nodokļu reformu: sociālā nodeva 5%, akcīžu celšana, nepaliekamais minimums 350 eiro

6
(atjaunots 19:29 12.08.2020)
Obligātā veselības apdrošināšana, neapliekamā minimuma palielināšana līdz 350 eiro, tabakas akcīžu celšana, mikrouzņēmumu režīma reorganizācija, nekustamā īpašuma nodokļa likmju maiņa: kādas izmaiņas piedāvā Finanšu ministrija un Tieslietu ministrija.

RĪGA, 12. augusts – Sputnik. Finanšu ministrija atklāja nodokļu izmaiņu detaļas, kuras tā piedāvā sarīkot valstī trijos posmos. Savukārt premjerministrs Krišjānis Kariņš paskaidroja kadastrālās vērtības aprēķina sistēmas reformas sarīkošanas principus sasaistē ar nekustamā īpašuma nodokļa izmainīšanu, vēsta tvnet.lv.

Veselības apdrošināšana un neapliekamais minimums

Latvijas Finanšu ministrija piedāvā uzsākt nodokļu reformu 2021. gadā ar obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanu. Iemaksa sastādīs 5%, pārdalot obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas, ienākumu nodokli un solidaritātes nodokli. Tādējādi, kopējais darbaspēka nodokļu slogs netiks palielināts.

Lai novērstu nodokļa sloga palielinājumu personām ar zemiem un vidējiem ienākumiem, diferencētais neapliekamais minimums tiks palielināts no 300 līdz 350 eiro mēnesī. Turklāt Finanšu ministrija piedāvā ieviest minimālās sociālās apdrošināšanas iemaksas darbiniekiem, kuri izmanto speciālos nodokļu režīmus un kuru ienākumi nesasniedz minimālo algu. Mikrouzņēmuma nodokļa režīms tiks reorganizēts.

Otrais nodokļu izmaiņu posms sāksies 2022. gadā. Tas paredz, ka ikviens, kura saimnieciskās darbības ienākumi sastāda vairāk  nekā 20 004 eiro gadā (1667 eiro mēnesī), būs jāmaksā sociālās iemaksas no visa ienākumu apjoma.

Trešais posms ir ieplānots uz 2023. gadu un paredz prasību visiem veikt obligātas sociālās apdrošināšanas iemaksas no faktiskajiem ienākumiem, taču ne mazāk par minimālo iemaksas apjomu.

Visos nodokļu reformas posmos paredzēta pakāpeniska tabakas izstrādājumu akcīzes paaugstināšana. Mainīsies arī transportlīdzekļu nodoklis pie noteikta CO2 izmešu līmeņa, savukārt vecu mašīnu ievešanas Latvijā novēršanai paredzēts atjaunot nodokli par vieglo automobiļu reģistrāciju.

Kadastrs

Premjerministrs Krišjānis Kariņš apsolīja saprātīgus nekustamā īpašuma nodokļus, kad no 2022. gada tiks ieviesta jaunā kadastrālās vērtības aprēķina metodika. "Galvenais uzdevums ir sakārtot sistēmu," sacīja Kariņš, uzsverot, ka neatbalstīs jaunās kadastrālās vērtības projektu, ja netiks veikti aprēķini ar mērķi nepieļaut nekustamā īpašuma nodokļa likmju kāpumu.

Atgādināsim, ka Tieslietu ministrija un Valsts zemes dienests izstrādājuši un nodevuši sabiedrības apspriešanai jauno kadastrālās vērtības aprēķina projektu, kurš paredz tās palielināšanos daudziem objektiem. Plānots, ka jaunā kadastrālā vērtība tiks pielietota no 2022. gada 1. janvāra.

Tiek gaidīts, ka lauksaimniecības jomā gaidāms kadastrālās vērtības pieaugums zemei visā valstī.  Lauksaimniecības būvju vērtība praktiski nemainīsies vai var pat kristies amortizācijas pārrēķina dēļ.

Pieaugs kadastrālā vērtība dzīvokļiem jaunbūvēs, kas celtas pēc 2000. gada Rīgā, Pierīgā, Jūrmalā un citās Latvijas pilsētās. Gaidāms pieaugums arī sērijveida mājokļiem, kas būvēti pirms 2000. gada Rīgā, Pierīgā, Valmierā, Jelgavā un Ogrē.

Kadastrālās vērtības pieaugums gaida arī privātmājas, kas celtas pēc 2000. gada Rīgā, Pierīgā, Jūrmalā un citās pilsētās, kā arī vecākas privātmājas Rīgā un Jūrmalā. Savukārt privātmājām, kuras tika uzbūvētas reģionos līdz 2000. gadam, kur nav cenu kāpuma, kadastrālā vērtība samazināsies.

Kadastrālā vērtība palielināsies industriālās apbūves zemei, "lētai" apbūves zemei teritorijās, kur ir apbūves zemju vērtības līmenis ir ļoti tuvs zemes vērtībai, kā arī jaunām ražošanas ēkām, kuras tika uzbūvētas pēc 2000. gada. Taču ražošanas objektu kadastrālā vērtība samazināsies 45 pašvaldībās.

Gaidāms komercobjektu kadastrālās vērtības kāpums, kuri tika uzbūvēti pēc 2000. gada, Rīgā, Pierīgā, Jūrmalā un citās republikas nozīmes pilsētās, kā arī ēkām, kuras tika uzbūvētas līdz 2000. gadam, teritorijās, kur ir pieaudzis nekustamo īpašumu tirgus (pārsvarā Rīgā, Pierīgā, Valmierā, Jelgavā un Ogrē). Tai pat laikā samazināsies komercobjektu kadastrālā vērtība, kuras tika uzbūvētas līdz 2000. gadam ēkās reģionos, kur nav noticis tirgus cenu kāpums.

Tāpat Tieslietu ministrija nosūtīja Finanšu ministrijai piedāvājumus par nekustamā īpašuma nodokļa reformu, kuri paredz neapliekamā minimuma ieviešanu par nekustamo īpašumu līdz 100 tūkstošiem eiro apmērā par katru deklarēto cilvēku un zemes nodokļa ar dzīvojamo apbūvi samazināšanu par piecām reizēm – no 1,5% uz 0,3%.

Nekustamā īpašuma atlikušajai vērtībai pēc neapliekamā minimuma piemērošanas Tieslietu ministrija piedāvā piemērot samazināto koeficientu 0,2. Piemēram, ja mājokļa kadastrālā vērtība sastāda 80 tūkstošus eiro un tajā ir deklarēts viens cilvēks, nodoklis par to netiks iekasēts. Ja mājokļa vērtība sastāda 300 tūkstošus eiro un tajā ir deklarēti divi cilvēki, tad nodoklis tiks aprēķināts no 20 tūkstošiem eiro. Šādu koeficientu Tieslietu ministrija piedāvā piemērot tikai mājokļiem, kuru vērtība nepārsniedz 500 tūkstošus eiro.

6
Tagi:
kadastrs, novadu reforma, nodokļi
Pēc temata
Varasiestādes vēlas ievākt vairāk nodokļu: ko par to domā Latvijas sabiedrība
Tagad – miljoni, vēlāk – miljardi: kā koronakrīze kaitē Latvijas budžetam
Valsts pārvaldē daudz juristu: eksperts paskaidroja, kāpēc reformas paliek uz papīra
Tallink

Septembrī Tallink organizē reisu maršrutā Tallina Rīga Tallina

12
(atjaunots 18:30 12.08.2020)
Septembra sākumā no Latvijas galvaspilsēta uz Igaunijas galvaspilsētu varēs nokļūt ar prāmi, taču ir gaidāms tikai viens reiss.

RĪGA, 12. augusts – Sputnik. Kuģniecības kompānija Tallink Grupp uzsāk biļešu tirdzniecību speciālajam kravu un pasažieru prāmja reisam maršrutā Tallina – Rīga – Tallina, tiek ziņots kompānijas mājaslapā.

Speciālo reisu izpildīs kuģis "Victoria I", kurš parasti apkalpo maršrutu Tallina – Stokholma.

Prāmis izies no Tallinas 4. septembrī, plkst. 18:00, ieradīsies Rīgā 5. septembrī, plkst. 10:30 un tajā pašā dienā, plkst. 18:00, dosies atpakaļceļā. Tallinā kuģis atgriezīsies svētdien, 6. septembrī, plkst. 10:30.

Pārdošanā ir biļetes gan vienā virzienā, gan turp un atpakaļ.

Tallink atgādina, ka uz kuģiem sakarā ar vīrusa izplatību joprojām ir spēkā stingri higiēnas noteikumi un dezinfekcijas prasības, ierobežots arī pasažieru skaits. Visiem pasažieriem biļešu reģistrācijas laikā ir jāapstiprina, ka viņi ir veseli un viņiem nav saslimšanas simptomu. Saslimušos pasažierus un personas ar slimības pazīmēs uz kuģa klāja nelaiž.

Šis nav pirmais jaunais Tallink reiss no Latvijas. Jūnijā prāmju operators atklāja maršrutu Rīga – Helsinki, kurš izrādījās ārkārtīgi populārs, savukārt jūlijā – maršrutu Rīga – Ālandu salas.

12
Tagi:
Tallink
Pēc temata
Skaisti un droši: Latvija pievērsusies tūristiem no Somijas
Reklāma krievu valodā, apkalpošana latviski: vīrietis neapmierināts ar Tallink