Nodokļu deklarācijas aizpildīšana, foto no arhīva

Laiks iesniegt deklarāciju un piemaksāt klāt: VID atgādināja iedzīvotājiem par nodokļiem

46
(atjaunots 15:21 22.05.2020)
Latvijas Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka sen ir pienācis laiks iesniegt obligāto daļu ienākumu deklarāciju un samaksāt nodokļus.

RĪGA, 22. maijs – Sputnik. Latvijas Valsts ieņēmumu dienests (VID), kurš iepriekš jau sūdzējies par Latvijas iedzīvotāju aizmāršību, atgādināja, ka ir jāiesniedz deklarācijas par 2019. gadu un jāpārskaita valstij nesamaksātā daļa nodokļa, vēsta Mixnews.lv.

VID uzsvēra, ka daudziem nodokļu maksātājiem jāiesniedz obligātā daļa deklarācijas līdz 2020. gada 1. jūnijam vai 1. jūlijam. Turklāt ir jāatdod valstij nesamaksātā daļa nodokļa.

Brīvprātīgo deklarācijas daļu drīkst iesniegt VID trīs gadu laikā līdz 2023. gada 16. jūnijam.

Turklāt joprojām var iesniegt brīvprātīgas deklarācijas par 2016., 2017. un 2018. gadu. Par 2016. gadu var atskaitīties līdz 2020. gada 16. jūnijam, par 2017. gadu – līdz 2021. gada 16. jūnijam, par 2018. gadu – līdz 2022. gada 16. jūnijam.

Tāpat pastāv iespēja atgūt daļu samaksāto nodokļu. Tai skaitā, ja tie bija izdevumi par medicīnu un mācībām vai uzkrājuma apdrošināšanu, ieskaitījumi pensiju fondos un ziedojumi.

Valsts ieņēmumu dienests pievērš uzmanību tam, ka jūs pat varat nenojaust, ka esat to cilvēku grupā, kuriem ir pienākums iesniegt deklarāciju līdz 1. jūnijam.

Tie ir cilvēki, kuriem ir nodokļu parādi, lai gan viņi ir maksājuši visus nodokļus. Kopš 2018. gada progresīvā ienākumu nodokļa likme un diferencētais neapliekamais minimums ir atkarīgi no kopējiem ienākumiem gadā, ne tikai no algas. Ja gada ienākumu apmērs svārstās, var izveidoties gan nodokļu pārmaksa, gan parāds.

Ienākumiem līdz 20 004 eiro gadā tiek maksāti 20% nodokļu, ienākumiem no 20 004 līdz 62 800 eiro – 23%, virs 62 800 – 31,4%. Diferencētā neapliekamā minimuma prognoze varētu būt noteikta nepareizi.

Lai novērstu situāciju, kad veidojas nodokļu parāds, ir jāpieslēdzas savam EDS profilam, jāatver Algas grāmatiņa un tajā atkarībā no situācijas jāatzīmē "Nepiemērot prognozējamo ikmēneša neapliekamo minimumu".

Šis ieraksts uzreiz tiks automātiski nosūtīts darba devējam vai citam nodokļu maksātājam, kurš ir norādīts kā galvenā ienākumu gūšanas vieta, un tiks izmantots gada garumā aprēķinot un ieturot ienākumu nodokli.

Obligātā kārtībā

VID sagaida deklarācijas obligātā kārtībā no personām, kurām ir nodokļu parāds, kas izveidojies diferencēto ienākumu nodokļa un neapliekamā minimuma likmju dēļ, kā arī no personām, kuras īstenoja saimniecisko darbību. Tie ir Latvijas iedzīvotāji, kuri ir individuālie uzņēmēji vai izīrē vai iznomā savu īpašumu, vai ir zemnieku saimniecību īpašnieki, vai ir saņēmuši ienākumus no profesionālās darbības un tā tālāk.

Tāpat deklarācija ir jāiesniedz personām, kuras saņēma ienākumus ārzemēs. Izņēmumu sastāda nodokļu maksātāji, kuri saņem algu Eiropas Savienības valstīs, kur darbojas iedzīvotāju ienākumu nodokļa režīms vai pastāv analoģisks nodoklis.

Personas, kuras saņēma ienākumus, kas tiek aplikti ar 10% nodokļu likmi (piemēram, ienākumi no nekustamā īpašuma izīrēšanas, augošā meža vai koksnes materiālu pārdošanas, no kuriem nodoklis netika ieturēts nodokļa samaksas vietā), arī ir jāiesniedz deklarācija VID.

Tāpat tas ir jāizdara tiem, kas saņēma ar nodokļiem neapliekamos ienākumus, kuru kopējā summa 2019. gadā pārsniedza 10 tūkstošus eiro. Tie, piemēram, var būt ienākumi no privātīpašuma pārdošanas.

VID gaida deklarācijas arī no tiem, kas saņēma citus ar nodokļiem apliekamus ienākumus, no kuriem netika ieturēts nodokli izmaksas vietā, tai skaitā ar nodokļiem apliekamās dāvanas, kas saņemtas no privātpersonām, kas nav saņēmēja radinieki vai precētie.

Ja jūsu kopējie ienākumi 2019. gadā pārsniedza 62 800 eiro, tad jums ir jāiesniedz ienākumu deklarācija līdz 2020. gada 1. jūlijam.

Arī VID atskaitījās, ka par 2019. gadu deklarācijas ir iesnieguši 646 220 Latvijas iedzīvotāji. Tika pārbaudīti 78,7% Latvijas iedzīvotāju iesniegto dokumentu. Turklāt valsts atgrieza vairāk nekā 102 miljonus eiro pārmaksāto nodokļu veidā.

46
Tagi:
nodokļi, Valsts ieņēmumu dienests, Latvija
Pēc temata
Kučinskis: nodokļu sistēma ir jāmaina, taču tā, lai nenobiedētu biznesu
Vidējā alga Latvijā ir 1000 eiro, bet 43% dīkstāves pabalstu nesasniedz pat 180 eiro
Covid-19 pandēmija nav pamats nodokļu celšanas atcelšanai: premjers paziņoja termiņus
Kur jāmeklē Latvijas premjerministra "pieticīgie" ienākumi
Redzeslokā ir katrs piektais: nauda bēg no Latvijas, bet VID tik plāta rokas
Anatolijs Bažans

Gada laikā Latvija zaudējusi pusi kravu: Krievija deva padomu, glābt tranzītu

10
(atjaunots 17:39 04.06.2020)
Pirmā ceturkšņa katastrofālie rezultāti kravu pārvadājumu jomā Latvijā: ko vēl var paspēt veikt, lai glabtu tranzīta nozari.

RĪGA, 4. jūnijs – Sputnik. Dzelzceļa kravu pārvadājumu apjoms 2020. gada pirmajā ceturksnī valstī sasniedza 5,983 milj. tonnu – par 48,7% mazāk nekā gadu iepriekš. Naftas produktu transportēšanas apjoms pa maģistrālajiem cauruļvadiem sarucis par 44,6% - līdz 529 tūkstošiem tonnu, vēsta Ventasbalss.lv, atsaucoties uz Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes datiem.

Ja valsts tranzīta nozare nesaņems investīcijas, to gaida ne īpaši patīkamas perspektīvas, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja ekonomikas zinātņu doktors, Krievijas Zinātņu akadēmijas Eiropas institūta Ekomikas pētījumu nodaļas vadītājs Anatolijs Bažans.

"Perspektīvas nav īpaši spīdošas, ja netiks ieguldītas pietiekamas investīcijas. Kas pašreizējos apstākļos investēs Latvijā? Iespējams, Ķīna ieinteresēsies, ja, protams, Baltijas valsts valdība izšķirsies par tādu sadarbību," paskaidroja Bažans.

Pēc viņa domām, Ķīna kopumā ir ieinteresēta izvietot savus uzņēmumus Eiropā, tāpēc liela investīciju plūsma no Pekinas puses ir iespējama, tomēr tikai pēc pandēmijas beigām.

Ja nu Latvija sakārtos attiecības ar Krieviju, tās ostas atkal kļūs par budžeta ienākumu avotu, atzīmēja ekonomists.
"Jau padomju laikā Latvijas ostas bija svarīgs pārkraušanas punkts kravu piegādei uz dažādiem reģioniem ne tikai Eiropā, bet arī pasaulē. Patlaban to nozīme ir kritusies, kravu plūsmas iet garām – caur ostām Krievijas ostām Baltijā. Ostas atkal kļūs par ienākumu avotu Latvijai, ja tā sakārtos attiecības ar Krieviju," teica Bažans.

Eksperts uzsvēra, ka valstu sakaru noregulēšana lielākā mērā ir atkarīgka no Latvijas valdības politikas – Krievija ir gatava sadarboties ar noteikumu, ja tiks normalizētas divpusējās attiecības un uzlabosies iekšējais politiskais klimats Latvijā.

Pērn dzelzceļa kravu pārvadājumi Latvijā samazinājās par 15,8% salīdzinājumā ar 2018. gadu. Šogad Latvijas dzelzceļa ienākumi nesedz izdevumus, uzņēmums pieprasījis dotāciju no Latvijas budžeta 25 miljonu eiro apmērā. Līdz gada beigām uzņēmums atlaidīs 1,5 tūkst. darbinieku – apmēram ceturto daļu štata.

Lielākās ostas 2020. gada pirmajā ceturksnī demonstrē negatīvu kravu apgrozījuma dinamiku. Rīgas osta samazinājusi pārkraušanu līdz 8,23 milj. tonnu – par 25,2% mazāk nekā gadu iepriekš. Ventspils ostā lejupslīde sasniegusi 41% - līdz 4,75 milj. tonnu, bet Liepājas ostā kravu pārkraušana kritusies par 22,7% - līdz 2,17 milj. tonnu.

За год Латвия потеряла половину транзита: Бажан указал пути спасения
10
Tagi:
Kravu pārvadājumi, tranzīts, Latvija, Krievija
Pēc temata
Kravu tranzīts caur Latviju krities vairāk nekā divkārt – un tās vēl nav krīzes beigas
Ideoloģiski nepareiza nozare: Latvija iznīcina tranzītu krievu dēļ
Linkaits pastāstīja par Latvijas jauno ostu pārvaldes modeli: varasiestādes tās piesavinās
Latvijai no krīzes jāizkļūst saviem spēkiem: eksperts iesaka atteikties no ilūzijām par ES
Pludmale

Kādas pludmales Latvijā saņēmušas tiesības pacelt "Zilo karogu"

3
(atjaunots 17:25 04.06.2020)
Līdz 6. jūnijam "Zilais karogs" pacelsies 14 vietās Latvijā. Starp tām nav nevienas Jūrmalas pludmales – pārlieku dārgs prieks.

RĪGA, 4. jūnijs — Sputnik. "Zilā karoga" programmā, kas apstiprina pludmaļu atbilstību virknei starptautisko standartu, 2020.gadā Latvijā ekoloģiskās kvalitātes sertifikātu saņēmušas 14 peldvietas, vēsta Rus.lsm.lv.

To vidū ir Liepājas pilsētas Dienvidrietumu peldvieta, Liepājas pilsētas peldvieta pie stadiona, Liepājas pilsētas Beberliņu peldvieta, Rīgas pilsētas Vakarbuļļu peldvieta, Rīgas pilsētas Vecāķu peldvieta, Daugavpils pilsētas peldvieta "Stropu vilnis", Daugavpils pilsētas Stropu ezera peldvieta, Ventspils pilsētas pludmale, Jēkabpils pilsētas Radžu ūdenskrātuves peldvieta, Engures novada kempinga "Abragciems" peldvieta, Kuldīgas novada Mārtiņsalas peldvieta, Limbažu novada Lielezera peldvieta, Saulkrastu novada Centra peldvieta, kā arī jahtu ostā Liepājā "Liepāja Marina".

Jūrmalas šajā sarakstā nav. Iepriekš jau vēstīts, ka 2020. gadā Jūrmalas dome varētu atteikties no programmas "Zilais karogs", jo pieaugusi tās dalības maksa. Iepriekš tā sastādīja 200 eiro par pludmali gadā, bet no 2020. gada pieaugusi līdz 1000 eiro.

Iepriekš Jūrmalā bija 8 pludmales, kas pacēla "Zilo karogu", tātad kūrortpilsētai būtu nācies sameklēt 8 tūkstošus eiro, lai piedalītos programmā.

Sertifikāts "Zilais karogs" apliecina, ka pludmale atbilst visiem 33 kritērijiem, kas vērtē ūdens kvalitāti, ekoloģisko pārvaldi, informēšanu un izglītošano apkārtējās vides jautājumos, kā arī labiekārtošanu un apkalpošanas sfēru.

2019. gadā sertifikātu "Zilais karogs" Latvijā saņēma 21 pludmale un divas jahtu ostas. Visā pasaulē to izpelnījušās 4560 vietas 45 valstīs.

3
Tagi:
Jūrmala, Latvija
Pēc temata
Latvijā palielinājies "Zilā karoga" pludmaļu skaits
Latvijas pludmalēs paceļas "Zilie karogi"
Turcijas pludmalēs aizliegs smēķēt cigaretes un ūdenspīpes
MiG-29SMT

Sīrija saņēmusi Krievijas iznīcinātāju MiG-29 otro partiju

0
(atjaunots 17:44 04.06.2020)
MiG-29 ir ceturtās paaudzes iznīcinātājs, paredzēts darbam pret visu tipu gaisa mērķiem vienkāršos un sarežģītos laikapstākļos, kā arī virszemes mērķu likvidācijai.

RĪGA, 4. jūnijs - Sputnik. Sīrijas armija saņēmusi no Krievijas pilnveidoto iznīcinātāju MiG-29 otro partiju, vēsta Krievjas vēstniecība Sīrijā savā lapā Twitter.

Lidmašīnas nodotas Sīrijai abu valstu militāri tehniskās sadarbības ietvaros, informēja diplomātiskā misija.

Diplomāti precizeja, ka Tuvo Austrumu valsts piloti jau sākuši lidojumus ar šiem iznīcinatājiem.

Laikā, kad Sīrijā sākās militārais konflikts, valsts Gaisa spēku bruņojumā bija vairāki desmiti MiG-29, to piegādes turpinājās kopš 80. gadu sāuma. Bez tam Krievijas Gaisa Kosmiskie spēki izmantoja vairākus MiG-29SMT operācijā pret teroristiem Arābu republikā.

MiG-29 ir ceturtās paaudzes iznīcinātājs. Tas paredzēts visu tipu gaisa mērķu likvidācijai ar vadāmo raķešu un borta lielgabala palīdzību vienkāršos un sarežģītos laikapstākļos, brīvā telpā un zemes fonā, arī traucējumu apstākļos, kā arī virszemes mērķu likvidācijai ar nevadāmiem lādiņiem vizuālas redzamības apstākļos.

MiG-29 pirmo reizi pacēlās gaisā 1977. gadā. Piecus gadus vēlāk to saņēma Bruņotie spēki, zināmu laiku tas bija Krievijas Gaisa kara spēku galvenais iznīcinātājs. Patlaban lielākā daļa šo lidmašīnu GKS aizvietota pret jaunāka tipa mašīnām.

0
Tagi:
Sīrija, Krievija
Pēc temata
Nevajag kļūt nekaunīgiem: Krievijas Su-35 sastapušas ASV spiegu pēc visiem noteikumiem
Krievijas GKS iznīcinātāji un trieciennieki sacensībās "Aviadarts"
MiG-31 maksimālā ātrumā un augstumā: pārtveršana stratosfērā
Kādiem nolūkiem Krievijai tālā darbības rādiusa raķešu bumbvedēji Tu-22M3