Zīme Bioloģiskie draudi Latvijas infektoloģijas centrā, foto no arhīva

Latvija nebaidās no otrā Covid-19 viļņa

36
(atjaunots 15:47 22.05.2020)
Latvijas galvenais epidemiologs Jurijs Perevoščikovs uzskata, ka otrais Covid-19 vilnis, ja tas pienāks, vairs nav tik biedējošs – ir uzkrāta pieredze, nenāksies sākt no tīras lapas.

RĪGA, 22. maijs – Sputnik. Rudenī ir iespējams otrais koronavīrusa saslimšanas vilnis, taču Latvijā jau ir uzkrāta pietiekama pieredze darbā ar šādiem pacientiem, izmēģināti ierobežojošie pasākumi, tādēļ jauna uzliesmojuma gadījumā nenāksies sākt no tīras lapas, paziņoja intervijā žurnālam Ir Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvis Jurijs Perevoščikovs.

Pēc viņa sacītā, nav iespējams viennozīmīgi atbildēt uz jautājumu par to, vai rudenī būs otrais Covid-19 vilnis, taču darba pieredze ar citām elpceļu infekcijas slimībām liecina, ka tas ir iespējams. Viņš paskaidroja, ka tieši rudenī sākas jauns elpceļu slimību vilnis, jo bērni atgriežas pēc vasaras brīvlaika skolās, kur veidojas labvēlīga vide infekcijas izplatībai. No bērniem inficējas vecāki, kuri pēc tam inficē kolēģus. Šāda shēma ir iespējama arī Covid-19 gadījumā, taču prognozēt jaunā vīrusa "uzvedību" ir grūti.

Gadījumā, ja rudenī Latvijā atkal sāks pieaugt ar Covid-19 saslimušo skaits, vairs nebūs tik liela uztraukuma, uzskata Perevoščikovs. Pieredze jau ir uzkrāta, pastāv situācijas kontrolēšanas, inficēšanās avotu atklāšanas shēmas.

Pēc epidemiologa sacītā, pašlaik aptuveni 10% gadījumu neizdodas noteikt, kur cilvēks ir inficējies, taču lielākoties inficēšanās avotu izdodas noskaidrot.

Tāpat Perevoščikovs paskaidroja, kādēļ pulcēšanās ierobežojumu mīkstināšanas laikā tika noteikts tieši 25 cilvēku limits. Pēc viņa sacītā, tieši uz tik lielu cilvēku skaitu ir aprēķinātas daudzas sabiedriskās vietas, turklāt pieredze rāda, ka tas ir maksimālais skaits, kad pasākumu dalībnieki spēj atcerēties, ko viņi darīja un ar ko konkrēti kontaktēja, kas ļauj noteikt inficēšanās avotu. Pēc viņa teiktā, tieši individuālais darbs, tieksme noskaidrot katrā gadījumā, kur tieši cilvēks ir inficējies, atklāt visus kontaktus, pārbaudīt tiem vīrusa klātbūtni, izolēt, – deva tika labus rezultātus Latvijā un ļāva izvairīties no tik traģiskām sekām, kādas bija Itālijā un Spānijā.

Tāpat viņš komentēja Baltijas valstu iekšējo robežu atvēršanas jautājumu. Viņaprāt, ar Covid-19 saslimušo skaita pieauguma risks šī iemesla dēļ nepalielināsies – visās Baltijas valstīs pašlaik ir līdzīga epidemioloģiskā situācija. Visbiežāk saslimst personas, kuras vairāk nekā 15 minūtes kontaktējušas ar Covid-19 pārnēsātājiem. Visbiežāk tas notiek ģimenēs, darbā, pansionātos. Savukārt ceļotāji nav tik intensīvi iesaistīti kontaktos ar vietējiem iedzīvotājiem, atzīmēja Perevoščikovs. Pēc viņa domām, tuvākajā perspektīvā varētu atjaunot satiksmi arī ar citām valstīm, kur ir zems Covid-19 izplatības līmenis un ir līdzīgi kontroles pasākumi.

Uz jautājumu, vai valdībai nevajadzētu jau iepriekš noteikt skaidrus kritērijus attiecībā uz turpmāku ierobežojošo pasākumu atcelšanu vai pat datumus, Perevoščikovs atbildēja, ka tas nav izdarāms tik vienkārši, nākas ņemt vērā vairākus faktorus. Viņš paskaidroja, ka daudz kas būs atkarīgs no tā, kur būs inficēšanās gadījumi, vai tie skars sociālās aprūpes iestādes vai slimnīcas, cik rezervē būs brīvu gultasvietu un tā tālāk.

Nobeigumā viņš atzīmēja, ka pats galvenais šobrīd ir turpināt ievērot sociālo distancēšanos, ierobežot kontaktus ar svešiem cilvēkiem, piesegt muti un degunu vietās, kur pulcējas cilvēki. Līdz vakcīnas pret vīrusu parādīšanās brīdim nāksies samierināties ar šīm neērtībām, atzīmēja Perevoščikovs.

36
Tagi:
pandēmija, koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (675)
Pēc temata
Latvijā atvēra dabas takas un skatu laukumus
Baltijas valstis no 15. maija atjauno satiksmi starp valstīm, taču ir zināmi nosacījumi
"Lux Express" autobusi atkal savienos Rīgu un Tallinu
Prātīguma pārbaude: kad Latvijā atkal tiks mīkstināti ierobežojumi
COVID-19

Latvijā atvērts vēl viens Covid-19 bezmaksas testēšanas punkts

2
(atjaunots 10:47 22.09.2020)
Gribētāju skaits veikt koronavīrusa testu Latvijā septembrī ir palielinājies vairākas reizes, tādēļ esošie testēšanas punkti ne vienmēr tiek galā ar lielo ažiotāžu.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Pirmdien, 21. septembrī Valkā tika atvērts koronavīrusa analīžu nodošanas punkts, raksta Tvnet.lv ar atsauci uz Valkas novada domes pārstāvi veselības aprūpes jautājumos Baibu Vorobjovu. Tagad analīzi varēs nodot vietējā poliklīnikā Rūjienas ielā 3b.

Testa veikšanai ir iepriekš jāpierakstās pa tālruni 8303. Darbadienās punkta darbalaiks ir no plkst. 8:00 līdz 20:00, sestdienās un svētku dienās – no plkst. 9:00 līdz 15:00, svētdienās iedzīvotājus pieņems no plkst. 9:00 līdz 12:00. Analīzes tiks veiktas par brīvu.

Kopš septembra sākuma gribētāju skaits veikt koronavīrusa testu ir krietni pieaudzis, tādēļ "Centrālā laboratorija" brīdina, ka pierakstīšanās var izraisīt grūtības. Operatori netiek galā ar pārāk lielu zvanu daudzumu. Gribētāju pieplūduma dēļ, visticamāk, arī nodošanas vietā nāksies pavadīt kādu laiku rindā.

Atgādināsim, ka vakar Latvijā tika ziņots par vienu jaunu koronavīrusa gadījumu pie 1153 testiem. Savukārt brīvdienās Latvijā bija vērojams neliels uzliesmojums – sestdien tika ziņots par 17 jauniem ar Covid-19 inficētajiem, savukārt svētdien – par 10 jauniem inficēšanās gadījumiem.

2
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
Vācu virusologs aicina pārskatīt stratēģiju cīņā ar Covid-19
PVO: pasaulē reģistrēts Covid-19 saslimstības rekords vienas diennakts laikā
ANO galvenajā mītnē atklās fotoizstādi par Krievijas ārstu ciņu ar Covid-19
Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti
Asfalts

Rīgā zem asfalta iegāzies kārtējais automobilis, šoreiz bija kravas mašīna

3
(atjaunots 09:14 22.09.2020)
Notikuma brīdī kravas automobilī, kurš stāvēja mājas pagalmā, iekrāva būvgružus; šoreiz incidents notika kādā Grīziņkalna iekšpagalmā.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Incidents notika Rūdolfa ielā, Grīziņkalnā. Asfalta iegruvuma dēļ zem zemes nokļuva Mercedes-Benz, raksta Mixnews.lv. Notikuma foto parādījās vienā no sociālajiem tīkliem.

Kravas mašīna stāvēja mājas pagalmā, tajā iekrāva būvgružus, kad aizmugurējā riepa iegāzās zem asfalta.

Valsts policijā paziņoja, ka dežūrdaļa saņēma izsaukumu ap plkst. 10:00, pirmdien, 21. septembrī. Par laimi, incidentā neviens nav cietis.

Un šis jau ir nebūt ne pirmais gadījums. Jūnija vidū Rīgā vairākās vietās izveidojās bedres bruģī un ielu asfalta segumā. Tā parādījās bedre Satiksmes ielas un Vienības gatves krustojumā, pie Torņakalna kapiem, iebruka bruģis Ģertrūdes un Akas ielu krustojumā. Bedru veidošanās rezultātā zem zemes iegāzās četras mašīnas: divas Ģertrūdes ielā un pa vienai Ziepniekkalnā un Pleskodālē.

Iegruvumu iemesls ir novecojusī notekūdeņu sistēma: spēcīgo lietavu dēļ ūdens izskalojis grunti zem ceļa.

Jūras ģeologs, ekstremālo dabas situāciju modelēšanas speciālists Konstantīns Ranks uzskata, ka šādi nelaimes gadījumi Latvijas galvaspilsētā notiks arvien biežāk.

Pēc viņa sacītā, Rīga stāv uz smilšainā māla smilšu slāņa, zem kura atrodas kaļķakmens un ģipšakmens starpslāņi – ieži, kurus viegli izšķīdina ūdens. Spēcīgu lietavu dēļ var veidoties tā saucamie karsta dobumi, kuri pēcāk iegrūst.

Šādu iegruvumu remonts izmaksā pilsētai ievērojamu naudas summu: piemēram, bedres likvidēšana Ziepniekkalnā izmaksās pašvaldībai aptuveni 19 tūkstošus eiro.

3
Tagi:
ceļi, Rīga
Pēc temata
Kārtējais automobilis Rīgā ielūzis bruģī
Latviešu politologs salīdzināja Rīgas vēlēšanas ar skaistuma konkursu
Ceļi un korupcija: kas pirms vēlēšanām rūp rīdziniekiem