Zīme Bioloģiskie draudi Latvijas infektoloģijas centrā, foto no arhīva

Latvija nebaidās no otrā Covid-19 viļņa

28
(atjaunots 15:47 22.05.2020)
Latvijas galvenais epidemiologs Jurijs Perevoščikovs uzskata, ka otrais Covid-19 vilnis, ja tas pienāks, vairs nav tik biedējošs – ir uzkrāta pieredze, nenāksies sākt no tīras lapas.

RĪGA, 22. maijs – Sputnik. Rudenī ir iespējams otrais koronavīrusa saslimšanas vilnis, taču Latvijā jau ir uzkrāta pietiekama pieredze darbā ar šādiem pacientiem, izmēģināti ierobežojošie pasākumi, tādēļ jauna uzliesmojuma gadījumā nenāksies sākt no tīras lapas, paziņoja intervijā žurnālam Ir Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvis Jurijs Perevoščikovs.

Pēc viņa sacītā, nav iespējams viennozīmīgi atbildēt uz jautājumu par to, vai rudenī būs otrais Covid-19 vilnis, taču darba pieredze ar citām elpceļu infekcijas slimībām liecina, ka tas ir iespējams. Viņš paskaidroja, ka tieši rudenī sākas jauns elpceļu slimību vilnis, jo bērni atgriežas pēc vasaras brīvlaika skolās, kur veidojas labvēlīga vide infekcijas izplatībai. No bērniem inficējas vecāki, kuri pēc tam inficē kolēģus. Šāda shēma ir iespējama arī Covid-19 gadījumā, taču prognozēt jaunā vīrusa "uzvedību" ir grūti.

Gadījumā, ja rudenī Latvijā atkal sāks pieaugt ar Covid-19 saslimušo skaits, vairs nebūs tik liela uztraukuma, uzskata Perevoščikovs. Pieredze jau ir uzkrāta, pastāv situācijas kontrolēšanas, inficēšanās avotu atklāšanas shēmas.

Pēc epidemiologa sacītā, pašlaik aptuveni 10% gadījumu neizdodas noteikt, kur cilvēks ir inficējies, taču lielākoties inficēšanās avotu izdodas noskaidrot.

Tāpat Perevoščikovs paskaidroja, kādēļ pulcēšanās ierobežojumu mīkstināšanas laikā tika noteikts tieši 25 cilvēku limits. Pēc viņa sacītā, tieši uz tik lielu cilvēku skaitu ir aprēķinātas daudzas sabiedriskās vietas, turklāt pieredze rāda, ka tas ir maksimālais skaits, kad pasākumu dalībnieki spēj atcerēties, ko viņi darīja un ar ko konkrēti kontaktēja, kas ļauj noteikt inficēšanās avotu. Pēc viņa teiktā, tieši individuālais darbs, tieksme noskaidrot katrā gadījumā, kur tieši cilvēks ir inficējies, atklāt visus kontaktus, pārbaudīt tiem vīrusa klātbūtni, izolēt, – deva tika labus rezultātus Latvijā un ļāva izvairīties no tik traģiskām sekām, kādas bija Itālijā un Spānijā.

Tāpat viņš komentēja Baltijas valstu iekšējo robežu atvēršanas jautājumu. Viņaprāt, ar Covid-19 saslimušo skaita pieauguma risks šī iemesla dēļ nepalielināsies – visās Baltijas valstīs pašlaik ir līdzīga epidemioloģiskā situācija. Visbiežāk saslimst personas, kuras vairāk nekā 15 minūtes kontaktējušas ar Covid-19 pārnēsātājiem. Visbiežāk tas notiek ģimenēs, darbā, pansionātos. Savukārt ceļotāji nav tik intensīvi iesaistīti kontaktos ar vietējiem iedzīvotājiem, atzīmēja Perevoščikovs. Pēc viņa domām, tuvākajā perspektīvā varētu atjaunot satiksmi arī ar citām valstīm, kur ir zems Covid-19 izplatības līmenis un ir līdzīgi kontroles pasākumi.

Uz jautājumu, vai valdībai nevajadzētu jau iepriekš noteikt skaidrus kritērijus attiecībā uz turpmāku ierobežojošo pasākumu atcelšanu vai pat datumus, Perevoščikovs atbildēja, ka tas nav izdarāms tik vienkārši, nākas ņemt vērā vairākus faktorus. Viņš paskaidroja, ka daudz kas būs atkarīgs no tā, kur būs inficēšanās gadījumi, vai tie skars sociālās aprūpes iestādes vai slimnīcas, cik rezervē būs brīvu gultasvietu un tā tālāk.

Nobeigumā viņš atzīmēja, ka pats galvenais šobrīd ir turpināt ievērot sociālo distancēšanos, ierobežot kontaktus ar svešiem cilvēkiem, piesegt muti un degunu vietās, kur pulcējas cilvēki. Līdz vakcīnas pret vīrusu parādīšanās brīdim nāksies samierināties ar šīm neērtībām, atzīmēja Perevoščikovs.

28
Tagi:
pandēmija, koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (522)
Pēc temata
Latvijā atvēra dabas takas un skatu laukumus
Baltijas valstis no 15. maija atjauno satiksmi starp valstīm, taču ir zināmi nosacījumi
"Lux Express" autobusi atkal savienos Rīgu un Tallinu
Prātīguma pārbaude: kad Latvijā atkal tiks mīkstināti ierobežojumi
Margarita Dragile

Dragile: Saeima vēlas kontrolēt, krievi Latvijā svin 9. maiju

15
(atjaunots 15:26 06.06.2020)
Saeima pieņēmusi stingrākus noteikumus par Sarkanās armijas formas lietojumu – politiķi ir nobažījušies par to, ka pašvaldības atļaus krieviem 9. maijā iziet uz ielas ar kara laiku PSRS atribūtiem.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Saeima pieņēmusi stingrākus noteikumus par PSRS un nacistiskās Vācijas militārās formas lietojumu publiskos pasākumos. Politiķi ņēmuši vērā prezidenta piezīmes un atņēmuši pašvaldībām tiesības ļaut atsevišķos gadījumos izmantot totalitāro režīmu simbolus.

Saeima nolēmusi saglabāt kontroli pār masu pasākumiem, kas saistīti ar 9. maiju, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja viena no akcijas "Nemirstīgais pulks" organizatorēm Latvijā Margarita Dragile.

"Acīmredzama ir Saeimas vēlēšanās kontrolēt situāciju, lai nepieļautu intereses parādīšanos un neparādītu, cik vērtīgs ir tas, kas svarīgs Latvijas krievu kopienai," uzsvēra Dragile.

Viņa atzīmēja, ka visus Latvijas krievu kopienas pasākumus pavada juristi un tiesībsargi.

"Speciālisti vienmēr rūpīgi iepazīstas ar atbilstošajām likuma normām. Esmu pārliecināta, ka mēs varēsim atrast risinājumu, kas ļaus veterāniem 9. maijā uzvilkt savu formu un ņemt rokās karogus, kā arī pasargās šo pasākumu organizatorus un dalībniekus," apliecināja Dragile.

23. aprīlī Saeima trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus, kuri aizliedz publiskos pasākumos nēsāt bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas bruņoto spēku un varasiestāžu pārstāvju formas tērpu un apģērba elementu lietošanu.

Krievija šādas likuma normas nosodīja, atzīmējot, ka Latvijas politiķi ne tikai pielīdzinājuši padomju karavīra formastērpu nacistu mundierim, bet arī pielāgojuši savas ļaunprātīgās iniciatīvas Lielās Uzvaras 75. gadadienai. Sarkanās armijas formastērpa aizliegumu Latvijā Krievijas Ārlietu ministrija nosauca par zaimojošu iniciatīvu un ņirgāšanos par padomju karavīru piemiņu, kuri ziedojuši savas dzīvības par Latvijas atbrīvošanu.

15
Tagi:
saeima, nacionālisms, Uzvaras diena
Pēc temata
Tādu likumu izpildīt nevar: policija iebilst pret grozījumiem par Georga lentes aizliegumu
Uzvara pār nacismu rada draudus? KF vēstniecība par Georga lentes aizliegumu
Krievijas Ekonomikas universitātes Politoloģijas un socioloģijas katedras vadītājs, militārais politologs Andrejs Koškins, foto no arhīva

Augsta agresijas pakāpe: eksperts novērtēja rīkojumus Latvijā kara gadījumam

17
(atjaunots 15:19 06.06.2020)
Latvijas Aizsardzības ministrijas norādījumi kara gadījumam raksturo ne tikai republikas ģeopolitisko stāvokli, bet arī attīstības vektoru – valsts spēj vienīgi ģenerēt augstas pakāpes agresiju, neko vairāk.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Latvijas Aizsardzības ministrija laidusi klajā bukletu "Kā rīkoties krīzes gadījumā", kurā sniegti ieteikumi iedzīvotājiem, kā izturēties krīzes situācijās, kas saistītas ar epidēmijām, tehnogēnām katastrofām un dabas kataklizmām. Īpaša uzmanība veltīta padomiem par to, kā rīkoties kara gadījumā.

Latvijai nekas cits neatliek, kā vien ģenerēt augstas pakāpes agresiju, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja Krievijas Ekonomikas universitātes Politoloģijas un socioloģijas katedras vadītājs, militārais politologs Andrejs Koškins.

"Ne ekonomika, ne sociālā sfēra Latvijā nav prioritāras un nonākušas visai bēdīgā stāvoklī. Naudu, ko pagaidām izsniedz Eiropas Savienība, un grantus no ASV var saņemt, ja aktīvi īstenot agresīvu Krievijai naidīgu politiku. Tā nu Latvija ar to nodarbojas," konstatēja Koškins.

Eksperts atzīmēja, ka Latvijas Aizsardzības ministrijas norādījumi kara gadījumam raksturo ne tikai republikas ģeopolitisko stāvokli, bet arī attīstības vektoru.

Ja valsti apdraud ārējais ienaidnieks, Ministru kabinets izsludina ārkārtējo stāvokli, armija un kompetentie dienesti sāk aizsardzības pasākumus, vēsta buklets. Latvijas iedzīvotājiem jābūt gataviem karadienestam, viņiem ir tiesības sākt bruņotu pretošanos un atteikties no sadarbības ar okupācijas varu.

17
Tagi:
Aizsardzības ministrija, Latvija
Krievijas politiķis Aleksejs Puškovs, foto no arhīva

Krievijas politiķis prognozēja tālāko situāciju ASV

0
(atjaunots 15:21 06.06.2020)
Krievijas politiķis Aleksejs Puškovs uzskata, ka situācija stabilizēsies pirms prezidenta vēlēšanām.

RĪGA, 6. jūnijs — Sputnik. Krievijas Federācijas padomes Informācijas politikas un sadarbības ar medijiem komisijas vadītājs Aleksejs Puškovs novērtēja tālākās notikumu attīstības izredzes ASV, vēsta RIA Novosti.

Kopš maija beigām virknē lielāko pilsētu ASV notiek protesta akcijas un nekārtības, kas izcēlušās pēc afroamerikāņa Džordža Floida nāves aresta laikā. Viens no policistiem, kurš aizturēšanas laikā vairākas minūtes ar ceļgalu saspieda Floida plecu, apsūdzēts par slepkavību, trīs citi – par līdzdalību slepkavībā.

Intervijā "Parlamentskaja gazeta" senators norādīja, ka situācija stabilizēsies pirms prezidenta vēlēšanām. Tomēr šoreiz aizdomās turamos likumsargus neizdosies atbrīvot no atbildības par cilvēka nāvi, tiesas process būs stingrs un, domājams, demonstratīvs, uzskata politiķis.

"ASV etniskā "bumba" sprāgst regulāri. Tāpēc nedomāju, ka mēs stāvam uz amerikāņu sociālās revolūcijas sliekšņa. Manuprāt, protesti sāks noklust: marodierus pārvarēs, huligānus iesēdinās, un situācija kopumā stabilizēsies ilgi pirms 2020. gada prezidenta vēlēšanām," teica Puškovs.

Viņš piebilda, ka protestu radītais efekts varētu pazust jau līdz novembrim, tomēr tas diezin vai palīdzēs Savienotajām Valstīm izvairīties no rasu konfliktiem nākotnē.

0
Tagi:
politika, ASV, Krievija
Pēc temata
Polijas izdevums: ASV imidžs grūst acu priekšā
Diplomāts nosauca vārdus par Krievijas saikni ar protestiem ASV par viltus ziņām
"Domājams, krievi": uzlauzts ASV absolūtais ierocis
"Vājprāts": latviešus, kuri kļuva par grautiņu aculieciniekiem ASV, šokējusi "brīvība"