HIV

Problēmu rada HIV, nevis Covid-19: Latvija ieņem pirmo vietu ES vīrusa izplatības ziņā

63
(atjaunots 11:27 19.05.2020)
Pēc koronavīrusa epidēmijas beigām Latvijā sagaidāms HIV inficēto skaita pieaugums, jo ārkārtējās situācijas režīmā analīžu iespējas bija ierobežotas.

RĪGA, 19. maijs — Sputnik. Latvija vēl joprojām ieņem pirmo vietu Eiropas Savienībā HIV inficēto skaita ziņā no iedzīvotāju kopskaita – 18 inficētie uz simt tūkstošiem iedzīvotāju, paziņoja organizācijas AGIHAS valdes priekšsēdētājs Andris Veikenieks.

Viņš atgādināja, ka citās Eiropas valstīs uz simt tūkstošiem iedzīvotāju fiksēti vidēji pieci HIV inficētie.

Covid-19 epidēmijas laikā Veikenieks vēlētos piesaistīt sabiedrības uzmanību HIV un koronavīrusa paralēlēm. Viņš atzīmēja, ka ikviena jauna un nepazīstama infekcija rada bailes, pēc tam notiek gan pašas slimības, gan tās rezultātā cietušo cilvēku stigmatizācija. Tā dāvā pamatu diskriminācijai sabiedrībā.

Donoru asinis laboratorijā
© Sputnik / Владимир Астапкович

Valdības darbības darbā ar HIV/AIDS slimniekiem koronavīrusa pandēmijas apstākļos Veikenieks vērtēja atzinīgi, jo darbojās attālinātie veselības aprūpes pakalpojumi. Vienlaikus pandēmijas periodā bija ierobežotas iespējas nodot cilvēka imūndeficīta vīrusa primāros testus, un gaidāms slimības pieaugums.

Dati par 2018.gadu liecina, ka Latvijā reģistrēti 7669 HIV gadījumi, 2018.gadā konstatēti 326 jauni gadījumi.

Aptuveni 30% HIV inficēto Latvijā – nepilni divi tūktoši cilvēku nezin, ka ir slimi. Pirms desmit gadiem HIV tika uzskatīts par narkomānu un homoseksuālistu slimību, bet šodien riska grupā ir gandrīz visa valsts.

Iepriekš vēstīts, ka saskaņā ar  Pētījuma "HIV inficēto stigmatizācijas indekss" dati liecina, ka 18% slimnieku Latvijā slēpj HIV diagnozi no savas ģimenes, 24% neko nestāsta draugiem, 92% nesniedz informāciju darba devējiem. Pie tam 26-43% aptaujāto atzina, ka HIV statusa dēļ jūtas vainīgi, mazāk pārliecināti par sevi, atsakās no attiecību veidošanas un sabiedrisko pasākumu apmeklēšanas.

63
Tagi:
HIV, Latvija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Pētījums: 1800 cilvēki Latvijā nezina, ka viņiem ir HIV
Latvijā tiks atcelti ierobežojumi HIV pacientu ārstēšanai
Divi sidri vai viens prezervatīvs: kā cīnīties ar HIV jauniešu vidū
Mātes-narkomānes "dāvā" saviem bērniem HIV: mediķus satriec bezatbildība
Ilze Viņķele

Latvijas slimnīcas vēl spēj uzņemt pacientus: Viņķele par hospitāli Ķīpsalā

1
(atjaunots 08:43 03.12.2020)
Latvijas Veselības ministrijas vadītāja Ilze Viņķele pastāstīja par hospitāļa izvietošanas iespēju Ķīpsalā Covid-19 pacientu ārstēšanai.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Latvijas iedzīvotājus uztraucošo jautājumu par to, vai izstāžu zāle Ķīpsalā, Rīgā tuvākajā laikā var pārtapt hospitālī, žurnālisti uzdeva veselības ministrei Ilzei Viņķelei, vēsta Rus.lsm.lv.

Intervijā Ziņu dienestam Viņķele pastāstīja, ka pagaidām nevar apstiprināt informāciju par to, ka izstāžu zāle tiktu gatavota pārveidošanai pagaidu hospitālī. Tās ir tikai baumas, uzsvēra ministre.

Pēc viņas teiktā, kas tāds var notikt tikai tad, kad Latvijas slimnīcas būs pārpildītas un citas iespējas tiks izsmeltas, kā tas notiek citās Eiropas valstīs.

"Latvijā mēs pagaidām šādā situācijā neesam," paziņoja Viņķele.

Vērts atgādināt, ka Viņķele iepriekš pati pastāstīja par to, ka Ķīpsalas izstāžu zāli varēs izmantot kā Covid-19 hospitāli. Šāda veida palīdzību gadījumā, ja tas būs nepieciešams, piedāvāja BT1 valdes priekšsēdētājs un zāles īpašnieks Viesturs Tīle.

Viņķele pat bija paziņojusi, ka nepieciešamais aprīkojums ir un glabājas noliktavā – tātad, šādas idejas īstenošanai Rīga ir gatava.

Taču pēcāk ministre spēra soli atpakaļ, sakot, ka, ja valstī stacionēšana būs nepieciešama 1000 vai 2000 Covid-19 pacientu un slimnīcas netiks galā, nāksies aizdomāties par to, kā palielināt veselības aprūpes resursus. Taču uz jautājumu tieši par Ķīpsalas iespējām konkrētu atbildi vairs nesniedza.

1
Tagi:
Ilze Viņķele, koronavīruss
Pēc temata
Politologs: Kariņa konflikts ar Viņķeli iesēja paniku sabiedrībā
Valdība apstiprināja Latvijā jaunus Covid-19 ierobežojumus
Kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas ir uzsāktas 600 lietas par ierobežojumu pārkāpumiem
ANO notiks Krievijas vakcīnas Sputnik V prezentācija

Latvijas AM gatavo armijas piesaistīšanas plānu ierobežojumu ievērošanas uzraudzībai

5
(atjaunots 08:30 03.12.2020)
Latvijas Nacionālie bruņotie spēki ir gatavi sniegt atbalstu Iekšlietu ministrijai, atliek tikai sagaidīt informāciju no tās, kāda tieši palīdzība ir nepieciešama, paziņoja Aizsardzības ministrijas preses sekretārs Kaspars Galkins.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Aizsardzības ministrijas (AM) preses sekretārs Kaspars Galkins paziņoja, ka Nacionālie bruņotie spēki jau ir sākuši plānot palīdzības sniegšanas stratēģijas Iekšlietu ministrijai neparastās epidemioloģiskās situācijas ietvaros, raksta Mixnews.lv.

Galkins atzīmēja, ka armijai jau ir pieredze palīdzības sniegšanā gan Latvijas policijai, gan Valsts robežsardzei. Tā, piemēram, iepriekšējā ārkārtējās situācijas režīma ieviešanas laikā Latvijā, 2020. gada pavasarī, armija un zemessargi īstenoja kontroli valsts austrumu robežā, kā arī piedalījās mācībās, kuras notika kopā ar policiju.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks pauda gatavību gadījumā, ja valdība ieviesīs bargākus Covid-19 izplatības ierobežojumus, piesaistīt zemessargus situācijas kontrolēšanai.

Interesanti, ka iepriekš Pabriks pārdzīvoja par to, ka pandēmija atņems resursus viņa ministrijai un Latvijai neizdosies piešķirt nepieciešamos 2% no IKP aizsardzībai, kā to pieprasa NATO.

Pabriks paziņoja, ka pat krīzes periodā ir jāvelta īpaša uzmanība armijai un nav jāaizmirst par tās atbalstīšanu. Viņš apgalvoja, ka koronavīrusa pandēmijas izraisītā krīze nebūt nav tāda, kāda bija 2008.-2009. gada krīze.

Atgādināsim, ka aizvakar, pēc ilgstošas Latvijas valdības sēdes, tika ieviesti jauni pasākumu, kuru mērķis ir samazināt koronavīrusa izplatību valstī. Tostarp no 3. decembra visā Latvijas teritorijā būs atļauts kopā pulcēties ne vairāk kā diviem cilvēkiem (izņēmums – ģimenes), kā arī jāievēro 2 metru distance. Tiek atcelti visi privātie pasākumi, ballītes, pulcēšanās.

Spēkā stājas ierobežojumi arī veikalu darbība – brīvdienās viņi pārtrauc darbu, izņemot tos, kuri pārdod pārtikas produktus, kā arī pirmās nepieciešamības preces (zāles, higiēnas preces). Kā arī virkne citu ierobežojumu.

5
Tagi:
koronavīruss, armija
Pēc temata
Jaunais gads tiek atcelts? Valdība ieviesīs stingrākus ierobežojumus
Covid-19 ierobežojumu pārkāpumus varētu pielīdzināt genocīdam
Politologs: Kariņa konflikts ar Viņķeli iesēja paniku sabiedrībā
Valdība apstiprināja Latvijā jaunus Covid-19 ierobežojumus