Vecrīga

Ka tik atpakaļ neslēdz: viesmīlības industrijā uztvēra robežu atvēršanu

34
(atjaunots 10:59 16.05.2020)
Baltijas iekšējo robežu atvēršana brīvai cilvēku kustībai – tā ir gaisam tuneļa galā viesnīcām un restorāniem, taču uz ātru atjaunošanos nenākas cerēt.

RĪGA, 16. maijs – Sputnik. No piektdienas, 15. maija, sācies jauns posms izejā no koronavīrusa krīzes: Baltijas valstis pilnībā atvēra iekšējās robežas brīvai cilvēku kustībai.

Latvijas viesmīlības industrijas uzņēmumi ar piesardzīgām cerībām gaida tūristu plūsmas atjaunošanos no Lietuvas un Igaunijas, taču uz ātru atjaunošanos necer, vēsta TV3.

Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Jānis Pinnis pastāstīja, ka viesnīcas jau ir sākušas pieņemt pirmos pieteikumu no Baltijas kaimiņvalstu iedzīvotājiem.

"Šobrīd nevaram runāt par noslogojumu procentos, bet noteikti varam runāt par dažiem desmitiem rezervāciju," paziņoja Pinnis.

Viņš atzīmēja, ka, neraugoties uz robežu atvēršanu, cilvēku uztverē saglabājas inerce.

"Ir vajadzīgi tādi pirmie veiksmīgie braucieni, lai cilvēki saprot, ka šī dzīve turpinās un ir iespējams ceļot," atzīmēja Pinnis.

Kas attiecas uz cenu līmeni, tas pagaidām tikai veidojas.

Ka tik nenākas atpakaļ slēgt

Restorāna "FERMA" īpašnieks Māris Astičs pastāstīja TV3 , ka zāļu izvietojums ļauj strādāt režīmā, kad cilvēki sēž pie katra otrā galda, taču kad Covid-19 sāka izplatīties, kolektīvs nolēma slēgt restorānu. No nākamās nedēļas zāļu un atvērtās terases darbu plānots atjaunot. Astičam galvenais ir restorāna pastāvīgie klienti, un viņš nedomā, ka tūristu plūsma no Lietuvas un Igaunijas uzreiz būs liela.

"Mani pat uztrauc tas, ka tagad, atverot robežas, pēc divām nedēļām never ciet, jo ir vēl trakāk," atzīmēja Astičs.

Savukārt viesnīca Mercure Riga centre raugās uz situāciju ar Baltijas iekšējo robežu atvēršanu ar piesardzīgu optimismu. Šobrīd tā strādā ar minimālo slodzi, taču lai neciestu zaudējumus, viesnīcas aizpildījumam ir jāsastāda ap 50%.

"Mums kādi 17% bija no Igaunijas un Lietuvas. Šobrīd tas īpatsvars būs lielāks, jo citus ārzemniekus mēs te vienkārši nevaram uzņemt. Viņi nevar te ierasties," norādīja viesnīcas Mercure Riga centre ģenerāldirektors Valdis Vanadziņš.

Robežu atvēršana var stimulēt lokālo tūrismu – šī vasara, iespējams, var paiet zem Baltijas apceļošanas zīmes. Vienlaikus viesnīcām ir svarīgi, lai tiktu atjaunoti darba braucieni.

"Protams, mūs interesētu šim te klubiņam pievienot arī citas valstis, kur nebūtu šīs karantīnas un cilvēki varētu ceļot. Mēs to uzskatām kā ļoti labu sākumu, lai tiešām nozare atgūtos un domātu, kā veicināt nozari, kad cilvēki jau sāk braukt," atzīmēja Pinnis.

Nepilnības

Divi mēneši klusuma lika viesmīlības industrijas uzņēmumiem uz savas ādas piedzīvot to, ka sistēmā ir nopietnas nepilnības.

Pirmām kārtām nācās ļoti ilgi gaidīt atbildi par dīkstāves pabalstu piešķiršanas iespēju.

"Mēs iesniedzām pirmajā aprīlī, un mums atbildēja 25. Kur tad ir tas piecu dienu laikā?" vaicā Astičs.

Otrkārt, jautājums ir par to, kam pienākas pabalsti. Astičam pieder ne tikai restorāns, bet arī restorāna skola – un tās darbinieki palikuši bez atbalsta, jo likumā noteikts, ka skolas var strādāt attālināti.

"Mūsu skola tomēr ir saistīta ar restorāniem. Lai pabeigtu gadu, mums vajag sūtīt praksē. Kur tad sūtīsim, nav jau īsti kur sūtīt. Mācīt likums šobrīd neatļauj," pastāstīja Astičs.

Tā kā prieks saistībā ar restorāna darba atsākšanu iet kopā ar bažām.

Kā jau stāstīja Sputnik Latvija, visbiežāk dīkstāves pabalstu Latvijā saņem sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu darbinieki: viesmīļi un pavāri.

34
Tagi:
Baltija, robeža
Pēc temata
Latvijai no krīzes jāizkļūst saviem spēkiem: eksperts iesaka atteikties no ilūzijām par ES
Dīkstāves pabalstu nesaņems: viesnīcas Marriott Riga darbinieki paliek bez naudas
Desmitiem uzņēmumu var slēgt durvis: restorāni lūdz samazināt nodokļus
Margarita Dragile

Dragile: Saeima vēlas kontrolēt, krievi Latvijā svin 9. maiju

16
(atjaunots 15:26 06.06.2020)
Saeima pieņēmusi stingrākus noteikumus par Sarkanās armijas formas lietojumu – politiķi ir nobažījušies par to, ka pašvaldības atļaus krieviem 9. maijā iziet uz ielas ar kara laiku PSRS atribūtiem.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Saeima pieņēmusi stingrākus noteikumus par PSRS un nacistiskās Vācijas militārās formas lietojumu publiskos pasākumos. Politiķi ņēmuši vērā prezidenta piezīmes un atņēmuši pašvaldībām tiesības ļaut atsevišķos gadījumos izmantot totalitāro režīmu simbolus.

Saeima nolēmusi saglabāt kontroli pār masu pasākumiem, kas saistīti ar 9. maiju, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja viena no akcijas "Nemirstīgais pulks" organizatorēm Latvijā Margarita Dragile.

"Acīmredzama ir Saeimas vēlēšanās kontrolēt situāciju, lai nepieļautu intereses parādīšanos un neparādītu, cik vērtīgs ir tas, kas svarīgs Latvijas krievu kopienai," uzsvēra Dragile.

Viņa atzīmēja, ka visus Latvijas krievu kopienas pasākumus pavada juristi un tiesībsargi.

"Speciālisti vienmēr rūpīgi iepazīstas ar atbilstošajām likuma normām. Esmu pārliecināta, ka mēs varēsim atrast risinājumu, kas ļaus veterāniem 9. maijā uzvilkt savu formu un ņemt rokās karogus, kā arī pasargās šo pasākumu organizatorus un dalībniekus," apliecināja Dragile.

23. aprīlī Saeima trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus, kuri aizliedz publiskos pasākumos nēsāt bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas bruņoto spēku un varasiestāžu pārstāvju formas tērpu un apģērba elementu lietošanu.

Krievija šādas likuma normas nosodīja, atzīmējot, ka Latvijas politiķi ne tikai pielīdzinājuši padomju karavīra formastērpu nacistu mundierim, bet arī pielāgojuši savas ļaunprātīgās iniciatīvas Lielās Uzvaras 75. gadadienai. Sarkanās armijas formastērpa aizliegumu Latvijā Krievijas Ārlietu ministrija nosauca par zaimojošu iniciatīvu un ņirgāšanos par padomju karavīru piemiņu, kuri ziedojuši savas dzīvības par Latvijas atbrīvošanu.

16
Tagi:
saeima, nacionālisms, Uzvaras diena
Pēc temata
Tādu likumu izpildīt nevar: policija iebilst pret grozījumiem par Georga lentes aizliegumu
Uzvara pār nacismu rada draudus? KF vēstniecība par Georga lentes aizliegumu
Krievijas Ekonomikas universitātes Politoloģijas un socioloģijas katedras vadītājs, militārais politologs Andrejs Koškins, foto no arhīva

Augsta agresijas pakāpe: eksperts novērtēja rīkojumus Latvijā kara gadījumam

18
(atjaunots 15:19 06.06.2020)
Latvijas Aizsardzības ministrijas norādījumi kara gadījumam raksturo ne tikai republikas ģeopolitisko stāvokli, bet arī attīstības vektoru – valsts spēj vienīgi ģenerēt augstas pakāpes agresiju, neko vairāk.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Latvijas Aizsardzības ministrija laidusi klajā bukletu "Kā rīkoties krīzes gadījumā", kurā sniegti ieteikumi iedzīvotājiem, kā izturēties krīzes situācijās, kas saistītas ar epidēmijām, tehnogēnām katastrofām un dabas kataklizmām. Īpaša uzmanība veltīta padomiem par to, kā rīkoties kara gadījumā.

Latvijai nekas cits neatliek, kā vien ģenerēt augstas pakāpes agresiju, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja Krievijas Ekonomikas universitātes Politoloģijas un socioloģijas katedras vadītājs, militārais politologs Andrejs Koškins.

"Ne ekonomika, ne sociālā sfēra Latvijā nav prioritāras un nonākušas visai bēdīgā stāvoklī. Naudu, ko pagaidām izsniedz Eiropas Savienība, un grantus no ASV var saņemt, ja aktīvi īstenot agresīvu Krievijai naidīgu politiku. Tā nu Latvija ar to nodarbojas," konstatēja Koškins.

Eksperts atzīmēja, ka Latvijas Aizsardzības ministrijas norādījumi kara gadījumam raksturo ne tikai republikas ģeopolitisko stāvokli, bet arī attīstības vektoru.

Ja valsti apdraud ārējais ienaidnieks, Ministru kabinets izsludina ārkārtējo stāvokli, armija un kompetentie dienesti sāk aizsardzības pasākumus, vēsta buklets. Latvijas iedzīvotājiem jābūt gataviem karadienestam, viņiem ir tiesības sākt bruņotu pretošanos un atteikties no sadarbības ar okupācijas varu.

18
Tagi:
Aizsardzības ministrija, Latvija
Krievijas politiķis Aleksejs Puškovs, foto no arhīva

Krievijas politiķis prognozēja tālāko situāciju ASV

0
(atjaunots 15:21 06.06.2020)
Krievijas politiķis Aleksejs Puškovs uzskata, ka situācija stabilizēsies pirms prezidenta vēlēšanām.

RĪGA, 6. jūnijs — Sputnik. Krievijas Federācijas padomes Informācijas politikas un sadarbības ar medijiem komisijas vadītājs Aleksejs Puškovs novērtēja tālākās notikumu attīstības izredzes ASV, vēsta RIA Novosti.

Kopš maija beigām virknē lielāko pilsētu ASV notiek protesta akcijas un nekārtības, kas izcēlušās pēc afroamerikāņa Džordža Floida nāves aresta laikā. Viens no policistiem, kurš aizturēšanas laikā vairākas minūtes ar ceļgalu saspieda Floida plecu, apsūdzēts par slepkavību, trīs citi – par līdzdalību slepkavībā.

Intervijā "Parlamentskaja gazeta" senators norādīja, ka situācija stabilizēsies pirms prezidenta vēlēšanām. Tomēr šoreiz aizdomās turamos likumsargus neizdosies atbrīvot no atbildības par cilvēka nāvi, tiesas process būs stingrs un, domājams, demonstratīvs, uzskata politiķis.

"ASV etniskā "bumba" sprāgst regulāri. Tāpēc nedomāju, ka mēs stāvam uz amerikāņu sociālās revolūcijas sliekšņa. Manuprāt, protesti sāks noklust: marodierus pārvarēs, huligānus iesēdinās, un situācija kopumā stabilizēsies ilgi pirms 2020. gada prezidenta vēlēšanām," teica Puškovs.

Viņš piebilda, ka protestu radītais efekts varētu pazust jau līdz novembrim, tomēr tas diezin vai palīdzēs Savienotajām Valstīm izvairīties no rasu konfliktiem nākotnē.

0
Tagi:
politika, ASV, Krievija
Pēc temata
Polijas izdevums: ASV imidžs grūst acu priekšā
Diplomāts nosauca vārdus par Krievijas saikni ar protestiem ASV par viltus ziņām
"Domājams, krievi": uzlauzts ASV absolūtais ierocis
"Vājprāts": latviešus, kuri kļuva par grautiņu aculieciniekiem ASV, šokējusi "brīvība"