Pirtiņa no Zīdeņiem, kur notika Imanta Sudmaļa konspiratīvās tikšanās ar padomju kara gūstekņiem 1941. gadā

"Terorista pirtiņa" Brīvdabas muzejā: nomelnot Sudmali un aizmirst

109
(atjaunots 22:59 13.05.2020)
Imanta Sudmaļa piemērs daiļrunīgi liecina, kā mūsdienās Baltijas valstīs cenšas dzēst no vēstures etniski "tīro" valstu un SS leģionu apoloģētiem nepatīkamās lietas.

RĪGA, 14. maijs — Sputnik, Aleksandrs Ržavins. Viens no pazīstamākajiem Lielā Tēvijas kara varoņiem Latvijā bija Imants Sudmalis (1916.-1944.). Leģendāra personība – Liepājas zemessargs, baltkrievu partizāns, Rīgas pagrīdnieks – nav nekāds brīnums, ka nacionālisti viņu ienīst.

Tāpēc Imanta Sudmaļa piemērs daiļrunīgi liecina, kā mūsdienās Baltijas valstīs cenšas dzēst no vēstures etniski "tīro" valstu un SS leģionu apoloģētiem nepatīkamās lietas.

Komunisma idejas no skolas sola

Sudmalis dzimis Vendenē (tagadējās Cēsis) skolotāja ģimenē, tomēr audzis Liepājā – viņa ģimene pārcēlās uz turieni pēc Pilsoņu kara, ko Latvijā dēvē par Brīvības karu.

Jau pusaudža gados Imants aizrāvās ar komunisma idejām un iestājās komjauniešu organizācijā. Par skrejlapu izdošanu un izplatīšanu (starp tām bija arī viņa paša sacerētā uzruna skolēniem) 1935. gadā notiesāts uz četriem gadiem piespiedu darbu. Tomēr Sudmaļa pagrīdes darbību sods neapturēja. 1940. gadā viņu arestēja vēlreiz – par darbu nelegālajā avīzē "Komunists".

Pēc Latvijas sovjetizācijas 1940. gada vasarā Sudmalis iznāca brīvībā un kļuva par nu jau legāli izdotās Liepājas avīzes "Komunists" redaktoru. Toreiz viņš iestājās Latvijas Komunistiskajā partijā.

No pirmās kara dienas

Lielā Tēvijas kara pirmajā dienā Liepājā tika izveidota komjauniešu trieciena vienība. To komandēja Sudmalis – viņš nedēļu piedalījās pilsētas aizsardzībā. Vienība cēla nocietinātas pozīcijas, dzēsa ugunsgrēkus un cīnījās pirmajās rindās.

1941. gada 28. jūnijā Sudmalis kopā ar biedriem izlauzās no pilsētas un devās uz austrumiem – frontes virzienā. Jūlijā, būdams Iecavas apkaimē, viņš nolēma palikt Latvijā un censties organizēt pretošanos uz vietas. Pie šī brīža mēs vēl atgriezīsimies.

Pagaidām atzīmēsim, ka pēc nesekmīgiem mēģinājumiem organizēt pretestību, 1942. gada aprīlī Sudmalis devās tālāk un pievienojās baltkrievu partizāniem, kuri strādāja Vitebskas un Pleskavas apgabalos. Vairākus mēnešus ar segvārdu "Andersons" viņš piedalījās operācijās pret okupantiem. Izcēlās cīņās un tika nosūtīts uz Maskavu, kur sastādīja analītisku pārskatu partizānu kustības organizācijas jautājumos Baltijas teritorijā. Galu galā viņš saņēma uzdevumu – nokļūt Rīgā un stāties vietējās pagrīdes kustības priekšgalā.

Tumšs plankums

Pēc atgriešanās no brīvās zemes Sudmalis vairākus mēnešus turpināja cīņu partizānu nodaļās Pleskavas apgabalā un Latvijā, līdz 1943. gada jūlijā beidzot nokļuva Rīgā, kur ķērās pie sava uzdevuma. Viņam ātri izdevās saorganizēt vietējos pagrīdniekus un aktivizēt viņu darbību, sakārtot sakarus ar pagrīdi citās pilsētās un partizāniem.

Pagrīdnieki organizēja vairākas diversijas. Piemēram, tika sarīkoti sprādzieni Iecavas pagasta valdes ēkā un vācu hospitālī Bauskā. Tomēr skaļākā un neviennozīmīgākā operācija bija sprādziens Doma laukumā Rīgā 1943. gada 13. novembrī.

Tur bija ieplānots vācu varasiestāžu organizēts protesta mītiņš pret lēmumiem, kas  tika pieņemti 1943.gada oktobrī antihitleriskās koalīcijas sabiedroto ārlietu ministru konferencē Maskavā. Piemēram, ministri vienojās "turpināt karadarbību pret Ass valstīm, ar kurām viņi atrodas kara stāvoklī, līdz minētās valstis nenoliks ieročus uz bezierunu kapitulācijas pamata".

Spridzeklis iedarbojās divarpus stundas pirms mītiņa sākuma, trīs garāmgājēji (arī desmitgadīgs skolnieks) tika nogalināti, divi – ievainoti. Tiesa, pat tad, ka sprādziens būtu noticis laikus, no tā vispirms būtu cietuši vienkāršie cilvēki. Protams, kas to lai zina, varbūt pagrīdnieki cerēja, ka laukumu pārbaudīs policaji un sapieri, atradīs mīnu un atcels vai atliks mītiņu. Lai nu būtu kā būdams, tas ir vienīgais tumšais plankums Sudmaļa cīņu ceļā, un tagad uz to vienmēr ar pirkstu rāda viņa nīdēji.

Īsts cilvēks un cīnītājs

Sprādziens notika pusotru mēnesi pēc SS reihsfīrera Heinriha Himlera vizītes Rīgā. Viņš pieprasīja sīvāk cīnīties pret padomju pagrīdniekiem un partizāniem. Tāpēc sprādziens lika SD un policajiem sarosīties. Tiem, kuri norādīs uz sprādziena organizatoru pēdām, tika solīti 300 tūkstoši reihsmarku.

Diemžēl muļķu fašistu pretizlūkošanas dienestā nebija, un jau pēc pāris mēnešiem viņi bija Sudmalim uz pēdām. Pagrīdnieks tika arestēts 1944. gada 18. februārī. Jāpiebilst, ka Sudmalis zināja, ka ir iekritis, un viņš pats būtu varējis glābties. Tomēr laiku pirms aresta viņš veltīja, lai brīdinātu biedrus.

13. aprīlī Imantam Sudmalim tika piespriests nāves sods par sprādziena organizēšanu Doma laukumā, un 1944. gada 25. maijā viņu pakāra.

Pirms nāves viņam izdevās nodot pēdējo ziņu: "Pēc dažām stundām izpildīs nāves spriedumu... Atskatos uz noieto ceļu un neko sev pārmest nevaru: šajās cilvēcei izšķirošajās dienās es biju cilvēks un cīnītājs. Kaut nu tikai nākotne būtu labāka un laimīgāka! Tai jābūt tādai! Nevar būt, ka tik daudz asiņu izliets velti..."

Ar PSRS Augstākās Padomes Prezidija dekrētu no 1957. gada 23. oktobra Imantam Sudmalim pēc nāves tika piešķirts Padomju Savienības Varoņa nosaukums.

Братская могила Иманта Судмалиса, Джемса Банковича и трёх неизвестных подпольщиков на Кладбище Райниса в Риге
© Photo Александр Ржавин
Imanta Sudmaļa un triju nezināmu cīnītāju kapavieta Raiņa kapos Rīgā

 

Interesantākais piemineklis

Patiešām, viņš cīnījās un mira kā varonis. Un, šķiet, ar Sudmali saistīts interesantākais piemineklis, kas veltīts Lielā Tēvijas kara notikumiem Latvijā.

Pēc kara Padomju Latvijā Sudmaļa dzīvesstāstam tika veltīta īpaša uzmanība, par viņu daudz rakstīja, cēla pieminekļus, aprunājās ar viņa paziņām, pētīja cīņu ceļu. Tāpēc labi zināms, ko Sudmalis darīja no 1941. gada jūlija līdz 1942. gada aprīlim, kad centās saviem spēkiem veidot partizānu nodaļu pie Iecavas.

Viņš centās sapulcēt vietējos iedzīvotājus un padomju gūstekņus, kuri bija izdalīti darbiem laukos. Konspiratīvās tikšanās notika Zīdeņu viensētā, kur viņš kalpoja. Pirtī.

Банька, в которой проходили конспиративные встречи Иманта Судмалиса с советскими военнопленными в 1941 году
© Photo Александр Ржавин
Pirtiņa, kur notika Imanta Sudmaļa konspiratīvās tikšanās ar padomju kara gūstekņiem 1941. gadā

 

Vienību sapulcēt neizdevās, tomēr ar dažiem vietējiem iedzīvotājiem viņš sadraudzējās. Vēlāk, kad Sudmalis atgriezās no "Lielās zemes", viņš Zīdeņos glabāja spridzekļus (arī to, ko izmantoja Doma laukumā) un ieročus. Vēlāk, jau pēc kara vietējie iedzīvotāji parādīja slēptuves ar šautenēm, ko pagrīdnieki nepaspēja izmantot.

Te nu atbildīgajām personām dzima vienkārša, taču skaista ideja.

1951. gada vasarā Brīvdabas muzeju Rīgā papildināja jauns eksponāts – Iecavas kolhoznieku dāvana: turp pārveda pirtiņu no Zīdeņiem, kā Zemgales koka arhitektūras tipisku paraugu un ievērības cienīgu ēku, kas saistīta ar izcila partizāna un pagrīdnieka – tolaik vēl "vienkārši" Ļeņina ordeņa kavaliera Imanta Sudmaļa dzīvi.

Emigrantu aprindas ziņu uztvēra ar sašutumu: komunisti cenšas svētu lietu, etnogrāfiju izmantot padomju varas propagandai! Taču viņi neko nevarēja padarīt.

Pionieri un komjaunieši regulāri organizēja piemiņas pasākumus Brīvdabas muzejā pie šī eksponāta.

Пионеры у баньки Судмалиса в Этнографическом музее. Pionieris, Nr.27 (03.07.1952), фото A. Poēma
© Photo Из личного архива Александра Ржавина
Pionieri pie Sudmaļa pirts Brīvdabas muzejā. Pionieris, Nr.27 (03.07.1952), foto A. Poēma

 

Tomēr te nāca nacionālā neatkarība. Nacionālisti sāka rīkoties visās frontēs. Sudmalim veltītos pieminekļus nojauca, viņa vārdā nosauktās ielas pārdēvēja.

Tika klāt arī pirtiņai. Nē, to nenodedzināja un nenojauca. Vienkārši pielika klāt plāksnīti. Trijās valodās. Lūk, kāds teksts, piemēram, bija redzams 2006. gadā:

PIRTS

Celta 19. gs. beigās bijušā Bauskas apriņķa Iecavas pagasta "Zīdeņos" (tagadējā Bauskas rajonā). Muzejā no 1951. gada. Pirtij divas telpas - vējtveris un mazgāšanās telpa, kurā iemūrēta krāsns. Pirts atbilst attiecīgā laika un novada celtniecības tradīcijām. Šajā pirtiņā 1941. g. vācu okupācijas laikā slepenas sanāksmes rīkojis terorists Imants Sudmalis.

THE BATH HOUSE

Built at the end of the 19th century in "Zīdeņi" of the parish of Iecava in the former Bauska district (present dictrict of Bauska). Brought to the museum in 1951. The structure has two spaces - anteroom and bathing chamber with a stove.

БАНЯ

Построена в конце XIX века на хуторе "Зидени" Иецавской волости Баусского уезда. В музей перевезена и восстановлена в 1951 году. Это обыкновенная курная баня с небольшим предбанником.

Табличка на бане, в которой проходили конспиративные встречи Иманта Судмалиса с советскими военнопленными в 1941 году, фото 2006 года
© Photo Александр Ржавин
Plāksne pie pirts, kur notika Imanta Sudmaļa konspiratīvās tikšanās ar padomju kara gūstekņiem 1941. gadā, 2006. gada foto

Acīmredzot šķita lieki skaidrot ārzemniekiem, kas bija Sudmalis, toties latviešus informēja – Sudmalis bija terorists. Pēc triumfējošās "trimdas" pārliecības, visiem Brīvdabas muzeja vietējiem apmeklētājiem bija jāzina, kas viņš tāds ir.

Tomēr gadi gāja, un uzraksts atkal izmainījās. Laikam jau nolēma, ka labāk būtu pat tādā formā neatgādināt nevienam, ka vispār ir bijis tāds Imants Sudmalis, kurš uzdrīkstējies cīnīties pret nacismu. Lūk, kas rakstīts jau 2019. gadā:

PIRTS

Celta 19.gs. beigās bijušā Bauskas apriņķa Iecavas pagasta "Zīdeņos" (tagadējā Iecavas novadā). Muzejā no 1951. gada. Pirtij vējtveris un mazgāšanās telpa ar krāsni bez skursteņa. Pirts atbilst attiecīgā laika un novada celtniecības tradīcijām.

THE BATH HOUSE

Built at the end of the 19th century in "Zideni" of the parish of Iecava in the former Bauska district. Brought to the museum in 1951. The structure has two spaces - anteroom and bathing chamber with a stove.

БАНЯ

Построена в конце XIX века на хуторе "Зидени" Иецавской волости Баусского уезда. В музей перевезена и восстановлена в 1951 году. Это обыкновенная курная баня с небольшим предбанником.

Табличка на бане, в которой проходили конспиративные встречи Иманта Судмалиса с советскими военнопленными в 1941 году, фото 2019 года
© Photo Александр Ржавин
Plāksne pie pirts, kur notika Imanta Sudmaļa konspiratīvās tikšanās ar padomju kara gūstekņiem 1941. gadā, 2019. gada foto

Protams, priecē, ka eksponāts vismaz ir saglabājies. Šogad 25. maijs iekrīt pirmdien. Ja nebūtu ārkārtējās situācijas, cilvēki, kuri saglabājuši atmiņā latviešu pagrīdnieku varoņdarbus, varētu ne tikai nolikt ziedus pie Sudmaļa un viņa biedru kapa Raiņa kapos, bet arī pēc tam sapulcēties Brīvdabas muzejā un pieminēt bojāgājušos padomju varoņus. Zem mierpilnām, brīvām debesīm, par kurām viņi cīnījās.

109
Tagi:
Lielais Tēvijas karš, latvieši
Temats:
Viņi cīnījās par Dzimteni: latvieši un latviešu vienības Sarkanajā armijā (11)
Pēc temata
Ziedoja dzīvības par savu senču zemi: Nikolajs Spriņģis un citi latvieši izlūku rotā
Makša Reitera dzīvesstāsts: kā latviešu zemnieka dēls kļuva par Sarkanās armijas ģenerāli
Trīs stundas vienatnē noturēja simt fašistus: izlūka Pogas Termopilas
Varoņu ģimene: par pulka komandiera Karla Ozola un izlūka Jurija Ozola varoņdarbiem
Ticēja Uzvarai par spīti visam: izlūku grupas nāve Vijciemā 41. gada novembrī
Pirmais latvietis – PSRS varonis: kā Pols Armāns cīnījās ar fašistiem Eiropā
"Mana dzīve dārgi izmaksās ienaidniekiem": kā snaipere Ērika Gaile medīja fašistus
Viņi cīnījās par Dzimteni: latvieši un latviešu vienības Sarkanajā armijā
Jānis Jurkāns

Kas būs, kad padzīs Lukašenko? Jurkāns kritizē Latvijas viedokli par stāvokli Baltkrievijā

27
(atjaunots 11:06 23.09.2020)
Latvijai ir jāpavēro, kas notiek pie kaimiņiem, nevis akli jāiet uz priekšu, pieprasot sankcijas, citādi Baltkrieviju gaida tāds pats politiskais un ekonomiskais haoss kā Ukrainā, bet Latvijai zudīs jebkādas kravas no Baltkrievijas.

RĪGA, 23. septembris – Sputnik. Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs aicināja Eiropas Savienību nekavēties ar sankciju pieņemšanu pret Baltkrieviju. Viņš uzskata, ka situācija, kurā viena no ES valstīm saņēmusi visu savienību ķīlniekos, rada sarūgtinājumu. Reuters iepriekš ziņoja, ka sankcijas pret Baltkrieviju bloķē Kipra, kas ar tādu paņēmienu cenšas panākt Briseles reakciju par Turcijas kompāniju darbu gāzes atradņu meklēšanā un izstrādē Vidusjūras austrumu daļā.

"Rinkēvičs skatās uz Briseles pusi, uzskata to par savu glābšanas riņķi un cenšas būt dievbijīgāks nekā paši briselieši," atzīmēja valsts bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns.

"Rinkēvičs neizprot Latvijas ģeogrāfiju, nesaprot, cik svarīga Baltkrievija ir Latvijai, nesaprot, ko mēs zaudējam ekonomikā, paliekot bez Baltkrievijas kravām, ņemot vērā to, ka kravas no Krievijas jau esam zaudējuši. Rezultātā, iztapdami Briselei, Latvijas varasvīri upurē savu valsti, savu pilsoņu labklājību," Jānis Jurkāns konstatēja sarunā ar Sputnik Latvija.

Diplomāts atzīmēja, ka pagājis pārāk īss laiks pēc vēlēšanām, lai kļūtu skaidrs, kāda būs Baltkrievija un kāda ir baltkrievu tautas izvēle.

"Opozīcijas protesti, ko mēs redzam, ir daļa no baltkrievu tautas. Ko domā pārējie, kas nepiedalās demonstrācijās? Nedomāju, ka Lukašenko nav piekritēju. Tāpēc jāskatās, kādu lēmumu pieņems baltkrievu tauta. Ja Latvijai rūp demokrātija, pirms grūst Baltkrieviju uz politisko kanālu pusi, jādod tai iespēja nobalsot vēlreiz vai pieņemt jaunu konstitūciju – kā viņi paši nolems," uzsvēra Jurkāns.

Viņš uzskata, ka ir jāpavēro, kas notiek pie kaimiņiem, nevis akli jāiet uz priekšu.

"Nu, novāks Lukašenko, nu, ieviesīs sankcijas pret tiem ierēdņiem, un tad? Kur jūs Baltkrievijā redzat organizatorisku opozīciju? Viena dāma vizinās pa pasauli un kaut ko stāsta, bet kas būs vēlāk? Ja padzīs Lukašenko, kas notiks tālāk – Ukraina, tāds pats politiskais un ekonomiskais haoss? Citu es neredzu," sprieda diplomāts.

"Latvijas ĀM izvēlējās Briseles pozu, sāka apsaukāties un pieprasīt to, kam pašas ES valstis nav gatavas, nevis novēroja un pa diplomātiskiem kanāliem palīdzēja baltkrieviem," noslēgumā piebilda Jurkāns.

Augusta beigās Baltijas valstis noteica sankcijas pret 30 Baltkrievijas amatpersonām, ieskaitot valsts prezidentu Aleksandru Lukašenko. Latvija, Lietuva un Igaunija apsūdz ierēdņus prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanā un mierīgu protestu apspiešanā. ES izskata savu sankciju sarakstu, kurā, pēc avotu sniegtās informācijas, Lukašenko nav iekļauts.

Baltkrievijas CVK informēja, ka prezidenta vēlēšanās uzvaru izcīnījis pašreizējais valsts vadītājs. Opozīcija neatzina balsošanas rezultātus un izveidoja Koordinācijas padomi "varas nodošanai". Ģenerālprokuratūra uzskata to par nacionālo apdraudējumu un ierosinājumi krimināllietu saskaņā ar pantu par aicinājumiem sagrābt varu.

"Уйдут" Лукашенко, и что? Юрканс предостерег от украинского сценария
27
Tagi:
tranzīts, Jānis Jurkāns, Edgars Rinkēvičs, Baltkrievija
Pēc temata
Lietuvas prezidents draud atbildēt uz ES atteikšanos ieviest sankcijas pret Minsku
Šauj paši sev kājā: ekonomists minēja sekas, ko nesīs Latvijas sankcijas pret Baltkrieviju
Jurists: Latvijas sankcijas pret Lukašenko neatbilst tiesiskajām normām
Politologs nosauca valstis, kuras ir ieinteresētas varas maiņā Baltkrievijā
Elektroenerģijas skaitītāji, foto no arhīva

Latvijas valdība apstiprinājusi OIK samazināšanu par 23%

18
(atjaunots 08:31 23.09.2020)
Elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes samazināšanai no "Latvenergo" dividendēm tiks atvēlēti 20 miljoni eiro.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Valdība atbalstījusi Ekonomikas ministrijas ierosinājumu samazināt elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponenti (OIK) līdz 17,51 eiro par megavatstundu no pašreizējiem 22,68 eiro, jeb par 23%, vēsta tvnet.lv.

OIK samazināšanai no "Latvenergo" dividendēm tiks atvēlēti 20 miljoni eiro.

2022. gadā OIK likmi plānots samazināt līdz 16,38 eiro par MWh, 2023. gadā – līdz 13,25 eiro.

Ministrija plānosaja samazināt OIK mazliet ātrāk – līdz 16,78 eiro par MWh 2021. gadā, tas ir, par 26%.

OIK ir elektrības cenas daļa, ko valsts novirza alternatīvās enerģētikas nozares atbalstam, dotējot mazās HES, vēja parkus, biomasas pārstrādi, biogāzes stacijas un citus elektroenerģijas ražotājus no atjaunojamajiem resursiem. OIK atbalsta mehānisms Latvijā tika izstrādāts no 2008. gada.

2017. gada beigās izcēlās skandāls ap "zaļās" enerģijas ražošanas atļauju izsniegšanu. Rudenī beidzās termiņš, līdz kuram pēdējiem uzņēmumiem, kas iesniedza pieteikumus, bija jānoslēdz tā saucamo zaļo elektrostaciju būvdarbi. Noskaidrojās, ka daudzi uzņēmumi nav noslēguši projektus, tomēr licences saglabāja un pārdeva patērētājiem nebūt ne "zaļas" izcelsmes elektroenerģiju par ievērojami lielākām cenām.

Valdība sāka diskusiju par OIK sistēmas atcelšanu.

Šī gada 27. februārī Tautsaimniecības komisijai tika iesniegts likumprojekts par OIK atcelšanu. Dokuments paredz, ka valsts atbalsts elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamajiem avotiem tiks izmaksāts tikai no valsts budžeta, tāpēc elektrības patērētājiem – mājsaimniecībām un uzņemumiem OIK tiks atcelts.

Likumprojekta anotācijā teikts, ka, atceļot OIK, eklektroenerģijas maksājums mājsaimniecībām samazināsies vidēji par 15%, uzņēmēju peļņa varētu pieaugt apmēram par 0,44%, bet produktu un pakalpojumu ražošas cenas samazināsies apmēram par 0,2%.

Likumprojektu iesniedza partijas KPV LV frakcija, kuras pārstāvis Ralfs Nemiro tolaik ieņēma ekonomikas ministra posteni. Vēlāk viņš Saeimā ieņēma Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētāja posteni.

18. septembrī Saeima pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas atceļ OIK. Tomēr pret grozījumiem nobalsoja lielākā daļa koalīcijas deputātu. Kuluāros politiķi pauda šaubas par to, vai dokumentu izdosies pieņemt nākamajos lasījumos.

18
Tagi:
Latvenergo, OIK, Latvija
Pēc temata
Kariņu sarūgtināja Nemiro mēģinājums atcelt OIK
Melu ziņa no premjera: OIK atcelšana nogremdēs "Latvenergo"
Elektroenerģijas tirdzniecības jaunie noteikumi: kas tagad nemaksās OIK
COVID-19

Dārgāk nekā Valdnieku pils: cik Lietuvai izmaksās vakcīna pret Covid-19

0
(atjaunots 17:18 23.09.2020)
Covid-19 vakcīnas iepirkums Viļņai var izmaksāt 100 miljonus eiro – dārgāk nekā Lietuvas Lielkņazu pils galvaspilsētā.

RĪGA, 23. septembris – Sputnik. Lietuvas veselības ministrs Aurēlijs Veriga apgalvo, ka Covid-19 vakcīna valstij var izmaksāt 100 miljonus eiro, bet premjerministrs Sauļus Skvernelis uzskata, ka vakcīna var izmaksāt vēl vairāk, ziņoja Sputnik Lietuva.

Iepriekš Veriga poētiski paziņoja, ka vakcīna var izmaksāt "dārgāk nekā Valdnieku pils". Runa ir par Lietuvas Lielkņazu pili galvaspilsētā. 80. gadu beigās izrakumos atrastās pils atjaunošana bija neatkarīgās Lietuvas vērienīgākais restaurācijas projekts. Tā ir trešā valsts teritorijā pilnībā atjaunotā Lietuvas Lielkņazistes laiku pils.

Eiropas komisija parakstījusi provizorisku vienošanos par vakcīnas iepirkumu ar Lielbritānijas un Zviedrijas farmaceitisko kompāniju AstraZeneca, kas plāno sākt ražošanu viena no pirmajām. Valstij paredzēto vakcīnas devu skaits būs atkarīgs no iedzīvotāju skaita. ES valstis varēja izlemt, vai saglabāt līgumu par vakcīnas iepirkumu vai izstāties no tā. Lietuva, tāpat kā Latvija, nolēma to saglabāt.

Sauļus Skvernelis konstatēja, ka Lietuva nevar atļauties nepirkt vakcīnu, neskatoties uz tās augsto cenu, jo atteikšanās no vakcinācijas var izmaksāt valstij daudz vairāk. Viņš pauda izbrīnu par to, ka Nacionālās aizsardzības padome šo jautājumu nerisina.

Patlaban Lietuvā reģistrēti vairāk nekā 3,8 tūkstoši Covid-19 gadījumu. 87 slimnieki gājuši bojā.

0
Tagi:
vakcīna, pandēmija, koronavīruss, Lietuva
Pēc temata
Krievijas koronavīrusa vakcīnas kritiķiem būs jāmeklē baļķis pašiem savā acī
Pirmās Krievijas vakcīnas pret Covid-19 partijas nosūtītas uz visiem KF reģioniem
Baltkrievijā pastāstīja par Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumiem
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes