Datortomogrāfijas izmeklējums, foto no arhīva

Latvijā atsākas plānveida veselības pakalpojumu sniegšana

33
(atjaunots 14:00 13.05.2020)
Veselības ministre Ilze Viņķele devusi rīkojumu, ar ko tiek paplašināts sniedzamo plānveida veselības aprūpes pakalpojumu saraksts.

RĪGA, 13. maijs — Sputnik. No šodienas Latvijā atkal tiks sniegta lielākā daļa plānveida veselības aprūpes pakalpojumu saskaņā ar veselības ministres Ilzes Viņķeles rīkojumu, vēsta tvnet.lv.

Veselības aprūpes iestādes, ievērojot drošības pasākumus papildu jau esošajiem pakalpojumiem varēs sniegt tādus sekundārās ambulatorās medicīniskās palīdzības pakalpojumus, kā endoskopija, scintigrāfija, neirogrāfija, mammogrāfija, miogrāfija un osteodensitometrija.

Atkal būs pieejami arī dienas stacionāra pakalpojumi: koronarogrāfija, koronārā angioplastika, invazīvā radioloģija, acu operācijas, bez kurām pacients riskē ar redzes zudumu, pacientu invazīvā ārstēšana ar sirds ritma traucējumiem, kā arī žokļa un sejas ķirurģijas pakalpojumi.

Tiks atjaunota izgulējumu mikroķirurģiskā ārstēšana, kohleārā implantācija, orgānu transplantācija, locītavu endoprotezēšana un visu veidu stomatoloģiskie pakalpojumi.

Pirms plānveida operācijas vai invazīvām manipulācijām pacientam jāiziet koronavīrusa tests ne vēlāk kā divas diennaktis pirms manipulācijām.

No 20. maija tiks atjaunoti arī dienas stacionāra pakalpojumi, kuri neparedz vispārējas anestēzijas pielietojumu.

Pēdējās diennakts laikā Latvijā veikti 1900 Covid-19 testi, pozitīvi izrādījušies tikai četri, informēja Slimību profilakses un kontroles centrs. Koronavīrusa epidēmijas laikā Latvijā Covid-19 analīzes nodevuši 79 047 cilvēki, fiksēti 950 inficētie, 627 cilvēki izveseļojušies, 18 – miruši.

33
Tagi:
Ilze Viņķele, medicīna, Latvija
Pēc temata
Stipras sāpes nāksies paciest: stomatoloģija koronavīrusa laikā
Neviens nevēlējās atvērt diennakts aptieku Jelgavā
Virusologs nosauca pasākumus, kuri saglabāsies arī pēc pašizolācijas mīkstināšanas
EP deputāts no Latvijas ierosinājis nodibināt "medicīnisko NATO"
Satversmes tiesa, foto no arhīva

Arī invaliditātes pabalsts Latvijā neatbilst Satversmei

5
(atjaunots 17:57 10.07.2020)
Tiesībsargs vēlreiz pierādījis savu taisnību – nenodarbinātu personu ar invaliditāti un senioru pabalstu apmēri ir pretrunā ar Satversmi.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem tā esošajā apmērā ir pretrunā ar Satversmi, konstatēja Satversmes tiesa (ST).

Prasību tiesā 6. martā iesniedza tiesībsargs Juris Jansons.

Sociālā nodrošinājuma pabalstu piešķir cilvēkiem ar invaliditāti un tiem nenodarbinātajiem cilvēkiem, kuriem nav tiesību saņemt pensiju vai apdrošināšanas atlīdzību par nelaimes gadījumu darbavietā, kā arī valsts maksā viņa bērniem par apgādnieka zaudēšanu. No 1. janvāra minimālā invaliditātes pensija ir paaugstināta no 80 līdz 128 eiro mēnesī, invalīdiem kopš bērnības – no 122,69 līdz 196,30 eiro mēnesī.

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, 2020. gada janvārī invaliditātes pensiju saņēma 74 411 Latvijas iedzīvotāji. Taču minimālā pensija ir 33 tūkstošiem cilvēku ar invaliditāti, gandrīz pusei no kopējā skaita. 12 215 (69%) sociālā nodrošinājuma pabalstu saņēmēji ir invalīdi kopš bērnības. Tie ir 63% no visiem sociālās palīdzības saņēmējiem Latvijā.

Saskaņā ar Invaliditātes likumu un Valsts pensiju likumu, invaliditātes pensijas mērķis ir garantēt sociālo nodrošinājumu cilvēkam, kurš objektīvu iemeslu dēļ pavisam vai daļēji nespēj gūt ienākumus patstāvīgi.

Tiesībsargs paziņoja, ka cilvēki ar invaliditāti nostādīti pazemojošā stāvoklī un ka pabalsta nepietiekamība neļauj viņiem, piemēram, saņemt medicīniskos pakalpojumus, kas negatīvi ietekmē viņu veselību. Pēc viņa domām, pienācīgas pensijas nodrošināšana invalīdiem ir valsts pienākums, un šīs saistības ir jāizpilda nekavējoties, neraugoties uz esošo ekonomiskās attīstības līmeni valstī.

ST nonāca pie secinājuma, ka Ministru kabineta noteikumos paredzētais pabalsta apmērs attiecībā uz nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem ir pretrunā ar Satversmi. Attiecībā uz šīm iedzīvotāju kategorijām norma, kura nosaka šo pabalstu apmēru, zaudēs spēku no 2021. gada 1. janvāra.

Atzīmēsim, ka šī ir jau otra skaļā lieta, kurā tiesībsargs ir guvis uzvaru. Iepriekš viņš spēja pierādīt, ka Satversmei neatbilst garantētai minimālo ienākumu līmenis. Rindā gaida trešā prasība – par nepietiekamu mediķu atalgojuma palielinājumu.

5
Tagi:
Satversmes tiesa, pabalsts, Jansons
Pēc temata
Tiesībsargs atkal dodas uz Satversmes tiesu. Šoreiz – mediķu algu dēļ
Tiesībsargs iesniedza prasību Satversmes tiesā Latvijas niecīgo pensiju dēļ
Rīdzinieka karte, foto no arhīva

Norēķini ar QR kodu: Rīgu sagaida jaunas sabiedriskā transporta biļetes

5
(atjaunots 15:28 10.07.2020)
"Rīgas satiksme" grasās atteikties no sadarbības ar "Rīgas karte" un pilnveidot e-talonu sistēmu.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Jau līdz gada beigām "Rīgas satiksme" plāno ieviest pasažieriem jaunu brauciena apmaksas veidu – ar QR kodu, vēsta TV3

Šāda projekta īstenošanas iepirkums tiks izsludināts jau šonedēļ.

Valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa pastāstīja, ka "Rīgas satiksme" grasās ieviest jaunus biļešu veidus, lai padarītu to iegādi tehnoloģiskāku, ērtāku un pasažieriem vienkāršāku.

No nākamā gada visu e-talonu sistēmu uzturēs "Rīgas satiksme", savukārt sadarbība ar uzņēmumu "Rīgas karte", vismaz esošajā formātā, tiks izbeigta.

Kā tehniski tiks īstenota šī pāreja, pagaidām īsti nav skaidrs, taču "Rīgas satiksmē" apgalvo, ka rīdzinieku ikdienas dzīvi tas nekādā veidā neietekmēšot.

Sputnik Latvija jau stāstīja par neseno incidentu Rīgas transportā, kad kontrolieri skarbi sagrāba bezbiļetnieku un aizrādīja aculieciniecei, kura centās iejaukties.

5
Tagi:
sabiedriskais transports, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Rīga atjaunojusi visus braukšanas atvieglojumus sabiedriskajā transportā
Luksemburga – pirmā valsts ar bezmaksas transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"