Kvadrakopteris, foto no arhīva

Pazaudētā drona stāsts: ko īsti Latvija plānoja novērot

156
(atjaunots 12:47 12.05.2020)
Bezpilota aparāts, kas vairākas dienas spēj lidot vairāku kilometru augstumā, - tas ir jebkura izlūka sapnis: izsekošanas objekts uz zemes nevar pat uzzināt, ka viņu vēro. Nelaime tā, ka prototips kaut kur ir pazudis.

RĪGA, 12. maijs — Sputnik. Incidents ar eksperimentālo sērijveida lidaparātu "Penguin", ko pazaudēja uzņēmums "UAV Factory", radīja lielu traci, stāsta Freesity.

Tūlīt precizēsim, ka tādas klases bezpilota aparāts nav paredzēts privātai ekspluatācijai izklaides mērķiem. Tehnisko iespēju un augsto izmaksu (tā sākas no simt tūkstoš eiro un aug atbilstoši uzstādītajām iekārtām) dēļ. To "Neatkarīgajai Avīzei" savulaik pastāstīja "UAV Factory" līdzīpašnieks Konstantins Popiks.

Neveiksme panākumu stāstā

Tāda lidaparāta pielietošana var būt noderīga iekšlietu iestādēm, militārajā jomā, kā arī privātajā sektorā – tādu objektu novērošanai, kā gāzesvadi, naftas vadi un augstsprieguma līnijas.

Ši droni lido tik augstu, ka izsekojamais vai novērojamais objekts nevar fiksēt novērošanas faktu.

Uzņēmums "UAV Factory" neapšaubāmi ir Latvijas panākumu stāsts. Latvijā ražotie lidaparāti, to detaļas, novērošanas kameras un starta iekārtas tiek piegādātas 47 valstīs.

Taču tagad stāstā parādījusies neveiksme. Drons var darboties autonomā režīmā un, pateicoties signāla šifrēšanai, to faktiski ir neiespējami pārtvert. 

Tomēr tehniskas kļūmes dēļ arī pats īpašnieks tagad nevar sazināties ar lidaparāta kontroles bloku. Tāpēc jau pazudušo dronu neizdevās atrast. Tas nevienam nav nokritis uz galvas, tātad vertikālās nosēšanās automātiskā sistēma ir palīdzējusi. Vai kādam izdevies nozagt tehnoloģisko dārgumu.

Anulēta lidojumu atļauja

Uzņēmums pagaidām nesniedz nekādus komentārus. Turpinās izmeklēšana. Tās laikā Civilās aviācijas aģentūra anulējusi uzņēmuma atļauju darbam ar paaugstinātas bīstamības lidojumiem. Tie ir lidojumi, kas paredz atkāpi no vispārējiem ierobežojumiem. Piemēram, tie notiek vairāk nekā 120 metru augstumā, virs cilvēku pulcēšanās vietām, lidojumu aizlieguma zonās un tā tālāk.

Kādiem mērķiem izstrādāts drons ar tādām lieliskām iespējām? Tas nav zināms. Formāli uzņēmums patstāvīgi veica maksimālā lidojuma laika testu. Aizsardzības ministrija informēja, ka lidaparāts nav radīts militāriem mērķiem un NBS to nav pasūtījusi.

Tomēr uzņēmums regulāri sadarbojas ar bruņotajiem spēkiem. Šajā kontekstā ir interesanti pasekot slavenā "pingvīna" izstrādes un tehniskās attīstības vēsturei.

"Pingvīns" un "Vārna"

2009. gadā "UAV Factory" iepazīstinaka ar NBS paredzēto dronu prototipiem "Vārna" un "Pingvīns".

Konstantīns Popiks izdevumam "Militārais Apskats" pastāstīja, ka "Pingvīns" var lidot lielā augstumā un attālumā, uzņemt kvalitatīvu video un atrasties gaisā aptuveni sešas stundas. Tas var vienkārši kursēt maršrutā un turpināt novērošanu. "Vārna" paredzēta ātriem taktiskajiem mērķiem, kad vajag ātri novērtēt situāciju, un tā ir ļoti vienkārša sistēma – palaist gaisā, aplūkot interesējošās vietas un pieņemt lēmumu, ko darīt tālāk.

"Pingvīns" tobrīd varēja pārvietoties ar ātrumu līdz 100 km/h un 600 metru augstumā, jo tādi bija optikas un kameras izšķirtspējas ierobežojumi. Svars – 15 kg, kravas celtspēja – 2 kg. Tas varēja atrasties gaisā 6 stundas.

Pēc desmit gadiem "Vārna" zaudēja konkurences cīņā ar citiem ražotājiem, bet "Pingvīns" joprojām ir malacis. Tehnoloģiski audzis. Ja nepieciešams, tas var lidot 5 km augstumā. Svars 26 kg, plānotais lidojuma ilgums eksperimentos sasniedza vismaz 90 stundas.

Mērķis – identificēt objektu

Tāpat kā pirms desmit gadiem, arī tagad drona uzdevumi ir tādi paši. Konstantins Popiks stāstīja, ka droni radīti, lai novērotu vai izsekotu kādu objektu, kas nepamanīs novērotāju ne dienā, ne naktī. (..) Kamera var pamanīt un identificēt cilvēkus lielā attālumā – tā, pēc viņa vārdiem, ir svarīgākā prasība no ekspluatācijas viedokļa novērošanas mērķiem.

Nepaklausīgais drons uz pāris dienām bloķēja gaisa telpu Latvijā, jo jebkuram citam lidaparātam sadursme ar to nozīmēs katastrofu. Labi ir vismaz tas, ka nav radušies milzīgi zaudējumi. Regulāru aviopārvadājumu tik un tā nav koronavīrusa dēļ. Kamēr drons nav atrasts, nevar izslēgt iespēju, ka to kāds piesavinājies.

Jāpiebilst, ka, nepareizās rokās nokļuvis, aparāts var kļūt par ļoti bīstamu ieroci, lai arī formāli tas paredzēts civiliem mērķiem.

156
Tagi:
drons, Latvija
Pēc temata
Spridzekļa nav: iedzīvotājus aicina nekotrolējama drona medībās
Pretinieks nomirs aiz smiekliem: sociālie tīkli meklē aizbēgušo dronu
Neidentificēti droni, nejauši lādiņi un citas Baltijas militārisma iezīmes

Covid-19 atvesta no Francijas un Itālijas: Latvijā septiņi jauni inficēšanās gadījumi

1
(atjaunots 17:00 15.08.2020)
Latvijā reģistrēti septiņi jauni koronavīrusa infekcijas gadījumi; epidemioloģiskā izmeklēšana parādījusi, ka divi inficētie atgriezušies no Francijas un Itālijas.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Pēdējās diennakts laikā Latvijā reģistrēti septiņi jaunio Covid-19 infekcijas gadījumi, liecina Slimības profilakses un kontroles centra dati. Valstī veikts 1881 tests. SPKC epidemioloģiskā izmeklēšana parādīja, ka četri inficētie kontaktējušies ar citiem pacientiem, divi atgriezušies no Francijas un Itālijas. Jautājumā par vienu inficēto centra speciālisti vēl noskaidro visus apstākļus.

​Pēdējo 24 stundu laikā viens pacients ar Covid-19 nogādāts slimnīcā. Stacionāros patlaban ārstējas četri pacienti, kam diagnosticēta Covid-19.

​Kopš pandēmijas sākuma Latvijā veikti 224 412 izmeklējumi. Slimība reģistrēta 1315 cilvēkiem, 1078 cilvēki atveseļojušies, 32 pacienti miruši.

​Pie tam SPKC lūdz atsaukties autobusa Rēzekne-Daugavpils pasažierus, kurš izbrauca 13. augustā no Aglonas pieturas pl. 11:17. un autobusa Daugavpils-Priežmale pasažierus, kas izbrauca pl. 16:00 un brauca līdz Aglonai.

Diviem pasažieriem šajos reisos izrādījušies pozitīvi Covid-19 testi.

1
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pāvilosta

Nīcā un Pāvilostā sūdzas par lietuviešu tūristu huligāniskajām izdarībām

7
(atjaunots 12:10 15.08.2020)
Atbraucēji no Lietuvas sagādā lielas raizes piejūras pašvaldībām Kurzemē, - tūristi nereti ignorē aizlieguma zīmes.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Lietuviešu tūristi nereti pārkāpj noteikumus Kurzemes pludmalēs, vēsta rus.liepajniekiem.lv.

Karstajās brīvdienās daudzi liepājnieki vēlas atpūsties pie jūras. Tie, kam centrālā pludmale šķiet pārlieku trokšņaina, meklē klusākas vietas tālāk no burzmas. Visbiežāk izraudzīti tiek Bernāti Nīcas novadā.

"Pagājušajās brīvdienās ar ģimeni devāmies uz Bernātiem, tur nebija nevienas brīvas vietas, kur novietot auto. Tās bija saliktas pat aizliegtajās vietās," stāstīja lasītāja.

Nīcas novada domes izpilddirektors Andrejs Šakals atzina, ka šogad atpūtnieku ir īpaši daudz. Viņs atklāja, ka pašvaldība dara visu iespējamo, lai novērstu pārkāpumus – zīmes ir izliktas, policija veic regulārus reidus un soda neapzinīgos pārkāpējus.

"Šogad situācija ir īpaši saspīlēta, jo ļoti daudz atpūtnieku ierodas no Lietuvas. Cik man zināms, Pašvaldības policija dienā uzraksta ap 30 protokoliem. Cilvēki apstājas neatļautās vietās, pie pašām zīmēm, aizņem abas ceļa malas, iebrauc aizliegtajā teritorijā pa mazajiem meža celiņiem," pastāstīja Šakals.

Nīcas Pašvaldības policijas priekšnieks Guntis Grantiņš konstatēja, ka automašīnas ar Latvijas numuriem noteikumus ievēro vairāk un, ja tiek sodīti, cenšas pārkāpumu neatkārtot. Toties tūristi no Lietuvas ierobežojumus neievēro, tādēļ sodu saņem atkal un atkal.

"Liekam arī informatīvās zīmes, tās bieži vien izposta, izrauj, nomet. Viesi no Lietuvas bieži vien zīmēm nemaz nepievērš uzmanību, seko norādēm GPS. Ja tās ved viņus pa mazajām meža takām, viņi arī brauc. Mēs stāstām, ka nevar braukt visur, kur rāda navigācija, it kā viņi mūs dzird, ar galvu māj, tomēr turpina neievērot. Turklāt sodi ir diezgan bargi, no 30 līdz 350 eiro. Vislielākā soda summa tiek piemērota par iebraukšanu kāpās. Apdzīvotā vietā kāpas ir 150 metri no pirmā zaļā punkta, savukārt neapdzīvotā vietā 300 metri. Tas ir ļoti rupjš pārkāpums, tomēr gadās, ka sodītie apstrīd protokolus, sakot, ka nav bijušas zīmes, vai izrādot neizpratni par to, kāpēc tas nav atļauts," stāstīja Grantiņš.

Populārā pludmalē Pāvilostā pārkāpēju skaits ir mazāks, pastāstīja Pāvilostas Pašvaldības policijas priekšnieks Aleksandrs Urtāns. Tomēr apstāšanās neatļautā vietā un iebraukšana kāpu zonā nav vienīgie pārkāpumi ark o policija ir spiesta cīnīties šovasar. Piedevām atpūtnieki kurina ugunskurus neatļautās vietās un slej teltis.

7
Tagi:
policija, tūristi, Lietuva, Latvija
Pēc temata
Skaisti un droši: Latvija pievērsusies tūristiem no Somijas
Budapeštā plāno ierobežot iespēju izīrēt dzīvokļus tūristiem
Gluži kā Tenerifē: sociālajos tīklos skan pārsteigums par mājokļa nomas cenām Jūrmalā
NLO

CNN: Pentagons veidos darba grupu NLO pētīšanai

0
(atjaunots 19:06 15.08.2020)
Jūlijā ASV Kongresā izskanēja bažas sakarā ar neidentificētiem lidojošajiem objektiem – politiķi pieļāva, ka tie, iespējams, ir vietējās izcelsmes lidaparāti – "potenciālo pretinieku" izlūklīdzekļi.

RĪGA, 15. augustsSputnik. ASV Aizsardzības ministrija pieņēmusi lēmumu veidot darba grupu neidentificētu lidojošo objektu pētījumiem, ar ko sastapušies Gaisa spēku lidotāji, vēsta telekanāls CNN, atsaucoties uz informācijas avotiem Pentagonā.

"Aizsardzības ministra vietnieks Deivids Norkvists vadīs darba grupu, kuras sastāvu plānots oficiāli paziņot tuvākajās dienās," telekanāla ziņoto citēja RIA Novosti.

CNN atgādināja, ka jūlijā ASV Kongresā izskanēja bažas sakarā ar neidentificētiem lidojošajiem objektiem – politiķi pieļāva, ka tie, iespējams, ir vietējās izcelsmes lidaparāti – "potenciālo pretinieku" izlūklīdzekļi.

Gados pēc Otrā pasaules kara ASV jau vairākkārt veidojušas dažāda līmeņa grupas NLO pētījumiem.

Aprīļa beigās Pentagons publicēja savā vietnē videoierakstus, kuros iemūžinātas "neidentificētas parādības". Resors pastāstīja, ka viens no trim atklāti pieejamajiem Jūras kara spēku video ieraksiem nofilmēts 2004. gada novembrī, abi pārējie – 2015. gada janvārī. Tie visi 2007. un 2017. gg. nokļuva internetā bez Pentagona sankcijas. ASV Jūras kara spēki atzina to autentiskumu. Vēlāk nāca klajā vairākas atskaites, kurās piloti stāsta par NLO novērojumiem no 2013. gada 27. jūnija līdz 2019. gada 13. februārim.

Jūnijā ASV prezidents Donalds Tramps atklāja, ka viņam zināma virkne interesantu lietu par iespējamo NLO avāriju Ņūmeksikas štatā 1947. gadā, un izteica iespēju, ka informācija par incidentu tiks atklāta. Dažādos avotos ļoti populāra bija versija, ka objekts, kas cieta katastrofā netālu no Rozvelas pilsētas, bija ārpuszemes kuģis, tā pilots – citplanētietis, kuru ASV valdība sagūstījusi un noslēpusi. Savukārt ASV Gaisa spēku oficiālā versija pauž, ka pie Rozvelas nogāzusies meteozonde, kas tika izmantota slepenas programmas ietvaros.

0
Tagi:
NLO, Pentagons, ASV
Pēc temata
Kā NLO rotaļājās ar padomju MiGiem Dienvidslāvijas debesīs
"Krievijas iebrukums": internetā izsmietas amerikāņu F-15 un NLO sacīkstes
Gobi tuksnesī atrasts milzīgs mīklains objekts
Parādiet NLO: amerikāņi apņēmušies uzbrukt slepenajai 51.zonai