Kvadrakopteris, foto no arhīva

Pazaudētā drona stāsts: ko īsti Latvija plānoja novērot

167
(atjaunots 12:47 12.05.2020)
Bezpilota aparāts, kas vairākas dienas spēj lidot vairāku kilometru augstumā, - tas ir jebkura izlūka sapnis: izsekošanas objekts uz zemes nevar pat uzzināt, ka viņu vēro. Nelaime tā, ka prototips kaut kur ir pazudis.

RĪGA, 12. maijs — Sputnik. Incidents ar eksperimentālo sērijveida lidaparātu "Penguin", ko pazaudēja uzņēmums "UAV Factory", radīja lielu traci, stāsta Freesity.

Tūlīt precizēsim, ka tādas klases bezpilota aparāts nav paredzēts privātai ekspluatācijai izklaides mērķiem. Tehnisko iespēju un augsto izmaksu (tā sākas no simt tūkstoš eiro un aug atbilstoši uzstādītajām iekārtām) dēļ. To "Neatkarīgajai Avīzei" savulaik pastāstīja "UAV Factory" līdzīpašnieks Konstantins Popiks.

Neveiksme panākumu stāstā

Tāda lidaparāta pielietošana var būt noderīga iekšlietu iestādēm, militārajā jomā, kā arī privātajā sektorā – tādu objektu novērošanai, kā gāzesvadi, naftas vadi un augstsprieguma līnijas.

Ši droni lido tik augstu, ka izsekojamais vai novērojamais objekts nevar fiksēt novērošanas faktu.

Uzņēmums "UAV Factory" neapšaubāmi ir Latvijas panākumu stāsts. Latvijā ražotie lidaparāti, to detaļas, novērošanas kameras un starta iekārtas tiek piegādātas 47 valstīs.

Taču tagad stāstā parādījusies neveiksme. Drons var darboties autonomā režīmā un, pateicoties signāla šifrēšanai, to faktiski ir neiespējami pārtvert. 

Tomēr tehniskas kļūmes dēļ arī pats īpašnieks tagad nevar sazināties ar lidaparāta kontroles bloku. Tāpēc jau pazudušo dronu neizdevās atrast. Tas nevienam nav nokritis uz galvas, tātad vertikālās nosēšanās automātiskā sistēma ir palīdzējusi. Vai kādam izdevies nozagt tehnoloģisko dārgumu.

Anulēta lidojumu atļauja

Uzņēmums pagaidām nesniedz nekādus komentārus. Turpinās izmeklēšana. Tās laikā Civilās aviācijas aģentūra anulējusi uzņēmuma atļauju darbam ar paaugstinātas bīstamības lidojumiem. Tie ir lidojumi, kas paredz atkāpi no vispārējiem ierobežojumiem. Piemēram, tie notiek vairāk nekā 120 metru augstumā, virs cilvēku pulcēšanās vietām, lidojumu aizlieguma zonās un tā tālāk.

Kādiem mērķiem izstrādāts drons ar tādām lieliskām iespējām? Tas nav zināms. Formāli uzņēmums patstāvīgi veica maksimālā lidojuma laika testu. Aizsardzības ministrija informēja, ka lidaparāts nav radīts militāriem mērķiem un NBS to nav pasūtījusi.

Tomēr uzņēmums regulāri sadarbojas ar bruņotajiem spēkiem. Šajā kontekstā ir interesanti pasekot slavenā "pingvīna" izstrādes un tehniskās attīstības vēsturei.

"Pingvīns" un "Vārna"

2009. gadā "UAV Factory" iepazīstinaka ar NBS paredzēto dronu prototipiem "Vārna" un "Pingvīns".

Konstantīns Popiks izdevumam "Militārais Apskats" pastāstīja, ka "Pingvīns" var lidot lielā augstumā un attālumā, uzņemt kvalitatīvu video un atrasties gaisā aptuveni sešas stundas. Tas var vienkārši kursēt maršrutā un turpināt novērošanu. "Vārna" paredzēta ātriem taktiskajiem mērķiem, kad vajag ātri novērtēt situāciju, un tā ir ļoti vienkārša sistēma – palaist gaisā, aplūkot interesējošās vietas un pieņemt lēmumu, ko darīt tālāk.

"Pingvīns" tobrīd varēja pārvietoties ar ātrumu līdz 100 km/h un 600 metru augstumā, jo tādi bija optikas un kameras izšķirtspējas ierobežojumi. Svars – 15 kg, kravas celtspēja – 2 kg. Tas varēja atrasties gaisā 6 stundas.

Pēc desmit gadiem "Vārna" zaudēja konkurences cīņā ar citiem ražotājiem, bet "Pingvīns" joprojām ir malacis. Tehnoloģiski audzis. Ja nepieciešams, tas var lidot 5 km augstumā. Svars 26 kg, plānotais lidojuma ilgums eksperimentos sasniedza vismaz 90 stundas.

Mērķis – identificēt objektu

Tāpat kā pirms desmit gadiem, arī tagad drona uzdevumi ir tādi paši. Konstantins Popiks stāstīja, ka droni radīti, lai novērotu vai izsekotu kādu objektu, kas nepamanīs novērotāju ne dienā, ne naktī. (..) Kamera var pamanīt un identificēt cilvēkus lielā attālumā – tā, pēc viņa vārdiem, ir svarīgākā prasība no ekspluatācijas viedokļa novērošanas mērķiem.

Nepaklausīgais drons uz pāris dienām bloķēja gaisa telpu Latvijā, jo jebkuram citam lidaparātam sadursme ar to nozīmēs katastrofu. Labi ir vismaz tas, ka nav radušies milzīgi zaudējumi. Regulāru aviopārvadājumu tik un tā nav koronavīrusa dēļ. Kamēr drons nav atrasts, nevar izslēgt iespēju, ka to kāds piesavinājies.

Jāpiebilst, ka, nepareizās rokās nokļuvis, aparāts var kļūt par ļoti bīstamu ieroci, lai arī formāli tas paredzēts civiliem mērķiem.

167
Tagi:
drons, Latvija
Pēc temata
Spridzekļa nav: iedzīvotājus aicina nekotrolējama drona medībās
Pretinieks nomirs aiz smiekliem: sociālie tīkli meklē aizbēgušo dronu
Neidentificēti droni, nejauši lādiņi un citas Baltijas militārisma iezīmes
 Ventspils

Kazahstānas uzņēmums aiziet no Ventspils un pārdod graudu termināli

29
(atjaunots 16:41 22.01.2021)
Pārsvarā "Ventspils grain terminal" nodarbojas ar Latvijā audzēto graudu un citu lauksaimniecības produktu pārkraušanu, tranzīta kravas sastāda vien nelielu daļu kravu apgrozījuma strūktūrā.

RĪGA, 22. janvāris — Sputnik. Kazahstānas kompānija "AIC-INVEST" pārdod izsolē 100% akciju, kas tai pieder uzņēmumā "Ventspils grain terminal" – graudu terminālī Venstpils ostā.

Sākumcena, ar ko plānots sākt izsoli 2021. gada 2. februārī, sastāda 4 miljardus tenge (aptuveni 7,96 miljoni eiro). Izsoles dalībniekiem noteikta garantijas iemaksa 87,5 miljonu tenge apmērā (aptuveni 172,4 tūkstoši eiro).

Saskaņā ar informāciju kompānijas vietnē, "Ventspils grain terminal" nodibināts ar mērķi piesaistīt un pārkraut graudu un citu beramo pārtikas produktu kravas no Krievijas, Kazahstānas un Baltijas valstīm pasaules tirgū un sāka darbu 2005. gada augustā.

Terminālis piedāvā klientiem kravu ekspedēšanu, importa, eksporta, tranzīta graudu un citu lauksaimniecības kravu un to pārstrādes produktu glabāšanas un pārkraušanas iespējas. Termināļa jauda – aptuveni 2 miljoni tonnu kravu gadā.

"Kompānijas galvenie konkurenti ir termināļi Klaipēdas (Lietuva), Liepājas un Rīgas (Latvija) ostās. Uz tiem pienākas 30%, 30% un 10% tirgus. "Ventspils grain terminal" daļa Baltijas reģiona graudu kravu parkraušanas transporta un loģistikas jomā sastāda apmēram 30%," atzīmēja atskaites autori.

Saskaņā ar atskaitē iekļauto prognozi par termināļa noslogojumu, ņemot vērā pandēmiju, 2021. gadā tas var pārkraut 660 tūkstošus tonnu kravu, no kurām 400 tūkstoši ir Latvijas graudi, 70 tūkstoši tonnu – citas kravas no Latvijas, 100 tūkstoši tonnu tranzīta graudu, 90 tūkstoši tonnu – cita veida tranzīta kravu.

Auditors novērtēja, ka kompānijas tirgus vērtība sastāda 8,67 miljonus eiro.

Termināļa īpašnieks, kompānija "AIC-INVEST" nodarbojas ar graudu un citas lauksaimniecības produkcijas iegādi, uzglabāšanu un tirdzniecību. Tai ir trīs meitasuzņēmumi: SIA "Azovskij portovoj elevator", AS "Ventspils graudu terminālis" un biedrība ar ierobežotu atbildību "MEZ-SKO", precizēts valsts reģistra vietnē.

29
Tagi:
kravas, Ventspils
Pēc temata
Investīcijas samazināsies: biznesu neapmierina Latvijas ostu reforma
Nonākuši līdz Baltijai: eksperts pastāstīja, kā Ķīna pārpērk ostas Eiropā
No nokdauna līdz nokautam jeb Latvijas tranzīts ringā
Krievijas attieksme pret tranzītu mainīsies: Ventspils osta saskata iespēju ietekmēt KF

Iedzīvotāji sēž bez naudas, bet valdība vāra "zupu no cirvja"

43
(atjaunots 12:06 22.01.2021)
Kādus superuzdevumus risina valdība smagajos pandēmijas un tās radīto ierobežojumu laikos?

Ziniet, bieži nākas dzirdēt, kā kritizē Saeimu par to, ka deputāti balso "automātiski" un pat miegā par visiem no valdības ienākošajiem likumprojektiem, jo paši nenieka nesajēdz. Pat neko daudz nediskutē. Sak, tāpēc valstī krītas likumdošanas procesa un tā rezultātā saņemto likumu kvalitāte.

Slēpjaties aiz vīģes lapiņas...

Arī tautas kalpiem ir savas pretenzijas pret ministriem. Saeimas deputāts Ivars Zariņš debatēs par epidēmijas ierobežošanai parerdzētajiem pasākumiem valdībā izteicās, ka tā neciena parlamentu un apmētā ar aizkulisēs pieņemtiem lēmumiem – ko pameta, to ēd. Pēc viņa domām, parlaments ir pārvērsts par vīģes lapiņu.

Tagad aprunāsimies sīkāk par lapiņām un stiebriņiem. Cienījamie kritiķi, esiet reiz reālisti. Grozījumi mēdz būt likumdošanas aktiem visnotaļ specifiskās cilvēces zināšanu un pat zemapziņas nozarēs un jomās (runa, piemēram, ir par neseno aizliegumu tirgot zeķubikses ārkārtējās situācijas periodā).

Nesen, 7. janvārī valdība apstiprināja noteikumus par pārtikā aizliegtajiem augiem un augu daļām. Sarakstā iekļuvuši 60 augi un augu daļas, ko aizliegts izmantot pārtikas produktos.

Parasti vadībai un deputātiem nekas nav jādara – viņi vienkārši kopē Briseles iestrādes un šablonus. Tomēr te ir cits gadijums.

Dažādās valstīs aug dažādi augi! Tāpēc dalībvalstis bija spiestas pašas sacerēt visdažādākos tiesiskos aktus, lēmumus, sarakstus, principus, "labas prakses" ieteikumus un citus dokumentus, kas reglamentē jautājumu.

Tas jums nav nekāds Nacionālās attīstības plāns

Tas nav nekāds nieka jautājums. Ja valdība pieņems Nacionālo attīstības plānu 2020.-2050. gadiem, un tā izrādīsies katastrofāla kļūda un nepiepildāms sapnis, pēc 30 gadiem viņus neviens vairs pat nepieminēs. Ne plānu, ne valdību. Bet, ja kāds iedzīvotājs, kuru jau tagad ir pārāk maz, saindēsies ar kādām ziedlapiņām vai vīģes lapiņām, par to var sākties tiesas darbi.

Bet jūs gribat uzvelt tādu slogu deputātu plecos. Patiešām, nevar taču Saeimā dibināt speciālu Ēdamo un indīgo augu komisiju.

Zemkopības ministrijā noteikti ir speciālists. Iespējams, pat kāds sirms zintnieks, no senčiem mantojis slepenas zināšanas par to, ka burkāniem un kartupeļiem jāēd saknītes, bet rabarberiem, gluži otrādi, - lapas. Un par to, ka no zaļiem āboliem var gadīties caureja.

Vectētiņš nervozi pīpē savu zālīti

Starp citu, saknītēs un lakstos var būt visādas nelabas bioloģiski aktīvas vielas, tādas, ka fuga zivis ne blakus nestāv. Visādi terpenoīdi, tropāni, izohinolīni, piperidīni, steroīdi, alkaloīdi, saponīni, proteolītiskie enzīmi, kardenolīdi vai sirds glikozīdi, diterpeonīdi un feniletilamīna atvasinājumi un citi neapetītlīgi draņķi. No tādiem var gadīties saindēšanās, nelabums, galvas sāpes, nogurums vai gluži pretēji – uzbudinājums, aizsmakums, svīšana, paātrināta sirdsdarbība, pazeminars spiediens, blaugznas, neglīti plankumi uz ādas, siekalošanās un dzejošana, var trīcēt rokas un kājas (svētā Vita deja).

Vispār jau agrāk vectētiņi un vecmāmiņas mācīja bērniem, ko var bāzt mutē, ko – ne. Tagad gadžetu un sociālo tīklu dēļ paaudžu saikne ir pārtrūkusi, un valdība bija spiesta uzņemties agrāk tai neraksturīgas funkcijas. Varbūt nemaz tik slikti nav – no kurienes vectētiņam zināt, ka šitā saknīte satur proteolītiskos enzīmus, ka tevi jupis.

Kaut kāda velnišķība

Tāpēc teiksim paldies mūsu valdībai. Ministri modri iekļāvuši melnajā sarakstā tādus Latvijai raksturīgus biotopus kā balanda, velnoga, čūskoga, driģene, maijpuķītes, velnābolus un tā tālāk. Vajag tikai vēl precizēt, vai aizliegums ēst maijpuķītes nav pretrunā Satversmei?

Atceros, bērnībā mēs metām līgumu vilkogai un tīruma gundegai – tai ar dzeltenajiem ziediņiem. Toreiz "trakajos totalitārisma laikos" PSRS valdībai bija nospļauties, tā risināja svarīgos industrializācijas, meliorācijas un kosmisko lidojumu uzdevumus. Apēd tu kaut visas maijpuķītes un gundegas apkaimē (turklāt padomju valstī bērniem ļoti trūka čipsu un košļeņu, tas tak ir labi zināms!).

Bet mūsējie, Latvijas valdība, spriežot pēc visa, paši apēduši vagonu driģeņu un izpīpējuši tonnu kaltētu maijpuķīšu, lai pieņemtu nosvērtu un viedu lēmumu! Paldies Dievam, ka vēl dzīvi palikuši!

Desertam – zupa no cirvja

Bet tagad, lūdzami, ejiet un netraucējiet mūsu ministru kabinetam darbā – tas risina daudz svarīgākas lietas.

Piemēram, Izglītības un zinātnes ministrijai būs jānovērtē Lauksaimniecības akadēmijas pētījums, apmaksāts no Eiropas programmām Covid-19 apkarošanai. Pētījuma mērķis – radīt pārtikas paketes modeli silta ēdiena gatavošanai skolēniem, kad ēdināšana skolās nav pieejama.

Nē, ne jau kosmosā, lai arī visu skolēnu (vai vismaz izglītības ministres Šuplinskas) aizsūtīšana kosmosā atrisinātu milzum daudz problēmu. Pagaidām – ēdināšana mājās. Citādi vecākiem, pēc ministru domām, kovids izēdis pēdējās smadzenes un viņi aizmirsuši, kā barot savus skolas vecuma bērnus. Pieliks vēl zupā kādas nepareizas saknītes.

Nesen sociālajos tīklos vareni kritizēja tādus antikovida pētījumus, kam tikai pērn vien atvēlēti 5 miljoni eiro.

Ministrija mierina: pētījuma kvalitātes pārbaudei var piesaistīt neatkarīgos ārvalstu ekspertus. Proti, skolēnu pusdienu modeli novērtēs vēl rietumu eksperti. Un līdz tam brīdim varbūt arī epidēmija beigsies.

Atklāti sakot, tagad, kad daudz vecāki palikuši bez naudas piespiedu dīkstāves dēļ, zinātniekiem nāktos izdomāt kādu īpašu recepti, kādu "zupu no cirvja". Lai gan, piedodiet, cirvji, visdrīzāk gan ierakstīti kādā īpašā neapēdamu lietu sarakstā.

43
Tagi:
iedzīvotāji, pandēmija
Pēc temata
Koronavīruss vēl ilgi būs kopā ar mums: kas palīdzētu Latvijai pašreizējā situācijā
Ekonomikas ministrija izstrādā jaunu preču sarakstu iedzīvotājiem apdraudējuma gadījumā
Kāpēc Latvijas izredzes nodrošināt kolektīvo imunitāti pret Covid-19 nav lielas
Prēmija par pandēmiju: Covid-19 kā zelta lietus līst pār ierēdņiem