Ārsts, foto no arhīva

"Latviski nesaprot": ārsts ir šokēts pacients ar galvas traumu nerunā latviski

61
(atjaunots 10:35 11.05.2020)
Jēkabpils slimnīcas valdes loceklis, neiroķirurgs Renārs Putniņš ir sašutis. Kāpēc pacients stiprā alkohola reibumā un ar pārsistu galvu nesaprot latviešu valodu?

RĪGA, 11. maijs — Sputnik. Neiroķirurgs Renārs Putniņš nolēma pastāstīt saviem lasītājiem Twitter par kādu pacientu, kam viņš bijis spiests sniegt palīdzību 9.maijā.

"Šodien diennakts dežūra Stradiņos. Man no Uzvaras laukuma atvests viens 1996.g. dzimis džeks. Vairāk kā 3 promiles alkohola, asins izplūdums galvā un galvenais, ka NEVIENU vārdu latviski nesaprot! Kā tas var būt, ka 1996.g. dzimis nezin latviešu valodu? Tādi mums tie uzvaras svinētāji ir," bija sašutis ārsts, partijas "Jaunā Vienotība" bijušais loceklis Renārs Putiņš.

​Lielākā daļa komentētāju atbalstīja ārstu, pārpublicēja viņa tvītu un pārsvarā veltīja apvainojumus un pazemoja Latvijas krievvalodīgos iedzīvotājus. Ārsta tvītā gan nav ne vārda par to, ka pacienta dzimtā ir krievu valoda, vai viņš ir Latvijas pilsonis un izglītojies Latvijā.

"Jā, galvā tas izplūdums gan var būt. Bet ne smadzenēs, jo to nav," raksta niknā nacionālpatriote un publiciste Elita Veidemane.

​Savukārt Saeimas Juridiskā biroja un valsts prezidenta bijušais padomnieks, konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars pat dod padomus, kā pareizi noskaidrot "slikto skolu", kurā mācījies cietušais.

"Labs pamats darbam IKVD par to, kurā skolā mācās. Pieņemu, ka var noskaidrot, neizpaužot pacienta datus," ārstam ieteica Edgars Pastars.

​​Tomēr daži komentētāji nostājās pacienta pusē.

"Man domāt, ka 3 promiļu reibumā arī es nesaprastu ne tikai latviešu, bet jebkādu valodu..." uzrakstīja Edgars Raginskis.

​Savukārt lasītāja Laura Lismanis kritizēja neiroķirurga tvītu.

"Gribētos novēlēt Jums būt mazāk nosodošam medicīnas darbiniekam. Pacienta valodas zināšanām/nezināšanām nevajadzētu ietekmēt Jūsu vēlmi ārstēt. Un vēl jo vairāk par to publiksi runāt sociālajos mēdijos. Nekad šādu attieksmi sastapusi ārzemes pie ārsta ejot," konstatēja Laura Lismanis.

​Te Putniņš apliecināja, ka ar pacientu viss esot kārtībā, palīdzība viņam sniegta atbilstoši visiem Eiropas standartiem.

"Bet mani interesē kurā valstī jūs bijāt un runājāt ar ārstu latviešu valodā?" nolēma precizēt ārsts.

​"Dzīvoju Lielbritānijā jau vairāk kā 10 gadus un ārstus apmeklēju diezgan bieži. Tos gadus atpakaļ mana angļu valoda nebija tik laba kā tagad, un, ja ārstam teicu, ka nesaprotu, tad atrada veidu, kā paskaidrot. Pigori ir tikai Latvijā bijuši - sākot ar dokumentiem un attieksmi," atbildēja Laura Lismanis un piezīmēja, ka Lielbritānijā nevienam ne prātā nenāks justies aizskartam, ja cilvēks nerunā angliski.

Neapmaksāt ārstēšanu

Neiroķirurga Renāra Putniņa sašutums par "dumjo pacientu", domājams, skaidrojams ar viņa agrākajiem tvītiem.

Šķiet, ārsts pieder pie tiem aktīvajiem nacionālpatriotiskajiem rīdziniekiem, kuri nosodīja, kā 9.maija svētku svinētāji Uzvaras parkā nav ievērojuši ārkārtējo situāciju.

"Mani izbrīna šis fakts! Ārkārtas stāvoklis valstī ir līdz 12.05.20. un tas tiks pagarināts. Policija dzenā bērnus no sporta laukumiem, VM draud ar lieliem sodiem, PM slavens ar 2 un 2, bet te visiem ir vienalga!!! Kā tas ir, ka kāds savā zemē neko nevar, bet citi spļauj virsū...?" Putniņš bija sašutis, braucot garām Uzvaras piemineklim Pārdaugavā.

​Sašutumu sadzirdēja arī valdības locekļi un tvīru komentēja divi ministri.

Vienā no tiem veselības ministre pauda viedokli, ka šajā situācijā komentārus vajadzētu iekšlietu ministram Sandim Ģirģenam.

"Kādēļ jūs tieši atbildīgo - iekšlietu ministru Sandi Ģirģenu nepievienojat komentāram?" apjautājās Viņķele.

​Savukārt aizsardzības ministrs Artis Pabriks izvirzīja racionālu ieteikumu – neārstēt uz valsts rēķina cilvēkus, kuri inficējušies pie Uzvaras pieminekļa.

"Totalitārisma atbalstītājiem vīruss neķeras, bet ja tomēr noķers, varbūt, lai neprasa Latvijas valstij apmaksāt ārstēšanos, bet sedz ārstēšanās izmaksas tiem, kurus aplaiduši," uzrakstīja ministrs.

​Atgādināsim, ka, neskatoties uz visu nacionāli noskaņotās publikas histēriju sociālajos tīklos, 9.maijā līdz pl. 19:30 policija Uzvaras parkā noformēja tikai 15 administratīvos protokolus.

Lai arī cilvēku parka rajonā bija daudz, policijas pārstāvji ziņoja, ka rajonā ir mierīgi, nekādu nopietnu incidentu nav.

​"Saprotams, ka no malas izskatās, ka vienkopus pie Uzvaras pieminekļa ir sapulcējušās personas, kas neievēro distanci un pulcēšanās aizliegumus. Tomēr jānorāda, ka visu dienu policija ir sekojusi līdzi tam, lai šī distance tiktu ievērota un personas, kuras individuāli ieradušās nolikt ziedus, lieki neuzkavējas pieminekļa teritorijā," atzīmēja Valsts policija.

61
Tagi:
latviešu valoda, Latvija
Policijas mašīna

IeM vadītājs piedāvā atdot informatoriem daļu konfiscēto līdzekļu

4
(atjaunots 10:44 04.07.2020)
IeM vadītājs Sandis Ģirģens uzskata, ka noziegumu atklāšanu varētu palielināt, leģitimējot izmaksas informatoriem.

RĪGA, 4. jūlijs – Sputnik. Valsts policijas atskaites par to, ka Latvijā samazinās noziedzības līmenis, nav pelnījis uzticību, uzskata IeM vadītājs Sandis Ģirģens. Noziegumu atklāšanai varētu palīdzēt jauni pasākumi, uzskata ministrs, tostarp atlīdzību izmaksa informatoriem, vēsta LSM.

Ģirģens uzsver, ka visnopietnākās problēmas Latvijā, kas ir saistītas ar noziedzības jomu, ir zādzības un izvairīšanās no nodokļu samaksas. Viens no risinājuma ceļiem IeM vadītāja skatījumā ir aktīvākā Valsts un pašvaldības policijas sadarbība. Tostarp noziegumu atklāšanai ir jāizmanto videokameru tīkls. Šobrīd šādas informācijas iegūšana ir apgrūtināta.

Ģirģens piedāvāja vēl trīs, viņaprāt, efektīvus veidus, kuri palīdzēs uzveikt gan organizēto noziedzību, gan korupciju, gan ēnu ekonomiku.

Pirmām kārtām Ģirģens piedāvā aktīvāk attīstīt informatoru institūtu, kuri varētu ziņot par pārkāpumiem dažādās nozarēs – un saņemt no valsts maksu par saviem pakalpojumiem. Taču šim nolūkam vienlaikus nāksies veikt grozījumus Operatīvās darbības likumā.

"Normas nodrošinās praksē šādu mehānismu: ja pateicoties operatīvajai informācijai, kas tiks saņemta no informatora, izdosies konfiscēt nelikumīgi iegūtus līdzekļus, daļu šo līdzekļu – likumā noteiktā apmērā – varēs saņemt pats informators. Šādi mēs spēsim panākt konfidencialitāti un būtiski palielināt iegūtās operatīvās informācijas apjomu. Jo ir zināms, ka mūsu sistēmā šobrīd ir ass operatīvo darbinieku trūkums, viņu iespējas ir ierobežotas – tātad, samazinās operatīvās informācijas apjoms apstrādei. Ar informatoru palīdzību šo caurumu varēs aizpildīt," pārliecināts ministrs.

Otrais piedāvājums – lai konfiscētie līdzekļi – iepriekš noteikts procents – atgriežas atpakaļ tiesībsargājošo iestāžu budžetā materiālās bāzes papildināšanai un infrastruktūras stiprināšanai.

Trešajā punktā Ģirģens piedāvāja parūpēties par birokrātisko šķēršļu mazināšanu, lai uzņēmēji spētu ātri un vienkārši pārbaudīt savus potenciālos biznesa partnerus ar piekļuvi noteiktai datubāzei.

4
Tagi:
Sandis Ģirģens
Pēc temata
Kariņš: Ģirģens dezinformē sabiedrību, taču es ar viņu tikšu galā
Grišins: jaunajam Valsts policijas priekšniekam nāksies pieņemt nepopulārus lēmumus
Latvijā plāno bez maksas "izlabot" seksa industrijas klientus un darbiniekus
Ugunsgrēks

Liels ugunsgrēks Jūrmalā: izglābts viens cilvēks

5
(atjaunots 11:51 04.07.2020)
Jūrmalā dzīvojamā mājā noticis ugunsgrēks, notikuma vietā strādā trīspadsmit ugunsdzēsēju brigādes; viens cilvēks ir izglābts.

RĪGA, 4. jūlijs – Sputnik. Sestdien no rīta, 4. jūlijā, divstāvu mājā Jūrmalā izcēlās paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks, raksta jauns.lv ar atsauci uz Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāvi Agritu Vītolu.

Pēc viņas sacītā, izsaukumu dispečeru punkts saņēma plkst. 8:48. Notikuma vietā glābēji atklāja spēcīgu atklāto liesmu vienā no dzīvokļiem. Viens cilvēks tika izglābts no degošās dzīvojamās platības, viņš atrodas mediķu uzraudzībā.

Kopējā uzliesmojuma platība pagaidām nav noteikts, notikuma vietā strādā 13 ugunsdzēsēju brigādes ar četrām ugunsdzēsības autocisternām.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka valstī ir izsludināts paaugstināts ugunsgrēku bīstamības periods. Atklātu uguni aizliegts izmantot mežu teritorijā, aizliegta transportlīdzekļu kustība ārpus ceļa, izņemot ugunsdzēsības mašīnas un citu ārkārtas dienestus, kā arī speciālo tehniku, kas ir paredzēta mežsaimniecības darbiem.

Valsts meža dienestā atzīmēja, ka visi pārkāpumi tiks rūpīgi izmeklēti, soda kārtā ir paredzēta gan administratīvā atbildība, gan kriminālatbildība.

Meteorologi atzīmē, ka ugunsgrēki liecina ne vien par cilvēku bezatbildīgo attieksmi, kuri bieži vien kļūst par vainīgiem uzliesmojumā, bet arī par būtiskām klimata izmaiņām.

VUGD aicina Latvijas iedzīvotājus nepalikt malā un, ieraugot ugunsgrēku, zvanīt pa tālruni 112.

5
Tagi:
ugunsdzēsēji, ugunsgrēks, Jūrmala
Pēc temata
Ugunsgrēks Rīgā: sieviete aizliedza sevi glābt
Latvijā jauns rekords: 98 kūlas ugunsgrēki diennakts laikā
Ugunsgrēka dūmi no Černobiļas nonākuši līdz Kijevai. Apdraudēta Krievija un Baltkrievija