Ārsts, foto no arhīva

"Latviski nesaprot": ārsts ir šokēts pacients ar galvas traumu nerunā latviski

80
(atjaunots 10:35 11.05.2020)
Jēkabpils slimnīcas valdes loceklis, neiroķirurgs Renārs Putniņš ir sašutis. Kāpēc pacients stiprā alkohola reibumā un ar pārsistu galvu nesaprot latviešu valodu?

RĪGA, 11. maijs — Sputnik. Neiroķirurgs Renārs Putniņš nolēma pastāstīt saviem lasītājiem Twitter par kādu pacientu, kam viņš bijis spiests sniegt palīdzību 9.maijā.

"Šodien diennakts dežūra Stradiņos. Man no Uzvaras laukuma atvests viens 1996.g. dzimis džeks. Vairāk kā 3 promiles alkohola, asins izplūdums galvā un galvenais, ka NEVIENU vārdu latviski nesaprot! Kā tas var būt, ka 1996.g. dzimis nezin latviešu valodu? Tādi mums tie uzvaras svinētāji ir," bija sašutis ārsts, partijas "Jaunā Vienotība" bijušais loceklis Renārs Putiņš.

​Lielākā daļa komentētāju atbalstīja ārstu, pārpublicēja viņa tvītu un pārsvarā veltīja apvainojumus un pazemoja Latvijas krievvalodīgos iedzīvotājus. Ārsta tvītā gan nav ne vārda par to, ka pacienta dzimtā ir krievu valoda, vai viņš ir Latvijas pilsonis un izglītojies Latvijā.

"Jā, galvā tas izplūdums gan var būt. Bet ne smadzenēs, jo to nav," raksta niknā nacionālpatriote un publiciste Elita Veidemane.

​Savukārt Saeimas Juridiskā biroja un valsts prezidenta bijušais padomnieks, konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars pat dod padomus, kā pareizi noskaidrot "slikto skolu", kurā mācījies cietušais.

"Labs pamats darbam IKVD par to, kurā skolā mācās. Pieņemu, ka var noskaidrot, neizpaužot pacienta datus," ārstam ieteica Edgars Pastars.

​​Tomēr daži komentētāji nostājās pacienta pusē.

"Man domāt, ka 3 promiļu reibumā arī es nesaprastu ne tikai latviešu, bet jebkādu valodu..." uzrakstīja Edgars Raginskis.

​Savukārt lasītāja Laura Lismanis kritizēja neiroķirurga tvītu.

"Gribētos novēlēt Jums būt mazāk nosodošam medicīnas darbiniekam. Pacienta valodas zināšanām/nezināšanām nevajadzētu ietekmēt Jūsu vēlmi ārstēt. Un vēl jo vairāk par to publiksi runāt sociālajos mēdijos. Nekad šādu attieksmi sastapusi ārzemes pie ārsta ejot," konstatēja Laura Lismanis.

​Te Putniņš apliecināja, ka ar pacientu viss esot kārtībā, palīdzība viņam sniegta atbilstoši visiem Eiropas standartiem.

"Bet mani interesē kurā valstī jūs bijāt un runājāt ar ārstu latviešu valodā?" nolēma precizēt ārsts.

​"Dzīvoju Lielbritānijā jau vairāk kā 10 gadus un ārstus apmeklēju diezgan bieži. Tos gadus atpakaļ mana angļu valoda nebija tik laba kā tagad, un, ja ārstam teicu, ka nesaprotu, tad atrada veidu, kā paskaidrot. Pigori ir tikai Latvijā bijuši - sākot ar dokumentiem un attieksmi," atbildēja Laura Lismanis un piezīmēja, ka Lielbritānijā nevienam ne prātā nenāks justies aizskartam, ja cilvēks nerunā angliski.

Neapmaksāt ārstēšanu

Neiroķirurga Renāra Putniņa sašutums par "dumjo pacientu", domājams, skaidrojams ar viņa agrākajiem tvītiem.

Šķiet, ārsts pieder pie tiem aktīvajiem nacionālpatriotiskajiem rīdziniekiem, kuri nosodīja, kā 9.maija svētku svinētāji Uzvaras parkā nav ievērojuši ārkārtējo situāciju.

"Mani izbrīna šis fakts! Ārkārtas stāvoklis valstī ir līdz 12.05.20. un tas tiks pagarināts. Policija dzenā bērnus no sporta laukumiem, VM draud ar lieliem sodiem, PM slavens ar 2 un 2, bet te visiem ir vienalga!!! Kā tas ir, ka kāds savā zemē neko nevar, bet citi spļauj virsū...?" Putniņš bija sašutis, braucot garām Uzvaras piemineklim Pārdaugavā.

​Sašutumu sadzirdēja arī valdības locekļi un tvīru komentēja divi ministri.

Vienā no tiem veselības ministre pauda viedokli, ka šajā situācijā komentārus vajadzētu iekšlietu ministram Sandim Ģirģenam.

"Kādēļ jūs tieši atbildīgo - iekšlietu ministru Sandi Ģirģenu nepievienojat komentāram?" apjautājās Viņķele.

​Savukārt aizsardzības ministrs Artis Pabriks izvirzīja racionālu ieteikumu – neārstēt uz valsts rēķina cilvēkus, kuri inficējušies pie Uzvaras pieminekļa.

"Totalitārisma atbalstītājiem vīruss neķeras, bet ja tomēr noķers, varbūt, lai neprasa Latvijas valstij apmaksāt ārstēšanos, bet sedz ārstēšanās izmaksas tiem, kurus aplaiduši," uzrakstīja ministrs.

​Atgādināsim, ka, neskatoties uz visu nacionāli noskaņotās publikas histēriju sociālajos tīklos, 9.maijā līdz pl. 19:30 policija Uzvaras parkā noformēja tikai 15 administratīvos protokolus.

Lai arī cilvēku parka rajonā bija daudz, policijas pārstāvji ziņoja, ka rajonā ir mierīgi, nekādu nopietnu incidentu nav.

​"Saprotams, ka no malas izskatās, ka vienkopus pie Uzvaras pieminekļa ir sapulcējušās personas, kas neievēro distanci un pulcēšanās aizliegumus. Tomēr jānorāda, ka visu dienu policija ir sekojusi līdzi tam, lai šī distance tiktu ievērota un personas, kuras individuāli ieradušās nolikt ziedus, lieki neuzkavējas pieminekļa teritorijā," atzīmēja Valsts policija.

80
Tagi:
latviešu valoda, Latvija
Cigarešu kontrabanda, foto no arhīva

Kādu naudu iedzīvotāji ietaupa uz kontrabandas rēķina un vai to var apkarot

9
(atjaunots 13:26 26.09.2020)
Eksperti uzskata: stiprini robežas ar Krieviju un Baltkrieviju, kā gribi, kontrabanda tik un tā ies. Ja valdība vēlas to ierobežot, jāizmanto cits instruments.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Sabiedrība Latvijā kļūst iecietīgāka pret kontrabandas preču iegādi – to apliecināja pētījumu centra SKDS aptauja, vēsta TV3. Patlaban katrs ceturtais iedzīvotājs (28%) nesaskata tajā neko sliktu: 10% viņu vidū uzskata, ka tādas darbības nemaz nav nosodāmas, bet 18% drīzāk piekrīt tādam viedoklim.

Katrs desmitais respondents (12%) atzinās, ka šogad pircis kontrabandas cigaretes, pa 4% - nelegālu degvielu un kontrabandas alkoholu. Salīdzinājumā ar pērno gadu, dati nav būtiski mainījušies.

Latvijā kļūst populāras elektroniskās cigaretes un tabakas sildīšanas iekārtas. Pētījums liecina, ka trešā daļa (32%) visu Latvijā iegādāto elektronisko cigarešu pirktas nelegālajā tirgū; puse beztabakas nikotīna spilventiņu pirkta nelegāli, taču ne Latvijā, - ārzemēs, interneta veikalos, tātad Latvijas budžets no šiem pirkumiem neko nav saņēmis.

Komentējot aptaujas datus, SKDS direktors Arnis Kaktiņš pastāstīja par savu personīgo pieredzi. Viņš atcerējās, ka Centrāltirgū ar buldozeriem tika nojauktas visas "būdiņas", tomēr, cik vien viņš gājis garām, no cigarešu piedāvājuma viedokļa nekas nav mainījies!

Liela nozīme valstī ir akcīzes nodoklim, kas veido 13% no IKP, tāpēc cīņa ar kontrabandu valsts labklājībai ir liela nozīme. Pētnieks Arnis Sauka uzskata, ka Baltijas valstīm nāktos saskaņot akcīzes likmes un izvairīties no to radikālas celšanas.

Kontrabanda visvairāk izplatīta pie Baltkrievijas un Krievijas robežām, un, pēc Saukas domām, nav iespējams to iznīdēt pilnībā, pat izvietojot pierobežā lielus spēkus.

Lai kā tiktu nostiprināta robeža, tas ir liels bizness. Jāpanāk, lai kontrabanda būtu neizdevīga. Akcīzes politika būtu viens no instrumentiem šajā darbā, uzskata Sauka.

Respondentiem, kuri iegādājušies kontrabandas preces, pavaicāja, kādus līdzekļus viņi ietaupa, pateicoties kontrabandai. Katrs piektais (21%) paziņoja, ka mēnesī ietaupa līdz 19 eiro, gandrīz trešā daļa (31%) – no 20 līdz 50 eiro, bet 13% - vairāk nekā 50 eiro.

9
Tagi:
SKDS, robeža, Latvija, kontrabanda
Pēc temata
Dānija par kokaīna kontrabandu aizturēti divi Latvijas pilsoņi
Vairāk kontrabandas un pašbrūvētā: kā iedzīvotāji reaģēs uz akcīzes pieaugumu
Sankcijas pret domi un policiju: rīdzinieki atrada kontrabandas cigaretes Centrāltirgū
Latvijas pilsonis stāsies likuma priekšā par kontrabandas zāļu izvešanu no Krievijas
 Latvijas prezidents Egils Levits, foto no arhīva

Latvijas prezidents atcerējies Pitalovu jaunajā likumprojektā

26
(atjaunots 22:26 25.09.2020)
Ja likums par latviešu vēsturiskajām zemēm tiks apstiprināts, Latvijas valstij nāksies veicināt Pitalovas rajona – bijušā Abrenes pagasta kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. 24. septembrī Latvijas prezidents Egils Levits iesniedza Saeimā likumprojektu "Par latviešu vēsturiskajām zemēm", kam vajadzētu papildināt šovasar apstiprināto administratīvi teritoriālo reformu no Latvijas kultūrvēsturisko reģionu identitātes stiprināšanas viedokļa. Projekta teksts un anotācija publicēti Saeimas vietnē.

Preses konferencē prezidents atklāja, ka vajadzētu konkretizēt terminu "vēsturiskās zemes", kas iekļauts Satversmē, un viņš cer, ka jaunais normatīvais akts palīdzēs saglabāt gan lielu novadu, gan nelielu kopienu mantojumu.

Tāpat prezidents pastāstīja, ka viņu satrauc jautājums par latviešu kultūrvēsturiskā mantojuma nākotni.

"Diemžēl, latviskuma daudzveidība, latviešu vēsturisko zemju tradicionālā kultūrvēsturiskā vide un mazās kultūrtelpas vairs nav pašsaprotamība, kas var ilgtspējīgi pastāvēt un attīstīties pašas par sevi. Latvijas valstij un sabiedrībai ir nepieciešams pievērst šiem jautājumiem pastiprinātu uzmanību, izstrādāt gudru un tālredzīgu valsts politiku, lai sniegtu nepieciešamo atbalstu un veicinātu kultūrvēsturiskās vides ilgtspējību," atzīmēja Levits.

Interesanti, ka likumprojekta 5. panta 4. daļā, kas veltīta valsts pienākumiem likuma mērķu sasniegšanai, līdz ar citiem reģioniem pieminēta bijušā Abrenes pagasta Abrenes pilsēta – valsts pienākums būs veicināt tā kultūrvēsturiskā mantojuma un vēsturiskās atmiņas apzināšanu un saglabāšanu.

pa gaidām nav īsti skaidrs, kā Levits grasās saglabāt Abrenes pagasta vēsturisko atmiņu – pēc likuma pieņemšanas šo jautājumu nāksies detalizēti izstrādāt Ministru kabinetam.

Šī teritorija pārgāja neatkarīgās Latvijas sastāvā saskaņā ar 1920. gada Rīgas miera līguma noteikumiem, taču Lielā Tēvijas kara beigās, kad padomju spēki atbrīvoja valsti, pēc Latvijas PSR Augstākās Padomes prezidija lēmuma tā bija iekļauta KPFSR Pleskavas apgabala sastāvā. Lēmums pieņemts, atsaucoties uz vietējo iedzīvotāju lūgumu, kuru vidū lielākoties bija krievi. Tagad tas ir Pleskavas apgabala Pitalovas rajons, un Latvija atteicās no pretenzijām uz to, ratificējot līgumu par robežām ar Krieviju.

No juridiskā viedokļa Pitalovas rajona piederības jautājums ir slēgts, tomēr latviešu nacionālisti regulāri atsauc atmiņā Abrenes pagastu – tā atdošanu Krievijai viņi uzskata teju vai par nacionālo kaunu. Jāpiebilst, ka Levita kandidatūru valsts vadītāja postenim izvirzīja Nacionālā apvienība.

Par to, kā tagad dzīvo Pitalova, stāsta Sputnik Latvija speciālais projekts.

26
Tagi:
Latvija, Egils Levits
Pēc temata
Žurnāliste ierosinājusi pārvest Uzvaras pieminekli uz Pitalovu
KF ĀM aicina Latvijas varasiestādes atteikties no pagātnes aizvainojumiem
Krievijas prezidents Vladimirs Putins, foto no arhīva

Putins vērsies pie ASV sakarā ar stāvokli informatīvās drošības jomā

0
(atjaunots 13:46 26.09.2020)
Krievijas prezidents aicinājis visas valstis uzņemties saistības neuzbrukt pirmajiem ar informācijas tehnoloģiju starpniecību.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins aicinājis visas valstis, arī Amerikas Savienotās Valstis uzņemties saistības neuzbrukt pirmajiem ar informācijas tehnoloģiju starpniecību, vēsta RIA Novosti.

"Viens no mūsdienu galvenajiem stratēģiskajiem izaicinājumiem ir plašas konfrontācijas rašanās risks digitālajā vidē. Īpaša atbildība par tās novēršanu gulstas uz galvenajiem spēlētājiem starptautiskās informatīvās drošības (SIB) sfērā," teikts prezidenta paziņojumā, kas veltīts kompleksajai pasākumu programma ar mērķi atjaunot Krievijas un ASV sadarbību starptautiskās informatīvās drošības jomā. Tas publicēts Kremļa vietnē.

Pēc valsts vadītāja domām, Maskavai un Vašingtonai ir jāizstrādā un jāpieņem starpvaldību dokuments par incidentu novēršanu informatīvajā telpā – tāds pats kā noslēgtā Vienošanās par incidentu novēršanu atklātā jūrā un tās gaisa telpā, ko ASV un PSRS parakstīja 1972. gadā.

Līdztekus pusēm ir jāvienojas par to, ka tās neiejauksies viena otras iekšējās lietās, ieskaitot vēlēšanas, tostarp – arī ar informācijas tehnoloģiju palīdzību, piebilda Putins.

"Aicinām ASV iniciēt Krievijas un ASV profesionālo ekspertu dialogu SIB jautājumos, nepadarīt to par mūsu politisko domstarpību ķīlnieku. Minēto pasākumu mērķis ir celt uzticības līmeni mūsu valstu starpā, nodrošināt mūsu tautu drošību un uzplaukumu. Tie būs vērā ņemams ieguldījums globālā miera nodibināšanai informācijas telpā," atzīmēja Krievijas valsts vadītājs.

0
Tagi:
Kiberdrošība, ASV, Vladimirs Putins
Pēc temata
Sergejs Lavrovs: Krievija atbildēs uz ASV agresīvajiem izlēcieniem
"Neskatoties uz strīdiem un neuzticību". Ko ANO Ģenerālajai asamblejai piedāvāja Putins
Pompeo piedraudējis Krievijai sakarā ar iedomāto sazvērestību ar talibiem