Ārsts, foto no arhīva

"Latviski nesaprot": ārsts ir šokēts pacients ar galvas traumu nerunā latviski

103
(atjaunots 10:35 11.05.2020)
Jēkabpils slimnīcas valdes loceklis, neiroķirurgs Renārs Putniņš ir sašutis. Kāpēc pacients stiprā alkohola reibumā un ar pārsistu galvu nesaprot latviešu valodu?

RĪGA, 11. maijs — Sputnik. Neiroķirurgs Renārs Putniņš nolēma pastāstīt saviem lasītājiem Twitter par kādu pacientu, kam viņš bijis spiests sniegt palīdzību 9.maijā.

"Šodien diennakts dežūra Stradiņos. Man no Uzvaras laukuma atvests viens 1996.g. dzimis džeks. Vairāk kā 3 promiles alkohola, asins izplūdums galvā un galvenais, ka NEVIENU vārdu latviski nesaprot! Kā tas var būt, ka 1996.g. dzimis nezin latviešu valodu? Tādi mums tie uzvaras svinētāji ir," bija sašutis ārsts, partijas "Jaunā Vienotība" bijušais loceklis Renārs Putiņš.

​Lielākā daļa komentētāju atbalstīja ārstu, pārpublicēja viņa tvītu un pārsvarā veltīja apvainojumus un pazemoja Latvijas krievvalodīgos iedzīvotājus. Ārsta tvītā gan nav ne vārda par to, ka pacienta dzimtā ir krievu valoda, vai viņš ir Latvijas pilsonis un izglītojies Latvijā.

"Jā, galvā tas izplūdums gan var būt. Bet ne smadzenēs, jo to nav," raksta niknā nacionālpatriote un publiciste Elita Veidemane.

​Savukārt Saeimas Juridiskā biroja un valsts prezidenta bijušais padomnieks, konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars pat dod padomus, kā pareizi noskaidrot "slikto skolu", kurā mācījies cietušais.

"Labs pamats darbam IKVD par to, kurā skolā mācās. Pieņemu, ka var noskaidrot, neizpaužot pacienta datus," ārstam ieteica Edgars Pastars.

​​Tomēr daži komentētāji nostājās pacienta pusē.

"Man domāt, ka 3 promiļu reibumā arī es nesaprastu ne tikai latviešu, bet jebkādu valodu..." uzrakstīja Edgars Raginskis.

​Savukārt lasītāja Laura Lismanis kritizēja neiroķirurga tvītu.

"Gribētos novēlēt Jums būt mazāk nosodošam medicīnas darbiniekam. Pacienta valodas zināšanām/nezināšanām nevajadzētu ietekmēt Jūsu vēlmi ārstēt. Un vēl jo vairāk par to publiksi runāt sociālajos mēdijos. Nekad šādu attieksmi sastapusi ārzemes pie ārsta ejot," konstatēja Laura Lismanis.

​Te Putniņš apliecināja, ka ar pacientu viss esot kārtībā, palīdzība viņam sniegta atbilstoši visiem Eiropas standartiem.

"Bet mani interesē kurā valstī jūs bijāt un runājāt ar ārstu latviešu valodā?" nolēma precizēt ārsts.

​"Dzīvoju Lielbritānijā jau vairāk kā 10 gadus un ārstus apmeklēju diezgan bieži. Tos gadus atpakaļ mana angļu valoda nebija tik laba kā tagad, un, ja ārstam teicu, ka nesaprotu, tad atrada veidu, kā paskaidrot. Pigori ir tikai Latvijā bijuši - sākot ar dokumentiem un attieksmi," atbildēja Laura Lismanis un piezīmēja, ka Lielbritānijā nevienam ne prātā nenāks justies aizskartam, ja cilvēks nerunā angliski.

Neapmaksāt ārstēšanu

Neiroķirurga Renāra Putniņa sašutums par "dumjo pacientu", domājams, skaidrojams ar viņa agrākajiem tvītiem.

Šķiet, ārsts pieder pie tiem aktīvajiem nacionālpatriotiskajiem rīdziniekiem, kuri nosodīja, kā 9.maija svētku svinētāji Uzvaras parkā nav ievērojuši ārkārtējo situāciju.

"Mani izbrīna šis fakts! Ārkārtas stāvoklis valstī ir līdz 12.05.20. un tas tiks pagarināts. Policija dzenā bērnus no sporta laukumiem, VM draud ar lieliem sodiem, PM slavens ar 2 un 2, bet te visiem ir vienalga!!! Kā tas ir, ka kāds savā zemē neko nevar, bet citi spļauj virsū...?" Putniņš bija sašutis, braucot garām Uzvaras piemineklim Pārdaugavā.

​Sašutumu sadzirdēja arī valdības locekļi un tvīru komentēja divi ministri.

Vienā no tiem veselības ministre pauda viedokli, ka šajā situācijā komentārus vajadzētu iekšlietu ministram Sandim Ģirģenam.

"Kādēļ jūs tieši atbildīgo - iekšlietu ministru Sandi Ģirģenu nepievienojat komentāram?" apjautājās Viņķele.

​Savukārt aizsardzības ministrs Artis Pabriks izvirzīja racionālu ieteikumu – neārstēt uz valsts rēķina cilvēkus, kuri inficējušies pie Uzvaras pieminekļa.

"Totalitārisma atbalstītājiem vīruss neķeras, bet ja tomēr noķers, varbūt, lai neprasa Latvijas valstij apmaksāt ārstēšanos, bet sedz ārstēšanās izmaksas tiem, kurus aplaiduši," uzrakstīja ministrs.

​Atgādināsim, ka, neskatoties uz visu nacionāli noskaņotās publikas histēriju sociālajos tīklos, 9.maijā līdz pl. 19:30 policija Uzvaras parkā noformēja tikai 15 administratīvos protokolus.

Lai arī cilvēku parka rajonā bija daudz, policijas pārstāvji ziņoja, ka rajonā ir mierīgi, nekādu nopietnu incidentu nav.

​"Saprotams, ka no malas izskatās, ka vienkopus pie Uzvaras pieminekļa ir sapulcējušās personas, kas neievēro distanci un pulcēšanās aizliegumus. Tomēr jānorāda, ka visu dienu policija ir sekojusi līdzi tam, lai šī distance tiktu ievērota un personas, kuras individuāli ieradušās nolikt ziedus, lieki neuzkavējas pieminekļa teritorijā," atzīmēja Valsts policija.

103
Tagi:
latviešu valoda, Latvija
IKEA

IKEA beidzot sāks pārdot rezerves daļas savai produkcijai

14
(atjaunots 16:36 26.01.2021)
Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

RĪGA, 26. janvāris – Sputnik. Zviedrijas kompānija IKEA plāno pārdot rezerves daļas savām mēbelēm visā pasaulē, lai pagarinātu to kalpošanas laiku, informē ražotāja pārstāve Lena Pripp-Kovača.

"Galvenais aspekts produkcijas kalpošanas laika pagarināšanā ir rezerves detaļu esamība, tāpēc būs iespējams atjaunināt lietas, piemēram, iegādāties jaunu pārvalku vai kājiņas dīvānam," pastāstīja viņa laikrakstam Financial Times.

Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

IKEA ir pasaulē lielākais mājsaimniecības preču tirdzniecības tīkls, kas dibināts 1943. gadā. Tas darbojas vairāk nekā 30 valstīs.

Latvijā Zviedrijas mēbeļu tirdzniecības milzis atvēra savu veikalu 2018. gada augustā, bet 2020. gada martā Latvijas un Lietuvas iedzīvotājiem kļuva pieejams interneta veikals.

14
Tagi:
IKEA
Pēc temata
Ko var nopirkt veikalos? Biznesu šokējuši jaunie ierobežojumi
Lieli saimniecības preču un mēbeļu veikali Latvijā pārtrauc darbu brīvdienās
Demontēts dzelzceļš. Foto no arhīva

Melnie metāllūžņi: "Latvijas dzelzceļš" izsludināja jaunu izsoli

45
(atjaunots 16:22 26.01.2021)
"Latvijas dzelzceļš" piedāvā izsolē metāllūžņus ar sākumcenu 230 eiro par tonnu, kopā plānots realizēt apmēram 4300 tonnu.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik. "Latvijas dzelzceļš" no februāra līdz maijam izsolē pārdos ap 4300 tonnu metāllūžņu, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Izsolē piedāvās iegādāties dažāda garuma lietotas dzelzceļa sliedes, nepārsniedzot 12,5 metru garumu, kā arī pārmiju daļas, sliežu stiprinājumus, dzelzceļa vagonu lēninātājus un ritošā sastāva mezglus un detaļas.

Izsoles sākumcena būs 230 eiro par tonnu.

Iepriekš Sputnik ziņoja, ka kravu apgrozījuma krituma fonā "Latvijas Dzelzceļš" izstrādājis jaunu biznesa modeli, kuram jāpalīdz kompānijai izkļūt no krīzes. "Latvijas Dzelzceļa" jaunais biznesa modelis paredz sniegto pakalpojumu spektra paplašināšanu, iekļaujot tajā jūras un automobiļu ekspeditoru pakalpojumus, kā arī termināļu un noliktavu pakalpojumus.

Tāpat "Latvijas Dzelzceļš" pārskatījis arī plānoto un uzsākto projektu īstenošanas iespējas, kas tiek finansēti no ES struktūrfondiem. Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas projekta. To bija plānots īstenot saiknē ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā piebraucamo ceļu attīstības projektu.

Vienlaikus "Latvijas Dzelzceļš" informēja, ka līdz šī gada beigām tiks atlaisti 1500 darbinieku, kas ir aptuveni 24% uzņēmuma darbinieku.

LDz atbrīvojas arī no nevajadzīga nekustamā īpašuma un neprofila aktīviem.

45
Tagi:
Latvijas Dzelzceļš
Pēc temata
Meževičs pastāstīja, kad Krievija sāks ar Latviju "citādu sarunu"
Ar traku rusofobiju tālu netiksi: eksperts brīdināja Baltiju
Latvijas dzelzceļš gatavojas atlaist vēl aptuveni simt cilvēkus
2020. gadā dzelzceļa kravu pārvadājums Latvijā samazinājās par 40%, caur ostām – par 30%
Rīga

Nelabvēlīga situācija: EK iekļāvusi Latviju starp valstīm, ko nav ieteicams apmeklēt

0
(atjaunots 08:06 27.01.2021)
Covid-19 izplatības fonā Eiropas Komisija iekļāvusi sarakstā 10 valstis, ko nav ieteicams apmeklēt, ņemot vērā infekcijas gadījumu skaitu diennaktī.

RĪGA, 27. janvāris — Sputnik. Eiropas Komisija ieteikusi Eiropas Savienības valstu iedzīvotājiem atturēties no braucieniem uz 10 ES valstīm, ņemot vērā augsto koronavīrusa infekcijas risku, stāsta "Rossijskaja gazeta".

Ziņots, ka EK iesaka neampeklēt Latviju, Lietuvu, Igauniju, Zviedriju, Slovēniju, Slovākiju, Kipru, Maltu, Portugāli un Nīderlandi.

ES komisāre Ilva Johansone paskaidroja, ka valstu saraksta sastādīšanai ņemts vērā saslimušo skaits, tāpēc tajā iekļautas valstis, kurās Covid-19 jauno gadījumu skaita pieaugums diennaktī divu nedēļu laikā sasniedz 500 un vairāk uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Šādas valstis tiek uzskatītas par valstīm ar augstu inficēšanās risku.

Ja braucienu uz valsti no minētā saraksta atlikt nav iespējams, EK iesaka nodot analīzes Covid-19 testam un pēc atgriešanās pāriet pie pašizolācijas uz 14 dienām.

Iepriekš vēstīts, ka aizvadītās nedēļas laikā 24 pasažieriem liegta iebraukšana Rīgā – viņiem nebija negatīva Covid-19 testa. Tas jāveic ne vairāk kā 72 stundu laikā pirms iesēšanās lidmašīnā. Civilās aviācijas aģentūra iepriekš brīdināja pārvadātājus par to, ka pasažieriem jāuzrāda izziņa par polimerācijas ķēdes reakcijas (PĶR) testa rezultātiem. Lidosta informēja pārvadātājus, ka pirms sēšanās lidmašīnā viņu pienākums ir pārbaudīt konkrētā tipa testu katram pasažierim.

Pasažieriem, kuri izslimojuši koronovīrusa infekciju triju pēdējo mēnešu laikā, jāsaņem ārsta izziņa par to, ka viņi vairs nav infekcijas pārnēsātāji.

0
Tagi:
koronavīruss, Latvija, Eiropas Komisija
Pēc temata
Atnācis uz veikalu maskā un dabūjis sodu: kā rīdzinieks palika bez 20 eiro
Cipule: slimnīcās nokļūst visi, kam vajadzīga hospitalizācija
Vai drīkst iziet uzpīpēt pie mājas: policijas šefs stāsta par "komandanta stundu"
Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas