Masļeņicas svētki, foto no arhīva

Valsts izglītības satura centrs: patrenējieties kārtot eksāmenus sejas maskā

36
(atjaunots 13:26 07.05.2020)
Izglītības un zinātnes ministrija sola centralizēto valsts eksāmenu laikā nodrošināt sejas maskas visiem absolventiem un skolotājiem.

RĪGA, 7. maijs – Sputnik. Skolēniem, kuri baidās nēsāt sejas aizsargmaskas centralizēto valsts eksāmenu laikā, būtu noderīgi "iepriekš patrenēties", lai pierastu pie sajūtām, paziņoja trešdien Valsts izglītības satura centra (VISC) tiešsaistes semināra laikā Veselības ministrijas Vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane, raksta Novaja.lv.

Iepriekš Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) paziņoja, ka 12. klašu absolventu centralizētie valsts eksāmeni svešvalodā, matemātikā un latviešu valodā notiks saīsinātā veidā un ar sejas aizsargmaskām.

Feldmane atkārtoti atgādināja, ka visiem konsultāciju un eksāmenu dalībniekiem būs jānēsā sejas aizsargmaskas, medicīniskās vai nemedicīniskās maskas. Atteikties no tām var tikai ar nosacījumu, ka eksāmens vai konsultācijas notiek ar viena skolotāja un viena skolotāja dalību un starp viņiem tiek ievērota divu metru distance.

Pēc Feldmanes sacītā, ir svarīgi ievērot arī drošu individuālo aizsarglīdzekļu savākšanu. Šim mērķim būs jāizmanto dubultie atkritumu maisi ar speciālu marķējumu, kurus ievieto konteinerā, kas paredzēti nešķirotiem atkritumiem.

Uz jautājumu par to, vai sejas maskas eksāmenu laikā netraucēs skolēniem, Feldmane atbildēja, ka pamata šādām bažām nav, taču tiem, kas baidās, ieteica iepriekš patrenēties.

Tāpat viņa uzsvēra, ka trešajām personām, kuras nepiedalās eksāmenu rīkošanā, būs aizliegts atrasties eksāmenu norises telpās. Starp skolas soliem telpās, kurās sēdēs eksaminācijas darbu dalībnieki, tiks nodrošināts divu metru attālums.

Atbildīgajām personām, kuras plāno konsultāciju un eksāmenu kursu, būs jākontrolē arī audzēkņu un citu personu plūsma gan ārpus skolas, gan pašas skolas telpās, turklāt noteikumu ievērošanai jāseko līdzi pašām skolām.

Attiecībā uz izvietošanu kopmītnēs Feldmane norādīja, ka tās varēs izmantot tikai gadījumos, kad nav cita veida nodrošināt savlaicīgu skolēna nokļūšanu uz konsultācijām vai eksāmenu kārtošanu. Skolēnu izvietošanas gadījumos kopmītnēs istabā varēs atrasties maksimums divi cilvēki, savukārt koplietošanas telpas varēs izmantot tikai nepieciešamības gadījumos.

Kopmītnēm jānodrošina skolēniem iespēja mazgāt rokas ar ziepēm un siltu ūdeni, redzamās vietās jābūt izvietotām instrukcijām ar atgādinājumiem par higiēnas prasību ievērošanas svarīgumu pandēmijas laikā, savukārt koplietošanas telpām ir jābūt rūpīgi iztīrītām ar dezinficējošiem līdzekļiem.

Sastrēgumu novēršanas nolūkos skolu tuvumā IZM sadarbībā ar Satiksmes ministriju nodarbojas arī ar sabiedriskā transporta kustības organizācijas jautājumu. Tāpat ministrija parūpēsies par to, lai sejas maskas būtu pieejamas visiem.

36
Tagi:
skola, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Ostaps Benders apskaustu: deputāts uzskata, ka VID 6 reizes pārmaksāja masku iepirkumā
Maska ir labāka par roku mazgāšanu? Zinātnieki nosaukuši galveno Covid-19 izplatības veidu
NA deputāts ieteica iedzīvotājiem nēsāt maskas un neaizmirsa iedzelt krieviem
Modes nams Armani šūs medicīnas halātus, savukārt Latvijas ieslodzītie – maskas

Pāvela Rebenoka slepkavas runāja krieviski un nozaga dārgus pulksteņus

16
(atjaunots 17:30 21.09.2020)
Advokātu Pāvelu Rebenoku nogalināja trīs melnā apģērbā tērpušies vīrieši, kuri atnāca pie viņa mājās bez ieročiem, pastāstīja Valsts policijā.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Advokāta Pāvela Rebenoka slepkavības lietas izmeklētājs Armands Ruks pastāstīja notikušā detaļas preses konferencē.

Rebenoks tika nogalināts savās mājās aizritējušajās brīvdienās. Sakarā ar šī nozieguma faktu tika ierosināta lieta pēc Krimināllikuma 117. panta – par slepkavību, ja tā ir saistīta ar aplaupīšanu. Taču jurists Mārtiņš Krieķis apgalvo, ka par slepkavības iemeslu kļuva elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) jautājumi. Krieķis apsolīja samaksāt 20 tūkstošus eiro par informāciju par slepkavām.

Ruks pastāstīja žurnālistiem, ka mājā nozieguma laikā atradies arī Rebenoka biznesa partneris Ingus Balandins, kurš ir guvis smagas traumas.

Slepkavas bijuši trīs sportiskas miesas būves vīrieši, divi – aptuveni 175 cm augumā, viens bija virs 180 cm augumā. Viņi visi bija tērpušies melnās drēbēs, viņu sejas aizsedza maskas. Savā starpā viņi sarunājās krievu valodā. Ruks noliedza informāciju par to, ka slepkavas mājā ielaidis pats Rebenoks: pēc viņa sacītā, viņi iegājuši mājā no pagalma puses.

Izmeklētājs atsevišķi atzīmēja ka laupītājiem nebija līdzi speciāli līdzi paņemti ieroči, piemēram, pistole. Rebenoku sasēja ar vadu, savukārt slepkavības ieroča kārtā tika izmantots dēlis, kas tika izlauzts no terases. Vēlāk tā tika atrasta 200 metru attālumā no mājas.

Tika nozagtas dārglietas un dārgu pulksteņu kolekcija. Precīza summa pagaidām nav zināma.

Tāpat Ruks paziņoja, ka māja nebija aprīkota ar novērošanas kamerām, savukārt signalizāciju mājas saimnieki ieslēdza reti, tikai gadījumos, kad devās prom uz ilgāku laiku. Šoreiz tā nebija ieslēgta. Viņš aicināja visus rūpēties par sava mājokļa drošību.

Iepriekš Valsts policijā paziņoja, ka izskata arī versiju par slepkavību, kas saistīta ar nelaiķa profesionālo darbību.

IeM vadītājs Sandis Ģirģens atzīmēja, ka pēdējo gadu laikā Latvijā šī ir jau trešā advokāta slepkavība, tādēļ ir jāizdara viss, lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes. Šī nozieguma atklāšana kļūs par tiesībsargājošo iestāžu profesionālisma pārbaudi.

Ik gadu Latvijā tiek aplaupītas 20-28 mājas, taču aplaupīšanas ar slepkavībām notiek reti, atgādināja Valsts policijas priekšnieka v.i. Juris Šulte.

16
Tagi:
slepkavība, policija
Pēc temata
Lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes: ministrs komentēja advokāta Rebenoka slepkavību
Ieva Jaunzeme

Paši sevi apzogat: VID vadītāja iesaka meklēt normālus darba devējus

6
(atjaunots 17:24 21.09.2020)
Tie, kam algu izsniedz "aploksnēs", vidēji slimības lapas pabalstos saņem par 400 eiro mazāk, nekā tie, kas maksā sociālās iemaksas, pastāstīja VID direktore.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. "Aplokšņu" algu līmenis Latvijā joprojām paliek liels, tādēļ valsts ievāc par 17% – par 600 tūkstošiem eiro – mazāk darbaspēka nodokļos, nekā varētu, pastāstīja Latvijas Radio intervijā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme. Šeit tiek ņemti vērā ienākumu nodoklis un sociālās apdrošināšanas iemaksas.

VID mēra nodokļu plaisu jau septiņu gadus. Pakāpeniski tā samazinās, taču ļoti lēni.

"Mēs esam nedaudz iestiguši 17%. Protams, ir samazinājums par procentdaļām, bet mēs netiekam vismaz līdz 16%," pastāstīja VID vadītāja.

Pēc Jaunzemes teiktā, tas skaidrojams ar vairākiem faktoriem: makroekonomisko situāciju valstī, nodokļu nomaksas kultūru, nodokļu sistēmas īpatnībām.

"Attiecībā uz valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu liela loma ir tieši nodokļu samaksas kultūrai valstī. (…) Ja par citām iemaksām varētu teikt – kā tad tās tiek izmantotas, mēs neuzticamies un tāpēc mēs nemaksājam –, tad sociālās apdrošināšanas iemaksas katrs cilvēks maksā sev," pastāstīja VID ģenerāldirektore.

Saskaņā ar VID aprēķiniem, iedzīvotāji, kuriem alga nāk "aploksnēs", vidēji slimības lapas pabalstos saņem par 400 eiro mazāk, nekā pārējie darbinieki.

"Tas nozīmē, ka cilvēks te un tagad sevi apzog, vienojoties ar darba devēju. Par "māmiņalgām" ir tieši tāda pati korelācija.

Ja cilvēks saka, ka nav citas izejas, es varu pateikt – ir Latvijā pietiekams skaits ļoti normālu darba devēju, kuriem pat prātā nenāk kaut ko tādu darīt," piebilda ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore.

Viena no nozarēm, kur situācija ir uzlabojusies, ir celtniecība, kur tika noslēgta ģenerālā vienošanās par minimālās algas palielināšanu. Pēc Jaunzemes domām, šāda vienošanās ir nepieciešama arī sabiedriskās ēdināšanas nozarē.

Tāpat VID mēra plaisu pievienotās vērtības nodokļa nomaksā, un šeit situācija ir ievērojami uzlabojusies – tā sarukusi no 30% pirms septiņiem gadiem līdz 9%, un tas ir vidējais rādītājs Eiropas Savienībā. Tas nozīmē, ka arvien mazāk uzņēmēju izvairās no PVN nomaksas. Pēc Jaunzemes sacītā, ar šādu rezultātu var lepoties.

6
Tagi:
nodokļi, Valsts ieņēmumu dienests
Pēc temata
Par nodokļu reformu: sociālā nodeva 5%, akcīžu celšana, neapliekamais minimums 350 eiro
Kur ņemt naudu jaunām nodevām: ierosināts ierobežot nodokļu pieaugumu mazajām saimniecībām
Reirs pastāstīja, kāda būs nekustamā nodokļa likme pēc kadastra reformas
Jauno nodokļu kanibāliskā loģika: kā iznīcināt mikrouzņēmumus