Nemirstīgā pulka līdzorganizatore Latvijā Margarita Dragile, foto no arhīva

Dragile pastāstīja, 9. maijā Rīgā notiks "Nemirstīgais pulks"

47
(atjaunots 09:48 06.05.2020)
"Nemirstīgā pulka" līdzorganizatore Latvijā Margarita Dragile pastāstīja, kā piemiņas akcija notiks ārkārtējās situācijas apstākļos.

RĪGA, 6. maijs – Sputnik. Akcijas "Nemirstīgais pulks" dalībnieki nedēļas laikā iesūtīja vairāk nekā 600 tūkstošus anketu. Šogad akcija notiks tiešsaistes formātā koronavīrusa pandēmijas fonā. "Nemirstīgā pulka" līdzorganizatore Latvijā Margarita Dragile pastāstīja Sputnik Latvija, ka akcijas ietvaros Rīgā tiek gatavoti vairāki tiešsaistes pasākumi.

"Pandēmijas apstākļos, kad visa pasaule atrodas karantīnā, mēs atbalstījām pasaules iniciatīvu – virtuālo "Nemirstīgo pulku". Mēs aicinām visus mūsu iepriekšējo gadu dalībniekus un tos, kas vēlas pievienoties šogad, publicēt savos profilos sava varoņa fotogrāfijas, savu fotogrāfiju ar varoņa portretu vai no iepriekšējiem "Nemirstīgā pulka" gājieniem. Tādējādi sociālie tīkli būs piepildīti ar mūsu radinieku, mūsu veterānu, mūsu varoņu attēliem – uzvarētājiem pār hitlerisko Vāciju," sacīja Dragile.

Viņa atzīmēja, ka "Nemirstīgais pulks" – tās ir ģimenes atmiņas stāsti, personīgi stāsti. "Varbūt cilvēki arī neatvērs Facebook un Instagram, bet gan izvilks mājās varoņu fotogrāfijas un kārtējo reizi pastāstīs viņu stāstus ģimenes jaunākajām paaudzēm," spriež aktīviste.

Turklāt 9. maijā tiks īstenota vietēja, Rīgas iniciatīva - "Nemirstīgā pulka" dalībnieku tiešsaistes parāde.

"Portālā polk.lv mēs kopš 2015. gada uzturam piemiņas grāmatu, kurā ir savākts jau vairāk nekā tūkstotis stāstu. Tās ir tās varoņu fotogrāfijas, kuras nesa "Nemirstīgā pulka" dalībnieki Rīgā. Tā kā šogad uz ielas iziet nedrīkst, mēs ar uzvarētāju mazbērniem un mazmazbērniem izdomājām izveidot slaidrādi un parādīt visas varoņu fotogrāfijas, kuras ir Latvijas piemiņas grāmatā. Šo tiešsaistes parādi mēs translēsim 9. maijā mūsu Facebook lapā," pastāstīja Dragile.

Pēc viņas sacītā, kad organizatore aicināja cilvēkus palīdzēt šīs slaidrādes sagatavošanā, atsaucās vairāk nekā simts cilvēku, un visiem gribētājiem pat nepietika alfabēta burtu.

"Šogad mēs gatavojam arī jubilejas piemiņas grāmatas drukāto izdevumu. Diemžēl 9. maijā mēs nevarēsim to prezentēt, tādēļ mēs plānojam parādīt to un uzdāvināt veterānu organizācijām, "Nemirstīgā pulka" dalībniekiem septembra sākumā," piebilda Dragile.

Akcija "Nemirstīgais pulks" personīgās atmiņas saglabāšanai par Lielā Tēvijas kara paaudzi tiek rīkota Uzvaras dienā Krievijā un daudzās citās valstīs. Iepriekšējos gados, 9. maijā katrs gribētājs varēja iziet ielās ar radinieka, kurš piedalījās Lielajā Tēvijas karā, fotogrāfiju vai uzvārdu.

47
Tagi:
Uzvaras 75. gadadienas svētki, Nemirstīgais pulks, Latvija
Pēc temata
Krievijas vēstniecība Latvijā iniciējusi zibakciju par godu Uzvaras dienai
Akcijas "Nemirstīgais pulks" popularitāte pieaug: saņemti vairāk nekā 600 tūkst. anketu
Piemiņa par Uzvaru ir dzīva: rekordliels "Nemirstīgā pulka" dalībnieku skaits Rīgā
Dārzeņi. Foto no arhīva

Kur lai liek dārzeņus: Latvijas zemnieki baidās no tālmācībām

3
(atjaunots 18:59 04.08.2020)
Latvijas zemnieki nezin, vai spēs šoruden un šoziem piegādāt produktus skolām, ja tās atkal pāries pie tālmācībām.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Latvijas skolu pāriešanas varbūtība pie tālmācībām šoruden biedē ne tikai skolēnu vecākus, bet arī zemniekus, vēsta Latgales reģionālā televīzija.

Pagājušajā nedēļā Latvijas valdība apstiprināja Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavoto plānu, pēc kura skolās un citās mācību iestādēs sāksies jaunais mācību gads. Tas ietver sevī dažādus rīcības variantus, atkarībā no epidemioloģiskās situācijas attīstības, tostarp – pilnu pāreju pie tālmācībām.

Pēdējais variants var radīt būtiskus zaudējumus Latvijas zemniekiem, kuri piegādā izglītības iestādēm dārzeņus. Tā jau notika šī gada pavasarī – martā gandrīz pilnībā izzuda piegādes sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem un izglītības iestādēm, kā dēļ kopējais nozares kritums sasniedza 70-90%.

Rūtai Ķipurei ir sava zemnieku saimniecība – "Lukstiņmājas" Rēzeknes novadā. Šī sezona ir izdevusies laba – gan lietus, gan saule, tādēļ raža solās būt laba. Viņas ģimene strādā uz aptuveni 100 hektāriem, audzē dārzeņus un graudaugus.

"Skaisti sīpoli, laba burkānu raža, visā kopumā labi. Raža būs, galvenais, kur to pārdot," pateica Ķipure.

Viņai ir līgums par dārzeņu piegādi ar skolām Rēzeknē, Līvānos, Varakļānos un Ludzā. Taču šopavasar, ārkārtējās situācijas režīmā, dārzeņi palika noliktavā.

"Ļoti, ļoti daudz. Tonnās nemērījām (…), vienkārši izmetām, utilizējām, jo nevienam nevajadzēja. Pārāk zemas cenas," pastāstīja Ķipure.

Speciālisti iesaka nemest ārā dārzeņus, bet gan ziedot pansionātiem, dzīvnieku patversmēm, sadarboties ar sociālajiem dienestiem. Savukārt zemnieki saka, ka gadījumā, ja skolas būtu atvērušās, produkcija atkal būtu nepieciešama.

"Dzirdēju, ka skolas strādās ierastā režīmā, dotajā brīdī tā. Ir bailīgi, jo piegādes ir jāveic cauru gadu, bet viena lieta ir atvest uz skolu, un cita – saglabāt preci, tas ir grūti," saka Ķipure.

Vēl šī gada aprīlī Zemkopības ministrija izstrādāja atbalsta programmu 45,5 miljonu eiro apmērā. No šīs summas 2,5 miljoni eiro ir paredzēti zemnieku saimniecībām, kuras nodrošina pārtikas produktus skolām un bērnudārziem.

3
Tagi:
Latvija
Pēc temata
Cilvēki izvēlēsies pabalstu: fermeri neatradīs strādniekus septembrī par 800 eiro
Lieta ir cenā: fermeri un veikali vienojās virzīt vietējās preces, taču ar to ir par maz
Euronews: kas vāc zemenes Eiropas laukos
Egils Levits

Levits aicina izteikt neapmierinātību ar reformām vēlēšanās

7
(atjaunots 17:18 04.08.2020)
Prezidents piedāvā neapmierinātajiem ar administratīvi teritoriālo reformu balsot pašvaldību vēlēšanās.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Latvijas iedzīvotāji varēs izteikt neapmierinātību ar administratīvi teritoriālo reformu (ATR) gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās, paziņoja intervijā Latvijas Radio prezidents Egils Levits.

Šī gada jūnijā Latvijas Saeima steidzīgā kārtībā izskatīja ART likumu, saskaņā ar kuru Latvijā paliks tikai 42 pašvaldības esošo 119 vietā. Pašvaldības un opozīcijas pārstāvji vairākkārt pauda neapmierinātību gan ar pašu likumprojektu, gan ar to, ka tas tiek pieņemts pandēmijas pīķī attālinātā režīmā.

Nabadzība, foto no arhīva
© Sputnik / Валерий Мельников

Pie prezidenta atklātā vēstulē vērsās 46 Latvijas pašvaldību vadītāji, aicinot neizsludināt likumu. Pašvaldības paziņoja, ka uzskata dokumentu par nekvalitatīvu, nepietiekami argumentētu, savukārt pašu reformu – par nedemokrātisku.

Taču prezidents izsludināja likumu, tostarp tāpēc, ka deputāti iekļāva tekstā viņa piedāvāto punktu par kultūrvēsturiskās identitātes nostiprināšanu.

Atbildot uz jautājumu par to, vai šī reforma bija jāpieņem tieši šobrīd, Levits paziņoja, ka iesaistītajām pusēm bija iespēja izteikt savus argumentus, jo tam bijis pietiekami daudz laika.

Tai pat laikā prezidents atgādināja, ka Satversmes tiesā jau ir iesniegtas vairākas prasības saistībā ar ATR likumu: par savu nolūku šādi rīkoties iepriekš paziņoja Limbažu, Kandavas, Varakļānu un Ikšķiles novads.

Tāpat Levits uzsvēra, ka Latvijas iedzīvotāji, kurus neapmierina ATR rezultāti, spēs izteikt savu neapmierinātību nākamgad gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās.

"Par lēmumu būs jāatbild Saeimai un valdošajai koalīcijai. Ja izrādīsies, ka reforma nestrādā un negūs cilvēku atbalstu, tas atsauksies uz šīm partijām vēlēšanās. Tas ir demokrātisks process. Ir teiciens par to, ka kādu gultu klāsi, tādā gulēsi. Līdz ar to – kādu Saeimu ievēlēsim, ar tādu arī dzīvosim," sacīja prezidents.

(Atgādināsim, ka pašvaldību vēlēšanās vēlē nevis Saeimas, bet gan pilsētu un novadu pašvaldību deputātus).

Tāpat viņš uzsvēra, ka draudus demokrātijai Latvijā rada populisms, savukārt kritiskās domāšanas līmenis sabiedrībā ir visnotaļ zems, tādēļ valstij ir jāstrādā pie tās attīstības iedzīvotāju vidū.

7
Tagi:
Egils Levits, vēlēšanas
Pēc temata
Vēsturnieks: Latvija noliedz savu vēsturi, taču par to vaino Krieviju
Rozenvalds: Rīgas domes vēlēšanas interesē tikai pašus kandidātus
Latvija "atbrīvojusies no vēl viena padomju atavisma": Nacionālā apvienība triumfē
Latvijas ekonomikas būvi grauj nost: ar ko beigsies banku remonts