Bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, foto no arhīva

Vīķe-Freiberga par vīrusu: Trampam jāver vaļā mute pēc tam, kad "sāks darboties" smadzenes

63
(atjaunots 09:29 06.05.2020)
Vaira Vīķe-Freiberga uzskata, ka Latvija veiksmīgi tiek galā ar koronavīrusa epidēmiju, varasiestādes pieņem adekvātus lēmumus; savukārt ASV prezidentam Donaldam Trampam derētu konsultēties ar speciālistiem un vērt vaļā muti jau pēc tam, kad "sāks darboties" smadzenes.

RĪGA, 6. maijs – Sputnik. Latvija spējusi savaldīt koronavīrusa epidēmiju ar ierobežotiem resursiem. Iespējams, šis ir pat izdevīgs laiks, lai kaut ko uzlabotu, nevis akli kopētu to, kas bija pirms krīzes, paziņoja bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Tāpat viņa novērtēja to, kurš no starptautiskajiem līderiem vislabāk tiek galā ar šodienas izaicinājumiem, nolamājot Donaldu Trampu.

"Man, protams, sirds sāp par visām nelaimēm, kas piedzīvo citus. (…) Es neesmu dzirdējusi rūgtus pārmetumus pārējai Eiropai, ka viņi vainīgi pie mūsu nelaimes. Šo nelaimi mēs esam spējuši noturēt tādās robežās, cik tas cilvēcīgi ir iespējams. Padomājiet, kādi zaudējumi ir Itālijā, Spānijā un ASV, tie ir traģiski," sacīja intervijā TV3 Ziņās Vīķe-Freiberga.

Viņa atzīmēja, ka, no vienas puses, vīruss – tā ir veselības aprūpes krīze, no otras – pašizolācijas un karantīnas režīma ekonomiskās sekas. Taču, iespējams, šis ir tieši tas laiks, kad kaut ko var mainīt uz labu.

"Ņemot vērā to, ka daudzas lietas būs jābūvē no jauna, iespējams, šī ir izdevība pārskatīt to, kas bijis līdz šim, jo nav teikts, ka tas bija tas ideālais. Pārrautās ķēdes, kas būs jāatjauno, ļaus uzbūvēt labāk, kā bijis līdz šim," sacīja bijusī prezidente.

Pašai Vīķei-Freibergai šis laiks ir kļuvis par iespēju atpūsties no lidojumiem, konferencēm un publiskas uzstāšanās.

"Un vispār – planētai tas nāk par labu, ka ir atkrituši lidmašīnu ceļojumi. Es ietaupu to ceļošanas laiku, kas mani nogurdina. Kontakts ir tas pats. (…) Mēs dzīvojam cikliskā planētā. Mēs nevaram gaidīt, ka viss vienmēr ies tā pa taisnu līniju. Dzīve iet pa viļņiem - augšup, lejup. Vienmēr atdzimst no jauna cerība, ka, neskatoties uz pašreizējiem apstākļiem, mēs atkal kāpsim uz augšu," teic Vīķe-Freiberga.

Nākamajā dienā LTV žurnālista Reiņa Ošenieka video blogā #PAŠIZOLĒTS Vīķe-Freiberga novērtēja to, kurš no pasaules līderiem vislabāk tiek galā ar šī brīža izaicinājumiem, kas ir saistīti ar koronavīrusa pandēmiju.

Pēc Vīķes-Freibergas sacītā, viņa augstu vērtē Francijas prezidenta Emanuela Makrona pūliņus. Piesardzību viņai raisa britu premjerministra Borisa Džonsona uzvedība, kurš vien nesen sāka "reaģēt samērā adekvāti".

Toties īpaši asu kritiku bijusī prezidente adresēja Amerikas līderim Donaldam Trampam.

"Tas cilvēks ir neiedomājami, neiedomājami nekompetents! Viņš nekonsultējas, viņš nedomā, viņš muti ver pirms smadzenes ir sākušas darboties! Viņš ir katastrofāls," paziņoja Vaira Vīķe-Freiberga.

63
Tagi:
Tramps, Latvija, koronavīruss, V. Vīķe-Freiberga
Pēc temata
Kariņa valdība aizņēmās 1 miljardu eiro
Trampam ir pierādījumi par Covid-19 mākslīgo izcelsmi
Paspēja, pirms Latvijā cilvēki sāka mirt masveidā: Kariņš par cīņu ar Covid-19
Latvijā noteikts otrā Covid-19 saslimšanas viļņa periods
Ātrā HIV testēšana, foto no arhīva

Bēdīgs rekords: Latvija ir pirmā Eiropā pēc HIV saslimušo skaita

7
(atjaunots 16:53 02.07.2020)
Straujš HIV gadījumu skaita pieaugums vērojams arī vecuma grupā virs 50 gadiem, turklāt biežāk runa ir par heteroseksuāliem cilvēkiem.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Latvija kopš 2016. gada saglabā līderpozīciju ES valstīs pēc HIV inficēšanās skaita, vēsta Baltijas HIV asociācija.

Lai arī 2019. gadā Latvijā tika reģistrēts par 31 HIV gadījumu mazāk, nekā pirms gada, tās "līderpozīcija" ES saglabājas.

HIV izplatība ES tiek aprēķināta ar jaunu saslimšanas gadījumu skaitu uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

Pērn Latvijā bija reģistrēti 295 jauni inficēšanās gadījumi, Lietuvā 151, savukārt Igaunijā 178. Tādējādi Latvijā bija 15,4 gadījumi uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, Lietuvā – 5,4, savukārt Igaunijā – 13,4.

Baltijas valstu vidū Latvija izceļas arī ar neapmierinošu statistiku par jaundzimušajiem, kurus inficējušas mātes ar HIV. Un lai arī pastāv visas iespējas pasargāt bērnus no inficēšanās (mātei ir jādzer pretvīrusa preparāti), pērn piedzima divi inficēti bērni. Citās Baltijas valstīs šādu gadījumu nebija.

2019. gadā cilvēki visbiežāk inficējās seksuālu attiecību laikā – 36% heteroseksuālās un 6% homoseksuālās attiecībās. Heteroseksuālās attiecībās biežāk inficējās sievietes. Narkotiku lietošanas rezultātā ar HIV inficējās 15%, lielākoties, tie ir vīrieši. Diemžēl, gandrīz pusē gadījumu - 42%, inficēšanās ceļš nav zināms.

Kopumā, HIV joprojām vairāk ir izplatīts starp vīriešiem – pērn 61% jaunu HIV gadījumu tika atklāti vīriešiem un 39% sievietēm. Viena trešdaļa gadījumu tiek atklāta vecuma grupā 30-39 gadi, taču straujš HIV gadījumu skaita pieaugums tiek novērots arī vecuma grupā virs 50 gadiem, atšķirībā no citām vecuma grupām, kur pērn bija vērojams HIV gadījumu skaita kritums. Šajā grupā vairums inficēšanās gadījumu ir saistīti ar heteroseksuālām attiecībām.

Iepriekš organizācijas AGIHAS valdes priekšsēdētājs Andris Veikenieks paziņoja, ka pēc koronavīrusa pandēmijas beigām Latvijā var notikt atklāto HIV inficēto skaita kāpums, jo ārkārtējās situācijas režīma laikā iespējas nodot analīzes bija ierobežotas.

Saskaņā ar organizācijas datiem, aptuveni 30% HIV inficēto Latvijā, jeb gandrīz divi tūkstoši cilvēku, nezina, ka ir slimi.

Saskaņā ar Pētījuma "HIV inficēto stigmatizācijas indekss" dati liecina, ka 18% slimnieku Latvijā slēpj HIV diagnozi no savas ģimenes, 24% neko nestāsta draugiem, 92% nesniedz informāciju darba devējiem. Pie tam 26-43% aptaujāto atzina, ka HIV statusa dēļ jūtas vainīgi, mazāk pārliecināti par sevi, atsakās no attiecību veidošanas un sabiedrisko pasākumu apmeklēšanas.

7
Tagi:
Latvija, HIV
Pēc temata
Neizbeigtie aizspriedumi: pat ārsti Latvijā diskriminē HIV inficētos
Problēmu rada HIV, nevis Covid-19: Latvija ieņem pirmo vietu ES vīrusa izplatības ziņā
Jauni draudi. Zinātnieki pastāstīja par agrāk nezināmu HIV paveidu
Divi sidri vai viens prezervatīvs: kā cīnīties ar HIV jauniešu vidū
Mežacūka, foto no arhīva

Latvijas iedzīvotājiem samaksās par atrastām mirušām mežacūkām

2
(atjaunots 16:20 02.07.2020)
Atlīdzība par Latvijas iedzīvotāju atrastiem mirušu mežacūku līķiem tiks izmaksāta no Eiropas Komisijas līdzekļiem.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina visus, kas atrod mirušu mežacūku, ziņot par to vietējās pašvaldības iestādēm vai teritoriālajai PVD nodaļai par atlīdzību 23 eiro apmērā, tiek ziņots PVD mājaslapā.

Izmaksājamā summa sastāda 30 eiro, no kuriem tiek ieturēts iedzīvotāju ienākumu nodoklis 23% apmērā, tādēļ kontā ienāks 23 eiro un 10 eirocenti.

Šāds lēmums tika pieņemts, lai samazinātu Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību Latvijā. Izdevumus apmaksās ĀCM apkarošanas programma, kuru tostarp finansē Eiropas Komisija.

Mežacūku līķos ilgstoši saglabājas ĀCM, kurš spēj inficēt. Viens no efektīvākajiem mežacūku populācijas atveseļošanas pasākumiem ir aktīva to līķu meklēšana un iznīcināšana.

Lai arī ĀCM nav cilvēkiem bīstams, mežacūku līķus labāk būtu neaiztikt, savukārt pēc atgriešanās mājās – izmazgāt apavus.

Šogad ĀCM Latvijā tika atklāts 150 mežacūkām.

ĀCM epidēmijas Latvijā izceļas periodiski, sākot no 2014. gada. ĀCM vīruss spēj izdzīvot vairākas nedēļas uz apģērba vai automobiļa, kas ļauj tam šķērsot lielus attālumus. Pret ĀCM nepastāv vakcīna. Lai apturētu slimības izplatību, fermeri ir spiesti nokaut visu baru, šādi pasākumi rada lielus ekonomisku zaudējumus cūkkopjiem.

2
Tagi:
Latvijas Pārtikas un veterinārais dienests, mežs, Latvija
Pēc temata
Mežacūka apsveicinājusies ar autovadītāju
Beļģijā no ĀCM mirušas divas mežacūkas
Mēris nāk: veterināri iesaka likvidēt mežacūkas Rīgā
Baltijas jūras piekraste, foto no arhīva

Igaunija un Latvija kopīgiem spēkiem cīnīsies ar Baltijas jūras piesārņošanu

0
(atjaunots 20:24 02.07.2020)
Igaunijas un Latvijas upes ietek Rīgas jūras līcī un nes tajā Baltijas jūru nogalinošo fosforu un slāpekli.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Igaunijas un Latvijas varasiestādes un zinātnieki uzsākuši savstarpēju projektu, kura mērķis ir noskaidrot piesārņojošo vielu ieskalošanas apjomu upēs, kuras ietek Baltijas jūrā, vēsta EER.

Baltijas jūra un visi Igaunijas un Latvijas piekrastes rajoni atrodas sliktā stāvoklī. To galvenokārt ir izraisījis fosfora un slāpekļa pārums ūdenī – tie izraisa strauju aļģu vairošanos.

Visas Baltijas jūras reģiona valstis ir uzņēmušās saistības samazināt fosfora un slāpekļa daudzumu, kurš nokļūst jūrā.

Gandrīz 87% slāpekļa un 97% fosfora nokļūst Rīgas jūras līcī caur upēm, tādēļ pirmām kārtām ir jāattīra no piesārņojuma tieši tās. Taču šobrīd valstis nezina, cik daudz fosfora un slāpekļa var būt upē, kura ietek jūrā, kā attīrīt ūdeni un kādu ietekmi uz piesārņojumu rada cilvēks.

Dabiskais fosfora un slāpekļa saturs upēs dažādās valstīs atšķiras, turklāt Igaunijā un Latvijā atšķiras pieļaujamais fosfora un slāpekļa daudzums upēs, kuras ietek jūrā. Taču, tā kā abas valstis ir saistītas ar Rīgas jūras līci, šie rādītāji nedrīkst būtiski atšķirties, pretējā gadījumā tas nozīmēs, ka viena no valstīm ir noteikusi vai nu pārāk bargas, vai arī pārāk mīkstas ekoloģiskās prasības, salīdzinot ar kaimiņvalsti.

Savstarpēja projekta ietvaros tiks izpētīts Latvijas Salacas upes un Igaunijas Pērnavas upes stāvoklis. Projekta kopējās izmaksas sastāda vairāk nekā 300 tūkstošus eiro. Izpēte tiks pabeigta 2021. gada decembrī.

0
Tagi:
Latvija, Igaunija, Baltijas jūra
Pēc temata
ES vides komisārs norūpējies par delfīnu likteni Baltijas jūrā
Baltijas jūrā parādījušās zilaļģes