Bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, foto no arhīva

Vīķe-Freiberga par vīrusu: Trampam jāver vaļā mute pēc tam, kad "sāks darboties" smadzenes

67
(atjaunots 09:29 06.05.2020)
Vaira Vīķe-Freiberga uzskata, ka Latvija veiksmīgi tiek galā ar koronavīrusa epidēmiju, varasiestādes pieņem adekvātus lēmumus; savukārt ASV prezidentam Donaldam Trampam derētu konsultēties ar speciālistiem un vērt vaļā muti jau pēc tam, kad "sāks darboties" smadzenes.

RĪGA, 6. maijs – Sputnik. Latvija spējusi savaldīt koronavīrusa epidēmiju ar ierobežotiem resursiem. Iespējams, šis ir pat izdevīgs laiks, lai kaut ko uzlabotu, nevis akli kopētu to, kas bija pirms krīzes, paziņoja bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Tāpat viņa novērtēja to, kurš no starptautiskajiem līderiem vislabāk tiek galā ar šodienas izaicinājumiem, nolamājot Donaldu Trampu.

"Man, protams, sirds sāp par visām nelaimēm, kas piedzīvo citus. (…) Es neesmu dzirdējusi rūgtus pārmetumus pārējai Eiropai, ka viņi vainīgi pie mūsu nelaimes. Šo nelaimi mēs esam spējuši noturēt tādās robežās, cik tas cilvēcīgi ir iespējams. Padomājiet, kādi zaudējumi ir Itālijā, Spānijā un ASV, tie ir traģiski," sacīja intervijā TV3 Ziņās Vīķe-Freiberga.

Viņa atzīmēja, ka, no vienas puses, vīruss – tā ir veselības aprūpes krīze, no otras – pašizolācijas un karantīnas režīma ekonomiskās sekas. Taču, iespējams, šis ir tieši tas laiks, kad kaut ko var mainīt uz labu.

"Ņemot vērā to, ka daudzas lietas būs jābūvē no jauna, iespējams, šī ir izdevība pārskatīt to, kas bijis līdz šim, jo nav teikts, ka tas bija tas ideālais. Pārrautās ķēdes, kas būs jāatjauno, ļaus uzbūvēt labāk, kā bijis līdz šim," sacīja bijusī prezidente.

Pašai Vīķei-Freibergai šis laiks ir kļuvis par iespēju atpūsties no lidojumiem, konferencēm un publiskas uzstāšanās.

"Un vispār – planētai tas nāk par labu, ka ir atkrituši lidmašīnu ceļojumi. Es ietaupu to ceļošanas laiku, kas mani nogurdina. Kontakts ir tas pats. (…) Mēs dzīvojam cikliskā planētā. Mēs nevaram gaidīt, ka viss vienmēr ies tā pa taisnu līniju. Dzīve iet pa viļņiem - augšup, lejup. Vienmēr atdzimst no jauna cerība, ka, neskatoties uz pašreizējiem apstākļiem, mēs atkal kāpsim uz augšu," teic Vīķe-Freiberga.

Nākamajā dienā LTV žurnālista Reiņa Ošenieka video blogā #PAŠIZOLĒTS Vīķe-Freiberga novērtēja to, kurš no pasaules līderiem vislabāk tiek galā ar šī brīža izaicinājumiem, kas ir saistīti ar koronavīrusa pandēmiju.

Pēc Vīķes-Freibergas sacītā, viņa augstu vērtē Francijas prezidenta Emanuela Makrona pūliņus. Piesardzību viņai raisa britu premjerministra Borisa Džonsona uzvedība, kurš vien nesen sāka "reaģēt samērā adekvāti".

Toties īpaši asu kritiku bijusī prezidente adresēja Amerikas līderim Donaldam Trampam.

"Tas cilvēks ir neiedomājami, neiedomājami nekompetents! Viņš nekonsultējas, viņš nedomā, viņš muti ver pirms smadzenes ir sākušas darboties! Viņš ir katastrofāls," paziņoja Vaira Vīķe-Freiberga.

67
Tagi:
Donalds Tramps, Latvija, koronavīruss, V. Vīķe-Freiberga
Pēc temata
Kariņa valdība aizņēmās 1 miljardu eiro
Trampam ir pierādījumi par Covid-19 mākslīgo izcelsmi
Paspēja, pirms Latvijā cilvēki sāka mirt masveidā: Kariņš par cīņu ar Covid-19
Latvijā noteikts otrā Covid-19 saslimšanas viļņa periods
Covid-19

Covid-19 gadījumu skaits atkal tuvojas 800, 11 cilvēki miruši

5
(atjaunots 18:28 05.12.2020)
Aizvadītās diennakts laikā Latvijā veikti 8695 Covid-19 testi, apstiprinošus rezultātus uzrādījuši 9,1% no tiem.

RĪGA, 5. decembris - Sputnik. Pēdējo 24 stundu laikā valstī fiksēti 794 Covid-19 gadījumi. Diennakts laikā veikti 8695 Covid-19 testi, tātad apstiprinošus rezultātus uzrādījuši 9,1% no tiem, informē Slimību profilakses un kontroles centrs.

Līdztekus publicēta informācija par 11 pacientu nāvi ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi. Trīs no viņiem piederēja pie 60-70 gadu vecuma grupas, seši cilvēki – pie 75-85 gadu vecuma grupas, divi bija vecāki par 85 gadiem.

Kopš pandēmijas sākuma valstī reģistrēti 20 787 koronavīrusa gadījumi.

Iepriekš vēstīts, ka no 3. decembra smagās epidemioloģiskas situācijas fonā spēkā stājušies jauni ierobežojumi. Tagad visiem iedzīvotājiem jāievēro princips "2+2": cilvēki, kas nedzīvo vienā mājsaimniecībā, var tikties tikai divatā, viņiem jāievēro 2 metru distance. Aizliegti privāti pasākumi, izņemot pasākumus vienas mājsaimniecības ietvaros.

Maskas jāvalkā visas telpās, arī darba vietā. Izņēmums pieļaujams mājās.

Veikalos un pakalpojumu sniegšanas vietās vienam apmeklētājam tagad jānodrošina 15 kvdrātmetru telpa. Noteikti arī citi ierobežojumi.

5
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Valdība apstiprināja Latvijā jaunus Covid-19 ierobežojumus
Perevoščikovs: ierobežojumi ir nepieciešami, ja nav sabiedrības atbildības
Petrovs: Covid-19 pasākumi ir absurdi un tiek ieviesti demonstratīvos nolūkos
Valsts ieņēmumu dienests

VID saņēmis vairāk nekā divus tūkstošus pieteikumu kompensāciju izmaksām

6
(atjaunots 15:27 05.12.2020)
Latvijas Valsts ieņēmumu dienests saņēmis 2400 pieteikumu kompensāciju izmaksām krīzes periodā.

RĪGA, 5. decembris — Sputnik. Latvijas Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme pastāstīja, ka no 1. decembra dienests saņēmis 2400 pieteikumus valsts atbalstam krīzes periodā, kas sākusies Covid-19 pandēmijas rezultātā, vēsta Rus.lsm.lv.

Jaunzeme uzsvēra, ka pirmais pieteikums saņemts astoņas minūtes pēc pusnakts 1. decembrī.

VID ģenerāldirektore atzīmēja: pagaidām nav zināms, kāds atbalsta pieteikumu skaits saņemts no pašnodarbinātajiem, kāds – no uzņēmumiem. Taču, pēc viņas vārdiem, uzņēmumiem, kas saņēmuši valsts atbalstu ārkārtējās situācijas laikā pavasarī, izdevies atsākt darbību, maksāt nodokļus, un līdz augustam tie atgriezušies pie 2019. gada rādītājiem.

Jaunzeme pievērsa uzmanību tam, ka ar valsts atbalstu no krīzes izķepurojušies dzīvotspējīgie uzņēmumi, bet firmām, kas nav strādājušas visu šo laiku, ierēdne ieteica meklēt citus ceļus.

Iepriekš finanšu ministrs Jānis Reirs informēja, ka ārkārtējās situācijas laikā valsts atbalsts var sasniegt aptuveni 49 miljonus eiro, kas tiks ņemti no neparedzētiem gadījumiem atvēlēto līdzekļu budžeta programmas.

Reirs uzsvēra, ka nepieciešamības gadījumā valsts kasē atradīsies pietiekami līdzekļi, ko novirzīt atbalsta programmām.

Atzīmēts, ka tiek modelēti dažādi scenāriju, izskatīts atbalsts uzņēmumiem ar līdzekļiem, ko nevajadzēs atmaksāt, kā arī komunālo pakalpojumu izdevumu segšana ziemā.

6
Tagi:
ekonomiskā krīze, pandēmija, Valsts ieņēmumu dienests
Pēc temata
Zema alga – pamats aizdomām: kā VID atklāj nodokļu nemaksātājus
"Šī vara ir sajukusi prātā!": juristi šokējusi saruna ar VID ierēdni
Latvijas valdība sola neatkārtot kļūdas: nauda būšot
Valsts ieņēmumu dienests draud ar sodu 42 tūkstošiem nodokļu maksātāju