Mācību grāmatas, foto no arhīva

Bērni zina dažas formulas un vārdus: skolas Latvijā nemāca mācīties

49
(atjaunots 15:04 05.05.2020)
Koronavīrusa epidēmija ir parādījusi, ka izglītība Latvijā nav gatava darbam tālmācības formā – jau sākumskolā bērni nav iemācīti mācīties, uzskata Margarita Dragile.

RĪGA, 5. maijs - Sputnik. Mācību procesa pāreja pie tālmācībām koronavīrusa izplatības dēļ uzskatāmi pierādījusi mācību zemo kvalitāti sākumskolā, norādīja pedagoģijas maģistre, Rīgas izglītības centra "Assorti" vadītāja, eksperte izglītības sfērā Margarita Dragile intervijā Maskavas tautieša namam.

"Pandēmija atspoguļojusi nopietnas problēmas izglītības sistēmā Latvijā. Jau vairākus gadus šeit runā par pāreju pie kompetenču pieejas, kas par galveno uzskata personīgi orientētas izglītības programmas attīstību un pastāvības apmācības iemaņu veidošanu bērniem. Pāreja pie tiešsaistes formāta ir nodemonstrējusi, ka lielākajai daļai bērnu iemaņas, ko vajadzētu radīt skolai, it īpaši sākumskolai, nav izveidotas," pastāstīja Dragile.

Viņa paskaidroja, ka runa ir par tādām iemaņām, kā iemācīties mācīties, iemācīties plānot, iemācīties saprast uzdevumu.

"Visi skolēni zina noteiktu skaitu matemātisku formulu, vārdus krievu, angļu, latviešu valodā, taču pie tam nav spējīgi mācīties patstāvīgi. Šai prasmei vajadzētu būt galvenajai jebkura vecuma cilvēkam. Diemžēl tā nav izveidota. Neskatoties uz daudzajām runām no augstām tribīnēm un medijos, izglītības sistēma Latvijā ir novecojusi," uzsvēra Dragile.

Pāreja pie tālmācības koronavīrusa dēļ skolām bija smaga, šī izglītības formāta efektivitāte Latvijā ir apšaubāma, uzskata eksperte.

"Mēs redzam, ka ir gandrīz neiespējami kontrolēt tiešsaistes izglītību... Manuprāt, pandēmija parādīja, ka izglītība Latvijā izrādījusies absolūti negatava darbam jaunajā formā. Nedēļas laikā pedagogi bija spiesti sastādīt tālmācības programmu. Pieaugušiem un cienījama vecuma cilvēkiem (pirms dažiem gadiem veiktie pētījumi parādīja, ka pedagogu vidējais vecums Latvijā pārsniedz 50 gadus) šis periods sagādāja grūtības. Tiešsaistes izglītība nopietni atšķiras no tradicionālās izglītības, un diemžēl nebūt ne visi pedagogi izrādījās gatavi darbam tādos apstākļos," konstatēja Dragile.

Viņa piebilda, ka vecāki jau agrāk ir izņēmuši bērnus no latviešu skolām un reģistrējuši viņus skolās Krievijā, kur mācības tiešsaistē jau ir izstrādātas, viss ir skaidrs un nekas jauns nav jāizdomā.

Latvijas valdība plānveidīgi izspiež krievu valodu no izglītības. Reforma paredz vidējās izglītības pilnu pāreju pie mācībām latviešu valodā līdz 2021./22. mācību gadam. Eksperti jau brīdināja, ka mācību likvidācija mazākumtautību valodās pasliktinās izglītības kvalitāti Latvijā.

Krievija jau vairākkārt ir norādījusi, ka šāds solis neatbilst Latvijas starptautiskajām saistībām cilvēktiesību jomā. Maskava sola darīt visu iespējamo, lai panāktu krievvalodīgo tiesību ievērošanu uz izglītību dzimtajā valodā.

49
Tagi:
skola, izglītība, Latvija
Pēc temata
Viduvēja: Latvijas iedzīvotāji paziņojuši savu spriedumu izglītībai valstī
Pieklibo gan labklājība, gan izglītība: iedzīvotāji ir neapmierināti ar ministru darbu
Ūdens attīrīšanas iekārta, foto no arhīva

Ūdenstilpēs Latvijā atrasts liels daudzums bīstamu farmaceitisko līdzekļu

7
(atjaunots 20:17 20.10.2020)
Pētījums rāda, ka ūdenstilpēs valstī atrodami tādi farmaceitiskie līdzekļi, kā metoprolols un ibuprofēns vērā ņemamā koncentrācijā.

RĪGA, 20. oktobris — Sputnik. Starptautiskais pētījums "No farmaceitiskajām vielām tīri ūdeņi" noslēdzies ar visnotaļ skumjiem slēdzieniem, stāsta Mixnews.lv, atsaucoties uz "Latvijas avīzi".

Pētījuma gaitā noskaidrojies, ka apkārtējā vidē nonāk farmaceitiskie līdzekļi un attīrīšanas iekārtas nespēj no tiem pasargāt upes, ezerus un jūru Latvijā.

Zinātnieki uzskata, ka šogad apkopotie dati ir ļoti satraucoši, jo tamlīdzīgs sārņvielu saturs var būtiski ietekmēt dzīvos organismus un augus.

Pētnieki pieprasa informācijas publiskošanu par iespējamo kaitējumu dabai un iesaka mācīt cilvēkus pareizi utilizēt medikamentus. Vienlaikus vajadzētu pilnveidot tehnoloģijas, ar kuru palīdzību tiek attīrīti notekūdeņi.

Starptautiskais pētījums parādījis, ka upēs, piekrastes ūdeņos, izgāztuvēs, zivsaimniecībās, komunālajos un veselības aprūpes iestāžu notekūdeņos, kā arī dūņās un augsnē atrodamas 75 aktīvas farmaceitiskās vielas.

Attīrīšanas iekārtu nepilnības dēļ ūdeņos visbiežāk nokļūt tādi medikamenti, kā metoprolols – tā maksimālā koncentrācija notekūdeņos sastādījusi 2,1 mikrogramu uz litru, un ibuprofēns – tā reģistrētā koncentrācija ūdenī pārsniedz pat 44 mikrogramus uz litru – šis rādītājs ir ļoti augsts.

Iepriekš Sputnik Latvija jau vairākkārt vēstījis par nezināmu vielu noplūdēm Latvijas ūdenstilpēs. Pēdējo reizi incidents reģistrēts Rīgā – plankums Daugavā sasniedza 500 kvadrātmetrus, divās vietās tika uzstādītas absorbējošās bonas.

2020. gadā konstatēts arī rekordliels piesārņojums pludmalēs. Pētnieki atzīmēja, ka vidēji 100 metrus garā pludmalē atrodamas 254 vienības dažādu atkritumu.

Kampaņas "Mana jūra" ietvaros ekoaktīvisti lielāko daudzumu atkritumu savāca jūrmalā pie Kolkas raga, bet Daugavgrīvas pludmale, kas ilgus gadus ieņēma antilīdera vietu piesārņojuma ziņā, šogad ierindojusies otrajā vietā.

7
Tagi:
ekoloģija, ūdens, Latvija
Pēc temata
Igaunija un Latvija kopīgiem spēkiem cīnīsies ar Baltijas jūras piesārņošanu
Benzīns, ne ūdens: ezers Rīgā piesārņots ar naftas produktiem
Pasaules ūdens diena: ūdens piesārņojums Latvijā ir vidējs
ES var piespriest sodu Lietuvai par gaisa piesārņošanu
Ķīšezera forsēšanas tradicionālās rekonstrukcijas dalībnieki

Pulks bija tik liels, nekad: krievi atbildēja uz Sarkanās armijas formas aizliegumu

34
(atjaunots 11:53 20.10.2020)
Latvijā ir aizliegts Sarkanās armijas un Padomju armijas formastērps, un Ķīšezera forsēšana Rīgas atbrīvošanas piemiņas pasākumu ietvaros varēja izjukt, taču krievi devuši atbildi varasiestādēm.

RĪGA, 20. oktobris – Sputnik. Ķīšezera forsēšanas tradicionālā rekonstrukcija piemiņai par Rīgas atbrīvošanu 1944. gadā, lai arī mazliet neierastā vidē, tomēr notika aizvadītās nedēļas nogalē.

Rekonstrukciju neizdevās organizēt pilnā apjomā, tomēr dalībnieku skaits bija tik liels, kā vēl nekad, sarunā ar Sputnik Latvija pastāstīja Latvijas antinacistiskās komitejas vadītājs Aleksejs Šaripovs. Viņš pastāstīja, ka visiem interesentiem neizdevās piedalīties rekonstrukcijā Sarkanās armijas karavīru formas tērpā – tajā pašā, kurā bija atbrīvota Rīga.

 • Ķīšezera forsēšanas tradicionālās rekonstrukcijas piemiņai par Rīgas atbrīvošanu 1944. gadā dalībnieki
  Ķīšezera forsēšanas tradicionālās rekonstrukcijas piemiņai par Rīgas atbrīvošanu 1944. gadā dalībnieki
  © Sputnik / Sergey Melkonov
 • Ķīšezera forsēšanas tradicionālās rekonstrukcijas piemiņai par Rīgas atbrīvošanu 1944. gadā dalībnieki
  Ķīšezera forsēšanas tradicionālās rekonstrukcijas piemiņai par Rīgas atbrīvošanu 1944. gadā dalībnieki
  Sergey Melkonov
 • Krievijas vēstniecības Latvijā militārais atašejs Ķīšezera forsēšanas tradicionālās rekonstrukcijas piemiņai par Rīgas atbrīvošanu 1944. gadā dalībnieki noliek ziedus un vainagus pie Piemiņas obeliska
  Krievijas vēstniecības Latvijā militārais atašejs Ķīšezera forsēšanas tradicionālās rekonstrukcijas piemiņai par Rīgas atbrīvošanu 1944. gadā dalībnieki noliek ziedus un vainagus pie Piemiņas obeliska
  © Sputnik / Sergey Melkonov
 • Ķīšezera forsēšanas tradicionālās rekonstrukcijas piemiņai par Rīgas atbrīvošanu 1944. gadā dalībnieki fotografējas pie Piemiņas obeliska
  Ķīšezera forsēšanas tradicionālās rekonstrukcijas piemiņai par Rīgas atbrīvošanu 1944. gadā dalībnieki fotografējas pie Piemiņas obeliska
  Sergey Melkonov
1 / 4
© Sputnik / Sergey Melkonov
Ķīšezera forsēšanas tradicionālās rekonstrukcijas piemiņai par Rīgas atbrīvošanu 1944. gadā dalībnieki

"Valsts viedoklis ir absolūti noteikts – ne tikai vēstures sagrozīšana, bet arī tās pārvešana nacistiskajā izpratnē. No šī gada 1. jūlija Latvijā aizliegts izmantot Sarkanās armijas un Padomju armijas formu jebkādos sabiedriskajos pasākumos. Faktiski saskaņā ar šo likumu aizliegts pat iziet uz ielas ne tikai formas tērpā, bet pat ar tās elementiem. Tāpēc šajā aspektā mūsu rekonstrukcija nenotika," paskaidroja Šaripovs.

Tomēr, viņš piebilda, Latvijas valdības aizliegumiem bijusi sava reakcija – šogad piemiņas pasākuma dalībnieku skaits bija tik liels, kā vēl nekad.

"Jā, cilvēki nebija formas tērpā, taču viņa bija ļoti daudz. Genocīda nebūs. Mēs cenšamies panākt, lai mūsu atmiņa par Sarkanās armijas karavīru varoņdarbu saglabātos. Pateicoties šim varoņdarbam, mēs esam dzīvi un dzīvojam Latvijas valstī," noslēgumā piebilda Šaripovs.

Padomju informācijas birojs paziņoja: 1944. gada 13. oktobrī 3. Baltijas frontes karaspēki ar 2. Baltijas frontes spēku atbalstu triecienā ieņēma Padomju Latvijas galvaspilsētu Rīgu. 42 dienas vēlāk, 1944. gada 24. novembrī Sarkanā armija pilnībā atbrīvoja Latvijas, Lietuvas un Igaunijas teritoriju no vācu fašistiskajiem spēkiem.

34
Tagi:
Rīga, Sarkanā armija
Pēc temata
"Simtiem brāļu kapu Latvijā - tas ir inscenējums?" Krievijas vēstnieks par reālo karu
Nacisti plānoja uzspridzināt Rīgu: ģenerāļa Jerjomenko arhīvs