Mācību grāmatas, foto no arhīva

Bērni zina dažas formulas un vārdus: skolas Latvijā nemāca mācīties

48
(atjaunots 15:04 05.05.2020)
Koronavīrusa epidēmija ir parādījusi, ka izglītība Latvijā nav gatava darbam tālmācības formā – jau sākumskolā bērni nav iemācīti mācīties, uzskata Margarita Dragile.

RĪGA, 5. maijs - Sputnik. Mācību procesa pāreja pie tālmācībām koronavīrusa izplatības dēļ uzskatāmi pierādījusi mācību zemo kvalitāti sākumskolā, norādīja pedagoģijas maģistre, Rīgas izglītības centra "Assorti" vadītāja, eksperte izglītības sfērā Margarita Dragile intervijā Maskavas tautieša namam.

"Pandēmija atspoguļojusi nopietnas problēmas izglītības sistēmā Latvijā. Jau vairākus gadus šeit runā par pāreju pie kompetenču pieejas, kas par galveno uzskata personīgi orientētas izglītības programmas attīstību un pastāvības apmācības iemaņu veidošanu bērniem. Pāreja pie tiešsaistes formāta ir nodemonstrējusi, ka lielākajai daļai bērnu iemaņas, ko vajadzētu radīt skolai, it īpaši sākumskolai, nav izveidotas," pastāstīja Dragile.

Viņa paskaidroja, ka runa ir par tādām iemaņām, kā iemācīties mācīties, iemācīties plānot, iemācīties saprast uzdevumu.

"Visi skolēni zina noteiktu skaitu matemātisku formulu, vārdus krievu, angļu, latviešu valodā, taču pie tam nav spējīgi mācīties patstāvīgi. Šai prasmei vajadzētu būt galvenajai jebkura vecuma cilvēkam. Diemžēl tā nav izveidota. Neskatoties uz daudzajām runām no augstām tribīnēm un medijos, izglītības sistēma Latvijā ir novecojusi," uzsvēra Dragile.

Pāreja pie tālmācības koronavīrusa dēļ skolām bija smaga, šī izglītības formāta efektivitāte Latvijā ir apšaubāma, uzskata eksperte.

"Mēs redzam, ka ir gandrīz neiespējami kontrolēt tiešsaistes izglītību... Manuprāt, pandēmija parādīja, ka izglītība Latvijā izrādījusies absolūti negatava darbam jaunajā formā. Nedēļas laikā pedagogi bija spiesti sastādīt tālmācības programmu. Pieaugušiem un cienījama vecuma cilvēkiem (pirms dažiem gadiem veiktie pētījumi parādīja, ka pedagogu vidējais vecums Latvijā pārsniedz 50 gadus) šis periods sagādāja grūtības. Tiešsaistes izglītība nopietni atšķiras no tradicionālās izglītības, un diemžēl nebūt ne visi pedagogi izrādījās gatavi darbam tādos apstākļos," konstatēja Dragile.

Viņa piebilda, ka vecāki jau agrāk ir izņēmuši bērnus no latviešu skolām un reģistrējuši viņus skolās Krievijā, kur mācības tiešsaistē jau ir izstrādātas, viss ir skaidrs un nekas jauns nav jāizdomā.

Latvijas valdība plānveidīgi izspiež krievu valodu no izglītības. Reforma paredz vidējās izglītības pilnu pāreju pie mācībām latviešu valodā līdz 2021./22. mācību gadam. Eksperti jau brīdināja, ka mācību likvidācija mazākumtautību valodās pasliktinās izglītības kvalitāti Latvijā.

Krievija jau vairākkārt ir norādījusi, ka šāds solis neatbilst Latvijas starptautiskajām saistībām cilvēktiesību jomā. Maskava sola darīt visu iespējamo, lai panāktu krievvalodīgo tiesību ievērošanu uz izglītību dzimtajā valodā.

48
Tagi:
skola, izglītība, Latvija
Pēc temata
Viduvēja: Latvijas iedzīvotāji paziņojuši savu spriedumu izglītībai valstī
Pieklibo gan labklājība, gan izglītība: iedzīvotāji ir neapmierināti ar ministru darbu

Covid-19 atvesta no Francijas un Itālijas: Latvijā septiņi jauni inficēšanās gadījumi

1
(atjaunots 17:00 15.08.2020)
Latvijā reģistrēti septiņi jauni koronavīrusa infekcijas gadījumi; epidemioloģiskā izmeklēšana parādījusi, ka divi inficētie atgriezušies no Francijas un Itālijas.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Pēdējās diennakts laikā Latvijā reģistrēti septiņi jaunio Covid-19 infekcijas gadījumi, liecina Slimības profilakses un kontroles centra dati. Valstī veikts 1881 tests. SPKC epidemioloģiskā izmeklēšana parādīja, ka četri inficētie kontaktējušies ar citiem pacientiem, divi atgriezušies no Francijas un Itālijas. Jautājumā par vienu inficēto centra speciālisti vēl noskaidro visus apstākļus.

​Pēdējo 24 stundu laikā viens pacients ar Covid-19 nogādāts slimnīcā. Stacionāros patlaban ārstējas četri pacienti, kam diagnosticēta Covid-19.

​Kopš pandēmijas sākuma Latvijā veikti 224 412 izmeklējumi. Slimība reģistrēta 1315 cilvēkiem, 1078 cilvēki atveseļojušies, 32 pacienti miruši.

​Pie tam SPKC lūdz atsaukties autobusa Rēzekne-Daugavpils pasažierus, kurš izbrauca 13. augustā no Aglonas pieturas pl. 11:17. un autobusa Daugavpils-Priežmale pasažierus, kas izbrauca pl. 16:00 un brauca līdz Aglonai.

Diviem pasažieriem šajos reisos izrādījušies pozitīvi Covid-19 testi.

1
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pāvilosta

Nīcā un Pāvilostā sūdzas par lietuviešu tūristu huligāniskajām izdarībām

6
(atjaunots 12:10 15.08.2020)
Atbraucēji no Lietuvas sagādā lielas raizes piejūras pašvaldībām Kurzemē, - tūristi nereti ignorē aizlieguma zīmes.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Lietuviešu tūristi nereti pārkāpj noteikumus Kurzemes pludmalēs, vēsta rus.liepajniekiem.lv.

Karstajās brīvdienās daudzi liepājnieki vēlas atpūsties pie jūras. Tie, kam centrālā pludmale šķiet pārlieku trokšņaina, meklē klusākas vietas tālāk no burzmas. Visbiežāk izraudzīti tiek Bernāti Nīcas novadā.

"Pagājušajās brīvdienās ar ģimeni devāmies uz Bernātiem, tur nebija nevienas brīvas vietas, kur novietot auto. Tās bija saliktas pat aizliegtajās vietās," stāstīja lasītāja.

Nīcas novada domes izpilddirektors Andrejs Šakals atzina, ka šogad atpūtnieku ir īpaši daudz. Viņs atklāja, ka pašvaldība dara visu iespējamo, lai novērstu pārkāpumus – zīmes ir izliktas, policija veic regulārus reidus un soda neapzinīgos pārkāpējus.

"Šogad situācija ir īpaši saspīlēta, jo ļoti daudz atpūtnieku ierodas no Lietuvas. Cik man zināms, Pašvaldības policija dienā uzraksta ap 30 protokoliem. Cilvēki apstājas neatļautās vietās, pie pašām zīmēm, aizņem abas ceļa malas, iebrauc aizliegtajā teritorijā pa mazajiem meža celiņiem," pastāstīja Šakals.

Nīcas Pašvaldības policijas priekšnieks Guntis Grantiņš konstatēja, ka automašīnas ar Latvijas numuriem noteikumus ievēro vairāk un, ja tiek sodīti, cenšas pārkāpumu neatkārtot. Toties tūristi no Lietuvas ierobežojumus neievēro, tādēļ sodu saņem atkal un atkal.

"Liekam arī informatīvās zīmes, tās bieži vien izposta, izrauj, nomet. Viesi no Lietuvas bieži vien zīmēm nemaz nepievērš uzmanību, seko norādēm GPS. Ja tās ved viņus pa mazajām meža takām, viņi arī brauc. Mēs stāstām, ka nevar braukt visur, kur rāda navigācija, it kā viņi mūs dzird, ar galvu māj, tomēr turpina neievērot. Turklāt sodi ir diezgan bargi, no 30 līdz 350 eiro. Vislielākā soda summa tiek piemērota par iebraukšanu kāpās. Apdzīvotā vietā kāpas ir 150 metri no pirmā zaļā punkta, savukārt neapdzīvotā vietā 300 metri. Tas ir ļoti rupjš pārkāpums, tomēr gadās, ka sodītie apstrīd protokolus, sakot, ka nav bijušas zīmes, vai izrādot neizpratni par to, kāpēc tas nav atļauts," stāstīja Grantiņš.

Populārā pludmalē Pāvilostā pārkāpēju skaits ir mazāks, pastāstīja Pāvilostas Pašvaldības policijas priekšnieks Aleksandrs Urtāns. Tomēr apstāšanās neatļautā vietā un iebraukšana kāpu zonā nav vienīgie pārkāpumi ark o policija ir spiesta cīnīties šovasar. Piedevām atpūtnieki kurina ugunskurus neatļautās vietās un slej teltis.

6
Tagi:
policija, tūristi, Lietuva, Latvija
Pēc temata
Skaisti un droši: Latvija pievērsusies tūristiem no Somijas
Budapeštā plāno ierobežot iespēju izīrēt dzīvokļus tūristiem
Gluži kā Tenerifē: sociālajos tīklos skan pārsteigums par mājokļa nomas cenām Jūrmalā