Gājiens Rīgā par godu SS Latviešu leģiona veterāniem, foto no arhīva

Latvija radījusi draudus SS leģionāru gājienam: Lindermans par latviešu rusofobijas cenu

75
(atjaunots 10:01 02.05.2020)
Kāpēc Krievijas un ASV prezidentu kopīgais paziņojums var milzīgi aizkaitināt Latvijas valdību? Kā latviešu nacionālisti apdraud SS leģionāru gājienu? Vai iespējamas pret Krieviju vērstas provokācijas? Lindermans un Gubins apspriež aktuālākās tēmas.

RĪGA, 2. maijs — Sputnik. Sestdien, 25.aprīlī Krievijas prezidents Vladimirs Putins un ASV prezidents Donalds Tramps nāca klajā ar kopīgu paziņojumu par godu amerikāņu un padomju armiju leģendārās tikšanās pie Elbas 75.gadadienai.

Taču attieksme pret šo notikumu nav viennozīmīga. Vai tagad Krievijai vajadzētu gaidīt provokācijas no Latvijas puses?

Šo un citas aktuālas tēmas apspriež publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins savā iknedēļas notikumu apskatā.

Cik maksā rusofobija

Lindermans uzsver, ka jautājums ir par to, kādus secinājumus var izdarīt no abu pasaules lielvalstu līderu kopīgā paziņojuma. Vai tas ir tikai rituāls notikuma, kas nenesīs nekādas politiskas sekas ASV un KF attiecību uzlabošanās aspektā, vai arī tas ir mājiens par iespējamo dialogu.

Toties droši var runāt par Latvijas un pārējo Baltijas valstu un Ukrainas valdību attieksmi pret šo un tamlīdzīgiem notikumiem, uzskata publicists.

"Viņiem gluži kā vīrusam ir noteikti labvēlīgie klimatiskie apstākļi. Latviešu rusofobā nacionālisma vīruss vislabāk jūtas aukstā kara apstākļos. Ja ir aukstais karš, arī rusofobija ir pieprasīta. Rusofobija pārvēršas par preci, ko pārdod par lielu naudu. Ja rodas kaut mājiens par ASV un Krievijas satuvināšanos, prece uzreiz zaudē cenu, kļūst nelikvīda, un radikālo nacionālistu valdība Latvijā karājas mata galā," konstatēja Lindermans.

Viņš uzskata, ka latviešu nacionālisti ļoti uzmanīgi vēro ASV un KF attiecības. Iespējams, šim Trampa un Putina kopīgajam paziņojumam nav nekāda politiskā svara, tā ir tikai konstatācija, ka Otrā pasaules kara gados valstis bija sabiedrotie, taču nacionālisti, kā vienmēr tādos gadījumos, nervozē.

Ne velti jau pirms Trampa ievēlēšanas latviešu nacionālisti pauda bažas par to, ka iespējams jauns – Molotova-RibenTrampa pakts. Lindermans atgādināja, ka mazās valstis, tādas kā Latvija, vienmēr uztraucas, ja pie apvāršņa pavīd iespēja – lielie spēlētāji varētu vienoties.

Ja vietējie varasvīri pievērsuši uzmanību kopīgā paziņojuma faktam, tagad no Latvijas var sagaidīt provokācijas un centienus kompromitēt Krieviju pasaules acīs.

SS leģionāru gājiens Rīgā ir apdraudēts

Pie tam Latvijas valdība ne brīdi nepārtrauc rusofobo darbību. Piemēram, šonedēļ galīgajā lasījumā tika pieņemti grozījumi par PSRS un nacistiskā formastērpa nēsāšanas aizliegumu sabiedriskos pasākumos (lai arī, šķiet, vārdi "padomju" un "nacistiskā" likti līdzās, paši par sevi skan nedabiski).

Agrāk sabiedriskos pasākumos bija aizliegta PSRS simbolika, piemēram, sirpis un āmurs, toties tagad aizliegts izmantot arī simbolikas komponentus, piemēram, kādu PSRS armijas veidu emblēmu.

Ja pēc kaut kādiem elementiem iespējams noprast, ka tā ir PSRS forma, tās nēsāšana tiek aizliegta.

Motīvs ir skaidrs. Pēc Lindermana domām, tie ir centieni sabojāt 9.maija svētkus un vietējos pasākumus, piemēram Rīgas atbrīvošanas dienu no nacistiem vai pat bijušo desantnieku tikšanās dienu. Mērķis – mazināt visu propadomisko (nacionālistu acīs – prokrievisko) darbību.

Tiesa, tīši vai neviļus, nacionālisti ir pabojājuši arī nacistiskā leģiona svētkus, jo aizliegti ir arī formastērpa elementi, kuri dod mājienu par dalību nacistiskās armijas leģiona sastāvā.

"Piemēram, 16.martā Rīgas ielās sastopami ļaudis ar uzšuvi – viduslaiku vairogu Latvijas karoga krāsās. Tikai tajā baltā līnija nav horizontāla, bet gan diagonāla. Tas ir SS leģiona ševrons. Un tas ir aizliegts, lai arī valda uzskats, ka tas it kā esot vienkārši Latvijas simbols. Tātad, pēc būtības, šo krieviem naidīgo likumu tagad var mēģināt izmantot krievu interesēs," uzskata Lindermans.

Tikai valdībai šķiet par maz  ar vienu krieviem naidīgu likumu nedēļā. Saeima otrajā lasījumā pieņēmusi arī likumu, kas paredz krievu valotā translēto kanālu pakešu dzēšanu no televīzijas saskaņā ar prezidenta Egila Levita iniciatīvu.

Lindermans uzsver, ka skolu, sabiedrisko organizāciju un mediju likvidācija ir trīs vaļi, uz kā balstās Latvijas valdības cerība likvidēt krievu dzīvi valstī. To valdības viedokļa, televīzijai ir liela nozīme.

"Taču es tā nedomāju. Vai tiešām viņi uzskata: ja krievi Latvijā vairs neskatīsies kanālus krievu valodā, viņi mainīs attieksmi pret valdību? Ka tas kaut ko mainīs krievu skolu jautājumos un tā tālāk? Šī cīņa ar televīziju ilgst jau vairākus gadus, taču pagaidām neko globāli nav mainījusi," piezīmēja publicists.

Par Krieviju vien domā

Spriežot pēc Satversmes aizsardzības biroja pārskata, visas Latvijas domas principā ir pievērstas Krievijai. Atskaitē izskatīta Krievijas ārpolitika, Krievijas iekšpolitika, apspriesti kaut kādi draudi no Krievijas puses. Viss tikai par Krieviju. Gluži tāpat kā agrāk publicētajā Valsts drošības dienesta pārskatā.

"Pārskats vairāk gan atgādina studenta ziņojumu. Viņi uzskata, ka tas esot ļoti gudrs pārskats par iekšējo situāciju Krievijā, taču tur nav nekādas informācijas. Arī par to, kā Krievija ietekmē situāciju Latvijā. Interesanti bija tikai ieraudzīt tur Djukova-Simindeja pazīstamo fondu "Vēsturiskā atmiņa", kas nodarbojas ar nacistisko noziegumu pētījumiem otrā pasaules kara gados, un mūsu izdevumu Sputnik Latvija, kas arī pieminēts starp draudiem," pastāstīja Lindermans.

Nesen publicists arī pats ciemojās Latvijas VDD. Viņš uzrakstīja iesniegumu ar lūgumu ļaut viņam iepazīties ar lietas materiāliem. Runa ir par krimināllietu, kas bija ierosināta pret Vislatvijas vecāku sapulces dalībniekiem, arī pret Lindermanu. 2.aprīlī lieta bija slēgta, ņemot vērā pierādījumu trūkumu.

"Šajā jautājumā varu pastāstīt, ka apdomāju jautājumu par kompensācijas saņemšanu. Pirmkārt, aizturēšanas fakts, otrkārt, sēdēšana cietumā. Treškārt, lieta ilga divus gadus, tas ir pretrunā Eiropas principam par to, ka lieta ir jāizskata saprātīgā termiņā. Šeit taču runa nav par lielām finansiālajām mahinācijām. Es vienkārši uzstājos Vislatvijas vecāku sapulcē un vienkārši nesu rokās plakātu, kas neiepatikās VDD. Ko tur divus gadus izskatīt? Vēl arī aizliegums pamest valsti uz gadu. Arī tas var būt iemesls kompensācijai. Runa nav par materiālo pusi, jo tie būs nožēlojami eirocenti, runa ir par morālo aspektu. Vajag parādīt, ka mēs vismaz tādā līmenī varam dot atbildi uz tādām nelikumīgām darbībām," paskaidroja Lindermans.

Bet kā tad ar koronavīrusu?

Vienlaikus Latvija ir sameklējusi iemeslu palepoties. Valsts Veselības ministrijas galvenais infekcionists, profesors Uga Dumpis atklāja, ka Covid-19 izplatības apogejs valstī ir aiz muguras. Iespējams, jau nākamnedēļ valdība pārskatīs un mīkstinās drošības līdzekļus.

Lindermans uzskata, ka šajā gadījumā Latvijas valdība patiešām ir rīkojusies optimāli no karantīnas pasākumu viedokļa. Arī iedzīvotāju blīvumam bijusi sava loma.

Vai bija iespējams Latvijā organizēt "zviedru variantu"? Bērni apmeklē skolu, kafejnīcas strādā, uzņēmumi strādā. Zviedrija cerēja, ka sabiedrība iegūs tā saucamo "bara imunitāti" – bērni un jauniesi inficēs ar koronavīrusu visus, paši viegli pārslimos un radīs sabiedrībā 80% līmeni – tātad lielākā daļa sabiedrības pārslimo un pēc tam dāvā aizsardzību atlikušajiem 20%.

Lindermans atzīmēja, ka, principā, tas ir normāls ceļš, taču vienīgi gadījumā, ja Covid-19 uzskatīt par parastu akūtu elpceļu vīrusa infekciju. Tomēr par koronavīrusa dabu diskusijas turpinās. Piedevām tam ir komplikācijas, un tās nevairās arī no bērniem.

"Tāpēc zviedru variants ir ļoti riskants un prasa no iedzīvotājiem kolosālu disciplīnu. Taču nav zināms, vai Latvija vai kāda cita valsts būtu tikusi galā ar tādu situāciju. Tātad pagaidām var uzskatīt, ka Latvijā viss bija paveikts pareizi," secināja publicists.

75
Tagi:
Vladimirs Lindermans, rusofobija, leģionāri, latvieši, Latvija
Pēc temata
Gasparjans pastāstīja, kā "nacionālistiskās pabiras" Latvijā tracina padomju forma
Ārkārtas situācijā Latvija cīnās ar Sarkano armiju: KF vēstniecība par jauno likumu
Latvija neaizsargās: Lindermans par koronavīrusu, karu, tiesām un pilnīgu derusifikāciju
Ja cīnies par tiesībām, esi gatavs sēdēt: Lindermans par krievu iebiedēšanu Latvijā

Pāvela Rebenoka slepkavas runāja krieviski un nozaga dārgus pulksteņus

18
(atjaunots 17:30 21.09.2020)
Advokātu Pāvelu Rebenoku nogalināja trīs melnā apģērbā tērpušies vīrieši, kuri atnāca pie viņa mājās bez ieročiem, pastāstīja Valsts policijā.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Advokāta Pāvela Rebenoka slepkavības lietas izmeklētājs Armands Ruks pastāstīja notikušā detaļas preses konferencē.

Rebenoks tika nogalināts savās mājās aizritējušajās brīvdienās. Sakarā ar šī nozieguma faktu tika ierosināta lieta pēc Krimināllikuma 117. panta – par slepkavību, ja tā ir saistīta ar aplaupīšanu. Taču jurists Mārtiņš Krieķis apgalvo, ka par slepkavības iemeslu kļuva elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) jautājumi. Krieķis apsolīja samaksāt 20 tūkstošus eiro par informāciju par slepkavām.

Ruks pastāstīja žurnālistiem, ka mājā nozieguma laikā atradies arī Rebenoka biznesa partneris Ingus Balandins, kurš ir guvis smagas traumas.

Slepkavas bijuši trīs sportiskas miesas būves vīrieši, divi – aptuveni 175 cm augumā, viens bija virs 180 cm augumā. Viņi visi bija tērpušies melnās drēbēs, viņu sejas aizsedza maskas. Savā starpā viņi sarunājās krievu valodā. Ruks noliedza informāciju par to, ka slepkavas mājā ielaidis pats Rebenoks: pēc viņa sacītā, viņi iegājuši mājā no pagalma puses.

Izmeklētājs atsevišķi atzīmēja ka laupītājiem nebija līdzi speciāli līdzi paņemti ieroči, piemēram, pistole. Rebenoku sasēja ar vadu, savukārt slepkavības ieroča kārtā tika izmantots dēlis, kas tika izlauzts no terases. Vēlāk tā tika atrasta 200 metru attālumā no mājas.

Tika nozagtas dārglietas un dārgu pulksteņu kolekcija. Precīza summa pagaidām nav zināma.

Tāpat Ruks paziņoja, ka māja nebija aprīkota ar novērošanas kamerām, savukārt signalizāciju mājas saimnieki ieslēdza reti, tikai gadījumos, kad devās prom uz ilgāku laiku. Šoreiz tā nebija ieslēgta. Viņš aicināja visus rūpēties par sava mājokļa drošību.

Iepriekš Valsts policijā paziņoja, ka izskata arī versiju par slepkavību, kas saistīta ar nelaiķa profesionālo darbību.

IeM vadītājs Sandis Ģirģens atzīmēja, ka pēdējo gadu laikā Latvijā šī ir jau trešā advokāta slepkavība, tādēļ ir jāizdara viss, lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes. Šī nozieguma atklāšana kļūs par tiesībsargājošo iestāžu profesionālisma pārbaudi.

Ik gadu Latvijā tiek aplaupītas 20-28 mājas, taču aplaupīšanas ar slepkavībām notiek reti, atgādināja Valsts policijas priekšnieka v.i. Juris Šulte.

18
Tagi:
slepkavība, policija
Pēc temata
Lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes: ministrs komentēja advokāta Rebenoka slepkavību
Ieva Jaunzeme

Paši sevi apzogat: VID vadītāja iesaka meklēt normālus darba devējus

7
(atjaunots 17:24 21.09.2020)
Tie, kam algu izsniedz "aploksnēs", vidēji slimības lapas pabalstos saņem par 400 eiro mazāk, nekā tie, kas maksā sociālās iemaksas, pastāstīja VID direktore.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. "Aplokšņu" algu līmenis Latvijā joprojām paliek liels, tādēļ valsts ievāc par 17% – par 600 tūkstošiem eiro – mazāk darbaspēka nodokļos, nekā varētu, pastāstīja Latvijas Radio intervijā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme. Šeit tiek ņemti vērā ienākumu nodoklis un sociālās apdrošināšanas iemaksas.

VID mēra nodokļu plaisu jau septiņu gadus. Pakāpeniski tā samazinās, taču ļoti lēni.

"Mēs esam nedaudz iestiguši 17%. Protams, ir samazinājums par procentdaļām, bet mēs netiekam vismaz līdz 16%," pastāstīja VID vadītāja.

Pēc Jaunzemes teiktā, tas skaidrojams ar vairākiem faktoriem: makroekonomisko situāciju valstī, nodokļu nomaksas kultūru, nodokļu sistēmas īpatnībām.

"Attiecībā uz valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu liela loma ir tieši nodokļu samaksas kultūrai valstī. (…) Ja par citām iemaksām varētu teikt – kā tad tās tiek izmantotas, mēs neuzticamies un tāpēc mēs nemaksājam –, tad sociālās apdrošināšanas iemaksas katrs cilvēks maksā sev," pastāstīja VID ģenerāldirektore.

Saskaņā ar VID aprēķiniem, iedzīvotāji, kuriem alga nāk "aploksnēs", vidēji slimības lapas pabalstos saņem par 400 eiro mazāk, nekā pārējie darbinieki.

"Tas nozīmē, ka cilvēks te un tagad sevi apzog, vienojoties ar darba devēju. Par "māmiņalgām" ir tieši tāda pati korelācija.

Ja cilvēks saka, ka nav citas izejas, es varu pateikt – ir Latvijā pietiekams skaits ļoti normālu darba devēju, kuriem pat prātā nenāk kaut ko tādu darīt," piebilda ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore.

Viena no nozarēm, kur situācija ir uzlabojusies, ir celtniecība, kur tika noslēgta ģenerālā vienošanās par minimālās algas palielināšanu. Pēc Jaunzemes domām, šāda vienošanās ir nepieciešama arī sabiedriskās ēdināšanas nozarē.

Tāpat VID mēra plaisu pievienotās vērtības nodokļa nomaksā, un šeit situācija ir ievērojami uzlabojusies – tā sarukusi no 30% pirms septiņiem gadiem līdz 9%, un tas ir vidējais rādītājs Eiropas Savienībā. Tas nozīmē, ka arvien mazāk uzņēmēju izvairās no PVN nomaksas. Pēc Jaunzemes sacītā, ar šādu rezultātu var lepoties.

7
Tagi:
nodokļi, Valsts ieņēmumu dienests
Pēc temata
Par nodokļu reformu: sociālā nodeva 5%, akcīžu celšana, neapliekamais minimums 350 eiro
Kur ņemt naudu jaunām nodevām: ierosināts ierobežot nodokļu pieaugumu mazajām saimniecībām
Reirs pastāstīja, kāda būs nekustamā nodokļa likme pēc kadastra reformas
Jauno nodokļu kanibāliskā loģika: kā iznīcināt mikrouzņēmumus