Gājiens Rīgā par godu SS Latviešu leģiona veterāniem, foto no arhīva

Latvija radījusi draudus SS leģionāru gājienam: Lindermans par latviešu rusofobijas cenu

84
(atjaunots 10:01 02.05.2020)
Kāpēc Krievijas un ASV prezidentu kopīgais paziņojums var milzīgi aizkaitināt Latvijas valdību? Kā latviešu nacionālisti apdraud SS leģionāru gājienu? Vai iespējamas pret Krieviju vērstas provokācijas? Lindermans un Gubins apspriež aktuālākās tēmas.

RĪGA, 2. maijs — Sputnik. Sestdien, 25.aprīlī Krievijas prezidents Vladimirs Putins un ASV prezidents Donalds Tramps nāca klajā ar kopīgu paziņojumu par godu amerikāņu un padomju armiju leģendārās tikšanās pie Elbas 75.gadadienai.

Taču attieksme pret šo notikumu nav viennozīmīga. Vai tagad Krievijai vajadzētu gaidīt provokācijas no Latvijas puses?

Šo un citas aktuālas tēmas apspriež publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins savā iknedēļas notikumu apskatā.

Cik maksā rusofobija

Lindermans uzsver, ka jautājums ir par to, kādus secinājumus var izdarīt no abu pasaules lielvalstu līderu kopīgā paziņojuma. Vai tas ir tikai rituāls notikuma, kas nenesīs nekādas politiskas sekas ASV un KF attiecību uzlabošanās aspektā, vai arī tas ir mājiens par iespējamo dialogu.

Toties droši var runāt par Latvijas un pārējo Baltijas valstu un Ukrainas valdību attieksmi pret šo un tamlīdzīgiem notikumiem, uzskata publicists.

"Viņiem gluži kā vīrusam ir noteikti labvēlīgie klimatiskie apstākļi. Latviešu rusofobā nacionālisma vīruss vislabāk jūtas aukstā kara apstākļos. Ja ir aukstais karš, arī rusofobija ir pieprasīta. Rusofobija pārvēršas par preci, ko pārdod par lielu naudu. Ja rodas kaut mājiens par ASV un Krievijas satuvināšanos, prece uzreiz zaudē cenu, kļūst nelikvīda, un radikālo nacionālistu valdība Latvijā karājas mata galā," konstatēja Lindermans.

Viņš uzskata, ka latviešu nacionālisti ļoti uzmanīgi vēro ASV un KF attiecības. Iespējams, šim Trampa un Putina kopīgajam paziņojumam nav nekāda politiskā svara, tā ir tikai konstatācija, ka Otrā pasaules kara gados valstis bija sabiedrotie, taču nacionālisti, kā vienmēr tādos gadījumos, nervozē.

Ne velti jau pirms Trampa ievēlēšanas latviešu nacionālisti pauda bažas par to, ka iespējams jauns – Molotova-RibenTrampa pakts. Lindermans atgādināja, ka mazās valstis, tādas kā Latvija, vienmēr uztraucas, ja pie apvāršņa pavīd iespēja – lielie spēlētāji varētu vienoties.

Ja vietējie varasvīri pievērsuši uzmanību kopīgā paziņojuma faktam, tagad no Latvijas var sagaidīt provokācijas un centienus kompromitēt Krieviju pasaules acīs.

SS leģionāru gājiens Rīgā ir apdraudēts

Pie tam Latvijas valdība ne brīdi nepārtrauc rusofobo darbību. Piemēram, šonedēļ galīgajā lasījumā tika pieņemti grozījumi par PSRS un nacistiskā formastērpa nēsāšanas aizliegumu sabiedriskos pasākumos (lai arī, šķiet, vārdi "padomju" un "nacistiskā" likti līdzās, paši par sevi skan nedabiski).

Agrāk sabiedriskos pasākumos bija aizliegta PSRS simbolika, piemēram, sirpis un āmurs, toties tagad aizliegts izmantot arī simbolikas komponentus, piemēram, kādu PSRS armijas veidu emblēmu.

Ja pēc kaut kādiem elementiem iespējams noprast, ka tā ir PSRS forma, tās nēsāšana tiek aizliegta.

Motīvs ir skaidrs. Pēc Lindermana domām, tie ir centieni sabojāt 9.maija svētkus un vietējos pasākumus, piemēram Rīgas atbrīvošanas dienu no nacistiem vai pat bijušo desantnieku tikšanās dienu. Mērķis – mazināt visu propadomisko (nacionālistu acīs – prokrievisko) darbību.

Tiesa, tīši vai neviļus, nacionālisti ir pabojājuši arī nacistiskā leģiona svētkus, jo aizliegti ir arī formastērpa elementi, kuri dod mājienu par dalību nacistiskās armijas leģiona sastāvā.

"Piemēram, 16.martā Rīgas ielās sastopami ļaudis ar uzšuvi – viduslaiku vairogu Latvijas karoga krāsās. Tikai tajā baltā līnija nav horizontāla, bet gan diagonāla. Tas ir SS leģiona ševrons. Un tas ir aizliegts, lai arī valda uzskats, ka tas it kā esot vienkārši Latvijas simbols. Tātad, pēc būtības, šo krieviem naidīgo likumu tagad var mēģināt izmantot krievu interesēs," uzskata Lindermans.

Tikai valdībai šķiet par maz  ar vienu krieviem naidīgu likumu nedēļā. Saeima otrajā lasījumā pieņēmusi arī likumu, kas paredz krievu valotā translēto kanālu pakešu dzēšanu no televīzijas saskaņā ar prezidenta Egila Levita iniciatīvu.

Lindermans uzsver, ka skolu, sabiedrisko organizāciju un mediju likvidācija ir trīs vaļi, uz kā balstās Latvijas valdības cerība likvidēt krievu dzīvi valstī. To valdības viedokļa, televīzijai ir liela nozīme.

"Taču es tā nedomāju. Vai tiešām viņi uzskata: ja krievi Latvijā vairs neskatīsies kanālus krievu valodā, viņi mainīs attieksmi pret valdību? Ka tas kaut ko mainīs krievu skolu jautājumos un tā tālāk? Šī cīņa ar televīziju ilgst jau vairākus gadus, taču pagaidām neko globāli nav mainījusi," piezīmēja publicists.

Par Krieviju vien domā

Spriežot pēc Satversmes aizsardzības biroja pārskata, visas Latvijas domas principā ir pievērstas Krievijai. Atskaitē izskatīta Krievijas ārpolitika, Krievijas iekšpolitika, apspriesti kaut kādi draudi no Krievijas puses. Viss tikai par Krieviju. Gluži tāpat kā agrāk publicētajā Valsts drošības dienesta pārskatā.

"Pārskats vairāk gan atgādina studenta ziņojumu. Viņi uzskata, ka tas esot ļoti gudrs pārskats par iekšējo situāciju Krievijā, taču tur nav nekādas informācijas. Arī par to, kā Krievija ietekmē situāciju Latvijā. Interesanti bija tikai ieraudzīt tur Djukova-Simindeja pazīstamo fondu "Vēsturiskā atmiņa", kas nodarbojas ar nacistisko noziegumu pētījumiem otrā pasaules kara gados, un mūsu izdevumu Sputnik Latvija, kas arī pieminēts starp draudiem," pastāstīja Lindermans.

Nesen publicists arī pats ciemojās Latvijas VDD. Viņš uzrakstīja iesniegumu ar lūgumu ļaut viņam iepazīties ar lietas materiāliem. Runa ir par krimināllietu, kas bija ierosināta pret Vislatvijas vecāku sapulces dalībniekiem, arī pret Lindermanu. 2.aprīlī lieta bija slēgta, ņemot vērā pierādījumu trūkumu.

"Šajā jautājumā varu pastāstīt, ka apdomāju jautājumu par kompensācijas saņemšanu. Pirmkārt, aizturēšanas fakts, otrkārt, sēdēšana cietumā. Treškārt, lieta ilga divus gadus, tas ir pretrunā Eiropas principam par to, ka lieta ir jāizskata saprātīgā termiņā. Šeit taču runa nav par lielām finansiālajām mahinācijām. Es vienkārši uzstājos Vislatvijas vecāku sapulcē un vienkārši nesu rokās plakātu, kas neiepatikās VDD. Ko tur divus gadus izskatīt? Vēl arī aizliegums pamest valsti uz gadu. Arī tas var būt iemesls kompensācijai. Runa nav par materiālo pusi, jo tie būs nožēlojami eirocenti, runa ir par morālo aspektu. Vajag parādīt, ka mēs vismaz tādā līmenī varam dot atbildi uz tādām nelikumīgām darbībām," paskaidroja Lindermans.

Bet kā tad ar koronavīrusu?

Vienlaikus Latvija ir sameklējusi iemeslu palepoties. Valsts Veselības ministrijas galvenais infekcionists, profesors Uga Dumpis atklāja, ka Covid-19 izplatības apogejs valstī ir aiz muguras. Iespējams, jau nākamnedēļ valdība pārskatīs un mīkstinās drošības līdzekļus.

Lindermans uzskata, ka šajā gadījumā Latvijas valdība patiešām ir rīkojusies optimāli no karantīnas pasākumu viedokļa. Arī iedzīvotāju blīvumam bijusi sava loma.

Vai bija iespējams Latvijā organizēt "zviedru variantu"? Bērni apmeklē skolu, kafejnīcas strādā, uzņēmumi strādā. Zviedrija cerēja, ka sabiedrība iegūs tā saucamo "bara imunitāti" – bērni un jauniesi inficēs ar koronavīrusu visus, paši viegli pārslimos un radīs sabiedrībā 80% līmeni – tātad lielākā daļa sabiedrības pārslimo un pēc tam dāvā aizsardzību atlikušajiem 20%.

Lindermans atzīmēja, ka, principā, tas ir normāls ceļš, taču vienīgi gadījumā, ja Covid-19 uzskatīt par parastu akūtu elpceļu vīrusa infekciju. Tomēr par koronavīrusa dabu diskusijas turpinās. Piedevām tam ir komplikācijas, un tās nevairās arī no bērniem.

"Tāpēc zviedru variants ir ļoti riskants un prasa no iedzīvotājiem kolosālu disciplīnu. Taču nav zināms, vai Latvija vai kāda cita valsts būtu tikusi galā ar tādu situāciju. Tātad pagaidām var uzskatīt, ka Latvijā viss bija paveikts pareizi," secināja publicists.

84
Tagi:
Vladimirs Lindermans, rusofobija, leģionāri, latvieši, Latvija
Pēc temata
Gasparjans pastāstīja, kā "nacionālistiskās pabiras" Latvijā tracina padomju forma
Ārkārtas situācijā Latvija cīnās ar Sarkano armiju: KF vēstniecība par jauno likumu
Latvija neaizsargās: Lindermans par koronavīrusu, karu, tiesām un pilnīgu derusifikāciju
Ja cīnies par tiesībām, esi gatavs sēdēt: Lindermans par krievu iebiedēšanu Latvijā

Lietuva saņēmusi no ASV vienreizējās lietošanas granātmetējus

6
(atjaunots 13:03 15.04.2021)
Bruņojums, ko valstij nodevusi Vašingtona, ir mazāka kalibra un ar mazāku darbības rādiusu nekā prettanku ieroči, ko patlaban izmanto armijā.

RĪGA, 15. aprīlis – Sputnik. ASV nodevušas Lietuvai vienreizējās lietošanas granātmetējus M72 LAW, ko saņems Nacionalās aizsardzības brīvprātīgo spēku karavīri, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz Lietuvas Bruņoto spēku preses dienestu.

Bruņojuma nodošanas ceremonija notika Lietuvas Lielkņaza Ģedimina štāba bataljonā Viļņā. Tajā piedalījās aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks, ASV vēstnieks Lietuvā Roberts Gilkrists, Lietuvas BS komandieris ģenerālleitnants Valdemārs Rupšis un citi Lietuvas aizsardzības resora pārstāvji.

Anušausks pateicās partnerim par atbalstu un paziņoja, ka Vašingtonas investīcijas liecina: republika joprojām ir "svarīga aizsardzības politikas prioritāte" ASV acīs.

"Lietuvas armija būs tik stipra, cik stiprs būs katrs Lietuvas kareivis. Ne tikai fiziski un morāli, svarīgi ir arī tas, ar kādiem ieročiem viņš bruņots. ASV atbalsts ar vieglajiem granātmetējiem būtiski stiprinājusi teritoriālās aizsardzības vienības, cēlusi to cīņasspēju, uguns spēku un ļāvusi teritoriālās aizsardzības spēkiem rīkoties pārliecinoši, apņēmīgi un efektīvi. ASV atbalsts stiprina brīvprātīgo karavīru rindas, sauszemes spēkus, Lietuvas armiju un tādējādi nodrošina efektīvāku aizsardzību un ienaidnieka savaldīšanu," teica Rupšis.

Granātmetēji M72 LAW papildinās zviedru granātmetēju Carl-Gustav arsenālu, ko patlaban izmanto Lietuvas Bruņoto spēku kājnieki, kā arī zviedru vienreizējās lietošanas granātmetēju AT-4 arsenālu. Lietuvas BS atzīmēja, ka M72 LAW kalibrs un darbības rādiuss ir mazāks nekā pašlaik armijā izmantojamais bruņojums, taču jaunie ieroči ir daudz vieglāki un kompaktāki.

Granātmetēji M72 LAW tika pieņemti bruņojumā ASV armijā 1962. gadā kā individuālais prettanku ierocis. Patlaban ASV M72 LAW sērijas granātmetēji pārsvarā aizvietoti pret jaunāku un efektīvāku bruņojumu.

Baltijas valstīs pastāvīgi skan runas par "Krievijas draudiem", kuru dēļ it kā vajagot stiprināt sadarbību aizsardzības jomā un piedalīties NATO mācībās. Savukārt Maskava ne vienu vien reizi apliecinājusi, ka neplāno nekādus uzbrukumus.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs konstatēja: NATO ļoti labi zināms, ka Maskavai nav nekādu agresīvu plānu, taču tā vienkārši izmanto ieganstu, lai dislocētu lielāku skaitu tehnikas un bataljonu Krievijas robežu tuvumā.

Militārais eksperts, atvaļinātais pulkvedis Viktors Ļitovkins intervijā Sputnik Lietuva iepriekš paziņoja, ka ASV nodod saviem vasaļiem ieročus, kas pašām nav vajadzīgi. Viņš atzīmēja, ka Vašingtona, pēc būtības "atbrīvojas no militārajām drazām", kas šodien nav īpaši efektīvas, un izgāž to Baltijas valstīs un Ukrainā. Viņš uzsvēra, ka neviena sevi cienoša valsts tādus ieročus neiegādāsies.

6
Tagi:
bruņotie spēki, ieroči, Lietuva, ASV
Pēc temata
Latvija sagaidījusi pēdējo bruņumašīnu partiju no Lielbritānijas
Latvija un Igaunija iegādāsies granātmetēju munīciju par 22 miljoniem eiro
Kādiem nolūkiem Latvijas NBS vienreizējās lietošanas granātmetēji AT4
ABLV

FinCEN apsūdzības nav apstiprinājušās, taču ABLV Banku tas vairs neglābs

9
(atjaunots 09:26 15.04.2021)
Izmeklētājs ar prokurora piekrišanu nolēmis pārtraukt kriminālprocesu pret ABLV Bankas vadību, kas sākts pēc FinCEN pārskata publiskošanas.

RĪGA, 15. aprīlis — Sputnik. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nav atradis pierādījumus, kas apliecinātu: ABLV Bankas vadība būtu vainojama korupcijā, par ko apgalvoja ASV Finanšu ministrijas struktūras FinCEN pārskatā, vēsta BNN.

KNAB apstiprināja, ka 26. martā izmeklētājs ar prokurora piekrišanu nolēmis pārtraukt kriminālprocesu pret ABLV Bankas vadību, kas sākts pēc FinCEN pārskata publiskošanas. Dokumentā teikts, ka līdz 2017. gadam ABLV Bankas vadība un administrācija it ka esot devušas kukuļus, lai ietekmētu Latvijas amatpersonas ar mērķi novērst sankcijas par bankas riskantu darbību.

ABLV Banka šīs apsūdzības noliedza un konstatēja, ka tamlīdzīgi apgalvojumi nodarījuši bankai vērā ņemamu kaitējumu. Banka vērsās KNAB ar lūgumu ierosināt krimināllietu.

KNAB paziņoja, ka vairs neizmeklē arī citus virzienus, kas skar ABLV Bankas vadības iespējamo saikni ar Latvijas amatpersonu uzpirkšanu.

KNAB nav atradusi pierādījumus ABLV Bankas vadības aizdomām par to, ka banku ar nodomu nomelnojis Latvijas Bankas bijušais prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Ziņots, ka 2018. gada februārī ar mērķi aizsargāt klientu un kreditoru intereses un ņemot vērā ECB lēmumu par likvidācijas procesa sākumu, ABLV Bankas vadība akcionāru ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu par pašlikvidāciju. Bankas problēmas sākās pēc FinCEN paziņojuma par plānotajām sankcijām par naudas atmazgāšanas shēmu realizāciju.

13. februārī ASV FM finanšu noziegumu novēršanas tīkls FinCEN paziņoja, ka tur aizdomās Latvijas ABLV Banku par naudas atmazgāšānu un ierosināja bloķēt tās korespondētājkontus dolāros. No FinCEN paziņojuma izriet, ka banka esot saistīta ar KTDR ieroču programmu. Tāpat FinCEN pārskatā teikts, ka ABLV Bank vadība uzpirkusi ierēdņus. Banka apsūdzības nosauca par "skandalozu apmelošanu".

ECB pieņēma lēmumu neglābt banku un sākt tās likvidācijas procesu. Taču pērnā gada 12. jūnijā FKTK atļāva bankai sākt pašlikvidācijas procesu. 2020. gadā banka plānoja nomaksāt 95% prasību, līdz 2023. gadam – noslēgt pašlikvidāciju.

Fizisko personu ieguldījumus līdz 100 tūkstošu eiro apmērā sāka izmaksāt gandrīz nekavējoties, lielāki fizisko un visi juridisko personu ieguldījumi tiek pārbaudīti pēc apstiprinātās metodikas.

9
Tagi:
KNAB, ABLV, bankas
Pēc temata
Finansists: Latvijai laiks aizmirst ārzonas un atsaukt atmiņā šprotu zvejas metodes
Esam bijuši pasīvi: FKTK sola apdrošinātājiem to pašu, kas ticis bankām
Beneficiārs – lācis: kādus pārsteigumus sagādā banku piesardzība
Ziemeļu straume 2

Divas paketes un šitais. ASV sūta pret "Ziemeļu straumi 2" Amosu-iznīcinātāju

0
(atjaunots 13:23 15.04.2021)
Blinkenam nepatika, kā Kongresā viņu norāja par "Ziemeļu straumi 2". Tāpēc Valsts departamentam ievajadzējies grēkāzis, kura nebūs žēl.

ASV speciāli apmācīts cilvēks ķersies pie nepateicīga darba – mēģinās pierunāt Berlīni atteikties no "Ziemeļu straumes 2", atzīmēja radio Sputnik autors Mihails Šeinkmans. Baltais nams iecels īpašo vēstnieku pārrunām par ienīstā gāzesvada būvdarbu pārtraukšanu, vēsta Politico, atsaucoties uz ASV administrācijas oficiālajām personām.

Sak, vispirms ar to pārsvarā nodarbojās diletanti no Drošības padomes un Valsts departamenta, bet tagad (kad projektā atlicis uzbūvēt nieka 120 km) jau vajadzīgs profesionālis. Tāds ir Amoss Hohšteins – viņš zina, kā tas darbojas. Tagad viņš ir viens no prezidenta padomniekiem. Šajā amatā viņš nonāca pēc darba "Naftogaz" novērošanas padomē. Tātad saprot: ja krieviem un vāciešiem darbs sekmēsies, Ukrainā vairs nebūs neviena, ko novērot.

Baraka Obamas prezidentūras laikā viņš bija Valsts departamenta koordinators enerģētikas jautājumos. Tagad statusa ziņā viņš var līdzināties savam kādreizējam bosam Džonam Kerijam. Arī viņš nodarbosies ar to, ko nespēj ietekmēt. Kerijs ir speciālais pārstāvis klimata jautājumos, bet Hohšteina uzdevums ir nepieļaut temperatūras celšanos. Vienīgi Eiropā un vienīgi ziemā.

Tomēr Kerijam omulīga vietiņa sagādā prieku, bet Hohšteins ir darbonis. Viņš drīzāk ir lobētājs nekā diplomāts. Viņam vajadzīgs rezultāts. Varbūt tāpēc viņš nesteidz pieņemt sava drauga – palīga nacionālās drošības jautājumos Džeika Sallivana – piedāvājumu (viņi strādāja kopā jau Hilarijas Klintones vadībā, kad viņa ieņēma valsts sekretāra posteni).

Taču arī tagadējai ārpolitikas vadībai viņš ir vērtīgs kadrs. Ne tajā ziņā, ka no viņa patiešām būs liels labums. Diezin vai diplomāti nopietni cer ar viņa palīdzību apturēt jau par 95% gatavu projektu.

Vienkārši Tonijs Blinkens apciemoja Kongresu ar atskaiti par darbu, kas veikts pie "Ziemeļu straumes", un rezultātks viņam nepatika: viņu norāja kā mazu puiku. Tāpēc viņam ievajadzējies štatā grēkāzis, kura nebūs žēl. Tiesa, "Amoss-iznīcinātājs" skan tīri labi. Tomēr pārrunas par sveša gāzesvada apturēšanu viņam vajadzētu sākt tikai ar Kapitolija iemītniekiem – Merkeli nespēja ietekmēt pat Baidens ar Blinkenu. Hohšteins viņas acīs pieder pie kategorijas "kas tu tāds esi?".

© Sputnik / Алексей Филиппов

Protams, tas nav pēdējais ASV arguments. Zemūdene un kara kuģis netālu no Krievijas cauruļvadu izbūves kuģa, lai arī Polijai piederoši, rāda, līdz kādām galējībām ASV var novest sakāves rūgtums. Tomēr cīņā ar gāzesvadu parādījies jauns vārds – speciālais pārstāvis. Skaidrs, ka neko jaunu viņš nepastāstīs, tomēr viņa parādīšanās jau rāda: amerikāņi gatavojas ilgai spēlei.

Tāpēc, kamēr Hohšteins domā par piedāvājumu – pieņemt vai ne, Baltais nams neko nedomā, tikai apstiprina. Kārtējo sankciju paketi. Pat stāsta, ka veselas divas uzreiz – lai visiem pietiek.

Te Amosam nekaitētu atsaukt atmiņā to, ka mamma un tētis viņam vārdu devuši par godu vienam no tā saucamajiem Bībeles "mazajiem praviešiem". Tiesa, lai pierādītu, ka vecākiem bijusi taisnība, viņam nāktos ne tikai noraidīt piedāvāto amatu, bet arī brīdināt, ka tā ir tukša iecere – kaitēt "Ziemeļu straumei 2".

0
Tagi:
Ziemeļu straume 2, ASV Valsts departaments, Vācija, ASV
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Karš par "Ziemeļu straumi 2" tuvojas beigām. Polija ir starp zaudētājiem?
Ar jaunajām sankcijām Rietumi nolaiž "dzelzs priekškaru"
"Ziemeļu straume 2": analītiķis paskaidroja, kādu taktiku izvēlējušās ASV
Politologs: "Ziemeļu straume 2" jautājumā Lietuva spēj tikai rukšķēt – piebalsot ASV