Dzīvokļa iegādāšana

Banku "dāsnums": Latvijā palīdz kredītņēmējiem

34
(atjaunots 13:20 30.04.2020)
Kredīta pamatsummas atmaksas termiņa atlikšana nozīmē, ka šajā periodā kredītņēmējam būs jāmaksā tikai procenti; pēc atvieglošanas termiņa beigām pamatsummas dzēšanas maksājumu apmērs palielināsies.

RĪGA, 30. aprīlis – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Latvijas bankas izsludina moratoriju hipotekāro kredītu atmaksai uz laiku līdz 12 mēnešiem saistībā ar Covid-19 izraisīto krīzi. Patiesībā, nākas domāt, ka bankas tikai un vienīgi plāno nopelnīt vairāk naudas uz kredītņēmēju rēķina.

Koronavīrusa izraisītā krīze skārusi arī hipotēkas kredītņēmējus. Pašlaik, saskaņā ar Finanšu nozares asociācijas datiem, vairāk nekā 4400 klientu ir saņēmuši iespēju atlikt kredīta pamatsummas atmaksu krīzes periodā. Maksājumi atlikti 10 tūkstošiem līgumu par kopējo summu 628 miljonu eiro apmērā.

Tā vēl nav 2009. gada krīze, tomēr, neapšaubāmi, lielākais satricinājums finanšu tirgū pēdējo 10 gadu laikā. Ir saprotama Latvijas Bankas vadītāja vēlme sarīkot "amnestiju" iepriekšējās krīzes bankas klientu vidū – citādi, spriežot pēc visa, komercbankas pēc 2020. gada vispār varēs slēgt kredītu nodaļas, jo tās vari nebūs vajadzīgas. Nebūs ko kreditēt.

Situācija ar hipotēku kredītņēmējiem tika apspriesta Saeimas Mājokļa lietu apakškomisijas sēdē. Tās priekšsēdētāja, Saeimas deputāte Regīna Ločmele-Luņova tikšanās beigās paziņoja: "Šodien ir vēsturiska diena, jo turpat visas Latvijas komercbankas ir pievienojušās moratorijam, kas paredz banku klientiem iespēju saņemt labvēlības periodu līdz pat 12 mēnešiem hipotekārā kredīta pamatsummas maksājumu atlikšanā. Šo iespēju varēs izmantot iedzīvotāji, kuru finansiālā situācija ir pasliktinājusies Covid-19 pandēmijas izraisītās ārkārtējās situācijas ietekmē." Pamatsummas atmaksas atlikšanu uz 6 mēnešiem varēs izmantot patēriņa kredītu un līzinga saņēmēji.

"… Lai šo procesu turpinātu maksimāli efektīvi un vienveidīgi, Finanšu nozares asociācija kopā ar biedriem, ievērojot labāko praksi atbalsta sniegšanā, apstiprināja moratoriju, kas atbilst Eiropas Banku iestādes vadlīnijām. Moratorijam var pievienoties ikviena kredītiestāde vai tās meitas sabiedrība, un to var individuāli ievērot ikviens Latvijas kreditēšanas tirgus dalībnieks, kas sniedz hipotekāros, patēriņa kredītus vai līzinga pakalpojumus privātpersonām," uzsver Finanšu nozares asociācijas valdes priekšsēdētāja Sanita Bajāre.

Skaits paziņojums. Taču liekas, ka patiesie komercbanku motīvi ir tālu no deklarētajām rūpēm par klientiem. Pirmkārt, atkarībā no maksājumu kavēšanas termiņa bankām nāksies veikt rezerves uzkrājumus izsniegtajiem kredītiem. Tātad regulārajos maksājumos bankas ir ieinteresētas ne mazāk par klientiem, un varbūt pat vairāk. Otrkārt, sevišķi hipotekārā kredīta sākuma posmā (kā jebkura cita liela kredīta gadījumā), pamatsumma sastāda ne tik lielu ikmēneša maksājuma daļu. Lielākā daļa – tie ir procenti, peļņa, no kuras bankas, kā redzams, nesteidz atteikties. Praksē tas nozīmē, ka klientiem atļauj "atlikt" atmaksu tikai daļai (bieži vien nelielai) no ikmēneša maksājuma.

Eiro
© Sputnik / Алексей Сухоруков

Un galvenais. Komercbankas neatceļ maksājumus, bet gan pārceļ tās uz vēlāku laiku. Tas nozīmē, ka klienti, kas ir saskārušies ar grūtībām un bijuši spiesti noslēgt vienošanos ar banku, ar procentiem par bankas naudas izmantošanu apmaksās saņemto 12 mēnešu maksājumu atlikšanu. Būtībā klienti brīvprātīgi piekrita maksāt procentus bankām ilgāk (un vairāk), nekā iepriekš plānots.

Tiesa, savā paziņojumā Finanšu nozares asociācija godīgi atzīmē, ka, tā kā "pamatsummas atmaksa tiek atlikta, tāpēc pēc saistību izpildes termiņa atlikšanas beigām pieaugs ar pamatsummas atmaksu saistītie maksājumi. Lai ikmēneša maksājums paliktu iepriekšējā apmērā, pastāv iespēja pagarināt kredīta termiņu, taču šajā gadījumā jārēķinās, ka, atbilstoši apstākļiem finanšu tirgos, kopējais samaksāto procentu apjoms var pieaugt, kā arī par termiņa pagarinājumu var tikt prasīta papildu komisijas maksa".

Par kredīta pamatsummas atmaksas termiņa pagarināšanas pieteikuma izskatīšanu bankas sola neņemt komisijas maksu. Klients, kurš ir nonācis grūtā finanšu situācijā, jau tā būs spiests maksāt lielu cenu.

34
Tagi:
kredīts, nauda, parādi
Pēc temata
Kredītlikme līdz pat 90%: Latvijā vāc parakstus par kredītu parādu piedziņas ierobežošanu
"Mēs neesam Āfrika". "Priekšnieks lūdz dalīties": dīkstāves pabalsti raisa strīdus
Dzimtajā Latvijā ieslēgtu bezdarbnieku pūļi: pie kā koronavīruss novedīs valsti
Margarita Dragile

Dragile: Saeima vēlas kontrolēt, krievi Latvijā svin 9. maiju

15
(atjaunots 15:26 06.06.2020)
Saeima pieņēmusi stingrākus noteikumus par Sarkanās armijas formas lietojumu – politiķi ir nobažījušies par to, ka pašvaldības atļaus krieviem 9. maijā iziet uz ielas ar kara laiku PSRS atribūtiem.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Saeima pieņēmusi stingrākus noteikumus par PSRS un nacistiskās Vācijas militārās formas lietojumu publiskos pasākumos. Politiķi ņēmuši vērā prezidenta piezīmes un atņēmuši pašvaldībām tiesības ļaut atsevišķos gadījumos izmantot totalitāro režīmu simbolus.

Saeima nolēmusi saglabāt kontroli pār masu pasākumiem, kas saistīti ar 9. maiju, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja viena no akcijas "Nemirstīgais pulks" organizatorēm Latvijā Margarita Dragile.

"Acīmredzama ir Saeimas vēlēšanās kontrolēt situāciju, lai nepieļautu intereses parādīšanos un neparādītu, cik vērtīgs ir tas, kas svarīgs Latvijas krievu kopienai," uzsvēra Dragile.

Viņa atzīmēja, ka visus Latvijas krievu kopienas pasākumus pavada juristi un tiesībsargi.

"Speciālisti vienmēr rūpīgi iepazīstas ar atbilstošajām likuma normām. Esmu pārliecināta, ka mēs varēsim atrast risinājumu, kas ļaus veterāniem 9. maijā uzvilkt savu formu un ņemt rokās karogus, kā arī pasargās šo pasākumu organizatorus un dalībniekus," apliecināja Dragile.

23. aprīlī Saeima trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus, kuri aizliedz publiskos pasākumos nēsāt bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas bruņoto spēku un varasiestāžu pārstāvju formas tērpu un apģērba elementu lietošanu.

Krievija šādas likuma normas nosodīja, atzīmējot, ka Latvijas politiķi ne tikai pielīdzinājuši padomju karavīra formastērpu nacistu mundierim, bet arī pielāgojuši savas ļaunprātīgās iniciatīvas Lielās Uzvaras 75. gadadienai. Sarkanās armijas formastērpa aizliegumu Latvijā Krievijas Ārlietu ministrija nosauca par zaimojošu iniciatīvu un ņirgāšanos par padomju karavīru piemiņu, kuri ziedojuši savas dzīvības par Latvijas atbrīvošanu.

15
Tagi:
saeima, nacionālisms, Uzvaras diena
Pēc temata
Tādu likumu izpildīt nevar: policija iebilst pret grozījumiem par Georga lentes aizliegumu
Uzvara pār nacismu rada draudus? KF vēstniecība par Georga lentes aizliegumu
Krievijas Ekonomikas universitātes Politoloģijas un socioloģijas katedras vadītājs, militārais politologs Andrejs Koškins, foto no arhīva

Augsta agresijas pakāpe: eksperts novērtēja rīkojumus Latvijā kara gadījumam

17
(atjaunots 15:19 06.06.2020)
Latvijas Aizsardzības ministrijas norādījumi kara gadījumam raksturo ne tikai republikas ģeopolitisko stāvokli, bet arī attīstības vektoru – valsts spēj vienīgi ģenerēt augstas pakāpes agresiju, neko vairāk.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Latvijas Aizsardzības ministrija laidusi klajā bukletu "Kā rīkoties krīzes gadījumā", kurā sniegti ieteikumi iedzīvotājiem, kā izturēties krīzes situācijās, kas saistītas ar epidēmijām, tehnogēnām katastrofām un dabas kataklizmām. Īpaša uzmanība veltīta padomiem par to, kā rīkoties kara gadījumā.

Latvijai nekas cits neatliek, kā vien ģenerēt augstas pakāpes agresiju, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja Krievijas Ekonomikas universitātes Politoloģijas un socioloģijas katedras vadītājs, militārais politologs Andrejs Koškins.

"Ne ekonomika, ne sociālā sfēra Latvijā nav prioritāras un nonākušas visai bēdīgā stāvoklī. Naudu, ko pagaidām izsniedz Eiropas Savienība, un grantus no ASV var saņemt, ja aktīvi īstenot agresīvu Krievijai naidīgu politiku. Tā nu Latvija ar to nodarbojas," konstatēja Koškins.

Eksperts atzīmēja, ka Latvijas Aizsardzības ministrijas norādījumi kara gadījumam raksturo ne tikai republikas ģeopolitisko stāvokli, bet arī attīstības vektoru.

Ja valsti apdraud ārējais ienaidnieks, Ministru kabinets izsludina ārkārtējo stāvokli, armija un kompetentie dienesti sāk aizsardzības pasākumus, vēsta buklets. Latvijas iedzīvotājiem jābūt gataviem karadienestam, viņiem ir tiesības sākt bruņotu pretošanos un atteikties no sadarbības ar okupācijas varu.

17
Tagi:
Aizsardzības ministrija, Latvija
Krievijas politiķis Aleksejs Puškovs, foto no arhīva

Krievijas politiķis prognozēja tālāko situāciju ASV

0
(atjaunots 15:21 06.06.2020)
Krievijas politiķis Aleksejs Puškovs uzskata, ka situācija stabilizēsies pirms prezidenta vēlēšanām.

RĪGA, 6. jūnijs — Sputnik. Krievijas Federācijas padomes Informācijas politikas un sadarbības ar medijiem komisijas vadītājs Aleksejs Puškovs novērtēja tālākās notikumu attīstības izredzes ASV, vēsta RIA Novosti.

Kopš maija beigām virknē lielāko pilsētu ASV notiek protesta akcijas un nekārtības, kas izcēlušās pēc afroamerikāņa Džordža Floida nāves aresta laikā. Viens no policistiem, kurš aizturēšanas laikā vairākas minūtes ar ceļgalu saspieda Floida plecu, apsūdzēts par slepkavību, trīs citi – par līdzdalību slepkavībā.

Intervijā "Parlamentskaja gazeta" senators norādīja, ka situācija stabilizēsies pirms prezidenta vēlēšanām. Tomēr šoreiz aizdomās turamos likumsargus neizdosies atbrīvot no atbildības par cilvēka nāvi, tiesas process būs stingrs un, domājams, demonstratīvs, uzskata politiķis.

"ASV etniskā "bumba" sprāgst regulāri. Tāpēc nedomāju, ka mēs stāvam uz amerikāņu sociālās revolūcijas sliekšņa. Manuprāt, protesti sāks noklust: marodierus pārvarēs, huligānus iesēdinās, un situācija kopumā stabilizēsies ilgi pirms 2020. gada prezidenta vēlēšanām," teica Puškovs.

Viņš piebilda, ka protestu radītais efekts varētu pazust jau līdz novembrim, tomēr tas diezin vai palīdzēs Savienotajām Valstīm izvairīties no rasu konfliktiem nākotnē.

0
Tagi:
politika, ASV, Krievija
Pēc temata
Polijas izdevums: ASV imidžs grūst acu priekšā
Diplomāts nosauca vārdus par Krievijas saikni ar protestiem ASV par viltus ziņām
"Domājams, krievi": uzlauzts ASV absolūtais ierocis
"Vājprāts": latviešus, kuri kļuva par grautiņu aculieciniekiem ASV, šokējusi "brīvība"