Puškins

"Šādiem pieminekļiem Rīgā nav vietas": latviešu profesore kritizē Puškina statuju

119
(atjaunots 10:29 24.04.2020)
Mediju eksperte, profesore Sandra Veinberga uzskata Rīgā uzstādīto pieminekli lielajam krievu dzejniekam Aleksandram Puškinam par "nejēdzīgu", un tam līdzīgās skulptūras par "smieklīgām un pazemojošām".

RĪGA, 24. aprīlis - Sputnik. Latviešu profesore un žurnāliste nesen pastaigājusi pa Kronvalda parku Rīgā. Savus novērojumus viņa uzskatīja par vajadzīgu pastāstīt sociālajos tīklos.

Vispirms viņa negatīvi novērtēja Ostas pārvaldi, kurā agrāk bija 70.gados celts piena restorāns. To viņa nodēvēja par "neglītu" un pārgāja pie pieminekļa.

​Tā Veinbergas lapā Twitter parādījās 2009.gada augustā parkā uzstādītā lielā krievu dzejnieka Aleksandra Puškina piminekļa fotogrāfija.

"Nejēdzīgs piemineklis Rīgā. Rīgas apdziedātājs Puškins?" par dzejnieka skulptūru milzīgi sašutusi profesore Sandra Veinberga.

​Tomēr liela daļa Twitter lasītāju nepiekrita autores viedoklim un nostājās Puškina pusē.

"Nu, domāju, nebūtu jāstāsta, ka neesmu "krievu pasaules" atbalstītājs, bet pret Puškina statuju nav iebildumi. Tāpat kā nebūtu iebildumi pret Bairona, Šekspīra, Moljēra, un citu pasaules dzejnieku, vai literātu statujām," norādīja Imants Kore.

​"Man gan ir iebildumi pret šo Puškina statuju Rīgā un es nevēlos Bairona, Šekspīra vai Lindgrēnas statujas Rīgā, ja šiem autoriem ar Latvijas galvaspilsētu nav bijis nekādu kontaktu dzīvē vai literārajos darbos. Rīgā ir daudz ideoloģiski pievilktu pieminekļu," Veiberga uzstāja.

​"Iesaku pamācīties Rīgas vēsturi un arī palasīt Andra Kolberga grāmatas par Rīgu.  Tur ir divi pieminekļi - netālu ir piemineklis Annai Kern, kura bija Rīgas Citadeles garnizona komandiera sieva. Jūs noteikti varat atcerēties brīnišķigu dzeju, ko Puškins veltija Annai Kern," mediju speciālistei atgādināja Andrejs.

​"Šādiem pieminekļiem Rīgā nav vietas, tie liecina par it kā Latvijas kultūrsaišu tukšumu un savā būtībā ir smieklīgi un pazemojoši," profesore Veinberga palika pie sava.

​​"Rīga ir cieši saistīta ar krievu literatūras vēsturi. Tomēr mūsu pilsētā visbagātīgāk iemūžināts klasiķis, kurš šeit nekad nav bijis. Lai arī Latvijas galvaspilsētā ir Puškina iela, Puškina piemineklis un pat viņa mīļotās sievietes skulptūra," attrauca apmekletājs ar lietotājvārdu Skallagrimson.

​Tomēr arī šī informācija nepārliecināja pieminekļa naidnieci. Veiberga pauda pārliecību, ka bezjēdzīgi pieminekļi esot tumsonīgu galvaspilsētas varasvīru roku darbs.

"Visi nejēdzīgie, nevajadzīgie pieminekļi Latvijas galvaspilsētā ir Rīgas vadītāju tumsonības liecība. Varējām (piemēram) atgādināt pasaulei, ka Bulgākova Margarita ir no Rīgas un man nebūtu iebildumu. Ir jāzina mākslas un kultūras vēsture (saistībā ar Rīgu), nevis lienoši jāklanās Maskavai," pauda spriedumu Veinberga.

​​"Zināju, ka Sandra nav inteliģences sakropļota, bet tādu līmeni negaidīju," autores tvītu komentēja Arnis Matrozis.

​"Maskavā ir Raiņa iela. Es domāju,  ka kultūru var mierīgi neaiztikt. Un Puškina darbi ir klasika ne bez iemesla," raksta lasītājs ar lietotājvārdu Vidēji slēpta identitāte.

​"Ko te Puškins nodarījis? Galīgi jau aptrakuši, nekas vairs neder..." sašutis vaicāja Inguss Dāvids.

​"Nejēdzīgs tweets no komunikāciju ekspertes un profesores. Jūsu rakstus vienmēr "dalīju" ar pieci, tagad "dalīšu" ar desmit," konstatēja Dana Neikena.

​Atgādināsim, ka bronzas pieminekli Rīga saņēma dāvanā no Maskavas nama. Iepriekš pieminekli dzejniekam ierosināja uzstādīt Latvijas Puškina biedrība. Pieminekļu padome atbalstīja iniciatīvu jau 1999.gadā, taču tobrīd neizdevās atrast līdzekļus uzstādīšanai.

Pieminekļa autors ir Holandē dzīvojošais skulptors Aleksandrs Tatalrinovs. Parkā piemineklis uzstādīts 2009.gadā. Dzejnieks ļoti interesējās par Rīgu, tomēr pilsētu apciemot viņam neizdevās. Šeit dzīvoja viņa mīļotā Anna Kerna – Rīgas garnizona komendanta sieva. Puškins rakstīja viņai vēstules un veltīja dzejoļus. Piemineklis Annai Kernai atrodas pie koncertzāles "Ave Sol".

Pērn Puškina skulptūrai uzbruka vandāļi – nezināmas personas nozāģēja tai spieķi. Tas nebija pirmais uzbrukums. Gadu iepriekš nezināmas personas jau mēģināja nozāģēt spieķi, bet 2017.gadā Puškinam kaklā tika uzmesta cilpa.

119
Tagi:
Sandra Veinberga, latvieši, piemineklis, Puškins, Rīga
Pēc temata
Rīgā piemineklis Puškinam kļuvis par studentu "eksperimenta" objektu
Igaunijas Puškina biedrības locekļi devušies braucienā pa Krimu
Liepājas dome pārdēvējusi A. Puškina vārdā nosaukto vidusskolu
23. februārī Jēkabpilī noticis skandalozs vandālisma akts

Noziegums pret padomju memoriālu Jēkabpilī atklāts ar sensacionālu ātrumu

8
(atjaunots 07:06 09.03.2021)
Lielgabalu, ko ar traktoru aizveda no padomju karavīru apbedījuma vietas Jēkabpilī nezināmajā virzienā, visticamāk, jāmeklē Daugavā. Tāpat tiek ziņots, ka iespējamā vainīgā persona ir noskaidrota. Sods par šādu noziegumu — brīvības atņemšana līdz diviem gadiem.

RĪGA, 9. marts — Sputnik. Latvijas Valsts policija informēja, ka tika noskaidrots iespējamais vaininieks padomju memoriāla apganīšanā Jēkabpilī.

"Veicot izmeklēšanu kriminālprocesā par piemiņas zīmes – lielgabala demontāžu Jēkabpilī, ir noskaidrota iespējamā vainīgā persona. Policijā turpinās faktisko notikušā apstākļu noskaidrošana," teikts Valsts policijas ziņojumā Twitter.

​Atgādinām, ka 23. februārī Jēkabpilī pazudis lielgabals no pieminekļa karavīru brāļu kapos. Kāds to naktī demontēja un aizveda nezināmā virzienā.

Gadījums ir skandalozs, jo pieminekli aizsargā 1994. gadā parakstītais Krievijas un Latvijas valdību līgums. Tā 13. pants uzdod Latvijai nodrošināt šādu memoriālo būvju un apbedījumu kopšanu un labiekārtošanu, kā arī saglabāšanu.

Policisti ziņo, ka vainīgā persona jau atzinusi atzina veiktās darbības. Turklāt izdevās atrast traktoru, ar kuru tika veikta lielgabala demontāža.

Pats lielgabals, kā jau iepriekš tika ziņots, droši vien atrodas Daugavā. Tā iespējamā atrašanās vieta ir noteikta, ziņo policija.

Vēl ziņots, ka sākotnēji kriminālprocess tika uzsākts pēc Krimināllikuma 18. nodaļas par noziedzīgu nodarījumu pret īpašumu, un šobrīd tas ir pārkvalificēts pēc Krimināllikuma 229. panta pirmās daļas par valsts aizsardzībā esoša kultūras pieminekļa pārvietošanu.

Par šādu noziedzīgu nodarījumu likumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbs, vai naudas sods.

8
Tagi:
policija, Latvija
Pēc temata
Video ierakstā nokļuvusi pieminekļa sagraušana Jēkabpilī
Skabarga latviešu acīs: kam nedeva mieru piemineklis karavīriem Jēkabpilī
"Padzīt krievus": Lindermans par pieminekļa zādzību un krievu mediju iznīcināšanu
"Zodziet apņēmīgāk!" Ušakovs uzbruka labējiem, kuri atbalsta vandāļus Jēkabpilī
Salaspils

Kur krievu kultūra ir lieka: Salaspils vadība aizliegusi krievu Kultūras namu

15
(atjaunots 07:01 09.03.2021)
Salaspilī izcēlies skandāls: pilsētā, kur vairāk nekā puse iedzīvotāju ir krievvalodīgie, vietējās varas likvidējušas krievu Kultūras namu.

RĪGA, 9. marts — Sputnik, Jevgēņijs Leškovskis. Partija "Vienotība", kuras biedrs ir Latvijas premjerministrs, kārtējo reizi nodemonstrējusi savu naidīgo attieksmi pret visu krievisko. Republikā izvērsies diezgan skaļš skandāls, tagad – Salaspilī — pilsētā, kur vairāk nekā puse iedzīvotāju ir krievvalodīgie. Vietējā dome, kurā pie varas ir "Vienotība", likvidējusi krievu Kultūras namu. Pie tam KN "Enerģētiķis" zem viena jumta mitinājās daždažādi interešu klubi un sekcijas, kurās nodarbojās bērni, pensionāri un dažādu sociālo grupu pārstāvji līdz pat cilvēkiem ar invaliditāti.

Salaspils iedzīvotāji, protams, cenšas aizstāvēt savu Kultūras namu, bet pagaidām bez īpašiem panākumiem: dažus klubus un sekcijas, kā arī deju un dziesmu kolektīvus uz laiku piemitināja pilsētas latviešu KN, lai gan tā, protams, ir maza daļa no bijušā vēriena un daudzveidības.

Pilsētniekus atbalsta Latvijas Krievu Savienības pārstāvis Aleksandrs Prutkovs, bijušais Salaspils domes deputāts, bet tagad, kā viņš pats sev sauc, ikdienišķs aktīvists un sabiedriskais darbinieks. Lūk, ko viņš pastāstīja Sputnik Latvija korespondentam.

"Mūsu pilsēta nosacīti sastāv no divām daļām. Viena no tām — "Enerģētiķu ciemats" pārsvarā ir krievvalodīga. Tur arī atradās krievu Kultūras nams. Tā nojaukšanu pilsētas vara izplānoja visai pamatīgi: nolīgtais būvprojektu izstrādes uzņēmums "nejauši" neņēma vērā ēkas fasādes nobrukuma risku, nesošo konstrukciju demontāžas laikā," uzskata Aleksandrs Prutkovs.

Dome jau ilgu laiku greizi skatījās uz krievu Kultūras namu: sākumā to slēdza, tā teikt, "uz laiku" — daļēji nosūtot personālu "atvaļinājumā", bet daļēji iekārtojot vienīgajā atlikušajā pilsētas KN "Rīgava", bet tad pilnīgi fiziski un juridiski iznīcināja Kultūras namu "Enerģētiķis"

Krievu KN, lai gan tas oficiāli nebija par tādu atzīts, turklāt tajā bija daži latviešu kolektīvi – bija iestāde vietējās domes bilancē. Tas izpildīja arī daudzas svarīgas funkcijas, piemēram, kad vajadzēja tikties ar pilsētas iedzīvotājiem dažādu jautājumu risināšanai, tai skaitā organizēt pensionāru sanāksmes. Tur organizēja pilsētas svētku pasākumus krievu valodā - no Masļeņicas līdz vīriešu svētkiem 23. februārī. Bija telpas, kur rīkoja gan izstādes, gan koncertus, un vispār darīja daudz svarīgu un labu lietu.

Kad pilsētas varas iestādes nolems, ka varētu pabeigt uz pusi sagrautās ēkas remontu, lai atjaunotu tur krievu Kultūras namu? Tas ir retorisks jautājums. Varbūt tad, kad pilsētu pametīs pēdējais krievu iedzīvotājs un aizlidos uz Īriju, kur, piemēram, tajā pašā Dublinā ir daži nelieli krievu KN, kurus raksta autors, starp citu, apmeklēja personīgi.

Un, protams, pret Salaspils krievvalodīgo iedzīvotāju attieksme pret pilsētas nacionālo varu arī agrāk bija tāda – visiem ir skaidrs, kāda, taču ar savu lēmumu "Vienotība" noteikti nav cēlusi savu popularitāti pilsētnieku vidū.

15
Pēc temata
Vai Latviju pārvalda koloniālā administrācija, taujā radošā inteliģence
Dombrovskis paskaidroja, kādēļ Latvijas elite domā, ka spēs asimilēt krievus
Runājiet latviski, mīliet krievu valodu: Ušakovs aicina krievus strādāt politikā
Krievu aizsardzība apdraud Latviju? EP atkal strīdas Ždanoka un Melbārde