Puškins

"Šādiem pieminekļiem Rīgā nav vietas": latviešu profesore kritizē Puškina statuju

93
(atjaunots 10:29 24.04.2020)
Mediju eksperte, profesore Sandra Veinberga uzskata Rīgā uzstādīto pieminekli lielajam krievu dzejniekam Aleksandram Puškinam par "nejēdzīgu", un tam līdzīgās skulptūras par "smieklīgām un pazemojošām".

RĪGA, 24. aprīlis - Sputnik. Latviešu profesore un žurnāliste nesen pastaigājusi pa Kronvalda parku Rīgā. Savus novērojumus viņa uzskatīja par vajadzīgu pastāstīt sociālajos tīklos.

Vispirms viņa negatīvi novērtēja Ostas pārvaldi, kurā agrāk bija 70.gados celts piena restorāns. To viņa nodēvēja par "neglītu" un pārgāja pie pieminekļa.

​Tā Veinbergas lapā Twitter parādījās 2009.gada augustā parkā uzstādītā lielā krievu dzejnieka Aleksandra Puškina piminekļa fotogrāfija.

"Nejēdzīgs piemineklis Rīgā. Rīgas apdziedātājs Puškins?" par dzejnieka skulptūru milzīgi sašutusi profesore Sandra Veinberga.

​Tomēr liela daļa Twitter lasītāju nepiekrita autores viedoklim un nostājās Puškina pusē.

"Nu, domāju, nebūtu jāstāsta, ka neesmu "krievu pasaules" atbalstītājs, bet pret Puškina statuju nav iebildumi. Tāpat kā nebūtu iebildumi pret Bairona, Šekspīra, Moljēra, un citu pasaules dzejnieku, vai literātu statujām," norādīja Imants Kore.

​"Man gan ir iebildumi pret šo Puškina statuju Rīgā un es nevēlos Bairona, Šekspīra vai Lindgrēnas statujas Rīgā, ja šiem autoriem ar Latvijas galvaspilsētu nav bijis nekādu kontaktu dzīvē vai literārajos darbos. Rīgā ir daudz ideoloģiski pievilktu pieminekļu," Veiberga uzstāja.

​"Iesaku pamācīties Rīgas vēsturi un arī palasīt Andra Kolberga grāmatas par Rīgu.  Tur ir divi pieminekļi - netālu ir piemineklis Annai Kern, kura bija Rīgas Citadeles garnizona komandiera sieva. Jūs noteikti varat atcerēties brīnišķigu dzeju, ko Puškins veltija Annai Kern," mediju speciālistei atgādināja Andrejs.

​"Šādiem pieminekļiem Rīgā nav vietas, tie liecina par it kā Latvijas kultūrsaišu tukšumu un savā būtībā ir smieklīgi un pazemojoši," profesore Veinberga palika pie sava.

​​"Rīga ir cieši saistīta ar krievu literatūras vēsturi. Tomēr mūsu pilsētā visbagātīgāk iemūžināts klasiķis, kurš šeit nekad nav bijis. Lai arī Latvijas galvaspilsētā ir Puškina iela, Puškina piemineklis un pat viņa mīļotās sievietes skulptūra," attrauca apmekletājs ar lietotājvārdu Skallagrimson.

​Tomēr arī šī informācija nepārliecināja pieminekļa naidnieci. Veiberga pauda pārliecību, ka bezjēdzīgi pieminekļi esot tumsonīgu galvaspilsētas varasvīru roku darbs.

"Visi nejēdzīgie, nevajadzīgie pieminekļi Latvijas galvaspilsētā ir Rīgas vadītāju tumsonības liecība. Varējām (piemēram) atgādināt pasaulei, ka Bulgākova Margarita ir no Rīgas un man nebūtu iebildumu. Ir jāzina mākslas un kultūras vēsture (saistībā ar Rīgu), nevis lienoši jāklanās Maskavai," pauda spriedumu Veinberga.

​​"Zināju, ka Sandra nav inteliģences sakropļota, bet tādu līmeni negaidīju," autores tvītu komentēja Arnis Matrozis.

​"Maskavā ir Raiņa iela. Es domāju,  ka kultūru var mierīgi neaiztikt. Un Puškina darbi ir klasika ne bez iemesla," raksta lasītājs ar lietotājvārdu Vidēji slēpta identitāte.

​"Ko te Puškins nodarījis? Galīgi jau aptrakuši, nekas vairs neder..." sašutis vaicāja Inguss Dāvids.

​"Nejēdzīgs tweets no komunikāciju ekspertes un profesores. Jūsu rakstus vienmēr "dalīju" ar pieci, tagad "dalīšu" ar desmit," konstatēja Dana Neikena.

​Atgādināsim, ka bronzas pieminekli Rīga saņēma dāvanā no Maskavas nama. Iepriekš pieminekli dzejniekam ierosināja uzstādīt Latvijas Puškina biedrība. Pieminekļu padome atbalstīja iniciatīvu jau 1999.gadā, taču tobrīd neizdevās atrast līdzekļus uzstādīšanai.

Pieminekļa autors ir Holandē dzīvojošais skulptors Aleksandrs Tatalrinovs. Parkā piemineklis uzstādīts 2009.gadā. Dzejnieks ļoti interesējās par Rīgu, tomēr pilsētu apciemot viņam neizdevās. Šeit dzīvoja viņa mīļotā Anna Kerna – Rīgas garnizona komendanta sieva. Puškins rakstīja viņai vēstules un veltīja dzejoļus. Piemineklis Annai Kernai atrodas pie koncertzāles "Ave Sol".

Pērn Puškina skulptūrai uzbruka vandāļi – nezināmas personas nozāģēja tai spieķi. Tas nebija pirmais uzbrukums. Gadu iepriekš nezināmas personas jau mēģināja nozāģēt spieķi, bet 2017.gadā Puškinam kaklā tika uzmesta cilpa.

93
Tagi:
Sandra Veinberga, latvieši, piemineklis, Puškins, Rīga
Pēc temata
Rīgā piemineklis Puškinam kļuvis par studentu "eksperimenta" objektu
Igaunijas Puškina biedrības locekļi devušies braucienā pa Krimu
Liepājas dome pārdēvējusi A. Puškina vārdā nosaukto vidusskolu

Pēc uzliesmojuma ģimnāzijā Covid-19 gadījumu skaits valstī krities

1
(atjaunots 15:01 14.08.2020)
Latvijā reģistrēts viens jauns Covid-19 gadījums, pie tam izmeklējumu skaits saglabājas. Aizvadītās diennakts laikā neviens Covid-19 pacients nav nogādāts slimnīcā.

RĪGA, 14. augusts — Sputnik. Aizvadītās diennakts laikā Latvijā veikti 1704 koronavīrusa testi, reģistrēts viens jauns inficēšanās gadījums, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Epidēmijas laikā kopumā valstī veikts 222 531 izmeklējums, reģistrēti 1308 inficēšanās gadījumi, 1078 cilvēki atveseļojušies, 32 miruši.

Pēdējās diennakts laikā neviens nav hospitalizēts ar Covid-19 diagnozi. Stacionāros joprojām ārstējas trīs pacienti ar vidēji smagu slimības gaidu. Kopumā pēc Covid-19 no slimnīcām izrakstīti 198 cilvēki.

Iepriekš Slimību kontroles un profilakses centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs pastāstīja, ka Latvijā, atšķirībā no daudzām citām ES valstīm, izdevies saglabāt zemu Covid-19 saslimstību. Galvenais infekcijas avots patlaban ir cilvēki, kas inficējušies ārzemēs, - viņi veido trešo daļu infekcijas gadījumu.

11. martā Pasaules veselības organizācija izsludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 pandēmiju. PVO dati liecina, ka pasaulē jau fiksēti vairāk nekā 20,4 miljoni infekcijas gadījumu, miruši vairāk nekā 744 tūkstoši cilvēku.

1
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Latvijā nav jaunu Covid-19 gadījumu – vai atcels ierobežojumus?
Putins paziņoja par pirmās vakcīnas pret koronavīrusu reģistrāciju Krievijā
Ja Gagarins lidotu kosmosā tagad: Latvija ignorē Krievijas vakcīnu

SPKC: pašizolācija būs jāievēro vēl pēc 3 Eiropas valstu apmeklējuma

6
(atjaunots 12:56 14.08.2020)
Iespējams, pašizolācija būs jāievēro vēl pēc 3 Eiropas valstu atzina SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Iespējams, pašizolācija būs jāievēro vēl pēc 3 Eiropas valstu apmeklējuma – Grieķijas, Dānijas un Īrijas, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atzina Slimību kontroles un profilakses centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs, vēsta LSM.lv.

Viņš konstatēja, ka Latvijā saslimstība ar Covid-19 ir zema, bet kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā – tā pieaugusi divas reizes. Saslimstība pieaug arī citās valstīs, tāpēc tiek ieviesti ierobežojumi Covid-19 izplatības ierobežošanai.

Covid-19 saslimšanas gadījumi Latvijā, pēc epidemiologa domām, lielākoties ir saistīti ar cilvēkiem, kuri inficējušies ārzemēs

Latvija katru nedēļu papildina sarakstu ar valstīm, pēc kuru apmeklējuma ir jāievēro pašizolācija. Šī nedēļa, visticamāk, nebūs izņēmums un sarakstā, iespējams, tiks iekļautas vēl trīs valstis – Grieķija, Dānija un Īrija. 

Perevoščikovs atzīmēja, ka būtiski ir, lai cilvēks pēc atgriešanās no kādas Covid-19 riska valsts ievērotu pašizolāciju. To atbraucējs apliecina ar parakstu. Vēl Covid-19 izplatības ierobežošanai būtiska ir plašā  iedzīvotāju bezmaksas testēšana.

SPKC pārstāvis atzina, ka šonedēļ gaidāmajos Rīgas svētkos un katoļticīgo svētkos Aglonā būtiski ir ievērot drošības pasākumus.

"Proti, ievērot distanci, izvairīties no vietām, kur ir drūzmēšanās, regulāri dezinficēt rokas. "Riski ir tomēr pietiekami lieli," teica Perevoščikovs, norādot, ka pasākuma organizatori solījuši kontrolēt norādījumu ievērošanu.

6
Tagi:
koronavīruss, SPKC
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Atbrauci no ārzemēm? Uz redzēšanos! SPKC iesaka neielaist ciemos draugus
Ekonomists aicina lietuviešus pasteigties ar braucieniem uz Poliju
Ja atcelts reiss uz Maskavu, lidojiet uz Rodosu: airBaltic jaunie noteikumi
Latvija atjaunojusi valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma jāievēro pašizolācija