Covid-19 atstājis Latvijas slimnīcas bez donoru asinīm

18
(atjaunots 14:38 23.04.2020)
Latvijā samazinājies donoru skaits, bet asinis joprojām ir nepieciešamas: ar koronavīrusa pandēmijas saistītās ārkārtējās situācijas dēļ valstī vērojams donoru trūkums.

RĪGA, 23. aprīlis – Sputnik. Valsts asinsdonoru centrs (VADC) sit trauksmes zvanu – nepietiek donoru, vēsta Mixnews.lv.

VADC pārstāve Ilze Bergmane pastāstīja, ka pēdējā laikā medicīnas iestādēs pieprasījums pēc donoru asinīm ir pieaudzis līdz līmenim, kurš bija pirms ārkārtējās situācijas izsludināšanas valstī, kura apturēja visu. Taču donoru skaits ir krities divas reizes.

Visi mobilo asinsdonoru punktu braucieni, kurus plānoja VADC, kopš 11. marta ir atcelti. Bet tieši tiem izdevās piesaistīt ievērojamu daļu brīvprātīgo, kas bija gatavi ziedot asinis.

VADC aicina nebūt vienaldzīgiem pret problēmu un aicina nākt uz donoru pieņemšanas punktiem, kas atrodas Sēlpils ielā 9, Merķeļa ielā 11 un asins sagatavošanas nodaļās visā Latvijā.

Komunarkas slimnīcas darbiniece, foto no arhīva
© Sputnik / Press Service of the Moscow Department of Health

Turklāt asinis iespējams nodot specializētos autobusos. Ceturtdien, 23. aprīlī, no plkst. 12:00 līdz 16:00 šāds autobuss būs atrodams pie tirdzniecības centra Domina, Ieriķu ielā 3.

Nākamajā otrdienā, 28. aprīlī, autobuss stāvēs Jaunās Teikas kvartālā, 29. aprīlī tas atradīsies pie tirdzniecības parka Alfa un 30. aprīlī – pie tirdzniecības centra Riga Plaza.

Jau 15. martā VADC publicēja savā Facebook lapā aicinājumu nodot asinis neraugoties uz ārkārtējo situāciju.

Publikācijā bija teikts, ka, neraugoties ne uz ko, medicīnas iestādes turpina strādāt, un tajās ārstē pacientus, kas ir cietuši avārijās, guvuši traumas, cieš no nopietnām slimībām. Tādēļ asinis ir nepieciešamas tādā pašā apjomā kā parasti.

Tika ziņots, ka asinis drīkst nodot, ja jūs labi jūtaties un esat pārliecināti, ka esat veseli. Ja jūs neesat bijuši ārpus Latvijas pēdējo 14 dienu laikā un vairāk, ja runa ir par valstīm, pēc kuru apmeklēšanas ir paredzēta ilgstošāka karantīna. Jā pēdējo 14 dienu laikā neesat kontaktējuši ar Covid-19 slimniekiem.

Turklāt, lai kļūtu par asinsdonoru, ir jābūt vecumā no 18 līdz 65 gadiem, jāsver ne mazāk par 50 kilogramiem, nelietot alkoholu vismaz dienu pirms asiņu nodošanas, jābūt paēdušam, jāizguļas, jājūtas labi un jālieto daudz šķidruma.

18
Tagi:
donors, koronavīruss
Pēc temata
Viens mirušais izglābis divas dzīvības
Lieldienu brīnums: Latvijā pirmo reizi divu gadu laikā veikta sirds transplantācija
Pasaules diktāts latviešu valodā

Latviski bez kļūdām: cik cilvēku tika galā ar diktātu latviešu valodā

5
(atjaunots 17:40 03.12.2020)
Kļuvuši zināmi VI Pasaules diktāta latviešu valodā rezultāti, kuru lielākoties rakstīja daiļā dzimuma pārstāves.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Septītajā novembrī notika VI Pasaules diktāts latviešu valodā, kuru sarīkoja Interneta platformā Raksti.org, vēsta Mixnews.lv.

Kā var secināt pēc nosaukuma, diktātu varēja uzrakstīt ikviens cilvēks, jebkurā pasaules malā. Kopumā tika uzrakstīti 2457 darbi. Turklāt 83% diktāta dalībnieku bija sievietes.

Pēc pārbaudes rezultātiem, tikai 4 cilvēki spējuši uzrakstīt diktātu bez kļūdām. Trīspadsmit darbos bija pieļauta viena kļūda. No šiem 17 darbiem 16 uzrakstīja Latvijas iedzīvotāji un vienu – Luksemburgas iedzīvotājs.

Visus, kas uzrakstīja diktātu bez kļūdām vai ar vienu kļūdu, saņēma vērtējumu "teicami". Teicamnieku vidū ir trīs skolnieces vecumā no 14 līdz 17 gadiem un divas 60 gadus vecas sievietes.

Tāpat ir zināms, ka 249 dalībnieki pieļāva no 2 līdz 5 kļūdām savos diktātos. Vēl 805 cilvēki, kuri uzrakstīja darbus, kļūdījās no 6 līdz 10 reizēm.

No 11 līdz 20 kļūdām pieļāva 1050 cilvēki, 237 cilvēki – 21-30 kļūdas, 47 cilvēki kļūdījās 41-50 reizes, 24 cilvēki kļūdījās 51 un vairāk reižu.

Viens no dalībniekiem pieļāva 139 kļūdas.

Organizatori izrēķināja vidējo kļūdu skaitu diktātā. Tas sastādīja 13 – vidēji pa 4 pareizrakstības un 9 interpunkcijas kļūdām.

Darbu skaits bija mazāks, teicamnieku skaits – lielāks

Iepriekšējo – V Pasaules diktātu latviešu valodā, – kurš tika rīkots 2019. gada 9. novembrī, "teicami" uzrakstīja 20 no 2042 dalībniekiem, jeb 0,98%.

Seši diktāti tika uzrakstīti bez kļūdām, savukārt 14 – ar vienu kļūdu. Visi "teicamnieku" darbi tika uzrakstīti Latvijā, 10 – Internetā (8 – Rīgā, pa vienam – Kuldīgā un Kārķos), un 10 – klātienē: 4 – Liepājā, 3 – Ventspilī, pa vienam – Rīgā, Jelgavā un Valmierā. Vienus no labākajiem darbiem uzrakstīja 17 gadus jauns vidusskolnieks un 73 gadus veca pensionāre.

Vidējais kļūdu skaits, rēķinot uz katru darbu, sastādīja 18: 8 pareizrakstības un 10 interpunkcijas kļūdas. Maksimālais kļūdu skaits, kas tika pieļauts vienā darbā, bija 239. Pārbaudei netika pieņemti 34 darbi, jo bija uzrakstīti tikai daļēji. Diktāta garums sastādīja 300 vārdus. Jaunākajam diktāta dalībniekam bija 8 gadi, vecākajam – 74.

5
Tagi:
latviešu valoda
Pēc temata
Nemēģiniet pataisīt krievus par latviešiem: Urbanovičs atbildēja Saeimas vicespīkerei
Runājiet latviski, mīliet krievu valodu: Ušakovs aicina krievus strādāt politikā

Latvijā viesnīcām gatavo valsts pasūtījumu, lai izolētu cilvēkus ar Covid-19

10
(atjaunots 11:31 03.12.2020)
Ar koronavīrusu inficētos jāizolē no citiem mājsaimniecības locekļiem, ja viņus izmitina viesnīcās, tas palīdzēs glābt šo biznesu: deputāts Eglītis sola viesnīcām valsts pasūtījumu.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Šonedēļ tiek gatavots valsts pasūtījums viesnīcām, lai tās palīdzētu nodrošināt pašizolāciju ar koronavīrusu inficētajiem, paziņoja Twitter Latvijas Saeimas deputāts Gatis Eglītis (Jaunā konservatīvā partija).

Pasūtījuma nepieciešamību Eglītis izskaidroja ar to, ka inficētie, izolējoties mājās, inficē citus mājsaimniecības locekļus, daži no kuriem nokļūst slimnīcā.

​Otra pozitīva lieta, neskaitot iespēju pilnībā izolēt inficētos, pēc Eglīša domām, ir darba esamība viesnīcām, to pavāriem, jeb iespēja "pārziemot".

Vakar tika ziņots par 690 jauniem Covid-19 gadījumiem un 14 mirušajiem. Tas līdz šim bijis lielākais letālo gadījumu skaits diennaktī.

Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta vakardienas datiem, tika stacionēti 76 cilvēki ar Covid-19, savukārt stacionāros kopumā ārstējās 516 pacienti, no kuriem 46 bija smaga slimība gaita.

10
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
PVO: notiek vakcīnas pret Covid-19 izstrāde deguna aerosola veidā
Izvēle parādīsies tuvāk 2021. gada beigām: Latvijas vakcinācijas plāns pret Covid-19
Ārsts no Daugavpils: kad Rīgu noslīcinās Covid-19 vilnis, mēs būsim nākamie
VM pastāstīja, cik Covid-19 pacientus spēs uzņemt Latvijas slimnīcas