Vecrīga

Latvijai it vēl viena tauta ir rezervē: kas nav kārtībā ar dīkstāves pabalstiem

53
(atjaunots 09:38 24.04.2020)
Dīkstāves pabalstu izmaksāšana ir viens no galvenajiem atbalsta pasākumiem biznesam un iedzīvotājiem krīzes apstākļos, ko izraisījusi koronavīrusa pandēmija; taču kritiku izraisījusi to saņemšanas nosacījumi un pieteikumu izskatīšanas ātrums.

RĪGA, 23. aprīlis – Sputnik. Nesen dibinātas un sezonālas kompānijas, kuras šobrīd neatbilst apgrozījuma krituma kritērijam dīkstāves pabalsta saņemšanai, varētu saņemt šādu iespēju – attiecīgu piedāvājumu iesniedza ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs. Savukārt opozīcijas deputātu iniciatīvu atļaut saņemt dīkstāves pabalstu vairākās darbavietās noraidīja, vēsta Тvnet.lv.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs iesniedza finanšu ministra Jāņa Reira vadītajai darba grupai vairākus piedāvājumus, kuri paredz dīkstāves pabalstu saņēmēju loka paplašināšanu, paziņoja Ekonomikas ministrijā.

Vitenbergs piedāvā precizēt ienākumu samazināšanās kritēriju, lai tas neierobežotu iespējas saņemt pabalstus sezonāliem un ātri augošiem uzņēmumiem. Tāpat ministrs uzskata, ka nedrīkst atteikt pabalsta izmaksu uzņēmuma darbiniekiem, ja pret tā valdes locekli tika piemērots sods.

Latvijas uzņēmumu konkurētspējas veicināšanas nolūkos ministrs piedāvā apspriest uzņēmumu atbalsta modeli, kuri krīzes apstākļos turpina eksportēt produkciju.

Kopumā Vitenbergs novērtēja pabalstu izmaksas statistiku kā dramatisku, jo 40% gadījumu darbinieki saņem atteikumu uzņēmuma neatbilstības dēļ vienam no kritērijiem.

Divi pabalsti – tā ir greznība

Tikmēr vakar Saeimas Budžeta un finanšu komisija noraidīja opozīcijas deputātu piedāvājumu atļaut cietušo uzņēmumu darbiniekiem saņemt dīkstāves pabalstu vairākās vietās, kopsummā nepārsniedzot likumā jau noteiktos grieztus 700 eiro apmērā.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāve paskaidroja, ka šīs normas ieviešana apgrūtinātu izmaksu administrēšanu, turklāt tam būtu nepieciešams mainīt Ministru kabineta noteikumus.

"Noteikumu grozīšanai nebūtu jābūt par šķērsli uzlabojumu ieviešanai. Mēs redzam, kā tiek grozīti likumi," atbildēja deputāte, bijusī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

Taču vairākums komisijas locekļu noraidīja piedāvājumu.

Latvija nav Vācija

Latvijas Ministru kabinets krīzes apstākļos, kuru izraisījusi koronavīrusa pandēmija, sniedza uzņēmumiem iespēju iesniegt pieteikumu dīkstāves pabalsta izmaksāšanai darbiniekiem 75% apmērā no algas, bet ne vairāk par 700 eiro mēnesī. Dīkstāves pabalstam var pretendēt arī mikrozuņēmumu darbinieki un pašnodarbinātās personas. Dīkstāves pabalsts netiek aplikts ar ienākumu nodokli, un no tā nav jāmaksā sociālās iemaksas. Taču pieteikumus pabalstiem drīkst iesniegt ne visi – pastāv ierobežojumi pēc uzņēmuma nodokļu parāda, apgrozījuma krituma un citi.

Šie kritēriji pastāvīgi tiek pārskatīti un mīkstināti, taču vienalga turpina būt asas kritikas priekšmets, kā arī kopumā varasiestāžu lēnīgums pieteikumu izskatīšanā un līdzekļu izmaksā.

Tā, Saeimas deputāts no "Saskaņas" Vjačeslavs Dombrovskis salīdzināja situāciju Latvijā ar Vācijas varasiestāžu rīcību.

"Ārkārtas situācija ilgst jau vismaz 41 dienu (kopš izsludināšanas dienas). Speciāli cīņai ar krīzi veikts aizņēmums 1,8 miljardi eiro, un Valsts kases kontos pašlaik ir ap 2,6 miljardiem eiro. Galvenais valsts atbalsta sniegšanas veids - tā saucamie dīkstāves pabalsti. Līdz vakardienai tie bija izmaksāti par 4,8 miljoniem eiro, apstrādāti 7 472 atbalsta prasītāju iesniegumi.

Valsts ieņēmumu dienests (VID) kopš 27. marta izmaksā pabalstus ar ātrumu ap 192 tūkstoši eiro dienā, apstrādājot aptuveni 299 iesniegumus dienā.

Bet tagad - salīdzinājumam.

Kā informē ziņu aģentūra Bloomberg, Berlīnes mērija izmaksājusi 1,3 miljardus eiro mazajam biznesam un pašnodarbinātajiem, apstrādājot 140 000 iesniegumus vien DAŽU DIENU laikā. Vācijas galvaspilsētā dzīvo 3,7 miljoni cilvēku, bet visumā var salīdzināt ar Latvijas mērogu. Daudziem uzņēmējiem Berlīnē palīdzība tika sniegta 24 stundu laikā kopš pieteikuma iesniegšanas..." uzrakstīja Dombrovskis savā Facebook lapā.

Vēl kritiskāks savā Latvijas varasiestāžu rīcības vērtējumā krīzes periodā, ko izraisījusi koronavīrusa pandēmija, bija bijušais Rīgas mērs, Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs.

"Latvijas valdība cīnās ar vīrusu un tā sekām tā, it kā tai būtu vismaz vēl viena tauta rezervē," uzrakstīja viņš savā Facebook lapā.

53
Tagi:
pabalsts, ekonomika, koronavīruss
Pēc temata
Bez pabalsta palikušie Latvijas iedzīvotāji: "nāksies pāriet uz naturālo saimniecību"
Varbūt nost ar tiem dīkstāves pabalstiem? Petraviča piedāvā tūrismam citu izeju
Kontā "ieripo" 25 eiro – saki ardievas pabalstam: piga, nevis pabalsts pašnodarbinātajiem
Latvijas karogs, foto no arhīva

VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana

13
(atjaunots 18:37 03.12.2020)
Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki šodien ieradušies pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva un publicista Vladimira Lindermana.

RĪGA, 3. decembris — Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki organizējuši kratīšanu pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva, informēja žurnālists, portāla IMHOClub galvenais redaktors Jurijs Aleksejevs. No rīta kratīšana notika arī publicista Vladimira Lindermana mājās, patlaban viņš tiek nopratināts, informēja žurnāliste Alla Berezovska.

"Pie Andreja Jakovļeva un Irinaas Ļitvinovas turpinās kratīšana. Latvijas VDD. Zvanīja viņu dēls Artjoms. Detaļas nezināja. Pagaidām neviens nezina," Aleksejevs uzrakstīja Facebook.

Berezovska informēja, ka Jakovļeva dēls pastāstījis: pēc kratīšanas viņa tēvu plānots vest uz nopratināšanu, pēc tam esot solījuši atlaist. Nekas sīkāk nav zināms. Aleksejeva publikacijas komentētāji izteica pieņēmumu, ka VDD vizīte, iespējams, saistīta ar filmu "Latvijas valsts standarts: krievu – non grata".

Berezovska atzīmēja, ka Andrejs Jakovļevs vienmēr strādājis saskaņā ar Satversmes 100. pantu par vārda un viedokļa brīvību un nekad nav pārkāpis likumus. Viņa ir pārliecināta, ka tā ir vajāšana par atšķirīgu viedokli.

"Jā, protams, tā ir citādi domājoša cilvēka vajāšana – protams, viņš nefilmēja to, kas būtu paticis varasvīriem. Tomēr esmu droša – Andrejs nekad nepieļāva nekādus tiesisko normu pārkāpumus. Viss pārējais ir tikai politiska interpretācija... Kauns! Neprot uzvarēt godīgā žurnālistiskā diskusijā, ķeras pie vardarbīga spiediena metodēm!" viņa pastāstīja Facebook.

"Vienu laiku viņš vadīja portāla "Baltnews.lv" redakciju, taču jau divus gadus tur nestrādā, pat neko nepublicē portālā. Kā redzam, tas neko nenozīmē, ja gestapo ir ieķēries, tik vienkārši neatlaidīs. Citādi vēl, nedod Dievs, kādam radīsies doma, ka viņi neko nedara, samazinās vēl budžetu... Tā pēc Latvijas krievvalodīgo žurnālistu un blogeru Aleksejeva, Lindermana, Gapoņenko, Fileja no pirksta izzīstajām lietām nobriedusi arī Jakovļeva lieta. Vai tagad ir kārtībā, naudiņa ir atpelnīta?" žurnāliste vaicāja.

Profesors Aleksandrs Gapoņenko informēja, ka Jakovļevs viņam nesen pastāstījis: VDD ierosinājis pret viņu lietu par sadarbību ar Krievijas medijiem, taču viņš nav vēlējies šo faktu publiskot.

"Nesen Andrejs man stāstīja, ka VDD ierosinājis pret viņu krimināllietu par to, ka viņš sadarbojies ar Krievijas medijiem. Es ierosināju informēt sabiedrību. Viņš atteicās, jo nejuta, ka būtu vainīgs. Domāja, viss nokārtosies. Nenokārtojās.

Terors pret krievu inteliģenci Latvijā turpinās. Vārda brīvība jau sen kļuvusi par tukšu skaņu. Specdienesti regulē visus politiskos un nepolitiskos procesus valstī," Gapoņenko pastāstīja Facebook.

Vēlāk Alla Berezovska informēja, ka kratīšana notikusi arī pie publicista Vladimira Lindermana, patlaban viņš tiek nopratināts, uz zvaniem neatbild.

Latvijas Krievu savienība ziņoja, ka kratīšanas laikā no Lindermana dzīvokļa izņemtas visas iekārtas.

"Šodien pazīstamā publicista un sabiedriskā darbinieka Vladimira Lindermana dzīvoklī notika kratīšana, izņemtas visas iekārtas – dators, telefons, diski, arī bankas kartes. Pats Vladimirs aizturēts, tagad atrodas nopratināšanā VDD.

Kratīšanas un aizturēšanas iemesli nav zināmi.

Mēs uzskatām, ka tamlīdzīga atkārtota attieksme pret cilvēku, kurš vienkārši pauž savu viedokli, atšķirīgu no valsts uzskatiem, nav pieļaujama," teikts partijas publikācijā Facebook.

13
Tagi:
Vladimirs Lindermans, Drošības dienests
Pēc temata
Pēc šādas shēmas par spiegu var padarīt ikvienu: Lindermans par spriedumu Burakam
"Bīstamajiem" aktīvistiem aizbāztas mutes: vecāku sapulces dalībnieki saņēmuši "piedošanu"
Jurijs Aleksejevs: "Atšķirībā no ASV, krievu "ņegri" Latvijā patiešām ir beztiesiski"
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
Nils Ušakovs

"Pūce visu šo laiku meloja": KNAB slēdza lietu par izšķērdību, kuras dēļ nocēla Ušakovu

9
(atjaunots 17:46 03.12.2020)
Pūce zināja, ka 18,4 miljoni pārskaitīti iedzīvotāju braukšanas atvieglojumu segšanai, bet izvēlējās samelot, ka Nils Ušakovs pieļāva izšķērdēšanu, paziņoja bijušais Rīgas mērs; tagad KNAB noskaidrojis patiesību, un ir jāgaida tiesas lēmums Ušakova atstādināšanas lietā.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 20. oktobrī izbeidza kriminālprocesu par iespējamo 18,4 miljonu eiro izšķērdēšanu "Rīgas satiksmē", paziņoja bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs savā Facebook lapā.

Lieta tika ierosināta pēc toreizējā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces sūdzības pēc Krimināllikuma 319. panta – amatpersonas bezdarbība, kura novedusi pie smagām sekām. Runa bija par 2017. gada notikumiem, kad Rīgas dome pārskaitīja "Rīgas satiksmei" 18,4 miljonus eiro, norādot maksājuma mērķī ieguldījums uzņēmuma kapitālā.

Pūce ne vien saskatīja tajā izšķērdības pazīmes, bet arī izmantoja šo gadījumu kā ieganstu Ušakova nocelšanai no amata, visur apgalvojot, ka tieši mērs "izšķērdējis 18 miljonus eiro".

Pārbaudes un konsultāciju rezultātā ar neatkarīgajiem ekspertiem KNAB konstatēja, ka nauda patiešām aizgāja "Rīgas satiksmes" zaudējumu segšanai, kas saistīti ar dažādu iedzīvotāju kategoriju braukšanas atvieglojumu segšanu, kā to arī bija apgalvojusi toreizējā domes vadība. Maksājuma mērķis grāmatvedības dokumentos tika norādīts nekorekti, taču pie izšķērdības tas nenoveda.

Pēc Ušakova advokāta Viktora Tihonova apgalvotā, Pūce zinājis, ka runa ir par grāmatvedības pretrunām un nauda tika pārskaitīta iedzīvotāju atvieglojumu segšanai, taču ignorēja šo faktu un paziņoja, ka Ušakovs it kā samazinājis domei piederošo īpašumu.

"Pūce visu šo laiku ir melojis. Tieši tāpat, kā meloja par savu "Rīgas satiksmes" caurlaidi," uzrakstīja Ušakovs, atgādinot par ministra Pūces nesenās demisijas iemeslu.

Tagad Ušakovs sagaida otrās instances tiesas lēmumu par savu sūdzību pret Pūces rīkojumu par Ušakova nocelšanu no mēra amata, kuram jābūt paziņotam janvārī.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, 12. novembrī Juris Pūce atkāpās no vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amata, atzīstot, ka samelojis par nelikumīgu deputāta caurlaides izmantošanu "Rīgas satiksmes" stāvvietās, uz kuru viņam nav bijis tiesību. Īpašu pikantumu situācijai piešķir tas fakts, ka pats Pūce vairākkārt un skaļi apsūdzēja korupcijā bijušo Rīgas vadību un personīgi Nilu Ušakovu un solīja galvaspilsētai jaunu taisnīgas un godīgas vadības ēru, kad pie varas pilsētā atnāks viņa politiskais spēks.

9
Tagi:
Nils Ušakovs, Juris Pūce, KNAB
Pēc temata
Kā ministru maiņa ietekmēs novadu reformu Latvijā: LPS priekšsēdētāja viedoklis
Pūce aizgāja, viņa reforma palika: cik tai tiks iztērēts nākamgad
Jurists: Pūces liktenis tagad ir tautas rokās