Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska, foto no arhīva

Skandāls ar "Tava klase": premjeram radušies jautājumi Šuplinskai

80
(atjaunots 15:51 20.04.2020)
Darbam pie izglītojošā kanāla piesaistīja bijušo Ilgas Šuplinskas padomdevēju un esošo Izglītības uz zinātnes ministrijas parlamentārā sekretāra palīgu.

RĪGA, 20. aprīlis – Sputnik. Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš palūdza izglītības un zinātnes ministrei Ilgai Šuplinskai ("Jaunā konservatīvā partija", JKP) sniegt rakstisku pamatojumu tam, kā tika pieņemts lēmums par projekta "Tava klase" īstenošanu, vēsta raidījums "TV3 Ziņas".

Premjeru interesē, pēc kādiem kritērijiem Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) atlasīja skolēnu telekanāla veidotājus, kādēļ tas netika uzticēts sabiedriskajai televīzijai, un kādā veidā par projekta izpildītājproducentu kļuva Šuplinskas partijas biedrs Andris Gross.

Izglītojošais telekanāls "Tava klase" uz "ReTV" un "Sportacentrs.com" bāzes uzsāka darbu 6. aprīlī. Saskaņā ar IZM datiem kanāla raidījumus ik dienas skatās aptuveni 240 tūkstoši valsts iedzīvotāju. Projekta izmaksas ir 365 tūkstoši eiro, 40% no šīs summas aizies iesaistīto pedagogu papildu darba apmaksai, pārējā nauda tiks tehniskajiem partneriem, kas ir iesaistīti filmēšanā, vizuālajā noformēšanā un citos uzdevumos.

Mācību materiālu izveidošanā tika iesaistīti vairāk nekā 70 skolotāju no visas Latvijas, savukārt atbalstu tiem sniedz sabiedrībā pazīstami cilvēki, dziedātāji un mākslinieki. Taču projekta darbā tika iesaistīts arī Gross, kurš iepriekš bija Šuplinskas padomdevējs, bet šobrīd ir JKP Saeimas deputāta Reiņa Znotiņa, IZM parlamentārā sekretāra, palīgs, kurš arī ieteica Grosu šim projektam.

Lai gan pats Gross par apjomīgo divu mēnešu darbu saņems ne tik daudz – 4 800 eiro pirms nodokļu nomaksas, – pēc premjera domām, daļai sabiedrības var rasties jautājumi. Šajā sakarā pretenzijas jau ir paudusi Latvijas Televīzija. Tur nesaprot, kādēļ LTV nepiedāvāja piedalīties projekta īstenošanā.

Ministres Šuplinskas viedokli "TV3 Ziņas" žurnālistiem noskaidrot neizdevās, jo viņas padomdevēji preses lietās neatrada tam brīvu laiku.

Savukārt Znotiņš žurnālistiem laiku atrada un paskaidroja, ka darbs pie "Tava klase" ir uzticēts Grosam nevis viņa partejiskās piederības, bet gan viņa profesionālo iemaņu dēļ – viņam ir pieredze režisūras darbā kino un aktiermākslā, viņš ir strādājis televīzijā.

Turklāt no visiem, kam tika izsūtīts pieteikums, tikai Gross bija gatavs īstenot šo projektu tik īsā termiņā, tajā apjomā un tajā kvalitātē. Savukārt LTV pieprasīja vairāk nekā nedēļu tikai, lai uzrakstītu scenāriju un šī projekta iespējamo vīziju.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) konkrētajā gadījumā nesaskata interešu konfliktu.

Visas Latvijas izglītības iestādes kopš 13.. marta koronavīrusa pandēmijas apstākļos pārgāja pie tālmācībām. Ārkārtējās situācijas režīms valstī ir pagarināts līdz 12. maijam, un tas nozīmē, ka, visticamāk, skolēniem nāksies mācīties attālināti līdz mācību gada beigām.

80
Tagi:
skola, Latvija
Ātrā HIV testēšana, foto no arhīva

Bēdīgs rekords: Latvija ir pirmā Eiropā pēc HIV saslimušo skaita

7
(atjaunots 16:53 02.07.2020)
Straujš HIV gadījumu skaita pieaugums vērojams arī vecuma grupā virs 50 gadiem, turklāt biežāk runa ir par heteroseksuāliem cilvēkiem.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Latvija kopš 2016. gada saglabā līderpozīciju ES valstīs pēc HIV inficēšanās skaita, vēsta Baltijas HIV asociācija.

Lai arī 2019. gadā Latvijā tika reģistrēts par 31 HIV gadījumu mazāk, nekā pirms gada, tās "līderpozīcija" ES saglabājas.

HIV izplatība ES tiek aprēķināta ar jaunu saslimšanas gadījumu skaitu uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

Pērn Latvijā bija reģistrēti 295 jauni inficēšanās gadījumi, Lietuvā 151, savukārt Igaunijā 178. Tādējādi Latvijā bija 15,4 gadījumi uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, Lietuvā – 5,4, savukārt Igaunijā – 13,4.

Baltijas valstu vidū Latvija izceļas arī ar neapmierinošu statistiku par jaundzimušajiem, kurus inficējušas mātes ar HIV. Un lai arī pastāv visas iespējas pasargāt bērnus no inficēšanās (mātei ir jādzer pretvīrusa preparāti), pērn piedzima divi inficēti bērni. Citās Baltijas valstīs šādu gadījumu nebija.

2019. gadā cilvēki visbiežāk inficējās seksuālu attiecību laikā – 36% heteroseksuālās un 6% homoseksuālās attiecībās. Heteroseksuālās attiecībās biežāk inficējās sievietes. Narkotiku lietošanas rezultātā ar HIV inficējās 15%, lielākoties, tie ir vīrieši. Diemžēl, gandrīz pusē gadījumu - 42%, inficēšanās ceļš nav zināms.

Kopumā, HIV joprojām vairāk ir izplatīts starp vīriešiem – pērn 61% jaunu HIV gadījumu tika atklāti vīriešiem un 39% sievietēm. Viena trešdaļa gadījumu tiek atklāta vecuma grupā 30-39 gadi, taču straujš HIV gadījumu skaita pieaugums tiek novērots arī vecuma grupā virs 50 gadiem, atšķirībā no citām vecuma grupām, kur pērn bija vērojams HIV gadījumu skaita kritums. Šajā grupā vairums inficēšanās gadījumu ir saistīti ar heteroseksuālām attiecībām.

Iepriekš organizācijas AGIHAS valdes priekšsēdētājs Andris Veikenieks paziņoja, ka pēc koronavīrusa pandēmijas beigām Latvijā var notikt atklāto HIV inficēto skaita kāpums, jo ārkārtējās situācijas režīma laikā iespējas nodot analīzes bija ierobežotas.

Saskaņā ar organizācijas datiem, aptuveni 30% HIV inficēto Latvijā, jeb gandrīz divi tūkstoši cilvēku, nezina, ka ir slimi.

Saskaņā ar Pētījuma "HIV inficēto stigmatizācijas indekss" dati liecina, ka 18% slimnieku Latvijā slēpj HIV diagnozi no savas ģimenes, 24% neko nestāsta draugiem, 92% nesniedz informāciju darba devējiem. Pie tam 26-43% aptaujāto atzina, ka HIV statusa dēļ jūtas vainīgi, mazāk pārliecināti par sevi, atsakās no attiecību veidošanas un sabiedrisko pasākumu apmeklēšanas.

7
Tagi:
Latvija, HIV
Pēc temata
Neizbeigtie aizspriedumi: pat ārsti Latvijā diskriminē HIV inficētos
Problēmu rada HIV, nevis Covid-19: Latvija ieņem pirmo vietu ES vīrusa izplatības ziņā
Jauni draudi. Zinātnieki pastāstīja par agrāk nezināmu HIV paveidu
Divi sidri vai viens prezervatīvs: kā cīnīties ar HIV jauniešu vidū
Mežacūka, foto no arhīva

Latvijas iedzīvotājiem samaksās par atrastām mirušām mežacūkām

2
(atjaunots 16:20 02.07.2020)
Atlīdzība par Latvijas iedzīvotāju atrastiem mirušu mežacūku līķiem tiks izmaksāta no Eiropas Komisijas līdzekļiem.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina visus, kas atrod mirušu mežacūku, ziņot par to vietējās pašvaldības iestādēm vai teritoriālajai PVD nodaļai par atlīdzību 23 eiro apmērā, tiek ziņots PVD mājaslapā.

Izmaksājamā summa sastāda 30 eiro, no kuriem tiek ieturēts iedzīvotāju ienākumu nodoklis 23% apmērā, tādēļ kontā ienāks 23 eiro un 10 eirocenti.

Šāds lēmums tika pieņemts, lai samazinātu Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību Latvijā. Izdevumus apmaksās ĀCM apkarošanas programma, kuru tostarp finansē Eiropas Komisija.

Mežacūku līķos ilgstoši saglabājas ĀCM, kurš spēj inficēt. Viens no efektīvākajiem mežacūku populācijas atveseļošanas pasākumiem ir aktīva to līķu meklēšana un iznīcināšana.

Lai arī ĀCM nav cilvēkiem bīstams, mežacūku līķus labāk būtu neaiztikt, savukārt pēc atgriešanās mājās – izmazgāt apavus.

Šogad ĀCM Latvijā tika atklāts 150 mežacūkām.

ĀCM epidēmijas Latvijā izceļas periodiski, sākot no 2014. gada. ĀCM vīruss spēj izdzīvot vairākas nedēļas uz apģērba vai automobiļa, kas ļauj tam šķērsot lielus attālumus. Pret ĀCM nepastāv vakcīna. Lai apturētu slimības izplatību, fermeri ir spiesti nokaut visu baru, šādi pasākumi rada lielus ekonomisku zaudējumus cūkkopjiem.

2
Tagi:
Latvijas Pārtikas un veterinārais dienests, mežs, Latvija
Pēc temata
Mežacūka apsveicinājusies ar autovadītāju
Beļģijā no ĀCM mirušas divas mežacūkas
Mēris nāk: veterināri iesaka likvidēt mežacūkas Rīgā
Baltijas jūras piekraste, foto no arhīva

Igaunija un Latvija kopīgiem spēkiem cīnīsies ar Baltijas jūras piesārņošanu

0
(atjaunots 20:24 02.07.2020)
Igaunijas un Latvijas upes ietek Rīgas jūras līcī un nes tajā Baltijas jūru nogalinošo fosforu un slāpekli.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Igaunijas un Latvijas varasiestādes un zinātnieki uzsākuši savstarpēju projektu, kura mērķis ir noskaidrot piesārņojošo vielu ieskalošanas apjomu upēs, kuras ietek Baltijas jūrā, vēsta EER.

Baltijas jūra un visi Igaunijas un Latvijas piekrastes rajoni atrodas sliktā stāvoklī. To galvenokārt ir izraisījis fosfora un slāpekļa pārums ūdenī – tie izraisa strauju aļģu vairošanos.

Visas Baltijas jūras reģiona valstis ir uzņēmušās saistības samazināt fosfora un slāpekļa daudzumu, kurš nokļūst jūrā.

Gandrīz 87% slāpekļa un 97% fosfora nokļūst Rīgas jūras līcī caur upēm, tādēļ pirmām kārtām ir jāattīra no piesārņojuma tieši tās. Taču šobrīd valstis nezina, cik daudz fosfora un slāpekļa var būt upē, kura ietek jūrā, kā attīrīt ūdeni un kādu ietekmi uz piesārņojumu rada cilvēks.

Dabiskais fosfora un slāpekļa saturs upēs dažādās valstīs atšķiras, turklāt Igaunijā un Latvijā atšķiras pieļaujamais fosfora un slāpekļa daudzums upēs, kuras ietek jūrā. Taču, tā kā abas valstis ir saistītas ar Rīgas jūras līci, šie rādītāji nedrīkst būtiski atšķirties, pretējā gadījumā tas nozīmēs, ka viena no valstīm ir noteikusi vai nu pārāk bargas, vai arī pārāk mīkstas ekoloģiskās prasības, salīdzinot ar kaimiņvalsti.

Savstarpēja projekta ietvaros tiks izpētīts Latvijas Salacas upes un Igaunijas Pērnavas upes stāvoklis. Projekta kopējās izmaksas sastāda vairāk nekā 300 tūkstošus eiro. Izpēte tiks pabeigta 2021. gada decembrī.

0
Tagi:
Latvija, Igaunija, Baltijas jūra
Pēc temata
ES vides komisārs norūpējies par delfīnu likteni Baltijas jūrā
Baltijas jūrā parādījušās zilaļģes